DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hieuwjaarswenschen De Volkenbondsraad over het Abessinische conflict. Begrooting Zuiderzeefonds goedgekeurd. No. 298 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Donderdag 19 December 1935 Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer De noordoost-polder biedt volgens den minister gunstiger aspecten dan de Wieringermeerpolder. HET OPENBAAR ONDERWIJS. Eden over het standpunt van Engeland. - Discussies verdaagd. Wat vandaag de aandacht trekt Evenals vorige jaren is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van DINSDAG 31 DECEMBER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a contant. U zoudt onze administratie ten zeerste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau Voordam 9 op te geven. Ook kuntU ons Uwe adverten- tie doen toekomen door tus- schenkomst van onze agenten en van H.H. Boekhandelaren. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. fff PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Den Haag, 18 December. Bij de behandeling der begrooting van het Zuiderzeefonds, welke de Kamer zonder stemming heeft aangenomen, met aantee- kening, dat de heer Sneevliet (r. s.) tegen was, hebben de heeren Van der Waerden (s. o.) en Bongaerts (r. k.) er hun voldoe ning over geuit, dat de regeering de noord oostelijke inpoldering, zij het na lange aar zeling, nu toch ter hand wil nemen Over de vertraging wilden zij thans niets onvrien delijks meer zeggen. Wel merkte ir. Bon gaerts op, dat de regeering nog te veel op het standpunt staat van een particulier, die een onderneming opzet om er winst mede te behalen. Het gaat hier niet alleen om de vraag, of de opbrengst der gronden de kosten der inpoldering zal goedmaken. Men moet ook de werkverruiming in aanmerking nemen, welke van de laatste het gevolg is, de voorziening in de behoefte aan grond en het feit, dat de visschers, die door de af sluiting van de Zuiderzee broodeloos ge worden zijn, door de inpoldering in de ge legenheid zullen worden gesteld, een ander vak te gaan uitoefenen. Volgens de regeering wordt de rendte, te betalen voor de leening, waaruit de in poldering moet worden gefinancieerd, ge dekt door de besparing op de steunverle ning aan werkloozen. De heeren Krijger (c. h.) en Van der Waerden vonden de ramingen der regeering te optimistisch. Zullen dan bij voorbeeld uitsluitend werk loozen aan de inpoldering te werk worden gesteld? Minister Van Lidth de Jeude ver klaarde, dat in elk geval voor het dijks- werk geschoolde arbeiders moeten worden gebruikt, al zou hij zijn uiterste best doen om ook zoo spoedig mogelijk werken te doen aanvangen, waarvoor men ongeschool de werkloozen kan gebruiken. Dr. Van der Waerden ontdekte overigens tegenover de z. i. te optimistische ramingen der regee ring een lichtpunt: zij had geen rekening gehouden met de secundaire werkgelegen heid, door de inpoldering geschapem Dr. Bierema (lib.) berekende, dat de kost prijs der gronden niet, zooals de regeering meende, 2600, maar f 3000 per HA zou worden. Daarbij is de grond der noordoos telijke inpoldering slap; eerst over eenigen tijd wordt hij van even goede kwaliteit als die van de Wieringermeer Hij verzette zich niet tegen de inpoldering, maar betwijfelde^ of zij verstandig was. en meende, dat het geld beter aan andere werken kon worden besteed. De minister was optimistischer dan dr. Bierema en betoogde, dat de noordoos telijke inpoldering gunstiger aspecten biedt dan de Wieringermeer, daar de kostprijs lager en het zoutgehalte minder zal blijken. En hij trachtte de vrees te ontzenuwen, welke verscheidene afgevaardigden gevoelden, n.1- dat de regeering andere werken achterwege zal laten, nu zij aan de noordoostelijke in poldering begint. Z. Exc. beloofde, dat men met die Inpoldering dadelijk op volle kracht aan hei werk zal gaan. De bestekken worden zoo spoedig mogelijk uitgegeven. Mr. Vervoorn (platteland) voorzag slechte gevolgen van een proef met Staatsexploitatie