Noordhollandsche Zangersbond. E ONBUIGZAMEN Radio pro q camma Stad en Omgeving. Als gevolg van de crisis hebben zeven af- deelingen voor het lidmaatschap bedankt. Volgend concours op Wieringen. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 735 Radiotooneel. 835 Ope rettemuziek. 9.20 Ber. 9.50 Piano recital. 10.05 Weerber. 10.20— 11.20 kamermuziek. 9 Lijn Lijn Lijn ut (Wordt vervolgd) De gister in het café Central gehouden al- gemeene vergadering van den Noordholland- schen Zangersbond werd tegen elf uur ge opend door den voorzitter, den heer P. J. Mink, uit Warmenhuizen. Hij heette de tal rijk opgekomen aanwezigen, onder wie een paar dames, hartelijk welkom. Spr. consta teerde, dat de crisis haar invloed ook in de zangerswereld heeft doen gelden: verschil lende leden hebben tengevolge van langdu rige werkloosheid of anderen nasleep ervan de rijen der zangers moeten verlaten; overi gens meende spr. te mogen zeegen, dat de prestaties der verschillende afdeelingen in den afgeloopen zomer zeer goed bleken te zijn. Nog geen collectief contract met Buma. De voorzitter deelde de resultaten mede van de onderhandelingen met het Bu ma voor het sluiten van een collectief con tract. Er was een korting van 10 pCt. toege staan (de bond moest dan minstens 20 af- deelingen hebben, waartegenover elke aan gesloten vereeniging een minimum bedrag moest betalen. De bond draagt het risico. Hij behoeft geen afsluitpremie betalen, zooals elke vereeniging, als zij afzonderlijk con tracteert, wèl moet doen. Het hoofdbestuur had nog geen collectief contract willen afsluiten, maar achtte het beter dat de vereenigingen zich er nog over beraden. De korting lokte het hoofdbestuur wel aan. De heer Burger (hoofdbestuur) deelde mede, dat de r.k. bond een contract heeft kunnen afsluiten, dat ook voor de afdeelin- gen voordeelen biedt. Na eenige besprekingen, waarbij verschil lende afgevaardigden hun meening te ken nen gaven over het al dan niet wenschelijke van een collectief contract, werd op advies van den voorzitter besloten, dat de afdee lingen de zaak grondig zullen bezien, ter wijl het hoofdbestuur zich nog eens in ver binding zal stellen met het Buma, om een zoo voordeelig mogelijk contract te krijgen. Jaarverslag 1935. In zijn uitvoerig jaarverslag memoreerde de secretaris, de heer A. van Ber gen, te Zuidscharwoude, het bedanken van een zevental vereenigingen. Hij spoorde de overgebleven twintig vereenigingen aan het ideaal van den Bond hoog te houden. Het concours van verleden jaar te Santpoort be sprekend, constateerde het verslag, dat het uitstekend geslaagd is; een woord van dank werd gebracht aan de afd. Vox Humana al daar voor de goede regeling. Het jaarverslag werd onder applaus goed gekeurd. Rekening 1935. Namens de commissie voor het nazien der rekening van den penningmeester adviseer de de heer Volkers van Sint Pancras, met dank aan den functionnaris voor het accurate beheer, tot goedkeuring ervan. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met 279.96, het voordeelig saldo was 25.40 (men was het jaar begonnen met een saldo van 60.96, zoodat werd ingeteerd). De penningmeester gaf nog eenige toelichting, waaruit bleek, dat niet alle af- deelingen, welke den bond hebben verlaten, aan haar verplichtingen voldeden, iets wat door de vergadering sterk werd afgekeurd. De rekening werd goedgekeurd, waarbij de voorzitter opmerkte, dat door vlot tere afdracht het werk van den penning meester zou kunnen worden beperkt. Voor het nazien van de rekening 1936 werd aangewezen Vox Humana te