D Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken. >©>©oo©© Jladioptogtamma Seuiileton E ONBUIGZAHEN Algemeene vergadering te Hoorn. Vrijdag 20 December. HILVERSUM, 301 M. (8 —12.—, 4 —8.— en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12 —4.— en de VPRO van 8.—11.uur). 8.E. Walis' orkest. 9.— Gr.pl. 10— VPRO- morgenwijding. 10.15 Viool en. piano. 10.30 Voordr. 10.50 Saxo foon en piano. 11.— Voordr. 11.15 De Notenkrakers. 12.— Gr.pl. 12.30 Aris Swart's Ensemble. 2.— Gr.pl. 2.10 Pianorecital. 2.30 Omroep orkest mmv. soliste. 4.— Solisten- concert. 5.— Kinderuur. 5 30 VA R A-orkest. 6.Voordr. 6.20 Ven', concert. 7.Voordr. 7.50 Ber 8.Toespraak. 8.05- Lezing. 8.30 Kamermuziek. 9.— Causerie. 9.30 Verv. concert. 10.— Lezing 10.45 Ber. 11 Dubbel X-Ensemble, m m. v. solist. 11.3012.VARA- strijkorkest en orgel. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz., Alg. progr.) 8.— Schriftle zing. 8.15-9.30 Gr.pl. 10.30 Mor gendienst. 11.—12— Cello en piano. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble van der Horst en gr.pl. 2.30—3.— Chr. Lectuur. 3.15 Orgelspel. 4.— Friesche uitz. 5.Solistenconcert. 6.30 Causerie. 7.Ber. en repor tage. 7.30 Causerie. 8.— Ber. 8.05 Orkestconcert mmv. solist. 9 Causerie. 9.30 Verv. concert. 10.20 Ber. 10.25—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Trocadero-Cinema- orkest. 12.50 Dansmuziek. 1.35 Strijkorkest mmv. soliste. 2.20 Gr. pl. 2.50 Kwintetconcert mmv. so liste. 3.50 BBC-Midland-orkest 5.05 Gr.pl. 5.35 De Continentals. 6.20 Ber. 6.50 Piano-recital. 7.10 Lezingen. 8.20 Anna Paulowa-her- denking. 9.20 Sopraan en bariton. 9.50 Ber. 10.20 Lezing. 10.40 Ora toriumconcert. 11.3512.20 Dans muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7 20 en 8.20 en 11.35 Gr.pl. 12.35 Orkest concert. 4.20 Blaa9kwintet. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang. 9.05 Or kest en solisten. 11.051.05 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5 50 Concert. 11.20 F. Haucks orkest. 1.35 Gr.pl. 4 20 Orkestconcert mmv. solisten. 6.50 Jeugdkoorconcert. 7.30 Om- roepkleinorkest en solisten. 8 20 Omroeporkest en vrouwenkoor. 10.2011.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M-: 12.20 en 1.30—2.20 Grpl. 5.20 Zigeunermuziek. 6.35 Piano-recital. 7.05 Salon-orkest. 7.35 Dito. 8.20 Beethoven", hoorspel. 9.20 Gr.pl. 20.30—11.20 Dansmuziek. 484 M.: 12*20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest. 1 50—2.20 Gr.pl. 5.20 Harmonie» muziek. 5.50 Mozartconcert. 6 20 Gr.pl. 6 50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Symph.-orkest en soliste. 10.$) Gr.pl. 10.4511.20 Accordeonmu- ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Populair concert. 920 Ber 9.40 Causerie. 9.50 Concert. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Ween- sche muziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn I: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Brussel VI. 8.—9.20, Keulen 9.20—11.20, Kalundborg 11 20—12.05, Parijs Radio 12 05— 13.20, Brussel VI. 13.20—14.20, Droitwich 14.2015.50, Dsender 15.5016.20, Keulen 16.20—17.50 Parijs Radio 17.5018.20, Brussel Fr. 18.20—19.20, Leipzig 19.20— 21.20, Beromünster 21.20—22. Boedapest 22.22.20, Berlijn 22.20 —23.20, Weenen 23.20—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8 058 50, Normandië 8.5010.05, D.sender 10.05—10.35, Lond. Reg. 10.35— 11.20, Droitwich 11.2013 35, Lond. Reg. 13.35—17.35, Droit. wich 17.3518.20, Leipzig 18.20— 18 50, Lond. Reg. 18.50-20.20, Droitwich 20.20—21.20, Luxem burg 21.20—22.30, Lond. Reg. 22.30-24.