in den Andijkpoider, maar de bewindsman stelde hiertegenover, dat deze exploitatie vorm voor 2000 H A. geen vreeselijke dingen veroorzaken kan. De heeren Drop (s.d.), Bakker (c.h.), Wijn koop (c.p.), Van Dis (s.g.) en Sneevliet (r.s.) bepleitten de belangen der visschers, die door de Zuiderzeesteunwet worden gehol pen. Aan de uitvoering van deze wet kleven nog al wat bezwaren, ook volgens het oor deel der rechterzijde. De heer Drop noodig- de haar uit om in een initiatiefvoorstel de wijzigingen samen te vatten, welke ook vol gens zijn meening in de Zuiderzeesteunwet moeten worden aangebracht. Maar zijn be lofte van den steun der sociaal-democraten weerhield den heer Bakker niet om te ver klaren, dat de rechterzijde niet op den stoel der regeering wil gaan zitten. De heer Snee vliet stelde het gevaar van de propaganda van „Volk en Vaderland" onder de nood lijdende visschers in het licht. Zijn waar schuwing zou stellig nog meer indruk heb ben gemaakt, als zij niet afkomstig was ge weest van een partij, welke het ook zelve met de rechten der democratie niet zoo nauw neemt. De minister beriep zich erop, dat er in de toepassing van de wet al heel wat verbete ring was gekomen. Hij haalde tal van voorbeelden hiervan aan, waaronder het feit, dat de visschers aan de monden van IJsel en Zwarte Water nu ook onder de werking der wet vallen, iets, waarvoor he den nog weer ir. Van Dis zijn waardeering betuigde. Z. Exc. deelde mee, dat met So ciale Zaken overleg wordt gepleegd, opdat de Zuiderzeesteun een onderdeel kan worden van den steun, welken genoemd de partement pleegt te verstrekken. Wij verna men voorts, dat een wijziging in voorberei ding is van de classificatie der gemeenten, welke, zooals zij nu is ingericht, het nadeel heeft, dat de steun in de onderscheidende plaatsen ongelijkmatig wordt verleend Ook is in voorbereiding een regeling, waardoor schippersknechts met zgn. medeschippers worden gelijkgesteld. Dat er, als men een huis heeft, een gulden van den steun wordt afgetrokken, zelfs als het huis met hypo theek is belast, verdedigde Z. Exc. met de opmerking, dat de huur toch altijd meer dan een gulden bedragen zou. Lager onderwijs. De Kamer heeft vervolgens de afdeeling Lager Onderwijs van de Onderwijsbegro ting afgehandeld De heeren Westerman (n. h.) en Coops (lib.) hadden geklaagd, dat de openbare school de vaderlandsliefde, den eerbied voor het gezag, enz. niet voldoende aan kweekt. De sfeer in dit opzicht is de laatste jaren volgens minister Slotemaker de Bruine verbeterd. Z. i. is er in het algemeen geen grond voor klachten, al is de zaak nog niet geheel in orde. Dit laatste bleek uit het feit, dat Z. Exc. een brief had gekregen van een eenvoudig man, die klaagde, dat zijn kin deren in de hoogste klasse eener openbare school (hij woont in een groote stad) het Wilhelmus nog niet hebben geleerd. De re geering, verklaarde de bewindsman, zal in grijpen, als zij ongerechtigheden met be trekking tot die sfeer bespeurt. Z. Exc. merkte nadrukkelijk op, dat een onderwijzer, ook buiten de school zich moet herinneren, dat hij onderwijzer is. Eenige afgevaardigden hadden erop aan gedrongen, dat er op de openbare school les in bijbelkennis zou worden gegeven. De minister stelde op den voorgrond, dat er in dit opzicht geen concurrentiestrijd tegen de christelijke school zou mogen ontstaan. Hij achtte les in bijbelkennis op de openbare school wel wenschelijk, m^ar vreesde, dat, als hij aanstonds maatregelen in dezen geest zou nemen, de zaak zou worden ge forceerd. Men moet de dingen laten groei en, zeide hij, en daarna: „grijpt, als het rijpt". Veel hangt hierbij ook af van de persoonlijkheid der onderwijzers. Voor een bestrijding van de ontkerstening voelt Z. Exc. uit den aard der zaak alles. De heer Van der Bilt (r. k.) drong aan op steun voor onderwijs aan kinderen van Nederlandsche schiopers in Duisburg en andere Duitsche plaatsen, maar hiervoor heeft de regeering op het oogentolik geen geld. De heer Duymaer van Twist (a.r) kwam voor onderwijs aan schipperskinde ren in het algemeen op. De minister ver telde, dat er binnnenkort in een schippers centrum een nieuwe school voor zeventig tot tachtig schipperskinderen zal worden in gericht. Avondvergadering. Onderwijsbegroting goedge keurd. Bezuiniging op on derwijs vindt tegenkanting bij rechts. In de avondvergadering is de Kamer met de behandeling der Onderwijsbegroting verder gegaan. De heeren Zijlstra (a.r.) en Tilanus (c.h drongen er op aan, dat er bij de padvinders jamboree rekening zal worden gehouden met de noodzakelijkheid van Zondagsrust. Mi nister Slotemaker de Bruïne beloofde dit. Aangaande de plaats van samenkomst kwamen wij nog niets te weten. Nadat nog korten tijd over de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van gedachten was gewisseld, heeft de Kamer de Onderwijs begroting zonder stemming goedgekeurd. Het ond«*r.vijsbezuinigings- ontwerp. Daarna kwam het wetsontwerp aan de orde tot verlaging van de uitgaven voor het onderwijs. Al spoedig trok de oppositie der rechterzijde het hoofd omhoog. Dr. Moller (r.k.) kondigde eenige zeer ingrijpende amen dementen aan, daar enkele artikelen van het wetsontwerp voor de rechterzijde onaan nemelijk warenDe katholieken kunnen niet bewilligen in de zeggenschap der regee ring over gelden, door particulieren vrijwil lig voor het bijzonder onderwijs verstrekt, hfet betreft hier den aftrek van particuliere schenkingen van het subsidie voor bijzondere middelbare scholen, De heer Ketelaar (v.d.) was over die on- aannemelijkverklaring ontstemt, omdat zij overleg onmogelijk maakt. Maar de heeren van Dijken (a.r.) en Tilanus (c.h.), bleken het met dr. Moller eens. De minister noemde zijn eigen aftrekvoorstel niet fraai, maar verdedigde het met de opmerking, dat het ge durende vijf jaren een zekere bate voor de schatkist brengt. Niet ongunstig dacht Z. Exc. over een amendement-Moller tot stil legging van oprichting van openb. H.B.S.-en en gymnasia tot 1941. Hij liet aan de Kamer de beslissing over het amendement, maar als het wordt goedge keurd, komt er ook een uitzondering in de wet voor Wapeningen, welks gemeente bestuur het al niet de regeering eens is ge worden over oprichting eener dergelijke in stelling. Het tijdelijk verbod van oprichting van openbare H.B.S.-en en gymnasia komt dan naast het, in het wetsontwerp reeds op genomen, verbod van subsidieering van nieu - we bijzondere middelbare onderwijsinrichtin gen. Voor het overige werd de behandeling der desbetreffende paragraaf opgeschort. De heer Suring (r.k.) heeft een amende ment verdedigd om te schrappen, dat de ver plichte onderwijzers aan Ulo-scholen met vijf leerjaren slechts onderwijs zouden mo gen geven aan dc vier eerste leerjaren. De minister maakte tegen de schrapping geen bepaald bezwaar, wijl de bepaling, naar hij zelf erkende, bezwaren voor het leer plan zou kunnen opleveren. De heer Suring stelde ook voor om te schrappen de bepaling, dat de hoofdinspec teur zal oordeelen over de geschiktheid der leerlingen van de lagere school om een Ulo school te volgen. De minister had ook tegen deze schrap ping geen bezwaar, mits voldaan werd aan zekere voorwaarde. De heer Suring stelde toen nog voor een bepaling, volgens welke het Uloschoolhoofd over de geschiktheid zal oordeelen. Toen nam Z Exc. de amendementen-Suring over. En daarna mochten wij gaan slapen. EERSTE KAMER. Den Haag, 18 December. De beide N.S.B.-ers geïnstalleerd; zij zitten tusschen de soc.-dem. De Eerste Kamer heeft hedenavond een vergadering gehouden, waarin zij een groote massa minder belangrijke wetsontwerpen heeft goedgekeurd. Er was voor deze bijeen komst echter groote belangstelling, omdat de beide nationaal-socialisten, graaf de Mar- chant et d'Ansembourg en mr. van Vessem, er zijn geïnstalleerd. Toen zij op het Binnen hof verschenen, stak een deel der personen, die zich daar verzameld hadden, den arm omhoog, waarbij men met een „Houzee!" groette. De griffier heeft hen binnengeleid in de vergaderzaal. De publieke tribune was heel vol. De Kamer zat roerloos en het mi nisterie, dat bijna voltallig achter de regee- ringstafel zat, keek geïnteresseerd toe. Beide N. S. B.