JïcooUiciaat 7lieuws SfJOCt UITVOERING TE STOMPETOREN. $JïeepstiiditiQeH. J^ediUtakm „COUPONDAGEN" ZONDER VERGUNNING. L'Binnenland Lucntpost en nachtposttreinen BEDRIJFSRAAD VOOR HET KAPPERSBEDRIJF. IR. DUBOIS DIRECTEUR NOZEMA Zijn levensloop. HET AUTO-ONGELUK OP DEN NIEUWEN RIJKSWEG. RADIOREDE OVER „DE BEUL". DOODELIJKE VAL DOOR DE GLADHEID. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Vergadering te Zaandam. HET PALEIS BLIJFT PALEIS. Amsterdam staat eigendom van het voormalig raadhuis op den Dam ai. m i«j m m m m - \M I 111 m m L ^3 9 i\ k Dr J. A. Verhage, die benoemd Is tot voorzitter van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur als op volger van den heer E. H. Krelage NOORDSCHARWOUDE Een reddingbrigade voor Lan- gendijk en omgeving opgericht. In het lokaal van den heer L. Hop werd een bijeenkomst gehouden door de afd. Lan- gendijk van de Ned. Ver. E.H.B.O.; de be langstelling was vrij goed. Ook de burge meester dezer gemeente, Jhr. A. L. van Spengler, was aanwezig, terwijl de zwemver- eeniging Heerhugowaard eveneens vertegen woordigd was. De voorzitter, de heer Tromp, opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot den burgemeester en den spreker, den heer Meijerink. Het is de bedoeling, vaklieden ia het zwemmend redden te krijgen. Ook ijs- wachten zijn noodig en geen overbodige luxe bij het gevaar dat men heeft bij het ijs vermaak. De heer Meijerink, hierna het woord ver krijgende, zeide steeds van de meening uitge gaan te zijn om de financieele lasten zoo laag mogelijk te houden. Het moest voor ieder fat soenlijk mensch mogelijk zijn lid te worden. Daarom had spr. voorgenomen geen contri butie te heffen van de leden, in I laarlem. Er zijn wel gegoede particulieren, die ervoor ge voelen, terwijl de gemeente Haarlem volle medewerking verleende. Het valt wel moei lijk om tegenwoordig subsidie te krijgen van de gemeenten. De contributie is later vastge steld op f 1.50 per jaar voor gediplomeerde leden. De jeugdbrigades bestaan uit jeugdige personen van 14 to 16 jaren, welke 1 con tributie betalen. Nuttig is het zich aan te sluiten bij de Ned. Vereen, tot het Redden van Drenkelingen. De aangesloten werkende leden zijn alle verzekerd tegen ongevallen; wanneer men wordt opgeroepen tot het ver- leenen van hulp en op weg daarheen, bij he* verrichten daarvan of op den terugweg een ongeval krijgt, is men verzekerd Dit is ook een gemeentebelang, want wanneer men in het ziekenhuis moet worden opgenomen, ont vangt men 6 X 3 of 18 gulden per week. Bij de dood door verdrinking wordt 3000 uit gekeerd; bij levenslange ongeschiktheid ont vangt men 6000. Het lidmaatschap van den Bond kost IC per jaar voor een vereeniging van 40 leden Bij een grooter aantal tot 100 leden wordt 0.25 per lid meer geheven. Men kan toe treden als Koninklijk goedgekeurde vereeni ging als afdeeling en als steunend lid, het geen 5 per jaar kost. Bij toetreding als af deeling is men rekenplichtig aan den bond, terwijl een steunend lid geen stemrecht heeit. Naar aanleiding van eenige vragen werd door den heer Meijerink medegedeeld, dat de vereeniging vrij blijft het huishoudelijk regle ment samen te stellen, wanneer dit maar niet in strijd komt met statuten van den Bond Een ledenal van dertig a veertig is een aantal waarmee de vereeniging wel rendeert; het is echter moeilijk te zeggen, daar het er van afhangt, of de dokter betaald moet wor den of niet. De financieele kant van de zaak werd uit voerig besproken. Hier is dat wel een zeer voorname factor, nu men in deze depressie heeft. De heer Meijerink merkte op, dat sommige vereenigingen, zooals het Witte Kruis en liet Wit-Gele Kruis de vereeniging steunen. Het Rijk heeft echter een slecht voorbeeld ge geven, door geen subsidie te geven. Gevraagd werd of men in den korten tijd, dat men hier kan zwemmen, voldoende opge leid kan worden. Het antwoord luidde, dat de grepen kun nen worden geleerd in den winter, terwijl in de drie zomermaanden het zwemmend redden zeker kan worden geleerd. De heer Leurink richtte hartelijke