"""■mm,mm Verdrijf dien Hoest 1 Verlaagde prijzen z„<nd:ng, die men alleen via de distributiebe drijven kan beluisteren. Elke gelegenheid wil het college aan grijpen voor het behoud van óe kaasmarkt, Waarvan het college het belang erkent. Het verschil tusschen brech-cokes en gas- cokes is oorzaak, dat men voor de gebouwen en de machines aan de laatste de voorkeur geeft. De heer Stoutjesdijk Het stoken met brech-cokes is economischer. Weth. B o n s e m a Alle machines zijn voor het gebruik niei geschikt. Voor het be drijf zou spr. het funest vinden, wanneer bepaald werd, dat de fabriek de cokes alleen aan den handel mocht verkoopen Door dit te bepalen, bindt men zich aan den handel. Slechts 1/6 is aan de particulieren verkocht. Diverse gasfabrieken zitten vol cokes en de onze is steeds uitverkocht. Mijn onderzoek heeft geen aanleiding gegeven in te willigen, wat de heer Stoutjesdijk wil. Om de ziekenauto's steeds te laten uitrijden kost geld, doch spr. staat ook op het stand punt, dat het moet gebeuren. Spr. onderschreef tegenover de beschou wing van den heer Keijsper, niet de woor den van den heer Bakker, dat hij insinueerde, doch met grooten nadruk ontkende spr., dat de directeur van den Geneeskundigen Dienst met 2 maten meet. De dokter transporteert de zieken naar het ziekenhuis en spr. wil den directeur niet dwingen om zoo scherp te controleeren, dat ongewenschte dingen gebeurden en niet wordt opgenomen. De raad heeft reeds uitgemaakt, dat de directeur voor de helft in dienst staat van den geneeskundigen dienst en voor de helft in die van het ziekenhuis. Wil men het van r.k. zijde anders, dan is spr. niet bereid, mede te gaan, omdat het onjuist is, dat de directeur met twee maten meet. Wethouder Van Slingerland was erkentelijk voor de gevoerde algemeene be schouwingen, die bewezen, dat de soep niet zoo heet gegeten wordt, als ze woidt opgediend. B. en W. was het niet mogelijk eerder met de be groeting te komen. Ook het college oordeelt, dat de geschiktheid den doorslag moet geven, doch men kan iemand niet passeeren, omdat hij r.k. is. Spr. heeft overigens niet geconstateerd, dat dit gebeurde. Spr. was bereid aan de finan- cieele commissie de gevraagde gegevens te verstrekken. Er moest een kasgeldleening zijn, waarvoor een aanbieding was. die geen uur kon wachten en daarom kon niet vol daan worden aan het verzoek van de finan- cieele commissie om meerdere banken te vragen Spr. ziet in de commissie dus het onprettige van den heer Venneker gaarne tegemoet, al oordeelt ook hij het een fout van den ontvanger, dat deze te lang gewacht heeft met de leening. 300000 voor Armenzorg is inderdaad veel. De vraag is echter, hoe %ien dit naar beneden krijgt- Aan onderhoudsplicht wordt de hand gehouden en de individueele be dragen. die gegeven worden, zim eerder aan den lagen kant en als men zijn hart laat spreken, moeten ze verhoogd worden. Inderdaad is regeeren vooruitzien, doch spr. ziet niet in, welke maatregelen overge nomen kunnen worden van de begrooting 1936. In 1936 zal daar ernstig naar gestreefd worden. De mogelijkheid van .bezuiniging op druk werk is misschien mogelijk en in die richting wordt gekeken. Niemand telefoneert, als het niet noodig is. Wij moeten zuinig zijn in alles, doch kunnen geen limiet stellen van het aantal gesprekken. Het schoonhou den van gebouwen wordt aanbesteed en de laagsten krijgen het. Wat kunnen B. en W. meer doen. Spr is ook nu nog tegen de salarisverla ging, maar als er niet is, dan moet men wel Spr. is principieel voor kindertoeslag. Spr. weet, dat het rijk bij het 1ste kind be gint, doch noemt het een