D VERGADERING GEWEST NOORD-HOLLAND-NOORD VAN DE S. D. A. P. 8 3 E ONBUIGZAMEN Stad en Omgeving. De heer Duijs, tegen wiens aanwezigheid bezwaar wordt gemaakt, verlaat de vergadering. Jladioptoqeatnma DECEMBER WINTERMAAND! EEN GEURIGE SOEP? HOOGENSTRAATEN 12V, CENT I 'JUooutcuuii 'flieums EGMOND AAN ZEE m In de Unie vergaderde Zaterdag en Zon dag het Gewest Noord-Holland-Noord van de S.D.A.P. Voor het partijbestuur was de heer Wouden berg aanwezig, van de Kamerfractie de hee ren Cramer en Thyssen, terwijl ook de heer Duys aanwezig was. Met een kort woord opende de waar nemende voorzitter, de heer Swierstra uit Hoorn, de vergadering. Hij herdacht de in het afgeloopen jaar overleden partijgenooten Zeeman, v. d. Vliet en Krijgsman. Verschillende afdeelingen stelden hierna de aanwezigheid van den heer Duys, die geroyeerd door het partijbe stuur, geen lid meer is, aan de orde. Hierover ontstond een uitvoerige dis cussie, waarna een motie van orde, ge steld door de afdeeling Alkmaar, waar in wordt uitgesproken, dat volgens inter pretatie van de Statuten aan een ge royeerd lid, hangende het beroep, geen toegang tot deze vergadering kan wor den verleend, werd ingediend. Deze motie werd in stemming gebracht en aangenomen met 163 tegen 17 stem men en 6 blanco. De heer Duys verliet hierop de vergadering. De voorstellen inzake de kwestie-Duys wer den daarna van de agenda afgevoerd. Het jaarverslag van den secretaris en den penningmeester, waarbij het beleid van het bestuur aan de orde kwam, werd zonder stemming aangenomen. Slechts over enkele begrootingsposten wer den nadere inlichtingen gevraagd. De afdeelig Koog-Zaandijk werd verzocht de controle-commissie samen te stellen. Bij het jaarverslag van de Statenfractie verklaarde de heer Bonsema zich niet te kun nen vereenigen met het standpunt van de Statenfractie t.o.v. de electriciteitskwestie tus schen de Provincie en de Gemeente. Aan de orde was hierna bestuursverkiezing Voor de vacature van voorzitter, wegens aftreden van heer Peerlkamp, die zich nie^ herkiesbaar stelde, werden gesteld de heeren N. Tj. Swierstra uit Hoorn en W. v. d. Vall uit Alkmaar. Meerdere afgevaardigden hadden bezwa ren tqjen den candidaat Swierstra om zijn houding inzake de kwestie-Duys. Gekozen werd de heer v. d. Vall met 108 stemmen tegen 80 op den heer Swierstra In de vacature van secretaris was 'n groot aantal candidaten gesteld, die stuk voor stuk door verschillende afgevaardigden werden aanbevolen. Na een tweetal stemmingen werd gekozen de heer H. v. d. Berg te Purmerend. De penningmeester werd bij acclamatie herkozen. Tot bestuursleden werden herkozen de af tredende leden G. Gayaard te N. Niedcrp. K. Keuris Azn. te Ewijcksluis, mej. Krul te Schagerbrug en P. S. van der Vaart te Den Helder. In de vacatures werd voorzien door ver kiezing van de heeren K. Singer te Wijdenes en P. Rodenburg te Enkhuizen. Tot leden van den partijraad werden ge kozen de heeren P. Hart, N. Tj. Swierstra, Al M. Bulens en M. Plooyer, tot plaatsver vangers de heeren J. Hemelrijk, P. Roden burg en K. Singer. Bij de verkiezing van de plattelands adviescommissie voerde de heer Ham van Wijdenes het woord. Hij adviseerde de. com missie op te heffen, daar de motieven, waar mede zij destijds is opgericht, zijn vervallen en het apparaat vrij kostbaar is. Ook anderen voerden hierover nog liet woord. Het Gewestelijke bestuur sloot zich bij het voorstel van Wijdenes aan en stelde voor hiervoor een kleine commissie in de plaals te stellen, te benoemen door het Gewestelijk bestuur. Het voorstel