D KAMER VAN KOOPHANDEL I VISITEKAARTJES GEBOORTEKAARTEN ONDERTROUWKAARTEN ai N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herms. Coster Zn. E OHBUIGZAMEN Stad en Omgeving, Een borgstellingsfonds voor den midden stand? - Kamers van Koophandel en de opruimingen en uitverkoopen. EEN AFSCHEID. Ingekomen stukken. Jladiopt^QCCUHUiU QOi JUaiAHCiaal Tlieuws BERGEN UW ADRES VOOR IS: VOORDAM C 9 ALKMAAR STOMPETOREN Een feestavond. Heuittelon De gistermiddag ten stadhuize gehouden vergadering van de K. v. K. werd niet bijge woond door de heeren Leber (met kennis geving van verhindering) en Hoogland. Na opening door den voorzitter, den heer S. W. Arntz, kwamen allereerst aan de orde de a. Voor kennisgeving werd aangenomen een adres van de N.V. Bataafsche Import- Mij. met bezwaren tegen de verhooging van het invoerrecht op benzine. De heer R i n g e r s merkte hierbij op, dat men zich daar wel bij moet neerleggen, omdat het geld toch ergens vandaan moet kernen, nu uit verzet tegen de heffing van tol op de rivierbruggen het daartoe strekkend wetsvoorstel is teruggenomen. b. Afschrift van een adres van de K. v. K. te Leiden aan den minister van handel, nij verheid en scheepvaart, betreffende de in- dustrialiseering van ons land en het distri butieprobleem. Daarin werd de hoop uitge sproken, dat hierbij de belangen van den middenstand niet uit het oog zullen worden verloren. De heer Grondsma vestigde er de aan dacht op, dat het gevolg van toenemende in dustrialisatie kan zijn een nog meer vermin deren van den uitvoer, iets wat speciaal voor dit district een groot gevaar zou zijn. Devoorzitter wees erop, dat fn ver band daarmee als lid van de commissie voor onderzoek is aangewezen de heer Bonnet, uit Broek op Langendijk, die binnenkort zitting neemt in deze Kamer. Overigens vreesde spr., dat sterke uitbreiding van industieën tot ge volg kan hebben een doodende concurrentie met de reeds bestaande, zoodat er misschien slechts sprake zou zijn van een verplaatsing van werk, met onnutte uitgave van veel geld voor nieuwe fabrieken enz. Het adres werd voor kennisgeving aange nomen. c. Op voordracht van het bureau der Ka mer werden de heeren Moens en Schmalz in gevolge een verzoek van het Alkmaarsch borgstellingsfonds aangewezen als leden van een commissie, welke het vraagstuk van de eventueele oprichting van een middenstands- borgstellingsfonds voor Alkmaar en om geving zal hebben te onderzoeken. Devoorzitter vertelde hierbij van de onlangs te Alkmaar gehouden vergadering, waar de heer van Aggelen uit Leiden een uiteenzetting had gegeven over de werking van een fonds als bedoeld. Men zou de K. v K. de leiding hierin willen geven, zooals dat ook in Leiden geschiedt, maar spr. had daar- tvgen wel een bezwaar, omdat er veel werk aan vast zit, waardoor uitbreiding van per soneel noodig zou zijn. Een te stichten fonds zou voor het heele district der Kamer moeten werken. Verschillende heeren voerden hierover nog het woord. d. Bij de bespreking van een missive van de K. v. K. te Rotterdam met een afschrift van een aan den minister gezonden adres inzake de positie van de Nederlandsche zee havens (het stuk werd voor kennisgeving aangenomen) ontwikkelde zich een heel debat over het vraagstuk der devaluatie, waarbij voornamelijk de voorzitter en de heer de Raat het niet eens bleken te zijn. Laatstgenoemde was er tegenstander van. e. Van het bedrijf der P.T.T. was een schrijven ontvangen met mededeelingen om trent de wiize van verzending der Engelsche post naar Alkmaar, welke bespoedigd is. Mer. dank werd hiervan kennis genomen. f. Adres