Aanpassing Noord-Hollandsche Graslandbedrijven. c 'v*' i«»r .«.i NIEUWE BOERDERIJ AFGEBRAND. DOOR AUTOBUS GEGREPEN. En gedood. DE BILT HEEFT AARDBEVING OPGETEEKEND. Nabij ol ten Noorden van Sumatra. Ook Ambon merkte het. KONINGIN SCHENKT f 30.000. yhheepstiidMQen JlacfU&etichtw Land- en Tuinbouw. Er valt voor den boer met moderne b° voering mog wel iets te verdienen. drijfs- De practische uitvoering. De regeling van de weidegang. Hoeveel bemesting is daar voor noodig? den brand te bereiken. De dijk, die zeer smal is, was versperd door een krioelende menigte wielrijders en voetgangers, die door de hoog oplaaiende vlammen, welke tot ver in de stad te zien waren, werden aangetrokken of uit het naburige Diemen waren gekomen om het fantastische schouwspel bij te wonen. De brandweer had echter nog andere moeilijkhe den te overwinnen. Een tweetal spoorweg overgangen moesten worden gepasseerd, die natuurlijk gesloten waren. Op het terrein van den brand werd on middellijk begonnen het vuur met kracht aan te tasten. Zes stralen werden op de vlammen gericht en deze overstelpende hoeveelheid water deed spoedig haar uitwerking gelden, zoodat de tweede loods behouden kon blij ven. In de eerste loods was het groote aan tal booten reeds zoozeer door het vuur aan getast, dat deze alle als reddeloos verloren moesten worden beschouwd. De bootjes, al thans voorzoover het de kano s betreft, wa ren alle voor het grootste deel bezit van weinig kapitaalkrachtige eigenaren. wat reeds bleek uit het feit, dat slechts één ver zekerd was. Na een uur van hard werken was de brandweer het vuur meester, zoodat met na- blusschen kon worden begonnen, hetgeen nog geruimen tijd in beslag nam. De loods was verzekerd voor 6000. De oorzaak van den brand is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. Zondagnacht is de eenige jaren ge leden nieuw gebouwde kapitale land- bouvvschuur van den heer I. B. Becu te Breskens door tot nu toe onbekende oorzaak geheel door brand verwoest. De schade wordt door verzekering gedekt. Zondagmorgen omstreeks 11 uur is op den Kanaaldijk tusschen sluis 10 en 11 van de Zuid-Willemsvaart onder de ge meente Someren (N.-Br.) de gehuwde 30-jarige H. P. A. Arens, kellner te den Bosch, toen hij achter een autobus om plotseling den weg over stak, gegrepen door een autobus van dien6t B. B. A., die van Asten naar Helmond loopt, en op slag gedood. Het voorloopig onderzoek heeft uitgewezen, dat den chauffeur geen schuld treft. De ongelukkige laat een vrouw en twee kinderen achter. Het slachtoffer was met een gezel schap in een autobus onderweg van den Bosch naar Maastricht, waar het een voetbalwedstrijd zou bijwonen. Op de plaats van het ongeluk had de auto bus rechts van den weg een oogenblik gestopt, teneinde eenige inzittenden de gelegenheid te geven zich even te ver treden. Daarbij stak genoemde Arens achter de wachtende autobus om, plotseling den weg over, met het ge noemde gevolg. BROEDER-VEETE TE BODEGRAVEN. De een gunde den ander het meisje niet. Dezer dagen werd de 19-jarige J. v. Groeningen te Bodegraven, terwijl hij met een meisje aldaar op straat wandel de, aangereden door een auto, welke be stuurd werd door zijn tweelingbroer Simon. die chauffeur is in dienst van de firma B. J. v. Groeningen, die het gevaar zag aankomen, wist zich door een handige beweging voor op de motorkap te wer ken. zoodat er met enkele lichte verwon dingen afkwam. De bijzondere omstandigheden, waaron der dit ongeluk plaats had, de chauffeur was n.1. met de auto het trottoir opgereden, zonder dat daarvoor ook maar eenige re den bestond gaf de politie aanleiding tot 'n nader onderzoek. Dit heeft thans aan het licht gebracht, dat de 19-jarige chauffeur opzettelijk zijn broer heeft aangereden. Reeds vroeger heeft hij ge dreigd zijn tweelingbroer van het leven te zullen berooven, wanneer deze zijn omgang met het meisje niet staakte. Tegen den chauf feur is thans proces-verbaal opgemaakt we gens poging tot doodslag, terwijl eenen ander ter kennis is gebracht van den officier van justitie te den Haag. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt mede: In den morgen van 28 December om 2 uur 28 minuten 36 seconden Greenwichtijd is aan het Meteorolo gisch Instituut te de Bilt een 6terke aardbeving opgeteekend. De afstand bedraagt ongeveer 10.000 K.M. De richting ligt iet6 be noorden het Oosten, waaruit volgt, dat de oorsprong moet liggen in de nabijheid of ten Noorden van Su matra. Batavia registreerde aardbeving. Het meteorologische observatorium te Ba tavia registreerde Zaterdag te 10.08 uur plaatselijke tijd een zware aardbeving, waar van het epicentrum, dat moeilijk vast te stel len was. in de omgeving van de Batoe-eilan- den (westkust van Sumatra) moest worden gezocht. Hierna werden nog naschokken geregis treerd te 13.42 uur. Zondag 00 54 uur en Zondag 11.12 uur. Uit Padang wordt ge meld, dat er Zaterdagmorgen een aardschok is gevoeld. De beving duurde 1 minuut. De interlocale verbinding werd hierdoor ver broken, zoodat berichten uit dit gewest niet spoedig doorkwamen. Winkels ingestort door aardbeving. Zaterdagmorgen te 9 uur werd te Pa dangSidenpolang een sterke aardbeving geconstateerd. De menschen vluchten uit de huizen Men verneemt, dat te Sibolga in heemsche steenen winkelhuizen zijn inge stort, Aardbeving op schip gevoeld De gezagvoerder van het K. P. M. schip „Elout" rapporteerde, dat hij Zaterdag al varende nabij Emmahaven eveneens de ge volgen van de beving heeft waargenomen. Hij deelde mede. dat dit een gevoel gaf, als of het schip op een klip liep. Hedenmorgen te 7.12 uur is op Ambon 'n zwakke aardbeving geconstateerd in ooste lijke richting. Verder is nog te Fort de Koek en Medan bericht ontvangen, dat de aard schok aldaar Zaterdagmorgen is gevoeld Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats terwijl omtrent schade geen rappor ten zijn binnengekomen. H. M. de koningin heeft een bedrag van 30.000. ter beschikking gesteld van het Nationaal Crisis-Comité evenals het vorig jaar, speciaal be stemd voor kleeding en dekking in dringende gevallen. STOOHVAARTMIJ. NEDERLAND. Bengalen, S.J.P.L., van Cebu 29 Dec. Enggano, thuisreis te Londen 29 Dec. Tarakan, uitreis van Amsterdam 28 Dec. Marnix v. St. Aldegonde, thuisreis van Porl Said 27 Dec. K.N.S.M. Achilles. 28 Dec. Gibraltar gepasseerd. Aiax, 28 Dec. van Santander naar Musel. Amazone, 25 Dec. te Curagao. Ariadne, 29 Dec. 05.40 Holtenau gepasseerd Astrea, 13 Dec. van New-York naar Port au Prince. Aurora, 28 Dec. van Amsterdam n. Melilla. Baarn, 28 Dec. van Curagao n. Cristobal. Bacchus, 29 Dec. te Fiume. Bennekom, 29 Dec. te Hamburg. Bodegraven, 29 Dec. te Amsterdam. Calypso, 28 Dec. te en v. Rotterdam n Vigo. Costa Rica. 28 Dec. van Dover naar M. deira Cottica, 27 Dec. v. Madeira n. Plymouth. Euterpe, 28 Dec. van La Pallice n. A'dam. Fauna, 29 Dec. te A'dam. Ganymedes, 29 Dec. v. Gibraltar n. Algiers. Hercules, 29 Dec. v. Izmir naar Istanbul. Hermes, 27 Dec. van Burgas nn r Candia. Juno, 29 Dec. C. Finisterre gepasseerd. Mars, 29 Dec. te Valencia. Rhea, 29 Dec. 13.00 185 Mijl Z.W. Ouessant. Stuyvesant, 28 Dec. van Dover n. Madeira Titus, 28 Dec. van Alicante naar Malaga. Triton, 28 Dec. Gibraltar gepasseerd Ulysses, 29 Dec. 19.30 Lydd gepasseerd. Vesta, 29 Dec. te Hamburg. Vukanus, 28 Dec. te Izmir. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 30 Dec. 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 72 Vette koeien 110200, handel goed; 9 Kalveren, w.o.: gras 30— 38, vette 70—90 en per K.G. 0.80— 131 Nuchtere kalveren (slacht) 6 16; 329 Vette arkens (zware) per K.G. 36—39 cent. Handel stug. \MSTERDA.MSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 30 Dec. 1935. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Zeeuwsche bonten en blau wen 2.702.90, eigenheimers 2— 2.25, Bintjes 2—2.20 en Poters 1.70 1.90; Noordholl. Eigenheimers 2— 2.20; Friesche Borgers 2.202.30; Andijker bonten en blauwen 2.30 2.50; Drentsche Zandaardappelen 2 2.30; Duinzandaardappelen 3.50 3.75. Alles per H.L. Aanvoer 131100 K.g. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 30 Dec. 1935. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 656 Vette koeien, le kw. 4952 cent, 2e kw. 42—48 cent, 3e kw 3240 cent per K.G. slachtgew.94 Melk en kalfkoeien 160190; 171 Vette kal veren, le kw. 6470 cent, 2e kw. 5662 cent, 3e kw. 50—55 ct. per K.G levendgew 57 Nuchtere kalveren f 4.50—7 50; 51 Schapen en Lammeren, resp. 1315 en 1(>13; 596 Varkens, vleeschvarkens, 48—49 cent, zware varkens 4647 cent en vette varkens 4546 cent per K.G. slacht- gewicht. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Dec. '35 Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 9700 K.G. Uien: gele drielingen 090— 1, gele uien 1 2.20, grove 2.30— 2.50; 1125 K.G. Peen 1.80—1.90; 600 K.G. Roode kool 2.70; 1100 K.G. Gele kool 1— ƒ7.90 en 1500 K.G. D. witte kool 4.20—5.30, alles per 100 KG Ir. Lienesch ving het tweede deel van zijn lezing aan, met er op te wijzen, dat. hoe beter op het land gepast wordt, des te meer gras verkrijgt men als zoden vormend element. Het is zelfs zóó, dat bij extra zware stikstofbeme6ting het bestand vrijwel geheel uit gras kan be staan. Het eigenlijke grasbestand ie on dergeschikt aan het tijdstip van het ge bruik, dat men van het land maakt. In de allereerste plaats is hoofdzaak, zoo zeide spr., niet welke graesen er staan, maar dat er grassen 6taan. Wan neer het gras maar in een jong genoeg stadium is, dan laat het de dieren koud. welke grassoort ze opnemen. Het kan u opgevallen zijn, dat in de Meimaand het vrijwel nooit gebeurt, dat de dieren be paalde grassen laten staan. Voor de we- •nschap i6 dit een nieuw gezichtspunt, maar de praktijk profiteert hiervan al lang. Behalve het vormen van jonge sprui ten in het voorjaar, moet een gras ook nog iets meer prestoeren, in de rest van de weideperiode. Het moet dan in staat zijn tot een snel vormen van nieuwe uit- loopers ,veel bladmassa in korten tijd kunnen produceeren, bestand zijn tegen scherpe beweiding wintervast zijn en op zijn tijd niet te veel lijden bij droogte, enz. De oamenstelling van de zoden is dus we van belang voor al deze eigenschap pen van ons grasland, maar toch blijft •/aar, dat alle jonge spruiten van alle grassen door het vee graag geconsu meerd worden. Meer uitvoerig resumeerde spr. het geen hij in zijn eerste lezing reeds naar voren had gebracht om nog nader de belangrijkheid van het grasland voor het bedrijf vast te stellen. De aanpassing van de graslandbedrij ven, zoo betoogde hij, moet men dan ook zien als een mogelijkheid om te komen tot een zoodanig gebruik, dat men voor een goed deel den aankoop van kracht voer achterwege