DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Belgische proefneming. De onderwijsbegrooting in de Tweede Kamer. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 294 Dit nummer bestaat uit drie blaoen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 13 December 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang PARLEMENT. Het rijk en de bewaarscholen. - Het hooger onderwijs moet een veer laten. Het ontslag van prof. van Calcar. r. I Den Haag, 12 Dec. Minister Slotemaker de Bruïne heeft he den de kwestie besproken van vernietiging door de Kroon van raadsbesluiten betreffen de medewerking aan oprichting van bijzonde re scholen. Hij was met de vele afgevaardig den, die hierover het woord hadden gevoerd, eens, dat dit beter kon geschieden krachtens de lager onderwijs wet aan krachtens artikel 185 der gemeentewet. Maar volgens den mi nister moest de Kroon laatstgenoemd artikel wel eens toepassen, omdat, als zij op de an dere manier te werk ging, de vernietiging wel eens ongedaan werd gemaakt, doordat gemeentebesturen zekere bevoegdheden ge bruikten, welke zij krachtens de lager onder wijswet hadden. Z.Exc. erkende voorts, dat vernietiging zoo weinig mogelijk moet plaats vinden wegens strijd met het algemeen be lang en dat het motief zooveel mogelijk strijd met de wet moet zijn, waarbij men een objec tieven maatstaf heeft. Maar hij haastte zich, erbij te voegen, dat hij dit vraagpunt op nieuw moest bestudeeren, omdat de raad van state juist vandaag een bepaald advies had uitgebracht. Wij vreezen nu, dat het laatste woord over de zaak nog niet gezegd is. De minister meent, dat in de tegenwoor dige omstandigheden de overheid zich van het voorbereidend onderwijs af moet wen den. Want terwijl de gemeenten erop moeten bezuinigen, neemt het particulier initiatief op dit gebied toe. Waren er in 1929 253 bij zondere neutrale bewaarscholen (zullen wij maar zeggen), met ruim 13.000 leerlingen, in 1934 waren er 355 met ruim 21.000. Van een officieele, door den staat bevolen paedagogie bij het onderwijs moet Z.Exc. niets hebben; behalve in dictatoriaal bestuur de, zou ook in democratische landen daar door de vrijheid in het gedrang komen. Tegenover de leden, volgens wie er nog niet genoeg op de begrooting is bezuinigd, stelde de bewindsman, dat het uiterst moei lijk is, nieuwe bezuinigingen te bedenken. Maar hijzelf liet erop volgen, dat dit toch zal moeten, omdat anders later ook noodza keiijker dingen niet zouden kunnen blijven gehandhaafd. Er is trouwens al heel wat af. De afdeeling hooger onderwijs had in 1931 een eindcijfer van 14, in 1934 van 10 millioen Wij vragen ons overigens af, hoe de heeren Zijlstra (a.r.) en Tilanus (c.h.), die zoo braaf op meer bezuinig! tg aandrongen, zich straks, als de concentratie der bijzondere scholen bij het bezuinigingsontwerp aan de orde zal zijn, zich zullen houden! Wat de spelling betreft, citeerde de minis ter uitspraken, volgens welke de n en de ge slachten der woorden den kinderen minder hoofdbreken kosten dan de werkwoordsver buigingen. Velen, zeide hij, schrijven: „het is gebeurt" en „hij antwoorde". Maar de n blijkt ook een moeilijke zaak, want Z.Exc. verhaalde van een student in de klassieke talen, die schreef, dat het onderwijs was ge vestigd „op een te ouden basis"!, „minstens" en „meerdere" niet zuiver Nederlandsch is. Hij scheen er overigens nog niet eens van overtuigd en zeide, dat een commissie dit eigenlijk moest onderzoeken. Men moet mi nister zijn om zich de weelde van zoo'n anl woord te kunnen veroorloven. Wat zegt men wel van deze zinsnede, welke wij uit zijn memorie van antwoord pikken: „Dit laatste zou toch het geval zijn, wanneer de inrich tingen voor hooger onderwijs in één plaats zouden worden verlaten om elders