Santpoort (aftr. is de afd. Nieuwe Niedorp). Begrooting 1936. De begrooting 1936, door het bestuur in gediend, sloot in ontvangsten en uitgaven met 237.90; de contributie werd geraamd op 212.50, voor onvoorziene uitgaven is een bedrag van 37.90 uitgetrokken. Oevraagd werd of de contributie niet te hoog is geraamd, nu er zeven afdeelingen hebben bedankt. De penningmeester antwoordde, dat het bedanken van IJmuiden nog niet be kend was bij het opmaken der begrooting, zoodat de ontvangsten nog plm. 15 te hoog zijn geraamd. Gehoopt wordt, dat er nog één of meer vereenigingen zullen toetreden. De begrooting werd goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Als hoofdbestuursleden waren aan de beurt van aftreding de heeren Mink en Lek. Beiden werden herkozen met algemeene stem men en namen weder zitting. Plaats vo'''ende vergadering. Zonder nadere bespreking werd op voor stel van het hoofdbestuur besloten de vol gende algemeene vergadering weder te Alk maar te houden. Het concours 1936. Voor het ontvangen van het concours 1936 stelde zich beschikbaar de afd. Wieringen. In verband met het 50-jarig bestaan van Varia te Warmenhuizen, hetwelk het vol gende jaar zal vallen, werd ge vraagd of die afdeeling het concours niet zou willen organiseeren. De afgev. van Varia betreurde het dat zijn vereeniging het concours niet zou kunnen ontvangen uit hoofde van de daar aan verbonden kosten. De heer de Groot (Bergen) wees op het agendapunt, waarbij voorgesteld wordt een extra-bijdrage voor het concours te doen be talen. Zou, als dit wordt aangenomen, het bezwaar van Varia niet zijn ondervangen? De voorzitter was van meening, dat een 50-jarig bestaan inderdaad wel wettigt een concours te organiseeren, maar men moet niet vergeten, dat er vrij hooge kosten mee zijn gemoeid. Zelfs als het bedoelde agendapunt zou worden aangenomen, zullen er voor de organiseerende afdeeling nog wel flinke kosten overblijven. Varia kan die niet dragen, zoodat spr. als bondsvoorzitter ad viseerde het aanbod van Wieringen te accep teeren. Wieringen wilde zich gaarne terug trekken, als een weg kan worden gevonden om het concours toch nog in Warmenhuizen te houden. Spr. stelde voor een definitieve be slissing uit te stellen tot na behandeling van het .voorstel tot het heffen van een extra- bijdrage voor het concours. Kan ook Varia dan nog niet besluiten tot het organiseeren van het concours, dan wil Wieringen zich voor de ontvangst ervan nog gaarne be schikbaar stellen. De voorzitter stelde in verband met dezen loop der discussies voor, om de ver dere besprekingen ov^r dit punt aan te hou den tot na behandeling van het volgende punt. Hij schorste hierna de vergadering tot half 2. De middagvergadering. Geen extra-bijdrage voor con- coursonkosten. Na heropening der vergadering stelde de voo rz i 11 er allereerst aan de orde het voorstel van de afdeeling VoxHumanate Santpoort, dat elke vereeniging per lid 2 ct. fsr week zal betalen voer concoursonkosten ierdoor zal het mogelijk zijn, dat iedere vereeniging het concours in eigen gemeente kan houden. De afgevaardigde van genoemde vereeniging lichtte het voorstel toe. De voorzitter zette het standpunt van het hoofdbestuur uiteen: het is wel voor zulk een extra-bijdrage, maar acht één cent per lid per week voldoende. Men zal op die wijze circa 200 tot 250 bijeenkrijgen, wat in vele gevallen voldoende zal zijn; slechts in enkele uitzonderingen zal men nog tekort komen. Spr. waarschuwde ertegen om deze extra-bijdrage langer dan over een vijftal weken te laten loopen: de