Stad en Omgeving. !fxooinciaai 'llieums Veaag en Aanéod DE TELEVISIE. Naar welvaart en vrede. Rede over de inrichting van de maatschappij naar de stellingen van Bellamv. De belangstelling voor deze- openbare vergadering van de afd. Alkmaar der inter nationale vereenlging Bellamy was grooter dan menigeen verwacht zou hebben: de dan cing van de Harmonie was geheel bezet. Na een kort inleidend woord van den voorzitter, den heer K o h n e r t. die daarin o.a. mededeelde, dat de afdeeling in haar bestaan van slechts anderhalf jaar reeds 167 leden kreeg, was het woord aan den spreker van den avond, den heer J. B o- gaart uit Den Haag. De heer B o g a a r t begon met te zeggen, dat de Bellamy-gcdachte slechts gedeeltelijk nieuw is; immers vocrzoover zij streeft naar een betere samenleving is zij reeds vele eeuwen oud. Op velerlei wijzen hebben ver schillende denkers den weg gewezen naar een betere samenleving: Eet christendom, geheelonthouding, een wereldtaal, vrede, enz., worden gepropageerd (nog alle dagen) door duizenden, maar men is nog niet ge slaagd in het in vervulling doen gaan van het ideaal. De bezwaren tegen al deze welgemeende pogingen liggen op economisch terrein, meende spr., verschillende voorbeelden noe mende. Telkens kwam hij tot de overtuiging, dat het nagestreefde ideaal weer werkloos heid onder vele belanghebbenden zou brengen. De Amerikaansche schrijver Edward Bel lamy heeft het probleem om tot een betere samenleving te komen aan een diepgaande studie onderworpen en naar aanleiding daar van een nieuwen weg gewezen, die z.i. be wandeld dient te worden. Spr. gaf een levensbeschrijving van Bella my, om aan te toonen, dat deze „niet de eerste de beste suffert" was. Spr. ging ver volgens in hoofdtrekken na, op welke wijze Bellamy tot zijn stelsel kwam en tot het schrijven van lectuur daarover. In verband hiermee gaf spr. in vogelvlucht den inhoud weer van het door Bellamy geschreven boek, dat in de Nederlandsche vertaling „In het jaar 2000'' heet en waarin factoren worden genoemd, waarvan de mogelijkheden direct onder menschelijk bereik liggen en een betere samenleving kunnen brengen. Het boek „Gelijkheid voor Allen", een veertigtal jaren geleden (kort vóór den dood van Bellamy) verschenen, is een vervolg op het genoemde en weerlegt de bezwaren welke tegen dat boek waren gerezen. Hij voorspelt hoe de maatschappij zich zal ontwikkelen en zal ontaarden in een economische wanorde, als gevolg van een mislukking van de aan vankelijk goed bedoelde instelling van het geld als betaalmiddel. De huidige toestand met een veelheid van crisismaatregelen was voor spr. aanleiding te zeggen, dat de maatschappij evalueert naar de stellingen van Bellamy. Hierop vertelde spr. van de stichting van de internationale vereeniging Bellamy, die een uitgebreide propaganda op touw zette voor de ideeën van Bellamy: het stichten van een staat, die voor ieder aanvaardbaar zal zijn en waar men, door de afwezigheid van het financieele belang, geen vijanden zou kennen. Voorzitter van de vereeniging is mr. IJssel de Schepper te Rotterdam, oud-president van de rechtbank aldaar. Uit een door dezen geschreven brochure over het doel der Bel- lamy-beweging, las spr. een en ander voor, waaruit bleek, dat het geld bij de vervulling van het ideaal niet meer noodig zal zijn; er wordt geproduceerd naar behoefte; de jaar productie van een artikel wordt te voren voor een jaar vastgesteld; de prijs wordt be rekend naar den tijd, die aan de productie is besteed; sparen heeft geen zin, omdat er geen vrees behoeft te bestaan voor onver- zorgden ouderdom en is dan ook onmogelijk; de verplichte arbeid voor de productie gaat tot het 45ste jaar, waarna men nog 10 jaar in de