DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Crisis-geruchten in de Tweede Kamer. Het einde van „Dutch" Schultz. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bi/ vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek» en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 293 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 12 December 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. t37« Jaargang PARLEMENT. Behandeling begrooting van onderwijs, kunsten en watenschappen begonnen. Luchtbeschermingswet aangenomen. Buitenland» De goklust schonk hem een lucratief bestaan. Slachtoffer van zijn eigen systeem. Als in den „goeden" ouden tijd. De bende vn „Dntch", Hij ontkwam niet aan zijn noodlot. De oorlog in Oost-Afrika» Geen luchtaanval op Addis Abeba. Het „luchtbombardement" van Addis Abeba. Een slecht gelezen telegram. Wat vandaag de aandacht trekt.,. DE FRANSCH-BRITSCHE BEMIDDELINGSPOGING. De Fransch—Britsche voorstellen te Rome overhandigd. Eden naar Genève vertrokkc. AARSCH URANT. Den Haag, 11 December. Er loopen alweer geruchten over een kabi netscrisis Er zijn er, die er schertsend over praten. Wij durven er geen gTapjes over te maken. Er zijn dingen, waarover onder be paalde omstandigheden elke grap mis plaatst is. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het bezuinigingsontwerp inzake het onderwijs verworpen wordt. Ter rechterzijde bestaan roote bezwaren tegen de bepalingen, welke et bevat ten opzichte van concentratie van bijzondere scho.en. Al zou niet de geheele rechterzijde tegenstemmen, dan zou een ver werping nog mogelijk zijn door een combina tie van rechtsche en andere tegenstanders Wat zou moeten gebeuren, wanneer het kab; net viel als gevolg van zoodanige verwer ping? Het Kamerlid Hermans heeft in een rede in het zuiden gewag gemaakt van de mogelijkheid van vervroegde verkiezingen Zou het bij verkiezingen mceten gaan om de vraag van concentratie van bijzondere scholen? Het tegenwoordige kabinet moge extra-parlementair zijn, het bestaat overwe gend uit rechtsche figuren. En het heeft die vraag op een bepaalde wijze, welke in het wetsontwerp tot uiting komt, beantwoord. Hoe zouden de rechtsche partijen dan als even zoovele gesloten eenheden bij verkie zingen kunnen optreden? Zij kunnen moei lijk beweren, dat het door het kabinet-Colijn ingediende ontwerp haar beginsel van vrij heid van onderwijs schendt. Kan men zich een ander extra-parlementair kabinet voor stellen, dat de bezuiniging zou voortzetten op vele gebieden, behalve op dat der oprich ting van bijzondere scholen? Acht men een parlementair kabinet mogelijk, wanneer de kans voor een combinatie van groepen, cm een meerderheid te vormen, kleiner geworden za! zijn, doordat partijen zetels aan de NSB. zullen hebben verloren? Acht men een roomsch-rood kabinet mogelijk, dat on der de gegeven omstandigheden op de op richting van bijzondere scholen niet bezui nigt? Wat al verwarrende vragen in dezer, ernstigen tijd! Hebben wij ongelijk, als wij elke grap misplaatst achten? De algemeene beraadslagingen over de Onderwijsbegrooting en over het wetsont werp inzake de onderwijsbezuiniging zijn nu tegelijk aan de orde. Maar over dit wetsont werp wordt nog maar weinig gesproken. Het debat betreft de gewone onderwijsvraagstuk ken. De heer Sneevliet (r.s.) sprak van een con spiratie, die hiertoe zou hebben geleid. De heer Suring (r.k.) zei ten eerste, dat de vrijheid van onderwijs niet in het gedrang mocht komen, en ten tweede uitte hij de hoop, dat de minister het bezuinigingsontwerp met succes met de Kamer zou kunnen afhande- ien. Minister Slotemaker de Bruine bedankte hem en ontkende, dat het tot nu toe rustige debat van een samenzwering het gevolg zou