—, In het Park Hotel te Hoorn werd Woens dag onder voorzitterschap van den heer H. K. Koster te Wieringerwaard de alge meene vergadering gehouden. In zijn openingswoord herdacht de v o o r- zifter het verscheiden van prof. Aberson, den rector-magnificus van de Landbouw school te Wageningen en den heer Kroese, oud-directeur van de Landbouw Onderlinge, als persoonlijkheden, die veel voor den landbouw hebben gedaan. Komende tot de meer dagelijksche dingen, betoogde spr., dat men zich bijna dagelijks afvraagt, wat ons in de toekomst staat te wachten. Wanneer wij gaan vergelijken met wat achter ons ligt, dan zijn de vooruit zichten niet zoodanig, dat wij kunnen zeg gen, dat wij dezèlWp toestanden terug krijgen, die wij 10 a 15 jaar geleden hadden. Maar wanneer wij gaan vergelijken met dichter bij liggende tijden, dan moeten wij constateeren, dat er een lichte verbetering is ingetreden. Het is weinig, maar de kleinste glimp van hoop moet ons moed geven. De boterpositie in de wereld is op het oogen- blik minder hopeloos dan ze dit verleden jaar was. In September en October waren de boterprijzen belangrijk hooger dan in deze maanden van het vorig jaar. De zichtbare voorraad is belangrijk kleiner. Wij mogen dus de boterpositie niet hopeloos noemen. Iets anders is dat mei de kaaspositie. De kaasprijzen zijn niet zoodanig, dat zij reden tot tevredenheid geven, doch wanneer w/j zien, wat dit laatste jaar is gebeurd, dan mogen wij de verwachting koesteren, dat wij op den loop van de kaasprijzen meer in vloed kunnen uitoefenen dan dit tot nog toe gebeurd is. Wij moeten de kaaspositie be schouwen in verband met het geheele onder- melk-vraagstuk. Vele fabrieken zijn in staat, van het eene artikel op het andere over te springen. Een betere toestand is te bereiken, door als bijvoer melkpoeder, een product van Nederlandsche bodem, te verstrekken, in- plaats van buitenlandsche producten. Daar door steunt gij de Nederlandsche zuivel bereiding en U zelve. De melksteunbeperking, die zoo lang als een dreigend spook ons bedreigde, is inge trokken door minister Deckers en dit was aanleiding voor de adressen van de dage lijksche besturen van de landbouworganisa ties en de F. N. Z. Gij ziet dus, dat eensge zind optreden van Uw organisaties nog wel bij de regeering invloed uitoefend. Spr. wekte daarom op, om steeds de groote lijnen te zien en de organisaties krachtig te blijven steunen. Het is niet onmogelijk, dat voor de inge- king in de plaats zal komen. Het is de vraag, op welke manier dat zal gebeuren. De teeltbeperking zal nog eenigen tijd haar uitwerking doen gevoelen. Op het oogenblik heeft deze nog tot gevolg gehad, dat er meer melk wordt geproduceerd, dan dit zonder de beperking het geval zou zijn geweest. Dit kwam zeer duidelijk de vorige week in de vergadering van de vereeniging voor de t. b. c.-bestrijding onder het rundvee in N.- Holland naar voren, maar bleek, dat er op de gecontroleerde bedrijven 1800 beesten beneden 2 jaar minder waren en 2000 beesten méér boven de 2 jaar, waarvan kan worden aangenomen, dat dit alle melkkoeien waren. Wij moeten den landbouw in zijn geheel zien en wanneer de regeering, naar het ons voorkomt, meer aandacht besteed aan den akkerbouw, dan moeten wij niet vergeten, dat maatregelen, die den akkerbouw meer loonend maken, het scheuren van land ten gevolge hebben, waardoor er minder land beschikbaar blijft voor de veehouderij, wat voor den Nederlandschen boer op zich zelf 'n verheugend verschijnsel is, al is dit voor de fabrieken niet altijd het geval. Welke richting de regeering uit zal gaan, weten wij niet. Niemand buiten de regee- ringslichamen weet er iets van. Spr. geloofde, dat de organisaties zich sterk zullen verzetten tegen beperking bij de bedrijven, omdat daarvoor evenmin een goede maatstaf aanwezig