woorden tot den heer Meijerink en den ougemeester voor het genomen initiatief en spr. beval zijn collega, den heer Rood te Oudkarspel, aan, om de leiding te nemen van het onderricht van de leden. De heer Rood merkte op, dat zijn kunnen wel overschat i§. Spr. is bereid alle mede werking te verleenen in de vereeniging. Na nog eenige besprekingen gaven zich zeventien personen op door de te vormen bri- gade. De heer Meijerink verzocht namens de ver gadering het eere-voorzitterechap te willen aanvaarden. De burgemeester nam de benoeming aan onder hetzelfde voorbehoud dat sommige leden maken. Spr. hoopte echter, dat spoedig tot de definitieve oprichting zal worden over gegaan. Wanneer de financieele opzet op be scheiden voet worden gehouden, zal hier tegen geen bezwaar kunnen zijn. Dan zal spr zeer gaarne het eere-voorzitterschap aan vaarden. Na eenige besprekingen werd besloten tot oprichting van de Reddingbrigade Langen- dijk en omstreken. Burgemeester van Spengler sprak zijn ge noegen uit over dit besluit. t Overgaande tot de bestuursverkiezing werd tot voorzitter gekozen de heer S. P. Rood te Oudkarspel met 12 stemmen. De heer Rood nam de benoeming aan. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren C. Schrieken te Zuid-Scharwoude, Jb. Balder te Broek op Langendijk, W. Boon te Oudkarspel en P. Scheltus te Noord-Schar woude. Hierna gaf de heer Tromp de leiding dei vergadering over aan den heer Rood, die zijn overtuiging uitsprak, dat met de medewer king van den eere-voorzitter, bestuur en leden de vereeniging tot zegen zal strekken. Den heer Meijerink dankte spr. met eenige harte lijke woorden voor zijn vele bemoeiingen in deze. De heer Leurink deed een beroep op dr de Wit om zijn medewerking te verleenen aan het mooie doel. Nadat de heer jhr. van Spengler den heer Meijerink had bedankt, volgde sluiting. De heer dr. de Wit werd benoemd tot medisch adviseur op voorstel van den heei Meijerink. Na sluiting der vergadering twintigste lid ingeschreven. werd het AANBESTEDINGEN. Door den Dienst der Zuiderzeewerken is heden aanbesteed het vernieuwen van een gedeelte van de Daelenkade te Hoorn met bijkomende werken. Laagst inschrijvers waren W. en H. Vis ser te Lemmer voor 13.360. De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed het onderhoud gedurende 1936 van de kunstwerken in den afsluitdijk te Den Oever en Kornwerderzand met bijkomende werken. Laagste inschrijver was O. T. Bosker te Wieringen voor 31.240. Turnen. Onder leiding van haar directeur, den heer J. Schuurman, gaf de gym- nastiekvereeniging „Voorwaarts" Don derdagavond een uitvoering in café Kamsteeg. Er was veel belangstelling. Groote aandacht was er onder de vele oefeningen, welke correct werden uitgevoerd. Bijzonder vlot gingen de knotsoefeningen door de dames, en de vrije oefeningen door de jongens B klasse; bekoorlijk voerde de meisjes- afd. B een dansje, de dames-afd. rhytm. oefeningen uit. Ook de brugoefeningen var. de heeren verwierven telkens ap plaus, en de spanning waarmede het werk aan den rekstok en op de brug werd gevolgd, uitte zich in klaterende bijvalsbetuigingen voor de prestaties van den heer Schuuring, die zich als een keurturner ontpopte. De begeleiden de muziek van de A. B. C. Boys, soms iets luid, was over het algemeen goed. De humorist André Corrél zorgde voor de afwisseling met voordrachten, die danig de lachtlust opwekten. Aan het einde bracht de voorzitter een woord van hulde aan den directeur, die „Voorwaarts" in vlug tempo vooruit leidt De tweede uitvoering voor jonge lui is op den len Kerstdag. K. N. S. N. Ajax 19 December van Amsterdam naar Rotterdam 20 December te Rotterdam. Breda 19 Dec. te Tocopilla. Hebe 19 Dec. te Hamburg. Hermes 19 Dec. van Istanboul naar Bourgas. Juno 19 Dec. te Barcelona 10 Dec. van Barcelona naar Tarragona. Mars 19 Dec. van Amsterdam naar Rot terdam 20 Dec. te Rotterdam. Oberon 19 Dec. van Amsterdam naar Rotterdam 20 Dec. te Rotterdam. Odysseus 17 Dec. van Pto. Barrios naar Kingston. Orion 19 Dec. te Lissabon. 