J. Vogelaar volgende begroo ting komt men er achter te staan. Bezuinigin gen zijn steeds te langzaam en te Iaat ge komen. Tevreden kiezers behooren tevreden raadsleden af te vaardigen. Of wij uitslui tend tevreden raadsleden hebben, betwijfelt spr. Wij wenschen het college te beoordeelcri naar zijn daden, ondanks een verdienstelijk dichtwerk in een plaatselijk blad schreef, dat wij dit college niet gaarne zien gaan Het college zit er mede namens ons, maar nter kan gezegd worden, dat de beide R.K wet houders voor rechts zitten eenzijdige voorstelling van zaken had gege ven en hij gaf een historisch overzicht van het get>eurde, waarbij hij er den nadruk op legde, dat men tot aansluiting bij de Kenne- mer Electriciteits Mij. besloot, omdat deze met loslating van de kolenclausule 'n lageren prijs aanbood dan de West-Friesche stelde. Doelbewust heeft de K.E.M. dus de kolen- clausule losgelaten Desondanks aanvaardde Alkmaar tusschentijds de kolenclausule, waarvan hij de beteekenis wettigde. In 1920 kwam een nieuwe regeling Alk maar werd daarvan uitgesloten. Andere ge meenten beriepen zich op Alkmaar en Alk maar aanvaardde met 1921 een verhooging Voor de derde maal vroeg de provincie weer een verhooging en de onderhandelingen werden afgebroken, omdat Alkmaar wel voor de kolen een verhooging, doch niet voor de kosten een verhooging wilde accep teeren. De berekening van 700.000 noemde hij onjuist. Voor de provincie was het contact met Alkmaar niet het voordeeligst, doch Alk maar zou zeker goedkooper zijn uitgeweest bij eigen electriciteits-opwekking en daarover worden berekeningen gemaakt. Zoodra deze bekend zijn, zal de raad daarmede in kennis worden gesteld. De heer Stoutjesdijk bracht den wet houder dank en uitte den wensch, dat Je 700.000 tot nul gereduceerd zullen worden. Z.i. was contract contract. De heer v. d. V a 11 zegde toe de notulen ter lezing beschikbaar te zullen stellen. De voorzitter: Die zijn aanwezig. De heer Bakker: Wie heeft gelijk? De heer v. d. V a 11Ik ben geen advo caat. De voorzitter drong op kortheid aan en stelde om 5 uur de algemeene beschou wingen over de gemeentebegrooting a*" de orde. DE GEMEENTEBEGROOTING. Ontvangsten en nitgaven: gewonen dienst f 3.626.430.kapitaaldienst 2.685.415.50. Te kort f 360.000.—, te dekken door bezuinigingen en een extra bijdrage van f 290.000. door het rijk. Bij dit punt komen mede in behandeling: 1.de begrootingen voor 1936 van: het Comité Alkmaar der R.K. Vereeni- ging „Herwonnen Levenskracht" 1743; de afdeeling Alkmaar van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies 1550; de Vereeni- ging voor Kindervoeding 3500; de Ver. Küiderkleeding 1325; de Ver. voor Gezinsverpleging 12.250; de Commis sie tot Huisverzorging 3630 en de Ver. „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlin gen van de school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar" §330 890.het Centraal Ziekenhuis 240.240.52 met 49.390 subsidie, waarvan 8000 door de buitengemeen ten wordt bijgedragen en de gemeente lijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon 325.215, waarvan 300.000 gulden subsidie van het rijk (bijlage nr, 165); 2. het voorstel inzake het aangaan van kasgeldleeningen voor 1936 (bijlage nr. 3. het voorstel tot wijziging van de over eenkomst inzake de verpachting van het Stedelijk Muziekpark (bijlage nr. 165); 4. beantwoording vragen van den heer V Keijsper, betreffende de exploitatie van het Centraal Ziekenhuis (bijlage nr. 147); 5. voorstel inzake jaarwedden Burgemees ter, Secretaris en Ontvanger (bijlage nr. 167). Mr. de Groot stelde een motie van or de, waarin wordt voorgesteld die beschou wingen achterwege te laten, die op de poli tiek betrekking hebben. Deze motie van orde luidde: De raad der gemeente Alkmaar; Gehoord het desbetrefend voorstel van het lid mr. C. A. de Groot; Besluit: Bij de Algemeene Beschouwingen naar aanleiding van de ingediende begrooting voor het dienstjaar 1936 zullen achterwege blijven die beschouwingen, welke betrekking hebben op de politiek, tot de gemeentebcgroo ting in geen enkel verband staande, zoomede die welke betreffen de beginselen van poli tieke partijen, en gaat over tot de orde van den dag. De heer S iets ma verklaarde zich tegen de motie en diende een ander in. Na een uit voerige motiveering stelde spr. voor om bij de verschillende hoofdstukken algemeene be schouwingen te houden. De heer Venneker oordeelde, dat het moeilijk was te beginnen met wat mr. de Groot voorstelde. Sor. was voor beperking, doch wilde hoog htuden de vrijheid van de raadsleden, om bij de begrooting wat noodig is naar voren te brengen. De heer Vogelaar ge'oofde, dat men er wel naar zal streven, den meestertitel waardig te worden, in verband met de woor den: In der Beschrankung seigt sich der Meister, zooals een der bladen schreef. Om zich nu al uit te spreken voor een algemeene clausule, achtte spr. niet van beteekenis. De motie-mr. de Groot werd verwor pen. Voor de heeren mr. de Groot, Stoutjesdijk, Govers en Grondsma. De heer v. d. V a 11 was vr.n oordeel, dat er in de gedachtengang van den heer Sietsma iets goeds lag en het kwam hem goed voor, dat de voorzitter overleg pleegde met het senioren-convent over den tijd aan iedere groep toe te kennen. Voor het volgend jaar zou hij daarmede accoord willen gaan. De voorzitter zegde dit toe. Voor dit jaar bleef het bij het oude. De heer Govers zou zich er toe bepa len om bij de punten een en ander naar vo ren te brengen. De heer Venneker begon met een klacht over den weinigen tijd vr.n den raad voor de bestudeering van de begrooting ge laten en onderwierp de argumenten daarvoor van B. en W. aan critiek. Voor spr. was het niet mogelijk geweest om zich behoorlijk in te werken om dit te doen zou men rentenier moeten zijn. Niet kan ontkend worden, aldus spr., dat de kiezers blijk hebben gegeven tevreden te zijn met het tot nog toe gevoerde beleid De ze zienswijze motiveerde spr. nader. Vooral de R.K. kiezers hadden bewezen vertrouwen te stellen in de door de RK. fractie gevoer de politiek. Spr. betreurde het, dat het niet mogelijk is gebleken een college op breeder basis samen te stellen. Een voordeel is, dat nu niet meer gesproken kan worden van een Roomsch- Rood blok. In de verkiezingspropaganda zijn er in derdaad een paar partijen geweest die niet voldoende de gematigdheid hebben betracht Spr. stelde zich voor, dat wanneer het vol gend jaar er weer verkiezingen waren er meer matigheid zou worden betracht, door hen die geen wethouders kunnen leveren Spr. oordeelde voorts, dat het aantal R K. in het ambtenarencorps te gering is Het geldt hier een verwijt tegen het vorig colle ge, doch er is wel iets goed te maken om een achterstand in te halen. In de gang van zaken bij het Maatschap pelijk Hulpbetoon behoorde, naar spr. oor deel, verbetering te komen, ook met het oog op het belang van de gemeente-financiën. Ook voor kasgeldleeningen wenschte spr. een ander beleid. Uitvoerig besprak spr. de toenemende uit gaven voor armenzorg die in vijf jaar van 170.000 tot 300.000 zijn gestegen. Voor spr. stond vast, dat Alkmaar een steeds toe neming van dit bedrag niet kan blijven finan cieren. Spr. oordeelde, dat wanneer er iets wordt gedaan, Alkmaar pas de allerarmste wat meer zal kunnen geven wat voor noodzake lijk levensonderhoud noodig is. Dit moet voorkomen worden en spr. vroeg B. en W daarover een bespreking te openen met de organisaties op het gebied van Armenzorg. Komende tot de financieele politiek onder wierp spr. de toelichting van B. en W. voor de begrooting van 1935 aan critiek. Waar zijn de schoone dagen gebleven, al dus spr. De leiding moet uitgaan van B. en W. en spr. zal zich daarbij