inning zal dan te lastig worden. De heer Kooiman (Andijk) vond het voorstel gevaarlijk; het zou leden kunnen kosten. De heer Koeman (Zuidscharwoude) vreesde moeilijkheden bij de inning en illustreerde met een vcorbeeld hce moeilijk het is om een extra-bijdrage van de leden los te krijgen. De heer de Groot (Bergen) kon zich vereenigen met een heffing van één cent per .weck. - f - De heer Bruin van Sint Pancras en Crescendo van Nöordscharwoude ve- klaarden zich tegen 't voorstel Meerdere af gevaardigden, o.a. Heerhugowaard en Stom- petoren, sloten zich hierbij aan. Santpoort verdedigde het voorstel nog, maar had geen bezwaar het in te trek ken, als men inderdaad geen kans ziet om de beoogde extra-bijdrage op te brengen. Spr. waarschuwde echter, dat men in dit geval er op moet rekenen, dat na een concours een tekort zal blijken te zijn ontstaan, hetwelk dan toch ook weer gedekt zal moeten wor- den. Spr. zou willen wijzen op de noodzaak om op de een of andere wijze een garantie fonds te stichten. Varia (Warmenhuizen) zou erin kun nen meegaan om een cent extra te betalen per week. De heer de Groot (Bergen) wees erop, dat een tekort, dat zal blijken te bestaan na een concours, toch moet worden betaald door alle leden tezamen, en wat is nu gemakke lijker dan op de voorgestelde wijze een fonds te vormen? De voorzitter constateerde, dat er heel wat tegenstand is, zelfs ten aanzien van het hoofdbestuursvoorstel. Als ook dit wordt afgewezen, zal nog meerdere voorzichtigheid moeten worden betracht bij het organiseeren van een concours. Overigens merkte spr. op, dat de kosten van lidmaatschap van den bond slechts laag zijn, terwijl men daarvoor bovendien nog toegang heeft tot het con cours en de afdeelingen een gratis-abonne ment krijgen op Euphonia. Santpoort trok zijn voorstel in en sloot zich aan bij dat van het hoofdbestuur. Spr. adviseerde aus, dat elke afdeeling haar wekelijksche contributie met één cent ver hoogt. De heer Kooiman wees erop, dat men eerder met een verlaging moest komen. Aan neming van het voorstel zal aan de afdee ling stellig leden kosten. Stompetoren en Crescendo (N.- scharwoude) waren eveneens tegen. Het hoofdbestuur zou gaarne aan neming van het voorstel zien met zoo groot mogelijke meerderheid, maar, gehoord de stemmen uit de vergadering, trok het zijn voorstel in. De penningmeester zei, dat er toch wat moet gebeuren om schulden te voorko men. En deze dreigen zeer zeker. Spr. zou gaarne zien, dat de bond iets méér kan doen dan alleen het houden van een concours; b.v zou vorming van een bibliotheek zeer aanbe velenswaard zijn. Zelfs met een halve cent verhooging van afdracht aan het hoofdbe stuur zou spr. al blij zijn. De voorzitter vond dit weer een an der voorstel, dat echter, omdat het niet op de agenda voorkwam, niet in bespreking zou kunnen komen. t Santpoort meende, dat de afgevaar digden den toestand hynner vereeniging wel wat erg somber inzien. Wij -pen, dat de bond iets zal kunnen presterren. dan moet men er wat voor over hebben. Met één cent per week zou men het bondskven sterk kunnen bevorderen. Devoorzitter meende, dat het 't beste zal zijn elk voorstel tot verhooging van bij dragen in te trekken. De heer Volkers (St. Pancras) gaf in overweging te doen zooals zijn afdeeling doet: zij plaatst op elke repetitie een spaar pot op tafel, waarin vrijwillige bijdragen voor het concours worden verzameld. De vereeniging had daarmee wel succes gehad. DECEMBER WINTERMAAND! EEN GEURIGE SOEP? Prei, Selderie, Doperwtjes, Worteltjes, Knolletjes en Bloemkool. Al die ingrediënten vereenigd in zoo'n busje SOEPGROENTEN van HOOGENSTRAATEN 121/s CENT Meer dan honderd winkeliers in ALKMAAR en Omgeving kunnen het U leveren. Dinsdag 17 December. HILVERSUM, 1875 M. (K.R.O.