PÜROL GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. (Vervolg). Keijsper. heer had Voortzetting behandeling begrooiing. De v o-o r z i 11 e r heropendd gistermid dag om 1 uur de Donderdagavond om 12 uur geschorste vergadering en verleende den heer v.Drunen het woord, voor het voort zetten van zijn eergister afgebroken rede, Spr. begreep de tactiek van den R. S. A. P.-er niet. Wel wil hij gas en electra tegen kostenden prijs, doch hij gaf niet aan, hoe hij dit denkt te dekken. Spr. ging hierna in op de opmerking van den heer Hoytink over het bioscoopbezoek en stelde de vraag, welke personen deze op het oog had. Spr. waarschuwde tegen het te werk stellen van werkloozen in den Wie- ringefnieerpolder. Over de salarissen van burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouders had spr. nog niemand gehoord. Dit bevreemdde hem, omdat hij niet zou willen, dat alleen het lager personeel er onder door zou gaan. De heer Venneker noemde de salaris korting funest, maar juist daarom diende het meerderheidsbesluit van B. en W. te worden afgewezen. De voorzitter deelde mede, dat we gens ongesteldheid de heer Raat verhinderd was, aanwezig te zijn. De heer K e ijs- p e r vond het antwoord van het college over mid denstandszaken eigenaardig. Als bedoeld is, dat er in midden standskringen geen vast beeld bestaat, dan geeft spr. B en W. ge lijk. Spr. gaf na der aan, wat be oogd wordt. Ook het ant woord over be strating nam spr. nader onder de loupe, waarna hij overging tot den Appel, die een drietal regels van spr.J geciteerd uit een verkiezingsartikel. Spr. oordeelde, dat de heer Appel in het geheel moest zien. De N. S B. heeft ge adviseerd te stemmen op de snipperpar- tijtjes en hoewel de heer Appel het niet heeft gewild, zullen de N. S B.'ers het ad vies van den grooten man wel hebben opge volgd. Spr. oordeelde, in tegenstelling met den heer v. d. Vall, niet vragende naar den Haag om subsidie en merkte den heer Hovtink op, dat verhooging van de vermakelijkheidsbe lasting, vermindering van inkomsten moet brengen. De uitkomsten moeten voorzichtig ge raamd worden, doch met mr. Leesberg wilde spr. ook de inkomsten van het slachthuis hooger ramen en hij adviseerde daarom 6000 in de begrooting op te némen. Hat pleidooi van d,en neer-Woldendorp voor de caféhouders was spr. uft het hart ge grepen. Vooral in de personeele belasting be hoort tegenover de caféhouders recht te worden gedaan. Spr. vulde nog aan het betoog van den heer Grondsma over de kaasmarkt Met den heer Grondsma was spr. van oordeel, dat de kaasmarkt een wereldpropaganda voor het artikel is. Spr. wilde de leiding van de zui velfabrieken en de handel tot een bespre king uitnoodigen en nu in verband met de moeilijkheden nog een ietsje doen aan de wik- en weegloonen. Het Centraal Ziekenhuis en de Gemeentelijke Geneeskundige .Dienst. Spr. ving aan met de beantwoording aan B. en W op zijn vragen. Spr oordeelde, dat hij over den gezondheidsdienst geen beant woording had gekregen. Spr. laakte ten aanzien van het Centraal Ziekenhuis in het antwoord, wat gezegd wordt over de hokjesindeling en was van oordeel, dat er ook verwarring werd ge sticht met de acute en chronische patiënten. Spr. vroeg wat een scheiding in acute en chronische patiënten zoo voor zin heeft. Hoe men het draait of keert, altijd blijkt het feit. dat in het St. Elisabetsgesticht het aantal armlastige patiënten afneemt en bij het Centraal Ziekenhuis ten nadeele van M. H. toeneemt. Spr. oordeelde, dat op deze wijze het Centraal Ziekenhuis