Agenda Autstecdatnscfie ïBeucs I Weecêedcht Stad m Om Slr Samuel Hoare treedt af als Minister van Buiten- landsche zaken, Een goed besluit? van Donderdag 19 December 1935. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIEl N. V. tiuSair* Wie zal hem opvolgen" Abessinië wijst de vredes voorstellen af. Abessinische verklaring aan den Volkenbond. Herriot afgetreden als Voorzitter der Radicaal- Socialistische partij. 'Yfijgpüw 250.000 TROUWRINGEN AFGESTAAN. Kleeding for Gentlemen SPAANDER Co. Winterjassen 15 korting. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer [eanne d'Arc, de maagd van Orleans (rom.- -list.)hoofdrollen Angala Sallockar en Gus- tav Gründgen. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De bonte sluier (rom.); hoofdrollen Herbert Marshall, Jean Herstholt en Warner Oland. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De speler (real.); hoofdrollen Richard Dix en Dorothy Wilson. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 19 December. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, lezing mevr. BoldinghGoemans voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen. 8 uur, Harmonie, concert Toonkunst; uit voering van „Das Paradies und die Peri". Uitvoering gymn. vereen. Voorwaarts te Stompetoren. stel als van de baan beschouwd kan worden. In Fransche kringen i6 men van meening, dat de toestand van voor het opduiken van het Fransch-Britsche voor stel weer is hersteld, en van Engelsche zijde wordt dat nadrukelijk bevestigd door de mededeeling, dat Vrijdag a.s. de Commissie van Achttien, die verleden week haar besluit inzake de verscher ping van de sancties door afkondiging van den petroleumboycot van Italië voor onbepaalden tijd heeft uitgesteld, weer bijeenkomt, en dat de deskundige voor de petroleum-, steenkool- en ijzer voorziening van de Board of Trade, Sterling, met Eden naar Genève is ge komen. Men zegt niet, dat Engeland thans verscherping der sancties zal voorstellen, doch men geeft te verstaan, dat een dergelijk voorstel bij Engeland niet op verzet zal stuiten. Hoewel gister niet officieel besloten is tot behandeling van het Fransch-Brit sche plan door de Commissie van Der tien, d.w.z. de Volkenbondsraad zonder Italië, zal dat in feite toch vandaag in een geheime zitting gebeuren. In deze zitting verwacht qjen ook een openlijke gedachtenwisseling van die Raadsleden, die daartoe in de openbare zitting van gister niet wilden overgaan. De toestand wordt uiterst dubbelzin nig, als men nagaat, dat de Fransche en Britsche initiatiefnemers tot het plan hun voorstellen noch hebben aanbevo len, noch teruggetrokken, terwijl de Abessinische regeering slechts haar antwoord wil geven, nadat de Raad zijn houding heeft vastgesteld. De Britsche minister van buitenlandsche zaken sir Samuel Hoare heeft, naar gister avond officieel werd medegedeeld, besloten, ontslag uit zijn functie te nemen. Bestond er een meenings verschil tusschen hem en Baldwin? Niettegenstaande het aftreden van Sir Samuel Hoare zal de zitting van het Lager huis morgen plaats vinden. Hoare had de rede, die hij voornemens was te houden, reeds volledig voorbereid; zij was meer dan 4(XH> woorden lang. Het is nog niet zeker, of hij dc rede alsnog zal uitspreken. Dit is niet het gebruik, maar het is mogelijk, dat voor dit geval een uitzondering zal worden gemaakt. Eenige uren vóór het aftreden van den minister waren reeds dergelijke geruchten i>i omloop, die echter niet bevestigd konden worden. Wel kon worden geconstateerd, dat zijn aftreden van verschillende zijden werd verlangd. Het bericht van het aftreden baarde niette min groot opzien, daar