- uitz.) 8 9.15 Gr.pl. 10 Hoog mis. 11.30—12.— Gr.pl. 12.15 Or. pl en orkestconcert. 1.15 Schlager- muziek. 2.— Vrouwenuur. 3.— Mo decursus. 4.— HIRO. 5.10 Gr.pl. en schlagermuziek. 6.15 Orkestcon- cert. 6.40 Lezingen. 7.35 Gr.pl. 8.Ber. 8.05 Orkestconcert en le zing. 8.35 Causerie. 8.40 Symph concert. 9.30 Sport. 9.45 KRO- Troubadours. 10.30 Ber. 10.35— 12.- Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8— Gr.pl- 10.Morgen wijding, gewijde muziek. 10.30 En semble Rentmeester. 11— RVU. Causerie. 11.30 Ensemble Rent meester. 12.30 Omroeporkest. 2. Cevar. progr. 3— Kniples. 4 Gr.pl. 4.30 Kinderkoorzang. 5 Voor de kinderen. 5.30 VPRO. Bij belvertelling. 6.— Gr.pl. 6.30 RVU. Causerie. 7.— Voor de kinderen. 7.05 Schaakpr 7.30 Er.gelsche les. 8.Ber. 8.05 Concertgebouw-orkest en soliste. 8,50 Radiotooneel 9.40 Omroeporkest en solisten. 10.25 Bridgeles. 11.— Ber. 11 10 Gr.pl. 11.15—12.Dansmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.— Gr.pl. 12.50 Lei- cester Opera-orkest. 1.50 Gr.pl. 2.35 BBC-Schotsche orkest, m m v. solist. 3..35 Trioconcert. 4.20 Le zing. 4.40 Trio soliste. 5.35 Dans muziek. 6.20 Ber. 6.50 Pianorecital. 7.15 Fransche les. 7.50 Causerie. 8.20 BBC-Variété-orkest mmv. solis te. 8.35 BBC-orkest mmv. soliste. 9.50 Ber. 10.20 Voordr 10.40 Bridgewater-kwintet, mmv. soliste. 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert o 1 v. Flament. 4.20 Orkestconcert. 5.50 Dito. 9.05 Zang en deel. 11.05 Dansmuziek. 1135—12.35 Popul2ir conceit, KEULEN, 456 M. 5.50 Grpl 1120 Dresdeno'.h Phiih. ,.rkest en solisten 1.35 Or,.l. 3 30 Trio^o.i- eert. 4 20 Onroj; orkest, -koor en solisten 7.35 Radiotooneel. 8 35 Omrocpxi.'worl est. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M 12 20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1 50—2.20 en 5 20 Gr.pl. 6:35 Sa lonorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Svmph.- concert. 10.3011.20 Grpl. 484 M* 12 20 Gr.pl. 12.50 Omroep orkest. 'l.50-2.20 Gr.pl 5.20 Sa- lonorkest. 6.50 Or.pl. 7.05 Harp- rerital 8.20 Russische muziek. 9 35 Symph.-concert. 10.30-11.20 Gr.pl. Keulen GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. 1: Hilversum I. 2: Hilversum II. 3: Brussel VI. 8.9.20, 9.2011 20, Kalundborg 11.20—12.20, Brussel VI. 12.20— 14.20, Kalundborg 14.20—15.35, Droitwich 15.3516.20, Keulen 16.20—17.20, Brussel VI. 17.20 19 20, Boedapest 19.20—20.10, Rome 20.10-21.20, Weenen 21.20 —22.10, Leipzig 22.10—23.20, Weenen 23.20—24. Lijn 4: Parijs Radio 8 058.50, Normandië 8.50—10.05, D.sender 1005—10.35, Lond. Reg. 10.35— 1120, Droitwich 11.20—14.20, Lond. Reg. 14.20—17.35, Droitwich 17.35—18.20, D.sender 18.20— 18.50, Lond. Reg. 18.50—19.50, Droitwich 19.50—21.50, Brussel Fr. 21.50—22.20, Lond. Reg. 22.20 -24.-. Wieringen zal het concours 1936 ontvangen. Gezien de besprekingen over het vorige punt, beval de voorzitter aan, Wierin gen aan te wijzen. De verwachting scheen spr. gewettigd, dat dit voor den bond beter is dan Warmenhuizen, hoewel spr. als lid van Varia gaarne zou hebben gezien, dat het concours werd gehouden in Warmenhui zen. Varia sloot zich hierbij aan. Door den agevaardigde van Wierin gen werd daarna toegezegd het concours te zullen ontvangen, welk gezegde met applaus werd begroet. Hel critisch verslag. Het hoofdbestuur prae-adviseerde in gunstigen zin op het voorstel van Gemengd