D Jicooinciaai 'llieuws JladiopcoQcamma 8 8 fauilCetM E ONBUIGZAMEN NOORDSCHARWOUDE EGMOND A. D. HOEF SCHAGEN 't ZAND HEERHUGOWAARD NIEUWE NIEDORP DIRKSHORN RADIO PARIS, 1648 M. 720 en BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.' M. 7.20 Operetteconcert. 9.20 Ge varieerd progr. 11.20—2.20 Toe spraak en dansmuziek. OEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. SCHERMERHORN Een vereeniging in geldnood. De Vereeniging van Westfriesche ge meentebesturen verkeert tengevolge van den benarden financiêelen toestand van ver-^ schillende gemeenten in geldnood. De di verse gemeenten mogen niet meer aan deze commissie bijdragen op voorschrift van hoogerhand. Deze commissie heeft zich nu tot de veilingsbesturen gewend om een bij drage, daar zij zich veel heeft beziggehouden met den nood der tuinders. la de vergadering van den Noordermarkt- bond werd hierover geen definitief besluit genomen en werd aan het bestuur overge laten te handelen naar omstandigheden in overeenstemming met de andere veilingsver- eenigingen. Thans is dit verzoek ook in de vergadering van de L. O. C. ter sprake ge komen, welke besloot om drie cent per lid bij te diagen. Ongetwijfeld zal thans ook de Noordermarktbond niet achterblijven met een bijdrage. De non-stop-uitvoeringen. *De derde non-stop-uitvoering van de gymnastiekvereeniging' Hercules en Hygiëa In het lokaal van den heer J. de Bakker heeft wederom «en vlot verloop gehad en mocht zich in een groote be langstelling verheugen. De diverse bal letten, gymnastiek- en zangnummers werden goed uitgevoerd, terwijl een gezellig bal deze uitvoering besloot. Gevaarlijk. "Op den hoek van de Spoorstraat en de Dorpsstraat is een gevaarlijke plek in de straat. Eenigen tijd geleden heeft men daar werkzaamheden verricht aan de waterleiding. De straat moest daar voor worden verlegd. Nu komt midden in de straat, op de plaats waar bijna niet gereden wordt, een verhooging. De straatsteenen komen omhoog. Voor het verkeer levert dit wel een gevaar op. Wanneer men daar tegenop zou rijden, geraakt men zonder twijfel het stuur kwijt. Spoedige voorziening is wel een vereischte. Het koperen feest van de parochie. Met kerstmis werd het 12^-jarig be staan van de parochie van de H. Margaretha Maria Alacoque op plechtige, zij het dan ook sobere wijze herdacht. Op 25 December werd des avonds een plechtig lof gelebreerd door rector van Die ren van Egmond aan Zee. De feestpredicatie werd door pater Bik gehouden, terwijl pas- toor Nieveen van Dijkum ook een enkel woord heeft gesproken en o.a. den oprichter van de parochie, wijlen den heer P. A. Saulems, heeft herdacht. Bovendien was de kerk smaakvol versierd en de kleine bruidjes verhoogden nog het feestelijk aan zien. - Den 26sten December werd het feest op mfeer wereldlijke wijze gevierd, De» avonds om 7 uur kwamen de parochianen bijeen ra de nieuwe zaal van P. Mooy, waar door alle vereenigingen iets werd uitgevoerd, tooneel, muziek en zang. Burgemeester Bos sprak den pastoor en de aanwezigen hartelijk toe en pastoor Nie veen van Dijkum dankte allen voor dit heer lijk geslaagde parochiefeest. Gister werd de 2e groep parochianen in de zaal van Mooy verwacht. Tooneelzaal. Door den heer P. Mooy werd een mooie tent gebouwd, die aan alle