reserve staat, daarna is werken niet meer noodig; de werkers met het beste in zicht en overleg worden bevorderd tot op zichter e.d.alles wat het werk kan verge makkelijken en beveiligen wordt toegepast, omdat het ondernemersbelang er zich niet tegen verzet (zooals thans nog vaak het geval is)alle mogelijke arbeid wordt uitge voerd door machines, de mensch zal weer meester daarover worden en niet langer de slaaf ervan zijn. Spr. merkte op, dat er in de crisis onzer dagen tal van maatregelen zijn genomen, die ook in den Bellamy-staat noodzakelijk zijn, b.v. die ten aanzien van de clearing Bovenstaande stellingen en nog vele andere, voorkomende in de genoemde bro chure, werden door spr. nader toegelicht Hij legde er den nadruk op, dat concurrentie op het terrein van handel of arbeid (d. w. dat de een zijn werkkracht lager aanbiedt dan den ander) niet meer zal bestaan in den Bellamy-staat; huwelijken met als bij-oog merk „verzorgd te zijn" zullen niet meer plaats hebben; de vrouw zal zich geheel aan haar gezin kunnen wijden; doordat geen financieele zorgen meer zullen bestaan, zal de mensch geestelijk hooger kunnen stijgen, zoodat ook het godsdienstige leven tot meerderen bloei zal komen. Aangezien de maatschappij zal zijn opgebouwd op bewust gemeenschapsgevoel, zal oorlog met meer noodig noch mogelijk zijn, immers er zullen geen economische belangen meer bestaan in een maatschappij, waaraan het winstsysteem vreemd zal zijn. Spr. wekte op tot ernstige bestudeering van Bellamy's werken en wees erop, dat daaruit zal volgen de eisch om zich „aan te passen" daaraan, d w.z. het krijgen van een betere gedachte van zijn medemenschen (het gevoel van meerderheid of minderheid bij den mensch moet verdwijnen, omdat wij allen gelijk zijn). Alvorens men zou kunnen zeggen, dat Nederland een Bellamy-staat zal zijn geworden, zullen verschillende over gangsstadia moeten worden doorgemaakt, waarbij niemand erop achteruit mag gaan en waarvan het slot zal moeten zijn een betere samenleving, dan welke wij thans hebben. Over deze „overgangen" werd door spr allerlei medegedeeld, daarbij o.a. opmerkend, dat een definitief plan voor die overgangen niet is te geven, gezien de samenstelling van de bestaande maatschappij. Verschillende vragen beantwoord. Na een korte pauze werden door den heer Bogaart verschillende vragen beantwoord, die schriftelijk waren ingediend. Spr. maakte daarbij o.a. duidelijk, dat ook in den Bellamy- staat het „over de grens reizen" mogelijk zal zijn. Afwijzend stond spr. tegenover het aangeven van verschillen tusschen de Bella- misten en politieke of kerkelijke partijen, omdat het doel moet zijn op punten van overeenkomst te wijzen. Hoe men de maat schappij ook bekijkt, voor ieder is de Bella- my-gedachte aanvaardbaar, meende spr., en volgens die gedachte is het mogelijk om de wereld te verbeteren door het afschaffen van het winstsysteem. Ten slotte deed spr. een beroep op de aan wezigen om de Bellamy-gedachte te bestu- deeren, het is een gezond eigenbelang om te pogen mee te werken tot het ontstaan van een betere samenleving. De heer K o h n e r t bracht den spreker, die een hartelijk applaus had in ontvangst te nemen, een woord van dank voor zijn pret tige, meermalen geestige en humoristische rede. DE MOLLEBOONEN. Opvoeren van 't bliespul „Dei 't leste lacht.van E. Marema. Men schrijft ons: D'r harren Dunderdagoavend méér we zen kend in 't Gulden Vlies, moar 't vól toch ook nait aal te slim tegen: d'r wazzen nog wel 'n honderdvaarteg man bie dizze eerste tooneeloavend van de Grunneger verainen. Wat wel opvól, was, dat er dizze raize meer jongeluu wazzen as aanders, en din, dat de zusterverainen van de Fraizen zoo goud vertegenwoordegd