DE HEELE FAMILIE DENKT: .b WAT ZOU TOCH WEL ZIJN?" Hoifdpijn, Kiespijn. OsrZrSi 'jUiwinuaat ÏUewus BERGEN JUchtazo&m Vcaaq. en Aanbod EXCELSIOR - ïink om te beweren, dat spr. veranderd is. In de commissies werkt hij mee om iets voor de noodlijdenden te bereiken. Het Plan van den Arbeid noemde spr. een fata morgana. Het revolution- naire karakter van de S. D. A. P. is af geschaft, zij wordt een gewone socialis tische partij. Spr. citeert hierover „De Nederlander" uitvoerig, waarin uiteen gezet wordt dat de S. D. A. P. in den val van de burgerlijke partijen zal wor den meegesleept. De heer Sietsma had zich een goed sportman getoond door zich er over te verheugen, dat de verloren zetel van zijn partij aan spr. ten goede was ge komen. De heer Sietsma: ik heb het leuk» gevonden. De heer Appel: dat is hetzelfde. Spr. was overtuigd, dat onder het Roomsch-Roode blok verslechteringen zijn gekomen voor de werkloozen en handhaafde dat er aan de achterlijke school kinderen waren die ledeu aan ondervoeding, en de schoolarts bekende dit ook. Spr. vernam dit nog nader van het schoolhoofd. De voorzitter: uw tijd is om. De heer Appel: ik kreeg 5 minuten voor Stoutjesdijk. De v o o r z i 11 e r: is dit zoo? De heer Stoutjesdijk: geef ze hem maar. (Gelach). De heer Appel ging voort en betoog de tegen weth. Bonsema dat een ieder het recht heeft candidaten te stellen. Als er in Alkmaar voor kostprijs geleverd wordt, kan spr. zich er mede vereenigen en spr. nam genoegen met de toezegging inzake de radio. Den heer Vogelaar was het niet dui delijk hoe de heer Appel zijn weigering om aan de onderwijswet mede te werken in over eenstemming kan brengen met zijn afgelegde belofte. Spr. was overtuigd, dat de begrooting te rug zal komen en daarom vereenigde hij zich voorloopig met de begrooting. Niemand heeft voorzien dat wij 5000 minder winst uit het gasbedrijf zouden halen en daarom diende men een voorzichtige raming van de winsten uit de bedrijven op prijs te stellen. Spr. oordeelde, dat er een achterstand op het onderhoud van wegen is ontstaan Op gemeentewerken moet op de bezetting van het personeel bezuinigd worden. De vermindering op rente kasgeldleening noemde spr. geen bezuiniging. Het antwoord van den wethouder van financiën had spr. niet bevredigd. Voor 1937 zal een gat gestopt moeten worden en spr. verzocht nog eens met de chefs alle onderdee- len van de begrooting nauwkeurig te bekij ken. De bedragen moeten omlaag, ook voor de reiniging en op plantsoenen, zoo noodig m -t opoffering van iets, dat wij graag anders zien. Het liefst had spr. zich buiten de zieken huiskwestie gehouden, doch hij oordeelde, dat men aan beide zijden de zaak in een ver keerde sfeer bracht en spr. betreurde dit, om dat bezuiniging in een vertrouwenssfeer tot stand moet komen. Spr. gaf in overweging aan het college om regenten te verzoeken of er niet is te verminderen. Om zonder mee; 10.000 te verminderen achtte hij niet juist, al zou een oogenblik kunnen komen om dit te doen. De opheffing van de Handelsschool eischt, dat men de gevolgen voor het Ulo onder de oogen ziet. De sfeer is op het oogenblik niet de juiste om dit vraagstuk te bekijken en ook spr. had hiervoor liever prae-advies. Voorts zeide spr. nog, dat voor de niet- subsidieerende gemeenten een hooger tarief is gesteld om te bereiken, dat deze ook gaan subsidieeren. Spr. gaf nader de geschied :nis aan. De heer Grondsma oordeelde, dat uit het debat over het ziekenhuis is geb'eken dat regenten openbaarheid niet