J(A en Ma - I m UtcU is cLLe ru&aute HON IG'5 wT^ !huitieton Financieel Overzicht. in* UIT HET PARLEMENTAIRE LEVEN. E ONBUIGZAMEN «.-ff ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 21 DECEMBER 1935 Het Tweede-Kamer-sfelsel. De beurs onder den invloed van de laarswisseling: en onzekeren politie- ken toestand. - Ternghoudin* fen opzichte van den Franschen franc. marM WHÏ/inff 2P Pond sterling mist steun der Amerikaansche zil- veraankoopen. Gunstige dividend- besluiten van Amerikaansche onder nemingen. -_ Verbetering der spoorweginkomsten. Dividend- hervatting der American Enka. Hausse in aandeelen Redjang Lebong. J[°ewel gewoonlijk in de laatste weken van het jaar op de fondsenmarkt weinig omgaa' sde stópte dit jaar toch wel zeer opmfrke- l'ljL Men heeft hierbij dan ook niet alleen te doen met de gewone invloeden, die den han del ter beurze aan t eind van het jaar plegen te beperken doordien speculanten tot afwik keling van hun posities overgaan en de be- roepshandel geen nieuwe engagementen op zich neemt. Daarnevens doen zich bijzondere factoren gevoelen. In de eerste plaats dient de politieke onzekerheid in het buitenland te worden genoemd. De kans op een regeerings- crisis, zoowel in Frankrijk als in Engeland en de mogelijk onaangename verrassingen, die hieruit kunnen voortspruiten, geven alle aanleiding, om ter beurze met de uiterste om zichtigheid te opereeren. Het spreekt van zelf dat, wat Frankrijk betreft, de met de politieke situatie zoo'n nauw verband houdende valuta vooruitzichten hierbij speciaal in het oog wer den gehouden. Uit den aard der zaak komt de hierdoor veroorzaakte terughouding het duidelijkst tot uiting op de Parijsche beurs, waar met name Fransche staatsfondsen een flauwe stemming aan den dag leggen. De nieuw in getreden politieke spanning heeft er toe ge leid, dat de verwachte verruiming van de geldmarkt is uitgebleven. Wel heeft de Fran sche regeering den rentevoet voor de Natio nale Verdedigingsbons, die eind Nov van 3% tot 4J4 was verhoogd, tot 4 kun nen verlagen, waaruit dus zou kunnen wor den afgeleid, dat er wat meer animo bestaat, om aan den Staat te leenen. Daartegenover staat echter een voortdurend afbrokkelen der koersen van Fransche staatsfondsen ter beurze en een gebrek aan belangstelling vooi de nieuwe 5 staatsleening. De hoop, dat de aanzienlijke bedragen, die tijdens de jongste regeeringscrisis waren „opgepot", voor een groot deel in deze nieuwe leening zouden worden belegd, is derhalve niet in vervulling gegaan. De Fransche geldmarkt mist nog altijd de aanzienlijke bedragen, die uit vrees voor den franc naar het buitenland waren gevlucht; de groote bedragen, die voor het uitvoeren van aankoopen in ponden en dol lars op termijn waren uitgeleend, zullen eveneens eerst weder bij het afwikkelen van die transacties over eenige maanden vrij komen. Een en ander heeft tot gevolg, dat er nog geen sprake kan zijn van een disconto- verlaging door de Bank van Frankrijk, doch dat integendeel de geldkoersen op de open markt nog verder zijn oogeloopen Voor het aanhouden van speculatieve posities ter beurze moeten geldneraers, met inbegrip van kosten en belasting, een rente betalen, die uit komt op ca. 13 per jaar. Geen wonder dat dit remmend op den ondernemingsgeest werkt. De Londensche beurs heeft al evenzeer den invloed van de politieke onzekerheid onder vonden. Zoo is het wel opmerkelijk, dat de nieuwe, zoo sterk overteekende staatsleening. voortdurend iets beneden den koers van uit gifte wordt verhandeld. Nu wordt de terug houding te Londen nog in de hand gewerkt door de