noode neerleggen. Hij oordeelde, dat B. en W. moeten bedenken, dat er geput moet worden uit het werkloo- zensubsidiefonds en het speet hem, dat B. en W. geen gevolg geven aan den aandrang van den raad om vooruit te zien. Hij noemde de uitgaven voor de Handelsschool en het Centraal Ziekenhuis, het drukwerk, de tele foon en andere bezuinigingsmogelijkheden Mindere ontvangsten uit belastingen en bedrijven zullen volgen en z.i. dient het col lege tijdig na te gaan welke bezuinigingen voor 1937 zijn aan te brengen. Spr. drong daarop ten sterkste aan om het perspectief voor 't volgende jaar te verhelderen. Wan neer wij in Oct. geweten hadden hoe de finan ciën er voorstonden, dan zou spr. niet ge stemd hebben voor het voorstel om den mi nister te berichten, dat wij geen reden zien voor loonsverlaging. Nu staan wij al zoo ver dat wij half worden gedwongen. Bezien we de financiën, dan oordeelde spr., hoezeer het hem spijt, dat korting noodzakelijk is. De verzorging van de werkloozen oordeel de ook spr. rijkszorg, daarom vond hij het niet erg, dat voor de werkverschaffing 99 pCt. wordt gevraagd. Nu bovendien een ex- tra-uitkeering moet worden gevraagd, achtte spr. het niet redelijk om af te wachten, dat de minister zegt: „eerst de ambtenaren 5 pCt. gekort". Spr. oordeelde wel, dat hier van, gezien de pas ingevoerde salarisvermin dering, het politiepersoneel hiervan moet worden uitgeschakeld. Spr. verheugde zich er over, dat in het G.O. is aanbevolen een kindertoeslag, om de gevolgen van de korting voor de groote ge zinnen te verzachten. Spr. verzoekt den raad daarmede rekening te l.ouden. Wanneer het begint bij het derde kind en oploopt tot het vijfde, tot 50, dan kost het een 3000. Mede namens de heeren Keijsper, Hoijtink en Grondsma, deed spr. het voorstel om te beginnen bij het derde kind een kindertoeslag in te stellen. Om half zes werd de vergadering ge schorst tot half acht. Avondvergadering. E)e heer Venneker deelde neg mede, dat zijn motie inzake kindertoeslag mede wordt ingediend door den heer Leesberg. De heer Van d e V a 11 had zich verwon derd over de mineur-toon waarin de rede van den heer Venneker gesteld was. Is alle hoop bij de R.K. ver dwenen Spr. zal een ander geluid laten hoo- ren. Er was in de stukken een genoegelijke toon. Men ver heugde zich al gemeen, dat men weer in het ge stoelte der vroedschap zat. In Goes had spr. op een sociëteits- geb. de spreuk van ongeneuch- d, Vall ten vrij gezien. Zoo was ook de toon bij de algemeene beschouwingen. Spr. deed het genoegen, dat mr. Leesberg, als hij zich vergiste, optrad als corrector van den Vrijheidsbond en oordeelde het goed, dat men de verschillende denkbeelden tegenover elkander plaatste Wij zijn over de afgeloopen verkiezingen, na een vruchtbare samenwerking met de R.K. Staatspartij, tevreden. Na de zeer felle en vaak ten onrechte geveerde critiek op het beleid van het college, as er groote belang stelling, hoe de kiezers daarover zouden oor- deelen en dat oordeel is voor de R.K. en ook voor ons, na wat zich bij ons heeft afge speeld, bevredigend. Er is geschreven in de stukken, dat er wel eens een enkele is uitge gleden. Dat overkomt een ieder wel eens, doch met voldoening constateerde spr., dat dit maal niet zoo tegen de vormen is gezondigd als de vorige maal. De Noord-Hollander simuleert geheel in den geest van de verkiezingskraam van den heer Hoytink, dat er met geld is gesmeten Zelfs het pogen om dit aan te toonen is niet gelukt, wel gelukte het een toon te brengen, waarover spr meende een enkel woord .e moeten zeggen. Spr. onderwierp een verkiezingsblad van de Noord-Hollander aan critiek en noemde het vrijmoedig te beweren, dat de Roomsch- Roode samenwerking verlaging van de loo- nen voor de werkloozen bracht, terwijl de heer Hoytink regelmatig in die richting dreef. Belastingverhooging. Het is den heer Hoy tink bekend, dat die is opgelegd door de re geering. Alkmaar financieel aan den afgrond! Is dat het gevolg van de gemeentelijke politiek Het is vrijmoedig a's men dit beweert. De hoofdoorzaak is, ook volgens een neutraal vakblad, een gevolg van de crisis-uitgaven, die met de gemeentelijke geste weinig uit staande hebben en ten laste van het rijk be- hooren te komen. Door de politiek van het rijk zijn bijna al le gemeenten in de war gebracht. Ook ge meenten waarin geen soc.