van Wijdenes werd bij zitten en opstaan met groote meerderheid aange nomen. De partijsecretaris, de heer Woudenberg, voerde daarna het woord naar aanleiding van het resultaat van de verkiezingen Hij bracht den afgetreden voorzitter, den heer Peerlkamp, dank voor wat hij de 17 jaar, dat hij lid van het bestuur was, voor het Gewest, wat een zeer belangrijk gewest is, heeft ge daan. Hij bewonderde het in den scheidenden voorzitter, dat hij de vele moeilijkheden, die zich nu eenmaal altijd voordoen, op zoo'n uit stekende wijze heeft weten op te lossen en hoopte, dat de heer Peerlkamp nog vele jaren van zijn welverdienste rust mag genieten. Hij richtte zich vervolgens tot den weer herkozen penningmeester, den heer Romeyn, die op zoo'n buitengewone wijze de financiën beheert. Ook aan den heer Swierstra, die Eeriodiek aftrad en niet herkiesbaar was. racht hij dank. Wat hij deed, ook al had hpt onze instemming niet, meende hij te moeten doen in 't belang van de partij. Verder wenschte hij de nieuwbenoemden geluk cn sprak de hoop uit, dat de samenwerking niets te wenschen zal overlaten. De heer Swierstra bracht hem voor de har telijke woorden hierna dank. Hij sprak daar na den heer Prins van Zaandam toe, die wegens het bereiken van den 65-iarigen leef tijd als lid van den partijraad niet herkies baar was. Hij bracht hem dank voor alles wat hij in den partijraad voor de S.D.A.P. heeft gedaan. In behandeling kwamen dan verschillende afdeelingsvQorstellen van huishoudelijken aard, betrekking hebbende op de propaganda, de pers, het verkiezingsmateriaal e.d De be sprekingen hierover werden in de zitting van Zondag voortgezet. Om 12 uur was de agenda reeds afgehan deld, waarom door verschillende afdeelingen bii de rondvraag werd voorgesteld volgend jaar de vergadering op één dag te houden uit zuinigheidsoverwegingen. Direct toegezegd kon dit door het bestuur niet worden. Voor af is moeilijk de lengte van de discussies fe schatten. De voorzitter zegde echter toe vol gend jaar de al of niet uitvoerbaarheid te overwegen. Spreker nam dan met hartelijk woorden af scheid van den scheidenden voorzitter, hij overhandigde hem namens 't Gewest, als her innering aan het vele werk voor de partij ge daan, een fraaie ets en een boekwerk. Staande zong de vergadering de Inter nationale. Namens de directie van de Arbeiderspers sprak de heer Winkler, die hem een kist sigaren overhandigde. De heer Peerlkamp zeide dan, dat hij be treurde thans door de omstandigheden ge dwongen te zijn, heen te gaan. Hij bracht net Gewest dank voor de al die jaren gegevn medewerking en de betoonde sympathie De voorzitter sloot hierna de bijeenkomst NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Kerstmiddasr; Lezing van mevr. BoldinghGoemans. Telkenjare zoo tegen den tijd van Kerstmis belegt de Ned. Ver voor Huisvrouwen afd Alkmaar een zoogen. Kerstmiddag, waarvoor altijd een groote belangstelling bestaat. De groote zaal van „1 Gulden Vlies" was dan ook gistermiddag tot in alle hoeken bezet, toen de presidente, mevr. Eyma, met een en kel woord de talrijke dames van ha'»e welkom heette en haar vreugde erover uit sprak, dat mevr. Boldingh—Goemans bereid gevonden was dezen middag voor de Alk maarsche dames te willen spreken. Mevr. BoldinghGoemans begon haar lezing met in 't kort het verschil tusschcn St. Nic. en Kerstmis uiteen te zetten. Het St. Nic.