gezonde gedachte, om bij het 3e kind te beginnen. Aan het boschplan wordt nog gewerkt Het gaat niet vlug doch dit ligt niet aan ons. De zaak heeft onze aandacht. Meerdere concentratie bij de bedrijven is een moeilijk purtt. Wij hebben gehad een commissie-Vogelaar en een commissie- Govers, die ook geen oplossingen vonden Men is alleen tot samenwerking kunnen komen door het overlijden van den directeur van het grondbedrijf. Wij werken in het duister, doordat de raad eerst de begrooting moet vaststellen en dan de regeering zal vragen, of ze de bij drage geeft of niet. Spr. denkt er niet aan, voor den laatsten brief van de regeering op zij te gaan, als wij op eigen beenen konden staan. Spr. vreest, als men het hoo<- hartig afwijst, dat men de bijdrage van de regeering in het gevaar brengt Thans geldt het een regeeringsbevel en is het geen polsen meer en daarom is dit voor spr. uit. Spr. becijferde voorts, dat op wachtgeld- stelling van den adjunct-secretaris geen voor deden brengt. Door opheffing van den Armenraad wordt ook geen belangrijke bezuiniging verkre gen. omdat dit meer personeel bij M- H- ten gevolge zal hebben. De publicatie over het verstrekken van voorschotten betreurde spr., omdat ze voorbarig was. Men heeft daar door verwachtingen gewekt Hoe het gaan, weet spr. niet. Het bestuur van M- H. heeft bezwaren tegen deze verplich ting. Spr. oordeelde voorts, dat patroons noeten opgeven als arbeiaers werk weige ren teger. het geldende loon. Wie dan werk weiger», bederft het voor de arbeiders zelf. Met nadruk betwistte spr., dat B- en W gemakkelijk de begrooting met de extra re- geeringsbijdrage sluitend hebben gemaald B. en W hebben reeds van den zomer ge vraagd, om de eindjes aan elkander te knoopen. Zn willen echter geen fatale be langen schaden. Spr. heeft hoop voor de bijdrage een wel- willend gehoor in den Haag te vinden. Een afspraak bij de wethoudersverkiezing, ten aanzien van het kleuteronderwijs, her innert spr. zich niet. Als in ern gezin gebrek aan alles is, dan het onjuist geld uit te geven voor vermaak i spr is overtuigd, dat die bona-fide arbei ders dit niet doen. Helaas is er de laatste jaren te weinig aan werkverschaffing ge- daan De objecten ontbraken echter. Spr, heeft thans hoop op het toschplan. Het voorbeeld van mr. Leesberg ten aanzien van di salarissen aan het Weeshuis, werd door spr. uitvoerig beantwoord er op wijzende, dat de verlaging in de ontvangsten bij de verhoogde pensioenbijdragen tot uiting komt. JPr. gevoelde, dat er 'ets scheefs is om het Wit-üele Kruis te verlagen en Huisverzor ging niet. Hierover zal hij in het college spreken. De verificatiekosten behooren op ieder be drijf afzonderlijk te drukken. De verlaging van de personee'.e belasting voor cafés en afschaffing biljartbeiasting, kan niet worden ingewilligd, omdat hand having een voorwaarde is voor de regeerings- bijdrage. 60 pCt. Alkmaarders hebben aan de over- dekte gewerkt en de te werk gestelde stoffeer- der bij het grondwerk bleek zoo te voldoen, dat de aannemer hem ook hield voor hooger loon. Volgens de gegevens werken slechts enkele niet Alkmaarders aan den bouw van het politiebureau en dit is volgens het bestek mogelijk. De rest zijn allen Alkmaarders Ook spr. was geenbewonderaar van de te werkstelling in den Wieringermeerpoider. Met den heer Keijsper was spr. het eens, dat in het Centraal Ziekenhuis patiënten langer vertoeven dan noodig is. Spr. deed mecedeeling van een onderhoud met dr. Dijk •huizen, die dit had bevestigd, omdat het mo gelijk is een anderen maatstaf aan te leggen Dr. Dijkhuizen heeft zijn volle medewerking