kan laten met behoud van een normale productie, waaronder spr. een bedrijfvoering verstond, die ten naastenbij gebaseerd is op een veedicht heid van één melkkoe per H.A., met daarnaast het jong vee en de schapen Met nadruk betoogde spr., dat uitspa ren van krachtvoeraankoop en daar voor in de eerste plaats aankoopen van goede meststoffen beteekent een behoud van het nationaal vermogen van den boerenstand en het boerenbezit. Vóórop stelde spr., dat het bedrijfsver band naar zijn meening in verreweg de meeste gevallen geheel kan blijven be staan, zooal6 het nu is. Noodig is het echter kennis te nemen van praktische resultaten en proefne mingen, om die voor eigen bedrijf toe te passen. Alle hulpmiddelen om het in eigen bedrijf te winnen voedsel zoo goed moge lijk te conserveeren zullen aangepakt dienen te worden, terwijl juist in de eer ste tijden goede controle noodig zal zijn op de kwaliteit van het gewonnen voedsel evenals op de hoeveelheid, opdat tijdig kan worden ingegiepen in dien men eventueel tekorten ziet ontstaan. De vele proeven in andere deelen van het land en ook in onze provincie heb ben overtuigend aangetoond, dat vooral de hooiopbrengst sterk is te beïnvloeden met behulp van oordeelkundige bemes tingen. Ook de weideproductie is daar door gunstig te beïnvloeden Wanneer men deze vaststaande feiten ook in eigen bedrijf wil zien ontstaan, zoo vervolgde spr., dan zal men daarbij moeten vasthouden aan twee principes: lste dikwijls omweiden en ten 2de vroeg maaien, terwille van de kwaliteit van het gewas. Spr. toonde hierop een teekening van een typisch Hollands graslandbedrijf in exploitatie bij den heer Jb. Blom, Achter weg te St. Pancras, waarop in 1935 het moderne systeem consekwent is toege past. Spr. wees er op dat niet ieder bedrijf gelijk is, zoodat voor ieder bedrijf een afzonderlijk 6chema moet worden opge steld. Hoofdzaak is echter, dat men het graslandbedrijf ook kan gebruiken door geregeld omweiden en tijdig maaien. Wanneer men wil is het mogelijk om het jonge hoogwaardige gras zoodanig te conserveeren en te winnen, dat de verliezen binnen redelijke grenzen blij ven en men een uitstekend en goedkoop wintervoedsel ter beschikking houdt. Ter illustratie van zijn bewering gaf spreker een interessante reeks van cij fers, waarbij hij ook uitvoerig stil stond bij de resultaten die de proef op het land van den heer Blom had opgeleverd. Spr. betreurde het, dat men tot nog toe steeds afkeerig is van het gebruik van ruiters bij de hooiwinning. Men moet ze zoo gebruiken, dat men enkele perceelen, welke onder 6lechte om standigheden tot hooi moeten worden gemaakt op ruiters plaatst. Door gebruik te maken van een 40 a. 50 ruiters per H.A. kan men een goed bedrag aan voer- waarde veilig stellen tegen een kleine uitgaaf van een 5 aan extra loon. Bij goed weer zijn de ruiters niet noodig. Wat minder goed gewonnen hooi soms nog vraagt aan extra loon bij het spitten wordt gewoonlijk niet voldoende beseft en 6pr. oordeelde het dan ook beter om wat meer geld uit te geven voor de hooiwinning op het veld en een goed product in de schur te hebben en te houden, dan snel en met weinig kos ten te hooien en later bij te spijkeren in de schuur. Spr. legde hierop sterk den nadruk omdat er langs den weg van zorgzame hooiwinning zooveel valt te besparen op krachtvoer-aankoop. Teneinde voldoende voedsel uit eigen bearijf te winnen is het noodig het ge heels ter beschiking 6taai de oppervlak een keer te maaien in een jaar. Hiervoor zal 1 per H.A. meer loon noodig zijn, doch de voordeelen zijn veel