I Vreemdelingenverkeer in Noord-Holland-Noord. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Federatie-vergadering te Zaandam. Waarom de voorkeur aan een dagblad-advertentie'' Wel, eokel dan alleen krijgt tv van elk attentie I Texel's burgemeester geïnstalleerd. Hartelijke ontvangst. ff De Federatie van Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Noordholland be noorden het Noordzeekanaal hield gisteren een algemeene vergadering in hotel Van Poeteren te Zaandam. Aanwezig waren afge vaardigden der afdeelingen Cal'.antsoog, Alkmaar, Egmond aan Zee, Zaanstreek. Vel- sen, Castricum. Bergen, Groet, Fleiloo. Schoorl, Wijk aan Duin en Texel. De voorzitter, mr Breebaart, tot voor kort burgemeester van Callantsoog, thans van Zijpe, opende de vergadering en deelde mede, dat de V.V.V. te Petten tot de Fede ratie zal toetreden, zoodra de koninklijke goedkeuring op de statuten der V.V.V. te Petten is verkregen. In de V.V.V. te Heiloo bleken, zooals de voorzitter het uitdrukte, binnenlandsche onlusten te zijn ontstaan. Tengevolge daarvan was de heer Van Diepen afgetreden als bestuurslid te Heiloo. Hem werd bij monde van den voorzitter dank ge bracht voor het verrichte werk. De jamboree. Van de V.V.V. Zaanstreek was ingekomen een brief, waarin de aandacht werd geves tigd op de internationale Padvinders-jambo ree, die in 1937 in het Gooi zal worden ge houden De heer Dinkelberg van Koog aan de Zaan lichtte dit schrijven toe. De bedoe ling is, dat het bestuur der Federatie een rondreis door Noordholland voor de pad vinders in schema zet en daarvan vroegtijdig mededeeling doet aan de centrale leiding der Padvinders, die de kosten der trips door Nederland voor haar rekening neemt. Langdurig werd gediscussieerd over een verzoek van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer om een vertrouwensman van de Federatie aan te wijzen voor geregeld contact met het hoofd bestuur. In verband met het feit. dat de secre taris der Federatie mr. Bosman te Alkmaar, reeds deel uitmaakt van het dagelijksch be stuur der A.N V.V., waardoor geregeld con tact met het hoofdbestuur bestaat, werd in het algemeen niet gevoeld voor het aan wijzen van een vertrouwensman. Toen het op stemmen aankwam, was de helft der vergadering voor en de andere helft tegen aanwijzing van een vertrouwensman Deze zal niet worden benoemd. De heer Bosman deelde mede, dat in het hoofdbestuur der A.N.V.V. voor- en tegen standers aanwezig zijn van de ontworpen reisbelasting. De heeren J. G. Bosschaart en J. J. Dinkel berg werden herkozen als bestuursleden der Federatie. De begrooting. Bij de behandeling der begrooting voor 1936 merkte de afgevaardigde van Bergen, de heer Zeiler, op. dat deze V.V.V. tot nog toe niet het minste nut van de Federatie heeft ondervonden, terwijl Bergen een zevende van de totale contributie der Federatie moet bijdragen. De voorzitter antwoordde dat de Federatie in haar korte bestaansperiode reeds voortreffelijk werk heeft verricht, dat het vreemdelingenverkeer in het heele ge west ten goede komt. Het beschikbare geld wordt alleszins nuttig besteed. Ook de afge vaardigde van Velsen kwam op tegen het door Bergen geuite pessimistische geluid. Er moet zooveel mogelijk samenwerking zijn tusschen de V.V.VT's in Noordholland-Noord en dit heeft de Federatie reeds bereikt. De heer Bosman verzette zich tegen het door Bergen geuite denkbeeld om als Fede ratie meer contact te zoeken met de reis- bureau's, die volgens spr. ondernemers van publieke vermakelijkheden zijn geworden De reisbureaus, die daarvan provisie genieten, brengen de vreemdelingen voor de lunch weer zoo snel mogelijk naar de centra als Amsterdam. Zandvoort, Scheveningen, enz. terug. Alkmaar en omstreken genieten daar door weinig economische voordeelen van het bezoek aan de Alkmaarsche