-ers legden den eed af. De griffier leidde hen naar hun plaatsen. De andere leden zaten bewegingloos. De N. S. B.-ers zetelen te midden van sociaal-democraten. Mr. Mendels zit achter mr. van Vessem en de graaf voor mevr. PothuisSmit. Mr. van Vessem probeerde bij eenige onderwerpen aan het woord te komen, maar had zich niet vooraf als spreker opgegeven en de voor zitter, baron de Vos van Steenwijk, zag niet, dat hij zijn hand opstak. Graaf de Marchant vroeg het woord bij de begrooting van het pensioenfonds en sprak daarbij eenige woor den over demoliberaal wanbeheer, maar de voorzitter zei, dat die kwestie in de schrif telijke stukken niet was behandeld En daar bij bleef het. Tot uitbarstingen is het niet ge komen. Op het Binnenhof was een versterkte politiebewaking. De Volkenbondsraad is gister avond in openbare zitting bijeen gekomen ter behandeling van het Britsch-Fransche voorstel tot bij legging van het Italiaansch-Abessi- nische conflict. Aanwezig waren Laval, Eden, de ministers van buitenlandsche zaken van Polen, Denemarken, Turkije en Portugal. De Sovjet-Unie was ver tegenwoordigd door haar ambassa deur te Parijs Potemkin, Roemenië door zijn permanenten vertegen woordiger bij den Volkenbond. De plaats vau Italië aan de Raadstafel was leeg gebleven. Onder de deskun digen in de zaal van de overige de legaties bevond zich echter ook de Italiaansche waarnemer. De zitting begon met een gelukwensch voor Dr. Benesj, wegens diens verkie zing tot president der Tsjechoslowaak- 6che republiek. De Raadsvoorzitter, de Argentijnsche vertegenwoordier Ruiz Gunazu, prees het werk, dat Benesj voor den Volkenbond had verricht. De Fran- sche ministerpresident Laval verklaar de dat de verkiezing tot president van een met Frankrijk bevriend land een symbolische beteekenis had. Eden sprak namens de Britsche regeering, De Mada- riaga namens Spanje en de vertegen woordigers van Roemenië, Turkije, Por tugal en de Sovjet-Unie sloten zich bij deze gelukwenschen aan. Kort na 6 uur begon de Raad met de behandeling van bet Italiaansch-Abessi nische conflict. De voorzitter deed mededeeling van de bij den Raad ingekomen 6tukken, nl. de Fransch-Britsche voorstellen van 8 De cember, en de giöter gepubliceerde uit eenzetting van bet Abes6iniscbe stand punt. Vervolgens legde de Britsche Volken bondsminister Eden een verklaring af. Hij verzekerde, dat het altijd de bedoe ling der beide regeeringen geweest was, dat alvorens men den partijen eenige re- ge'ingsvoorwaarden in definitieven vorm zou hebben voorgelegd, deze voor waarden door den Volkenbond goedge keurd zouden zijn De Volkenbondsleden zijn immers verplicht het Pact te eerbie digen en hun uiterste best te doen, het toe te passen. Ook al mocht de huidige poging van Engeland en Frankrijk niet slagen, dan blijft toch de poging tot ver zoening het voornaamste, ook voor den Volkenbond. De grondslag voor deze verzoening was juist, ook al bleef de toepassing ervan in dit geval zonder resultaat. De Parijsche voorstellen zijn niet gemaakt, om op elk punt ongewij zigd aartgenomen te worden. Het was in de eerste plaats van belang welk standpunt de drie partijen ertegenover aannamen, en slechts daarom werden zij door de Britsche regeering aanbevo len. Wanneer inderdaad bleek, dat deze voorstellen niet voldoende waren om de instemming van den Volkenbond en der beide partijen te verkrijgen, zou de Britsche regeering ze niet verder aanbe velen of steunen. De huidige verzoe ningspoging moet dan als mislukt be schouwd worden en de Britsche regee ring wenscht haar dan niet voort te zet ten. Verklaring van Laval. Laval verklaarde eveneens, dat voor elke regeling de goedkeuring van den Volkenbond noodig was. Hij wilde thans niet op het verleden ingaan, doch zoo lang de andere regeeringen hun houding niet hadden bepaald zou