verwarring, welke op de zilvermarkt ontstaan is, als gevolg van de jongste wijzi ging in de zilverpolitiek der Amerikaansche regeering. Deze heeft weliswaar officieel ver klaard, dat zij haar zilveraankoooen zal voortzetten, in overeenstemming met de Zil- veraankoopwet, beoogende, haar zilvervoor- raad zoodanig op te voeren, dat naast het goud het zilver als grondslag voor het geld stelsel zou kunnen worden aangenomen, al dus tegemoetkomende aan het verlangen /|4/% ->VV. - r - I Jl -x- d^r a Prijsstijging van het witte metaal T ™acld'ge Amerikaansche zilverbelan- wLL" den Jongsten tijd heeft zij haar aan- Koooen op de voornaamste buitenlandsche honprU^ te Londen, echter zoodanig peperkt, dat een scherpe prijsdaling hiervan het gevolg is geweest. De loco-zilverprijs te °nden,1S in <te afgeloopen week gedaald tot 23 d. per ounce, tegen nog 29 Y, d. in het oegin van deze maand. Men vreest voor een verdere ineenstorting, indien de geruchten mochten worden bewaarheid, volgens welke de Amerikaansche regeering van plan zou zijn, den prijs voor binnenlandsch zilver in Amerika te verhoogen, en de aankoopen van buitenlandsch zilver voor goed te staken, resp. deze te beperken tot het koopen van ge ringe hoeveelheden op andere markten dar. die te Londen. Reeds heeft de prijsdaling van het zilver een demoraliseerenden invloed op andere marktgebieden gehad, tengevolge van het feit, dat de belangen van de verschillende markten zoo nauw zijn samengeweven. Het ophouden, resp. beperken der Amerikaansche zilveraankoopen is voorts niet zonder uit werking gebleven op den koers van het Ponu Sterling. De steun, welke de Engelsche valu ta ondervond door de Amerikaansche vraag naar Ponden ter betaling van de zilveraan koopen te Londen, is thans immers grooten- deels komen te vervallen en het gevolg hier van is, dat het Engelsche Egalisatie-fonds herhaaldelijk heeft moeten invrijpen, om een scherpe koersdaling van het Pond Sterling te voorkomen. Op de New Yorksche beurs heeft de beper king der zilveraankoopen te Londen even eens eenige onrust gewekt; rren houdt er evenwel re' en'ng mede, dat het hierbij slechts ^aat om een wijziging in de aankoop-tactiek en dat het eigenlijke zilverprogramma der regeering onveranderd zal werden doorge voerd, totdat de zilverprrs in Amerika za! zijn gestegen tot 1.29 dollar oer ounce fijn, of de verhouding tusschen zilver- en goud dekking 1 tot 3 zal zijn. Dat de verwachting der Amerikaansche re^eering, dat andere landen eveneers tot gebruik van zilver als dekking voor de biljettencirculatie zouden terugkeeren, vermoedeliik falikant zal uit komen en dat de schatkist dan l an komen te zitten met groote verliezen op haar zilver- voorraden. daarvan geeft men zich in Ame rika slechts bij uitzondering rekenschap In het algemeen heeft men slechts oog voor de aanzienlijke winster, welke de Amerikaan sche ondernemingen, die het door hen gepro duceerde zilver tot hoogen nr»s aan de regee ring kunnen verkcopen, dank zü de zilver- politiek der schatkist, maken. Zoo heeft de American Smelting Refining Co., die groote zilver^elang-m hev_ft, thans voor het eerst sinds Februari 1932 weder een divi dend aangekondigd van 0 40 dollar per aan deel, terwijl het beriuur verwacht, dat bij een handhaving van de tegenwoordige markt situatie ieder kwartaal een dividend zal kun nen worden betaald. De ontvangsten der Mij. zouden in de tweede helft van 1935 meer dan verdubbeld zün. wat, behalve aan de stijging van den zilverpriis. mede te danken is aan het prijsherstel van andere door de Mii. geproduceerde metalen. De berichten omtrent de