men op grond van de ontwikkeling der situatie aannam, dat er geen verschil van meening tusschen Hoare Baldwin bestond. Het aftreden van den minister van buiten landsche zaken Sir Samuel Hoare heeft alge meen verrassing verwekt, aangezien het te en de verwachting in is geschied vóór de agerhuis-debatten van vandaag, en ook wijl Hoare een van de meest vooraanstaande, meest invloedrijke ministers der regeering is, die een maand geleden bij de parlementsver kiezingen een groote sfembus-overwinning heeft behaald. Het is in jaren niet voorgekomen dat een der belangrijkste leden der Britsche regeering aan den vooravond van parlementsdebatten, welke het bestaan der regeering bedreigen, is afgetreden. In de wandelgangen van het Lagerhuis wordt de stap van Hoare bijna algemeen goedgekeurd. Men gelooft, dat de regeering tot de overtuiging is gekomen, dat het noodig is het parlement en de openbare meening er zekerheid van te geven, dat in de politiek van de laatste maanden geen wijziging van doorslaggevende beteekenis is gebracht. Hierop wijst het feit, dat de regeering zich accoord heeft verklaard met de oorspronke lijke motie van wantrouwen en dat het La gerhuis van meening is, dat de voorwaarde voor een vrede in het Italiaansch-Abessinisch (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te STAATSLEENINGEN. 4 NederL 4 4 Ned.-Icdië 4 5 J4 DuiUchland 1931 1934 1934 1934 A 1930 Id.m met kettingverklzring BANKINSTELLINGEN. Amsterd Baak Handel Mpij Cert r. 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL Vorige koers 97 V, 97'/. V"Wl6 21'Vi, 23 IOC»/. 1241/, 44% 82'/, 103 pl.m. pl.ra. pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.00 2.16 9'% 97'/, 97'/, 21»/. 2 124'/, 44 82% Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cart NederL Ford ex. 40 afst. Philip* Gloed. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am Smelting 34%. 25»/. 44% 5i 246'/, 231% 99 "As 16%, 26 IV. 27%, 5»/» 222 117% 10-% 19 11 10 Anaconda Bethleh. Steel Citie. Service Steel comm. U. S Leatber CULTUUR MAATSCH. RVA Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Vor.tenlanden Dito action. MIJNBOUW Alg Explor Mij. 162 Reaiang Lebong 22/% PETROLEUM. DordUcbe Petr. Kon Petr. Perlek Phillips Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd- Rubber Deli Bat Rubber Hes.a Rul ber Oostkust Serbadjadi latere Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot neÜ DeH Sencmbah AMER SPOORWEGEN. 25% 57 231 231%-f 231»/, 99%-% 34 15»/, 15'%,-f 2'-V. 261%, f IV. 26% 26) 2%, 5% 224 223 118 105 19 231% 99 15) »/u 26'%, 26) 162 205-199 195'/, .08'/, 87% 27'/, 9%, 200 206»/, 7 8'%, 8»/, i%6 Atchison Topeka Southern Railw. Cert i Union Paciiic ftNoteering per 50 x) CX-COupon fExclaim. PROLONGATIE Vorige 'Exdividend. 194 .06% 206»/, SS 22% 8'/. 8i%, 104% bl 62'/, 83 3 58% 1%6 11 11»/. H% 44% 44'/, 170 169-70 184% 183'/, 182 182 33% 8% 64% koer. 3'/, pCt Heden 3 pCt Vt ri KOERSEN AMbliil' 'M 104»/, 61 84% 30Vi, - 58'/, l'/l. 11 44% 176'/, 185'/, 184% 33% 8'/, 64% NIET OFFICIEEL New-York Londen Berlijn Per Ij. i Brussel (Belga) Bazel i i Kopenhagen Stockholm Oslo i i Madrid Italil i i i Vorige Koer. op koer. heden 2 uur 1.47% 7 26% 7 28% 59.37% 59 3/% 9.76% 9 74% 24 90 24.91 47 92 47 89 32 40 32 45 37 40 37 50 36 40 36 50 20 17'/, 20 '7% 00.00 06.00 conflict voor den Volkenbond aannemelijk moeten zijn. De regeering wordt volledig ge steund bij de buitenlandsche politiek, welke in de proclamatie der regeering was aange geven en bij de verkiezingen door het 'and was bekrachtigd. Na het aftreden van den Britschen minisr ter van buitenlandsche zaken, Sir Samue Hoare op Woensdagavond zijn geruchten :n omloop betreffende de opvolging. Een opvo.