beter het Chronische ziekenhuis kan heeten. Voorts oordeelde spr., dat het wensche- lijk was, de functie van directeur van den Geneeskundigen Dienst te scheiden van de functie vandirecteur van het Centraal Zie kenhuis, of de functie op te heffen. Overtuigd men spr niet met cijfers, dat hij onjuist is, dan behoudt zijn fractie het recht voor in deze met voorstellen te komen. Ook de aanbestedingen onderwierp hij aan critiek, waarbij hij op openbaarmaking van de gunningen bleef aandringen. Spr. oordeelde dit een eisch voor instellingen, die met gemeenschapsgeld werken. Spr. ziet in openbaarmaking ook een voor deel van het ziekenhuis. Wanneer regenten daaraan niet willen voldoen, dan zal spr. een uitspraak van den raad vragen. Voor de administratie wenschte spr. iets meer dan een tabellarisch kasboek en daar om zou hij gaarne zien, dat er een andere boekhouding werd voorbereid. Onwaar is de bewering van regenten, dat nu geen enkel register of boek heeft inge zien Het eenige boek, waarna hij gevraagd heeft, n.1. het boek met de vorderingen op 1 Jan. was er niet. Spr verwonderde zich over de verwondering van de regenten. Vol ledig overzicht op de financieele uitkomsten is in 1935 over het jaar 1934 niet gegeven. Spr. handhaafde dit en ontzegde het col lege het recht om van insinuatie te spreken. Een college, dat in dezen moeilijken tijd be* wust een tekort hooger opgeeft als het werkelijk is. moet niet spreken van insinuatie. Spr motiveerde zijn bewering, dat regen ten door het opgeven van een hooger tekort rekeningen hebben beïnvloed en concludeer de, dat naar zijn oordeel bewust te hoog is geraamd en dat er volkomen onjuiste dingen hebben plaats gehad. Spr. oordeelde voorts, dat regenten het zich met de beantwoording van de kwestie der verpleegprijzen al heel gemakkelijk heb ben gemaakt. Uit concurrentie-overwegingen wil men de tarieven gelijk doen zijn met die van een par ticuliere inrichting. Dat de kostprijs hooger ligt, heeft spr. be wezen en is z.i. door het college toegegeven. Wij willen berusten in het feit, dat de 3e klas patiënten, voor zoover dit stadgenooten zijn, een verlies opleveren ten laste der ge meenschap, maar toestaan, dat er gemeen schapsgelden benoodigd zijn voor klassever- pleging en voor patiënten uit niet subsidi- eerende buitengemeenten willen wij niet. Spr. oordeelt dat van 1 Januari af de ta rieven als volgt moeten zijn: le klas f 10 per dag, 2e klas f 6, 3e klas van buitenge meenten, die niet subsidieeren, 4.50 per dag. Voorts oordeelde spr., dat regenten het met f 10000 minder subsidie moeten doen. Alkmaar kan zich de luxe niet meei permi- teeren, om op eiken verpleegdag 150 toe te leggen. Waarom is er 9000 meer subsidie noo- dig, dan in 1934, terwijl er f 11000 meer aan verpleegdagen wordt geraamd? De aangevoerde argumenten gaan lang niet voor 100 pet. op. Voor spr. staat vast, dat met een zuinig beheer op de posten gas, licht en water be zuinigd kan worden. Ook op de post onderhoud gebouwen en terreinen, groot 10.700, kan bezuinigd worden. De noodzakelijkheid van de post f 2000 voor aanschaffing van nieuwe instru menten, zag spr. niet in. Als ze noodig zijn, kunnen ze worden aangevraagd, maar ze te voren toestaan, bevordert geen zuinig beheer. Met 1000 minder kan worden volstaan, zonder de verpleging van de zieken on gunstig te beïnvloeden. Spr. zal het ant woord afwachten en zr-> noodig met voor stellen komen. De heer Bak ker achtte zich verplicht even te antwoorden. Ten aanzien van de Geneeskundigen Dienat oordeelde