was. Dat de veurzitter, meneer Barkman, doar 'n vrun- delk woord van zee, $prekt wel vanzuls, en 't was din ook mit instemmen van aalmoal, dat hai veurstelde noa 't Grunnensch Clublaid ook 't Fraize volkslaid te zingen Dit was de eerste oavend in dit seizoen, dat de tooneelclub 't Gebelskop veur ons op de planken kwam (en ook de leste keer, want de volgende tooneeloavend zei ver zórgd worden deur de club van Stad en Lande uut Amsterdam, woar onze verainen in Frebewoari ain „bonte oavend" geven zei.) Opvoerd wuir „Dei 't leste lacht bliespul in drei bedrieven van E. Marema. 'n Oareg stók, woarin. verteld wordt van 'n heerschóp van hail gewone kom-óf dei zók veurdut as 'n man in bones, vertegen woordiger van 'n auto-zoak, zeun van 'n rie- ke meneer, dei op 'n villoa woont bie Am sterdam de kans krigt om 'n boerendoch ter mit veul geld de kop gek te moaken. Heur mouder vindt de defteghaid wel mooi en dut a^lle muite om ook 'n beetje „Ollandsch" te proaten, maar dat lókt vanzuls nait hail best. Voader liekt 't nait goud tou, hai wol laiver, dat 't wicht mit de zeun van buurman gong, 'n gewone boer, moar 'n kerel mit 'n eerlek "gwnoud. Dei jonge buurman har ook wel 'n ooggie op 't wicht, moar dus heur nait vroagen, zai leek hem hoast te vernoam, moar dou hai zag dat zai zók weggooien zól aan dei stadsche meneer, kwam hai in actie. En 't duurde moar kórt of hai har uutvonden wel dat ainglieks was. 'n 01 arbeidswief- ke hólp mit om de oplosser te brengen. En dou har buurmans jong de boan vrij hai muik d'r ook gebruuk van en dou was 't zien beurt om te lachen. De verschillende rollen van dit stók wuiren goud weergeven en as de veurzitter van te veuren nait zegd har dat T 'n stók of wat neie speulers op 't tooneel komen zollen, har gain ain d'r wat van maarkt. 't Inroupen van milde critiek was nait neudeg west! Noa ofloop brocht de veurzitter aan aallemoal (ook vanzuls aan de regisseur, meneer J. H. Snel) daank veurt 't genot wat zai de le den brocht harren en nai zag hier votdaed- lek 'n mooie gelegenhaid om op te wekken tot steun aan de tooneelclub (tusschen hoakies: dat is nait vergees west). Ain van de speulsters, mej. Janssonius uut Koedijk, kreeg van meneer Boot (veurzitter van 't Gebelskop) en van meneer Barkman nog 'n apaart compelmèntje, omdat zai vèur de viefentwintigste keer nou speuld har veur de Molleboonen. En dou begunde 't dansen onder de meziek van Melchert Schuurman (danslaider meneer Veen), woar nog 'n oareg nuver gebruuk van moakt wuir. (Van onzen bij zonder en correspondent Het groote moderne probleem van de radio-techniek is en blijft de televisie. De overbrenging van het geluid langs draad- loozen weg bergt weinig geheimen meer voor de wetenschap in zich en men kan haar alleen nog maar verder volmaken door zich toe 'e leggen op een eenvoudiger bediening, een natuurlijker weergave of een verdere uitscha keling van storingen. De overbrenging van het bewegende beeld staat echter nog in de kinderschoenen men is er thans zoo ver mee gevorderd, dat de bewijzen aanwezig zijn, dat de tejevisie tot de technische mogelijk heden behoort, dcch er schijnt nog geen sprake van te zijn, dat binnenkort televisie toestellen tegen een redelijken prijs in den handel kunnen worden gebracht en men in de huiskamer de elders uitgezonden levende beelden kan zien. Proefnemingen in de Philips laboratoria te Eindhoven hebben nu onlangs het probleem nader tot een oplossing gebracht, waarvan wij dezer dagen getuige zijn geweest bij een demonstratie, die daar met een pas gereed gekomen zend- en ontvang-installatie is ge houden. De in het oog loopende bijzonderheid van deze nieuwe installatie is wel dat hier bij geen gebruik wordt gemaakt van een