wezen. Dit is ongeveer alles, wat tot dus verre over het ontverp gezegd werd. De stilte, die den storm voorafgaat? De heeren Ketelaar (v.d.) en Coops (lib.) klaagden, dat na de veelbelovende Troon rede uit de memorie van antwoord zoo wei nig blijkt van flink werk, dat de minister gaat doen. En de heer Tilanus (c.h.) zeide in eenigszins gewaagde bewoordingen, dat hij met betrekking tot 's ministers werkprogram in stille afwachting, maar niet in blijde ver wachting verkeerde. Vo'gens de heeren Tilanus, Vervoorn (plattel.) en Westerman (n.h.) kan en dus: moet er op de begrooting nog meer worden bezuinigd. Natuurlijk bestreden hen deswege de heeren Sneevliet en Wijnkoop (c.p.) Met den heer K. ter Laan (s.dwenschten dezen verlenging van den leerplicht tot het achtste leerjaar, het deen verdwijnen der landbouw- verloven (waar mr. Vervoorn zich sterk te gen verzette) en een verp'ichting voor de ge meenten tot kindervoeding en kinderklee- ding. Naar hartelust heeft men Weer over de spelling gedebatteerd. Men weet, dat de mi nister een nieuwe commissie zal instellen, of de commissie-van Haeringen uitbreiden wil, omdat hij bepaalde regels der 6pelling 1934 nader, wil zien onderzocht. De heeren K. ter Laan, Moller (r.k.), Wijn koop en Ketelaar bezwoeren hem, nu toch spoed te maken met verdere invoering der nieuwe spelling. De heeren Tilanus, Coop6 (lib.), Feber (r.k.) en Zijlstra (a.r.) uitten daarentegen in stemming met 's ministers plan inzake een nieuw onderzoek en getuigden in verschillen den toonaard van hun liefde voor de oude spelling. Volgens mr. Coops moeten de spel lingregels betreffende den naamvalsuitgang n en de voornaamwoordelijke aanduiding (mag men schrijven„de wet en z ij n toepas sing?,,) buiten werking worden gesteld. De minister meent, dat deze regels de kern en de ziel der taal betreffen, maar dr. Moller uitte den wensch, dat deze ziel dan in vrede z6u mogen sterven. Deze afgevaardigde druk te zich keurig uit, toen hij zeide, dat de be windsman zich op glad ijs begaf, maar dat, wie zoo doet, wel eens een ander steunpunt krijgt, dan hij bedoelde. Hij berispte den mi nister wegens diens onzuiver Nederlandsch, omdat hij in zijn memorie van antwoord her haaldelijk het woord „meerdere" schrijft. Wij voegen erbij, dat in dit stuk de uitgang n in den derden naamval nu eens gebruikt en dan weer weggelaten wordt. Mr. Coops, die van „de dwalingen der Marchantsche wegen" had gesproken, hoewel hij pretendeert, op zuiverheid van taal gesteld te zijn, kreeg van dr. Moller te hooren, dat hij geen Neder landsch, maar Hoogduitsch sprak. De heer Sneevliet toonde nog onder den indruk van het Sinterklaasfeest ttj zijn, toen hij opmerk te, dat die spellingregels slechts de letter ra ken en dat geen letter, zelfs geen boterletter, iets met de ziel van de taal te maken heeft Ook de heer Wielenga (a r.) bleek weder een warm vereerder van de nieuwe spelling. En de heer Tilanus oogstte een lachsucces, toen hij zeide, dat, als de minister zou verklaren, de onderwijsinspecteurs te zullen verplich ten, in hun correspondentie de oude spelling te gebruiken, hij zou antwoorden: „Dank U, Excellentie, dit is klare wijn". Of den be windsman, een vurig geheelonthouder, zulk een woord van dank aangenaam zou zijn? Van den heer Tilanus moeten wij nog ver melden, dat hij bedenkingen uitte tegen be zuinigingsmaatregelen, ten gevolge waarvan de werkloosheid onder het onderwijzend per soneel zal toenemen. Hij geeft de voorkeur aan een algemeene sa'arisregeling met varia ties, zoodat b.v. de onderwijzeressen der eer ste en tweede klassen minder verdienen, waarbij het mogelijk zou zijn, meer werk krachten in d:enst te houden. De heeren Suring en Ketelaar keurden af, dat de Kroon