apr., dat een an dere conclusie uit de cijfers ge trokken moet worden als de heer Keijsper doet. De bevol king van Alk maar bestaat voor 2/3 uit niet R.K Bakker Toch werden 84 armlastigen in het St. Eli- sabethziekenhuis verpleegd tegen 92 in het Centraal Ziekenhuis. Spr. trof de conclusie, dat men in R.K kringen er belang bij heeft zooveel mogelijk patiënten te trekken. In het beroemde stuk, dat de heer Keijsper in de bladen publiceerde, kwamen de aanbe stedingen achteraan, nu worden ze primair gesteld. Spr. veronderstelde, dat de burge meester, die wel zal beantwoorden. Spr. hield vol, dat de administrateur bij het bezoek van den heer Keijsper alle boeken op tafel heeft gelegd. Spr. is van meening, dat die boekhouding goed is en dat de heti Keijsper er niets van weet. Ook de controle van de Ver. van Ned. Gemeenten is van oor deel, dat de boekhouding uitstekend is, doch het is een enkelvoudige boekhouding en het kan dus anders. De conclusie van den heer Keijs?«r, dat regenten met de begrootingen den raad zoo'n beetje bij de neus hebben genomen, betwistte spr. en hij memoreerde, wat hij reeds eerder had gedaan, waarom de 13000 waren op genomen. Het college had de plicht het 'ekoit 13000 hooger op te geven als er op dat moment was. Uitvoerig ging spr. in op hetgeen de heer Keijsper gezegd had over het beïnvloeden van de rekeningen door de regenten en hij noemde dit een verdachtmaking. Nimmer is gebeurd, wat de heer Keijsper veronderstellender wijze naar voren had ge bracht. De aangelegenheid met de aanbesteding voor voeding en goederen belichtte spr. na der, waarbij hij deed uitkomen, dat de toen geschatte benoodigdheden te groot waren, zoodat er in 1934 geen aanbesteding noodig was voor nieuwe manufacturen in linnengoed en dit was den heer Keijsper bekend. Spr. concludeerde, dat de heer Keijsper een in sinuatie heeft geplaatst tegenover regenten, toen hij sprak over bewust hooger ramen. Dat de verpleeggelden hooger liggen, be twistte spr. Regenten ontkennen beslist, dat de klasseverpleging geld kost en dat ecu derde klas patiënt 1.50 per dag er bij kost. In Juni 1932 bedroeg het verpleeggeld van patiënten uit niet subsidieerende gemeenten 6 en besloten werd die op f 3 te stellen. Hiervoor stemde ook de heer Keijsper, omdat dit een voordeel was voor de gemeente, meente. Voorheen werd er geen patiënt uit niet- subeidieerende gemeenten verpleegd en van daag de dag bedraagt dit aantal 223. Dit is een voordeel voor het ziekenhuis, omdat de vaste kosten hetzelfde blijven onge acht 't aantal patiënten. De variabele kosten houden juist rekening met het aantal patien- en, die thans 2.76 per dag bedragen V ast staat dus dat olko patiënt van 3 winst beteekent en verlaging van de variabele kosten voor de anderen. 1250 zou er meer noodig aan subsidie zijn geweest als geen 3e klas patiënten uit de niet subsldeerende gemeenten waren opgenomen. Met het voorstel van den heer Keijsper zal men alleen bereiken, dat de subsidie van het Centraal ziekenhuis omhoog zul len moeten gaan. Spr. herinnerde aan het compromis waardoor de medewerking voor het Stoutjesdijk centraai ziekenhuis van de r.