financieele resul taten in vele andere bedrijfstakken blijven eveneens bemoedigend. Tal van ondernemin gen hebben hun dividendbetaling kunnen her vatten, resp. hun uitkeering kunnen verhoo gen. Het ziet er dan ook uit, alsof de ver- koopsdruk, die in den jongsten tijd in Wall- street viel waar te nemen, slechts van voorbij- gaanden aard zal zijn. Tegen het midden dezer week is trouwens reeds eenig koers- herstel ingetreden. Behalve met een voortzetting van het werkverschaffingsprogramma der regeering, F WH1 v' z 'J$a\ Ms.' L-: dat ook in het komende jaar aan de industrie nieuwen arbeid zal geven, rekent men op een toeneming der bestellingen van de zijde der spoorwegondernemingen. Verwacht wordt, dat de spoorwegen in 1936 voor het eerst sinds langen tijd weer groote bouwprogram ma's zullen uitvoeren en verbeteringen zul len aanbrengen, nu zij in toenemende mate van het economische herstel blijken te pro- fiteeren. De ontvangsten der Amerikaansche spoor wegmaatschappijen vertoonden in Juli van dit jaar, na aftrek van de vaste lasten, nog een tekort van 15 millioen. In Augustus was het deficit reeds tot 21/4 millioen verminderd, en September gaf, na verreke ning van het tekort over Juli en Augustus, een surplus te zien van 1.34 millioen. De netto-bedrijfsontvangsten in October waren bijna 53 pCt. grooter dan in dezelfde maand van het vorige jaar, terwijl zij in de eerste tien maanden van dit jaar met een totaal cij fer van 397 millioen 105 millioen grooter waren dan in de overeenkomstige periode van 1934. In November was het aantal wa- gonverladingen wederom grooter dan in eeni ge periode sinds het begin van de depressie Het ziet er dan ook naar uit, alsof zij, bijeen genomen, het jaar voor het eerst weer zon der deficit zullen kunnen afsluiten. Natuur lijk wil dit niet zeggen, dat elke maatschap pij op zich zelf haar vaste lasten reeds we der verdient. In het algemeen heeft de Ame rikaansche spoorwegsituatie echter een aan merkelijke verbetering ondergaan en dit heeft zich ter beurze weerspiegeld in een toene ming van de belangstelling voor spoorweg- aandeelen zoowel als voor obligatiën,'waar bij ook Nederlandsche beleggers nog altijd in groote mate belang hebben. Na de koersinzinking te New-York is het nog niet tot een opleving va de belangstel ling van het Nederlandsche publiek voor Amerikaansche shares gekomen. Voor zoover er hierin op de Amsterdamsche beurs nog wat omging, betrof het meerendeel aanbod ingevolge winstnemingen van Nederlandsche zijde, welk aanbod meest door de Londensche beurs kon worden opgenomen. Alleen naar Amerikaansche kunstzijde-aandeelen viel goede vraag waar te nemen, in verband met de aankondiging van een dividend van 0.50 op de aandeelen A en B der North American Rayon Co. Wel heeft het bestuur der Mij. te kennen gegeven, dat uit deze di vidend-declaratie geen conclusies mogen werden getrokken ten aanzien van de divi dendpolitiek in de toekomst, maar men mag toch stellig aannemen, dat de financieele toestand der Amerikaansche kunstzijde-on dernemingen dank zij de prijsverhooging van verschillende hunner producten en de toene ming van den afzet aanmerkelijk verbeterd is. Dit blijkt trouwens ook reeds uit het be richt, dat de American Enka Corporation, een dochtermij. van de Aku, voor het eerst sinds Juli 1934 weer 'n dividend uitkeert. Groot is dit nog wel niet 0.25 per aandeel), maar het feit, dat de uitkeering kon worden her vat, opent op zich zelf reeds meer hoopvolle vooruitzichten. Voor de Nederlandsche moedermij. zelf blijft de toestand nog altijd onbevredigend. In het kwartaalsoverzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek omtrent den be- drijfstcestand wordt zelfs melding gemaakt van een toeneming der slapte in het derde kwartaal en een ongunstiger toestand dan in 1934 viel te constateeren. Men schreef dit eensdeels toe aan den verminderden afzet in het binnen'and tengevolge van te grooten in voer van uit kunstzijde vervaardigde goede ren. anderdeels aan de verder afgenomen ex portmogelijkheden. De uitvoer van kunstzijde garens uit ons land heeft in de eerste elf maanden van dit jaar 7005 ton bedragen, ter waarde van 12.81 millioen, tegen 7482 ton ad 15.22 millioen in denzelfden tijd van het vorige jaar. De gemiddelde prijs per K.G. uitgevoerde garens is in den loop van dit jaar gestadig teruggel oopen. Voor de eerste elf maanden van ait jaar komen wij op een gemiddelde van 1.83 tegen 2.03 in het vorige jaar. Door een loonsverlaging streeft de Aku thans naar een verdere aanpassing der productiekosten aan de lagere prijzen, welke zij voor haar product maakt. Gezien den toestand van het Nederland sche bedrijf is het niet te verwonderen, dat aandeelen Aku ter beurze niet geprofiteerd hebben van de toeneming der kooplust voor Amerikaansche kunstzijde-shares. De notee ring is zich tusschen de 25 en 26 pCt. blijven bewegen. Ook voor de meeste andere in- dustrieele fondsen was de belangstelling mi niem; zoowel Philips als Unilever fluctueer den slechts met fracties van een percent in koers. De aandacht trokken aandeelen der Ned. Mij. voor Havenwerken, die in verband met het verkrijgen van een order voor den bouw van vijf alcoholfabrieken in Ierland enkele percenten in koers konden aantrekken. De „feature" van de beurs vormde in de afgeloopen week de geweldige koersstijging van aandeelen Mijnbouw Mij. Redjang Le bong. Met sprongen van 10 en zelfs van 20 pCt. per dag heeft dit aandeel een totale koerswinst van circa 60 pCt. geboekt, zonder dat men wist, waaraan de plotselinge vraag te danken was. Het eenige, wat vaststaat is, dat de koersstijging op de beurs te Batavia (waar het fonds officieel verhandeld wordt) was ingezet. Aangezien aldaar de directie gevestigd is en reeds herhaaldelijk eerder „insiders" van voorwetenschap ten aanzien van deze maatschappij gebruik hebben ge maakt, om de aandeelen op te koopen, leidde men hieruit af, dat ook ditmaal weder een officieel bericht te wachten zou zijn, dat ach teraf de hausse zou motiveeren. Het gaat hierbij om een maatschappij, die zich feitelijk in een toestand van liquidatie bevindt. Reeds in het jaarverslag over 1931 was sluiting van het bedrijf tegen het eind van 1932 in het vooruitzicht gesteld, omdat de exploitatie der goudertslagen niet meer loonend was. Kwantitatieve meevallers en een sterke vermindering der exploitatie-kos ten hebben het mogelijk gemaakt, het tijdstip van sluiting nog steeds te verschuiven. Zoo werd in 1934 meer erts gewonnen, dan de ge taxeerde voorraad per 1 Jan. 1934 bedroeg en kon de per 1 Jan. 1935 getaxeerde erts reserve gesteld worden op 96.556 ton meer dan per 1 Jan. 1934. Of er in den loop van dit jaar verdere meevallers zijn geweest, die voortzetting van het bedrijf mogelijk maken, wellicht door omzetting van de bestaande vennootschap in een nieuwe Mij. op voor aandeelhouders gunstige voorwaarden, dan wel of een aanstaande liquidatie zal plaats vinden met hoogere uitkeering aan aandeel houders dan waarop men gerekend had, dit alles zijn veronderstellingen, die uitsluitend hun oorsprong vinden in het verlangen, voor de hausse een verklaring te geven. E>e eenige, die zich over de motieven hier van zou dienen