kaasmarkt. De begrooting werd vastgesteld met in eindbedrag f 475 Een stedentocht. Na toelichting door den heer Dinkelberg werd aan het bestuur der Federatie opdracht gegeven, een tocht te organiseeren in den geest van den Frieschen elf-en-dertigSien- tocht, waarbij automobilisten, motorrijders en andiere toeristen ten bezoek brachten aan elf Friesche steden en dertig dorpen. In alle ge meenten ontvingen zij op de gemeentehuizen een stempel op hun deelnemerskaart. De Friesche federatie verstrekte aan iederen deelnemer, die den tocht had volbracht, na in levering van de volgestempelde kaart een aardige herinnering. Aangenomen werd een bestuursvoorstel om een verloting te organiseeren. De volgende algemeene vergadering der Federatie zal op uitnoodiging van de V.V.V te Groet-Kamperduai, die in 1936 haar tweede lustrum viert, aldaar worden ge houden. Uit mededeelingen van den voorzitter bleek nog, dat de plannen voor het maken van een weg langs de duinen (niet voor snelverkeer) vanaf Egmond tot het uiteiste noorden der provincie in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeeren. Speciaal het gem.- bestuur van Zijpe houdt zich hiermede bezig. Ook door middel van smalfilms zal de Federatie der V V V.'s zooveel mogelijk pro paganda maken voor haar werk. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter dank aan de Zaansche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer voor de gastvrije ontvangst Na den gemeenschappe- lijken koffiemaaltijd bracht men een bezoek aan het Czaar Peterhuisje. Hierop volgde een autotocht door de Zaanstreek, waarbij het Molenmuseum te Koog aan de Zaan en de molen „De Koperslager" te Zaandijk werden bezocht. Tenslotte bood de Zaansche V.V.V' een thee aan. NIEUWE TARIEFWET. Geheel in werk-r.g op 1 Januari 1936. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de nog niet in werk'ng getreden artikelen van de Tariefwet 1934 van kracht worden met ingang van 1 Januari 1936, op welk tijdstip de Tariefwet 1924 vervalt. NEDERLANDERS IN ABESSINIE. Fransche gezant belangen. behartigt hun De Fransche regeering heeft op verzoek van de Nederlandsche regeering haar gezant te Addis Abeba, den heer P. Bodard, opge dragen de belangen van de Nederlandsche onderdanen in Ethiopië te behartigen Zoo- anige bescherming werd thans noodig ge acht, in verband met de aanwezigheid daar te lande van de leden der Nederlandsche Roode Kruis-ambulance. WERKVERSCHAFFINGEN TWEE WEKEN STOP. Het arbeiders-loon zal dien over eenkomstig geregeld worden. De minister van sociale zaken heeft aan inspecteurs der werkver schaffing verzocht het volgende schrijven te richten tot alle besturen van de gemeenten in hun ressort, welk met subsidie uit het werkloos- heidssubsidiefonds werk verschaf fen: Namens den minister van sociale zaken heb ik de eer uw college mee te deelen, dat het wenschelijk is gedurende de weken, waarin de Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag vallen, de werkverschaffing tijdelijk stop te zetten, dus gedurende twee werkweken. De redenen, welke tot dit besluit hebben geleid zijn deze, dat in den loop der jaren is geble ken, dat juist in die weken mede door de weersomstandigheden zich verschillende moeilijkheden voordoen. Een en ander wordt dit jaar nog verzwaard door het feit, dat de feestdagen midden in de week vallen en daar door de inkomsten van hen, die bij de werk verschaffing zijn geplaatst, in belangrijke mate ten ongunste worden beïnvloed. Gedu rende de beide weken, dat de werkverschaf fing stilstaat, kunnen de werkloozen, die anders in de werkverschaffing zouden zijn opgenomen, overeenkomstig de bepaligcn van de steunregeling worden geholpen. In dien derhalve in uwe gemeente de gewone week in de steunregeling zijn opgenomen, omdat zij anders in de werkverschaffing