HOLLAN D's STEDENSCHOON IN PRAAT EN PRENT. UIT HET PARLEMENTAIRE LEVEN. Voor 100 jaar. (jemeetitexxden TEKST EN TEEKENINGEN VAN LEO ZELDENRUST. HAARLLM X. ALLERLEI. LXX. Uit de Alkmuattehe onranl i»an 14 Dec. 1835. Overleden MR. A. L- UITEN- HAOE DE MIST, Lid van den Raad dezer Stad en'Agent van den Algemecnen Rijks kassier aldaar, in den ouderdom van ruim 62 jaren. Er zullen gene uiterlijke teeke nen van rouw worden aangeno- meMen gelieve deze algemeene, ook als een bijzondere kennisge ving te beschouwen. 3o- voorstelling, op Dinsdag den 15en December 1835. DE- DOCHTER VAN DE PORTIER, of DE RECHTVAARDIGE REG- TER. nieuw Tooneelspel in drie bedrijven. En na hetzelve HET DUBBELD HUWELIJK, vroolijk Blijspel in één bedrijf. Alkmaar Namens de Directie W. RASCH, Secretaris. Door omstandigheden bied zich aan Een Ongehuwd PERSOON, van onbesproken gedrag, welke zijn tijd onder de dchutterij heeft uitgedient, om als Ramplesant on der de Militie geplaatst te worden, kunnende zich dadelijk engasee- ren; Adres me4 gefrankeerde Brieven onder letter K. bij de Erven A. STERCK, Stads Couran- tiersters in de Achterdam. WIEPINGEN de onzekerheid over het al dan niet in wer king treden der petroleum-sancties. De eenige loocale afdeeling, die de be langstelling kon vasthouden, was de tabaks- hoek, waar in tegen hoogere koersen nog wat om ging. Men heeft hierbij nog steeds te doen met de nawerking van de berichten over een te verwachten aanzienlijke verla ging van het Amerikaansche invoerrecht op Sumatra-tabak. De kans, dat ook Duitsch- land op de a.s. voorjaarsinschrijvingen wat van beteekenis zal koopen, is door ue verdere verslechtering van de deviezen-po sitie daar te lande niet bijster groot. Meer nog dan het Sumatra-dekblad, dat door de Duitsche sigaren industrie niet geheel ge heel gemist kan worden, zal de afzet der Bcsoeki-tabaak onder de verdere verminde ring der Duitsche koopkracht lijden. De vooruitzichten voor de Besoeki-tabak Mij voor het volgend jaar zijn dan ook weinig bevredigend. In het afgeloopen jaar heeft het verlies van deze Mij. ca. 150.000 be dragen, tegen 444.000 over het boekjaar 1934. Zoowel rubber- als suiker aandeelen zijn in koers afgebrokkeld, hoewel de ontwikke ling van de rubbermarkt na de jongste be sluiten van het Internationale Comité over de vergrooting van het contingent voor Ned. Indië met vertrouwen tegemoet wordt gezien. Wat de suikermarkt betreft, zoo heeft het advies van de Nivas, om de pro ductie van Java-suiker in 1937 vast te stel len op 1.270.000 ton in plaats van oop 1.500.000, zooals verwacht was. iri suiker kringen teleurstelling gewekt. Vermoedelijk heeft de Nivas bij het uitbrengen van haar advies rekening gehouden met een te ver wachten uitbreiding van de productie in Britsch-Indië, Japan en Formosa. Voor industriëele fondsen was de stem ming eveneens ongeanimeerd; aandeelen Philips' werden ongunstig beinvloed door de uitvcercijfers voor radio-artikelen in Noo- vember, die ruim 2 millioen lager waren dan in November 1934, waardoor de ach terstand tegenover het vorige jaar tot 3 millioen is gestegen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Youngleening (met verkl.) 24 2234 22 3/4; Dawesleening met verkl.) 