uit te spreken, al was het dan meer in den negatieven zin, dat er bij de Mij. niets bijzonders aan de hand is, is de directie en deze heeft het, op het oogen- blik waarop wij dit overzicht schrijven, nog steeds niet noodig gevonden, een verklaring af te geven. Gelukkig komt het op de Am sterdamsche beurs niet vaak voor, dat fond sen „gemanipuleerd" kunnen worden op de wijze, als reeds zoo vaak en thans weer op nieuw, met de Redjang Lebong is geschied. Van de koerswinst ging later meer dan 20 pCt. verloren. De overige afdeelingen der beurs geven geen aanleiding tot een afzonderlijke bespre king. Zoowel de handel als de koersbewegin- gen waren uiterst beperkt. Op de obligatiemarkt deed zich nog de in vloed gevoelen van de sterke overteekening van de nieuwe 4%i pCt. leening Noord-Hol land, die 2 pCt. boven den koers van uit gifte steeg. Daartegenover vormt de vrees voor nieuwe politieke verwikkelingen in Frankrijk een rem voor een verdere koersstij ging- Hieronder volgt een overzicht van het lffvr^vprl non Redjang Lebong 169, 228, 199, 202; American Enka 13 3/16, 13 3/4; American Smelting Ref. 33 5/8, 34 5/8, 335/8; Bethlehem Steel 27 5/16, 265/16, 26 13/16; U.S. Steel 27 1/8, 26 3/16; Ford Automobielfabr. 248, 244 3/4; Philips' 232, 232 3/4. 231, 231 3/4; Unilever 99 1/4, 99, 99 3/4, 99 3/8; Kon. Petroleum 209%, 211. 206 3/4; Perlak Petroleum 83 3/4, 87/4; Shell Union Oil 93/16, 8 7/8; Handelsver. Amsterdam 224/4, 220, 225; Javasche Cultuur 11814, 11614, 117 3/4; Deli Mij. 184%, 181, 1851/4, 182 1/4; Deli Batavia Mij. 172, 165 3/4. 169; Senembah 182, 179, 184 1/4, 1821/4; 4 pCt. Nederland 97 5/16, 9715/16; 214 pCt. N.W.S. 74%, 7415/16; 4 pCt. Ned.-Indië 97 1/4, 963/8, 97 1/4; 4 pCt. Amsterdam 92 5/8, 93 1/8; 4 pCt. 's-C ravenhage 97, 98, 97 1/4; 4 pCt. Noord-Holland 97 3/16, 98 1/4, 98. De Fransche Revolutie schiep de prototype van onzen modernen staat, met een eigen Grondwet en een eigen parlement. Deze regeeringsvorm nu be staat, men weet het, ook bij ons. Ons parlementaire grondstelsel is dat der twee Kamers. Art. 80 van onze Grondwet bepaalt: „De Staten-Generaal zijn verdeeld in eene Eerste- en Tweede Kamer". Onze Grondwet is van 1848. Eenzelfde bepaling omtrent het twee-kamerstelsel was echter reeds opgenomen in de Grondwet van 1815, doch in die van 1814 kwam zij niet voor. Ons systeem van twee Kamers dagteekent dus van 1815. Wel stond in art. 51 van de Staatsrege ling van 1798 het volgende: „Het vertegenwoordigd lichaam ver deelt zich in twee kamers, genaamd Eerste- en Tweede Kamer. Ter daarstel- LXXI. ling van deze verdeeling in twee kamers houden alle leden van dit lichaam jaar lijks, op den laatsten Dinsdag der maand Juli, een algemeene vergadering, kiezen aldaar uit het volle getal van alle gekozenen tot het Vertegenwoordi gend Lichaam 30 leden, welke de Twee de Kamer uitmaken, vormende de ove rige leden te zamen de Eerste Kamer." In 1798 was er dus ook reeds sprake van twee Kamers, maar het was een ge heel afwijkend systeem: een Vertegen woordigend Lichaam, dat zichzelf in twee deelen splitst. Op dit oogenblik be staat iets dergelijks nog in Noorwegen. Het Noorsche parlement, het Storthing, wordt door het volk gekozen, doch kiest daarna zelf een vierde deel van zijn leden uit, om een afzonderlijke Kamer te vormen. Zooiets was bij ons in 1798 voorgeschreven. Maar het eigenlijke stelsel van twee afzonderlijk gekozen Kamers is pas in 1815 in onze Grondwet D naar het Lngelsch van J. S. FLETCHER door mr. H, J. H. 22) „Laat haar daar dan blijven wonen", zei OUver. Hij had nu, wat hij hebben wilde en de verlangens en gevoelens van Minara Scarpe konden hem geen steek meer sche len Kom, dat kun je gemakkelijk genoeg voor elkaar brengen! Het voornaamste van alles is, dat je haar goed aan het verstand brengt dat ik meer dan royaal ben ge- wees?.'