VOOR HET KIND DE GEBROEDERS „OOCHEM" Jhizzleudtiek JxowHciaai 'Hieuw* Jfchaakcuéciek EGMOND AAN ZEE NOORDSCHARWOUDE van de interessantste en schilderachtig ste steden van Zuid-Holland. Geen grootsche pleinen moet u er zoe ken, doch pittoreske geveltjes, prachti ge kerken en mooie oude grachten te meer, waar liefhebbers van oud stede- schoon hun hart aan kunnen ophalen Wat mij altijd het meest aantrok in Leiden waren de alleraardigste hofjes. De meesten dezer hofjes, plusminus 38 in getal, dateeren uit de zeventiende en achttiende eeuw, doch hun oorsprong is te vinden in de Middeleeuwen, waar in zij ontstaan zijn uit de zoogenaamde „vrijwoningenliefdadige instellingen, in den regel gesticht door vermogende personen, die het zich tot plicht reken den hun behoeftige medemenschen te steunen. Deze hofjes liggen verspreid door geheel Leiden. Men treft ze aan zoowel op de Oude Vest, als in de Doe- zastraat, op de Oude Varkenmarkt, als op de middelste gracht en in de binnen stad. Niet alleen de huisjes, veelal met kruisramen en kleine ruitjes zijn een aanblik ten volle waard, doch ook de gevelsteenen, die het streven van de stichtster of den stichter vaak zoo tref fend vertolken, geven een aardig beeld van den eenvoud uit vervlogen dagen. Zoo vinden we boven den ingang van het Loridanshofje op de Oude Varken markt, dateerend uit het jaar 1656, het volgend geestig rijm: Die rijk is van geloof en eerlijk van gemoed En in zijn ouderdom schroomt voor de arremoet Werd hier al waar hij vreemd van deze zorg verlicht, Nu Pieter Loridan voor hem dit hofje sticht." Het Samuel de Zeehofje in de Doe- zastraat, doet in deze voor het boven staande in het minst niet onder. Hier lezen we: Geeft God alleen de eer; Voor goede doch niet rijke neven en nichten Deed Samuel de Zee dit bij zijn leven stichten. Bovendien vinden we in de gang, die naar het eigenlijke hofje voert, de volgende grappige spreuk: „Dit was mijn Sin, een ieder praat naar sijn begrip Maar soo 'tniet staat tot uw genoegen blijft dan buyten Ik kan met mijn poort Uw mond niet sluyten. (Nadruk, ook met bron vermelding, verboden). (Wordt vervolgd). __4 Decembei lot 10 Januari a.s.^ POSTZEGELSenBRIEFK AARTFIN VAN HET KIND VOOR HET KIND-PUZZLE. „Het gesprek van den dag". De Centrale Propaganda-Commissie voor de weldadigheidspostzegels in Nederland, verzoekt ons opneming van het volgende „gesprek van den dag". Het gesprek van den dag wordt op 't oogen- blik gevormd door het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana 'n 36, 2, 12, f, 40, 77, 41, ij, 86 beschikbaar gesteld heeft voor een puzzle, waarvan de 34, 77, 91, 92, 9, 97, 83, 63, 7 bestemd is voor 't 8, 72, 79, 21, 3, 23, 95, 42 16, kind. Wij zijn nu weer gekomen in de dagen, dat eigenlijk iedere Nederlander 71, 19, 20, 53, 27, 28, 77, 58, 79, 62, 46, 47, 50, 88, 64, 79 moest gebruiken. In Zwitserland b.v. gebruikt men algmeeen dergelijke weldadigheidszegels; zou dat bij ons dan niet 95, 60, 38, 73, 75, 48? Ten einde een groot gebruik te 91, 96, 25, 5, 76, 43, 30, 14, 90, 69, is deze prijsvraag samengesteld, waarvoor wij Uw aller 22, 40, 39, 54, w, 68, 59, 4, 61, 31, 89 ver zoeken. Arme kinderen hebben er de mees te prijzen voor vervaardigd; die kinderen vragen nu Uw 79, 87, 82, 51, 55. Bedenkt, wat het beteekent, als U niet van dergelij ke 77, 78, 79, 80, 81, 84, 50, 3, 52, 79 ge bruikt! Moet in dezen tijd het misdeelde kind 79, 52, a, 29, 1, 33, 57, f, f, 96, 59 worden? Als ieder onzer slechts één zegel zou 50, 82, 91, 59, 44, 45, 95, 3, 10, dan ware reeds veel bereikt. Allereerst 11, 13, 58, 76 het kind, maar ook voor U zélf. Een goed voorbeeld vindt 91, 3, 52, 37, 37, 10, 66, 10, 50. En heusch 17, 16, 52, 18, 16. 