is. Ook afslachting is genoemd. Wanneer er een afslachting zal plaats vinden, dan meent het bestuur van de F. N. Z. daaraan alleen dan te kunnen mede werken, wanneer die afslachting een vrijwil lige zal zijn. Een dwingende afslachting zal vele bedrijven in te groote ongelegenheid brengen en daarom vordert de F. N. Z., dat aan een gedwongen afslachting een stopzet ting van de margarine-fabricage behoort vooraf te gaan. Spr. veronderstelde, dat dit wel aller sympathie zal hebben. Om verbetering van onzen toestand te krijgen, is het noodig, dat wij onze handels relaties zoo veel mogelijk uitbouwen. Om dit te bereiken is centraliseering van onzen export noodig. Gedacht is aan eeri boter-monopolie, doch zoodra bleek, dat een effectief monopolie be oogd werd, daalde de sympathie daarvoor bij de landbouworganisaties in de F. N. Z. sterk. Toch moeten wij niet vergeten, dat centralisatie van den verkoop groote voor deden kan afwerpen. Ook daardoor wordt het mogelijk den import voor lagere prijzen te bevorderen. Concentratie van den export moet dus een groote plaats in onze gedachten innemen. Deze vraagstukken, zoo eindigde spr., vor deren de werkkracht van Uw bestuursleden en spr. wekte op hen te blijven steunen en uitte den wensch, dat ook deze vergadering een goed verloop zou hebben. (Applaus). De secretaris, de heer G. Nobel, deelde hierop mede, dat de zuivelfabriek „De Hoop" was opgeheven, doch dat deze opheffing geen invloed heeft op het kwantum melk, aan de bondsfabrieken verwerkt. Ten aanzien van de consumptiemelkrege- ling was het bestuur van oordeel, dat een andere organisatie gewenscht is, waarbij er naar gestreefd wordt, om het gebruik aan consumptiemelk belangrijk te vergrooten door lagere prijzen, met bescheidener winst marge van dé distributie. Electriciteitstarief voor zuivel fabrieken. Met ir. Kruyff, hoofdingenieur van de F. N. Z., had het bestuur een bespreking gehad met de directie van het P. E. N., die zich bereid verklaarde, om eventueele financieel moeilijke gevallen van de zuivelfabrieken in overleg met den bond en ir. Kruyff te bespre ken en te overwegen of nog wat kan worden gedaan. Wik- en weegloonen kaasmarkt Alkmaar. Het bestuur had zich tot het gemeentebe stuur van Alkmaar gewend met het verzoek om te willen overgaan tot verlaging van de wik- en weegloonen, omdat de kaasprijzen zoo gedaald zijn, dat deze kosten thans vee! te zwaar drukken. Op dit verzoek kwam de mededeeling van B. en W. in, dat zij, gehoord de commissiën van bijstand voor het marktwezen en de financiën, het verzoek ernstig is overwogen, temeer omdat aan dit vraagstuk ensequen- ties voor den steeds ongunstiger wordenden toestand van de gemeentefinanciën zijn ver bonden. Nu volgens het oordeel van B. en W. de kaasprijzen belangrijk zijn verbeterd, kan voorshands niet tot de gevraagde verlaging worden overgegaan. Burgemeester en Wet houders zijn echter bereid om wanneer op nieuw een inzinking van de kaasprijzen komt alsdan een verzoek om verlaging opnieuw in overweging te nemen. Het bestuur heeft na deze mededeeling op nieuw verzocht om tot verlaging van de wik- en weegloonen te willen overgaan, omdat de kaasprijzen daartoe alle aanleiding geven. Verschillende stemmen gingen op, die de noodzakelijkheid van verlaging der wik- en weegloonen bepleitten. Adjunct-secretaris. Uit een 6-tal sollicitanten was met een proeftijd van een jaar tot adjunct-secretaris, op een salaris van 1500, benoemd de heer ir. G. Kramer van de Landbouw Hooge- sJiooI te Wageningen. Kaasbeurs te Alkmaar. Aan den Bond werd het verzoek gedaan of er voor het oprichten van een Kaasbeurs te Alkmaar belangstelling bestaat. Wanneer er 15 a 20 