tccpezegd, Weth. Bonsema: Het gold voor beide ziekenhuizen. Weth. v. Slingerland: Zeer zeker. De heer v. d. V a 1 1: Dat argument past dus niet in de kraam van den heer Keijsper. Weth. v. Slingerland zegde een on derzoek bij „Nazorg" toe. Ook spr. oordeelde het niet juist, dat gehandeld wordt in arti kelen die men niet zelf vervaardigt. De jeugd van mej. Nierop oordeelde spr, geen bezwaar. Ook hij ziet liever een mooi schilderij dan een hoop parelcokes. (Gelach), Spr. gevoelt meer voor gezinsverpleging voor weezen, doch begrijpt dat niet R.K. dit niet wenechen. omdat zij niet zoo gemak kelijk, als de R.K., geschikte gezinnen kun nen vinden. Voorts zegde spr, mej. Nierop toe, maat regelen voor werklcoze kantoorbedienden te overwegen. Voor jonge vrouwelijke werk- loozen wisf spr. geen raad. Hierop werd van half 6 de vergadering tot half 8 geschorst. Avondvergadering. Tweede dag. In de avondvergadering was het woord aan wethouder Klaver, die een tusschentijds voorstel deed om aan den heer Schoen een stukje grond te verkoopen aan de Markt straat, groot 21 M2-, voor 625. Conform besloten. Weth. Klaver- oordeelde, dat als het aan hem lag, dat men gauw zou klaar ko men. Spr. antwoordde aan den heer v, d. rr -r~ r T-rrramn bnr. Vall, aat de weg ten Oosten van Alkmaar vast schijnt te loopen op enkele grond eigenaren, waar onteigening noo dig is. De prov. maakt spoed en ook met het Ka- nalenplan. Ten opzichte van de Willem de Zwij gerlaan moetipr- teleurstellender zijn. Hij verwacht te, dat de aanleg Weth. Klaver er van nog lang zal duren. Waarschijnlijk zal voor het kanaal Huigendijk—Zeswielen in het volgend jaar het grondwerk kunnen worden aanbesteed. Het rapport van de Ver. Ned. Gemeente over gemeentewerken kan spoedig in den raad besproken worden. Dat de plantsoenen een veer moeten Jaten, is ook spr.'s meening. Spr. oordeelde, dat in de begrooting daarvan reeds blijkt. Aten mag niet uit hetoog houden de uitbreiding van den dienst. De Kennemersingel aan bei de zijden van de Emmabrug, is er bijgeko men, zonder dat dit in 1935 en 1936 tot uit drukking kwam. Met de beplanting langs de Nieuwlander singel is dit ook het geval en de oever langs de Molenkrocht, de tuin van Westerlicht enz. Wij hebben een verhouding tusschen het bebouwd oppervlakte voor 't rioo! en kunnen geen wateroppervlakte meer missen. De Mient en het Verdronkenoord kunnen dus zonder een ander rioolstelsel niet gedempt worcten. Ook moet men oog houden voor het stads- schoon met de mooie bruggen. Onze grach ten moeten wij zoo lang mogelijk bewaren. Spr. beantwoordde ook de vragen over de huren en de baten. De verhouding is --'.eef, doch men moet dit voor lief nemen. De ge meente bezit nu eenmaal ambtswoningen en er is niet aan te ontkomen. De proefboring in de Bleekerssloot is gunstig uitgevallen. Het water is volko en zuiver. Op de vraag of er op den post 12.000 voor plannen bij gemeentewerken niet bezui nigt kan worden, antwoordde spr., dat een massa onderwerpen z.g. technische adviezen in behandeling zijn. Spr. noemde eenige plan nen w.o, een tweede woonwagenpark, het bouwrijpmaken van gronden en het maken van wegen. Tegen het a s. seizoen hopen B. en W., dat Stop vlug dien okeligen hoest, neem Akker's Abdijsiroop. Op slag zult Gij ondervinden, datGijhiereenhulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, slijmoplossende wer king. De vastzittende slijm komt los en Gij zult weer gemakkelijk kunnen ademhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannacht een rustigen slaap en binnen 24 uur zijt Gij dan dien benauw den hoest finaal vergeten. Neem bij Hoest- Or/sp -Bronchitis-Asthma werking ^5 cent] [Verhoog' 'AP- alle belemmeringen aan het Kerkplein zul len zijn weggenomen. De turfschipper aan hef Verdronkenoord komt er al jaren. Het rapport van den commidtaris van po- litie over het dempen van het Verdronken oord, bestaat niet. De heer Stoutjesdijk: Ik heb zijn advies gewild in verband met hef verkeers- vraagstuk. Weth. Klaver: Dat is niet noodig, om dat de raad er niet voor is. Spr. had be zwaar om nu reeds het Victoriepark af te graven. De heer Stoutjesdijk: U weet toch waar de brug zal komen? Weth. Klaver: Dat staat nog niet vast. Het bouwen van arbeiderswoningen tegen een lagere huur wil spr. wel bevorderen, doch op dit cogenblik kan niet gesproken worden van een woningbehoefte en spr. oor deelde het bouwen van een nieuw complex geen middel om tot huurverlaging van wo ningen te komen. Andere wegen moeten hier voor worden ingeslagen. E>e voorzitter, burgemeester v. Kin schot, besprak de redenen waarom B. en W. verlof aan ambtenaren hebben verleend om buiten te wonen. Op de kwestie van ge- gezondheidsredenen en aankoopen van eigendommen kan moeilijk worden terug gekomen. B. en W. kunnen overigens de zaak nog onder de oogen zien. Over de taxi's is overleg ge pleegd met verschil lende taxi's-cndefijê- mers. B. en W. zpn bereid eenige start plaatsen in het leven te roepen, die buiten de lijn van de stade- Burg. v. Kinschot autobus liggen. Bij de bedrijven bestaat geen eensgezindheid. De bond van bedrijfsauto- houders stelt prijs op ordening en spreker wenscht het bereiken van eensgezindheid, opdat ook voor de standplaatsen een regeling getroffen kan worden. Vanavond vergaderen de heeren en B. en W. wachten af. Het plaatsen van de schutting voor het po litiebureau en het onttrekken van een deel van de straat was noodig. Zoodra de schut ting terug kan worden geplaatst, zal dit ge schieden. De vergelijking Langestraat—Nieu- wesloot gaat niet op. Spoedig zal getracht worden gegevens te krijgen over de reorgani satie van het onderwijs. De Handelsschool is teruggeloopen van 5 op 4 jaren. Spr. betreurde het, doch hij oor deelde, dat ondanks hef gering aantal leer lingen opheffing een teruggang van de stad beteekent. Ook het rijk subsidieert 50 pCt. Opheffing brengt een geringe bespa ring, ondanks het rijk 50 voor wacht gelden zal bijdragen. Een verschil tusschen het gymnasium en een lyceum is dat aan het eerste 6 jaar les in oude talen wordt gegeven en aan het laatste 4 jaar. Over het diorama zullen B. en W. zich met de A. N. V. V. in verbinding stellen. Den heer Keijsper wees spr. er op dat aan de aantijgingen van hem aan den directeur een medische kant verbonden is die wij niet kunnen beoordeelen. Het centraal ziekenhuis is geen particulier ziekenhuis en de vergelijking gaat niet op. De wenschelijkheid om de uitslagen van de aanbestedingen te publiceeren zag spr. niet in In hoofdzaak, moet op kwaliteit gelet worden. Spreker vreest van openbaarmaking, dat firma's zich zullen onthouden in te schrijven en dat anderen zullen overleg plegen. In de administratie komt in 1936 een wijziging. Diverse punten moeten ech ter nog worden bekeken. De heer Bak ker heeft reeds heden en 11 Juni uiteen gezet hoe het niet de 1300Ü zat. Van geheime zaken kan niet worden ge sproken. De bedoeling is door de nieuwe be- drijfsrekening de bedrijfskosten van één jaar te krijgen. De bemerkingen van den heer Keijsper over de wasscherij- rekeningen, hehben aanleiding gegeven om daarvoor een aanbesteding te hou den. Voor 1914 was er een exploitatie tekort en regenten passen waar mogelijk bezuiniging toe. Spr gaf hierover