zou den zijn geplaatst, een Kersttoeslag mag worden gegeven van 25 van dit netto steunbedrag. De toepassing is dus geheel de zelfde als voor de gesteunden, die den Kerst toeslag krijgen over de steunweek, vooraf gaande aan de hierbedoelde week. In geen ge val mag dus aan één persoon tweemaal de Kerstbijslag worden uitgekeerd. DOOR VALLENDEN TAK GEDOOD. Gistermiddag ios de 39-jarige P. v Dijk van St. Jacobi-Parochie in Friesland, die be hulpzaam was bij het snoeien van boomen door een vallenden tak getroffen. De man kreeg ernstige verwondingen waaraan hij na eenige oogenblikken overleed. Het slachtoffer laat een vrouw en 8 kinderen achter. steunregeling nog niet is ingevoerd, dan ge lieve U onverwijld met het departement van sociale zaken te verstaan, dat u dan de noo- dige inlichtingen zal verstrekken. Verder verzoekt de minister mij Uw college mede te deelen, dat op het netto-steunbedrag dat in de week, waarin de beiden Kerstdagen vallen, wordt uitgekeerd aan hen, die die Texel heeft gisteren zijn nieuwen burge meester, mr. A. F. Kamp, ingehaald, hetgeen echter niet zoo gemakkelijk ging. Ten gevol ge van den krachtigen Oostenwind stond het water voor de Texelsche haven namelijk buitengewoon laag, zoodat de „Marsdiep" slechts met de grootste moeite de haven kon binnenvaren. Maar eindelijk lag de boot dan aan den wal, waarna de burgemeester zijn intocht op het eiland kon beginnen. Een eerewacht van ruiters begeleide de auto, waarmede mr. Kamp met zijn familie naar Den Burg trok. Het dorp was in feest- DE BROODPRIJS. De Bakkersbondscourant schrijft: In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer be treffende de begrooting van Landbouw en Visscherij .verklaart minister Deckers, dat het niet juist is, dat de heffingen op granen werden verhoogd omdat de prijzen der gra nen op de wereldmarkt stegen. De verhooging had plaats, omdat de prijzen zoover gedaald waren, dat men den bestaanden toeslag en de heffing niet meer de richtprijzen, zooals deze waren toege zegd, werden bereikt. Met het oog op de evenredigheid moest ook de heffing op tar we worden verhoogd, van welk graan in te genstelling met de andere graansoorten, de prijzen waren gestegen. De minister heeft de vraag of de richt prijs voor de tarwe juist is, in onderzoek enomen. Intusschen wil hij bedacht heb n, dat voor den oogst 1935 reeds in het begin van dit jaar de richtprijs is vastge steld, zoodat deze voor den huidigen oogst niet meer gewijzigd kan worden. De hier en daar voorgekomen verhooging van den broodcijfer is niet in de eerste plaats een gevolg geweest van de verhoo ging der heffing, zegt de minister. De stij ging der tarweprijzen op de wereldmarkt gaf hierbij den doorslag. De dalende ten denz der tarweprijzen zal de eventueel tot stand gekomen verhooging mogelijk weer ongedaan kunnen maken. De extra-voordee len, verkregen door de verlaging van den richtprijs voor den landbouwer, bij gelijk blijven van den tarweprijs voor de V.I.T.A., en door de verhoogde heffing, zijn noodig om de andere uitgaven tengevolge van an dere steunmaatregelen van het Landbouw Crisisfonds te dekken, zoodat niet voldaan kan worden aan het verzoek om den V.l T.A.-prijs te verlagen. Reeds nu kennismaking met hel lage water. tenue gestoken, van de meeste huizen wap perde de vlag. De tocht ging eerst naar het gemeentehuis, waar in raadsvergadering de plechtige installatie plaats vond Hierbij werd door wethouders en raadsleden het woord ge- v,erd, terwijl ook de vader van den nieuwen Inirgemeester, de burgemeester van Medem- blik, een enkel woord sprak. Op het balkon van hotel „de Lindeboom" nam mr. Kamp daarna een grootsche hulde van Texel's burgers in ontvangst. Namens de burgerij werd hij hier door den heer W H. Lap verwelkomd. Met een hartelijke eenvou dige toespraak