-dcm. zitten De partij-opvatting van den heer Hoytink en de zijnen is, dat ten onrechte van 's lands be stuur de soc.-dcm. tot de gereclasseerden be- hooren. Spr. vergeleek de positie van het gemeente bestuur bij die van een goed arbeider, die werkloos wordt en moet gaan stempelen. De werklooze krijgt overheidscontrole en nu alle potjes leeg zijn moet ook de gemeente die aanvaarden en dan schrijft de heer Hoy tink: „gij hebt ons financieel naar den af grond gevoerd". Spr. oordeelde, dat de mi nister niet argumenteert, doch alleen be weert, als hij zegt, dat de werkloozensteun primair een taak is voor de gemeenten. Weer blijkt, wat Wibaut schreef, dat wij met sneltreinsvaart achteruit gaan. Wij staan voor een zeer moeilijke begroo ting, door wat ons door de maatscharmelijke omstandigheden is opgelegd. In Bloemen- daal en Wassenaar is dit niet het geval, doch niet omdat men daar een beter beheer heeft gevoerd. Wie onzen toestand een gevolg noemt van een slecht beheer aan 't Roomsch- Roode blok, moet aantoonen, dat dit zoo is Wij moeten zorgen voor de werkloozen en ongetwijfeld hebben wij schitterende voorstellen in het verslag kunnen beluiste ren, als het afgraven van het Victorie-park en het dichtgooien van de Mient en het Ver- dronkenoord. Men kan evengoed voorstellen de Waag en de Groote Kerk af te breken. De Groote Kerk, met welks herstel men eindelijk eens moet beginnen. Het geld ligt renteloos bij millioenen in de safé's der banken. Onze beweging heeft een eerlijk stuk arbeid op de dagorde van het dagelijksch leven: Het plan van den Arbeid. Spr. vroeg het college hoe het stond met het boschplan, dat verrijking voor de stad kan brengen. Ook informeerde hij, hoe het stond met het West-Friesche kanalenplan en den verbindingsweg Westdijk—Prov. weg naar Schagen. Ook oordeelde hij, dat de Ju- liana van Stolberg-laan moet doorgetrokken worden naar het Noordhollandsch kanaal en ook vroeg hij hoe het stond met de bouw plannen in den Overdiepolder. De terminologie 300.000 voor steun werkloozen als armenzorg, weigert spr. te aanvaarden. De heer Venneker: De steun aan werk loozen is niet onder de 300.000 begrepen. De heer v. d. V a 11 ging voorts in op het geen de heer Venneker gezegd had over het openbaar onderwijs, doch de heer Venneker maakte duidelijk dat hij over het lager on derwijs gesproken had. Kindertoeslag wilde hij nog nader bekij ken. De heer Appel was erkentelijk voor de handhaving van het vrije woord. Ook spr. was voor zijn partij over den verkiezingsuit slag tevreden. Trots de voor spellingen van de soc.-dem. is spr. partij in den raad verte genwoordigd en hij onderwierp hetgeen de heer Bonsema in het soc.-dem. ver kiezingsorgaan had geschreven aan critiek. Spr. betwistte de S.D.A.P. het Appel recht om de stemmen van de links-geöriënteerde arbei ders voor zich op te eischen. teerde arbeiders voor zich op te eischen. Niet alleen De Noord-Hollander, maar ook de soc.-dem. veroorloofden zich in hun ver kiezingsorgaan uitdrukkingen, die laakbaar zijn en spr. citeerde, dat geschreven werd, dat stemmen op cummunisten en R S.P.