Agenda PUR01 VISITEKAARTJES GEBOORTEKAARTEN ONDERTROUWKAARTEN ER H.V. Boek- en Handelsdrukkerij de Lange frde moraaz. r/h Herms. Coster Zn. RUV/E HUID Schrale Lippen Gesprongen Handen ïBiiutwiaiid COLPORTAGE-RELLETJE TE AMSTERDAM. IN EEN STUKJE BROOD GESTIKT. ERNSTIG MOTORONGEVAL BU APELDOORN. Een doode, een zwaar gewonde. UW ADRES VOOR IS: VbORDAM C 9 ALKMAAR belangrijke opdracht. Xtooiitciaai 'flieuws Of ERLEEK ANDIJK OUDKARSPEL EGMOND AAN ZEE Souvenirs van de „Drente". BERGEN £uchlvaact onze postvluchten. op zoek naar ellsworth, JCeck School sanaw£tism&' BANKIERS le ALKMAAR SINDS Stad. en Om Ongeluk op het stationsemplacement te Hoorn. Weec&ecicfil hulpbehoevende vrouw bijna verbrand. OPENBARE N.S.B.- VERGADERING. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Jeanne d'Arc, de maagd van Orleans (rom- nist.)hoofdrollen Angala Sallockar en Gus tav Gründgen. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De bonte sluier (rom.); hoofdrollen Herbert Marshall, Jean Herstholt en Warner Oland. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Bioscoop Harmonie, Zondag, Maandag en Dinsdag, half 8, hoofdnummer Avontuui aan het Lido (hum.); hoofdrollen Szöke Szakall, Nora Gregor. Toegang alle leeftij den. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7 45 uur, hoofdnummer De speler (real.); hoofdrollen Richard Dix en Dorothy Wilson. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Zaterdag 14 December. 8 uur, hotel Brittanje, home-trainerwed strijd Alcmaria Victrix. 8 uur, Harmonie, feestavond Speeltuin vereeniging T.O.G. 8 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering kinder operette Het Heidekind door „De kleine Stem". 8 uur, van Gijzen, Breedstraat, feestavond O.V.G.i. (geh. onth.) Zondag 15 December. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, Ned. Kamer opera, voorstelling van De postiljon van Lonjumeau. Maandag 16 December. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, tweede abonne mentsconcert H.O.V. ETS VAN REMBRANDT IN VEILING. De opbrengst slechts 2600. Gisteren is bij Christie te Londen de ets van Rembrandt „portret van burgemeester Jan Six" in veiling gekomen. Deze ets, welke oip Japansch papier is ver vaardigd, bevond zich in de nala tenschap van wijlen mr. Ernest Innes, wiens bezittingen dezer da gen geveild worden. De ets heeft slechts 2600 op gebracht. Kooper was de kunst handelaar Dolnaghi te Londen. De laatste maal, dat de ets in veiling was (in 1928 bij de firma Mensing en Zn., Erederick Muller en Co.) was de opbrengst 9(T000, hetgeen met de veilingkosten neer kwam op een berag van ongeveer 100.000. Volgens den huidigen sterling- koers had de ets dus 14.000 hebben moeten opbrengen. Bij het colporteeren door de N. S. B ie de politie gisteravond om half tien in de Nieuwe Willemsstraat te Amsterdam met den gummistok opgetreden tegen ongeveer tweehonderd personen, die de orde trachtten te verstoren. Nadat en kele charges waren uitgevoerd keerde de rust terug. In de buurtschap Lunteren bij Raai te is gisteren het 3-jarig zoontje van den heer K. bij het eten in een stukje brood gestikt. Gisteravond te ongeveer kwart over elf is op den Asselechen straatweg te Apeldoorn ter hoogte van den bewaakten spoorwegovergang een ernstig motor ongeval geechied, dat aan een persoon het leven heeft gekoet, terwijl een an dere zwaar werd gewond. Volgens oog getuigen waren de groote afsluitboomen reeds neergelaten, daar