fabrieken bereid zijn om daaraan mede te werken, dan is de kans van slagen wat betreft de beschikbaarstelling van «en goed verwarmd lokaal in de onmiddel lijke nabijheid van de kaasmarkt verze kerd. De kosten zullen de eerste 3 maanden 2.50 per week en per fabriek bedragen, waarvoor afzonderlijke stands voor iedere fabriek beschikbaar gesteld zullen worden. Na 3 maanden kan dit bedrag terugge bracht worden op 2 per week, bij grootere deelname, dan 15 a 20 fabrieken, zal de ge noemde vergoeding lager worden bepaalu. Spoedige opgave voor deelname aan deze kaasbeurs is noodig, ï^ant vóór 1 Januari moet over de beschikbare ruimte beschikt worden; daarom wordt de beslissing der fa brieken over medewerking in deze spoedig tegemoet gezien. De heer d e W i t vroeg van wien dat is uitgegaan en oordeelde decentralisatie niet wenschelijk, omdat de kaasbeurs in Purmerend voldoet. De voorzitter antwoordde dat het bestuur de aangelegenheid niet had bespro ken en herinnerde er aan, dat voor eenige jaren een poging van het bestuur om in Alkmaar een kaasbeurs te stichten wegens geringe medewerking van het gemeente bestuur geen succes had. Dat Purmerend een kaasbeurs stichtte was voor deze ge meente verstandig, omdat zij daardoor een deel van den kaashandel, die door de verbe tering van de verkeersmiddelen in Alkmaar werd geconcentreerd, weer tot zich trok. Het bestuur zal in deze ernstig overwegen wat in het belang van den zuivelbereider is. De secretaris deelde nog, op een vraag van den heer de Wit, mede, dat de firma Goes Zn. voor de kaasbeurs 2 ge schikte gebouwen in de onmiddellijke nabij- hein van de markt heeft aangeboden, doch dat vóór 1 Januari moet worden beslist. De heer Groot, Schermeer, had van den secretaris een mededeeling verwacht over het door hem met den minister gevoerde onder houd. De secretaris deelde mede, dat hij de groote moeilijkheden aan de melksteun beperking onder de oogen van den minister had gebracht en praktische dingen had ge noemd. In de eerste plaats had hij er op gewezen, dat door teruggave van de ondermelk de kaasproductie belangrijk verbeterd kon wor den. Spr. heeft de verwachting, dat dit wel een van de maatregelen zal worden. Ook had de secretaris gepleit van kaasverstrekking aan werkloozen in mindering van den uit te keeren steun en concessies van kaasverstrek king aan het leger. Voorts had hij gewezen op de consumptie mei kvoorziening en op het gevaar verbonden aan het feit, dat de melkproductie door het bijvoeren zoo wordt opgevoerd, dat er zijn die op 1 H.A. land 50.000 K.G. melk pro- duceeren. Er zijn er zelfs, die door bijvoeren op 1 H.A. land een melkproductie van 100.000 K.G. weten te bereiken. Ook heeft spr. oen minister er op gewezen, dat een belasting van 1 cent per liter op de consumptiemelk aan administratiekosten een halve cent per liter met zich zal brengen en dat men daardoor de melksteunbeperking, die men de voordeur had uitgezet, door de achterdeur weer binnen liet. Vooral had spr. er op gewezen dat de regeling voor de boe ren zoo eenvoudig mogelijk moest zijn. Hierop bracht de adj unct-seer. ver slag uit van de werkzaamheden van den bond over het afgeloopen jaar, waarna de leeraar-technicus mededeeling deed van zijn verrichtingen. Bij acclamatie werd de heer Th. v. d. Meer tot lid van de bouwcommissie herkozen. Tot lid van de aankoopcommissie, werd in de plaats van den heer Jongejans de heer Krol te 't Zand gekozen. De heer Joh. de Heer te Schagen gaf hierna een inleiding over het onderwerp „De zuivelfabrieken en de vee-arbitrage". Op duidelijke wijze stelde hij de voordee- len daarvan voor de veehouders en de han delaars in het licht, waarbij hij verschillende