tus- schenfilm, zooals bijv. in Duitschland. Daar door kan tegelijk een beeld- en een geluidop name worden gemaakt, die tezamen op het zelfde moment in het ontvangtoestel te voor schijn worden gebracht. Dr. Balth. van de Pol heeft een apparatuiu in dezen zin ontworpen, waarmede tharjs uit gebreide proeven worden genomen In zijn laboratorium heeft deze bekendé geleerde, die op het gebied der radio-techniek reeds zulk langriik werk heeft verricht, zijn vinding vertoond en ons een uiteenzetting van de werking ervan gegeven. Met de film heeft de televisie 'gemeen, dat er 24 a 25 momentopnamen per seconde worden weergegeven, die tezamen, den indruk geven van continue -bewegingen." Zulk een snelle uitzending geeft bij de radjó geen moeilijkheden, doch bij het geluid komt alles na elkaar en heeft men dus met één afmeting te doen, terwijl een beeld twee .afmetingen heeft n.1. lengte en breedte. Door het beeld nu in lange strooken te verdeelen, die zoo smal zijn, dat er alleen nof. maar licht- en donker-variaties zijn in de lengte ervan en niet meer in de breedte, worden de twee af metingen, wanneer men deze strooken achter elkaar plaatst, gereduceerd tot één afmeting Hoe smaller die strooken zijni hoe scherper het beeld. Men gebruikt meestal zenders met een verdeeling in 180 lijnen, doch de Philips zender is zoo gebouwd, dat binnen kor-ten tijd kan worden overgegaan tot circa 400 lijnen, waarbij dus de scherpte Veel kan wor den opgevoerd. Evenals bij de geluidsradio (alleen moet bij de televisie alles veel sneller gebeuren) laat men nu deze smalle strook in 1/25 seconde door den zender loöpen De ontvanger plaatst de lijnen weer in de goede volgorde onder elkaar en het beeld verschijnt er zooals het is opgenomen. Hoe dit nu alles in finesses in zijn werk gaat, zullen w,e hier niet beschrijven. Voor de opnamen gebruikt men een z.g iconos- coop, iets wat men het beste een electrisch oog zou kunnen noemen, waarmee een beeld, dat met een fotografische lens op een speciaal geprepareerd scherm is geprojec teerd, zigzagsgewijze wordt afgetast. De projectie in het ontvangtoestel geschiedt op den bol van een z.g. Breuilsche buis, waarin electroden stralen eveneens zigzags-gewijze op een scherm licht en dionker projecteeren, waardoor het beeld ontstaat In den ontvan ger moeten de zigzag-bewegingen precies gelijk op gaan met die in den zender. Dit bereikt men met behulp van z.g. relaxatie trillingen en wij konden zien, dat deze moei lijkheid daar inderdaad volkomen mee is op gelost. Doordat alles met groote snelheid moet gebeuren kan bij deze televisie-uitzen dingen alleen van zeer korte golven worden gebruik gemaakt, daar de lange golven daar voor te log zijn. Men bezigt te Eindhoven golven van 7 meter, die evenwel het nadeel hebben, dat ze hoogstens 40 K M. ver dragen. Het beeldvak in het ontvang-apparaat is be trekkelijk klein: het grootste dat we zagen was ongeveer 20 bij 30 centimeter. Van voor stellingen voor een groot publiek is dus thans nog geen sprake. Het blijft alles nog experiment, doch in principe hebben deze Einahovensche resul taten het televisie-probleem een eind verder vooruit gebracht. Het overbrengen van ge wone foto's en zelfs van films, behoorde reeds lang tot de mogelijkheden en er wordt in het buitenland dan ook al ijverig mee ge ëxperimenteerd. H:er is echter voor het eerst op het continent een directe opname uitge zonden met continue bewegingen, zonder tusschenkomst van een film De nadere uit werking ervan en vooral de geschiktmaking voor de practijk zullen nog wel eenigen tijd in beslag nemen. Van nu af aan zullen met den Philips televisiezender geregeld uitzen dingen worden gedaan. Men zit er waarlijk niet stil en binnen