19 Dec. van Lissabon naar Malaga. Stella 20 Dec. te Amsteram. Telamon 19 Dec. 12.35 140 Mijl Z. W. Ouessant. Triton 19 Dec. te Lefkandi. Ulysses 19 Dec. van Patras naar Am sterdam. Venezuela 19 Dec. Miguel gepass. Vesta 19 Dec. C. Finisterre gepass. Woensdag heeft de kantonrechter te Zuidbroek, mr. L. Crebas, vonnis gewe zen inzake eene vervolging ingesteld tegen den heer N. G. D. te Veendam, we gens het zonder vergunning van de Ka mer van Koophandel aankondigen van coupondagen. In het vonnis is o. m. overwogen dat door de aankondiging „coupondagen" bij het publiek de indruk wordt gewekt dat er koopjes zijn te krijgen, omdat het weet dat voor coupondagen ook wel extra coupons van het stuk worden ge knipt. Door den inhoud van de aankon diging mag worden gesproken van een aanbieding, die redelijker wijze den in druk wekt van een tijdelijke en voor- deelige aanbieding. De kantonrechter overwoog mede, dat ver dachte zich vooraf om inlichtingen heeft ge wend tot iemand van wien hij mocht ver wachten, dat deze terzake kundig was, maar van dezen persoon heeft hij geen inlichtingen verkregen omtrent het al of niet geoorloofd zijn van de aankondiging daar de bepalingen der wet van dien aard zijn, dat zeer vele vragen door de practijk een oplossing moeten vinden. Het O. M. had de vorige week een boete van 50 gevorderd. Mr. Crebas bepaalde de straf op 5 subsidiair 5 dagen hechtenis De raadsman, mr. E. J. Bulder te Veen- dam had geconcludeerd tot ontslag van rechtsvervolging. POSTVERZENDING IN DE KERSTWEEK. Gedurende de Kerstwek zal de uitwisse ling van luchtpostcorrespondentie naar lan den buiten Europa in vele gevallen be langrijke wijziging ondergaan. Belangheb benden uilen derhalve goed doen zich aan het plaatselijke postkantoor tijdig van de laatste verzendingsgelegenheid op de hoog te te stellen. Voorts kan, in aansluiting op het bericht betreffende het uitvallen der nachtposttreinen in de nachten van 24 op 25 December en van 31 December op 1 Januari a.s., nog worden medegedeeld dat de gebruikelijke postverbin ding van Rotterdam en 's-Gravenhage met Amsterdam ook in die nachten gehandhaafd blijft, zoodat de verzending van luchtpost correspondentie voor Ned.-Indië met de vliegtuigen van 25 December en 1 Januari a.s., o.a. voor Rotterdam en 's Gravenhage geen wijziging ondergaat. Bij Kon. besluit van 21 November is, zooals gemeld, ingesteld een bedrijfsraad voor het kappersbedrijf. Woensdagavond is te Amsterdam de eerste vergadering van dezen raad gehouden. Het bureau van den raad wordt gevormd door de heeren: J. Cornax, werkgever voorzitter; C. Th. Zorn, werknemer-plaats- vervangend-voorzitter; A. J. Loppersum, secretaris. Naar wij vernemen, is binnenkort de benoeming te verwachten van ir. A. Dubois te Hilversum tot di recteur der Nozema (Nederl. Om- roep-Zendermaatschappij). Naar men weet is de N.V. Nozema een gemengd bedrijf, gevormd zoowel door den Staat der Nederlanden, als door de vier groote omroepvereenigingen teza men; haar taak is de exploitatie en even tueel bouw der Nederlandsche omroep- zenders. Een technisch omroep-in6tituut derhalve, met aan het hoofd een Raad van Beheer en een directeur. Benoe ming en ontslag van laatstgenoemde zijn aan de goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Zaken onderwor pen. Als directeur zal thans ir. A. Dubois optreden, die zijn sporen in de wereld van den omroep sinds lang verdiend heeft. De heer Dubois is geboren in 1887. Hij bezocht van 1904 tot 1908 het Kon. Insti tuut van de Marine te Willemsoord en werd daarna twee jaar in Indië ge plaatst. Na zijn terugkomst in 1910 werd hij in gedeeld bij de opleiding voor draadlooze telefonie van de Kon. Marine te Amsterdam. In 1911 werd de heer Dubois benoemd tot adjunct-inspecteur van het Vervoer der liollandsche Spoorwegen. Begin 1912 verliet de heer Dubois weer de spoorwegen, waarna hij van 1912 tot Augustus 1914 studeerde aan de Techni sche Hoogeschool te Delft. Tijdens de mobilisatie deed de heer Dubois vrijwil lig dienst, hij werd toen als zee-officier gedetacheerd bij den