grooter Sp- deelde mede, dat op een bedrijf van 26 H A. zooveel gras is ingekuild en zoo veel hooi is ge vonnen, dat er naar alle waarschijnlijkheid op dat bedrijf slechts voor een maand krachtvoer noodig zal zijn. In de andere 5 maanden blijven de dieren op normale productie en worden zij uitsluitend gevoerd met behulp van kuilgras en hooi. Wanneer men zooveel hooi enik ui - gras wil winnen is het noodig de^riode van «n veer 7 are land te harer beschikking krijgt! Gedurende de 180 dagen weide- Rang zal een koe dus over een weide- oppervlakte van 3 H.A. moeten kunnen beschikken en men de koe dus 3 maal over 1 H.A. moeten laten grazen om een koe per H.A. te kunnen houden. Daarbij K^og het een keer maaien van alle nerceelen. Uit zich zelf is het land tot deze prestatie niet in staat. Kunstmest is daarvoor noodig. Om tijdig gras te hebben voor het vroeg uit te jagen vee moet men enkele perceelen land wat extra stikstof geven. Men kan volstaan met een gift van 2 a baal p H.A. Tevens moet men in Maart gaan denken aan den silobouw. Op een bedrijf van 25 H.A. moet men zoowat rekenen op 100 M3 .graskuilruimte. De kuil moet ongeveer 10 Mei gewonnen worden, want dan heeft het gras een uitstekende k.valiteit en laat het zich ook best kuilen bij een goede stikstof- gift krijgt men ongeveer 16 20.000 K.u per H.A. Voor een bedrijf van 25 H.A. heeft men dus voor kuilwinning 5 H.A. noodig. Zelfs met de meest moderne methode mag men er 10 tot 14 dagen over werken om het in de silo te krij gen. Vier weken na het kuilen levert het gemaaide kuilland al weer een bruikbaar etgroen. In begin Juni maait men op de vroeg te winnen hooiperceelen, gedurende wel ken tijd men de dieren weidt en op het koeland en op het etgroen van de vroeg gekuilde perceelen. Tengevolge van het voorweiden zal men in het algemeen de hoeveelheid gras op het hooiland verminderen, doch daar staat tegenover, dat men een zwa 1 te maaien krijgt, dat voornamelijk be staat uit jonge uitloopers van het gras, met weinig ieilen dus van een zeer goede samenstelling. Men behoeft niet met alle perceelen even vroeg te zijn met maaien mits men er maar voor zorgt, dat het gewas niet uitgroeit en gaat bloeien. In het algemeen kunnen wij wel zeg gen, dat ieder perceel, dat zal worden beweid of gemaaid tot half September toe niet langer leeg mag liggen dan 4 of 5 weken. Het bedrijf Blom ligt op licht venigen grond, met voldoenden watertoevoer.Wij hebben daar in 1935 ongeveer 300 K.G. kalkammonsalpeter per H.A. noodig ge had naast de gewone hoeveelheid gier en stalmest. Om schoon land te houden moet men natuurlijk mestplakken slech ten na afloop van iedere beweiding van een perceel. Bossen maaien vervalt dan. De melkkoeien worden voor geweid, dan volgt het jongvee en dan komen de schoonmakers, de schapen. De veebe zetting van dit bedrijf wa« normaal voor N.-H. n.1. op 27 H A. land werden gehou den 27 melkkoeien, 6 kalveten, 5 hokLe- lingen, 1 stier, 2 paarden, 30 schapen en 30 lammeren. Momenteel loopt alles uit stekend. De koeien eten ten naaste bij 30 K.G. kuilgras en 8 K.G. hooi. Het jongvee krijgt een evenredig rantsoen. De tot nog toe opgedane ervaring valt zoo gunstig uit, dat de heer B om al be sloten is het komende seizoen deze'fde bedrijfsvoering toe te passen. Tijdens de weidei>eriode werden de kojien over het land gemolken. Van on rust tijdens den weidegang was geen sprake, hoewel de dieren gemiddeld om de 5 dagen werden omgeweid. Hierna ging spr. nog uitvoerig in op de bezwaren van de zuivelfabrieken tegen kuilgras in het algemeen en de