afzienbaren tijd zal mis schien de televisie in de huiskamer een even trouwe gast zijn als nu de geluidsradio. gel. Hoe die gezinsverpleging moet Heel gewoon. De patiënten die HEILOO Eert filmvertoóninj^ over' „St. Wit- lebrordus" ep eep lezing van dr. J. A. J. BaipEooin over Gezins verpleging. In de tjokvolle ga«d van het Brunogebouw hield dr. J. B, de Smet,* dokter van St Willibrordus, een ffllverkooning van het R.K. Ziekenhuis voor zenuw- en zielszieken, waarbij dr. Barnhoorn een inleiding hield over Gezinsverpleging. Onder de vele aan wezigen waren doctoren en vele geestelij ken, waaronder de oud-pastoor van Meeuwen, die bij zijn binnenkomen met ap plaus werd begroet. Dr. Barnhoorn zeide dat de film een aanvulling is van zijn ge sproken woord een paar jaar geleden. Dankbaar was spr. dr, de Smet, die met de film kan laten zien hoe. (Ie moderne huis vesting en genezing stimuleerend werkt om de genezing te bespoedigen. Er is, volgens de oude begrippen, nog altijd gedacht dat zenuw- en zielszieken menschen zijn die men graag zoo spoedig mógelijk achter de muren ziet. De ongelukkjgen zijn onze mede menschen en door liefdetlijke verpleging en behandeling komt een groot percentage -— 30.pCt. ongeveer weer genezen in de maatschappij teriig. Daarna werd de füra- in 3 acten vertoond. Allereerst de gebouwen jen daarna het in wendige. Mooiq frissdie, za'pn, uitstekende medische behandeling tai verpleging. Ook de vele beroepen die worden uitgeoefend, trokken aan het oog voorbij. Afwisseling en afleiding wordt gegeven. Ook het gods dienstig element is een belangrijke foeter tot genezing. De opleiding der broeders, de Sacramentsprocessie en de kermis die men die jaar voer het eerst hield, het was alles even mooi en duidelijk. Hét vele werk door de patiënten verricht werd jn beeld gebracht De broeder-bakker heeft te zorgen voor 450 patiënten en 80 broeders. De groote was- scherij die wekelijks duizenden stuks klee ding aflevert (gewasschen, gesteven en ge streken) alles wordt even modern en vlug uitgevoerd. Het is een dorp óp zich zelf. Na de pauze behandelde dr. Barnhoorn de Gezinsverpleging. De ontwikkeling van de gezinsverpleging is n et nieuw. Is ze noodig. vroeg spreker, en deze. vraag beantwoordde hij bevestigend. Men zal aanvoeren dat, als men de behandeling in de op moderne leest geschoeide ziekenhuizen ziet, het niet beter kan Dat is ook inderdaad het geval, doch de verpleging, hoe goed ook, moet eindigen, behalve dan voor een 20 pet. die tot de ongeneeslijke», behooren. De men schen moeten weer in de maatschappij terug. En van de inrichting naar de vrije maat schappij moet de gezinsverpleging de brug zijn. Velen die dan ook in binnenland en buitenland verpleegd werden in het gezins verband. maakt men dahrdoor den overgang aar de huiselijke- sleer pi uite:ndelijk „naar huis" gemakkelijk. Indien de patiënten in het gezin verpleegd worden of opgenomen, blijft de zorg van de doktoren hun dpel Eens. per weck kqnen ze een dag in de in richting terug',en dagelijks staan ze onder ons toezicht. De gezinsverpleging is aller minst nieuw In Gheel (Bélr-ië) wórden een 3000 patiënten verpleegd. In Beiert (Drenje) èn Venray (Limburg) is gezinsverpleging re- zijn? daarvoor in aanmerking komen," worden in het gezinsver band opgenomen. Men stelt eenige eiscben, docfo die zijn na te komen. Waarom spr. dat aam voer de. hedenavond? Omdat spr graag zag, dat men er in Heiloo mee zou beginnen. AU de patiënten in het gezinsverband moe ten, gebeurt dat. En als t hier niet gebeurt,- dan gaan ze naar elders. En het mag wel ge zegd worden dat vele parochianen de ver diensten aan de patiënten best kunnen ge bruiken. Natuurlijk moet men niet meenen dat christelijke