Generalen Staf van de Landmacht, hem werd de leiding toevertrouwd van de afdeeling radio- telegrafie van de Landmacht. Eerst in 1917 werd den heer Dubois vergund den dienst te verlaten in verband met zijn benoeming tot directeur der nieuwopge- richte Nederl. Seintoestellenfabriek te Hilversum, welke functie de heer Du bois tot 1930 vervulde. Oniniddeldijk daarna voltooide hij zijn ingenieursstudie en slaagde in 1931 voor electrotechnisch ingenieur. Thans is ir. Bubois reeds ruim 3X jaar werk zaam als ingenieur bij de Rijkscommis sie voor Werkverruiming. Voor den omroep heeft de heer Dubois elangrijk en baanbrekend werk ge daan. Hij nam bijvoorbeeld het initia tief voor den eersten omroepzender in Europa, nl. voor den welbekenden Am- sterdamschen beursdienst; jarenlang stond deze zender op de effectenbeurs, tot de dienst door P.T.T. werd overge nomen. De N.S.F. stichtte den eersten gewonen radio-omroepdienst, de heer Dubois nam het initiatief voor de oprichting van den H.D.O., waaruit zich later de Avro ontwikkeld heeft. In 1925 behoorde de heer Dubois tot de ne gen oprichters van de Union Internationale, in den Conseil had de heer Dubois van den beginne af zitting en thans is hij reeds vier jaren voorzitter van de Commission de Rap- prochement van de Union. Voor de omroepvereenigingen hier te lan de heeft ir. Dubois zeer vele belangen behar tigd, in het bijzonder voor het Comité van Omroepvereenigingen, dat de gemeenschap pelijke belangen van K.R.O., N.C.R.V. en V. A.R.A. behartigt. In de laatste jaren behan delde ir. Dubois ook tal van vraagstukken, waarbij alle omroepvereenigingen belang hadden en thans zal hem binnenkort de lei ding van het nieuwe instituut: de Nozema, worden opgedragen! H.K.H. PRINSES JULIANA TE UDDEL. H. K. H. prinses Juliana heeft gisteren in den vooravond in het Theehuis aan het Uddelermeer, gemeente Apeldoorn het Kerstfeest gevierd met de leerlingen van de Naaischool te Uddel. H. K. H. was hierbij vergezeld van mej. A. L. Schoch, directrice van de Particulie re Zaken van H. M. de koningin en van H. K. H. prinses Juliana. Ongeveer veer tig meisjes namen aan dit feest deel. Mej. A. de Goede, dochter ren den burgemeester van Wijden®» (N Htrad Donderdag In het huwelijk met den heer P. Langedijk, adjunct- inspecteur van politie te Alkmadr. Het bruidspaar bij het verlaten van het gemeentehuis te Wijdenei Omtrent het ernstige ongeval, dat gister ochtend heeft plaats gehad op den Nieu wen Rijksweg tusschen Delft en Rijswijk, vernemen wij nader, dat de dames, die zijn overgebracht naar het ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage zijn mej. L. S. en mevr. A., beiden uit Den Haag. Hun toestand was gistermiddag zeer ernstig. Het bestuur van den V.P.R.O. deelt ons mede, dat de uitgestelde voordracht van Albert van Dalsum over „De bedoeling van het spel De Beul" hedenavond om 10.15 uur zal plaats vinden voor den microfoon van den VPRO. Ds. B. JJ. Aris zal een inleidend woord spreken namens het bestuur van dezen omroep. Vermoedelijk door de gladheid is gisteren de onderwijzer van de r.k bijzondere school te St. Isidorushoeve bij Haaksbergen, de heer J. Snoeijink, gevallen, waarbij hij een zware hersenschudding opliep. Des avonds is de heer S. aan zijn verwondingen bezweken. Dezer dagen had in een der zalen van Restaurant van Poeteren te Zaandam onder voorzitterschap van den heer A. J. Frederiks, de jaarvergadering plaats van het district XII (Noord-Holland- Oost) van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond. In zijn openingswoord wees de voor zitter op eenige onderwerpen, die in het afgeloopen jaar de aandacht van het district hadden, o.a. de wet op de uit- verkoopen en opruimingen, welker uit voering grootendeels in handen der Ka mers van Koophandel en Fabrieken is gelegd. Spr. releveerde voorts het voornemen der regeering om 'n aantal Kamers van Koophandel op te heffen, hetgeen dank zij de gevoerde actie voorkomen is. Tenslotte wenschte spr. de afdeeling Hoorn nogmaals geluk met haar 25-ja- rig jubileum, onlangs gevierd. De secretaris, de heer J. W. de Vries, bracht daarop het jaarverslag uit, waar in de reorganisatie van den Bond en de oprichting van het district worden ge memoreerd. Drie nieuwe afdeelingen traden in den loop van het jaar tot den Kon. Nederl. Middenstandsbond toe. De heer Oud trad als bestuurslid in het ressort van dit district en als secre taris af, waarop de heer de Vries bereid bleek voorloopig deze functies waar te nemen. Verschillende districten werken samen inzake de P E. N.