enkele oogen- biikken later de trein uit Zwolle sou passeeren. Op dat tijdstip naderde een motor, bestuurd door den 20-jarigen G. Bos, uit Apeldoorn, met als duo passagier B. Peters uit Apeldoorn, welke laatstgenoemde door Bos op een motor ritje wae uitgenoodigd. De heer Bos schijnt op het laatste moment pas te hebben gezien, dat de boomen waren gesloten .Bij 'n poging om den motor tot stilstand te brengen is deze waarschijn lijk geslipt, met het gevolg, dat hij met vrijwel onverminderde vaart tegen de af duitboom ts gebotst. Deze knapte als een rietje af en kwam dwars over de rails te liggen. Vervolgens sloeg de ma chine tegen een paal, waarbij de be stuurder met een wijden boog van den motor werd geslingerd. Zwaar gewond bleef hij liggen, evenals de duopassagier, die onder den motor terecht was ge komen. Inmiddels was de troiu uit Zwolle ge naderd. Een seinwachter slaagde er met behulp van lichtsignalen in deze nog t> stilstaan te brengen. De beide s'achtoffers werden naar het ziekenhuis overgebracht. G. Bos is in den afgeloopen nacht overleden terwijl de toestand van Peters zeer zorgwek kend is. DE WEER-AFDEELINGEN VAN DE N. S- B. Op bevel van ir. Mussert worden ze opgeheven. In „Volk en Vaderland" wordt door ir. Mussert meegedeeld dat de W. A. en R. W. A. van de N. S. B. met ingang van 31 De cemfcer a.s. worden opgeheven. De Rott. Lloyd heeft aan de Mij. Schelde te Vlissingen opdracht gegeven voor den bouw van een duhbelschroef- motorschip met 11000 ton draagver mogen. De snelheid moet 15 mijl be dragen. KALENDERS. De N.V. Le Ripolin te Amsterdam beeft weer haar bekenden weekkalender het licht doen zien, die eiken dag de aandacht doet trekken op de door haar in den handel ge brachte verfsoorten ter beschildering van kunst, metaal, steen, cement, enz. De Nederlanden van 1845, waarin opge nomen de drie maatschappijen Fatum, La- bor en De Binnenvaart, een maatschappij die alle verzekeringen afsluit, dient zich aan met een bijzonder goed uitgevoerden maandkalender, ontworpen door Willy Sluiter. Gedrukt in sprekende, moderne kleuren, waarbij de zwarte duidelijke cijfers goed opvallen, is deze kalender een sieraad voor elk kantoor. Verbetering. In ons raadsverslag in het no. van gister hebben wij (bij de verkiezing van nieuwe leden van de commissie van toezicht op het Centraal Ziekenhuis vanwege de buitenge meenten) gezegd, dat twee vacatures waren ontstaan door het overlijden van de heeren Koster en de Groot. Men deelt ons thans mede, dat eerstgenoemde wel is afgetreden als burgemeester van Winkel, maar gelukkig niet is overleden. Gaarne maken wij melding hiervan. Onderscheidingen voor het redden van drenkelingen. Door Bestuurderen der Maatschappij tot redding van drenKelingen werd in de laatstgehouden vergadering toegekend voor het op deskundige wijze opwekken van le vensgeesten bij schijndood een bekroning aan J. Baas te Andiik, en wel het diploma voor de zilveren medaille met de zilveren draagmedaiile benevens een bedrag in geld. De coöp. Boerenleenbank alhier be stond gister 25 jaren. Van de bestuursle den bij de oprichting heeft nog zitting de heer M. Borst Kz., terwijl kassier, de heer A. Timmerman ook bijna 25 jaren zijn functie uitoefent. Deze heer zal den eersten Juli 1936 zijn 25-jarig jubileum herdenken. Folder van v. v. v. *De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer heeft een nieuwe folder uitge geven. Daarin wordt ditmaal, naast de