-er3 verraad is van eigen klassen. Dat is toch ze ker wel onbehoorlijk. De S.D.A.P. moet dus maar in eigen tuintje wieden. De heer v. Drunen: Wie schreeft dat? De heer Appel: De heer v. Dvan Drunen. (Hilariteit.) Spr. onderwierp hierop hetgeen de heer Hoytink had geschreven en noemde het een blamage voor zijn partij, als het juist was, wat de heer Keijsper schreef, dat de R.S.A.P. zijn verkiezing te danken heeft aan de N.S.B. Voor de arbeidersklasse heeft spr. weinig ver trouwen in de besluiten van dezen raad, om dat hij zich het socialisme als doel stelt. Er is slechts schiin-democratie. Weth. Bonsema: Hoe ben je dan in den re ad gekomen? De heer A p p e 1: De regeering-Colijn be reidt in ons land het fascisme voor. In In donesië De v o o r z i t t e r: Ik zou het op prijs stellen, als u in Alkmaar bleef. De heer Appel: Ik wil trachten de poli tieke denkbeelden van de R.S.P. te ontwikke len en de heer Sietsma heeft nog gezegd „ga je gang maar". (Gelach.) Spr. ging hierna in op de crisispolitiek, be- toogende, dat teruggekomen wordt op den vroegeren steun aan de arbeidersklasse De vakbeweging wordt gedegradeerd tot een be heerdersorganisatie voor de bezittende klasse en toont geen vertrouwen te hebben in het daadwerkelijke verzet van de arbeidersklasse. De S.D.A.P. blijft zich overgeven aan een valsch herstel naar het kapitalisme, men breekt met de ontwapening. Devoorzitter oordeelde dit weinig te maken te hebben met de Alkmaarsche bt' grooting. De heer Appel oordeelde het noodig u> politieke gevoelens van zijn partij naar vu'en te moeten brengen, in een uur zou hij wei klaar zijn, doch hij zou trachten het te doen in den geest van den voorzitter. De S.D.A.I staat afwijzend tegen de strijdkrachten, om dat zij de uitverkorene zijn van de R K; Staatspartij. „Het Plan van den Arbeid noemde spr. een buiging voor verschillende werklieden. Spr. zette hireop zijn standpunt ten aan zien van het onderwijs uiteen:' „één school voor allen" en bracht hulde aan het onder wijzend personeel. Kosteloos onderwijs, scnoolvoeding en kleeding oordeelde hij <*en taak voor de overheid. Een onderzoek naar de gezondheidstoe stand van de jeugd oordeelde hij met het oog op de aan den dag gekomen ondervoeding noodzakelijk. Voorts oordeelde hij, dat bezuiniging door concentratie van de bedrijven verkiegen kan worden. Winst halen uit de bedrijven oordeelde hij 'unest voor de arbeidersklasse Gas, electra en radio moet tegen kostenden prijs worden geleverd. De arbeiders zijn de eenige producenten, doch genieten het minst Eerst winst voor de aandeelhouders, dan winst voor de winkeliers en tenslotte eischt de fiscus het laatste deel. De heer Stoutjesdijk: Van de win keliers. (Gelach.) De heer Appel ging voort met zijn be toog, waarna hij de huidige kapitalistische maatschappij veroordeelde en de verschillen- deb elastingen aan critiek onderwierp, daar bij als zijn meening uitsprekende, dat de be lastinggrondslagen verkeerd waren. De heer v. d. Vall had spr. gesommeerd om terug ie komen op zijn Lenin-Marxistische wereldbe schouwing. Spr. wilde daaraan voldoen door te verwijzen naar een verklaring op het laat ste wereldcongres van de 3e Internationale. Alleen hij is den naam van communist waar dig, die zich ook in zijn daden en doods vijand toonde van de burgerlijke maat schappij. Hierop gaf spr. een resumée van het ge meentelijk program der R.S.A.P. Spr, oor deelde dit niet onbereikbaar. De heer Voge laar hechtte weinig waarde aan de cijfers, omdat men er een toepassing geeft voor elk bijzonder geval. Men z-g', dat de kiezers te vreden waren over het beleid. Spr. oordeelde, dat zij nog voor het beleid van het college stonden f Pas na en bij de Het is zijn goed recht van den heer Appel om tegenstander te zijn van bijzonder onder wijs, maar de heer Appel heeft trouw aan de wetten beloofd en dient dus niet te weigeren aan de uitvoering er van mede te werken Ove rigens oordeelde spr., dat het betoog van den heer Appel meer bedoeld was ter leering voor de S.D.A.P. Het antwoord van het college „als dcor concentratie van de bedrijven bezuiniging