10, 79, weer. 24, 26, 54, 55 tegen een, dat 93 thans meedoet! Verricht nog heden een goede 70, a, a, 74; U geeft daarmee 15, 16, 32 voor beeld aan anderen6, 3, 35 Uw 50, 94, f, 67 doet U dat. Onze Tweede Decemberopgave. Welke Vermenigvuldigingen? De oplossing der beide sommen in cij fers was als volgt: 49738 X 6789 337671282 52174 X 2345 122348030 De waarde der letters was: B is 1, A is 2, D is 3, C is 4. Z is 5, F is 6, H is 7, M is 8, S is 9, P is 0. Velen vonden deze puzzle nog lang niet gemakkelijk. Stand der lijst per 1 Dec. Wij geven hieronder nogmaals den stand der hoogstgeplaatsten op 1 Dec.: J. F. de Waal 105 p., Mej. M. Siezen 102 p. W. C. Einwachter 101 p., Th. Bos 99 p., Mej. Pastoor 94 p., R. Smids 82 p.. Wed. Schagen 74 p., Mej. G. Hoogland 72 p., J. Jansen 71 p., Mej. A. van Niennes 68 p., Mej. L. v. Ossenbruggen 44 p., P Haas broek 36 p., Mevr. Hassels 30 p., F. Trij- betz 28 p. en verder een groot aantal met 20 en minder punten. Onze Nieuwe Opgave. (No. 3 der De- cember-serie). Een Kruiswoordpnzzle. Ditmaal we ?r een nieuwe kruiswoord- puzzle met enkele heel moeilijke woor den. Omschr ij vingen. Horizontaal. 3. plaats bekend door haar interna tionale conferentie 8. spil 10. moet steeds goed uitkijken 13. levenslucht 14. helft (It.) 15. meisjesnaam (verkort) 16. bez. vnw. 18. gymnastiekwerktuig 20. vaandel 21a. muzieknoot 22. familielid 23. water in Friesland 24. lengtemaat 26. riviertje 27. tegen 29. afkorting 31. adellijke titel 33. en gewichten 35. peulvrucht 36. stad in Arabië 38. iemand in de kracht van zijn leven 40. voorzetsel 42. uitroep 43. boom 45. veel zingende menschen bij elkaar 48. keukengerei 49. waschmiddel 50. twee gelijke medeklinkers 51. w oede overdreven modegril 52. hevig 53. overleden componist 55. meisjesnaam 56. specerij 57. afkorting. VerticaaL 1. diepte 2. plaats in N. Brabant 3. rekenkundige opgave 4. sieraden, edelsteenen 5. wordt in electrische werktuigen gebruikt 6. muzieknoot 7. weide 8. bloem 9. is meestal een stakl. 11. te -f- der 12. bewoner van Erin 16. familielid 17. als 23 hor. 20. familielid 21. muzieknoot 22. dier 25. niet vroeger 26. vlaktemaat 27. mindering 28. prentverkooper (Fr.) 30. pers. vnw. 32zulle" (Vlaamsch) 34. bloedvat 37. fijn grint 39. deel van een deur 41. zijrivier van de Maas 42. natuurverschijnsel 44. wig 46. stad in Algiers 47. regel 48. bundel 53. bevel 54. als 23 hor. Oplossingen (2 p) liefst zoo vroegtijdig mogelijk doch uiterlijk tot Vrijdag 27 Dec. 