gebruikelijke, vermeldenswaardige ge gevens, een plaats ingeruimd voor een herinnering aan de stranding van de „Drente", een korte beschrijving met twee foto's. Bovendien ie een bladzijde gereserveerd voor een kort woord over het 900-jarig bestaan van Egmond aan Zee in het volgend jaar. Op de pagina's met de gewone gegevens zijn enkele ge heel nieuwe foto's van Egmond afge drukt. Het geheel ziet er als altijd keu rig verzorgd uit en is uitgevoerd op fraai geelkleurig kunstdrukpapier. Reeds heel wat souvenirs van de „Drente", bestaande uit allerlei voorwerpen, hebben een kooper gevonden. Thans is een bijzonder aardige herinnering in den handel ge bracht, namelijk een gong, geheel vervaar digd uit materiaal van de „Drente". In het hout, afkomstig van de hut van den kapitein en de radiohut, is de vuurtoren uitgesneden. Het koperwerk is afkomstig van de vlam pijpen, condensorpijpen e.d. Wie prijs stelt op een herinnering aan de stranding heeft aan een gong een aardig en nuttig souvenir. Een deel van de opbrengst wordt door de Fa. Rijsdijk. die de gong ontwierp en produ ceerde, ter beschikking gesteld van die Noord en Zuidhollandsche Readingmaatschappij. De agenda voor de Dinsdag om 2 uur te houden raadsvergadering bevat, naast een 12-tal ingekomen stukken, een 16-tal agenda punten. Een van de voorstellen beoogt de vaststel ling van de gemeenterekening over 1934 en die voor de bedrijven. De ontvangsten van de gemeenterekening van den gew. dienst bedragen 479 047.15. de uitgaven f 483 449.49, zoodat er een tekort is van 4402.34, van den kapitaald:enst 637.721.89 ontvangsten en 610890.14 uitgaven, batig slot 26.831.75. De baten en lasten van het G.E.B bedra gen 83.958.51 met een winst aan de ge meente van 23.474.74. Kapitaaldienst ƒ28.220 27 inkomsten, uitgaven 24.680.60, batig saldo 3.539.67. Hedenmorgen Is de Perkoetoet met 5 passagiers aan boord van Schiphol naar Indië vertrokken. De bekende piloot Dick Merrill is gister gestart voor zijn vlucht naar Ma- gal lanes in Chili, waar hij zich zal aan sluiten bij degenen, die een onderzoek zullen instellen naar den Zuidpoolreizi ger Lincoln Ellsworth, die vermist wordt. Notabelen gekozen. De verkiezingen voor twee notabelen der N.H. Kerk te Oterleek had tot resultaat, dat herkozen werd de heer J. Leegwater en ge kozen de heer H. de Vries. Beiden hebben hun benoeming aangenomen Bij de te Hensoroek gehouden kerkelij ke verkiezingen werden de heeren Joh. Groot en W. Zwagerman, respectievelijk als ouderling en diaken, herkozen. PREDIKBEURTEN. Kapelkerk, 10.45 uur, ds. Baar. EGMOND-BINNEN, 10 uur, ds. G. W. Melchers, em.-pred te Heiloo (Verb. opgaaf) ,Walter neemt een schriftelijke danscursus; dat vind ik geschikter, Een doode, een ernstig gewonde. Gisteravond ongeveer kwart voor zes heeft op het stationsemplacement te Hoorn een ernstig ongeluk één doode geëischt, ter wijl een tweede persoon ernstig werd ge wond. De 27-jarige ongehuwde P. de Best en de ladingmeester Blokdijk waren bezig met het laden van een partij haring in een goe derenwagen, waartoe zij zich met een gela den kar naar het derde perron begaven. Tus- schen het tweede en derde perron zijn beide mannen door een rangeerende locomotief, waarvan de machinist duidelijk signaal had gegeven, gegrepen. De gevolgen waren ont zettend. De Best werd op slag gedood, het stoffelijk overschot werd per brancard naar het St Jans Gasthuis overgebracht De la- dingmeester Blokdijk bekwam