-feest is een specifiek feest om elkaar ge schenken te geven, terwijl Kerstmis daaren tegen in stilte en soberheid gevierd behoon te worden Dat het mooie feest niet altijd zoo gevierd wordt, toont ons de uitbundigheid, waarmee steden als Parijs, Berlijn en zelfs Amsterdam de Kerstdagen doorbrengen In de Noordelijke landen wordt Kerstmis eerst recht goed gevierd, daar is het een echt wijdingsfeest. Het „Vrede op Aarde'' is in dezen verwat- den tijd wel zeer strijdig met alles wat er om ons hoen, dichtbij en veraf gebeurt. Maar dit alles mag ons het Kerstfeest niet anders laten zien dan een feest van het nieuwe licht Nadat spr. nog wat dieper was ingegaan op de verschillende kerstgebruiken in tal van landen, las mevr. Boldingh—Goemans door haarzelf vertaald verhaal voor uit Oud- Rusland, een verhaal door Dostojewski ge schreven. De uitstekende voordracht, waarmee mevr Boldingh—Goemans haar verhalen voor droeg, maakte op de aanwezigen dieper in druk en met groote stilte werden de verhal':n aangehoord. Het bekende Kerstverhaal van Felix Tim mermans „Kindeke Jezus in Vlaanderen" werd prachtig voorgedragen. Het applaus na afloop leek ons meer storend dan ge- wenscht. In de pauze werd het gebruikelijke kopje twee met koekjes en chocolade gebruikt, waar na mevr. Boldingh een Kerstbrief van mevr Rutgers v. d. Loeff „Kerstlegende" en be sloot met den Kerstbrief uit Noorwegen van vorig jaar „Maria's kerstman ging over de Aarde Het was zeker namens allen, dat mevr Eyma de spreekster hartelijk dank bracht voor haar Kerstboodschap. Het was inderdaad een prachtige wijdings middag geweest, waartoe de sobere, doch daarom niet minder juiste kerstversiering in den vorm van hulst met waxine-lichtjcs er- tusschen. OUDERAVOND „ROCHDALE SCHOOL". Aan bovengenoemde school vond Donder dag 19 December een ouderavond plaats met een behoorlijk aantal aanwezige ouders. Door het hoofd der school, den heer G. Hazeloop, werd de avond geopend met een beschouwing over de toenemende baldadig heid der jeugd. Hij drong er op aan, door medewerking van de ouders, dit in andere banen te doen leiden, wat het leeren der jeugd ten goede zal komen Ook werd gewezen op het terugloopen van het aantal leerlingen aan de school, waarvar. verhuizing wel een van de oorzaken is. De voorzitter der oudercommissie, de heer A. F. Zeegers, wees er op, dat de gewone openbare scholen veel beter bevolkt kunnen worden, wanneer verschillende ouders niet zoo vast zouden houden aan het idee oplei- dingschool. Er zijn altijd nog te veel ouders die van meening zijn dat hun kinderen, wan eer zij hiervoor geschikt zijn, alleen het mid delbaar onderwijs kunnen volgen, wanneer zij een opleidingschool hebben doorloopen. Bij de bespreking over de wenschelijkheid van schoolzwemmen gaven alle aanwezigen blijk van sympathie en werd aan den voorzit ter der oudercommissie opgedragen dit ter sprake te brengen In de Centrale Ouder- comissie. Bij de verkiezing van een oudercommissie werden alle aftredenen herkozen. Na het gebruik van een kopje thee werden lichtbeelden vertoond over Indische Cultuur plantages. Ter inleiding hiervan werd door den heer Hazeloop een uitvoerige beschou wing gegeven over de koffie- en theeplan tages in verschillende landen, het ontstaan en den groei daarvan. De plantjes, gepro- jecteerd door den heer I. Lemmers, verauide lijkten het gesprokene. Tot slot toonde de heer Lemmers nog een aantal plaatjes, die door hem zelf waren ge maakt Dat het gebodene werd gewaardeerd, bleek uit het applaus Nadat aan de medewerkers een woord van dank was gebracht, sloot de voorzitter met een woord van dank de bijeenkomst. Prei, Selderie, Doperwtjes. Worteltjes. Knolletjes en Bloemkool. Al die ingrediënten vereenigd in zoo'n busje SOEPOROENTEN van Meer dan honderd winkeliers in ALKMAAR en Omgeving kunnen bet U leveren. 