-k werd verkregen. Een der punten was de ver- pleégprijs en een ander punt de verple ging van armlastigen die "dit wenschen in het St. Elisabethzickenliuis Wil de heer Keijsper, zoo vroeg spr. den flekenhuisstrijd in Alkmaar weer doen herleven, uit concurrentiezucht? Spr. gevoelde niets voor een concur rentiestrijd tusschen de ziekenhuizen, maar zal er niet voor terug deiti'en. De heer Keijsper gelieve laarbij echter t« bedenken dat dan ook het gevolg zal zijn dat alleen in het centraal ziekenhuis de armlastige patiënten verpleegd zullen worden. Uitvoerig ging spr. neg fn op de op merkingen over de boekhouding en de kostprijsberekening, daarbij herinne rende aan het rapport prof. Lindberg en een rapport van den administrateur. De conclusie van den heer Keijsper, dat regenten van hem niet mochten eischen dat hij als raadslid in 1H uur de boeken kan controleeren. Niemand heeft den hr. Keijsper als raadslid 't recht gegeven de boeken te controleeren en spr. ver onderstelt dat als de hëer Keijsper dit gevraagd zou hebben, ten antwoord zou hebben gekregen, dat datar andere men- schen voor zijn aangewezen. De post voor aanschaffing van nieuwe instrumenten behoorde naar 6pr.'s mee ning gehandhaafd to blijven. Spr. vroeg of het den heer Keijsper ernst is, dat zonder af- en overschrijving toe te staan 16000 bezuinigd kan wor den. Spr.'s eindconclusie is, dat het door den heer Keijsper gepubliceerde stuk een sterken geest van animositeit had ge ademd en spr. als regent 't gevoel kreeg een lammeling te zijn en dat de eenige man In den raad die het weet de heer Keijsper is. Spr. dacht ook dat de heer Keijsper middelen beraamde om den groei van het centraal ziekenhuis tegen te houden om die van het St. Elisabeth- gesticht to bevorderen. Daarvan geeft ook zijn voorstel blijk om do patiënten uit de niot-subsidoerende gemeenten 3e klasse 4.50 te laten betalen. De heer Stout jesdijk: nu niet naar Rusland of Indië gaan, doch zich tot Alkmaar bepalen, Spr. oordeelde de instelling van 'n middenstands commissie nood zakelijk, omdat de winkelstand zeer lijdt onder de slechte toe standen in de omgeving. Een commissie die den noodlijdenden- middenstand steunt en de hand reikkis noodig, en de K. v. K. is daarvoor «lef geschikt. Noo dig is een commissie die het vertrouwen heeft van den kleinen middenstand. Ook de Hanze en de Kon. Middenstand- bond oordeelde bij niet «géschikt, omdat deze voor de wlnlrelwoek h'ün drukwerk in Schagen lieten drukken. Dat men een brandsjojfenhaudelaar voor Ó.35 per week havengeld inhaalt, noemde spreker een wantoestand, waar aan een einde gemaakt moet worden. Sterk was spr. voor reorganisatie van alle gemeentebedrijven, Spr. oordeelde het niet noodig, dat men hier 5 direc» teuren met de noodige onderdirecteuren heeft. Het dempen van het Verdronkenoord zou werk brengen. Een rapport van den commissaris van politie achtte de wet houder van publieke werken niet noo dig en dit is ook thans vergeten. Spr. stelde alsnog prijs op dit advies in ver band met de verkeersregeling, omdat hij overtuigd is, dat dit gunstig zal zijn, omdat het bij de Mient vastloopt. De adviezen van oude heeren, die elders wonen en praten over stedenschoon, heeft spr. niet noodig. Alkmaar is een levende stad. Voorheen oordeelde spr., dat er spoedig een nieuwe Friesche brug zou komen. Nu spr. het Victoriepark wil afgraven om het Verdronkenoord te dempen, heet het dat het nog wel jaren kan duren. Wij zijn om werk verlegen. Een lid erkende de verbetering van het dempen van het Verdronkenoord, door over invoering, hij uitvoering er van, van een baatbelasting te spreken. Met den heer Woldendorp was hij tegen de biljartbelasting en ook epr. ooi deelde, dat de café-restaurants voor de personeele belasting gelijk met de winkels gesteld moeten worden. De toestand van de middenstanders is zeer noodlijdend. Zelfs leden van de Kon. Middenstandsorganisatie komen bij Maatschappelijk