vergroo tingen aan te brengen"? Is er, om deze stijl fout vast te stellen, ook een commissie noo- die Mr Coops (lib.) keurde af, dat de minister de functie van directeur-generaal van onder wijs handhaaft. Minister Marchant heeft prof Van Poelje twee jaar geleden van de. Haagsche gemeente-secretarie meegenomen naar zijn departement om deze functie te be- kleeden Mr Coops Het zich hierover weinig vriendelijk uit. Minister Slotemaker ziet er blijkbaar tegen op hierin verandering aan Mevr'de Vries-Bruins (s.d.) keurde ophef- fing af van den leerstoel in de sociale gen - kunde te Utrecht, het onderwijs waarin zeer wordt gewaardeerd. Ds. Lingbeek (hg.) was tegen opheft mg van de leerstoelen in het Hebreeuwsch Utrecht en Groningen, maar de minlste meent, dat de oud-testamenticus in die plaat sen dat werk er wel bij kan doen. Hij haa, zeide hij, de maatregelen voor Utrecht geno men in overleg met curatoren. Mr. Coops vroeg of de minister spoedig zal voorzien in de vacature-Kernkamp Utrecht en Z.Exc. antwoordde, dat vandaag of morgen blijken zal, wie hierin is benoemd. Er is veel gedebatteerd over de concentra tie van het onderwijs in de bacteriologie, hy giëne en tropische geneeskunde te Leiden Mevr. de Vries-Bruins, dr. Moller (r.k.), mr. Boon (lib.) e.a. keurden af, dat de hoog leeraar, die de algemeene hygiëne en bacte riologie doceert, prof. van Calcar, wordt ont slagen, terwijl degene, die in het bijzonder vooi de tropische hygiëne is aangewezen, prof. Flu, nu het geheele onderwijs moet ge ven Men had, meenden deze afgevaardigden, het onderwijs in de tropische geneeskunde te Leiden moeten opheffen en de Indische artsen hiervoor naar Amsterdam moeten verwüzen Dr Moller zeide, dat curatoren al tot samen voeging hadden besloten en dat daarna in het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de bezuinigingswet het denkbeeld van die samenvoeging geopperd was, in verband waarmee hij zinspeelde op een uitdrukking, bij het kaartspel in gebruik. Een doorgesto ken kaartAan prof. van Calcar was ge vraagd, of hijzelf de gecombineerde vakken wilde doceeren, toen zijn leerstoel eigenlijk reeds in extremis was. (Prof. van Calcar achtte zich wetenschappelijk niet verant woord, de gezamenlijke vakken te doceeren, maar volgens de memorie van antwoord zou hij hebben gezegd, het niet te kunnen, een uitdrukking, waaraan verschillende afgevaar digden zich stootten.) Zoo waren er meer bedenkelijke aanwijzingen. De minister verklaarde, dat zijn beslissing zakelijk en louter was geweest, maar dr. Moller diende een motie in, waarin de Ka mer uitsprak, dat de samenvoeging niet vol doende gegrond scheen, en aan de regeeriftg verzocht, het ontslag-van Calcar op te schor ten en alle gewisselde stukken aan de Kamer óver te leggen. De eer Zijlstra steunde den minister en de heer Tilanus (c.h.) wilde zich tegen de voorgenomen bezuiniging niet ver zetten. De bewindsman zeide nadrukkelijk, dat hem niets te verwijten was, en vertelde, dat prof. van Calcar bij het ambtenarenge recht in beroep was gegaan, zoodat de Ka mer alleen over de doelmatigheid en niet over de rechtmatigheid van het ontslag kon oordeelen. Maar de Kamer keurde de motie- Moller goed met 58 tegen 19 stemmen, waar bij alleen de anti-revolutionnairen. christeliik- hi'storischen en staatkundig-gereformeerden tegenstemden. Of de aanneming veel practisch resultaat zal hebben? De minister voelde zich wel zichtbaar onbehagelijk. Mevr. BakkerNort (v.d.), ds. Faber (s.d.] e.a. drongen erop aan, dat de gymnasiale af deeling van het Lorentzlyceum te Eindhoven subsidie zou blijven krijgen. H.i. treft dit ly ceum niet de schuld van de mislukking der fusie met het gemeentelijk lyceum. Z.Exc. neigde tot de meening, dat, als het onder- wijsbezuinigingsontwerp