gebruik maakt van haar be voegdheid krachtens artikel 185 gemeentewet om eigener beweging raadsbesluiten betref fende medewerking aan oprichting van bij zondere scholen te schorsen of te vernietigen. H.i mag de Kroon zoodanige raadsbesluiten alleen behandelen krachtens de bepalingen der lager onderwijs-wet, die schorsing of vernietiging mogelijk maken, als een ingeze tene der gemeente ertegen in beroep komt. Als zulk een ingezetene zou dan de burge meester moeten fungeeren. En dan mag een raadsbesluit alleen worden vernietigd we gens striid met de wet, niet met het algemeen belang Bij de beoordeeling van het laatste Is een subjectieve meening in het spel. En dit mag h.i. juist niet. De heer Zijlstra uitte bezwaren tegen de medische keuring van onderwijskrachten, waaromtrent de minister een rapport der ge neeskundige inspectie heeft ontvangen. Klach ten over de keuring zal Z.Exc. onderzoeken. Met 81 tegen 2 stemmen heeft de Kamer de luchtbeschermingswet aangenomen. De heeren Sneevliet en Van Houten (c.d.) waren tegen. (Van onzen correspondent.) Toen de nagelaten papieren van Dutch Schultz doorsnuffeld werden door de politie bleek daaruit, dat de gangster een aantal be kende politici en leden van de politie gere geld een salaris betaalde en daarmede heb ben we het antwoord op de vraag hoe een type als Schultz kon bestaan, een betrekke lijk kort leven van misdaad leiden, waarin hem ongeveer 135 moorden aangewreven worden en na allerlei mislukt geharrewar met de overheid aan zijn eind kon komen door neergeschoten te worden door concur renten of wrekers. Wat het laatste betreft tast de politie nog volkomen in het duister, aangezien Schultz en zijn medeslachtoffers den dood zijn ingegaan zonder te willen of kunnen verklikken. Dit laatste is natuurlijk zeer goed mogelijk, aangezien de gangsters van hoogeren rang er huurlingen op na hou den, die ze dikwijls uit andere steden bestel len. Wanneer dus een beroepsmoordenaar uit Chicago of Kansas City zijn machinege weer in New-York komt laten sputteren, dan beeft het slachtoffer, indien hij l^ng genoeg blijft leven wel het vermoeden wie hein van den aardbodem wilde verdelgen zonder daar om den beul zelf te kunnen herkennen. Het nieuws van deze schietpartij, die in Newark en New-York plaats vond, bracht den „goeden" ouden tijd van het drankver bod weer in de herinnering. In die dagen was het zelfs iets gewoons. Regelmatig volg den de moorden op kleine of groote schaal elkaar op, omdat de heele drankhand'*1 zulke geweldige proporties had aangenomen qua omzet en winst en daarenboven het bedrijf geheel in handen was van de onderwereld, dat deze heeren te vuur en te zwaard moes ten beoorlogen om zich staande te houden tegenover hebzuchtige concurrenten. En wan neer benden en hun chefs het niet goed schiks onder elkaar konden klaarspelen dan werden de stijfhoofden door den kogel tot re de gebracht. Ofschoon men er nooit het fijne van zal weten, staat het vast, dat zulke be roemde bendehoofden als Al Capone, Jack Diamond, Dutch Schultz e.d. hun hooge po sitie in de onderwereld alleen aan meedoo- genloos uit den weg ruimen van tegenstan ders te danken hebben gehad. GehadWant op het oogenblik lo^pt er geen één meer rond, wiens naam een half dozijn jaren bin nen en zelfs buiten Amerika bekend was als van een» vorst der misdadigers. Al die bende- hoofden en het lijstje is niet onaanzien lijk! hebben het geen van allen kunnen brengen tot de vier kruisjes. De meesten zelfs werden vóór hun 35ste jaar met min of meer pracht en praal onder de groene zoden ver borgen. „Dutch" Schultz,- het laatste slacht offer was pas 34 jaar oud en de eenige grootheid, die het nog niet tot een ontijdigen dood gebracht heeft en misschien een