0 Dinsdag 24 December. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 10 Morgen wijding, gewijde muziek. 10.30 Ko- vacs Lajos orkest. 11.Kookpr 11.30 Orgel en zang. 12.30 Het Omroeporkest en gr.pl. 2.— Piano- recital. 2.20 Voordr. 2.40 Viool en piano. 3.Gr.pl. 4.30 Kinderkoor- zang. 5.— Voor de kinderen. 5 30 Avro-Decibels. 6.15 Gr.pl. 6.30 Ko- vacs Lajos' orkest. 7.15 Kerstliede ren. 7,30 Causerie en ber. 8.10 Het Omroeporkest. 9.— Or.pl. 9.15 Radiotooneel met muziek. 10.45 Gr. pl. 11.— Ber. 11.10 Voordr. 11.40 Carillonconcert. 11.5712. Kerstlied. HILVERSUM, 1875 M. (K.R.O.- uitz.) 89.15 en 10.Gr.pl. 11.3012.Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en KRO-orkest. 1.15 Schla- zermuziek. 2.— Vrouwenuur. 3.— Gr.pl. 3.15 Operamuziek. 4.15 Schlagermuziek. 5.— Grpl. en KRO-orkest. 7.15 Causerie. 7.35 Gr. pl 7.45 Kerstprogr. mmv. solisten, koor en orkest. 8en 10 30 Ber. 10.35—12.Verv. kerstprogr. DROITWICH, 1500 M. 11 05 Gr.- pl 11.35 Orgelspel. 12.— Grpl. 12.50 Het Leicestei Opera orkest. 1.50 Gr.pl. 2.35 BBC-Schotsch orkest mmv. zang. 3.25 Causerie 3 45 Kerstliederen en -teksten. 5.05 Het John MacArthurkwintet. 5.35 Het Cellini-trio. 6.2C Ber 6.50 Het Grinke-trio. 7.15 Causerie. 7.50 Dansmuziek. 8.20 Radiotooneel. 8 35 Variété-progr. 9.20 BBC-koor en -militair orkest. 9.50 Ber. 10.20 Cabaret. 10.50—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7 20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gr.pl. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Koorconcert. 10.20 Kerstliederen. 12.10 Kerstmis. 1.20—3.20 Dans- muziek. KEULEN, 456 M. 5 50 Concert. 9.50 Viola en piano. 11.20 Dans muziek. 1.35 Gr.pl. 3.20 Omroep- kleinorkest. 5.20 Klokgelui. 6.20 Orgelspel. 7.15 Kerstconcert. 8.20 Causerie. 8.40 Vocaal concert. 9.— Pianorecital. 9.20 Voordr. en con cert. 10.10—11.20 Omroeporkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest 1 50—2.20 Or.pl. 5.20 Omroep orkest. 6.35 en 7.35 Gr.pl. 8.2u Kerstprogr. mmv. orkest en solisten, 10.30 en 11.20-1.50 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest 50—2.20 Gr.pl. 5.20 Populair concert. 6.20 Or.pl. 6.50 Zang. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest en solis ten. 9.50 Rep. 10.30 Gr.pl. Hierna symphonieconcert. 12.20 Religieuse muziek en Middernachtsmis. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 7.20 Het Amusementsorkest. 8.20 Toespraak R. Hes?. 8.40 Po pulair concert. 9.20 Het Bruinier, kwartet. 10.— Rep. 1005 Weerber. 10.20 Barnabas von Geczy's orkest en solisten. 11.2012.15 Kerstcon cert GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Brussel VI. 8 —9.20, Keulen 9.20-11.20, Kalundborg 11.2012.20, Brussel VI 12.20— 14.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Keulen 15.20-1T20, Brussel VI. 17.20-19.20, Leipzig 19.20—24.— Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Normandië 8.5010.05, Dsender 10.05—10.35, Droitwich 10.35— 15.20, Lond. Reg. 15.20—17.35, Droitwich 17.35—18.20, Keulen 18.20—18.50, Lond. Reg. 18.50- 20.05, Droitwich 20.05—21.50, _ond. Reg. 21.50-22.20, Droit wich 22.20-24—, Vreemdelingenverkeer. In hotel „Zeezicht" vergaderde de V. V. V. onder voorzitterschap van den heer Dr. G Belonje. Na opening en goedkeuring der notulen en de behandeling der inge- komen stukken kwam aan de orde de be grooting voor het jaar 1936 De penning meester de heer Bosschaart, gaf daarbij de noodige toelichting. De begrooting werd nu