vreezen. Spr. had bewondering en het grootste respect voor hun arbeid, die belangeloos verricht wordt De heeren offeren avonden en nachten op n als raadslid legt hij gaarne het beheer in hun handen en in dat van den directeur. Spr. kon zich niet voorstellen, dat dit c-l- lege niet zal bezuinigen als dit mogelijk is. In het belang van Alkmaar als handels centrum pleitte spr. voor het behoud van de Handelsschool. De heer Govers sprak een enkel woord Over de reiniging en uitte zijn verbazing over het door de heeren Vogelaar en Leesberg ge sprokene. Ondanks de uitbreiding van de stad is daar geen personeelstoename Er wordt daar zoo zuinig mogelijk gewerkt. Vroeger bracht het vuil geld op, nu is 10.000 gulden noodig voor het wegvoeren er van. Spr. oordeelde voorts, dat mr. Leesberg uit het oog verloor, dat in 1934 en 1935 bij het slachthuis veel winst is gemaakt door het afslachten van het regeeringsvee, dat het volgend jaar wel op een andere wijze zal worden afgezet. De verlaging van de wik- en weegloonen was z.i. met het oog op de kaas- prijzen noodzakelijk. De heer S t o u t j e s d ij k repliceerde en oordeelde het verkeerd om een brandstoffen- handelaar van buiten voor 0.35 per week toe te laten een bedrijf uit te oefenen, terwijl een inwoner voor een marktstalletje per avond 0.50 moet betalen. Spr. bleef aandringen op een advies - .1 den commissaris over het Verdronkenoord. Mr.deGroot drong aan om de verbete ring van het Varnebroek ter hand te nemen. Ernstig gaf spr. in overweging aandacht te schenken aan het dubbele werk bij den ar menraad. Spr. vroeg een opgave van kosten voor het dempen van het Verdronkenoord. Het beroep op het stadsschoon hield z.i. geen steek. Alleen als de wethouder aan toont, dat het duurder wordt, kan hij zijn stem bepalen. Het college schijnt niet bereid de vergun ningen van het buiten wonen in te trekken. Spr. bleef het onderwerp aanbevelen. Ook drong hij er op aan de taxi-tarieven niet te duur te doen zijn. Hij hoopte, dat B. en W. met het diorama succes zullen hebben. De heer Sietsma bestreed den heer Woldendorp, doch erkende, dat hij gestemd heeft voor een motie waarin B. en W, werd pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. opgedragen, te trachten het bedrijf te behou den. In de Staten had hij het wederhoor ge hoord en daarom was hij van gedachten ver anderd, al zal hij voor de belangen van Alk maar blijven strijden. Tegen de 5 pCt. verlaging zal spr. blijven stemmen. Ook sloot hij zich aan bij het be toog van den heer Keijsper inzake de verla ging van lasten voor de caféhouders. Ook stond hij aan de zijde van den heer Bulens inzake den woningbouw, waarvoor hij het vorig jaar reeds een lans had gebroken. Spr. oordeelde voorts verschillende bezui nigingen wel mogelijk en verzocht die nog eens te bekijken. Voorts bepleitte hij voor de Handelsschool invoering van typen en stenografie en een paar uur meer voor correspondentie. Tenslotte was spr. het met den heer Vo gelaar eens dat het wenschelijk was verschil lende voorstellen in prae-advies te nemen. Spr. bleef tegen opheffing van den Armen raad. De heer H o ij t i n k wenschte vast te stel len, dat hij niet betoogd heeft dat de belas ting publieke vermakelijkheid door de arbei ders wordt opgebracht. Wel is hij verwon derd over de stijging van dezen post in deze tijden en hij deed het voorstel om deze belas ting met 5 pCt. te verhoogen en te brengen op 25 pCt. Deze motie is mede onderteekend door de heeren Grondsma en Vogelaar. Voorts