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarscbe Courant. ledereen vertelle 56, 65, 79 in zijn kring dit: „Gesprek van den Dag". De oplossingen. De oplossingen moeten worden geschreven op briefkaarten, en wor den gefrankeerd met tenminste 2 weldadig heidspostzegels van 6 cent. Voor het Kind is alles wat boven het verschuldigde port wordt opgeplakt, dw.z. van een briefkaart gefrankeerd met 2x6 ct. weldadigheidspostzegels, dus betaald met 20 cent, wordt door de posterijen nooit meer dan 5 cent afgehouden (of 3 cent, in dien uit 's-Gravenhage verzonden). Bovendien worden de afgestempelde post zegels geveild en komt ook deze opbrengst ten bate van het goede doel. Eén postzegel levert dus voor het Kind tweemaal voordeel op. Termijn van inzending. De oplossingen moeten vóór 3 Januari a.s. worden gezon den aan: Puzzle-Secretaris voor het Kind, Druivenstraat 49, 's-Gravenhage. De prijzen. Tn de eerste (plaats zal er zijn een schitterende hoofdprijs, welwillend be schikbaar gesteld door H.K.H. Prinses Ju liana, n.1. een schilderij van Hanradt, Voor stellende 'n vaas met tulpe. De bizonder fijne tinten van bloemen en achtergrond, het apart karakter van iedere tulp voor zich, geven aan het schilderij een buitengewone distinctie. Het schilderij is groot en ingelijst in een matgouden effen lijst. Het vorstelijk gebaar van onze Prinses en het bewijs van Hare zéér groote belang stelling in dezen gracieuzen vorm geven aan den hoofdprijs een onschatbare waarde Dan enkele retourbiljetten Amsterdam-Rot terdam door de K. L. M. uitgeloofd als 2e hoofdprijs en een doos met 12 zilveren Kof- fielepeltjes als 3e prijs. Voorts zijn er vele groote prijzen: een tuinameublement, 2 sleeën, een rieten kin- der-ameublementje, tafeltjes, eenige prach tige geborduurde ontbijtservetten met vinger doekjes, sjoelbak, diverse kastjes, boeken rekjes, handwerken en een bizonder groot aantal kleinere prijzen, alles werk „van het Kind voor het Kind". De instellingen, die een uitkeering uit de vorige opbrengst hadden ontvangen, heb ben n.1. voor zooveel dit mogelijk was, de kinderen zelf laten werken aan prijzen. Meer dan duizend prijzen mocht de Com missie ontvangen, van den meest uiteen loopenden aard. De leeftijd van de kinderen die ze maakten varieert dan ook van 4 tot 18 jaar! Bij het openmaken van de zendingen was telkens weer een werkelijke verrassing! Met zooveel toewijding is er gewerkt, met zooveel handigheid en overleg! Dit maakt, dat zelfs 't eenvoudigste voorwerp groote waarde heeft. De misdeelde Kinderen, bij duizenden, hebben samengewerkt om deze puzzle te doen slagen. Van harte hopen wij, dat zij niet teleurgesteld zullen worden! De jury ter beoordeeling der ingekomen oplossingen bestaat uit: Mr. H. de Bie, vice-pres. der Arr.-rechtbank te Rotterdam, voorzitter Ned. Bond tot Kinderbescher ming; Jkvr. Mr. M. J. E. B. Alting von Geusau, secr. der Centrale Propaganda commissie, 's-Gravenhage; Mej. J. Th. Löhnis, penningm. Haagsch Comité voor Weldadigheidspostzegels; K. D. Koning, redacteur van het „Algemeen Handels blad", Amsterdam; Mr. A. O. H. Tellegen, Lid v. d. Hoofdraad der St. Vincentiusver- eeniging, 's-Gravenhage. Trekking der prijzen ten overstaan van notaris mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gra venhage, uiterlijk 25 Januari a.s. De prijzen worden franco toegezonden vóór 15 Februari a.s.; wie alsdan geen be richt heeft ontvangen, heeft geen prijs ge wonnen. Ophalen van vuilnis. Het ophalen van vuilnis in 1936 is bij openbare inschrijving verpacht en gegund aan den laagsten