ongewijzigd goed gekeurd Tot ieden tot nazien der rekening over het jaar 1935 werden aangewezen de heeren Mulder, Pronk en H van Pel. Van den heer Dr. Clausing te Eindhoven lid der V. V. V., was een uitvoerig schrijven ingekomen betreffende het kampeeren in de kom der gemeente, waarin op velerlei gron den aangedrongen werd op een totaal verbod om te kampeeren. De heer De Groot merkte op, dat de schrijver niet anders op het oog kon hebben fehad dan de tennisbaan der Mij. Zeebad gmond. De menschen. die er dezen zomer vertoefd hadden, gedroegen zich correct. Van rommel was geen sprake. De heer C. zag het wel een beetje te pessimistisch in. Spr. kon een algeheel kampeerverbod niet toejuichen. De heer H. van Pel was ook eigenaar van een kampeerterrein. Spr. gaf toe. dat er nu wel menschen kwamen kampee en, die voor heen in een pension logeerden of gemeubi leerde appartementen huurden, maar dit nu niet zoo gemakkelijk meer kunnen betalen. Doch het zijn beslist nette menschen De heer Van K'.eef wenschte daartegen over een ander geluid te laten hooien. Afge zien van de kwestie van last of overlast dient men te overwegen: Is dat kampeeren in over eenstemming met standing en omgeving? Op den Bculevard bouwt men aardige huisjes en dan behooren die tenten in de kom der ge meente niet thuis. Als het zoo zou doorgaan, stond er straks op elke vierkante meter in het dorp een tent. Die richting moet het niet uit. Men bedenke, aldus spr., dat de gemeente een groeten buurman heeft in de provincie De mogelijkheid zou wel eens niet uit|c> sloten kunnen zijn. dat men erover dacht ha Zuiden van Egmond een kampeergelegen heid in te richten als bij Castricum. De voorzitter merkte naar aanleiding hier van op, dat het niet de bedoeling was ge weest om B. en W. vliegen af te vangen. Het schrijven was ingekomen en het bestuur achtte het van genoeg belang om het in de volle vergadering ter tafel te brengen. Spr. voelde wel voor hetgeen de voorstanders in het midden brachten, maar daartegenover staat het gevaar voor een conglomeraat van menschen die misschien nooit gekampeerd hebben. Hier bestaan ook vraagpunten ten opzichte van hygiëne en zedelijkheid. Het be stuur oordeelde het moeilijk een beslissing te nemen, waarom het besloot voor te stellen, dit schrijven voor kennisgeving aan te ne men. vooral in verband met het feit dat deze aangelegenheid ook in het gemeentebestuur wordt behandeld. Op voorstel van den heer Eyma werd be sloten, den heer Clausing te berichten, dat deze kwestie in behandeling is bij B en W., maar dat er nog eenige wettelijke haken en oogen bestaan, zoodat een definitieve beslis sing nog niet genomen kan worden. Tot lid van liet bestuur in de vacature Hoppener werd gekozen de heer C. J. EyflB die deze benoeming aanvaardde. De voorzitter deelde nu mede. dat het heg gebleken is, dat zijn werkzaamheden als ge neesheer een beletsel waren voor een func tie van voorzitter der V. V V. Hij was niet zeker van zijn tijd en daarom verzocht hij vergadering een ander tot voorzitter te be noemen. De vergadering, deze bezwaren erkennende, koos nu tien heer Eyma tot voorzitter. Bij de rondvraag verzocht mevr Hooning de medewerking van het bestuur tot ver- 23) naar het Engelsch van J. 8. FLETCHER door mr. H. J. H. Miriam Scarpe was een vrouw van vlug begrip en scherp inzicht. Heel haar leven had ze de zaken gedrevendat had ze tijdens het leven van haar man gedaan en ze had zich niet anders verbeeld, dan dat ze op haar zoon een even grooten invloed had. Haar man had nimmer iets gedaan zonder haar