Hc'landsche koude kuilen in het bij zonder. Om tan deze bezwaren tegemoet te komen doet men het verstandigst de kuilmelk afzonderlijk te verwerken tot boter. Met nadruk verzekerde 6pr. nog, dat het van groot belang is de koeien vroeg naar buiten te brengen, desnoods in combinatie met opstalling 's nachts. In de eerste weken is het gras zoo eiwitrijk, dat men, ook ter vermijding van de kop- ziekte, verstandig doet wat hooi of stroo in de weide bij te voeren. Zoodra het eiwitgehalte in het gras terug loopt laten de koeien dit stroo wel weer lig gen. Juist in Mei moet men den grondslag leggen voor het goede verloop van de heele weideperiode. Spi. eindigde met de mededeeling, dat binnenkort in het blaadje dat door de staatsmijnen wordt uitgegeven, een om schrijving gepubliceerd zal worden van de bedrijfsproef van den heer Blom, waarop hij zich beschikbaar stelde voor het beantwoorden van vragen. Een krachtig applaus volgde on deze zeer boeiend gehouden lezing over dit toch zoo taaie onderwerp. Aan het slot van zijn betoog gaf Ir. Lienesch de afd. nog in overweging om in den winter een excursie te orga- niseeren naar het bedrijf van den heer Blom. De heer DeBoer (Sch<rmeer) vroeg of het noodig was ook fosforzuur en kali te mesten en hoe of de stikstof wordt toegepast. De heer Hoek vroeg of Ir. Lienesch niet bang was dat de methode te gezondheidstoestand van het vee in gevaar bracht. De heer Bürrnami vroeg of 't systeem ieder jaar kon worden volgehouden. im n vf» Buis deelde mede, dat iemand het vee altijd op stal had ge houden en 16 melkkoeien hield op 10 H.A. land, dat hij regelmatig maaide en we. in de 6 jaar 18 maal tn toch bleef het land in goede conditie, hoewel hii voer gebruikte en kunstmest door hem niet werd gebruikt. Spr vestigde den° in^eirt'^n r'n? d* aan,la,h' inleider Deze bedrnfsvoering mogelijk door de aanwezirhefd van vol doende eigen personeel. Ook hij maaide op van was het gras als het niet ouder dan 6 weken was. De heer Lau van 't Graft vroeg of groote silo's geen voorkeur verdienen. De heer H o u t uit Twisk vroeg of het kuilgras voor of na het melken moest gebeuren? Ook wees hij op den stank in de stal bij het voeren van kuilgras. De heer B 1 o k p o e 1 vroeg of het ver dwijnen van de klaver niet te vreezen wa6? De heer v. Kleef vroeg of het g^n bezwaar had het kuilgras oud te voeren De heer P o s c h wilde weten hoeveei arbeidsloon op het bedrijf van den heer Blom was uitgekeerd. De heer Bruin vernam graag hoe Ir. Lienesch denkt over de bemesting met stroo. Spr. had er veel gebruik van gemaakt en gezien dat het land daardoor vooruit gaat, omdat men door het stroo veel wormen en humus in het land krijgt Dit resultaat zag spr. op veen- en klei- g ond. Ir. Lienesch de verschillende vra genstellers beantwoordende constateer de, dat een nieuwe lezing voor hem lag In antwoord aan den heer de Boer zeide spr. dat ook fosforzuur en kali gebruikt moet worden. Men moet er echter rekening mede houden dat te veel kali nadeelig kan werken op de melkgift. Wat de toediening van het stikstof be treft, moet men in het voorjaar de grootste hoeveelheid geven. De vrees van den heer Hoek voor de gezondheidstoestand van het vee, deelde epi. niet, omdat het gras een volledige voeding is. Wij hebben brakwater en een zout- lar.dje wat voordeelig is voor de mine ralen. Het Deensche systeem, door den Buis genoemd, gaat een stapje verder. Spr. was echter overtuigd dat met deze methode het land hol wordt. Wil men 't land behouden dan moet 't beweid worden en spr. oordeelde het onnatuurlijk om het vee 12 maanden op stal te houden. In antwoord op de vraag van den heer Bürman antwoordde spr. dat hij niet voorop wilde stellen om het perceel, dat men het eene jaar vroeg heeft gemaaid, ook het volgend jaar vroeg te maaien. Bezwaren er tegen heeft hij echter niet, omdat het om weiden de zoden wel goed houdt. Aan den heer v. 