tegenwoordig geldende eischen voldoet en er bovendien zeer aantrekkelijk uitziet. De muziek- en tooneelvereenigingen zullen den heer Mooy dankbaar zijn, daar het spel in deze mooie omgeving zooveel beter tot zijn recht zal komen. Jubileum. Op den 6den Januari 1936 hoopt de heer E. F. H. Holema, brigadier-commandant bij de rijksveldwacht alhier, den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de rijksveldwacht. Majoor Holema, geboortig uit Kesteren, trad op 16-jarigen leeftijd 17 October 1899 in militairen dienst. Na een diensttijd van ruim 10 jaren pas porteerde hij als onderofficier en trad in dienst bij de gemeentepolitie te Watergraafs meer. Deze gemeente heeft hij gedurende ruim 1 Yi iaar zijn diensten bewezen, waarna hij overging bij dé rijkspolitie. Na benoemd te zijn op 6 Januari 1911 werd hem als eerste standplaats aangewezen Amsterdam. In t laatst van 1912 werd hij verplaatst naar Hoofddorp tot 1927, waarop Halfweg en Aalsmeer als nieüwe standplaatsen volgden. In 1924 deed de heer Holema zijn intrede in deze streek, toen hij werd aangesteld tot brigadier te 't Zand (N.-H.) Toen de toen malige majoor, de heer Boot, verplaatst werd naar Haarlem, volgde in 1932 de be noeming van den heer Holema tot majoor te Schagen. De a.s. jubilaris heeft zich door zijn sympathieke persoonlijkheid en recht vaardigheid zoowel bij zijn superieuren, als zijn personeel en de bevolking doen kennen, en wij twijfelen niet of dezen dag zal den jubileerenden majoor de belangstelling niet voorbijgaan. Aanbesteding. Vrijdag 27 December werd voor reke ning van den heer D. J. v. d. Heuvel door den architect de heer Chr. Dekker te Schagen aanbesteed het bouwen van een landbouw- schuur met woonhuis aan den Kleiweg te Anna-Paulowna. Ingeleverd waren 12 bil jetten. Hoogste was J. Veuger te Sint Maar tensbrug 17180, laagste Bouwbedrijf H. Doorn te Den Helder 14499. De gunning is aangehouden. Hulde aan de politie. Tijdens de laatst gehouden kermiste 't Zand werd bij een kraam, staande tegen over het café de Wit een kist ontvreemd, in houdende electrische benoodigheden. De dader(s), in de meening verkeerende, dat deze kist paling zou inhouden, zullen wél zéér op hun neus gekeken hebben, toen deze inhoud anders bleek te zijn. De kist met inhoud werd tenminste later teruggevonden aan de spoor lijn OudesluisAnna-Paulowna. Het is thans den rijksveldwachter Overhand te 't Zand in samenwerking met de gemeentepolitie Ho- man te Zijpe mogen gelukken, deze zaak tot klaarheid te brengén. De daders zijn gevat en hebben een bekentenis afgelegd. Voor waar al weer een succes voor deze actieve politiedienaren. Zanguitvoering. De avond van den tweeden Kerstdag gaf de gemengde zangvereeniging „Ons Genoegen" een uitvoering in het lokaal van den heer Rus. Voor de pauze gaf het kinderkoor eenige kleine liedjes, die bij het publiek zeer in den smaak vielen. Vooral: „Spoortje Spelen" van E. Jaques—Dalcroze werd heel gezongen. Het gemengde koor gaf eerst een paar oud-Nederlandsche liedjes o.a. een Meilied uit de 15e eeuw en „Ons Ghenaket die Avondstaer", die goed werden uitgevoerd en die het publiek nog eens deden genieten van deze oude volkskunst. Het koor zong over 't algmeeen beter dan vorig 'jaar,-de klank was helderder eii vol