dankte de burgemeester, waarna een drukbezochte receptie ten raad- huize werd gehouden. Daar burgemeester Kamp zijn werkzaam heden niet onmiddellijk kan beginnen, ver trok het gezelschap in den middag weer van Texel. Dit ging wederom met moeilijkheden gepaard, daar de speciale boot, waarmede men zou vertrekken, wegens het lage water niet kon uitvaren. Zoodoende moest worden gewacht tot de gewone veerboot kon vertrek ken. en zoo maakte de nieuwe burgemeester reeds onmiddellijk na zijn indiensttreding kennis met de moeilijkheden waarmede het eiland bij zijn verbindingen te kampen heeft £iufUvaact ONZE POSTVLUCHTEN. De Oeverzwaluw is heden op thuisreis te Rangoon geland. De Kievit (thuisreis) vertrok uit Bag dad en landde te Cairo. De Lijster (uitreis) vloog gisteren van Athene naar Gaza. De Nachtegaal (uitreis vloog) gisteren naar Rome. DE NACHTEGAAL NAAR INDIE. Met zending voor het Neder landsche Roode Kruis in Ethiopië. Gistermorgen is het K. L. M.-vliegtuig Nachtegaal, gezagvoerder de heer E. van Dijk, tweede bestuurder de heer J. J. van Balkom, van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Er is 245 K G. briefpost, 26 K.G. pakket ost en 71 K.G. goederen aan boord, te "arseille wordt 120 K.G. gcederen bijgela den met bestemming Brisbane. Vijf passagiers maken de reis gedeeltelijk mee, n.1. 1 Amsterdam—Gaza, 1 Amster dam—Bagdad, 1 Marseille-Batavia en 2 Calcutta—Bangkok. De Nachtegaal vervoert gratis eenige electrische voorhoofdsspiegels naar Caïro, bestemd voor de Nederlandsche ambulance op weg naar Ethiopië. Den 19den zullen deze te Port Said worden overgeladen in 't s.s. Kota Radja, waarmee de ambulance de reis naar Abessinië maakt. Jieck ÓL School iOrmeerde belijdenis; 4. dat de kerk dien en- gevolge heeft te waarschuwen tegen aiie medewerking aan deze propaganda Ten slotte, dat bij volharding de kerk tot tucht oefeningen zal moeten overgaan. DS. EKERING BEDANKT VOOR DE HERV. GER. STAATSPARTIJ. Ds. L. W. C. Ekering, Nederl. Hervormd predikant te Amsterdam en jarenlang een der eerste voorvechters van de Hervormd Gereformeerde Staatspartij, heeft blijkens een mededeeling in „Staat en Kerk'' als lid van deze partij bedankt. HET HEIDEKIND. Dit is de naam van een kinderoperette in drie bedrijven tekst van Nico Splinter, muziek van Arco die a.s. Zaterdagavond door het kinderkoor „De kleine Stem", onder eiding van den heer J. Harpman, zal worden opgevoerd. De inhoud dezer operette is nu eens geen sprookje, maar geeft het kinderleven weer in vacantietijd. In 't kort komt het hierop neer: Schoolkinderen dwalen en spelen op de hei, waar zij kennis maken met twee kinderen, die aan den kost komen met 't maken van mand jes, om die dan later te kunnen verkoopen. Een misplaatste groep van een der school- cinderen brengt Hannete en Piet, de heide kinderen, in moeilijkheden. Alles komt ech+er weer in orde in het derde bedrijf bij de intocht van den nieuwen burgemeester. Het geheel is een vlot op elkaar volgen van allerlei voorvallen en aardige dansen. Evenals bij de operette Grietje Golfzang van dezelfde schrijvers is ook in het Heide- kind de muziek zoo eenvoudig mogelijk ge- ïouden. De dansen - Heidedans en Menuet - zijn ingestudeerd door mevr. Jonker— onker. Niet slechts voor hen, die het werkje opvoe ren, maar ook voor de groote en kleine toe schouwers kan het een prettigen, amusanten avond worden. KALENDERS. Een mooie kalender, een sieraad voor de ïuiskamer, is die, welke door de Ned. Verten, van Huisvrouwen wordt uitgegeven. Dank zij de hulp van vele medewerksters in onder scheidene landen is een werk tot stand ge komen, dat allerlei mededeelt over het leven en werken van de vrouw in huis en gezin in den vreemde, niet alleen van de Hollandsche ie daar woont, maar ook van de vrouw uit iet land zelf. Een aantal