is goedgekeurd, het Lorentzlyceum geen subsidie meer zal mogen hebben, wat de afgevaardigden ontkenden Hij zal voorts onderzoeken, hoe het komt dat het percentage geslaagden voor het exa men M.O. gymnastiek plotseling sterk is ge daald, iets, waarop de heer IJzerman (s.d de aandacht vestigde. Op verzoek des heeren K. ter Laan (s.d.) zal hij nagaan, of de be zitters van een einddiploma H.B.S. A of Han delsschool het recht kunnen krijgen om exa men in de sociale geografie te doen. Ds. Faber drong erop aan, dat jonge leera ren kennis van de paedagogie zal worden bijgebracht. Z.Exc. vertelde, dat er tegenwoordig jonge leeraren zijn. die werken, alsof zij al in func lie zijn, en dat dit goede resultaten heeft. HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. DE NEUTRALITEIT OP DE OPENBARE SCHOOL. In de avondvergadering is van de onder wijsbegrooting de afdeeling nijverheidson derwijs aan de orde gekomen. Mej. Meijer (r.k.) en de heeren Groen (r k en Louwes (lib bepleitten warm het belang van het landbouwhuishoudonderwijs, opko mende tegen de bezuinigingsvoornemens op dit punt. De dames Meijer en Bakker-Nort (v.d., keurden de verkorting van de cursussen der ambachtsscholen van drie tot twee jaar af. Laatstgenoemde en mevr. de Vries-Bruins (s d.) wezen op het euvel van het plaatsge brek op de nijverheidsscholen voor meisjes Ook de heer Steinmetz (r.k.) stelde het belang van een goed nijverheidsonderwijs in het licht. Mr. Wendelaar (lib.) vond de cursusver korting der ambachtsscholen wel bedenke lijk, maar voor de industriesteden minder dan voor de provincie. De heer K. ter Laan (s.d.) noemde de ver- eerting een bederf en diende een motie in, waarin de minister werd uitgenoodigd, ze te rug te nemen. De verkorting is een bezuini gingsmaatregel en het spreekt vanzelf, dat minister Slotemaker de Bruïne bezwaar tegen de motie maakte en dat ook de heeren Tila nus (c.h.) en Zijlstra (a.r.) er niets van moes ien hebben. De laatste verdedigde de verkor ting in het belang van het onderwijs zelf. De heer Ketelaar (v.d.) had er evenmin be zwaar tegen; te Amsterdam, zeide hij, be staan sedert jaar en dag tweejarige am bachtsscholen. De bewindsman verdedigde zijn beleid met het argument, dat hij door de verkorting voor hetzelfde geld veel meer leer lingen kan opnemen. Bij de afdeeling lage» onderwijs betoogde ds. Lingbeek, dat de absolute neutraliteit der openbare school moet worden veranderd in een relatieve. Bij een absolute neutraliteit moeten aller godsdienstige gevoelens worden ontzien. Bij een relatieve alleen de godsdien stige gevoelens van de kinderen, die de school bezoeken. Op openbare scholen, waar alleen protestantsche kinderen Jcomen, zou men dan de katholieke gevoelens niet behoeven te ont zien. Voorts bepleitte ds. Lingbeek het geven van godsdienstonderwijs op de openbare school, omdat er nu zoo'n ontstellende on kunde bestaat omtrent den bijbel. De heer van Houten (c.d.) kwam op voor schoolkindervoeding en -kleeding, voor een goed onderwijs aan schipperskinderen, onder richt in Esperanto, een verlaging van het exa mengeld voor de hoofdakte tot 20 en ver lenging van den leerplicht. De heer Thijssen (s.d.) wenschte Esoeranto als facultatief vak in het zevende leerjaar en een verlaging van de gelden voor alle exa mens, waaraan de onderwijzers zijn onder worpen. Mr. Westerman (n.h.) betoogde, dat het openbaar onderwijs onder het goedkeurend oog dezer regeering steeds meer in de ver drukking raakt en dat er, in strijd met den geest onzer grondwet, in verscheidene plaat sen des lands geen openbaar onderwijs meer gegeven wordt. De oorzaak van het verval ervan zocht hij in het feit, dat de sociaal-de mocratische onderwijzers het nationale ka rakter aan het onderwijs hebben ontnomen. Tegen