- ger is nog niet aangewezen en hoewel An- thony Eden, de tegenwoordige minister voor Volkenbondsaangelegenheden, waarschijnlijk in de eerste plaats in aanmerking komt voor de portefeuille van buitenlandsche zaken, wordt van andere zijde de naam genoemc van Sir Austen Chamberlain. Er zijn eveneens geruchten in omloop, da de permanente onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, Sir Robert Vansittart voornemens zou zijn af te treden. De gezant van Abessinië te Parijs, Wolde Mariam, heeft den secretaris-ge neraal van den Volkenbond de aange kondigde verklaring inzake het stand punt van Abessinië tegenover den hui- digen diplomatieken toestand overhan digd, en daarbij met nadruk erop gewe zen, dat deze verklaring niet als het antwoord van Abessinië op de Fransch- Britsche voorstellen moest worden be schouwd. Dit antwoord zal later wor den overhandigd. In de Abessinische verklaring, die tien vellen machineschrift omvat, wordt scherpe critiek geoefend op de procedure, die bij de uitwerking der Fransch-Britsche voorstellen is gevolgd, en voorts op den inhoud der voorstellen zelf en op het Engelsche Wit boek. De Abessinische regeering wil open lijk verklaren, dat zij verbaasd was. Zij heeft zich afgevraagd, of deze „voorwaarden" werkelijk ten doel hadden, een einde te ma ken aan de verdragsschendingen, of dat men aan de vijandelijkheden een einde wilde ma ken door het slachtoffer van den aanval tot capitulatie te dwingen. De Abessinische regeering heeft kunnen constateeren dat in de geheele wereld millioe- nen en millioenen menschen zich dezelfde vraag hebben gesteld. Uitvoerig citeert de verklaring uitlatingen uit den laatsten tijd van Britsche en Fransche staatslieden. Her innerd wordt aan het grondbeginsel van het pport van de Commissie van Vijf, waarvan de Britsch-Fransche voorstellen „de volledi ge en flagrante ontkenning" zijn. Tegen deze voorstellen worden de volgende bezwaren geopperd: 1Geen orgaan van den Volkenbond is be voegd, een staat, die lid van den Bond is ge- bledsafstand of zelfs maar gebiedsruil op te leggen of aan te bevelen. Dit zou een schen ding van artikel 10 van het Volkenbondspact zijn. De Parijsche voorstellen trachten echter onder het mom van gebiedsruil Abessinië een gebiedsafstand op te teggen of op gebie dende wijs aan te bevelen. Dit is een schen ding van artikel 10. 2. Geen orgaan van den Volkenbond is bevoegd, een staat die lid van den Bond is het afstaan van economische voorrechte! voor een deel van zijn gebied aan een der den staat op te leggen of aan te bevelen. De Parijsche voorstellen zijn erop gericht, Abes sinië te dwingen of op gebiedende wijze aan te bevelen, Italië economische voorrechten, gepaard met politioneele bevoegdheden, toe te kennen. Dat beteekent een aantasting van de politieke onafhankelijkheid van Abessinië en is eveneens een schending van artikel 10. 3. Geen orgaan van den Volkenbond is be voegd. een staat, die lid van den Bond is, buitenlandsche controle op zijn bewind of de benoeming van adviseurs op te leggen Slechts deze staat zelf heeft het recht, den Volkenbond om deze controle te verzoeken. De Volkenbond heeft dan den plicht, deze toe te staan. Zij kan echter slechts den vorm van onbaatzuchtige medewerking hebben, d.w.z. zij moet collectief en internationaal zijn, en den staaf, die erom gevraagd heeft, volledige vrijheid bij de keuze van zijn advi seurs laten. Als deze voorwaarden niet ver vuld worden, wordt artikel 10 eveneens ge schonden. De Parijsche voorstellen willen Ita- ië een overwegenden invloed op de controle op Abessinië geven, met het uitgesproken doel, Italië het bewind over de hoofdstad en een groot gebiedsdeel te geven. Indien de Volkenbond hiermee accoord zou gaan, zou hij artikel 10 schenden. 