eerst te raadplegen en ze had Matthew geleerd, de voetstappen van zijn vader te volgen. Ze kon zien onmogelijk voorstellen, dat haar zoon ooit iets doen zou buiten haar voorkennis en voor zoover ze wist, zonder met haar over den prijs te praten. En tochhier stond, dat hij nu in het bezit was van een som van ruim zesduizend pond, waar zij niets van af wist! Hoe was hij daaraan gekomen' Ze behoefde zich die vraag geen twee maal te stellen! Carsdale! Dat was de uit leg! Nu wist ze, waarom Carsdale twee dagen geleden naar de hoeve gekomen was. Wat er precies tusschen die twee was afge handeld, wist ze natuurlijk niet... maar ze voelde een afschuwelijke angst voor de waarheid en ze ging dien nacht niet naar Matthew vond haar in de huiskamer reeds wachten, toen hij den volgenden mor gen vroeg beneden kwam. Ze stond voor het raam, waardoor de opkomende zon juist begon te schijnen en liet was voor hem gelukkig, dat het licht op hemzelf viel en niet op de sombere woeste oogen zijner moeder en op haar lijkbleek gezicht. Maar hij zag toch dadelijk dat er iets aan de hand was en hij schrok er van. Op dat oogenblik schoot het hem te bin nen hoe Miriam hem eens met een esschen stok had afgeranseld, tot hij er bijna be wusteloos van pijn bij neervielen die stok stond nog in een hoek en onwillekeu rig keek hij er naar. Miriam zocht steun tegen de venster bank, maar ging recht op haar doel af. „Waar heb jij die zesduizend pond van daan, die je gistereen bij de bank hebt ge stort?" vroeg ze. „Voor den dag er mee' En geen leugens, Matthewik ben je moeder!" De drank werkte bij Matthew nog na en hij voelde zich suf en tevens kribberig, on danks zijn angst voor haar. „Nou jadat is gauw gezegd", brom de hij onwillig. „Ik zou het u vanmorgen toch verteld hebbenIk heb er over ge dacht mijn land te verkoopen en „Jouw land?" zei Miriam. „En dat ter wijl ik nog leef?" „Het is mijn land", hernam Matthew koppig en norsch. „Ik ken de wet net zoo goed als wie ookl Na vaders dood is het van mij geweest en van iemand anders en ik heb toch zeker recht om met zijn eigen dom te doen wat ik wil, is het zoo niet?" Ik heb het zeldzaam voordeelig verkocht vraag het maar aan Hargreaveshij heeft het me gistereen zelf nog gezegd, dat ik een boffert was, om meer dan zes duizend pond voor dat stukje land te knj gen „Is... 't gebeurd?" vroeg Miriam „Ja... 't is verkocht!'' „Wat? heb jij het., verkocht?" „Dat zeg ik toch., en bar voordeelig ook", mompelde hij. „Kijk eens „En aan dien kerel?" onderbrak Miriam hem bijna fluisterend. „Aan Oliver Cars dale? Ja of neen?" „Hoor eensals u nu bedaard wilt zijn en geen ruzie maken", zei Matthew, „dan zal ik het u allemaal vertellen. Kijk Maar Miriam schudde onwillig hst hoefd, „Is het heelemaal af?de stukken ge- teekend? het geld betaald? alle wet telijke romslomp klaar?" vroeg ze, nog steeds hopend op een uitweg. „Heb je dat allemaal al voor elkaar gebraent?" „Ik zeg u toch, dat het afgedaan is en dat het geld op de bank ligt?" bromde Matthew. „Als u nu eens even bedaard wil de Miriam had juist thee gezet en zich een kop ingeschonken Die stond naast haar op tafel en ze nam hem op en wilde aan haar lippen brengen. Maar voordat ze zoover was, veranderde ze van meening en wierp de thee in den brandenden haard „Jij hebt verkocht, wat jouw voorouders honderden jaren zorgvuldig bewaard heb ben!" zei ze met een blik op haar zoon, die hem deed ineenkrimpen. „Jij hebt je gehoor- terecht verkocht! Jij bent nu een man zon der land... Jij., jij... bent niks meer!" En zonder een woord meer