van het bestuur van de „Bond van huis- en grondeigenaren enz", gericht aan de Tweede Kamer, inzake het ontwerp van wet, houdende bizondere maatregelen ter voorkoming van onredelijke terugvordering van onder verband van hypotheek op on roerend goed uitgeleende gelden. In dit stuk worden verschillende bezwaren geopperd tegen de redactie van het ontwerp. De heer Kluitman wees erop, dat velen thans huiverig zijn hypotheken te verleenen, voor een groot deel gevolg van de geheim zinnigheid, door de regeering in dezen in acht genomen. De heer Moens merkte op, dat op de regeering niet te veel schuld moet worden gelegd: de banken kunnen niet veel hypo theek geven, omdat er geen pandbrieven wor den verkocht. Jammer is hét overigens, dat het wetsontwerp geen voorziening treft ten aanzien van het leggen van beslag, waar- dood dikwijls noodelooze kosten worden ge maakt, gelijk spr. uiteen zette. Besloten werd tot verzenden van een adres in denzelfden geest als het bovengenoemde g. Adres van de K. v. K. te Rotterdam, gericht aan den minister van financiën, be treffende teruggaaf van omzetbelastig. (Dit betreft de opcenten op het bijzondere invoer recht, tot welker heffing den 30 Sept. is be sloten met ingang van 15 Oct., maar welke heffing later weer is gestaakt in verband met het verloop der besprekingen in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter verster king van de inkomsten van het werkloos- heidssubsidiefonds.) Na eenige besprekingen werd overeenkomstig een voorstel van den heer Grunwald beslo ten om het adres te steunen. h. Naar aanleiding van een verzoek van den Ned. Bond van winkeliers in damescon- fectie had de heer Schmalz de op 29 Nov te Utrecht gehouden vergadering dezer organi satie bijgewoond. Hij bracht hierover rapport uit, en in verband daarmede ontwikkelde zich een uitvoerige bespreking over hetgeen de Kamers van Koophandel te doen hebben ter zake van de wet op de uitverkoopen en op ruimingen. In het kort komt het hierop neer: voor het houden van opruiming in Jan. en van 15 Juli tot 15 Aug. is geen vergunning van de K. v. K. noodig. Op vragen wat al of niet mag op andere tijden, m.a.w. welke bewoor dingen mogen worden gebruikt voor aankon diging van speciale verkoopen, kan geen ant woord worden gegeven; de K. v. K. moet zich bepalen tot het uiteenzetten van wat in de wet staat. Immers, wat volgens de K. v. K toe laatbaar zou zijn, zou door de politie mis schien niet worden toegelaten. De beslissing daarover berust bij den rechter en pas als er een uitspraak in hoogste instantie bestaat, zal men weten wat in het raam der wet ge oorloofd zal zijn. i. Antwoord der Posterijen op het verzoek om meerdere telefooncellen op den afsluitdijk Voor kennisgeving aangenomen, nadat nog was opgemerkt, dat thans ook midden op den dijk gelegenheid is tot telefoneeren. j. Schrijven van de Condensed Milk Com- pany of Holland te Alkmaar, waarin ver zocht wordt weder een actie in te stellen tot het verkrijgen van een lager tarief voor in dustriewater van het Prov. Waterleiding- Bedrijf. De heer R I n g e r s vond het verzoek wel juist, maar toch ook onbillijk, omdat de tarie ven pas dit jaar zijn verlaagd met 20 pet. Het gebruik van industriewater uit het IJsel- meer heeft groote bezwaren, omdat daarvoor een geheel afzonderlijke leiding door de pro vincie zou moeten worden gelegd, wat groote kapitalen zou vorderen. Overigens verwees spr. naar de besprekingen, die in de jongste Staten-zitting over deze waterlei dingkwestie zijn gevoerd. Verschillende heeren bespraken nog het adres, maar het slot was. dat overeenkomstig