de Raad het misschien juister achten, geen uitspraak te doen. De Raad zou echter waarschijn lijk geen gelegenheid voorbij laten gaan om zijn taak te vervullen, nl. het vinden van een eervolle, rechtvaardige en in overeenstemming met het Volkenbonds pact zijnde oplossing. Na een uitvoerige verklaring van den Abessinischen vertegenwoordiger Wolde Mariam, gezant te Parijs, die den Vol kenbond verzocht, Abessinië niet in den steek te laten, constateerde de Raads- president, dat het standpunt der Itali aansche regeering nog niet bekend was en dat derhalve de Raad de discussie tot een later tijdstip wenschte te verdagen. Stilzwijgend ging de Raad hiermee ac- coord en werd de zitting gesloten. Baldwin beantwoordt vragen in het Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis heeft men tijdens het vragenuurtje gister wederom een voorpostengevecht geleverd, dat vooruitloopt op het groote debat over de Britsch-Fransche voorstellen, dat heden middag zal beginnen. Een der afgevaar digden wilde van den minister van bui tenlandsche zaken weten, of de Volken bond thans tegen Italië de in artikel 16 omschreven sanctiemaatregelen toepast, en welke verdere maatregelen eventueel nog in aanmerking komen. In de plaats van den wegens ziekte nog afwezigen minister van buitenland sche zaken Sir Samuel Hoare antwoord de Minister-president Baldwin met een opsomming der thans in werking zijnde economische en financieele sanctiemaat regelen. Het is de taak de coördinatie commissie, den leden van den Volken bond eventueel nog andere maatregelen Hoare afgetrede nals minister van buitenlandsche zaken. (Buitenland). Herriot afgetreden al6 voorzitter der rad. soc. partij. (Buitenland). President Gomez overleden. (Bui tenland). Doodelijk verkeersongeval bij Schiphol. (Luchtvaart). (Zie verder eventueel laatste berichten.) ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. voor te stellen, die op de eerste alinea van artikel 16 berusten. Op de vraag, of de Fransche regeering had medegedeeld, dat de Fransche ad miraliteit bij een Italiaanschen aanval op de Britsche vloot onmiddellijk en actief hulp zou kunnen verleenen, ant woordde Baldwin, dat de Fransche re geering voor een dergelijk noodgeval een toezegging had gedaan. De onderstaatssecretaris voor buiten landsche zaken, Lord Cramborne, deelde een der vragenstellers mede, dat in het Lagerhuis een kaart van Abessinië was opgehangen, zoodat de afgevaardigden gemakkelijker de vredesvoorstellen konden bestudeeren. De ironische vraag van een fier Labour-afgevaardigden, of in de vergaderzaal van het kabinet in Downing Stroet ook een dergelijke kaart hing, bleef onbeantwoord. Baldwin deelde mede, dat de Abessi nische regeering den Volkenbond een verklaring over de voorstellen had doen toekomen. Het antwoord der Italiaan sche regeering was tot nog toe niet ont vangen, doch op 16 December had de Italiaansche ambassadeur te Londen een bezoek gebracht aan het Foreign Office om opheldering over bepaalde punten te verkrijgen. De kabinetszitting te Londen. De gisteren gehouden zitting van het Engelsche kabinet duurde ongeveer 2 uur. Omtrent het resultaat is niet6 be kend, dat eenige aanwijzing geeft om trent de houding, die de regeering heden bij het Lagerhuisdebat zal aannemen. Behalve de rede van Mussolini vindt in de Engelsche avondbladen ook een bericht uit Genève groote belangstelling, waarin gemeld wordt, dat als resultaat vau de besprekingen der verschillende delegaties het Fransch-Britsche vredes plan als dood beschouwd kan worden. Het gaat thans nog slechts om de vraag, op welke wijze men zich van het lijk kan ontdoen. Vandaag geheime zitting van Commissie van Dertien. Com missie van Achttien Vrijdag bij een? De Raadszitting te Genève heeft tot nog toe weinig opheldering gebracht en de toestand is nog niet veel duidelijker geworden. Algemeen is men echter van meening, dat na de verklaringen van Laval en Eden het Parijsche vredesvoor-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1