middernacht stonden er nog ver scheiden afgevaardigden op het sprekerslijstje ingeschreven Buitenland Om het werk van nationaal herstel niet in gevaar te brengen weigert de regeering de loonsverhoo- ging van 5 pet. aan het personeel in openb. dienst. De politieke toestand. (Van onzen correspondent.) Men zou moeilift kunnen betoogen, dat de Belgische premier, Van Z«e!and» over geen solide meerderheid beschikt in de Kamer, bp gebied van de buitenlandsche politiek heeft het debat inzake de sancties pas nog be wezen, dat het standpunt van de regeerjng de goedkeuring heeft van de verpletterende meerderheid van het parlement. Wat de Wn- nenlandsche politiek betreft, is het wat an ders. Bij katholieken en liberalen is er geen onverdeelde instemming met al de maatrege len van de regeering en er zijn Kamerleden van deze meerderheidsgroepen die zich het recht voorbehouden van oppositie te voeren. Daarentegen vormen de socialisten een com pact bloc van de regeeringsmeerderheid en het is typisch om te aanzien hoe een finan cier, als Van Zeeland, de oolitiek uitvoert d'e de socialisten in hun programma hebben ge schreven. Wij zullen verder zien, dat de economische herleving in België geen ijdel woord is. Doch anderzijds is de stijging van de levensduurte ook een onbetwistbaar feit en in de practijk staat het ook vast, dat deze stijging ernstiger is dan door het index-cijfer wordt weergege ven, omdat in de samenstelling hiervan ook nog elementen een rol spelen die van geen eerste noodzakelijkheid zijn voor het publiek. En op het jongste socialistische jaarcongres kon men opmerken, dat er een acuut conflict was gerezen tusschen de politieke socialisti sche leider en de le:ders van de syndicaten, die de arbeiders behoorlijke inkomsten heb ben te verzekeren, in verhouding met de stij gende duurte. De ministers, die in de regee ring de partij vertegenwoordigen, hebben verzachtende omstandigheden gepleit, zeg gende dat zij de handen niet vrij hebben om hun wil volledig door te zetten, daar zij hei bewind met liberalen en katholieken deelen. maar zoo voegden zij er bij, wat wij nu doen is slechts de voorbereiding van ons toe komstig werk. de totale verwezenlijking van ons arbeidsplan, waarvoor nog meer propa ganda moet worden gevoerd. Doch van Ant- werpsche zijde is door syndicalisten hevig verzet ontstaan. Tot nu toe, zoo redeneerden zij, hebben nog slechts financiers, bankiers en'industrieelen, alsmede groothandelaars orofijt gehad bij de devaluatie. De arbeiders, de kleine burgers, de kleine renteniers werden gedeeltelijk onteigend en verarmd. De voor deden móeten niet een enkele richting wor den ingestuurd. Ook de kleinen moeten er van profiteeren. Zij hadden een motie inge diend, op het einde van het congres, om de onverwijlde aanpassing te eischen van de loonen en vergoedingen aan de stijgende duurte. Dat was de ontketening van een soort paniek en gedurende anderhalf uur hebben de groote bazen alles in het werk gesteld om te bekomen, dat het woordje onverwijld zou worden vervangen door het veelbeteekende zinnetje „in den kortst mogelijken tijd", wat een zeer rekbare formule is en de socialisti sche ministers in niets hindert. Het komt er op aan tijd te winnen Intusschen heeft mi- niser Vandervelde nieuwe hervormingen in het vooruitzicht gesteld, d.z. hervormingen waarvoor moet worden oreijverd, namelijk de bestendiging van de verhooging van den schoolleeftijd tot 16 jaar, de 40-urige ar beidsweek en de pensionneering op 60-jarigen leeftiid instede van op 65 jaar. Zoo blijft de strijdgeest erin. Wat vandaag de aandacht trekt... Het standpunt van het personeel. Voor practiscfae verwezenlijking, onmiddel lijk, kwam slechts de loonsverhooging in aan merking. De personen in openbaren dienst, in