ler- en alle liederen werden goed op-- toon gezongen, ook „Droome-Vrouw, Komt" 'n mooi, doch moeilijk stuk. Met Aan den Schoonen Blauwen Donau van Joh. Strauss oogstte het koor bij het publiek veel succes. De leiding was bij den heer H. J. Zaal uit Bergen in goede handen. Hoewel zeer goed gezongen werd, zou 't het koor ten goede ko men als het met eenige leden werd uitge breid. Na de pauze werd door het kinderkoor de operette „Jantje in Modderstad" opge voerd. De aankleeding was verzorgd door mevrouw Hittemade Veth, die hier veel succes mee had. De operette werd heel aar dig uitgevoerd, het was echter jammer, dat het publiek zich niet rustig kon hou den, waardoor het de kinderen niet gemak kelijk werd gemaakt. „Ons Genoegen" kan over het algemeen op een goed geslaagde uitvoering terug zien. Uitvoering Fanfarecorps- Woensdagavond, Eerste Kerstdag, gal het Fanfarecorps, dir B. Koolhaas te Twisk, een openbare uitvoering met welwillende medewerking van een damesafd. van de gym nastiekvereeniging ondér leiding van mej. Sepers, in de zaal van Kossen. De voorzitter, de heer P. Strijder, heette de aanwezigen van harte welkom en sprak zijn genoegen uit over de groote opkomst. Wij hebben aldus de voorzitter dus de bakens moeten verzetten en zullen vooit- aan onze uitvoeringen moeten geven met eigen krachten en met behulp van plaatse lijke vereenigingen. Op deze wijze hebben wij nu een bont programma weten samen te stel len." - Hierna zette Excelsior in met een pittigen marsch en als tweede nummer Ouverture Pathétique van Edmond Avon, beiden wer den op. verdienstelijke wijze ten gehoore ge bracht. - Dan was het de beurt aan Jong Excelsior, bestaande uit een achttal jongens die onder leiding van mevr. Kossen de opkomst van een repetitieavond demonstreerden om ten slotte het publiek een door mevr. Kossen zelf opgemaakt lied, bestaande uit een tiental versjes op rijm met refrein, toe te zingen, waarmede de jongens een daverend applaus oogstten. Vervolgens trad op de oudere damesafd. Gymnastiekvereeniging. En wij kunnen zeg gen, dat hetgeen deze dames presteerden de moeite waard was. Vlug en correct waren de bewegingen en de Bondsoefening voor 1936 werd, begeleid met de K L.M.-marsch, door enkele leden van Excelsior, door deze twaalf bijna allen gehuwde dames op schitterende wijze uitgevoerd en wij moeten erkennen, het van jongere afdeelingen wel eens minder te hebben gezien. Deze Bondsoefening is geen kleinigheid. Het was inderdaad een succes nummer en liet daverend applaus was ten volle verdiend. (Hulde voor deze prestaties). 'Vervolgens kregen wij van Excelsior te hoorenSuite Oriëntale van F. Popy. Dit niet gemakkelijk uit te voeren nummer, werd op lofwaardige wijze uitgevoerd. Intusschen had een wenk van den directeur tot enkele luid ruchtige jongelui een goed' resultaat. Met den Feestmarsch van v. d. Glas werd het eerste gedeelte voor de pauze besloten. Ter aflei ding en versterking der kas werd tijdens de pauze een verloting gehouden. Een der prijs winnaars stond zijn prijs af aan Jong Excelsior. (Applaus.) Na de pauze volgde allereerst de opvoe ring van een tooneelstukje door een tiental leden van Excelsior o.l.v. den heer Rougoor, waarmede de heeren een welverdiend applaus behaalden. Waar bijna