20 7/8 19; 4% Frankrijk 91 3/16 78 5/8; 4 Nederland 97 7/8 —96 7/8—97 11/16; 2y2 N.W.S. 74 3/4 7434; 4 Ned. Indië 97 3/8 96 97 1/8; 4 Amsterdam 92 3/4 91 3/4; 4 's-Gravenhage 98 97%; 3Vs Noord-Holland 91% 90k» 90 7/8; 4 Rotterdam 90 3/4 89 3/4 90; Shell Union Oil Corp. 9 9 7/16 9 5/16; Bethlehem Steel 28 1/4 29 1/4 28; Kennecott Copper 17 7/818 7/16 17 1/4; Kon. Petroleum 212 3/4 209 3'4 210 1/4; Deli Batavia Mij 171 -* 175 1/4 - 172; Deli Mij. 181 3/4 186 183%; Senembah 181 187 182; Amsterdam Rubber 107 1/4 104 Handelsver. „Amsterdam" 226Yt 221 3/4 - 222%; Philips'234 237 1/4 23134; Unilever 10034 99 1/4 99 7/8. Een Hofje, dat eigenlijk geen aanspraak meer kan maken op dezen naam, is het Be gijnhof. Het herinnert ons aan het vroegere Begijnhof, welks inwoners werden geheeten naar de B. Begga, eerste stichteres der ver eenigingen naar haar genoemd. Het was de Haarlemsche pastoor Arent van Sassenheim, die in 1262 hier het Be gijnhof met Kerk stichtte. Bij den zwaren brand van 1347 werd het hofje geheel ver nield, doch onmiddellijk weer herbouwd. In 1581 kwam het Begijnhof aan de stad. Vijf jaar later werd te Haarlem de Waal- sche gemeente gesticht, die haar eerste godsdienst-oefening in haar tijdelijk in ge bruik gegeven kerk van het Begijnhof 7 September 1586 hield. Niet ver van het Begijnhof vinden we de Morinnesteeg, aldus genoemd naar het huis „de Morinne", dat daar stond. Zij is waarschijnlijk de vroegere Nauwe St.-Ce- ciliasteeg en droeg tevens den naam van Proostentsteeg, naar den proost der Com manderij van St.-Jan. Enkele aard'ge vervallen huisjes, zooals hier afgebeeld staan in deze straat, die vroeger in een aanzienlijke buurt lag, waar zelfs het huis van het oud-adellijke ge slacht van Spaarnwoude stond, welk ge slacht reeds in 1572 te Haarlem in hoog aanzien stond. Behalve deze antiquiteiten bezit Haar lem er nog velen, waarbij de „Hofjes" en de „gevelsteenen" een belangrijke rol spe len. Onder de eerstgenoemde treft men wel verscheidenen aan, die een bezoek over waard zijn, doch over het algemeen geno men staan zij achter bij de verzameling schitterende hofjes, die Leiden ons biedt. De gevelsteenen bevatten soms de meest geestige en raadselachtige opschriften, waarvan ik hier een tweetal laat volgen: In de Breedstraat lezen we bij een „boen werker" of ivoor werker het aardig rijm: Hoe Simson met een kakebeen Wel duizend krijgers nederhakte Dat is geen woncier 't heeft zijn reen; Hij sloeg ze juist terwijl zij F.n zaten op haar hurkjes neer Al beene mesjes en geen meer". Een van de raadselachtigen is het volgend: Hij is onschuldigende vrij Van zwarte Kenst of ander Tovernij Van Moort of Diefte of ander Schant, Waarom dan sulcke wreede straf Te werden in een steenen graf Tot pulver en toch asch verbrant?" Antwoord was: Toeback. Het zoeken van dergelijke oude zaken vormt een genoegen op zichzelf, vooral in een stad als Haarlem, waar men telkens vertegenwoordigers vindt van vroeger da gen, toen de tintelende humor van onze voorvaderen in tal van vormen te voor schijn trad. (Wordt vervolgd.) (Nadruk verboden). Een bekend staatsman is mr. H. Goema Borgesius geweest. U weet toch, dat Borgesius als minister de aanneming van zijn voornaamste wet aan een paard te danken heeft? Het was de Leer plichtwet, die in 1900 is aangenomen. Er waren 50 leden voor en 50 tegen, en volgens de bepalingen zou zij dus verworpen zijn geweest, en daarmee zou zeer vermoedelijk de minister en zelfs het kabinet zijn gevallen. Maar een dag voor de stemming viel niet de minister, doch het paard, waarop het anti-revolutionaire Kamerlid Schimmelpen- ninck een ritje deed. Het Kamerlid brak een been, kon niet bij de stemming