mooie, duidelijke oto's is tusschen de verschillende kalender bladen ('t is een weekkalender) opgenomen Jet fleurige, kleurige schild, versierd :ne> vrouwen in de kleederdrachten van haar and, is zeer aantrekkelijk. PREDIKBEURTEN. Hedenavond 8 uur in de consistoriekamer der Groote Kerk, bijbellezing door ds Warners. KERK EN N.S-B. In de Dinsdag in de Klopperssingelkerk te Haarlem gehouden vergadering van dt classis Haarlem der Gereformeerde Ker ken, welke onder leiding stond van ds. A M. Boeyinga, werd na breedvoerige bespre king aangenomen een rapport, uitgebracht door een commissie, welke in de vorige ver gadering was benoemd en waarvan rappor teur was ds. J. W. Siertsema. De conclus sies van dat rapport luiden als volgt De classis spreekt uit: 1. dat de beginse len van de N.S.B., zooals die bekend wor den uit haar officieel uitgegeven geschrif ten, in strijd zijn met Gods Woord en de Gereformeerde belijdenis; 2. dat het lid maatschap van de N.S.B. mede verantwoor delijk stelt voor de propaganda van deze beginselen, hetzij meer zijdelings dan wel rechtstreeks; 3. dat deze verantwoordelijk heid niet wordt opgeheven door te verkla ren, dat men niets voor zijn rekening neemt van wat in deze geschriften zal voor komen in strijd met Gods Woord of de gere- Jiunst en Wetenschap van de beide heeren Rol en den heer Voer- man. Zoo is ook dit laatste Verkades albun, weer zeer geslaagd, een bewijs, dat de vele albums hun weg tot het publiek gevonden hebben en dat de firma Verkade ook steeds weer tracht op dit gebied het beste van het beste te geven, om daarmee te bereiken het- geen per slot van rekening de bedoeling jg" contact tusschen fabrikant en afnemer. 'JSanktvL Het nieuwe Ver kade' s Album „De Boerderif'. Sinds enkele weken is het jaarlijksche present, het nieuwe album van Verkade ver- schenen.Het is een jubileum, n.1. het dertig ste album. Geen kleinigheid voorwaar. En laten we er direct bij zeggen dat dit jongste kind zeker niet het minste van de familie is. Ditmaal is men met het onderwerp dicht )ij huis gebleven. Het leven en werken op een boerderij, door het heele jaar heen wordt in woord en beeld door de bezitters van het album meegemaakt. Het lijkt ons vooral voor de jongeren en voor de groote-stadsmenschen erg interes sant dit album te bezitten, er is in 't eenvou dige boerenbedrijf zoo heel erg veel dat men niet weet of waar men zich verkeerde voor stellingen van maakt. Het album geeft op prettige vertelwijze een allerduidelijkst over zicht van wat er zoo op een flinke boeren plaats voorvalt. De tekst is uitnemend verzorgd door den heer H. E. Kuijlman, de zeer goede plaatjes Mackt&ecuhtett ALKMAARSCHE EXPORTVEILING^ ALKMAAR, 11 Dec 1935. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Andij. vie per 100 stuks 0.501.90; Appel^ per 100 pond 3—7Bloemendaler kool i7, Bloemkool les 3—7 per loo stuks; Boerenkool per 100 str. i.go_ 6 90; Bieten per 100 K.G. 1.60—3,6q. Druiven per 100 pond 15.50—15.50! Gele kool per 100 K.G. 1—/ 3.50; Groene kool 1 5.50, Kropsla 0.50—2 40 0 100 stuks; Koolrapen 2.70 per 100 K G - Peren per 100 pond 5; Prei 3—6 eil Pieterselie 2.40 en Radijs 2.60-/ 3.50 per 100 bos; Roode kool per 100 K.G 2— 6.90; Selderie per 100 bos 2.50; Spin» zie per bakje 0.931.02; Spruiten per 100 pond 3—7; Tomaten per 100 pond ƒ13; Uien l—f 3 en Wortelen 0.70- 1.50 per 100 K.G.; Wortelen per 100 bos 46; Witlof le s. 4.50-/ 6, 2e s 2.50—3.50 per 100 K.G AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL. PRIJZEN. AMSTERDAM, 12 Dec. 1935. Op de he. den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Zeeuwsche: eigenheimers 2.10—2.30, bevelanders 2—2 20, bonte en blauwe 2.65—2.90 en poters 1.70—1.90; N.holl. eigenheimers f 2— 2.10; Friesche bintjes 1.90—2.10; An- dijker bonte en blauwe 2 30—2.50, Drentsche