verzocht hij den heer Appel terug te nemen, dat de bijzondere scholen opvoeden tot onderworpenheid en slaafschheid. Spr. bepleitte voorts vrede bij de zieken huizen. Toen de voorwaarden van het Victoriebad werden gesteld was de regeling met t' zwem men bekend. Spr. verwonderde zich er over dat reeds nu de volle garantie noodig zal zijn, nu de overdekte er nog n;et was. Noodzakelijk was ook, dat er met betrek king tot het Sportpark werd ingegrepen. Ook bij de reiniging wilde spr. bezuiniging onder de oogen zien. Spr. bleef van meening, dat de raad ver antwoordelijk moet blijven voor de uitgaven. Over de salarissen heeft de minister krach tens de ambtenarenwet iets te zeggen Met de opheffing van den Armenraad gaat spr. niet accoord, wel met de bezuinigings moties van ae R.K. Een enkele opmerking maakte spr. nog over het plan van den arbeid, dat hij niet geheel gelezen had. maar voor een groot deel is het plan van propagandistische strek king en vast staat, dat dit plan nimmer voor de publieke propaganda bestemd is. Spr. eindigde met een persoonlijk woord tot wet houder Bonsema, die zich kwajongensachtig had gedragen, door te spreken van profeet Hoytink. Voorts dankte hij de heeren voor hun propaganda voor de Noordhollander, waarvan lezing door den raad gewenscht is. De kosten zijn slechts 5 cent en voor onver- mogenden gratis. Een korte schorsing. Om 10 minuten over 11 werd hierop de vergadering geschorst, om B. en W. gele genheid te geven, zich te beraden over de moties. Maandagavond voortzetting der vergadering. Om kwart voor twaalf werd de zitting her opend en deed de heer Govers, namens alle fracties.-het voorstel, de vergadering tot Maandagavond half 8 te verdagen. Voor een persoonlijk feit vroeg hij het woord over den heer de Groot. Een persoonlijk feit. De voorzitter zeide. dat B en W. moeien oppassen, doch hij willigde het ver zoek in. Mr. d e G r o o t verklaarde, dat het per soonlijk feit den burgemeester betrof. Spr. had in de A. P. gelezen het 3e blad en zijn aan dacht was gevallen op het hoofd „Wat e; onder de burgerij leeft". Vraag één en het antwoord hadden hem gefrappeerd en zijn hooge verontwaardiging opgewekt Spr. cordeelde, dat een blad, waarvan de verantwoordelijke redacteur in de raadszaal de vergaderingen bijwoont en hoort hoe de raadsleden over den burgemeester denken, een dergelijke vraag en antwoord niet had mogen opnemen in dezen vorm en spr. g - loofde wel namens den raad te spreken, wan neer hij daarover zijn groote ergernis Vir- spreekt. Spr. zou den heer Eriks willen ver zoeken in hetzelfde blad daarover zijn excuus aan te bieden voor de onbehoorlijke wij?e, waarop hij den persoon van den voorzitter in dergelijke zaken betrekt. Wanneer dit niet gebeurt, dan zal spr zijn nadere consequentie uit deze zaak trekken. (Applaus van alle leden.) Op verzoek van mr. Leesberg werd be sloten, dat B. en W. nog zouden antwoor den. Antwoord van B. en W. De heer Bonsema heeft den heer Hoij- tink niet beleedigd door hem een profeet ie noemen, al was hij er volmaakt naast. Spr heeft er maling aan, wat de heer Hoiitink over hem denkt Spreker wil het niet meer over Rotterdam hebben. Kindertoeslag brengt enorme financieele consequenties In de salarisregeling door den minister goed gekeurd is bepaald, dat men 6 op de salarissen heeft gelegd voor kindertoeslag. Het gevaar dreigt, dat men deze menschen nu twéémaal zal treffen en ook de 6 er af trekken, zoodat men dan 11 kan korren. Spreker zeide dit als minderheid van B