komen, en de Leerplichtwet werd met 50 tegen 49 stem men aangenomen. Doch dit gebeurde alleen, doordat het dood-zieke vrijzinnige Kamerlid van Kerkwijk, uit Zierikzee, zich de zaal liet binnendragen om aan de stemming deel te nemen. De heer van Kerkwijk was zoo ziek, dat de voorstanders der wet ernstig be vreesd waren, dat hij verkeerd zou stemmen, maar gelukkig ging het goed. Ook het libe rale lid mr. Rink, thans nog in leven, die aan hevige jicht-pijnen leed, kwam, na door zijn dokter flink te zijn ingespoten, uit Tiel naar den Haag om te stemmen, doch toen hij op de terugreis kort na het vertrek even opstond in zijn coupé, kon hij niet meer gaan zitien en moest tot Tiel, waar zijn dok ter hem weer opwachtte, blijven staan U ziet met welke manipulaties de aanneming der Leerplichtwet gepaard ging. In den Nacht van Staal werd de afgevaar digde kolonel Velhey ernstig ziek de zaal ingedragen; hetzelfde geschiedde een jaar of tier. geleden met den heer Spiekman (toen hij beëedigd moest worden), die kort daarop is gestorven. Tweemaal is een Kamerlid tij dens het uitspreken van een redevoering overleden Toeval'ig was het beide malen een katholiek uit Brabant: in 1859 de heer Storm, in 1897 de heer Bahlmann. In 1874 wond de heer Wittewaall van Stoetwegen uit Zwolle zich zoo op over de nederlaag der regeering, dat hij kort daarop in zijn hotel overleed. Er is eenmaai een doof Kamerlid geweest. De vermaarde rechtsge leerde Godefroy. Het was in de jaren, dat er nog niet gestenograleerd werd en het officieel verslag in gewoon schrift werd ge maakt. Godefroy ging dan naast de officieele verslaggevers zitten, las wat zij opschreven en nam nethaaldelijk aan het debat deel. Meer energie nog toonde het Kamerlid dr. Poelman. Hij was blind, doch zijn dochter, de bekende latere feministe Anna Versluys Poelman hield hem thuis met groote toe wijding van alles op de hoogte. Doch laat ik het nu weer over wat gezel liger gebeurtenissen hebben. Daarmee be doel ik volstrekt niet het oogenblik, toen ik een afgevaardigde tijdens zijn redevoering zijn geheeie gebit zag verliezen. Hij ving het gelukkig kort boven den grond op. Gezellig echter was de heer Kolkman die. toen in 1935 minister Kraus naar Chili ging om de Chileensche regeering van advies te dienen over haven-uitbreiding, uitriep dat men aan het ministerie van Waterstaat nu maar een bordje moest laten timmeren met het op schrift: .Voor Chili twee maal bellen. Gezellig was de gemoedelijke Brabantsche afgevaardigde van der Biesen die steeds zijn redevoeringen in een doosje bij zich had. Als hij het woord kreeg, maakte hij een kartonnen doosje open, waarin een stapel correspondeniie-kaarten lag en cp die kaarten stond zijn rede geschreven. Gezel lig maakte het zich de vermaarde minister Kappeyne van de Coppello, die, vrijgezel als hij was, de eigenaardige gewoonte had, om, in zijn studeerkamer op den grond liggend, de stukken te bestudeeren. Toen men hem in Je Kamer eens dringend noodig hack en hij wegbleef, vond men hem te midden van boeien en stukken op den grond: hij was in slaap gevallen. Gezellig, ongetwijfeld, wilde de heer liegen in de Tweede Kamer het debat maken, toen hij, een redevoering van baron de Vos vaa Steenwijk in de Eerste Kamer gehouden, bestrijdend, begon te rijmen en uitriep: Heel de wereld staat verwonderd, Als de Vos van Steenwijk dondert. Maar bepaald ongezellig was het oogen blik toen, tijdens een geheime vergadering, een