inschrijver, P. Zwart, voor 520 per jaar. Hoogste inschrijver was A. Wijker met 850. De vuilnis moet tweemaal per week worden o.Jgehaald. De verordening op de broodprijs. Ged. Staten van Noordhollandi hebben aan de gemeente bericht, dat zij tegen de verordening, waarin den bakkers op Hraffe van 300 boete of 2 maanden hechtenis verboden wordt, het brood tegen hoogeren prijs af te leveren, dan door B. en W. is vast gesteld, geen bezwaar hebben. Kerstgave. Als Kerstgave zal aan de steuntrekken- den de door de regeering toegestane Kerst toeslag worden verstrekt. Aan andere nood lijdenden zal vanwege Maatschappelijk Hulp betoon een Kerstgave in natura worden ver strekt, voornamelijk accijnsvrij vet, aange kocht via de Nederl. Zuivel-Centrale, brand stof en kruidenierswaren. Werkkamp voor oud-katholieke werkloozen. Gezien de gunstige ervaring, opgedaan met een werkloozenkamp voor jonge oud- kath. werkloozen in Juni 1935 te Hilversum, is besloten op 15 Februari 1936 weder een kamp te organiseeren. Het zal thans echter geen leerkamp zijn, maar een werkkamp Hieraan zullen ruim 80 werkloozen kunnen deelnemen. De leeftijdsgrens is gesteld op 17 tot 24 jaar. Het werk zal bestaan in een- voudigen bosch- en heidearbeid, onder leiding der Nederl. Heidemaatschappij. De regeering verleent voor dit kamp een subsidie van 6 per man per week en zorgt bovendien voor de huisvesting, barakken met verlichting en verwarming, dekking, werkkleeding, ont spanningsmateriaal en fietsen. De heer F. Snoeks 25 jaar bij de P. T. T. Op 31 December a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer F- Snoeks Jr., thans kantoorhouder aan het postkantoor alhier, bij de posterijen in dienst trad. De heer Snoeks, die thans 42 jaar is, kwam dus reeds op zeventienjarigen leeftijd bij de posterijen. Hij viert niet alleen zijn zilveren jubileum als ambtenaar der poste rijen, maar ook als ambtenaar aan het post kantoor te Egmond aan Zee. Hoewel hij verschillende keeren voor overplaatsing in aanmerking kon komen, heeft hij er namelijk altijd de voorkeur aan gegeven te Egmond aan Zee, zijn geboorteplaats, die hem na aan het hart ligt, te blijven. Hij heeft in zijn vijfentwintigjarige loop baan onder verschillende directeuren ge werkt. Toen in 1929 het postkantoor werd omgezet in een hulp-postkantoor, werd de heer Snoeks kantoorhouder. Zijn drukke werkkring verhinderde hem niet, deel te nemen aan het maatschappelijk leven. Hij is oa. lid van Maatschappelijk Hulpbetoon, volgde dit jaar zijn vader op, als lid van den gemeenteraad en mag zeker één der voormannen van de tooneelvereeni- ging St. Ardalio genoemd worden. Wij zeggen zeker niet teveel, als we consta- teeren, dat de heer Snoeks in zijn werkking algemeen ten zeerste gewaardeerd wordt. Wie met het postkantoor te maken heeft, weet, dat hij op vlotte, joviale en prettige wijze ge holpen wordt. Men mag dan eens mopperen, dat het postkantoor meer gesloten dan open is, aan de kantooruren kan ook de heer Snoeks niets veranderen. Maar bovendien is hij bij dringende aagelegenheden ook steeds gaarne bereid om te helpen buiten de uren van openstelling van het kantoor. Al klop men bij een stranding midden in den nach bij hem aan voor een telefonische doorver binding ten behoeve