ernstige hoofd wonden. Nadat dr. Romein de eerste hulp had verleend, werd de gewonde naar het Stads ziekenhuis vervoerd De wagen met haring werd totaal vernield. Het vermoeden bestaat, dat beide mannen het fluitsignaal wel hebben gehoord, doch hebben verondersteld, dat de locomotief op een ander spoor rangeerde Blokdijk kon nog niet worden gehoord. Het ongeval verwekte, doordat zich op dat oogenblik vrij veel reizigers op de perrons bevonden, veel consternatie. VERDUISTERlNO~VAN GELDEN IN NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen, is proces-verbaal op gemaakt tegen den bode van den r.k. land- arbeidersbond St. Deus Dedit wegens ver duistering van gelden, welke hïj voor zijn vereeniging moest ontvangen. Deze bode was belast met het ophalen van de contributies van de leden. Deze contribu ties werden wel geïnd, de kaarten werden wel afgeschreven en gekwiteerd, maar de gelden werden niet volledig aan den penningmeester afgedragen, zoodat er in de boeken van den penningmeester voor verschillende leden, die wel hadden betaald, 'n achterstand kwam In verband met een bepaling, dat de betaling naar waarnemingen, verricht in den morgen van Zaterdag 14 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 769,7 m.M. te Varno. Laagste barometerstand 744,0 m.M. te Leidesfjord. Verwachting, geldig tot den avond van Zondag 15 December: Zwakke tot matige wind uit zuidelijke tot westelijke richtingen; zwaar bewolkt tot betrokken; mogelijk eenige regen of natte sneeuw; vooral later zachter. Weeroverzicht. Met de vorstkansen is het weer gedaan. De depressie bij IJsland diepte zich verder uit en trok oostwaarts. Over de Britsche eilanden daalt de barometerstand snel. Het hoogedrukgebied ra t daar rterk in beteeke nis af. Uit Ier'and meldt men stijging van temperatuur en regen en sneeuw. Rond de Oostzee en de Botnische golf wordt nog booge druk aangetroffen Sinds gisteren was deze druk ook daar gedaald Alleen over Lapland steeg de druk. Over Finland is de druk toegenomen. Over Duitschland, Frankrijk Zwitserland en Nederland is de vorsttoestand afgenomen Onder invloed van bovengenoemde IJsland- depressie, is de wind uit zuidelijke en weste lijke richtingen te verwachten Het is niet on waarschijnlijk, diat na 't passeeren van de depressie de hooge druk zich weer gaat her stellen waarbij reeds Maandag op lichte vorst kan worden gerekend LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen hedenavond te 4.16 uur licht op. der contributie aan moet zijn, om in aanmer king te kunnen komen -voor steunuitkeering, werd nu door den penningmeester bij ver schillende van deze personen, naar ons word: medegedeeld aangedrongen, dat de achter stand werd ingehaald, welke in werkelijkheid niet bestond. De afwijking van den bode moest dus nu wel uitkomen. Hij probeerde nog, door het te doen voorkomen als zou hij zijn portemonnaie hebben verloren met een inhoud van 60, afkomstig van de betalin gen van den achterstand, een strafvervolging te voorkomen, hetgeen hem echter niet ge lukt is. Van dit verlies werd aangifte gedaan bij de politie. Later kwam echter uit, dat er van verlies geen sprake was en de bode het geld ten eigen bate had aangewend. De jon geman, die met moeilijkheden had te kampen gehad, zooals werkloosheid en zich verschil lende genoegens niet wilde ontzeggen, Had hiervoor het geld gebruikt van zijn mede arbeiders, die hierdoor in moeilijkheden zija gekomen. Het verduisterde