4. Het volledig afstand doen van een strook land en van de haven Assob zou een zuivere schijnprestatie zijn. De situatie van dit gebied en van de haven is zoodanig, dat iet slechts van Italië afhangt, door een en- cel gebaar Abessinië zijn eigendom en het vrije gebruik ervan te ontnemen. Bovendien zeggen Frankrijk en Engeland Italië controle over dit gebied toe. Geen orgaan van den Volkenbond is bevoegd, een derden staat controle-recht over het gebied van een mede lid te waarborgen, of ziin invloed in dit op zicht uit te oefenen. Ook dit zou schending van artikel 10 zijn. Het 74ste legerbericht. Maarschalk Badoglio seint het volgende, 74ste legerbericht: Het gevecht, dat op 15 December is be gonnen tusschen de Mai Timsjet en de Dembegina is in den loop van den 17en be ëindigd. Onze strijdkrachten hebben een Abessinr sche colonne aangevallen, welke een ontrek kende beweging had gemaakt naar den bergpas van de Demgenia. De Abessinische werden na een hevig bajonet-gevebt ver spreid. De vijandelijke verliezen zijn, naar is ko men vast te staan, hooger dan 500 man. Aan Italiaansche zijde zijn gesneuveld: 7 officieren, 20 onderofficieren en zwarthem den; 48 Eritreesche gegradueerden en 197 Askari's. Twee officieren en twee soldaten en 25 Askari's zijn gewond. De Italiaansche vliegtuigen hebben op doeltreffende wijze de vijandelijke colonne gebombardeerd ten Zuidwesten van Ma- kalla. De onderwerping van onderleiders van Eedsjats Kassa Seboeat duurt voort. Zi melden zich bij de commandatuur van van de Dankali-colonne te Azbi. In Somaliland zijn de voorbereidingen voltooid. Te Boeslei is een koninklijke residentie in gesteld met jurisdictie over de stammen van Ogaden, welke zich aan ons hebben on derworpen. De laatste schikkingen worden getroffen voor andere streken, waar de op perhoofden zich eveneens aan ons hebben onderworpen. Verbitterde gevechten. Woensdagavond hebben koeriers gemeld, dat bittere gevechten worden geleverd tus schen de Italianenschende Italianen en 2 3000 man Abessinische troepen. Deze ge vechten vinden niet alleen plaats aan de Takazza rivier, doch eveneens ten noorden van Makalla, de Italiaansche voorpost Hier uit zou volgen dat de Abessiniërs met groote strijdkrachten achter de linies der fascistische legers zijn doorgedrongen waar zij de troepen toevoer afsnijden Een niet uitgesproken rede. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat Hoare Woens dagmiddag den minister-president ontslag uit zijn functie heeft verzocht, nadat een van zijn oudste vrienden in het kabinet en de minister van financien, Neville Cham berlain, hem namens den premier had op gezocht en hem mededeeling had gedaan van het strenge oordeel, dat in de ochtend zitting van het kabinet was uitgesproken over zijn optreden te Parijs. De minister had het ontwerp van zijn re devoering, welke hij vandaag in het Lager huis had willen houden, reeds opgesteld Verscheidene ministers waren het niet eens met den inhoud dezer redevoering. Volgens het blad zou Hoare een vrijmoedige mede deeling hebben willen doen over de omstan digheden, waaronder hij zijn overeenkomst heeft gesloten. Hoare had het voornemen zijn optreden onverholen te verdedigen en te wijzen op de bestaande zwakheden van het collectieve systeem. Hij heeft willen ver klaren, dat de Volkenbond thans niet in staat is den noodigen verderen druk uit te oefenen, welke Mussolini zou hebben ge noodzaakt te onderhandelen