hulpbetoon. Voorts wilde spr. gedurende de win termaanden de groote gebouwen met brechcokes verwarmen en de cokes van de gasfabriek beschikbaar stellen voor de werkloozen. De verkoop aan particulieren aan de gasfabriek laakte spr. eveneens Als het 't G. E. B. geldt, is de wethou der voor den tusschenhandel en bij den verkoop van cokes aan de fabriek scha kelt de wethouder den tusschenhandel uit Dat is niet juist. Spr. verzoekt daaraan paal en perk te stellen. Spr. gaf voorts in overweging om ook voor het Centraal Ziekenhuis brech cokes te stoken. Dit geeft voordeel. Voorts achtte spr. het noodzakelijk, dat bij een ongeval een ziekenauto uit gaat, om te voorkomen, dat men moet zeggen: „waar blijft het ding". Beter is het dat de ziekenauto eenmaal voor niets uitrijdt. Het antwoord op de vraag over de vereeniging „Nazorg" was niet juist. Vast staat, dat de vereeniging handel drijft in artikelen, die ze verkoopt, en dat is onjuist. Mej. Nier op: De pers heeft naar mijn eerste speech uitgezien. Het deed haai plei- Bulens. zier. omdat wel eens gezegd wordt, dr.t uc vrouw meectal aan het wcorci is. Vast staat, dat de mannen de ze eeraan zich hebben gehouden. Spr. had zich voor de fractie tc jong gevoeld f ornaat zij voor de fractie erva-1 ring noodig Mej, Nierop oordeelde. Zij heeft de functie aangenomen, omdat zij meende, dat de jongeren idealisme moeten toonen en omdat zij voelde hiervoor een taak te kunnen vervullen. Komende tot <fe verschillende punten zeide zij, in verband met de vraag van de R K. over het aantal R.K. in gemeentedienst, de vraag te kunnen stellen „hoeveel soc.-dem. in gemeente-dienst zijn". Zij zou dit niet doen, omdat zij oordeelde, dat bij aanstelling al leen op geschiktheid gelet moet worden. Verpleging van weezen in gezinnen oor deelde zij onjuist. Voorts vroeg zij rekening te houden met de werklooze kantoorbedienden en verder vroeg zij iets voor werklooze vrouwen te doen, die geen dienstbode willen worden. De heer Bulens was van oordeel, dat inen door den financ. toestand steeds voor moeilijke vraagstukken kwam te staan. Spr. was overtuigd dat het kapitalistische stelsel de reke ning aan het Ne- derlandsche volk heeft gepresen teerd. Spr. wilde vooral ae volks gezondheid niet verwaarloozen, omdat men dan de volkskracht ver waarloost. Spre ker verwees naar rapporten van de schoolartsen. Vast staat dat op ver schillende scholen reeds onvoldoen de voeding geconstateerd wordt. Spreker gaf hierover cijfers uit verschillende plaatsen. Wij moeten oppassen. Ten opzichte van de Volksgezondheid verwierf Nederland zich een reputatie. Door de crisis wordt de volks kracht bedreigt. Bezuinig dus zoo min moge lijk op t.b.c.-bestrijding en op vereenigingen werkzaam op het gebied van de volksgezond heid. De vier oorlogsjaren hebben de geva ren geleerd van een onvoldoende voeding Kindervoeding voldoet en dient onverzwakt gehandhaafd. Ook de volkshuisvesting besprak spr. Ook op dit terrein is hier, de cijfers leerert het, iets te doen. Spr. verwees naar het Plan van den Arbeid, de in de Compagniestraat en Bloemstraat leegstaande woningen beneden 3 per week behooren te worden afgebro ken. De geschikte woningen zijn* nog steeds te hoog in huur. De particuliere bouwnijver heid bouwt alleen middenstandswoningen, doch op dit terrein heerscht er een chaos. In de stad komen goede woningen, die te hoog in huur zijn, leeg te staan. De ordeningsgedachte moet onder de oogen worden gezien, zooals wij in het Plan van den Arbeid naar voren hebben gebracht. Spreker