alle heeren nog nim mer aan tooneelspel hebben gedaan, hebben wij kunnen constateeren, dat er onder hen zeer goede krachten schuilen en een volgend optreden wordt met belangstelling tegemoet gezien. Dan is wederom de beurt aan de da mes-gymnasten. Voor dit optreden vermelde het programma vraagteekens, wat zeer te recht was, want dit optreden in costuum aan de brug is voor het publiek wel een vraag- teeken gebleven. De dames waren onherkenbaar en gaven blijk ook in het humoristische gedeelte hun aandeel te kunnen bijdragen. Dit nummer werd onder uitbundig gelach van het publiek uitgevoerd1. Na de door Excelsior uitgevoerde Waks Juanita, nam de voorzitter het woord en dankte allen die.hebben medegewerkt tot het welslagen van dezen avond, in 't bijzonder de damesgymnasten en mevr. Kossen, in wiens spr. een Clinge Doorenbos ziet en sprak den wensch uit, öolrlfi t vervolg op de zeer gewaardeerde medewëéking te mogen re kenen, want met dergélijfceri steun kan Ex celsior blijven voortbestaah. (Applaus.) Met den opgewekten Koning Voetbal- marsch werd' het programma besloten. Het geheel heet het publiek een aangename en vroolijke avond vol afwisseling bezorgd. Jammer dat de pauzes soms wat veel tijd in beslag namen en hierdoor het programma wat laat was afgewerkt. Maar waar het de eerste keer is, dat Excelsior een dergelijken avond heeft georganiseerd, meenen wij re kunnen vaststellen, dat het een volgende keer nog volmaakter zal zijn en het wel een non stop-avond zal worden. En hoewel Excelsior nog al eens tegenslag heeft en ook nu weer een der beste krachten wegens vertrek zal moeten missen, vertrou wen wij, dat zij met vol. vertrouwen het Ex celsior zullen trachten te handhaven. Het bal met muziek van enkele leden van Excelsior hield de aanwezigen na afloop nog gezellig bijeen. Intiem Tooneel. Den 2en Kerstdag speelde „Het intiem Tconeel" van Bergen in de zaal van den heer Pijper alhier „Het licht in den Nacht" van Inte Onsman. De strekking van het stuk is van anti-mi litairistischen, beter gezegd, zuiver-mensche lijken aard. Eigenlijk is het stuk al weder ver- Dinsdag 31 December. HILVERSUM, 301 M. (AVRO- VPRO- en VARA-uitz.) AVRO. 8 Gr.pl- 10.— Morgenwijding en gewijde muziek. 10.30 Jetty Carb tor's Ensemble. 11.— Kookpr. 11.30 Verv. concert. 12.30 De Octophom- kers. 1.10 Relais uit N. O. Indië 1 25 De Octophonikers. 2— Voor dracht. 2.20 Piano-recital 2.45 Cmroeporkest. 4.30 Kinderkoor zang. 5.- Voor de kinderen. 5.30 Gr.p'. 5.45 Renova-kwintet. 6 30 Nieuwja&rswensch in 9 ta'en. 6.45 Gramofoonplaten. 6.45 Voor de kinderen. VPRO.: 7.- Kerkdienst v d Ned Prot. Bond. 8.15 Zang en piano. AVRO.: 9.- Toespraak en gr.pl. 9.35 Klankenoogst 1935. 10.35 Kovacs Lajos' orkest en so. list. 11.30 Orgelspel en toespraak. 11.55 Zang. 12.— Klokslag caril- lonspel. 12.07 Toespraak. 12.13 Nieuwjaarswenschen en Gr.platen V.A.R.A.: 0.30—2.— Oudejaars nachtprogramma m. m. v. sprek°r, orkest en solisten. HILVERSUM, 1875 M- (KRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Gezongen H. Mis. 11.15 Gr.pl. 12.15 Orkest concert. 12.50 Relais uit N. O. Indië. 1.10 KRO-boys. 2.— Vrou wenuur. 3 Gr.pl. 4.15 KRO-boys. 5.Gr.pl. 5.30 Orkestconcert en gr.pl. 6.40 Lezingen. 7.35 Gr.pl. 8.— Ber 8.10 Per KRO-microfoon door 1935. 