België steunen, in hun eisch voor loonsver hooging, op een regeeringsbesluit van Januari 1935, waardoor de loonen worden afhankelijk gemaakt van de variaties in het index-cijfer, en volgens dewelke de loonen, die wegens de herhaalde verlagingen waardoor zij op het oogenblik slechts 95 t.h. bedragen van de eigenlijke basis-barema's, met 5 t.h. moeten worden verhoogd, indien het» index cijfer gedurende een vol kwartaal 683 be draagt of meer. Reeds twee maanden achter eenvolgens, in October en November is dit het geval geweest. In December zijn de kan sen niet geringer en wat moet de regeering dan aanvangen? Er dient rekening gehouden met de overweging, dat, bij loonsverhooging in openbaren dienst, ook in de particuliere be drijven eischen voor aanpassing zullen wor den gesteld. Op het oogenblik is een staking uitgeroepen in de steenbakkersbedrijven en in de mijn en is een staking nauwelijks ver meden geworden door een loonsverhooging toe te staan van 21/* Het index-cijfer wordt gepubliceerd op 20 December en tot dan kan de regeering de zaak in beraad houden. Doch hij heeft het niet gedaan en na een paar dagen geleden te hebben verklaard, dat de regeering niet van zins was het regime van het besluit van Januari 1935 te veranderen heeft de heer v. Zeeland een dezer dagen, in een verklaring bij 't algemeen debat over de rijksmiddelen voor 1936, verklaard dat de personen in openbaren dienst nog moeten wachten, dat de loonsverhooging van 5 niet zal worden toegepast. In de socialistische pers waren gedurende enkele dagen reeds artikels verschenen, in een nochtans heftigen toon, maar om te besluiten dat de loonen inderdaad moeten worden ver hoogd, dat hierover geen twijfel mag be staan, dat de regeering plechtige beloften heeft gedaan, maar dat, indien de belang hebbenden zelf, bij monde van hun organisa ties, tegenover hun leden en de finan ciën van 't land hun verantwoordelijkheid wilde aanvaarden, hierover geen betwisting mogelijk was. Dit beteekende een vriendelijke uitnoodiging om af te zien van de regel matige loonsverhooging van 5 indien het index-cijfer andermaal meer bedraagt dan 683 op 20 December a.s. Ook een voorberei ding van het besluit der socialistische mi nisters, die de beslissing van Van Zeeland hebben moeten goedkeuren, in geen geval de loonen te verhoogen, zoolang niet de zeker heid bestaat, dat het evenwicht van de be- grooting voor 1936 er niet zal worden door gestoord. De begrooting voor 1936. De premier van Zeeland voert een stout moedige politiek. Tot dusver is de voornaam ste daad oo zijn actief eigenlijk nog nier veel meer dan de devaluatie zelf, waardoor nieuw leven in 's lands economie ontstaan is. Voor het overige blijft het bij beloften en bij angst wekkende verklaringen van socialistische zijde over de vooruitzichten van werkver schaffing door de uitvoering van openbare werken, die echter millioenen zouden kosten, of liever milliarden. Het is de eerste maal dat de eerste minister zich resoluut heeft afge schenen van de socialistische ministers en de onverbiddelijke eischen van de werkelijk heid heeft laten gelden, namelijk het even 1 wicht in de begrooting. Hij heeft zijn wil weten door te zetten door loonsverhooging af te wijzen. De begrooting is in evenwicht met 10.429 franc, en bedraagt slechts 587 millioen meer dan deze voor 1935, terwijl nochtans de be lastingen met 183 millioen frank zijn vermin derd. Men zal dit begrijpen, als men weet. dat de regeering rekent op grootere ont vangsten ten gevolge van de economische herleving, ten gevolge van de devaluatie Van dezelfde belastingen als in 1935 wordt 685 millioen taeer verwacht. In verhouding tot een begrooting van 10 milliard beteekent dit, dat de regeering hoopt op een verhooging van de economische