rusti- gen ouden dag zal beleven is Capone. Mair dat heeft hij dan te danken aan de goede zergen van de Federale regeerinp die hem nog voor een jaar o. zes opgeborgen zal hou den op Alcatraz, het Amerikaansche Duivels eiland bij San Francisco. De rest heeft het na eenige jaren dictator spelen in de duistere wereld der groote steden tegen een regen van kogels moeten afleggen. Vindingrijkheid is groot Maar hoezeer die posities lucratief waren, is alweer gebleken uit een doodeenvoudige telmachine, die aangetroffen werd in de met bloed bespatte achterkamer van een onaan zienlijk café in Newark, New Jersey. Het oe- drag, dat daar bij elkaar opgeteld stond, vormde het indrukwekkende totaal van acht honderd duizend dollar, zijnde het bedrag, dat Dutch Schultz en zijn kameraden zoo juist gebeurd hadden van hun slachtoffers. Wat was dan dit goudmijntje, sinds het drankverbod opgeheven werd? 's Menschen vindingrijkheid is groot. Loterijen zijn in Amerika bij de wet verboden; de eenige, die daar permissie toe bezit is de kerk. Tombo la's mogen alleen onder toezicht van den do minee, pastoor of rabbi gehouden worden en verder is alle 'wedden, gokken, nemen van sweepstakes e.d. verboden. Met het gevolg, dat het natuurlijk op reusachtige schaal tóch gebeurt, maar zonder toezicht van overheids wege en derhalve onder toezicht van misda digers, die als gewoonlijk er het leeuwendeel van opstrijken en elkaar onderling trachten uit te roeien. Er zijn zooveel soorten loterijen op letterlijk ieder gebied, dat het ondoenlijk is er een opsomming van te houden. De kan sen van zulke loterijen zijn soms 4000 en hooger tegen één, terwijl de bedragen geheel aan de deelnemers worden overgelaten. Met andere woorden, terwijl een gegoed iemand een of vijf of tien dollar wil wagen kan een arme oude negerin eiken dag een centje wa gen. De kansen zijn immers dat zij er veer tig dollar voor terugkrijgt, een schat voor haar! Ja, in theorie! Maar het is een bekend feit, dat men zelden van de winners hoort en hoe kan dat ook anders? De kerels, die dit bedrijf in handen hebben laten wel winnen, maar de winner wordt gewoonlijk met zacht geweld overreed zijn winst voor het grootste deel terug te betalen en waar kan hij zich beklagen? Niet bij de politie, want het mag immers niet! Op deze manier snijdt het mes van twee kanten en de schattingen, die door tamelijk ingewijden gedaan worden, loopen tot in de vele millioenen per week. Men spreekt van 500 millioen per jaar, dat in New-York alleen uit de zakken van goklusti gen vloeit in die der onderwereld. En om maar een klein aandeeltje van deze buit te bemachtigen zijn er gewetenlooze lieden ge noeg te vinden. Die lang niet allemaal in de achterbuurten te vinden, zooals opnieuw uit de lijst van Schultz gebleken is. „Dutch" heette eigenlijk Arthur Flegen- heimer en kreeg van zijn trawanten de ge bruikelijke bijnaam Dutch, omdat zijn naam Duitsch klinkt. Als kleine jongen was hij be gonnen het kattekwaad in de buurt uit te halen en langzamerhand verzamelde hij een bende om zich heen, die op alle mogelijke manieren de opperheerschappij verkreeg en hield, totdat een regjen kogels er een paar weken geleden een eind aan maakte. Gehol pen door advocaten van kwade zaken en een maal over geld en handlangers beschikkend passen de leiders er wel voor hun eigen han den vuil te maken Er zijn altijd genoeg jonge kerels te vinden, die voor wat geld een ander uit den weg willen ruimen of ergens de boel kort en klein slaan. Op die manier konden de leiders, ook al door de betaalde bescherming van politie en invloedrijke poli tieke personen, zich persoonlijk buiten die geweldsdaden houden en zich met een on schuldig gezicht laten ondervragen. Omdat de heeren zoo glad