gevallen naar voren bracht, waarbij tot uiting kwyam, dat nog steeds geldt: „Wie pleit om een koe geeft er een tot'. De heer P. Krediet, ambtenaar in Al- gemeenen Dienst van de F.N.Z., gaf hierna een verhandeling over de crisismaatregelen op zuivelgebied, waaraan hij eenige opmer kingen vastknoopte. Begrooting. Hierop kwam de begrooting in behande ling met ontvangsten en uitgaven van 21 534.41, met een post van 1733.41 on voorzien. De hoeveelheid verwerkte melk werd ge raamd op 154.000.000 K.G., waarvan 10 ct. per 1000 KG. omslag zal worden geheven. De uitgaven voor de vergaderkosten wer den met 200 verhoogd, met het oog op de vele bestuursvergaderingen. Ook de post drukwerken werd 100.hooger gesteld, terwijl die voor het landbouwhuis, door huurverlaging met 100 kan worden ver laagd. Voor propaganda was 100 en voor de bibliotheek 50 meer uitgetrokken. Zonder bespreking werd de begrooting conform vastgesteld. De heer Kooiman was van oordeel, dat de afzetmogelijkheid van de producten ver groot zou worden, wanneer Nederland zijn monetaire politiek wijzigde. Devoorzitter oordeelde dit een onder werp, dat op deze vergadering niet thuis behoorde. De concurrentie-mogelijkheid zou beter zijn geweest wanneer Nederland zich had aangepast aan het pond. De toestand van den Deenschen boer is absoluut niet be ter dan die van den Nederlandschen boer en de financieele toestand van Denemarken is slechter. Spr. betwijfelde of door devaluatie op den duur de toestand beter kan worden. Dit punt blijft echter regelmatig onder de aandacht van de landbouworganisaties. De heer de Goede, Wijdewormer, laak te in heftige bewoordingen de regeeringspo- litiek, er op wijzende, dat den Haag voor 3 jaar een richtprijs van 5 cent toezegde, die nog nimmer werd bereikt. Dezen zomer werd niet meer betaald dan 3 cent. Spr. hoopte, dat de boeren eindelijk eens van de regeeringmaatregelen verlost zullen worden. De heer Krediet antwoordde, dat de minister, die den minister opvolgde welke de toezegging deed, zich aan de toezegging niet gebonden achtte. De heer V e 1 d s t r a betoogde, dat het een smoesje van den handel is geweest, met te beweren, dat de kaasprijzen meer hadden kunnen oploopen, wanneer de regeering den handel meer de vrije hand had gelaten. Spr. was overtuigd, dat men dan nog dieper in de put zou zijn gezakt. De heer Rus, Wormerveer, oordeelde, dat men zich niet genoeg tegen het afslachten van de vaarzen en de margarine-verpienging had geprotesteerd. Spr. wilde een motie waarin geprotesteerd wordt tegen het af slachten van de vaarzen en het mengen van boter met margarine. (Applaus.) De voorzitter was overtuigd, dat het afslachten van vaarzen niet meer zal door gaan en merkte op, dat de F.N.Z. zich steeds tegen het menggebod had geuit. De heer Rus bleef op protesteeren aan dringen. De heer Z ij p oordeelde, dat de margari- nefabrieken behoorden te worden stopgezet of aanvullend moesten werken en hij wilde dat als een eisch van de zuivelbereiders naar voren brengen. De voorzitter: De F.N.Z. heeft dit standpunt nooit verlaten, doch heeft de re- §els niet te stellen. Dit doet de regeering, ie met meer volksgroepen moet rekenen Een elk houdt zijn kleinen kring voor de ge heele wereld en zoo is het niet. De heer J. Z ij p wilde, dat de F.N.Z stand hield. De boeren hebben recht op een bestaan. De heer Kooiman bejammerde het ook, dat er geen klein onderscheid was tusschen boter en margarine^Juist de menging is zoo gevaarlijk voor den toekomstigen afzet van het zuivelproduct. De voorzitter zei, dat de F.NZ. dit steeds onder de aandacht van de regeering brengt. De regeering heeft echter de macht en dan geeft eischen weinig. Verschillende