op een voor willen duidelijk maken, dat slechts Enge land voorzorgsmaatregelen had getroffen hem minder gunstige basis. Hij heeft voorts leehts Setl tegenover Italiaansche repressaille-maat- regelen en dat ingeval van oorlog Enge land alleen aan den aanval had moeten weerstand bieden. Hoare had dus het voornemen op geen enkele wijze verontschuldiging aan te bie den. Een groep van zijn collega's was evenwel van meening, dat hij had moeten toegeven een fout te hebben gemaakt Deze meening was reeds Dinsdag uitgesproken in de bij zondere zitting van het kabinet. Baldwin en Chamberlain hadden, toen zij later Hoare in gezelschap van Eden opzochten, den minis ter van buitenlandsche zaken verzekerd van hun volledig vertrouwen en hun steun De eigenlijke strijd is Woensdagochtend aan het licht getreden, toen het ontwerp van de rede van Hoare ter beschikking lag. Eenige jongere ministers hadden gezegd te rullen aftreden, indien werd getracht de Parijsche besluiten te rechtvaardigen. Het kabinet bevond zich in een pijnlijken toe stand, aangezien het de door Hoare uit Parijs naar Londen gemelde voorstellen had goedgekeurd. Tenslotte heeft men het be sluit genomen, dat men er bij Hoare op zou aandringen, dat deze aan zijn in het Lager huis af te leggen verklaring een meer ver ontschuldigenden toon zou geven. De minis ter van buitenlandsche zaken heeft dit niet willen doen en zijn ontslag aangeboden. Wie wordt opvolger? Volgens de Daily Telegraph werden als candidaten voor de functie van minister van buitenlandsche zaken genoemd de lord grootzegelbewaarder, Lord Halifax en de minister van Volkenbondsaangelegenheden, Eden. Een benoeming van Lord Halifax zou waarschijnlijk een principieele wijziging brengen in de oriënteering van de Britsche buitenlandsche politiek. Naar aanleiding van de mededingen in de wandelgangen op Woensdagavond, waar bij de mogelijkheid werd uitgesproken dat Sir Robert van Sittard ook zou aftreden, ver neemt de diplomatieke correspondent van de Dailv Telegraph dat van Sittard op na- drukkelijken wensch van den minister-pre sident in functie zal blijven. Herriot is afgetreden als voorzitter der radicaal-socialistische partij. PRESIDENT GOM EZ OVERLEDEN. De president van Venezuela, generaal Juan Vincente Gomez, is gisteravond over leden. Generaal Gomez is op 24 Juni 1857 geboren en dus 78 jaren geworden. Generaal Gomez is sedert December 1908 president van Venezuela geweest, nadat hij zich tijdens de afwezigheid van generaal Castro die een bezoek aan Europa bracht, met de leiding der staatszaken had belast, na tevoren vice-president te zijn geweest. In 1910 werd generaal Gomez voor den duur van vier jaren tot constitutioneel president van Venezuela gekozen. Tijdens het bestuur van Gomez zijn de diplomatieke betrekkingen met de vreemde mogendheden, welke verbroken waren, her vat. Venezuela ging de verplichting aan, de buitenlandsche schulden te betalen. Overeenkomstig de grondwet liep de ambtstermijn van den president op 19 April 1914 af. Het congres koos generaal Gomez tot opperbevelhebber van het leger. Op 3 Mei 1915 heeft het Congres dat vol gens de grondwet van 1914 was gekozen, generaal Gomez met algemeene stemmen gekozen tot president der republiek voor de periode, eindigende 19 April 1922. De ge- naar waarnemingen, verricht in den morgen van Donderdag 19 December. Medegedeeld door het Kon. NederL Mei Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 771,3 m.M. (g Akureyri. Laagste barometerstand 750,9 m.M. te Brest. Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 20 December: Zwakke tot matige, zuidelijke tot oostelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen neerslag; lichte vorst *ot temperatuur om het vriespunt. Weeroverzicht. De depressie, die gistermorgen nog In het westen op den oceaan lag, heeft zich in oost- zuidoostelijke richting bewogen en bevindt zich nu over midden- en zuid-Frankrijk, waar zi| matige neerslag bracht. Het lage drukgebied over Duitschland trok naar zuid-Scandinavië, waar het thans nog regent en sneeuwt. Over IJsland ver sterkte zich het hooge drukgebied, terwijl het over noord-Scandinavië aan beteekenis verloor. De vorst is over het algemeen weer toegenomen. Over Lapland wordt zij weer streng, over zuid-Duitscnland en Zwitserland matig. Lichte vorst heerscht over Finland, Polen, het overige Duitschland, oost- Frankrijk en Schotland en Engeland. Het karakter van het weer blijft In onze omgeving vrij somber. De drukverdeeling en haar veranderingen wijzen erop, dat de Scandinaafsche depressie en de Fransche zuidoostwaarts zal trekken. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 4.14 uur licht op. kozen president aanvaardde het president schap evenwel niet. De voorloopige presi dent behield de leiding der staatszaken, ter wijl generaal Gomez opperbevelhebber van het leger bleef met den titel van „Gekozen president der republiek". In Mei 1922 werd generaal Gomez met algemeene stemmen herkozen als president van Venezuela. Op 19 Juni 1931 werd Gomez wederom herkozen. Gomez heeft zich tijdens zijn bestuur laten kennen als een vooruitstrevend leider. Hij heeft veel gedaan voor den vooruitgang van zijn land. De landbouw heeft hij krachtig bevorderd, terwijl hij het initiatief heeft ge nomen tot verschillende openbare werken. Vooral heeft hij zich verdienstelijk gemaakt bij zijn leiding een net van verkeerswegen te scheppen). Volgens mededeelingen van de fascistische federatie te Rome zijn gisteren door de be volking van Rome meer dan 250.000 trouw ringen afgestaan. Ook a.s. Zondag zal ge legenheid zijn trouwringen te offeren. DE AANRIJDING OP DEN HOEVERWEG. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat bij de aanrijding, welke eergisteren oi den Hoeverweg heelt plaats gehad niet Vi G. uit Egmond aan Zee naar het Centraal Ziekenhuis is vervoerd, doch de wielrijder S. K. uit Heerhugowaard. Deze brak zijn been en moest in het ziekenhuis ter verp'e- ging worden opgenomen. BEEEDIGD. Hedenmorgen is op de Arrondissements rechtbank alnier beëedigd de heer A. v. Dijk te Harenkarspel als ambtenaar van den burgerlijken stand van die gemeente. FAILLISSEMENTEN. Door dc Arrondissements-rechtbank te Alkmaar zijn heden de volgende faillisse menten uitgesproken: a. J. Visser, Kennemerstraatweg, Heiloo. voorheen te Alkmaar, mr. Ubbens, rechter commissaris, mr. Wynne, curator. b. C. P. Middelbeek, banketbakkei, Zeven huizen 1, te Alkmaar, mr. Krabbe, rechter commissaris, mr. Schuurman curator. c. J. Broekhuizen, garagehouder te Bak- kum, gem. Castricum. mr Ledeboer, rechter commissaris, mr. Prins, curator. Opgeheven wegens gebrek aan actief: het faillissement van: G. Jorna, Heerenweg 254 te Heiloo. KERSTGAVEN. De Vrijz. Herv Meisjesvereeniging hee" Woensdagavond haar Kerstuitdeeling houden, 's Middags lagen de ongeveer 4(' pakketten ter bezichtiging in het gebouw €t1 velen hebben toen van hun belangstelling blijk gegeven. Zij waren allen vol Tof over den arbeid der meisjes, die onder leiding var enkele dames zulke mooie pakketten aan behoeftige gezinnen konden thuis bezorgen Zoo neemt de meisjesvereeniging een m°°" plaats in in onze gemeente en wordt haa' werk door velen dankbaar gewaardeerd,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2