bedrag ligt tns- schen de 60 en 70. UITDEELINGSLIJSTEN GEDEPONEERD. Ter griffie van de rechtbank alhier is ge deponeerd de eenige uitdeelingslij6t in het faillissement van J. Dekker, metselaar te Anna Paulowna. Uitkeering aan concurrente schuldeischers 5 98 pCt. En van J. A. W. Roozen, b'oemenkweeker te Den Helder. Uitkeering nihil. RECTIFICATIE. In ons vorig nummer is gemeld, dat de Haarlemsche Orkestvereniging op Maan dag 1 December een concert zal geven in 't Gulden Vlies. Men gelieve te lezen Maan dag 16 December. DE POSTILJON VAN LONJUMEAU. Meerdere malen leek het applaus geen einde te willen nemen Een de zaal door daverend succes Ziedaar het resultaat van de voorstelling van deze geestige opera door de Nederlandsche Kamer-opera o. 1. v. J. Richard Heuckeroth voor de Koninklijke Nederlandsche Toonkunstenaars Vereeni ging afd. Amsterdam. Deze voorstelling werd op Zondag 11 December in Amsterdam gegeven, terwijl de uitverkochte zaal medespelenden en lei der meerdere malen een hartelijk ovatie bracht. Dezelfde Opera in dezelfde bezetting en orkest van 10 personen zal Zondag 15 Dec. 8.15 uur in 't Gulden Vlies gegeven worden. Het belooft een bijzondere gebeurtenis te zullen worden. Wij hopen dan ook van harte dat wanneer de romantische muziek „De Postiljon van Loniumeau" ingezet wordt de zaal met een groot auditorium gevuld zal zijn. GEESTEN-INSPIRATIE. Over dit onderwerp houdt op Woensdag 18 December a.s. de heer Jh. Harinck uit den Haag voor de Nederl. Ver. van Spiri tisten „Ifarmonia" een rede. Deze lezing zal worden gehouden In het Logegebouw Ged. Nieuwesloot 11. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 15 December is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. VERLOTING CENTRAAL GENOOTSCHAP. Men verzoekt ons te willen mededeelen dat de hoofdprijs in de verloting van he* Centraal Genootschap voor kinderherstel, lings- en vacantie-kolonie ook dit jaar weer beschikbaar is gesteld door de firma Ringers, hetgeen bestaat uit een chocolade stuk, dat ter bezichtiging is opgestetd in de etalage van den heer Cramer, Ritsevoort, alhier. Het geheel stelt voor Sneeuwwitje m een glazen kist. De trekking van de loten is iq Dec a.s. Deze zijn nog verkrijgbaar bij mevr. v. Dam en den heer Cramer, Ritse. voort. De gedeeltelijk verlamde echtgenoote van den schipper C. Bloemberg, gedomi cilieerd te A 1 k m a a r, is Donderdag avond nauwelijks aan den verbran- dingsdood ontkomen. Ze bevond zich alleen in den roef van het schip, dat tijdelijk aan der, kanaal- w tl te De Krim wae gemeerd. In dezen roef bevond zich een brandend petro- leumtoestel, dat voor gewone huishou delijke doeleinden was aangestoken. Vermoedelijk door bewegingen der vrouw, die tengevolge van een rugaan doening niet kan loopen. is dit petro- leumtoestel omgevallen, waardoor het huisraad vlam vatte. Door haar pogingen tot zelfbehoud schijnt de vrouw van de stoel te zijn gevallen op de reeds brandende vloer mat, zoodat ook haar kleeren vlam vatten. Tengevolge van de verstikkende walm en rook viel ze in zwijm. In dezen toe stand vond haar dochtertje haar. Dit riep onmiddellijk hulp. Nadat de vrouw in het ruim was gebracht, slaag de dr. Jager er vrij spoedig in de levens geesten weer op te wekken. Later bleek, dat de bekomen brandwonden niet van levensgevaarlijken aard waren. De toestand van de vrouw is redelijk wel. De heer Nlje spreekt over sociale vrede en deskundige voor.ichting, Het podium van de groote zaal van de Harmonie was gisteravond bij dc openbare N.S.B.