het advies van den heer R i n g e r s gewacht zol worden op de officieele verslagen van ge noemde Statenzitting, alvorens iets in deze zaak te ondernemen. k. De minister van waterstaat had ver zocht een candidaat aan te wijzen voor een lid in den Spoorwegraad. Op voorstel van het bureau der Kamer werd de heer M. A. Kolster met algemeene stemmen weder aan bevolen. Deze nam hiermee genoegen. Een afscheidswoord. Aangezien de vergadering van gister de laatste was van de K. v. IC in haar huidige samenstelling, sprak de voorzitter een woord van afscheid aan het adres van de heeren Wagenaar en Hoogland van wie alleen eerstgenoemde aanwezig was die tengevolge van door hen gedaan verzoek niet weer in de Kamer zullen terugkeeren. Spr. constateerde dat beiden gedurende bijna veertien jaren zitting hebben gehad en dat zij zich in dien tijd niet alleen wakkere en waardige vertegenwoordigers hebben betoond van den groentenhandel, maar daarnaast ook bij de behandeling van econo mische vraagstukken van anderen aard blijk hebben gegeven van flinkheid en helder koopmansinzich(., In het bijzonder memo reerde spr., dat beide afgevaardigden zich zulke goede adviseurs, op-het gebied van de binnenscheepvaart hebben betöond, de heer; Wagenaar in de bevrachtingscommissie en de heer Hoogland ten aanzien van de kana lisatie van W estfriesland. Spr. bracht beiden hartelijk dank voor den arbeid, vele jaren belangeloos verricht ten bate van dit district, en wenschte hun toe dat het hen in hun ver dere leven wèl zal gaan. (Applaus). De heer Wagenaar zegde dank voor de vriendelijke woorden aan zijn adres en hij was overtuigd ook namens den heer Hoogland dit te kunnen doen. Spr. had voor een herkiezing moeten bedenken, omdat zijn eigen werkzaamheden dit eischen; zijn op volger zal zich zeker heel spoedig in de bezig heden voor de Kamer inwerken. Intusschen wilde spr. wel toezeggen, bereid te zijn om waar noodig inlichtingen te geven. Hij dankte voor de prettige samenwer king met de leden der Kamer, alsmede het bureau en het secretariaat en hij beval in aller aandacht speciaal aan dè belangen van het platteland, welks zorgen nog lang niet voldoende tot de stadsbevolking zijn door gedrongen. Den voorzitter wenschte spr toe, dat hij nog lange jaren de leiding zal voeren in de Kamer, omdat zij bij hem in goede handen is. (Applaus). De verkiezingen. De voorzitter achtte het noodig on juist te noemen de bewering, in de dagen der verkiezing \an leden voor de Kamer gehoord, als zou zij zoowat in het geheim zijn voorbereid. Integendeel, elke door de wet vereischte bekendmaking is duidelijk geschied. In verband hiermede wilde spr. er op wijzen dat in tal van plaatsen de ver kiezing kon worden opgelost door bespre king met werkgevers en middenstandsver- eenigingen. De heer R i n g e r s voegde hier nog aan toe, dat met de bekendmaking van alles wat met de verkiezing verband hield zelfs nog verder is gegaan dan de wet voorschrijft. Aan het einde der vergadering herinnerde de heer R i n g e r s nog aan wijlen den heer Messelaar, die als lid der Kamer zich bij zonder interesseerde voor meerdere beveili ging van onbewaakte overwegen en telkens weer aandrong op het nemen van proeven met speciaal daarvoor uitgedachte instru menten. Het deed spr. nu veel genoegen, dat de minister thans heeft aangekondigd, dat nieuwe maatregelen zullen worden ge nomen ter beveiliging van de overwegen, maatregelen welke destijds door den heer M. waren voorgesteld. Spr. uitte den wensch. dat zij zullen meewerken tot behoud van menschenlevens, wat de groote zorg was van den heer