afgevaardigde, die in een der zijgange tjes liep, iemand zag aankomen dien hij voor een bode hield en, item amicaal op de schou ders kloppend, tot hem zeide: „Ga maar terug, vriendje, het is nog geheime vergade ring". „Pardon", zei het vriendje, „mag ik mij even voorstellen? Ik ben de nieuwe minister van Koloniën". Een ongezellig oogenblik heeft ook een brave anti-revolutionaire afgevaardigde eens gehad, een werkelijk heel stijve en ingetogen figuur, toen hij in een speech uitriep: „Maar, Mijnheer de Voorzitter, wat lees ik nu in La Vie ParisienneEen algemeen gelach en o!-geroep ging op en de brave man begreep er nets van: hij had bedoeld te citeeren uit L e P e t i t P a r i s i e n. Maar verdacht bleef het Wilt u nog iets ongezelligs? Een j; ar of twintig geleden moest er in het di^rict Ede in de maand September een Kamerverkiezing plaats hebben, maar degene, die gekozen zou worden, zou slechts eenige dagen zit ting hebben, want den derden Dinsdag in September trad de nieuwe Kamer cp. De partijen besloten daarom in onderling over leg gaan candidaten te stellen Toen hebben een aantal personen een grap uitgehaald: zij stelden candidaat een zekeren Willem van Maanen, een klein kleermakertje in Veenen- dcal. en zij hadden hem wijs gemaakt dat hij, als hij maar één vergadering bijwoonde, het honorarium over een geheel jaar uitbetaald kreeg. Bij enkele candidaatstelling werd Willem van Maanen gekozen Nog zie ik hem in zijn beste Zondagsche pak binnen komen. om beëedigd te worden: een magere, beetje zielige figuur. Iedereen liet hem links liggen, totdat de heer Herman Snteenge zich over hem on.iermde en hem een hand gaf, doch hij w .s ook de eenige. Slechts een dag of twee duurte de parlementaire loopbaan van Willem van Maanen, slechts een of twee dagen kreeg hij uitbetaald. Van negeeren gesproken: toen in 1888 Domela Nieuwenhuis de Kamer in kwam, draaide eveneens de gansche vergadering hem den rug toe Maar één man, een minis ter nog wel deed daaraan niet mee. Die eene was de temperamentvolle en voor zijn overtuiging als een leeuw strijdende anti revolutionair Keuchenius minister van Ko loniën. Toen hii zag dat de gansche Kamer Domela negeerde stond hij van de regee- rings-tafel op, liep op hem toe en drukte hem de hand. Later was hij een van de eer sten cie aandrongen op de in-vrijheid-stelling van Dcmela Nieuwenhuis, toen 'deze wegens majesteits-schennis tct gevangenisstraf was veroordeeld. Misschien maakt u de opmerking dat ik het nog heelemaal niet over de d a m e s uit het parlement gehad heb Dit is begrijpelijk, want er is weinig met haar gebeurd. In Engeland, u weet het hebben we in het vo rige kabinet een vrouwelijke minister gehad Mrs. Bondfield. Toen het Lagerhuis eens een nacht vergadering hield, Miss Bondfield een wetsontwerp verdedigde en hei Huis zeer rumoerig was, riep zij: „Het is hier geen vergadering van schoolkinderen" Nee" riep een lid terug" school-juffrouwen". ,(Nee maar ook niet van Toen Miss Bondfield minister werd, is er nog heel wat te doen geweest, want ti weet dat de Engelschman noe democratisch ook, sterk traditioneel is' en er was nu eenmaal een voorschiift bepa' lend dat ministers in gala een korte broek aenen te dragen. Enfin, men heeft er een mouw aan gepast- aan die korte broek: zou dit geen prachtig Alkmaar den 8sten December 1835. STADS-SCHOUWBURG. den 14 December 1835. staaltje van parlementaire beeldspraak kun nen zijn? Lady Astor heeft