. geen enkele andere kooper zou je ooit die som er voor gegeven hebben, Mat- thew noch onderhands, noch in publieke veiling. Ik heb je werkelijk een hoogen, om niet te zeggen den allerhoogsten p j fonMI» - Wel daar zult u uw redenen wel voor hebben"! bemerkte Matthew, de cheque eindelijk in een ouderwetsche opbergend en opstaande. En plotseling hij Oliver aan. „Drommels! Dat is 'n ding, waar ik lemaal niet aan gedacht heb! Hoe gaat nu met Abe Hoyland en zijn huisje. „Wat zou dat?" vroeg Oliver. „U zult hem er toch niet uitzetten, vroeg Matthew angstig bezorgd. „nJJ heeft zijn ouden vader en moeder bij zich inwonen ze zullen hun dagen zoo graag onder het oude dak willen slijten. Ik zou niet graag hebben, dat zij er last van ondervonden, meneer Carsdale". „Laat dat maar aan mij overlaat dat maar aan mij over! Ik zal doen wat recht is! En met Cullingworth en zoo ook... laat dat maar aan mij over! Kom, Matthew, nu ga ik maar naar huis toe. Nou dan dus jij ontmoet me Donderdag op het kan toor van Hargreaves? Zorg, dat je er om twaalf uur bent. En in dien tusschen- tijd mondje dicht hoor!" Buiten namen ze afscheid, Oliver nam t pad dat door de heide naar zijn huis voer de èn Matthew volgde het karrespoor; dat naar de hoeve leidde. Het sloeg twaalf uur op de oude torenklok, toen ze het dorp verlieten en Oliver moest even lachen. Hij had zichzelf voorgenomen dien mor gen een groot stuk werk af te doen en het was gebeurd ook. Hij keek in de vallei neer met een nieuwe gewaarwording. Hij en Joe Bickerdyke waren nu de eenige eige naars er van. Matthew Scarpe liep op weg naar huis zijn hersens te pijnigen om een antwoord op de vragen, die zijn moeder hem vast en zeker stellen zou. En zoodra hij dan ook thuis was en aan tafel zat om te gaan eten kwam ze er mee aandragen. Wat moest Carsdale van je hebben, Matthew?" vroeg ze zonder eenige mlei- d'Matthew was er op voorbereid. Hij hield zich onverschillig en nam mes en vork op °m Och^ mTwel", zei hij. „Iets over het maken van een sluis in de rrvier beneden bij de .plaats van Abe Hoyland mtsjnet dat reservoir... ik snapte er het r niet van. Ik heb hem gezegd, dat hij me de rivier doen kon, wat hij wildedai het mij niet aanging". Miriam slikte die leugen gemakkelijk ge noeg. Maar toch was haar gevoel van ja- loersche bescherming van eigen recht er door opgewekt. „Zoo, zooJa, daar weet ik niet veel van af, jongen!" zei ze. „Maar vergeel niet, dat wij nog vischrecht in dat water hebhen. Dat hebben we langs ons heele land van het uiteinde van het bosch af tot Stone Corner toe. Pas op, dat je nergens in toestemt, dat ook maar eenige inbreuk op onze rechten zou kunnen maken!" Kom, dat is wel in orde", zei hij sus send. „Carsdale zal heusch niets doen, wat niet recht is!" „Daar ben ik nog zoo zeker niet van!" bemerkte Miriam. Hij is slim en gesle pen, anders zou hij nooit zoovee! geld bij elkaar gekregen hebben, dat zeg ik maar! Als hij wat wil met de rivier, dan moet je Hargreaves er bij halen, denk daarom Mat thew „Ja, ja, ik zal er Hargreaves wel eens over spreken. Maar het beteekent niets". Miriam ging er niet verder op door. Ze kende de geestesgesteldheid van haar zoon al lang en breed genoeg om te weten, dat hij er niet veel verbeeldingskracht op na hield en dus nam ze zijn verhaal aan voor kennisgeving. Maar toen hij Dondei- dagsmorgens naar Halfirth