cijfers. Met den heer Keijsper was spr. het niet eens dat de klassevtrpleging geld kost. De cijfers van de nieuwe bedrijfs- rekening moeten uitmaken of de patiën ten geld kosten. De raad nam reeds eerder een beslis- s'n'f over het toe'aten van patiënten uit de niet subsideerende gemeenten. Spr. vreesde dat de kosten zullen stijgen als men daarop terug komt. Concurrentiestrijd tusschen de beide ziekenhuizen acht spr. ongewenscht. Hij gevoelde voor overleg. Overigens zullen regenten zeker nota nemen van het naar voren gebrachte. De post .nieu we instrumenten dient gehandhaafd. Spr. oordeelde dat de regenten een goed beheer voeren en de zuinigheid be trachten en staafde deze meening door een reeks cijfers, waarmee hij de bemer kingen van den heer Hoijtink over de voeding beantwoordde. De voorzitter schorste hierop de vergadering om overleg te plegen wie nog zal spreken, omdat hij den tijd zal rantsoeneeren, opdat in alle geval de begrooting kan worden afgehandeld. De replieken. Na 20 minuten beraadslagen werd medegedeeld dat de c.-h. fractie 15 mi nuten, de R.S.A.P. en A.-R. 10 minuten, de V.-D. 15 minuten, de V.-D. 10 minu ten, de R-K en de Soc.-Dem. 35 minuten krijgen. De heeren Venneker en Wol den- dorp verzetten zich er tegen, doch de raad bleef zich verzetten tegen ver hooging. De heer Venneker vroeg zich af hoe zijn repliek moet zijn als zijn rede in mineur toon had gestaan. De grens der noodlijdendheid is be- riekt en B. en W. zien geen bezuini gingsmogelijkheden. De antwoorden zijn teleurstellingen. Blijkbaar wil de wethouder van financiën niets doen. Spr. speet het thans te moeten zeggen dat hij voor bezuinigingsvoorstellen zal stemmen als hij oordeelt dat geen vitale belangen geschaad zullen worden. Weth. v. Slingerland: Wij moe ten ons nog beraden. De heer Venneker: Wij kennen nu de antwoorden en waarom hebben B. en W. geen leiding voor de bezuini ging genomen en gebruik gemaakt van den mllden toon van den raad. In Rotterdam is een felle verkiezings strijd gestreden en het is begrijpelijk dat de niet soc.-dem. en communisten daar nu zeggen; doen jullie het nu maar. Spr. bleef van oordeel dat zeer goed kwartaalstaten verstrekt konden wor den. Tot eiken prijs zal spr. voorkomen, dat op M. H. bezuinigd moet worden. Daarom wil spr. overleg met de arm besturen. Als B. en W. inzage nemen van het rapport Govers dan kan men zien, dat dit geen perspectief opent voor de toekomst. De rente van kasgelden, groot 10000, wilde spreker tot 7500 verlagen. Spr. weet niet wat de heer Appel on der vooruitstrevende partijen verstaat. Spr. rekent zich daar ook onder, maar acht het een zegen, dat de ouders het bijzonder onderwijs steeds weer verkie zen en hij sloot zich aan bij het protest Hoijtink*' over de uitdrukking dat de bijzondere scholen opvi^den tot slaafs held. Verwonderd had spr. zich over den draai van den heer Sietsma in de Staten over het vraagstuk van de electriciteits- voorziening. Met den kindertoeslag had spr. een berekening destijds door den heer Westerhof verstrekt. Wij bedoelen niet 21.000 te bezuigen en 20.000 terug te nemen. Weth, Bonsema De regeering heeft in de regeling al de kindertoeslag ver disconteerd. De heer Venneker voor de werk' lieden staat het niet vast. Het loon als factor naar behoefte speelt iederen keer. Spr. wees er op, dat wij noodgedwongen de loonen moeten verlagen en daarom wil spr. voor de groote gezinnen de na- deelige gevolgen verzachten. Men moet nu daaiom principieele bezwaren op zij zetten. In Amsterdam en Rotterdam be stond ook kindertoeslag. Spr. wil een bescheiden toeslag be grmende bij het 3e