als een aal waren, verzon het gouvernement ten laatste één ding, waar mee ze te vangen warengeen van hen had de moeite genomen om inkomstenbelasting te betalen een ernstig vergrijp in dit land, waar niemand een aanslagbiljet thuiskrijgt, maar vrijwillig moet komen offeren. En de bedragen, die de inkomsten van de bende leiders vormden, moesten zoo groot zijn, dat er vele tien duizenden dollars boete en vele jaren gevangenisstraf voor gevraagd konden worden. Hoe ongelooflijk het ook klinkt en hoe weinig aangenaam het voor de regeering was om zoogenaamd een aandeel in dit bloedgeld van een Al Capone te eischen, het was en bleef de eenige manier om hem on schadelijk te maken, gelijk nu gebeurd is. Toen dit voorbij was, begon 'n onderzoek naar de New-Yorksche beroemdheid Dutch Schultz. Ook hier bleek, dat Dutch het zonde had gevonden zijn zuur verdiende pen ningen aan de overheid af te staan en der halve kwam hij in de stad Albany voor de jury te staan. Zijn advocaten hadden op een „change of venue" aangedrongen, dwz. dat het oorspronkelijk plan om het proces in New-York City te houden niet doorging op grond, dat daar geen onpartijdige juryleden gevonden zouden kunnen worden. Hetgeen nogal begrijpelijk is. Waarschijnlijk waren er wel twee of meer onder geweest, die lang betaald, maar nooit iets gewonnen hadden en nu de kans op wraak te schoon zouden gevonden heDben Derhalve had de zitting in Albany plaats en daar werd Dutch tot verbazing van iedereen en tot ontsteltenis van den presideerenden rechter vrijgesproken. Maar het federale gouvernement liet het er niet bij en teeken- de appèl aan. Terwijl dit nog hangende was en Dutch vrij rond liep, na een borgtocht van 50.000 dollar gegeven te hebben, ratelde plotseling het machinegeweer een „finis" onder zijn carrière. De politie deed beurte lings met het hoofd schudden en in de han den wrijven. Het is een axioma, dat de mis dadigers elkaar op den duur opruimen, maar voor dat gebeurt, doen zij kwaad genoeg. Publiek en politie kunnen moeilijk anders doen dan een zucht van verlichting slaken, wanneer er zulk een opruiming heeft plaa's gehad. Maar het hoofdschudden betrof hiei het feit, dat de aanslag op Schultz en con sorten neerkwam op 't uitroeien van de voor naamste Joodsche gangsters, die nu opge volgd zijn door Italianen, n.1. van Signor Luciano, die inmiddels van zijn vacantie ge niet in Florida en een heel verbaasd gezicht trok, toen hij het nieuws hoorde. En hier heb ben wij nog een geheel andere aanblik van de zaak: de verdeeling tusschen Ieren, Italianen en Joden, want wonderlijk genoeg schijnen andere lieden zich niet tot deze broodwinning aangetrokken te voelen Zes uur voor zijn dood werd Dutch nog gedoopt en ontving hij absolutie. En terwijl honderden zich ver zameld hadden bij de begrafenisonderneming om een blik op de kist te kunnen slaan, werd zijn overschot in alle haast en eenvoud buiten New-York ter aarde besteld. Aangezien de verwachte luchtaanval uit bleef, zijn in den loop van gisteren de winkels weder geopend. Men acht het evenwel niet uitgesloten, dat de aanval toch nog op een later tijdstip zal plaats vinden. In de eerste opwinding hebben ongeveer 20.000 menschen Addis Abeba verlaten In de gezantschapswijk verzamelden zich reeds duizenden inwoners, die daar bascherming dachten te vinden. Het is nu nader gebleken dat het bericht nopens het voorgenomen luchtbombarde ment van Addis Abeba in de wereld geko men is door een telegram dat een Ameri kaansche filmonderneming aan haar ver tegenwoordiger te Addis Abeba heeft gezon den en dat door de lagere ambtenaren van de censuren der posterijen verkeerd gelezen De Fransch-Britsche bemidde lingspoging. (Buitenland). De strijd om de autonomie van Noord-China. (Buitenland). Hevige koude in Siberië; 56 gra den onder nul. (Buitenland). Oud-doelman v. d. Meulen gepro moveerd. (Sport.) Felle uitslaande brand in speel goedkelder te Amsterdam. (Binnen land). Twist met noodlottig gevolg te Amsterdam; 16-jarige jongen loopt ernstigen steekwond op. (Binnen land). Installatie Texel's nieuwe burge meester. (Provinciaal Nieuws). Vreemdelingen-verkeer in Noord- Holland-Noord Federatievergade ring te Zaandam. (Provinc. Nieuws.