van de pers, het komt in orde! Het spreekt dan ook welhaast vanzelf, dat men zijn jubileum niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan. Er heeft zich een comité ge vormd, onder voorzitterschap van burgemees ter Eyma, om hem dien dag een passende hulde te brengen. Non-stop-uitvcering Hercules Hygiea. Woensdagavond was de eerste uitvoe ring voor een uitverkochte zaal van de der de non stop-revue zouden wij het willen noemen, van de gymnastiekvereeniging Hercules en Hygiea, onder leiding van den heer K. Boot Jz. Het valt niet gemakkelijk steeds 'n nieuw program bijeen te krijgen De heer Boot is er echter in geslaagd om een keurig programma te geven, dat van begin tot eind den toeschouwer boeit. Men vergeet zoo'n avond eens z'n moeilijk heden. Van de balletten noemen wij het K 18 ballet, waarbij de geheele K 18 ten toonee- le werd gevoerd. Huldiging van den voorzitter. Na het laatste nummer van het program ma trad de heer J. Keizer op en verzocht den heer A. Ootjers, voorzitter van de gymn. vereen., op het tooneel te komen. Na mens de vereeniging sprak hij den voorzit ter toe ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als voorzitter van de gymn. ver eeniging en het 30-jarig lidmaatschap. Spr. ging terug naar den tijd, waarin de heer Ootjers tot voorzitter gekozen was, daarbij denkende aan vele oud-leden, zooals de hee- ren Hopman. K. Toornstra, G. van Dort, P. Jonker, ae heeren Tauber, IJ Kaan, en hen die de vereeniging ontvallen zijn. Ook de dames Gr. Maarsen, A. Schoenmaker en R. van Dort maakten toen deel uit van de gymn. In die 25 jaren is veel veranderd. Eerst oefende men oneer leiding van der. heer Schrieken, later onder den heer Mol en nu heeft de heer Boot de leiding. Deze weet de belangstelling voor de gymnastiek wel op te wekken, als men in aanmerking neemt, dat een vierde uitvoe ring moet worden gegeven. De vereeniging heeft ups en downs gekend, maakt nu weer een bloeitijd mee en is groot geworden on der de leiding van den voorzitter. Het moet dezen tot voldoening zijn geweest, dat de directeur als eerste plattelander in het Olympisch keurcorps werd opgenomen, terwijl men nu weer een lid heeft dat deel uitmaakt van het keurcorps n.1. de heer G. Ens. Spr. bood den jubilaris hierna een pracht boekenkast aan namens de leden, die allen hun pennigske hiervoor hadden geof ferd. Er -werd een „Lang-zal-hij-leven" ge zongen. De jubilaris dankte geroerd voor dit prachtige geschenk. Ook van deze plaats moet toch eens de laatste acte van het groote schaakge- beuren in herinnering gebracht worden. Wij zijn de ganscbe avond bij de strijd tegenwoordig geweest. Om half 7 zou de wedstrijd aanvanger.. Langen tijd te voren stonden de trottoirs van de Marnixstraat voor Bellevue op gepropt met menschen in bedwang ge houden door de nooaige bereden en on bereden politie. Kou en sneeuw en natte voeten werden getrotseerd om toch maar verzekerd te zijn van toegang. Wij hadden 't voorrecht in de voorzaal vlak bij de touwen te worden toegelaten zoodat wij voor 't podium een zitplaats hadden. Ieder was van een schaak bord of -zakboekje voorzien. Tegen 7 uur kwam Aljechine pas bin nen in rok gekleed. Euwe was reeds lang aanwezig in een grijs colbertje. Beiden hadden bij hun intrede een ovatie te accepteeren, die Aljechine af wees, als zijnde „een aanmoediging voor zijn tegenpartij". Dit moet gesteld worden op de nerveusiteït van den Frans chen doktor. 