kind. De heer keijsper zou in telegram stijl den heer Bakker over 't ziekenhuis beantwoorden. Niet over het aantal pa- tienten, maar over het aantal verpleeg dagen had spr. gesproken. Geen aantij ging had hij beoogd, doch alleen heeft hij willen betoogen dat in 3 XA jaar in het St. Eliaabethziekenhui6 het aantal arm lastige patiënten is afgenomen en bij 't Centraal ziekenhuis nam het toe. Spr. is overal bereid op een weerlegging van zijn betoog in te gaan. Laat wethouder Bonsema maar voor den dag komen. Als spr. critiek beoogde, dan had hij zijn op schrift gesteld betoog geen vijf dagen te voren in handen van den voorzitter van het college van regenten gesteld. De armlastige patiënten behooren vrije ziekenhuiskeuze te hebben en al leen de R. K. hebben dit nog maar. Spr. oordeelde de houding van den heer Bakker vooreen verantwoordelijk raads lid niet betamelijk. Wij willen geen ziekenhuisstrijd. Wil men ons dien kant uitdrijven dat is ons goed. maar het is een aantijging. Wij willen de begrooting van het ziekenhuis belicht zien in het beeld voor de gemeentebegrooting. Spr. was niet overtuigd van het on- gewenschte van openbaarmaking van de aanbesteding en zal een vborstel doen. In de officieels stukken verklaart het college zelf dat de verpleegkosten zijn 4.98 en toch berekent men 4.50 De variabele en vaste kosten heeft men wel. aardig gevonden, doch dat gaat niet op. r. het compromis was besloten geen zenuwpaviljoen te bouwen en de buiten gemeenten zouden 6 betalen. Wij hebben mee gedaan om dit te veran deren, omdat de gemeente het nog kon dra gen, maar nu mag men ons niet verwijten, dat wij los willen van het compromis Voor 1935 stond er geen post voor onvoorzien en spr. wilde daarom daarvoor thans geen t 3000 en geen 2000 voor nieuwe imtru menten, naast een post van 4000 voor onderhoud instrumenten. Spr. liet de bezuiniging graag aan de regenten over, doch er moet bezuinigd wor den. De noodtoestand van de caféhouders eischt, dat ze geholpen worden. Eij de Mica hebben de middenstandsorga nisaties geen schuld, al vindt hij het onjuist, dat drukwerk daarvoor in Schagen is ge maakt. Tenslotte stelde spr. voor de begrooting van het ziekenhuis met 10.000 te verlagen. De heer Woldendorp bleef het be treuren, dat de rekening van het Vitorie bad er nog niet is. Veel R.K. bezoekers zullen het bad niet meer bezoeken, als er verandering komt ten vocrdeele van het gemengd zwem men. De kwestie L.O. te laten wachten tot April, heeft instemming. De Handelsschool zal naar spr.'s overtui ging niets worden en hij wil haar I Sept. 1936 opheffen en diende een motie in mede onderteekend door den heer Hoijtink om B. en W. uit te noodigen daarover met plan nen te komen. Mr. Leesberg oordeelde, dat er een groot verschil is tusschen een deel van den raad en B. en W. en spr. constateerde, dat B. en W. geen gebruik hebben gemaakt om cp eersten termijn een brug te leggen. Een synthese van de begrooting heeft spr. van den wethouder van financiën niet genoord. Spr. stelde opheffing van den armenraad voor. Ook stelde hij voor om voor het slacht huis 5ÜOO meer te ramen. Ten aanzien van de plantsoenen stelde spr. voor te bezuinigen 1000, kan op de dieren in den Hout bezuinigd worden en totaal stelde spr. 2500 bezuiniging voor Spr. oordeelde voorts den post 12.000 voor nieuwe plannen, die niet uitgevoerd werden, niet noodig. Desnoods laat men de bezuiniging van het uitbreidingsplan rus ten. Spr. stelde op publieke werken 2500 bezuinigen voor. Ook stelde) hij voor 2500 op kasgeld- leeningen te bezuinigen. Ten aanzien van het burgerweeshuis was niet voldaan aan wat