sprekers voerden over dit on derwerp nog het woord, waarbij ook protes ten tot uiting kwamen tegen de groote bla den, die geweigerd hadden stukken tegen de afslachting en de margarinemenging op te nemen. De heer J. Dokter rapporteerde hierop over de landbouw-coöperatie en dr. S c h e v rapporteerde over het werk van de Noord- Hol landsche Melkcommissie. Na behandeling van de agenda van de F.N.Z. werden tot leden van de financieel commissie gekozen de fabrieken West-Fries land te Abbekerk, De Eendracht te Beemste* en Neerlandia te Stompetoren, waarop na de rondvraag sluiting volgde. 20) naar het Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. H. „Neen!", antwoordde hij. „Dat is zoo goed als niks! Voor zoover ik het kan uit maken moeder weet van de familiege schiedenis meer af dan ik hebben de Hoylands dat huisje met tuin al meer dan tweehonderd jaar, de een na den ander. Meester Hargreaves, de advocaat, heeft al onze papieren, begrijpt u? Hij bewaart ze in een van die blikken doozen op zijn kan toor en hij heeft me eens verteld, dat er al een Hoyland in dat huisje woonde in het jaar 1695. Dat schijnt de oudste datum te zijn, die in die papieren staat. Maar wat betreft de huur, die ze betalennou, dat is de moeite niet waard. Vijf pond in het jaar!" „Alleen voor den vorm!" zei Oliver. „Puur voor den vorm! Niet meer dan een erkenning van je eigendomsrecht!" „Ja, zooiets!" stemde Matthew in, „maar ja, het is altijd zoo geweest en het zal zoo wel blijven ook. Tenminste zoolang de Scarpes landheer en de Hoylands huurders zijn. Het is de moeite niet waard... net genoeg voor een nieuw pak kleeren per jaar! Ja, ja, het is niks meer dan een huur voor den vorm, maar", voegde hij er met een sluw lachje aan toe, „het is toch altijd nog meer dan wat wij betalen voor onze hoeve daar op de hei!" „Nee maar!" riep Oliver verbaasd uit, „voor jullie heidehoeve? Ik weet wel, dat jullie pachters bent, maar je wilt toch niet zeggen dat je minder dan vijf pond pacht betaalt?" „Het is een heel eigenaardig soort van pacht, die van ons!" zei Matthew, een rij gave witte tanden achter zijn snorretje toonend. „Ik heb nog nooit van iets derge lijks gehoord. Strikt genomen, meneer Carsdale, zijn we feitelijk alleen maar huurders van dat oude huis, maar we heb ben het recht om zooveel schapen als we maar willen hier op de heide te laten gra zen, zoover als die zich uitstrekten dat is heel wat mijlen, vlak bij de grenzen van Derbyshire.en we betalen een heel eigenaardige pacht voor dat voorrrecht Hebt u nooit gehoord, waarin onze pacht bestaat, meneer Carsdale?" „Neen, nooit!" „Wel... we praten er ook bijna nooit over", vervolgde Matthew, „maar er zijn wel meer lui, die het weten en ik heb er niets op tegen het aan u te vertellen. We betalen een roode roos met Kerstmis en een sneeuwbal als de zomer begint. Dat is on ze huural honderden jaren lang". „Lieve deugd! Hoe lever je 'm dat?" riep Oliver uit. „Roode rozen op Kerstmis!... sneeuw in den zomer? dat zal toch wel moeilijk zijn om die te vinden!" „Toch niet!" antwoordde Matthew met een sluw lachje. „De rozen kweeken we binnenshuisheel den winter hebben we er meer dan genoeg. En de sneeuwbal u weet ook wel, dat we hier in het hoog land vaak zwaren sneeuwval hebben tot midden Aprilin de lente, zeg in Maart, begraven we een heele hoop sneeuw diep in den gronden later, als er nog eens sneeuw valt, doen we het weeren dan blijft er in den grond genoeg sneeuw over om er een sneeuwbal in Juni van te maken. Och, dat hebben we al eeuwenlang gedaan en het is nog niet éénmaal mislukt!" „En als dat nu eens wel gebeurde?" vroeg Oliver. Matthew begon onbekommerd te lachen. „Och, dat zou