verleden jaar het heele Lagerhuis in opschudding gebracht, door in een vuurrood costuum met vuurrooden hoed te verschijnen. Onze dames houden zich stem miger De heeren trouwens ook. Toen ee-t paar jaar terug de eerste jongens-kop in onze Tweede Kamer verscheen, hebben ze alle maal gedaan of ze niets zagen; ik heb later echter gehoord dat ds. Kersten slechts met moeite van een interpellatie heeft afgezien. D. HANS. De raad vergaderde Dinsdagmiddag te 2 uur onder voorzitterschap van burgemees ter Kol ff. Van de ingekomen stukken noemen wij het goedkeuringsbesluit van de begrooting voot 1935. Verder van de commissie voor de malaria bestrijding door de bevolking m Noordhol- land een verzoek om subsidie. B en W. ad viseerden afwijzend, doch cp voorstel van» mevr. Wit-Slikker werd een halve cent per inwoner toegestaan. Van de gymnastiekvereeniging Wieringen en de voetbalvereeniging Succes verzoeken om gratis gebruik van het gymnastieklokaal der O.L. school te Hippolytushoef voor de te hcuden oefeningen en van de afd. Wieringen van den Holl. Mij. van Landbouw van een lokaal dier school voor den landbouwcursus. Worden alle toegestaan. Aan laatstgenoemde werd tevens 100 subsidie verleend voor den cursus Met 10 tegen 1 stem, die van den heer Bakker, werd besloten afwijzend te advisee- ren over de door Ged. Staten voorgenomen salarisver'aging van den burgemeester, se cretaris en ontvanger. De algemeene politieverordening werd aangevuld met een bepaling tot het weren van hinderlijke muziek e.d. Ten einde een verlof A te kunnen verleenen aan C. Moeijes te Den Oever en voor de Wie lerbaan te Hippolytushoef, werd het maxi mum aantal verloven A voor de wijken A en C met één verhoogd. Besloten werd tot conversie van verschil lende kleine geldleeningen met een rentestan- daard van meer dan 4 1/4 pCt. tegen leenin gen van 4 1/4 en 4 pCt. Een perceeltje tuingrond achter het raad huis werd onderhands voor den tijd van 4 jaar verhuurd aan C. G. Post voor 10 per jaar. Aan diverse personen werd ontheffing van reinigingsrechten verleend. De huurprijs voor de woning van den bri gadier der rijksveldwacht werd verlaagd van 281 tot 225 per jaar en die voor den rijksveldwachter C. F. Kloprogge van 208 tot 175 per jaar. De Middenstandsvereeniging had het ver zoek gedaan de leges, die betaald worden door kooplieden van elders voor een ventver gunning, te verhoogen, omdat naar de mee ning van dat bestuur het te betalen bedrag niet in goede verhouding staat tot de lasten welke de eigen burgers-handelslieden hebben op te brengen. B. en W. adviseerden afwijzend, doch de raad leek voor het verzoek voor zoover het betreft kooplieden die als concurrenten van die Wleringer zakenlieden kunnen worden beschouwd, wel wat te voelen. Het weru daarom aangehouden tot een volgende ver gadering. I De minister van sociale zaken stelde voo het subsidie voor het agentschap der ar beidsbemiddeling voor 1936 te bepalen °P tot 475, bij wijze van overgangsmaat^ van den toestand der Zuiderzeewerken naa een normalen toestand. De raad ging hiermede accoord Verder besloot de raad. ingaande 1 J* 1936 voor gemeenterekening te nemen hoogste 20 pCt. der ziekenfondspremies, het fonds der afd. Alkmaar van het A A verschuldigd door te Wieringen Reve? j?flf leden, die gedurende ten minste, een vol J onafgebroken lid van het fonds ZIJ'Lej iii weest, met dien verstande, dat dit aand"

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 14