Koor te Zuidscharwoude om het critisch ver slag voortaan meer uitgebreid te doen zijn. Gemengd Koor vond de 25, welke voor het verslag wordt betaald, weggegooid, als het verslag niet uitvoeriger wordt gege ven. De voorzitter geloofde, dat de ver schillende vereenigingen hun voordeel zou den kunnen doen met een meer uitgebreid cri tisch verslag. Het hoofdbestuur zal dan ook pogingen doen om daartoe te komen. Onder applaus vereenigde de vergaderiag zich hiermee. Keuze verplichte nummer. Zang lust (St. Pancras) bepleitte me-' dezeggingschap van de directeuren in de keuze van de op concoursen uit te voeren ver plichte nummers. Het hoofdbestuur hield zich aanbevolen voor goede wenken, doch wenschte de rege ling in dezen niet te veranderen en wilde de verantwoordelijkheid aan de jury laten De voorzitter zette deze zienswijze nader uiteen. Te voorkomen is wel, dat ongeschikte nummers worden aangewezen, het hoofdbe stuur heeft daarvoor wel reeds ervaring ge noeg. De her G r i n (IJmuiden) gaf in overwe ging om geen of zoo weinig mogelijk num mers van een jurylid te zingen. De voorzitter wilde dit voorloopig laten rusten. Het prae-advies van het hoofdbestuur werd na nog eenige bespreking goedgekeurd. Eerste-prijs-winaers zintfra «en vrij nummer op een avondconcert. Het hoofdbestuur stelde voor, dat na arf- loop van den concourswedstrijd (na de groo- te pauze) de vereenigingen, die een eersten prijs behaalden, zich verplichten een vrij nummer te zingen, als medewerkenden aan* een avondconcert zonder jury-beoordeeling Devoorzitter lichtte nader het hoofd bestuursvoorstel toe; verondersteld wordt, dat de leden, die aldus aan een avondconcert meewerken, hun best zullen doen om het te doen slagen. Opgemerkt werd, dat een regeling ak ver leden jaar in Santpoort (met een kinderkoor) wel aanbeveling verdient. Zou Wieringen het volgende jaar in zoo iets niet kunnen slagen, dan zou altijd nog gehandeld kunnen worden naar het hoofdbestuursvoorstel. De heer Koeman (Zuidscharwoude) zou het geven van een avondconcert vrijwillig willen laten. Misschien zou het hoofdbestuur daarvoor een paar afdeelingen kunnen uit- noodigen. De voorzitter meende, dat men het avondconcert niet kan missen, maar dan een eerewedstrijd niet gewenscht is. Er moeten dan andere nummers geaonge.i worden dan in den wedstrijd. De heer Koeman meende, dat men vol gens het hoofdbestuursvoorstel een behoor lijk aantal eerste prijzen zou moeten uitlo ven. De penningmeester had bezwaar o naar het Engelsch van J. S. FL ETC HER door mr. H. J. H. Met koel en kritisch oordeel, met een za kelijke waardeschatting keek Oliver naar dit strookje grond, dat daar in het wijde land aan zijn voeten lag. Dit kleine eigen dom, in de laatste drie eeuwen zoo vurig tegeerd door vele eigenaars van Ryvedale, 1 ostond uit een wigvormig stuk weidegrond, ciat aan de overzijde der rivier en vlak t genover de abdy, was gelegen. Het vorm- i'e een soort landtong en was het eenige ;'uk goede weidegrond in de geheele vallei li de vroege morgenzon schitterde zijn cene oppervlakte als een smaragd in de algrauwe omgeving. Aan eene zijde was 1 et afgesloten door een bosch van dikke oude boomen; boven de toppen der boomen Kronkelde een spiraal rook de lucht in. Die rook gaf de plaats aan, waar de eenige irenschenwoning op dien oever der rivier stond. Het was een oud huisje, bewoond door een zekeren Hoyland, Abe Holyland, een blikslager, die zijn ouden vader en moe der onderhield." Die Hoylands woonden daar al zoolang Oliver zich het kon her inneren en hij had hooren