meende dat de heer Holjtink zijn insinuatie o~\er het plan behoorde terug te nemen en oordeelde het een landsbelang dat men elkander op dat ernstig bestudeerde en geschreven plan vond. De woninghuren moeten omlaag en daarom moeten de grondprijzen ge drukt. Ook spr. stond op het standpunt dat het radio-tarief verlaagd moet worden Het college is echter paraat en wil eerst het bedrijf vrij krijgen. Eerder verla ging lijkt hem niet mogelijk. Het college aan het woord. Weth. B o n s e-1 m a beval den heer Appel aan de verkiezings couranten juis te lezen. De vorige maal waren de stemmen an de R. S. A. P. wel degelijk waar deloos, waardoor de V. B. een ze- ter te lezen. De Spr. merkte op Bonsema dat het plaatselijk loonpeil van de sala rissen der werklieden getoetst moet worden op verzoek van den minister. Wij hebben, aldus spr., volledig het rapport-Schouten in acht genomen en de heer Holjtink was er naast toen hij de 5 korting op ƒ34000 raamde, dit zal slechts 21000 zijn, omdat de politie er buiten moet blijven. Voorts becijferde spr., dat de kinder toeslag, volgens de rijksregeling, 20.000 zal kosten. Mr. Leesberg: Wij vragen die bij het derde kind. Weth. Bonsema: Dat staat niet in de motie. De heer Grondsma: Dan is dit een abuis. Weth Bonsema: Men behoeft geen schoolmeester te zijn, om vast te stellen dat als de raad een kindertoeslag brengt, de regeering zal vorderen, dat er nog meer bezuinigd moet worden, omdat in de salarissen, die de regeering wil volgens een nadere circulaire, de klnder toeslag reeds is berekend. Principieel is spr. voorts tegen kindertoeslag, omdat dit tot loondruk leidt. Aan het bukken met een bloedend hart heeft het personeel niets. Aangezien de salarissen niet aan den Ruwe Huid Ruwe Handen S hoogen kant zijn, moeten wij ons ver zetten. Spr. rrihakte luerop een uitstapje naar Rotterdam, om vast te stellen, dat de J{. K. uit vrees voor de verantwoorde lijkheid in het collego geen zitting heb ben willen nemen. Volkomen onder schreef «pr. het betoog van den heer Bulens ten aanzien van de volksgezond heid. Dat op de achterlijke school 24 on dervoede kinderen zijn is in strijd n*>t de rapporten van hen die er ower kunnen oordeelen. In dit opzicht is het coll«g« diligent. De heer Appel zal de gegeveng wel gekregen hebben, doch spr. sprak de juistheid er van pertinent tegen en verklaarde, dat, los van het feit, dat de rekening 1935 voor het Victoriebad nog niet is ingekomen, het voor hem vast staat dat de gemeente de volle garantie zal moeten storten. Als de raad dit bad geen meerdere vrijheid geeft, zal men jaar op jaar de garantie ten volle raoeten betalen. De overdekte heeft 70 meer ge mengd zwemmen noodig. In de naburi ge gemeente is het gemengd zwemmen onbej>erkt. Principieele R. K. gaan naar inrichtingen waar gemengd zwemmen is. De heer Grondsma Zal bij ge mengd zwemmen het Victoriebad wel gaan? Weth. Bonsema: Zeker. De heer Woldendorp: Maar er fs toch een groot aantal uren voor ge mengd zwemmen. Weth. Bonsema: Het is een han dicap. De heer Woldendorp: Wij mogen wel een betere exploitatie-rekening hij gen dan die van 1934 van 6 regels. Weth. Bonsema: Ik heb liever een reke ning van 6 regels, als er geen geld bij moet, dan een uitvoerige waar veel geld bij moet. Spr. concludeerde voorts, dat de heer Hoijtink met zijn voorspellingen voor h°t radiobedrijf gefaald heeft. Straks ïn 1937 is het bedrijf van 300.000 geheel afgeschre ven. Dan is verlaging daarvan aan de orde en zijn wij in staat door dit bedrijf nuttige dingen te doen. Ook