-tarieven en een commissie bereidt, aangevuld met een deskundige, de actie voor. Ook het jaarverslag constateerde met vreugde, dat de dreigende vermindering van het aantal Kamers van Koophandel niet doorging. Goede verstandhouding en onderlinge waardeering tusschen dis trict en afdeelingen zijn aanwezig. Het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer Onrust, gaf een gunstig beeld van den stand der finan ciën. De controle-commissie, bestaande uit de heeren Eilander, van der Oordt en Boll, rapporteerde accoordbevlnding der boeken en bescheiden, zoodat dé charge volgde. Voor het volgend jaar zal de commissie bestaan uit de heeren Hoogkarspel (Wognum), J. Groen (Edam) en P. v. d. Stroom Krommeni^ De aftredende leden van het district* bestuur, de heeren Banning (Edain), van Dokkum (Andijk) en Geusebroek (Medemblik) werden herkozen. Besloten werd dat afd- dingen die geen zetel in liet bestuur hebben, zich daarin door een adviseerend lid kunnen doen vertegenwoordigen. Eveneens werden herkozen de heeren Spaander en Banning, resp. als lid en plv. lid van den Standsraad De heen Spaander, lid van den Staadi raad, rapporteerde, dat de boudstmandh versterking noodig hebben, willen de baai en het bondsbureau behoorlijk blijven fuoc tionneeren in het belang van den middear stand. Verhooging van bondscontributie kan op den duur niet uitblijven Namens verschil lende afdeelingen eerden opmerkingen gemaakt t.a.v. de gehouden Mica-week, alsmede over de werkzaamheden van het Comité tot Actie uit de midden standsbonden. De heer A. Swaan van het Bondsbureau beantwoordde deze opmerkin gen. De voorzitter sloot daarop met een woord van dank de huishoudelijke vergadering) waarna de heer W. I.ubberink uit Haarlem een rede hield over „Wat beteekent econo misch aanpassen". Hierop werd de bijeen komst door den voorzitter gesloten. In een historische zitting, onder lei ding van burgemeester dr. W. de Vlugt, die juist gisteren zijn 63sten verjaardag herdacht, heeft de gemeenteraad van Amsterdam gi6teravonde na een in het algemeen inteerssant en op hoag peil staand debat, met algemeene stemmen aangenomen de voordracht van B. en W., om met den Staat der Nederlanden een overeenkomst aan te gaan, waarbij de gemeente den eigendom van het voor malige Raadhuis aan den Dam afstaat en het Rijk voor den bouw van een nieuw Raadhuis een bedrag van tien millioen gulden verstrekt. Het nieuwe Raadhuis zal verrijzen op het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt aan het Frederiksplein. De regeering zal tharië onverwijld het noodige verrichten voor het verkrijgen van de goedkeuring door den wetgever van haar ter zake gedaan voorstel, zoo dat aangenomen mag worden dat de hoofdstad over enkele jaren een modern, aan alle eischen des tijds beantwoor dend stadhuis zal bezitten, waarvan de bcuw als een hoogst welkome verrui ming van de werkgelegenheid in de grootste gemeente van het Rijk gelden kan en dat bovendien voorzien zal in de dringende behoefte aan behoorlijke huisvesting van verschillende gemeen telijke diensten. De than6 eindelijk gevallen beslissing in een vele jaren getraineerd hebbend vraagstuk is mede een groot succes voor den burgemeester, die in de voorberei ding van deze voordracht en belangrijk aandeel heeft gehad. Namens alle wet houders werd hem daarvoor hulde ff® bracht door den heer S. R. de Miranda; de heer J. ter Haar Jr. sloot zich a's nestor van de raadsleden bij deze huid® aan. I 1 I I I 11 Ju 1 -1 rtiO 11 L .«WW* V- r u

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 14