Messelaar. (Applaus). Hierop volgde sluiting der openbare vergadering. Ji4- Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken. Bovengenoemde vereeniging hield Woens dagavond in 't Oranje Hotd een propaganda- avond, welke zich in eetf goede belangstel ling mocht verheugen. De heer L. Schuil heette de aanwezigen, speciaal de medewerkers voor het artistieke gedeelte van het programma, van harte wel kom en uitte den wensch, dat de sympathie met het doel der Ned. Vereeniging in daad werkelijke belangstelling mocht veranderen. Vooral heette spr. den propagandist wel kom, die spoedig het woörd kreeg De heer Evert Vermeer begon met de vraag te stellen, of de zaak der geheelont houding in dezen tijd van groote vraagstuk ken, onze aandacht wel waard is. Spr. meen de, dat zulks juist in dezen tijd van nood het geval is. In dezen tijd van geestelijke nood dreigt de idealist te verdwijnen. De tijd, dat de groote nood nog zeer ver ergerd wordt door de drankellende, is voor bij- Er liggen 25 jaren drankbestrijding achter ons. Vóór een kwart eeuw was er nog apostelmoed voor noodig, om zijn ideaal van geheelonthouder uit te dragen. Spr. wees op de verkeersongelukken en gezins ellende tengevolge van drankmisbruik. Daar- Vrijdag 13 December. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4—8.— en 11.—12— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.11.uur). 8.Gr.pl. 10.VPRO-öiorgenvijding. 10.15 Deel. 10.35 Trioconcert. 11.Deel. 11.20 Trioconcert. 12.— Gr.pl. 12.30 Orgel en zang. 1.15 Lyra- trio. 2— Omroeporkest. (2.50 Boekbespr.) 4.— Gr.pl. 5.— Kin der uurtje. 5.30 Gevar. concert. 7. Lezing en gr.pl. 7.50 Ber. 8.— Toe spraak. 8.05 Lezing. 8.30 Viool en piano. 9.Lezing 9.30 Gr.pl. 10.— Tooneelpr. en deel. 10.45 Ber 11—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (K.R.O.- uitz., Alg. progr.) 8—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.3012.Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gr.pl. en schlagermuziek. 2.30— 3.en 3.15 Gr.pl. 4.20 Orkestcon cert mmv. solisten. 5— Lezing. 5.20 Orkestconcert en causerie. 7. Ber., causerie en gr.pl. 8.— Ber. 8.05 Gevar. concert. 9.Gr.pl. 9 20 Symph.-concert. 10.05 Hobo- recital. 10.20 Verv. concert. (10.30 Ber.) 11—12.— Gr.pl. DROITWICH. 150C M. 11.20 11.50 Orgelspel. 12.10 Populair concert. 12.50 Dansmuziek. 1.35— 2.25 Strijkkwartetconcert. 4.20 BBC-Midland-orkest. 5.35 Populair concert. 6.20 Ber. 6.50 Schütz-con- cert. 7.10 Lezing. 8.20 Alfredo Campoli Trio. 8.50 Gevar progr 9 50 Ber. en lezing. 10.40 BBC- orkest. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Kamermuziek 4.20 Concert. 5.50 en 8.20 Kamer muziek. 9.05 Operetteconcert. 11.05 —1.05 Kamermuziek. KEULEN, 456 M. 5 50 Concert. 11.20 Werag-kamerorkest. 1.35 Gr. pl. 3.30 Zang, gitaar en cembalo 4 20 Populair concert. 5.20 Cello, fluit en piano. 6.20 Populair con cert. 5.20 Cello, fluit en piano. 6.20 Populair concert. 7.35 Rijksuitz. 8.50 Omroeporkest. 10.20—11.20 Sted. orkest Heidelberg. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. I.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Kamermuziek. 7.05 Gr.pl 8.20 Salonorkest. 10.30—11.20 Dansmu ziek. 484 M.: 12.20 Gr pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Pianorecital. 5.50 Deel en gr.pl. 6.15 Gr.pl. 6.50 Kamermu ziek. 7.35 Zang. 8.20 Voor oud strijders. 10.30—11-20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Populair concert. 8.50 Concert, mmv. solist. 9 20 Ber. 9.50 Concert. 10.05 Weerber. 