besprak spr. het gasbedrijf, herinnerde aan de interpellatie-Hoijtink over den gas- pnjs en constateerde, dat de heer Hotjlink nog steeds zijn toegezegd plan in zijn hoofd heeft. Spr. oordeelde, dat de heer Hoijtink zich met zijn voorspeilingen behoort te matigen. De aansluiting van net vastrecht werd stop gezet door de interpellatie-Hoijtink. In M le half jaar hadden de 1000 vastrechten 291.000 M3 gas afgenomen. In het tweede halfjaar daaldit dit tot 282.000 M3. ea in het eerste halfjaar 1935 steeg hef tot 286.000 M3. De heer Hoijtink had dus in het belang van het bedrijf moeten vtiVU- ren, dat hij mis is geweest. In het afgeloopen jaar is er 300.000 M3. gas minder afge geven en voor 1936 wordt nog 150.000 M3. minder geraamd. ïn Decembër zijn'de cijfers gunsfig, wa#r-' door ér meer zekerheid is, dat men het'* ge-c raamde zal halen. Absoluut is onjuist, dat er bij de reiniging geen bezuinigingen zijn ingevoerd. Spr. gaf hiervan de cijfers en zeide over het sportpark gaarne plannen te ontvangen, die tot bezuini ging kunnen leiden. Als men het wil verhuren, dan moet men het echter onderhouden en verbetering aanbrengen. De motorraces krijgt men niet, als men niet iederen keer aan oe grasmat werkt. Tegen het denkbeeld van mr. Leesberg om voor het slachthuis 5000 meer te ramen, waarschuwde spr., al is dit natuurlijk mogt- lijk. Men moet er rekening mede houden, dat de winst door regeeringsmaatregelen ia ver kregen, die echter stopgezet kunnen worden Laat men toch de voorzichtigheid in acht nemen. Men kan de vaste lasten niet zoo, hoog opvoeren, dat er kans is, dat de reke ning niet sluit. Mr. Leesberg: U zei, dat het kon. Weth, Bonsema: Laat men 1 Mei af wachten, ik heb gezegd, dat ik niet beweer, dat het niet kon. Er komt een grens aan het kunnen van het personeel en als men kwar- taalstaten wil van het gasverbruik, dan zal men personeel noodig hebben. Mr. L e e s b e r g: Elk grondbedrijf heeft toch kwartaalstaten en die zijn er ook bij de gasfabriek. Weth. Bonsema: Dit eiacht extra wer ken. Spr. was voorts van oordeel, dat de heer Appel behoort te zeggen, waar het geld van daan moet komen, wanneer geen winst uh de bedrijven wordt gemaakt. Het is niet vol doende te zeggen, dat de regeering voor de gelden moet zorgen. Voorts had spr. hoop, dat de heer Sietsma tot de erkenning zal moeten komen, dat wij het distributiebedrijf moeten behouden. Voor eigen opriching krijgen wij geen machtiging- De heer Woldendorp verzocht hij over dit onderwerp de brochure van Hilversum, Bus- sum en Alkmaar te bestudeeren, waaruit blijkt dat deze gemeenten aan de verbruikers goedkooper leveren. In de staten is dit niet tegengesproken. Spr. verzekerde voorts, dat het college I" deze paraat is en wij zijn bezig na te gaan, welke stroppen de gemeente de provincie heeft bezorgd. De schuld van het radiodistributiebedrin is einde 1936 voor het grootste gedeelte af gelost en in de begrooting van 1937 zal ver laging op de begrooting voor de expansie van het bedrijf kunnen worden gebracht Mr. Leesberg: Verlaging na winst- aftrek. Weth. Bonsema: Neen, eerst yer'*' ging. De menschen hebben het mogelijk maakt. Via de distributie krijgt men than» storingsvrij Hilversum in de huizen De bui- tenlandsche stations kunnen wij niet storing' vrij garandeeren. Wij moeten die zelf °P' vangen, maar alles wordt gedaan om ^oo de abonné's zoo goed mogelijk te Ook bestaan er plannen om de abonné's f de vijfde lijn te dienen, door een speciale u'

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6