bedrijvigheid in het land van 7 t.h. De heer Van Zeeland betoogde, in zijn bekende begrootingsrede, dat de regeering gerechtigd is op meer te rekenen, maar voorzichtig wil te werk gaan. Inder daad zegt hij, bij de onrechtstreeksche belas tingen is er een winst in de ontvangsten van 340 millioen op de vooruitzichten, hetzij 11 Hij heeft statistieken aangehaald voor Juli, Augustus, September en October, waar uit blijkt, dat, vergeleken met de overeen komstige periode van het vorige jaar, 14,4 t.h. meer electrischen stroom is gebruikt, 34t.h. meer bouwvergunningen zijn afge leverd, 22 t.h. meer is verkocht in de groote warenhuizen, de overdrachtsbelasting 18 t.h meer heeft opgebracht en de registratierech ten 45 t.h. In alle bedrijven is er een stijging van den omzet van meer dan 7 t:.h., terwijl er niet alleen een toegenomen omzet is, maar ook een stijging in de prijzen, waarbij de fis cale ontvangsten natuurlijk ook voordeel heb ben. Dat is wel optimistisch, doch de eerste minister heeft er bijgevoegd, dat in de hui dige omstandigheden de begrooting niet meer kan worden ingekrompen. Aan de loo nen kan niet meer worden geraakt. Op 't on derwijs, het leger kan niet meer worden be zuinigd. Alleen op gebied van pensioenen kan nog iets worden gedaan, wat het pen sioenenstelsel heeft zoo'n uitbreiding geno men, dat de staatsfinanciën er sterk zullen worden door beïnvloed als de bestaande wet ten maar eens volledig hun invloed zullen hebben. Bestuurlijke hervormingen zullen niet tot bezuinigingen leiden maar tot betere rendeering. Het eenige, wat men kan nastre ven, is toeneming van het bedrijfsleven, op dat de fiscale opbrengst zou toenemen, en daarin zegt de heer Van Zeeland, dat zijn regeering is geslaagd. De premier zet uiteen dat de opbrengst van de revaluatie van het goud der Nationale ank onaangetast is, in strijd met wat de ge wezen minister van financiën Sap beweert, maar hij heeft een belangrijke toegeving ge daan aan degenen die zijn begrootingsont- werp critisch hebben onderzocht door de loonsverhooging aan het Staatspersoneel uir te schakelen, voorloopig. Men verweet hem dat het ontwerp niet oprecht was, daar de loonsverhooging fataal zou moeten worden toegepast worden. Bovendien werd hem ge zegd dat de milliarden kostende openbare werken, die door socialistische ministers zou den worden besleotn, het evenwicht eveneens zouden in gevaar brengen. De premier heelt vertrouwen in zijn politiek, maar niet vo'- doende om vast te speculeeren op de tce- komst. Hij wil, zooals gezegd, de tastba e resultaten afwachten voor de schatkist, al vorens nieuwe uitgaven te doen en heeft te vens de verzekering gegeven dat, indien groote werken moesten gevaarlijk word voor de schatkist, deze zullen worden step gezet, of vertraagd. Aan de socialistische n nisters heeft hij een middel bezorgd om de pil te vergulden, door middelen beschikbar ♦e stellen voor een extra-tegemoetkomi'- aan de werkloozen in de steden, die gezin lasten hebben. Intusschen zijn er die bev ren dat de geleide economie van ministc- van Zeeland ook tot het ge'eide index-cijfer heeft gevoerd en dat op 20 December het in - dex-cijfer lager zal zijn dan 683, zoodat de ALKMAARSCHE Avondvergadering. Hevige koude in Europa. (Buiten land). De kabinetscrisis in Spanje. (Bui tenland). Om de autonomie van Noord- China. (Buitenland;. Het petroleum-embargo uitge steld. (Buitenland). Herstel van de Egyptische grond wet van 1923. (Buitenland). Lavals besprekingen te Genève. (Buitenland). De Belgische regeering weigert een loonsverhooging aan het perso neel, ondanks de stijgende levens duurte. (Buitenland). De 29ste partij AljechinEuwe afgebroken; geen winstkansen meer voor den wereldkampioen. (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1