zich wel redden!" zei hij „Daar maak ik me niet druk over. Me dunkt, dat we vasten voet gekregen hebben, wij Scarpes zitten vastgeroest!" Een volle minuut lang keek Oliver den man zwijgend aan en boog zich dan naar hem toe. „Zoo? en hoe viHdt je het zelf, beste jon gen, om zoo vastgeroest te zitten?" vroeg hij, met veel nadruk op „zelf". „Hoe bevalt dat jou? Dat is alles goed en wel voor oude lui, zooals je moeder is... maar jij., jij bent nog een jonge kerelnet even der tig, dunkt meVoel jij nooit, dat je wel wat meer van het leven zou willen hebben, dan je hier op die hei krijgt? Dat je meer zou willen doen, meer van de wereld zien?" „Och, tusschen ons gezegd en gezwegen, meneer Carsdale, zoo heb ik er ook al vaak genoeg over gedacht", gaf Matthew toe. „Ik ben nu juist niet zoo dol op die hei Én als ik mijn zin gehad had na den dood van mijn vader, dan zou ik er tusschen ui< getrokken zijn. Ik zou liever een boerderij in het lage land hebben gehad met bouw en weiland. Ik heb er genoeg van hier te zitten, waar je van het eene jaar op het andere nooit iets bijzonders zietalleen maar schapen en vogels. Ik zou graag ergens anders heen willen!" „Maar waarom doe je dat dan niet?" vroeg Oliver, hem scherp in het oog hou dende. „Om twee redenen", antwoordde Mat thew, „moeder is meer 'n Scarpe dan ik zelf ben! Ze zit zoo vast op haar oude plaats, als die kerktoren daar op den grond... Neen, ik zou zelfs zeggen, dat je die eerder verschuiven kon, dan haar hier wegkrijgen!" „En de andere reden?" vroeg Oliver. „Ik heb geen kapitaal, dat ik voor zoo'n 5roote boerderij, als ik bedoel, noodig heb! a, natuurlijk, we hebben wel wat geld in de familie, maar we zijn toch niet zoo goed af als de menschen wel graag denken Er is niet zooveel te verdienen aan de scha pen, die je hier op de heide foktze blij ven, ook in den besten tijd, vrij armzalig Neen, ik heb het geld niet, dat ik noodig zou hebben, meneer!" Oliver zag zijn kans en ging er dadelijk op in. Hij boog zich nog meer voorover, sprak gedempt en keek veelbeteekenend. „Dat kun je hebben", zei hij. „Dat geld kun je hebben! Wanneer je maar wil!" Matthew schudde het hoofd, als werd hij fabrikant aan. Eerst keek hij vrij onnoo zei, maar eindelijk kwam er kleur op zijn verweerde wangen en een flikkering in zijn oogen „Wat zegt u daar, meneer Carsdale? Wat kan ik hebben?" „Zooveel geld je maar wilt!" zei Oliver „Dat is duidelijk gezegd, nietwaar beste jongen? Maar ik zal het nog nauwkeuriger zeggen. Ik wil graag dat stuk grond van je daar beneden in de vallei koopen, het heele stuk! Weiland, bosch, tuin en huisje... alles en alles! Enik wil je betalen wat je vraagt!" Matthe wschudde het hoofd, als werd hij uit een droom wakker. „Moeder zou me levend villen, als maar vermoedde, dat ik naar zulke praatjes luisterde!" mompelde hij. „Dat stukje grond verkoopen? Neen, neen. meneer Carsdale dat hebben ze al zoo dikwijls bij ons gepro beerd. Hebt u de oude verhalen daarover wel eens gehoord?" „Heel wat ook!" antwoordde Oliver ..Wat hebben die er mee te maken? Jij en ik leven niet meer in die oude tijdenwjj leven nu! Ik heb dat land noodig en i* bied je een prijs, zooals nog niemand ooij aan een van je voorvaders geboden heeft Contantbeste man,Boter bij de visch! Wat zul je dan zitten piekeren over wat je voorvaders gedaan hebben of ove; de grillen van je moeder? Je zegt immer» zelf, dat je er al anders over denkt dan zij Nou dan, hier heb je een kans! Ik wil koo pen... voor wat jij maar vraagt' En *"JK eens hierhoe bezit je dat land eigf'!; 'ijk? Wat voor wettelijken titel heb F Weet je dat wel eens?" (Word! verv -Jgc)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6