10.20— II.20 Dansmuziek. OEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Brussel VI. 8.05—9 20, Keulen 9.20—11.20, Kalundborg 11.20—12.05, Parijs R. 12.05— 13.20, Brussel VI. 13.20—14.20, Kalundborg 14.20—14.50, Droit- wich 14.50—15.35, Parijs Radio 15.35—17.20, Keulen 17.20-17.50, Parijs R. 17.50-1820, Keulen 18.20—19.10, Beromünster 19.10— 20 20, Luxemburg 20.20—22.20, Berlijn 22.20—23.20, Weenen 23.20 24—, Lijn 4: Parijs Radio 8 058.50, Normandië 8.50—10.05, D.sender 10.05—10.35. Lond. Reg. 10.35— 12.10, Droitwich 12.10-13.20, Lond. Reg. 13.20—17.35, Droitwich 17.35—18.20, Breslau 18.20- 18.50, Lond. Reg. 18.50-20.20, Droitwich 20.20—21.50, Lond. Reg. 21.50-24.—. voor zijn wij allen mede-verantwoordelijk, omdat we al onze vereende krachten niet hebben ingespannen, om de drankgebrui kers tot betere gedachten te brengen. Blijkens het jaarverslag over 1933 van het Amsterdamsch consultatiebureau werd in 5514 pet. van de 943 gecontroleerde gezin nen met totaal 3722 kinderen, meer aan drank uitgegeven dan aan huishuur. Iemand, die nadenkt, weet wat een ellende er achter deze cijfers schuilt. Onze strijd aldus spr. gaat tegen de moderne dancings, het geraffineerde amusement van onze hedendaagsche jeugd, waar de alcohol in moderner vorm wordt gebruikt. Geheelonthouders zijn idealisten, die strijden voor een menschenmaatschappij, waarin geluk z^l heerschen en hun devies is het woord van Adama van Scheltema „Vecht voor je geluk". De strijd voor de blauwe beweging is een strijd voor het geluk der menschheid en daarvoor riep spr. aller belangstelling en medewerking in. (Applaus). Voor en na de pauze werd de aandacht gevraagd voor muziek, zang en declamatie. De heer Jan Punt gaf enkele klaviersoli, waarbij hij blijk gaf van groote virtuositeit en muzikaal gevoel. Mevr. Kamermans zong enkele sopraan- soli, de heer C. Kieft tenorsoli, terwijl dit duo ook enkele keeren gezamenlijk optrad met begeleiding van den heer Punt. Het artistiek hoogtepunt van den avond was de declamatie door mevr. Vas Dias Hissink van „De Nachtegaal" van Anderaen, met muziek van Wintemitz, subliem ge speeld door Jan Couvée. Dit programma-punt had de grootste aan dacht en bood het hoogste kunstgenot van den avond. We weten niet waar we meer bewonde ring voor moeten hebben, voor de declama tie of voor de muzikale illustratie daarvan Het was 'n artistiek gebeuren, waard om voor den Kunstkring herhaald te worden De besturen van de Vereeniging van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen en van het leesgezelschap besloten gezamenlijk, een feestavond te geven en het resultaat' van dit besluit, heeft men Woensdagavond in café Kamsteeg kunnen genieten. Dr. Heringa, de voorzitter van het leesg ■- zeischap, riep de goedgevulde zaal het wel kom toe. Het deed hem groot genoegen, dat de heer Lode van Gent genegen was, m de Schermeer op te treden. Nadat het muziek ensemble uit Heerhugowaard, onder leiding van den heer P. de Geus, zeer verdienstelijk «enige nummers ten gehoore had gebracht, begon de heer Lode van Gent zijn lezing. Spr. begon met zich te verontschuldigen, dat hij, een geboren Vlaming, de Noord-Ne derlandsche taal niet vloeiend sprak, en haal de daarbij het kostelijke gedichtje van Guido Gezelle aan. Daarop verhaalde hij van de ontdekking van groote gebieden m Centraal Afrika, waar de ontdekkingsreiziger Livings- ton rustig leefde temidden der gekleurde ras sen, totdat de Amerikaansche journalist Stan ley ruchtbaarheid aan die zaak gaf en koning Leopold II van België zich voor die zaak in teresseerde en een Belgische kolonie stichtte, hetgeen den naijver opwekte van de Ver. Sta ten en van Duitschland. Eindelijk, in 1908, was men verplicht