en W. Er is geïnsinueerd en spr. ontkende dit ten steljigste, dat de directeur van het Cen traal Ziekenhuis met twee maten zou meten Dr. Dijkhuizen laat de menschen in het zie kenhuis met volledige goedkeuring van de behandelende artsen. Als dr. Sluymer klach ten heeft, had hij zich tot B. en W. moeten wenden. Spr. veronderstelde, dat een groot deel van de R. K. voor gemengd zwemmen is te overtuigen, nu de con currentie zoo groot is geworden. Men kan beter gemengd laten zwemmen in een bad met regelmatige controle, dan op pl|&t§$u waar u^n den vrijen teugel laat. De gemeente-financiën vorderen een gewijzigde houding. De heer Woldendorp: En toch ben ik niet bekeerd. Weth. Bonsema oordeelde, dat de heer Appel zijn kracht niet moest zoe ken in een Chr.-Hist. hoofdorgaan. Uitdrukkelijk hield spr. staande, dat in het rapport van de schoolartsen niet van ondervoeding wordt gesproken. B. en W. zullen onderzoeken hoe men aan de mededeeling is gekomen. B. en W. willen uitdrukkelijk toezien op on dervoeding. In het belang van de arbeiders is het dat er menschen zijn, die meer gebrui ken dan het gemiddelde. Bij de reini ging wordt bezuinigd en wel 8000. Spr. beriep zich voor de reiniging op het oordeel van den heer Govers, doch als er is te bezuinigen, zijn B. en W. er voor. Wij gaan in de richting die de heeren wenschen. Verlaging van Wik- en Weegloonen is een moeilijke kwestie. Als de markt zich beweegt zooals den laatsten tijd, zal men naar middelen moeten omzien om de markt te behouden. Het college is paraat. Als er eenmaal verlaagd is, is verhooging echter zeer moeilijk. Dat de heeren Sietsma en v. d. Vall ten allen tijde de belangen van Alkmaar voorstaan, zijn zij krachtens hun belofte verplicht. De heer Sietsma: Ook voor de Sta- hebben wij de belofte afgelegd. Weth. Bonsema: Van den heer v. d. Vall wisten wij zijn afwijkend stand punt, doch fran den heer Sietsma is het ons tegengevallen en spr. meent als deze kennis neemt van de stukken, dat hij nog wel een vurige pleiter voor het behoud van het bedrijf zal worden. De heer Hoytink wil blijkbaar de menschen dwingen naar de naburige plaatsen te gaan, waar geen vermake lijkheidsbelasting wordt geheven. Op het Sportpark rusten nu eenmaal zeer hooge lasten, doordat het uit het grond bedrijf is genomen. Het Sportpark is echter ook nog iets anders dan een be drijf, al is spr. overtuigd, dat als het op gezet moest worden, men dit vandaag bescheidener zou doen. In de richting van verwarmingsgas wordt gewerkt. De motie van de heeren Bakker c.s. intrekkep, subsidies Wit-Gele Kruis enz. willen B. en W. in prae-advies nemen. Weth. van Slingerland herin nerde aan hetgeen hij in eerste instan tie gezegd had, zoodat het niet waar is dat hij elke bezuiniging te niet doet. Spr. was overtuigd dat de kerkelijke armbesturen zelf aan den grond zitten en dat dus M. H. niet verminderd kan worden. De motieven voor rente kaêgeldlee- ningen met ƒ2500 te verminderen worden door de minderheid van het college aai.genomen, doch als het bedrag niet voldoende is dan moet het geregeld worden. De motie komt in stemming. Spr. wees er op, dat.Mr. Leesberg een krachtig beleid miste. Spr. staat op een gnder standpunt en doet dit uit volle overtuiging. Als men op deze plaats een dictator wenscht, dan hoort spr. die overleg wil, hier niet. Spr wil door overleg iets bereiken. De opheffing van den armenraad wijst spr. thans af, om dat hij bezwaar heeft dat aan het bureau van sociale zaken nog meer werk wordt toegevoegd. Spr. las