zeggen, dat de Hoylands er al meer dan honderd jaar ge woond hadden. Maar zij waren slechts huurders en dan nog alleen maar van het huiéje en den moestuin er omheen. De eigenaar van het stuk weidegrond, van het bosch en van alles, wat op dien landtong lag, was Matthew Scarpe, een heiboer, die drie mijl verder woonde, voorbij het groote reservoir aan het zuideinde der vallei. En dat stuk grond was al meer dan vierhon derd jaar in het bezit van zijn familie ge weest. Terwijl hij daar zoo zat te piekeren en na te denken, herinnerde Oliver zich verschei dene min of meer ware verhalen, die er over de familie Scarpe en dat stukje land in omloop waren. Heel oude mensehen hadden ze aan hem verteld. De eene zei, dat de Scanpes eigenaars van dat stukje land wa ren van den tijd van Hendrik den Zevenden af; anderen zeiden: al van voor de oorlo gen tusschen de Roode en de Witte Rozen. Ontwijfelbaar stond het vast, dat er, se dert eeuwen en eeuwen Scarpes als hoori- gen op dat stuk land gewoond hadden. Maar er waren nog andere verhalen uit la ter dagen. De verschillende heeren van Ry vedale hadden steeds naar het bezit van dat stukje land gestreefd om de geheele vallei hun eigendom te kunnen noemen. Oliver's vader had vaak verteld, dat de vijfde lord Ryvedale dat stuk land van Scarpe zoo graag wilde hebben, dat hij op zekeren dag in eigen persoon op bezoek was gegaan bij Scarpe op zijn hoeve en daar aangeboden had om den vloer van dat vertrek, waarin ze zaten, met goudstukken te bedekken, als hij dat land daarvoor koopen kon. Scarpe had gelachen en gezegd, dat hij er eens over denken zouals de goudstukken op hun kant werden gezet. Dat verhaal mocht dan waar zijn of niethet bleef in elk geval een feit, dat de eene Scarpe na den anderen alle pogingen weerstaan en ieder aanbod afgeslagen had en dat het stukje weide grond, het bosch en het oude huisje nog steeds in het bezit van de familie Scarpe waren gebleven. Iedere Scarpe, die in het bezit kwam van de oude Heide-Hoeve en het daarbij behoorende land, kou zeggen, dat de vallei van Ryvedale aan hem en aan mylord behoordeen kon er bij voegen, dat de Scarpes er het eerst waren geweest, het bezit hadden gedeeld met de ouae mon niken, wier landerijen de lords gekregen hadden van den tyrannieken Tudorvorst. Voordat Oliver Carsdale van zijn zit plaats op de rotspunt opstond, had hij zijn besluit gemaakt, wat aan anderen mislukt was, zou hem lukken. Dat stukje land, te vergeefs begeerd door iederen lord van Ryvedale, zou hij in handen krijgen. Dat was de eerste en noodzakelijke stap in de richting van zijn wraaknemingen op Bicker dyke. Zoo zat hij plannen te maken, totdat het loeien der sirénen in de verschillende spin nerijen der stad het uur van het ontbijt aankondigden acht uur. Hij ging snet huiswaarts en toen hij aan het ontbijt zat, stuurde hij Marja met een boodschap weg. „Ga tegen den koetsier neggen, dat ik vanmorgen de coupé niet n^odig heb", zei hij. „Heelemaai niet noodigniet voor vanavond in elk geval". Toen ze weg was, wendde hij zich tot Benia en schoof haar den brief van Louis over tafel toe. „Dat zal je alles vlugger uitleggen, dan ik doen kan", zei hij. „Het is net, zooals ik je gisteravond zeidie jongen wil zijn eigen weg gaan. Mooi zoohij en ik zul len het niet opgeven. Hij moet zijn zin dan maar doen en ik doe, wat ik wil. Geen reden om drukte over te maken, Benia! Nou dan luister eens. Louis zal zijn knecht, Bew, sturen, om zijn boeken en zoo meer te halen. Laat Bew alles meenemen, wat er op de kamers van Louis is Dan is dat