zandaardappelen 1.90—2.30; Duinzandaardappielen 3.50—3.75. Alles per H.L. Aanvoer 77.200 K.G. HOORN, 12 Dec. 1935. Op de heden ge. houden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 3 stapels kleine fabriekskaas 17- 2 stapels kleine boerenkaas 18.50 Totaal 5 stapels, wegende 4244 K.G. Handel goed. SCHAGEN, 12 Dec. 1935. Op de heden gehoden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 11 Paarden 150— 350; 10 Geldekocien (mag.) 80—f 130; 45 Geldekoeien (vette) 160—200; 8 Kalfkoeien 130185; 12 Vaarzen 70 125; 3 Graskalveren 25—40; 66 Nuchtere kalveren 8—14; 300 Schapen (vette) 14—21; 400 Overhouders 8— 13; 12 Varkens (mag.) 17; 20 Varkens (vette) per K.G. 3537 cent; 83 Biggen 10—15; 6 Konijnen 0.40—1 75 en kippen 0.40—1.75; Hanen 25—75 cent. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Dec. 35. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 250 stuks Bloemkool le s. f 2.80; 17000 st. Andijvie 50—70 een ten 15000 stuks Mge gele kool 0.40—3.30; 12000 K.G. Uien: gele nep 3.20—3.70, gele drielingen 1.20—1.40, gele uien 2.10-/ 2.60, grove 2.40— 2.90; 4400 K G. Peen 1.50—1.70; 8300 K.G. Roode kool 2.90—8.40; 14000 K.G Gele kool 1.10-/ 7.90; 14000 K.G. D. witte kool 0.70—5.20, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 11 Dec. '35 Roode kool 2e s. 5.60—6.30; D. witte kool (kale) 2.70—4.10; Andijvie 80 cent. Aanvoer625 K.G. Roode kool; 1150 K.G. D. witte kool en 1350 stuks Andijvie. NOORDSCHARWOUDE, 11 Dec 1935. 1700 K.G. Aardappelen: BI. Eigenheimers 2.40—2.60; 3900 K.G. Uien: grove 2.50—2.70, uien 2.10—2.30 en drie lingen 1 1.10; 200 K.G. Kroten 2.80 3.40; 4000 K.G Roode kool 4 40- 7.40, doorschot 3.60—5.70; 3500 K.G. Doorschot 2.30—4 50; 25300 K.G. D witte kool 3.10—480, doorschot 2.10-/ 4.30, alles per 100 K.G. De K.N.A.C. schrijft ons: Ongeveer een maand geleden richtte de K.N.A.C. een adres aan den minister van wa terstaat met het verzoek om proeven te wil len laten nemen met automatische lichtsigna len bij onbewaakte overwegen. In afwachting van den uitslag dezer proefnemingen verwees de K.N.A.C. o.a. ook naar het waarschu wingssysteem, dat in Duitschland is inge voerd Nevengaande afbeelding geeft een juisten indruk van de wijze waarop alle spoorwegovergangen die de „Reichsstrassen" kruisen na 1 April 1936 zullen worden aan gegeven. Zoowel aan de linker- als aan de rechter zijde van den weg worden drie waarschu wingsborden gep'.aatst met een afstand van resp. 240, 160 en 80 meter van den overweg. Het eerste stel bakens, dat men ontmoet, is uitgevoerd in den vorm van het internatio naai vastgestelde sein bij spoorwegovergan gen d.w.z. het driehoeksbord met rooden grond en hekwerk of locomotieffiguur. Daaronder heeft men een verticale witte plank bevestigd van 1 meter hoogte en 30 c.M. breedte, waarop drie schuine strepen van rood werkaatsend glas zijn aangebracht De bakens die op 160 M. en 80 M. van den overweg zijn geplaatst bestaan uitslui tend uit den verticalen plank met resp. twee en één streep van rood weerkaatsend glas. Bovendien heeft men in Duitschland het plan opgevat om bij alle onbewaakte over wegen de z.g. waarschuwingslichten aan te brengen, welke dicht bij den overweg en rechts van den weg op een twee meter hoo- gen paal zullen worden geplaatst. Wanneer de overweg vrij is, straalt de baken een wit flikkerlicht uit, terwijl wanneer een trein nadert een rood en versneld flikkerlicht wordt uitgezonden. Deze signalen schijnen een zoodanige vol maaktheid te hebben bereikt, dat een storing practisch onmogelijk is. Zou er echter niette min een hapering optreden, dan wordt de weggebruiker gewaarschuwd door het feit, dat het instrument geen licht uitzendt, zoodat in dit geval groote voorzichtigheid is ge boden. "T'/Ttegséè'

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8