een brief voor van den secre taris van den Armenraad, waarin wordt aangegeven wat de taak van den raad is. Voorts oordeelde spr. bij het wees huis dat het stanrpunt van Mr. Leesberg voor hem niet begrijpe lijk was. Wij voldoen aan de voor waarden om de regeeringsbijdrage te k: ijgeri,. Spr. heeft hoop. Spreker verzekert dat tijdig iu 1936 gekeken zal worden waar bezuinigd kan worden, doch eerst wil hij Nieuw jaar afwachten. Ook spr. ontraadde ver hooging van de vermakelijkheidsbelas ting. Spr. was bereid opi de te bespreken 4000 uit het fonds te nemen. De meer derheid yan B. en W. is bereid den kin dertoeslag bij het G. O. aanhangig te maken. B en W. stelden voor de motie uit het slachthuis 5000 meer te nemen, het plantsoen *2500 te verlagen en ge meentewerken met 5000, en het wees huis met 1000 te verlagen in prae- advies te nemen. Ook de motie muziekvereenigingen wiTen B. en W. in hun handen om prae- advies om te vernemen of de pachter dan 200 meer wil geven. Weth. Klaver verkreeg hierop het w oord en bleef de raming voor plantsoe nen verdedigen De hertenkemp diende men zoo lang mo gelijk in stand te houden. Tegen verlaging van den pest technische adviezen bleef spr. bezwaren ontwikkelen. Ook spr. wilde niets liever dan werkverschaf fing. Volgens de politieverordening mogen turf schippers alleen liggen aan de turfmarkt te gen het havengeld dat gesteld is. Uitvoerig verdedigde spr. nader het ge voerde beleid. Devoorzitter bracht den heer Keijsper dank voor de toezending van de speech en spr deelde mede, dat het college stemming verwacht over de motie „openbaar making aanbesteding ziekenhuis". De motie tarieven ziekenhuis gaat naai B. en W. om prae-advies. Spr. is dankbaar voor de waardeering voor hét ziekenhuisbestuur uitgesproken door den heer Grondsma B. en W. zijn den heer van Drunen dankbaar voor de mededeeling inza ke de Schager Courant en zullen daartegen over hun houding bepalen. Dank bracht spr. aan mr. de Groot en de raad voor de gezindheid ten aanzien van zijn persoon, die daarbij tot uiting kwam Hierop werd de vergadering om kwart voor een gesloten. Vertrokken personen. M. M. ten Have N.H., verpleegster, n. Asterdam. F. J. Dekker, N.IL, assis tente, naar den Haag. J. Wevers, R.K., bakker, naar Castricumr H. H. Weyers, N.H., z.b., naar Medemblik M. van Blaaderen. geen. z.b., naar Bus- sum. P. de Wilde, N.H., veehouder, naar Bloemendaal. A. Brakenhoff, R.K., z.b., naar Haarlemmermeer E. C. C. Wijchers (echtgen. E. Scheepmaker; N.H., z.b., naar Alkmaar. A. Gilde- meyer, R.K., dienstbode, naar Alkmaar. J Dubbeld. geen. z.b., naar Amster dam. M. Kromhout. N.H dienstbode, naar St. Pancras. M. M van der Laan, R.K., z.b., naar Haariemmerliede. J. M. Bontje, R.K., z b., naar Ter Aai. W. M. G. B. Th. van Lokven (echtgen. H. L. A. v. d. Kroef). geen, z.b.. naar den Helder. A. Bakker (echtgen. K. Kerkmeer), N.H., z.b., naar Koedijk. M. G. Hoogvorst (echtgen. G. Hoogvorst) naar Schoorl. H. J. Bieshaar. N H., kapper, naar Zwolle. A. Kuitwaard, NH. z b., naar den Haag. G. de Roeper. R.K., z.b., naar Alkmaar. A. C. Smit, R.K.. z.b., naar Velsen. Th Willekes Macdonald, geen, bankbed., naar Am sterdam. J Willekes Macdonald, geen. z.bnaar Alkmaar. A. M. van R-eenen, N.H., z.b., naar Bloemendaal. P Langedijk, R.K., koopman, ambtshal ve afgeschreven J. F. Corver, N.H., kapper, naar Amsterdam. M. Leeu- wrik, N.H winkelier, naar Amsterdam. A. Kok, R.K., z.b., naar Nieuwveen. M. I Spits, re'.igieuse, naar den Haag. -— R. M. de Haan. geen. z.b.. naar Dene marken. E. Bijkerk, N.H., z.b., naar Amsterdam. Th. G M. Lohmeyer. R.K., z.b., naar Hillegersberg. PA. M. Lohmeyer. R.K.. z.b., ifhar Hillegers berg. A. Burgering. R.K., bakker, z b naar Hilversum. D. I. M. Bommer, R.K., z.b., naar Egmondbinnen. OVER DE ONREHTMATIGE DAAD. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewezen in een procedure tusschen de N.V. „Bata", maatschappij voor schoen- en leder industrie te Amsterdam en A. H. te Amster dam. Bij inleidende dagvaarding heeft H. ge stela, dat Bata opzettelijk zijn eer en goe den naam heeft aangerand door tenlasteleg ging van bepaalde feiten, genoemd in een circulaire aan alle Bata-filiaalhouders in Nederland. De heer H. was bedrijfsleider te 's-Gravenhage en is wegens in de circu laire aangegeven feiten ontslagen Ter vergoeding van geleden schade vorderde "•b'i de rechtbank te Amsterdam 33.412 van „Bata". De rechtbank verklaarde de door Ba ta" gepleegde daad onrechtmatig en "ver oordeelde haar, aan H. te vergoeden scha de, door hem geleden, op te maken bij staat. Het Hof te Amsterdam bekrachtigde dit vonnis. Zoowel Hof als rechtbank achtten niet bewezen, dat Bata het opzet had, te belee- digen, zoodat vonnis en arrest gebaseerd waren op onrechtmatige daad. De Hooge Raad heeft thans overwogen: Dat in het algemeen aan een fabrikant de bevoegdheid niet kan worden ontzegd om de redenen, waarom hij aan een filiaal houder ontslag heeft gegeven, in den engen kring harer eigen filiaalhouders ter wille van den goeden gang van het hpdrijf en als waarschuwend voorbeeld bekend te ma ken; Dat wel ander bepaalde omstandigheden van een onrechtmatige daad ten opzichte van den betrokken filiaalhouder sprake zou kunnen zijn, b.v. indien wat betreft de juistheid of volledigheid van de in de cir culaire medegedeelde feiten aan den fabri kant een verwijt zou kunnen worden ge maakt Dat echter dienaangaande in de dag vaarding niets is gesteld. Op dezen grond o.m. heeft de Hooge Raad het bestreden arrest zoomede het vonnis van de rechtbank, vernietigd en, ten principale rechtdoende, H. niet ontvanke lijk verklaard in zijn vordering uit on rechtmatige daad en hem veroordeeld in de kosten van het geding. (Uitsluitend '2e hands artikelen). Van 15 reëels 60 cent bij vooruit- betaling te voldoen. TE KOOP: 1 zoo goed als nieuw ISSELSTR. TOESTEL met verlichte schaal en 1 knopbediening, in mooie salonkast, dagelijks te hooren TOUS- SAINTST. 9, Alkmaar. Ook Zondags. TE KOOP mooi E. M. JAARSMA HAARD (Perfect), een wit geëmailleerd IRC. FORNUIS en 3 z\larte FORNUI ZEN, Gierpomp en 2 Autostellen op I. wielen. Smederij BAKKER. Achterstr TE KOOP DAMESMANTEL met BONTKRAAG, kleine maat, uiterste prijs 5. LYCEUMSTRAAT 49. Duitsche Piano, kruissnarig, volle toon, zonder gebreken, 75; prima Trap- naaimachine z. g. a. n. 20; Singer Handnaaimachine 7.50; 2 moderne Crapeauds 12 50, Toilettafel, enz. DEKKER, Laat 18*2. Wij hebben nog enkele gebruikte KACHELS. VRIESMAN en Zn., Verdronkenoord 85. Telefoon 2469. TE KOOP zoo goed als nieuw VER LOVINGSRINGEN, GOUDEN HEEREN HORLOGES, ZILVER SCHEPWERK en eenige DIAMANTEN RINGEN. S. W. VET, Verdronkenoord 5. Prima Veeren bedden vanaf 3.50» prima Winterjassen vanaf 2.50, Man tels 1.50, enz. Beste Werkfietsen Dames-, Jongens- en Race-rijwie'eD' (Koopjes). DEKKER, Laat 182. TE KOOP EEN PHILIPS RADl°" TOESTEL. Te bevragen LINDELAAN 9. TE KOOP een z. g. a. n. WIEG en LINNENKAST. U1TENBOSCHSTRAAT 95.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8