af en klaar. Ik wil er liever niets meer over hooren, snap je?" Benia begreep het maar al te goed en gaf den brief terug, na hem in stilte ge lezen te hebben. „En dan nog wat", vervolgde Oliver, een groot stuk koude ham afsnijdend. „Ik kom vandaag thuis lunchen. Zeg dat in de keu ken. Precies om twee uur. Ik ga vanmorgen een wandeling op de hei makenik heb een boodschap dien kant uit. Maarom twee uur ben ik thuis". Hij ontbeet verder af op zijn gewone rustige manier, zocht dan een flinken wan delstok op in de hall, deed zijn gewone morgenronde door stallen en tuinen en ging dan door het park de heide op, langs een schapenpad, dat door het heidekruid^ liep naar de uiteinde der vallei. Het was nog geen negen uur en voor den middag had Oliver het er op gezet een zaak van belang tot stand te brengen. Het schapenpad bracht hem naar een punt op de heide, waar hij neer kon kijken op het reusachtige waterreservoir, dat voor al door zijn toedoen gebouwd was ten bate der stad. Onwillekeurig bleef hij even staan, om het resultaat van zijn arbeid en moeite te bekijken en zichzelf geluk te wen- schen over zijn inzicht en doortastendheid De ingenieurs, die het reservoir gebouwd hadden, zouden de eersten zijn om te er kennen, dat ze veel aan het vernuft en het doorzicht van Oliver Carsdale te danken hadden Oliver had zoowel oor gehad voor het praktische als voor de schilderachtige ligging- Toen het plan voor Jen water toevoer zoo goed als af was, had hij er op aangedrongen, dat het natuurschoon der Ryvedale vallei zoo min mogelijk geschon den zou worden. Aan de bovenzijde van het dal ontlastten zich verscheidene kleine stroompjes en beekjes en zochten zich een weg tusschen dient begroeide rotsspleten naar de rivier. Oliver had er op aangedrongen, dat di* alles onbeschadigd blijven zou en dat was volgens hem mogelijk, zooals hij toen met klem beweerd had, door ergens in de vallei een grooten dam te bouwen, zoodat zich een vergaarbekken vormde, dat, als het een maal volgeloopen was, meer op een meertje dan op een kunstmatig gevormd reservoir zou gelijken. De ingenieurs waren het me: zijn plannen eens geweest en hadden die keurig uitgevoerd, zoodat wandelaars, die het Ryvedale Reservoir van de Zuidzijde naderden, het voor een gewoon meertje aanzagen, met weelderig begroeide oevers, totdat ze aan de noordzijde gekomen, tel hun verwondering een reusachtigen steen H dam zagen, gebouwd met alle hulptniddi len der moderne techniek. Oliver, die veel iP zijn leven gereisd had, was steeds geneip zijn reservoir te vergelijken met de mees f kleine Engelsche meertjes en die vergel: king in het voordeel van dat reservoir te laten uitvallende lui uit Halfirth be hoefden volgens hem niet naar Ryvedale of Grasmere te gaan om een mooi en r°" mantisch water te zienze hadden h- immers vlak bij de hand! En dien morg< bleef hij geruimen tijd met genoegen sta<:; kijken naar de verschillende schilaerachtif, plekjeshet stille watervlak, de rot partijen, de groepen eiken en pijnboom^ net oude dorpje Ryvedale, dat tegen d~j anderen oever gebouwd lag, de purper' heide, die alles omgaf en de eenzame hot ven, die hier en daar hun schoorsteenen F stevige daken boven de heideheuveltjes ui- staken Alles was hier toch, zoo dacht voor de zooveelste maal bij zichzelf, P' even mooi als in Cumberland of K en het zou mooier zijn, als hij maar paar bergen in het landschap had kun» plaatsen. Maar daar dit onmogelijk w" stelde hij zich er mee tevreden, zooals nu er uitzag. n

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6