naastenliefde niet beoefend moet worden. Dat kan met en zonder vergoe ding, of een geringer vergoeding al naar men wil. Spr. zou graag zien, dat men er mede be£>n en hoe eerder, hoe liever. Spr. hoopte, dat de film en het gesproken woord hiertoe zouden bijdragen. (Applaus.) Pastoor van Muijen vroeg het woord en bracht een dankwoord aan de doktoren. In Bloemendaal, waar spr. bijna 9 jaar kape laan was geweest, had zijn angst in den be ginne plaats gemaakt voor liefde voor de patiënten. Er is niets afschrikwekkends out patiënten op té nemen. Gevaar is er aller minst. Spr vroeg of het mogelijk was, dat de patiënten, die in het gezin worden opgeno men, in de stichting kunnen werken. Spr. meende, dat het mogelijk was. Dr. Barnhoorn antwoordde bevestigend Met nadruk wees dr. Barnhoorn er op, da' er geen vrees behoeft te bestaan, dat de maat schappelijke orde wordt verstoord Nergens is dat gebleken en alleen die patiënten, die er voor in aanmerking komen, worden voor het gezinsverband bestemd. Pastoor van Muijen zou spijkers met kop pen willen slaan en beval het werk aan. Laat ieder, die er wat voor gevoelt en spr hoopte, dat velen het zullen doen zich bij dr. Barnhoorn aanmelden. Weer vacatures bij V.V.V. De heeren B, Eekhof en P. vierkant resp. voofzitter en secretaris van V.V.V., hebben hun ont3lag ingediend, de laatste om gezondheidsredenen. Eind December zal de vergadering in die vacatures moeten voor zien. A. N. W. B.-avond De A. N. W. B.-avond, die Donderdag avond in „De Rustende Jager" plaats had, was eaa mislukking wat het bezoek betreft! Een 40-tal personen waren tegenwoordig. Even over 8 uur opende de burgemeester Jhr. N. van Foreest de bijeenkomst. Spr. meende dat het wel overbodig was om de A. N. W. B. aan te bevelen. Deze is be kend dcor haar fclauw-witte borden, die U. zonder 'n mond open te doen, den weg wij zen. De propaganda die hiervan uitgaat is niet te onderschatten. Spr. was verheugd mr. Bosman, voorzitter van de rijwielpad ver.. .Noord-Kennemerland hier aanwezig te zien en sprak de hoop uit, dat de avond aan het doel zou beantwoorden. Hierna be antwoordde de ambtenaar, de heer ff. P. Kaniers den burgemeester, die hem dank bracht en zeide dat de A. N W. B nog niet overal bekend was wat hem was geble ken bij den ambtenaar van den buigerlijken stand te Rotterdam, die vroeg of de A N W. B. een tank was. (Gelach). Hierna gaf spr. een coeiende en vlotte lezing van alles v/at de A N W. B. beoogd. Na de pauze werd de bondsfilm vertoond genaamd „In de Branding". Veel gaven zich als lid op en de hoop werd uitgespro- ken dat nog meerdere zullen volgen. HENSBROEK Verkiezing polderbestuur. De heer D. Wit, lid van het dagelijksch bestuur van onzen polder, en de heer L. Bas, hoofdingeland, werden als zoodanig herkozen. HEERHUGOWAARD Propaganda avond Volksonderwijs. Donderdagavond gaf de afdeeling Heerhugowaard van de vereeniging „Volks onderwijs" een propaganda-avond in het lokaal van den heer Rus. Als spreker trad op de heer van Meer uit Zaandam, terwijl de rest van het pro gramma verzorgt werd door de familie Hofman, een cabaret-ensemble. De heer van Meer gaf een kort overzicht over de geschiedenis van het onderwijs, om inzicht te geven van het doel van „Volks onderwijs". De aktie voor de bijzondere school bracht ook de voorstanders van de openbare school bijeen. In 1866 werd op een vergadering in Leeuwarden besloten een vereeniging op te richten tot bescherming van de openbare school. Dat was het ontstaan van „Volks onderwijs". Deze vereeniging streefde echter niet al leen voor de handhaving van de openba re school, maar ook voor verbetering v3h het onderwijs en invoering van de leer plichtwet. In 1889 werd voor het eerst door