't Graft zeide spr. dat het bouwen van groote silo's een voor- dei»'. kan geven, maar een voordeel van vele silo's is, dat men deze sneller kan vol krijgen en een makkelijker aanpas sing heeft Spr. geeft toe, dat men de groote silo's goedkooper maakt. In antwoord aan den heer Oud zeide spr. dat het beter is om na het melken kuilvoer te geven. Tot den heer Blokpoel zeide 6pr. dat de klaver het beetje stikstof dat gege ven moet worden de klaver wel kan verdragen. De klaver kan heel wat ver dragen. Geeft men 4 baal stikstof per H.A. wordt het anders. Voorts merkte spr. nog op, dat het gras wel degel ij kzoo versch mogelijk naar de silo moet. Zoolang het gras op het land ligt ademt het nog en geeft het verlies. De praktische werkverdeeling is, dat men 's avonds maait en den volgenden dag het gras in de 6ilo doet. Voor de cijfers aan loon enz. wilde spr. de geheele periode afwachten. Het voordeel is aan de Finsche methode doch die is niet zoo goedkoop en de Hollandsche methode heeft het voordeel dat ze bij grootere verliezen geen extra kosten vraagt. De silo oordeelde 6pr. een voornaam ding. In antwoord aan den heer Bruin zeide spr., dat men het stroo niet zonder meer moet gebruiken, doch wel verwerkt met mest en ier en spr. oordeelde, dat de heer Bruin te ver gaat als hij denkt de kunstmest door het stroo te kunnen vervangen, omdat het te langzaam verteert. Als bemesting heelt stroo niet dat nuttig effect wat de heer Bruin bevroedde. De heer E. Govers Dz. vroeg of het niet juist was, dat hoe lekkerder het gras is, hoe grooter het verschil in voedingswaarde. Voorts oordeelde hij, dat de proef perceelen gunstig waren wat de ontwatering betreft en daarnaast vroeg hij of ir. Lienesch ver wachtte als de proef werd genomen op per ceelen met zandbodem, men niet voor iets anders kwam te staan. Het voeren van het kuilgras in drieen juichte spr. tce. Spr. verwachtte zelfs voor deel om de koeien vier maal fier dag iets te geven. Voorts vroeg spr. of het de bedoeling van ir. Lienesch was om het krachtvoer naast hooi in de laatste maand te geven, om meer als tot nog toe de stal periode in het oog te houden. Ir. Lienesch merkte op, dat er reeds onderzoekingen bestaan over de verteerbaar heid van verschillende grassoorten bij het vee. In het algemeen komt de kwaliteit van jonge gras bij de verschillende grassoort n overeen. ru-ariif Ontwatering heeft men op het proefbea J inderdaad in handen, doch dit is in de meer ook het geval. De bedrijfsvoering kan niet a men andere goede factoren verw Door beweiding in perceelen heeft men op zandgronden, die gevaar '°°P®' verdrogen, meer aanpassingsmogelijkheid. Spr had ook geen bezwaar om het ku - gras in vieren te voeren, doch dit hangt v de bedrijfsmogelijkheid af Voorts oordeelde hij met het oog op de boterzuurbacterien. dat de staldeur vaker open kan dan geschied XTJo r z i 11 e r noemde het in zijn sluitingswoord een goede gedachte van den heer Blom, om het denkbeeld naar voren te brengen ir. Lienesch uit te noodigen en h'j hoopte van de gedachte excursie gebruik te mogen maken. Vocrts bracht hij ir. Lienesch dank voor zijn prachtige uiteenzetting, die op zoon boeiende wijze was gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10