mogelijk is, dan zijn wij er voor", oordeelde spr. geen antwoord op de vraag. Dit geldt ook voor andere antwoorden. Spr. schreef dit toe aan de betrachte haast en hij gaf in over weging voortaan de behandeling niet in zco'n korten tijd te laten gebeuren. Het vorig jaar werd geatwoord, dat er 8 ambtenaren buiten de gemeente woonden. Nu wordt geantwoord, dat het er 10 zijn. Spr wilde die vragen maar achterwege laten, maar zou gaarne zien, dat de richtlijnen door den raad werden vastgesteld. De aanleg van het vliegveld zag hij gaarne tegemoet en hulde bracht spr. voor de samenstelling van de begrooting Door het antwoord van B. en W. staat vast, dat vroeger geen begrootingen zijn gekomen, die een juiste raming van inkomsten en uitgaven brachten. Spr. oordeelde, dat de noodlijdendheid een paar jaar verschoven had kunnen worden. Nu moet de begrooting met een belangrijke bijdrage van het Rijk sluitend worden ge maakt en spr. verwacht daarom, dat de be grooting nog wel eens terug zal komen Spr. gaf de voorkeur er aan de bezuinigingen in een goed uitgewerkt plan op te nemen, waar om hij er mee accoord gaat het geraamde be drag in de begrooting op te nemen en later te zien, wat er moet gebeuren. Niemand kan zeggen, dat er uit de begrooting niets ge haald kan worden. De salariskwestie is door het Rijk opnieuw aan de orde gesteld. Nu kan men zich in denken, dat er zijn. die zeggen „wij houden vol". Nu wij niet op eigen beenen kunnen staan, kon spr. dit standpunt niet innemen Wel gaat hij accoord met de motie-Venneker. De Raad, van oordeel, dat de voorge stelde korting op de loonen en salarissen van het gemeentepersonee' het noo«'g maak: de gevolgen voor de groote gezinnen eenigs zins te verzachten, noodigt B. en W. uit met een voorstel te komen, waarbij aan dat personeel een kin dertoeslag boven de loonen en salariss wordt toegekend, op den voet der rijksregeling Onderteekend door de heeren C Venneker V P Keijsper, J Vogelaar, Hoiitinki Grondsma, A. J. M Leesberg en D J WoU dendorp Spr vulde de motie aan met de wenk dat B en W. deze aanhangig moeten maken het U. Spr. deed een beroep op de raad kindertoes'ag in te voeren Voorts oordeelde spr. dat met de begroo in om de ting van 1937 rekening gehouden moet Wor. den Het vorig jaar weigerde het college dit en dii is bij de begrooting van l'J3b funest pe. worden en nu geeft het college hetzelfde- antwoord. Er is maar een stap en wij 2j]n noodlijdend. Als wij niets doen zijn wij hft in 1937 zeker en daarom snapt spr het college niet,Bezuinigingen moeten aange- bracht worden Met aandrang verzocht spr als de begrooting is vastgesteld, te kijken wat er te deen is. Spr bedoelt geen critiek or. de bedrijven of de directeuren, maar al- leen dat men dingen moet opofferen die wij op prijs hebten gesteld, maar niet meer kun- nen behartigen. De bevolking zal haar eischen moeten matigen, zoodat de diensten met minder kunnen volstaan De vraag of gemeentewerken niet te veel bezet is met per- toneel, wilde men ook niet onder de oogen zien Tenslotte zou de vereeniging van Ne- dtrlandsche gemeenten daarover rapportee ren en dit rapport kennen de raadsleden niet. Spr is van meening, dat de tegenwoor dige bezetting niet gehandhaafd kan blijven. Volstaan moet worden met een kleine kern, die naar behoefte wordt aangevuld, doch niet met vast personeel. Ook de uitgaven van de plantsoenfcedrijven toonen geen enkele bezuiniging. Gaarne bracht spr. hulde voor de verzorging en hij zal het betreuren als daarin achteruitgang moet worden econstateerd, doch w ij worden genoodzaakt om ons met minder tevreden te stellen en spr. verzocht het college het zoo te bezien, dat bet minste nadeel wordt aan gebracht. Spreker verheugde zich er over, dat de heer Venneker ook dit geluid laat hooren. Aan het college vroeg spr. de toezegging dit te bekijken, anders zal