het Belgische recht in de Congo te erkennen. Verder weidde spr. uit over de negercultuur. Men noemt de negers onbeschaafd, voor spr. ston<i vast, dat zij hun eigen beschaving hebben, afwijkend van de onze, doch daarom niet altijd minder zui ver. Spreker voerde ons, door middel van zeer i 14) naar het Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. H. HOOFDSTUK VI. Een wijze oude juffrouw. Onderwijl Oliver en Louis John het ramp zaligste gesprek voerden, dat ze ooit gehad hadden, was de eenige vrouw in huis be zig zich in een harer tallooze zijden japon nen te kleeden. Miss Benia Carsdale, de eenige zuster van Oliver, die sedert den dood zijner vrouw zijn huishouden voor hem bestierd had, en dat was sedert de dagen, dat Louis John nog op de schoolbanken zat, had voor gewoonte om ieder jaar 'n nieuwe zijden ja pon te koopen en kon dan toch geen af stand doen van haar oude. lederen avond voor het diner snuffelde ze in haar kleeren kast en vond er een opwekkend genoegen in om uit al die japonnen een keus te ma ken. Soms voelde ze voorkeur voor de pa relgrijze; soms vior de antieke bruin-moi ré, dan weer voor de zwarte met groene streepjes; soms voor een blauwgrijze, waar in ze volgens Oliver er uitzag als een da me van een honderd jaar. Miss Benia vond het nu eenmaal het top punt van verfijndheid om in een zijden iapon, afgezet met antieke kant, en met een gouden ketting en eenige van de kost bare ringen, die haar broer haar met Kerst mis en dergelijke gelegenheden gewoon was cadeau te geven, aan tafel te komen. Als jong meisje had ze voor haar brood in een spinnerij moeten werken en haar handen hadden zich nog altijd niet geheel hersteld van het ruwe werk, aat ze in haar jeugd gedaan had. Maar van het oogenblik af, dat ze als huishoudster was gekomen in het groote huis van haar broer, had ze he# leven van een groote dame geleid en heel diep in haar hart vond ze aat een buiten gewoon prettig leven. En haar dagen vul den zich met een scherpe, ofschoon heel rustige controle op den staf van welgedril- de bedienden; met een uiterste zorg voor het stofvrij zijn van ieder richeltje van zol der tot kelder; met het houden van een wa kend oogje op zilver, glaswerk, porcelein en linnengoed, met een beetje langzaam vorderend handwerk; met het lezen van de plaatselijke nieuwtjes in de krant, het ge nieten van vier stevige maaltijden per dag en een dutje in den middag. De stroom, waarop haar levensbootje voer, was even rustig en stil als een zwoele zo mermiddag op de heide en tot nog toe had geen rimpeling die rust verstoord. Miss Benia bemerkte niets bijzonders in het uiterlijk van den heer des huizes, toen zij dien avond aan tafel kwam. Oliver liet zijn eetlust nooit door Iets bederven Hij at driemaal per dag ontbijt, lunch en diner en had hartgrondigen afkeer van thee drinken in den namiddag en van late soupers, behalve op Zondag, als hij vroeg gegeten had. Hij was prompt in de eetzaal aanwezig, nog voor de bel voor het diner had opge houden met luiden en hij nam zijn plaats in, zonder een oogenblik op zijn huisgenoo- ten of zijn gasten te wachten. Voordat hij vork of mes aanraakte, dronk hij geregeld een ipaar glazen oude sherry en hij had juist zijn tweede glas op, toen zijn zuster bin nentrad en tot de oudste tafeldienster, die stond te wachten, bemerkte: „Ik denk, dat meneer Louis de bel niet gehoord heeft och, wil je nog eens bellen, Martha, of an ders even naar meneer z'n kamer gaan en hem waarschuwen?" „Niet noodig", zei Oliver. „Hij komt niet etenhij is uitgegaan. Hij had laat in de club gegeten". Hij deed het