men mocht verwachter.. Hetzelfde van het vorig jaar is niet noodig en spr. stelde 1000 bezuiniging voor. Spr. oordeelde, dat B. en W. teveel naar den Haag hebben gekeken en te weinig naar den raad. De heer y. d. Vall stelde voor om cultu- reele organisaties als het instituut van Ar- beidsontwikkeling en dekonale Jeugdraad 50 te geven en de muziekverenigingen haar subsidie te laten houden, dan behoeft de pacht niet te worden verlaagd. Spr. hoopte, dat de heer Hoijtink als hij het plan van den arbeid leest, zal constateeren, dat het plan wil doorvoeren, wat de regeering noodgedwongen doet. Met den meest mogelijken nadruk zeide spr., moet het college de bewindvoerders in Den Haag overtuigen van de noodzakelijk heid van werkobjecten. De arbeidsgelegen heid is er en velen willen werken. Spr. besprak nog eens de commissie Govers en oordeelde, dat in die richting gewerkt moet worden. Moppig is de heer Keijsper in zijn concurrentiepreek over het ziekenhuis niet geweest. Voor hem is het vervelend dat het R. K. ziekenhuis in het aantal verpleegdagen achteruit gaat. De toon van den R. K. fractie-voorzit ter was in 2e instantie geheel anders dan in le instantie en spr. wenschte de beide R. K. wethouders bij deze ziekte sterkte toe. De heer Bakker ging nog nader in op het betoog van den heer Keijsper. Spr. had betoogd dat hij uit de cijfers van den heer Bakker nadere conclusies had getrokken. Als het geen toeval is, dat in het Centraal Ziekenhuis het aan tal verpleegdagen toeneemt en in het St. Elisabethgesticht daalt, dan is het moedwil. Tot op den dag van vandaag heeft de directeur nimmer geprobeerd patiënten uit het St. Elisabethgesticht te halen en nimmer hèeft hij een pa tiënt daaruit laten gaan zonder advies van den behandelenden geneesheer. Het omgekeerde is wel gebeurd. Zonder te vragen heeft men van R. K. zijde ge poogd om patiënten uit het Centraal Ziekenhuis te halen. Met nadruk ontkende spr. dat de ver pleegkosten hooger zijn dan berekend wordt. Spr. houdt vol, dat er aan de klasse verpleging wordt verdiend. De redeneering van den heer Keijsper over het compromis gaat tegen de wer kelijkheid in. Het zenuwpaviljoen is ge bouwd om de exploitatiekosten te ver lagen. De heer K e ij s p e r: zoo. De heer Bakker: ja zoo. (Gelach). Ook de prijs voor de verpleging van patiënten uit de niet subsidiëerende ge meente is gesteld om een betere exploi tatie te krijgen, en gezien de cijfers is dit juist gebleken. Spr. stelde een motie waarin wordt voorgesteld 2420.— bezuiniging op het Wit-Gele Kruis, t. b. c. Bestrijding en Zuigelingenzorg in te trekken. Over het antwoord ten aanzien van de volkshuisvesting was spr. niet te spreken. De heer v. Drunen had vanmorgen den directeur van de Schager Cour. en geestelijken vader van de A. P. in ze nnvvachtige stemming bij zich gehad om te spreken over de journalis tieke manier van de A. C. Spr. dacht aan 't „schoenmaker blijf bij je leest" en zeide hem, dat hij niet het recht had te spreken van „vuile" journalistieke ma nieren van anderen. Spr. handhaafde zijn verzoek om de Schager Courant niet tot persconferenties uit te noodi gen, om ontijdige publicatie te voorko men, aangezien de directie van de Scha ger Courant weigert zich aan de persaf spraken te houden. De heer Appel betoogde in antwoord aan den heer Hoytink, dat er meer tus schen hemel en aarde is dan de heer Hoytink begrijpt. Spr. aanvaardt de grondwet, zoolang deze door de meer derheid van het volk wordt gedragen, doch werkt er voor om die te verbete ren. Het is vrijmoedig van den heer Hoy

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7