-vergadenng, op de gebruikelijke ma nier met oranje, rood-wit-blauwe en rood zwarte doeken gedrapeerd, waartusschen zich het jeugdportret van H. M. de koningin en een beeltenis van den algemeen leider ir A. A Missert bevonltn. De benedenzaal en een gedeelte van het balcon waren zoo goed als geheel bezet, toen na een kort opoeningswoord de spreker vin dezen avond, de heer H. C. N ij e het woord verkreeg. Spr. begon zijn betoog met erop te wijzen, dat er tegenwoordig zeer veel aan nationa lisme in ons land wordt gedaan. Het lijkt wel of iedereen plotseling bezield is met een groote liefde voor zijn vaderland, iets, wat eenige jaren geleden nog ondenkbaar was Maar bij het meerendeel, aldus spr., is het niets meer dan wat hoera-nationalisme, want de echte liefde van volksgenoot tot volksge noot, zooals in de N.S.B., is de meesten vreemd. Als „men" over de N.S.B. spreekt, dan wordt dat in eens de nat.-soc. beweging groo tendeels op fascistische beginselen. Er is toch een essentieel verschil. In Italië b.v is de staat no. 1, terwijl in Nederland bij de N. S. B. de eenheid van het volk voorop wordt ge steld. Doch hoe 't ook zij, overal in den lande borrelt de geest van het nieuwe leven op. een nieuwe periode staat ons te wachten Nu gaan er in ons land de laatste maan den stemmen op, die ervan spreken, dat ons nat.-soc. geïmporteerd is en dat de gemid delde nuchtere Nederlander daar niets voor voelt. Waarom, aldus spr., trachten dan alle ons vijandig gezinde partijen hun bestaan te rekken, door te zeggen: wat ge in de N.S.B krijgt, kunt ge ook bi« ons krijgen? Bij de politieke partijen blijft het bij schrijven, maar de N.S.B. heeft getoond ook met de daad te werken, getuige nog de schandelijke vertooning van de Beul. (Ap plaus). Het is spr. een troost, dat iedere groote beweging op staatkundig gebied zoo ont vangen is als de N S. B. en wanneer ten slotte de geest overheerscht, kan geen macht ter wereld ook deze nieuwe beweging tegen houden. Wij, kleine menschen, kunnen alleen vertrouwen en gelooi hopen op de toekomst, die ondanks alle terreur toch de over winning zal brengen. De klassestrijd van de marxisten is 8*' worden klassehaat en wat voor goeds is hiervan te'verwachten? Maar 't zijn nie' alleen de rood en. die de klassehaat verkom digen, het geheele huidige regeeringsstelsei berust op dit principe. Men zie maar naar een bedrijf, waar gestaakt wordt, altijd heb ben én arbeider èn werkgever verloren, om dat 't bedrijf de dupe ervan is geworden. Wanneer echter beide belangen berusten op de basis der eenheid, is een zoodanig ern stig conflict ondenkbaar. Spr memoreert dan het toelaten als lid van de Eerste Kani van graaf de Marchant et d'Asserabourg. Neem eens aan. dat hij niet toegelaten zo zijn, dan zou hij dus geen Nederlander z j en dan waren al de huwelijken, welke heer Marchant tijdens zijn burgemeester schap gesloten heeft, ongeldig. (Groote bi riten). Men vat ook het leidersbeginsel verkeert op, onze vijanden schetsen onzen Mussert als de Messius èf als de man met de kb Als men nu onzen leider kent. voelt men W uit de groote dwaasheid. Mussert is man, die naar eer en geweten handelt. In de N. S. B. zijn veel teleurstelling opgedaan, doch één ding zal en mag verloren gaan dat is het vertrouwen» wezenlijke m het nat.-socialisme.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2