gebed voor den maaltijd en begon dadelijk aan zijn soep. Hij was een van die menschen, die in stilte eten, plech tige gelegenheden dan uitgzonderd, en die al hun aandacht aan die bezigheid wijden Maar ditmaal, toen zijn zuster juist een mooi stuk zalm op haar bord legde, zei hij met een bijna guitig lachje: „Wat zou je zeggen van een fleschje, Benia? Daar heb je toch zeker niets op te gen?" Miss Benia glimlachte. Een fleschje wil de zeggen: champagne, waar ze veel van hield, zooals Oliver heel goed wist. In dat huis bestonden enkele ongeschreven regels omtrent het gebruik van wijn, waarvan de heer des huizes een keurigen voorraad in een speciaal gebouwden kelder had opge slagen. Champagne op Zondagen, verjaardagen en als er gasten waren. Bordeaux of Bour gogne op de weeksche dagen. Miss Benia was er zich niet van bewust, dat het dien dag een bijzondere gelegenheid was, maar ze voelde er toch niets voor om het aanbod van haar broer te weigeren. „O, wat mij betreft, ga je gang Oliver", zei ze. „Je hebt er zeker wel een reden voor". Oliver haalde een sleutel uit zijn zak en gaf dien aan Martha. „Eén van de flesschen met goud etiket", zei hij. „Een heele!" Maar zelfs de champagne maakte dien avond Oliver's tong niet los. Miss Benia dronk haar gewone twee glazen; haar broer dronk de flesch verder leeg en at onder- tusschen naar gewoonte flink en smakelijk door, maar zei niet veel meer dan nu en dan iets over het weer of het eten. Even vormelijk als hij was gaan zitten, stond hij nu ook \)an tafel op, ging naar een sigaren- kastje op den schoorsteen en zocht een groote, zware sigaar uit. „Laat ze de koffie maar in den tuin bren gen, Benia, we moesten wat buiten gaan zittenhet is vanavond echt warm-" Miss Benia liet door een van de meiden een omslagdoek halen en voegde zich bij haar broer, die midden op het gesprek on der een grooten ceder was gaan zitten. Hij had zich in een breeden, gemakkelijken stoel neergevleid en zijn zuster, die hun nederige afkomst nooit kon vergeten en die steeds vergeleek met de tegenwoordige weel de, vond, toen ze door den tuin naar liern toekwam, dat hji er uit zag, zooals ze altijd van hem gedacht had, als een man die meer dan tevreden was met zijn buitenge wonen voorspoed. En ze stond dan ook hoo- gelijk verwonderd, toen Oliver, nadat ze hem een kop koffie ingeschonken had, op eens te voorschijn kwam met zijn moeilijk heden. „Bennie, beste meid", begon hij, op den familiaren toon, die ze onder elkaar van hem gewend was. „Vandaag ben ik ergo van streek en in de war, dan ik in veertig jaar geweest ben!" „Nee maar.wat zeg je me daar non, Oliver!"riep miss Benia uit. En bedenkend, dat vader en zoon geruimen tijd voor het diner bij elkaar gezeten hadden en drt Louis, zonder eten, uitgegaan was, voeg^ ze er bezorgd aan toe: „Toch niet in je naaste omgeving? Toch niets met Louis john?" „Nou janiet op de eerste plaats neen, dat nietOch jahij is er jamn genoeg ook wel in betrokken. Maar het toch al begonnen, voordat hij vanmidd. thuiskwam Ik heb het met dien ellendig- femeenen Joe Bilderdycke aan den stok regen!" Miss Benia sloeg een snellen blik op haar broer, voordat ze haar aandacht aan haat haakwerk wijdde, dat ze meegenomen nau Want Oliver mocht dan al blind 8eW^M zijn, zij had maar al te goed in de 8^'^ gehad, dat er wat was tusschen Louis Margaret Maryen de twee ge'ie hadden hare volkomen en hartelijke 0 thie. Ze vreesde er nu voor, dat ze te n ren zou krijgen, dat hun omgang de 0 zaak was van de oneenigheid hunner ders. (Wordt verv' oigd)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6