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) of begrepen is. Op de vraag van den opera teur waar zijn maatschappij het meest belang in stelde was uit San Francisco het ant woord gekomen Presume (veronderstel) dat Addis Abeba gebombardeerd is Maak foto's van het zoeken van schuilplaatsen. De betrokken Abessinische autoriteit heeft de beteekenis van het woord „presume" niet begrepen en na de ontvangst van het tele gram ging het nieuws dat de Italianen „voornemens waren" een luchtaanval te doen als een loopend vuurtje door de stad. Ten slotte heeft de schuldige er geen last van gehad want het is een goede oefening voor de hoofdstedelijke bevolking geworden. Het gerucht verspreidde zich snel door de stad en de automobielen werden bestormd om de inwoners naar buiten te brengen. Tot 300 franc werd geëischt om een familie 10 K.M. buiten de stad te brengen. De onrust werd nog vermeerderd doordat twee Abes sinische vliegtuigen over de stad vlogen. Een honderdtal Armeensche kooplieden, die beschermelingen zijn van de Fransche legatie, zochten hier hun toevlucht; zij namen al hun geld mee en sommige kwamen zelfs met meubelstukken. De regeering gaf opdracht de benzine depóts te bewaken en de vliegtuigen in de hangars te bergen. Gistermiddag te 5 uur ontving Mussolini in het Palazzo Venezia den Franschen am bassadeur De Chambruin en een half uur later den Britschen ambassadeur Sir 7ric Drummond voor de overhandiging van de Britsch-Fransche voorstellen inzake de bij- leggin van het Italiaansch-Abessinische con flict. In den loop van den avond zal over deze ontvangst waarschijnlijk een officie l communiqué worden gepubliceerd, wat ech ter naar van officieele zijde wordt verklaar, niet beteekent, dat Italië daarin reeds meck deeling van het standpunt der Italiaanscl e regeering zal doen. De voorstellen, die technisch zeer gecon pliceerd zijn, zoodat het niet mogelijk is et standpunt binnen enkele uren te bepal?' zullen door de bevoegde Italiaansche instrr ties tot in onderdeden bestudeerd worde Een antwoord kan op zijn vroegst binn enkele dagen verwacht worden. In elk gev heeft men in officieele Italiaansche kring; de overhandiging van de voorstellen n voldoening gezien en schijnt men de bemc ingen van Frankrijk en Engeland ook wel c prijs te stellen. Van wei-ingelichte zijde wordt vernom dat Italië geen vertegenwoordiger zal zen: naar de nieuwe zitting van de Commi? van Achttien, die heden te Genève begint. De Britsche Volkenbondsminister Eden gistermiddag te 2 uur uit Londen vertrok! om zich rechtstreeks naar Genève te begevc Voor zijn vertrek weigerde hij, eenige nader inlichting omtrent den toestand te geven. Naar verluidt staat de reis van Eden ir verband met het besluit van het kabinet, d genomen is in de zitting, die gistermorg. reeds te 10 uur is gehouden. In deze zittir werd besloten, dat het z.g. plan van Floa en Laval heden in de vergadering v: de Commissie van Achttien aan de or moet worden gesteld. De beraadslaging ov den petroleumboycot zal in dit geval worr' uitgesteld. In sommige kringen is men van meenr dat de voorstellen, nu zij te Rome en Addis Abeba zijn overhandigd eigenlijk handen van den Volkenbond zijn overgc

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1