ging, herin nerde ze hem nog eens aan haar opmerk- kingen over het geval. „Nou, Matthew", zei ze, hem tot de deur brengend, waar zijn ruwharige ponnv op hem te wachten stond, „vergeet vooral niet eens met Hargreaves te praten over wat Carsdale en die lui van de waterwerken eigenlijk willen. Als je ze niet in de gaten houdt, dan zullen ze nog in breuk op jouw rechten maken over de ri vier en als je eenmaal toelaat, dat ze aan je recht tornen, nou dan ben je het ook zoo goed als kwijt!" „Ja, ja, dat komt wel in orde", zei Mat thew. „Ik was toch van plan even bij Har greaves aan te gaan!" Hij ging dan ook naar Hargreaves toe en nog wel vóór den middag, voordat hij Oliver gezien had. Maar Oliver was ter stond na de transactie over het land naar den rechtsgeleerde gegaan, zoodat deze geheel voorbereid was op de komst van Matthew. Een beetje verlegen kwam Mat thew bij hem binnen. „Ik reken, dat u wel erg verwonderd zult staan, meneer Hargreaves. als u hoort, dat ik mijn land heb verkocht", begon hij met een wantrouwenden blik op den rechtsge leerde en diens papieren. „Maar ja, ziet u. ik ben een beetje beu geworden van het leven daar op die heidat is geen leven voor iemand, die graag wat vooruit wil komen in de wereldik zou liever wat meer om handen hebben, ziet u?" „Nou, dan heb je daar nu toch zeker wel kans voor", antwoordde Hargreaves, die van Oliver wist, hoe hij 't geval moet aan pakken en zich daar strikt aan hield. „Je hebt me daar maar geen goed zaakje ge maakt!... Zoo'n prijs zou niemand anders je er ooit voor gegeven hebben! Zesdui zend driehonderd pond voor zoo'n lapje weilandnou, ik moet zeggen, je bent een fcoffert, Matthew Scarpe". „Alles goed en wel", zei Matthew, „maar ik ben bang voor wat de oude vrouw thuis er van zeggen zal!" Hij voelde bijna neiging om den advocaat te vragen het ge val aan Miriam te vertellen, maar op dat oogenblik kwam Oliver juist binnen en moesten de noodige formaliteiten vervuld worden. Op aandringen van Oliver had Hargreaves dag en nacht doorgewerkt om de benoodigde documenten in orde te bren gen en zoodoende had Matthew nu in en kele minuten alle stukken geteekend Hij ging toen naar zijn bank, gaf de cheque van Oliver ter bijschrijving op zijn reke ning en voelde zich toen een rijk man. Hij kon zich immers een groote, goede inge richte boerderij in een andere streek koo penen als zijn moeder niet met hem mee wilde gaan, nou, dan zou hij moeten zorgen dat ze in het cude huis kon blijven en zelf naar een vrouw omzien. Maar het moest nu nog aan Miriam verteld wordenen Matthew zat daar door in de benauwdheid. Als regel kwain hij vroeg van de markt thuis. Maar bij de ze gelegenheid bleef hij lang in de herberg zitten. Zonder te veel te drinken, had hij toch flink wat naar binnen geslagen en voordat hij de heide opreed, wipte hij nog even in een andere herberg binnen Toen hij eindelijk het eenzame huis op de hei bereikte, was hij meer suf dan vroolijk en Miriam, die al te bed was, deed niet anders dan hem wel te rusten toeroepen, toen hij de trap op stommelde om naar bed te gaan. Ze behoorde tot die vrouwen, die nooit iets met een man bespreken als ze weten dat hij wat gedronken heeft. Maar ze bleef wakker liggen, tot ze zeker wist, dat Mat thew vast lag te slapen en ging toen stil letjes naar zijn kamer, haalde zijn jas daar weg en op haar eigen kamer teruggekeerd, begon ze de zakken te doorzoeken Bij het licht van de kaars bekeek ze het rekening boekje van de bank. Hij had dien dag zesduizend driehonderd pond laten bijschrij ven! (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11