liep ze hein voorbij, de trap op naai haar kamer. Hij hoorde haar daar wat heen en weer schar relen en na een poosje kwam ze zeneden Ze had zich gekleed om uit te gaan in ver schoten ouderwetsche kleeren, die jaren lang in lavendelbloesems bewaard gelegen hadden. Zwijgend verliet ze het huis en Matthew, haar door het venster nakijkend, zag, dat ze met gebogen hoofd de richting van de stad insloeg. Toen ze uit het ge zicht was, bemerkte hij pas, hoe brandend droog zijn keel was. Hij nam een kruik op en liep naar het biervat in den kelder. „Ze gaat iemand er duchtig van langs geven", dachi hij bij zichzelf, terwijl nij zat te drinken. „Ik heb het wel tegen Cars dale gezegd!" Mirriam liep vlug de heide over, tot ze aan den straatweg kwam. Ze liep dien al even vlug langs en stond in Halfirth op den stoep van het kantoor van Hargreaves, voordat diens klerken er nog waren In de wachtkamer bleef ze zitten wachtenen toen ze bij hem op zijn kantoor zat, stelde ze hem slechts één vraag. ,Ja, dat is afgedaan antwoordde hij. „Het land is op het oogenblik eigendom van mijnheer Carsdale. Heelemaal in orde, vrouw Scarpegisteren afgesloten Maai' er is geen enkele reden voor u, om er Mirriam stond op en liep naar de deur wendde zich daar om en keek den rechtsge leerde aan. „U begrijpt er niets van!." zei ze bedaard „Dat doen jullie menschen nooit Maar jullie hebt iets anders dan dat land alleen onder elkaar verkwanseld, toen je dien koop tot staijd hebt gebracht!" Ze ging even vlug weg als ze gekomen was en keerde terug naar het eenzame huis op de heide. Maar toen ze bij Ryvedale op de hei kwam, bleef ze even staan en keek omlaag in de vallei naar het verloren erf deel en daar, wandelend, zag ze Cars dale loopen. En meteen liep ze omlaag de vallei in en ging regelrecht op hem toe. HOOFDSTUK X. 'n Gevoelskwestie. Op dien eersten morgen, dat hij in het volkomen bezit was van het stuk land, dat Matthew Scarpe hem zoo willig verkocht had, was Oliver Carsdale zijn nieuw ver worven bezitting rondgegaan met al het plezier van een schooljongen, die pas e01 lang begeerden voetbal gekregen heeft oor den tweeden keer in die week reeds had hij zijn wagen op stal gelaten en was niet naar de fabriek gereden. Hij wilde Ryvedale Flat bekijken zijn heide 01 zijn boschland, zijn eene huisje en zijn moes tuin, zijn algemeene ligging en de moge lijkheden, di° het hem bood Den avond te voren had hij laat opgeze ten om de papieren, die er betrekking °P hadden, door te lezen. Hij had vele vreem de histories over dat land onder de oog01 gehad. Die tweehonderd bunder waren aa" den eersten Scarpe als belooning gegeven voor een of anderen dienst aan de Kroon bewezen in de eerste dagen van de regee ring van den eersten vorst uit het huis lu' dor, en nadien was het in dien tijd i"et'r dan eens van eigenaar veranderd. Goi- spronkelijk het eigendom van den abt va- Ryvedale, was het in den tijd, dat a" kloostergoederen verbeurd werden ver klaard, aan een Londenschen koopman komen, die het eenige jaren later aan ee der voorvaderen van lord Ryvedale had ver kocht en deze had het nu op zijn beurt a<' Bickerdvke overgeaan. Het gaf Oliver bijna kinderlijk plezier, te weten, dat eigendom van Bickerdyke driemaal in dere handen was overgegaan, terwijl zijne in dienzelfden tijd, nog slechts maal van eigenaar veranderd was U'J een gevoel, alsof er meer antiek waas hem zelf heen hing, als om den man, wien hij zich op een hee' eigenaardige wreken wilde. (Wordt vervolgo; oif op

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10