't Spel begon. Euwe (wit) opende na tuurlijk met 1. d4. 't Antwoord was vre dig dó. Na 2. c4 nam A. 't gambiet aan (dc4.) Onmiddellijk reageerde de zaal hier op met: „Dit moet weer een wilde partij worden." Euwe antwoordde hierop 3. Pf3! (om 3eó te verhinderen). Nu kwam 3Pbd7. Niet één in de zaal, die dit had verwacht. Spottend hoorden wij zeggen dat dit „21 jaar geleden" ook al was gespeeld. De bedoeling is door onverwachte zetten spanning te brengen en te houden. Overigens is de bedoeling met 4. Pb6 de gambiet-pion zoolang mogelijk te houden. I Euwe heeft nu voor zijn 4e zet tal rijke voortzetting, die alle plausibel zijn maar waarvan één natuurlijk de beste is. Als een goede aanstaande wereldkam pioen vond hij die zet ook door te spelen 4. Da4! Nu kan natuurlijk niet 4 Pb6 daar 't paard „gepend" is. Euwe had deze zet 12 minuten over dacht. Merkwaardig is in meerdere van zijn partijen, dat Euwe, in moderne stijl, niet bang is zijn Dame in de voor ste gelederen te brengen Trouwens ook Aljechine heeft dit (echter tot zijn, scha de) aangedurfd (Da5 en Dh5) 4c6. 5. Dc4. Euwe haast zich nu de pion te slaan want anders volgt 5bo en de gambiet pmn blijft behouden. 5 Pf6. 6. g3 Ook 6. Pc3 is goed, daar hij Pe4 verhindert en de mogelijkheid van e4 schept met mooi open spel. Euwe verkiest echter het positiespel. 6g6. Ook Aljechine gaat zijn L. fianchetteeren en volgt Euwe in zijn positiespel. 7. Pc3 Lg7 8. Lg2 00 9. 00 Overzien we nu de stand dan staat 't paard d7 wat onwenning, maar overi gens is er nog geen schijn van verzwak king in de zwarte stelling. Alleen be- heerscht wit meer terrein. 9Da5 10. e4! Nog meer terrein wordt gecon troleerd. 1 0Dh5. Om na Pb6 Lh3 te kun nen spelen en de L. op g2 af te rui len waardoor dan een „gat" op g2 ontstaat. 11. Dd3 Wit gaat nu zeer omzichtig de zwarte dame van haar bewe gingsvrijheid berooven om straks met des te meer kans deze dame te vangen. Men zie slechts hoe Euwe de heele 5e lijn gaat blokkeeren, met a4 en b4. 1 1Pb6. Om de Lc8 bewegings vrijheid te geven op dat Lh3 kan volgen. 12. Pe2! Belet Lh3 wegens 13. Pf4 en wint de Looper. 1 2Td8. Wit laat zich niet in- timideeren door d4 te gaan verde digen. ostü-nrmrrT-1—1-rryw n-1 -Ti nn, -1 p 39. „Pummels," brulde Pieterse kwaadaardig, „hoe kan je zulke apen van jongens in dienst nemen? Kwajongens en inbrekers zijn het. Je zal je van an dere staljongens moeten voorzien, want deze luidjes gaan met mij mee naar de cel. Hun streken zullen hun danig opbreken". Hij deed Pit en Pat de hand boeien aan en voor de verbaasde Pummels iets kon zeggen, was de gevlekte veldwachter met de jongens verdwenen. 40. Voor de tweede keer zaten ze nu op het politie bureau. De beleedigde rechter-commissaris, die nog steeds zichzelf vlekvrij trachtte te maken, gaf bevel de jongens in de cel voor misdadigers op te sluiten. Daar zaten ze nu in een schemerige ruimte op eeu houten bankje, terwijl de kijkers bij bosjes om heil he ensprongen. ,,'tZal mij benieuwen hoe dat af loopt", zuchtte Pit.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 13