den staat aan de bijzondere school subsidie ge geven. Maar hiermee was de schoolstrijd niet uit. Men had gehoopt dat deze geëin digd zou zijn, toen bij de onderwijswet van 1920, de bijzondere school geheel met de openbare werd gelijk gesteld. Maar de taak van „Volksonderwijs" is nog niet af- geloopen. Dit blijkt uit de manier waarop de openbare school bij de tegenwoordige be zuiniging wordt achtergesteld bij de bijzon dere. Er zijn ruim 600 openbare scholen opgeheven (de Kinderdijk met 86 leer lingen, terwijl men bijzondere met 24 leer lingen laat bestaan). Op het oogenblik wordt aan de rechtsche partijen gevraagd 86 katholieke- en 174 gereformeerde scho. len te sluiten. Maar ze Pis dit offer, dat te genover dat van de openbare school klein genoemd kan worden, wil men niet breng en, waardoor een kabinets-crisis dreigt. De voorstander van de openbare school willen de eenheid van ons volk bevorderen door één school voor gansch de natie. (Uitsluitend 2« hands artikelen). Van 15 rebels 60 cent bij vooraf betaling te voldoen. Mooie Duitsche Piano (kruisenairtg) vollen toon, keurig onderhouden, voer slechts 75, goed werkende Siri verhand- naaimachine 7.50. Trapm. 10, enz. DEKKER, Laat 182. Als nieuw D. RIJWIEL 12.50- 14.00, pracht H. RIJWIEL met Torpe donaaf 13.50, 3 wiel. KINDERFIETS 2.00. enz. Te koop gevraagd MOTOR- RIJW. voor den sloop. NIEROP, Koningsweg 40. TE KOOP 1 solide HAARD met nieuwe pot 35, compl. gepl. Eendge KACHELS 4 per stuk. S. VTSSER, Smederij, Kooimeer'aan. Prima Winterjassen vanaf 2.50, Man tels vanaf 1.50, best Veerenbed vanaf 3 50, Fornuis 4, Werkfietsen vanaf 4.50, Gemakskoffer met pot 4.50, Le dikant 2, enz. DEKKER, Laat 182. TE KOOP EEN GASRADIATOR en GASKACHEL LANGESTRAAT 67. AANGEBODEN moderne KINDER WAGEN, 1 jaar gebruikt. Te bevragen C. v. 'T HOF, le Landdwarsstraat 4. VARIA UIT DE VOGELWERELD. Levensduur van vogels Van den levensduur der in het wild leven de vogels is niets bekend. De ringmethode zal hierover hopelijk in de toekomst wel ge gevens brengen. Wèl bezitten we die omtrent in gevangenschap levende (of geleefd heb bende) individuen, waarover S. S. Flower in de „Proceedings of the Zoological Society of London" uitvoerig mededeeling heeft gedaan. Zooals uit het navolgende, daaraan ont leende blijkt, variëeren de leeftijden, bereikt door in gevangenschap gehouden vogels, tot ruim 900 verschillende soorten behoorende, van 6 tot 30 jaar en ouder. Vogels, behoorende tot 909 verschillende soorten, leefden 6 jaar of langer; 609 soor ten langer dan 10; 137 soorten langer dan 20 en 41 soorten langer dan 30 jaar. Het getal, achter de hierna te noemen vo gelsoorten vermeld, geeft het aantal jaren aan, dat, in hoofdzaak in dierentuinen, be reikt werd. Roek: 8; boerenzwaluw, huiszwaluw, wa terhoen, regenwulp: 9 (zie hieronder) nach tegaal, witte kwikstaart, spreeuw, kemp haan: 10; kauwtje, fazant, tureluur, kok meeuw, verschillende wilde duiven-soorten: 11; merel, huismuscb, groenling, ekster, to renvalk: 12; zanglijster, vlaamsche gaaij meerkoet, kievit, scholekster, pampa-strutf- vogel: 13; kneutje: 14; zeemeeuw: 15j kwak: 21; blauwe reiger: 22; aalscholver! 23; raaf, ooievaar, wilde ganzen, Afr»; struisvogel: 24; wilde zwanensoorten25, wilde eenden-soorten, casuaris-soort: 20, boschuil, witte pelikaan: 27; emu; 28; valf gier: 37; kraanvogel: 42; zilvermeeuw: 44, steenarend: 46; papegaai-soorten: 50 en ouder. In de „Proceedings of the Royal Zoolo gical Society of N.S. Wales" 19333 1 vind ik melding gemaakt van een regen*"' n die in zijn 2eTevensjaar naar Sydney gebracht en einde 1934 29 jaren oud Ai .dien tijd bracht die vogel in vrijh*10 eer tuin door.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10