de raad moeten zeggen „met zooveel moet het ge daan worden" Spr. verwacht voorts spoedige aanhangig making van de plannen om het aantal scho len in"overeenstemming te brengen met bet aantal leerlingen. Gezien de cijfers zal spr. nog niet dirett stemmen voor opheff:ng van de functie ad junct-archivaris ofschoon hij niet accoord gaat met het rapport van den rijksarchivaris, waaruit blijkt. Jat er bijna geen veiling is, of de archivaris is daar ook aanwezig. Dit wijst er op. dat in die richting wel iets te bezuinigen is. Spr zal het op prijs stellen, wanneer haast wordt gemaakt met het aanwijzen van vaste standplaatsen voor taxi's, omdat hij dit van groot belang aebt De plaatsing van de schutting om het te bouwen politiebureau gaf B en W aanlei ding tot het geven van een eigenaardig ant woord, dat spr. aan critiek onderwierp. Het punt is op zich zei! gevaarlijk en door bet plaatsen van de schutting op deze wijze, is het gevaar verhoogd Ook is sterk de indruk gevestigd dat niet met denzelfden maatstaf is gemeten, als bij uitvoering van andere werken in acht is genomen. De opheifmg van de Armenraad is ook m het regeerings-bezuinigingsontwerp opge nomen doch zai op aandrang van de Kamer door de regeering worden bekeken Spr ge looft niet, dat door opheffing bezuiniging verkregen wordt en hij wil daarin dus niet vooruit loo pen. omdat de centrale leiding niet behoort bij een orgaan, dat onderge schikt is aan de gemeentelijke administratie. De voorbarige publicatie over de mogelijk heid van voorschotten vond spr. onge- wenscht. Voorts oordeelde spr., dat een ieder moest medewerken, om ae contróle zoo goed mo gelijk te doen zijn en de werkgevers kunnen dit doen. door zooveel mogelijk gebruik te maken van het bureau voor ai beidsbemidde- ling. Misbruiken moeten worden voorkomen, en daarom moet ieder medewerken Spr. vroeg of B. en W. onder de oogen willen zien. of concentratie bij de bedrijven moge lijk is. Voorts sloot spr zich aan bij de woorden van hulde voor de wijze waarop het college de belangen van het G E B. en het belang van de gemeente hebben verde digd en bij uitte daarbij de wensch dat niet te veel Alkmaarsche raadsleden deel zullen uilmaken van Provinciale Staten, aangezien men die anders wel het eerst op oen weg zou kunnen ontmoeten, om het bedrijf in handen van de provincie te stellen Voorts vroeg spr., hoe het met het gas verbruik gaat. Mr. de Groot: „Onbekend maakt onbemind" en toen ik plotseling ge roepen werd heb ik er tegen op ge zien, omdat wat mij niet bekend was. In de 2 maan den, dat spr zit, heeft hij geleerd, dat het geen sine cure was om zich in de begrooting Mr. de Groot- in te werken. Spr. heeft bewondering voor de orato rische gave van de leden en geconstateerd, dat dingen gezegd worden, die in het belang van de gemeente zijn. Het heeft spr. verwonderd, dat bij debatten verkiezingscourantjes in het K6"1?? gebracht worden Hij heeft nu geleerd dat hij die voor een volgencjf maal moet be waren en ook dat men niet behoeft te schro men aanmerkingen te maken op he> college, al constateerde hij, dat de raad gemoedehj* is. Spr. sloot zich aan bij het betoog van do lleer Vogelaar over de haastige spoed l* beantwoording van de vragen dooi het col lege heeft spr. niet bevredigd Spr heeft g vraagd om de vergunningen van ambtenare in te trekken en daarop is alleen als an woord gekomen, dat B en W. het zl1' bespreken Met klem dringt spr. er op J om, bt'iten gezondheidsredenen, de naren te verbieden, buiten Alkmaar wonen. hfi Ook de kwestie van het diorama van Holland huis in Brussel, dat f 200 kostP jaar, besprak spr. en hij gaf in overweg (f dit ter beschikking van de A N V stellen, om het op wereld ten toonstelb 8 te exposeeren waar het meer effect kan teerer je Voorts oordeelde hij, dat het colieg

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10