9.— Gr.pl. 9.15 Vroolijk progr. (10.30 Ber.) 11.Gr.pl. 11.55 Te Deum. 12— Toespraak 12.15—12.30 Gelukwenschen en gr.pL DROITWICH, 1500 M. 1120 Orgelspel. 12 Gr.pl. 12.50 Lei- cester Opera-orkest. 1.50 Gr.pl. 2.35 BBC-Scnotsche orkest mmv. solist. 3.35 B. Wilson's orkest m. m. v. solist. 4.20 Causerie. 4.40 Strijk kwartet en zang. 5.35 Sextetconcert. 6.20 Ber. 6.5Ö Piano-recital. 7.15 Causerie. 7.25 Deel. 7.50 Lezing. 8.10 Trioconcert. 8.40 „Cinderella", van E. Longstaffe. 9.50 Ber. 10.20 BBC-theater-orkest. 11.20 Gevar. progr. 12.05 Kerkdienst. 12.20 Nieuwjaarsgroet. 12.2512.50 Dansmuziek. 8.20 Gr.pl. u.20 Orkestconcert. 2 50 en 4.20 Gr.pl. 5.50 Orkestcon cert. 9.05 Oudejaarsavond-progr, 11.052.20 Pascal orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkest concert 11.20 Oevar. concert. 1.35 G..pl. 3.20 Populair Sneert. 6.05 Viool en piano. 7.20 Operette-uitz. 9.20—1.20 Oudejaarsavond-progr. 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest I.50-2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Sa^ lon-orkest. 7.35 Or.pl. 8.20 Oevar. concert. 10.30Gr.pl. 11.2012.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50— 2.20 Gr.pl. 5.20 Salon orkest. 5.50 Grpl. 6.50 Zang. 7.10 Vioolrecital. 8 20 Operaconcert. 9.35 Symph,. concert. 10.3011.15 en 11.20— 12.20 Grpl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 Lijn 1: Hilversum I. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Brussel VI. 8.—920, K-ulen 9.20—11.2c-, Kalundborg II.20—12.20, Brussel VI. 12.20— 14.20, Lond. Reg. 14.20—15.05, Keulen 15.05—17.20, Brussel VI. j7.20-19.2O Keulen 19.20-21.20, Leipzig 21.20—2. Lijn 4: Parijs Radio 8 058.50, Normandië 8.50—10.05, Dsender 10.05—10.35, Lond. Reg. 10.35— 11.20, Droitwich 11.20—15.20, Lond. Reg. 15.20—17.35, E>roit- wich 17.35—18.20, Leipzig 18.20— 18.50, Droitwich 18.50-19.15, Lond. Reg. 19.15—22.20, Droit wich 22.202. ouderd. De telkens met pathos gebezigde uit drukking „Naar het licht" kon thans beter luiden „Naar de duisternis", gezien de vree- selijke voorbereidingen tot den volgenden „laatsten oorlog". De redding uit den heksenketel, die bijna 2000 jaren Christendom nog niet heeft kun nen brengen, wordt verwacht van het com munisme. De ironie van het noodlot brengt nu echter mede, dat de machthebbers van den grooten communistischen staat zich er op beroemen, het grootste en sterkste leger te land en in de lucht te bezitten! Vrede op aarde. Intusschen heeft het gezelschap uitstekend gespeeld. Aan het einde van het eerste bedrijf was er blijkens het hartelijk applaus reeds contact tusschen spelers en publiek. Na het tweede bedrijf herhaalde zich dat en welver diend. Dit bedrijf gaf trouwens eenige ver ademing en verkwikking na de ellende van het vorige. Zonder te kort te willen doen aan de prestaties der overige spelers mogen we hier wel even zeggen, dat Elsje prachtig ac teerde. Aan het slot der uitvoering langdurig ap plaus met „halen". De leider van het gezelschap, de heer Schoen, dankte voor de opkomst, welke niet was tegengevallen en voor de aandacht aan de spelers geschonken. Ook de muziek kreeg een pluimpje voor de passende stukken. 't Was trouwens tijdens de uitvoering in de zaal doodstil, wat voor grootendeels jeugdig publiek nog al wat wil zeggen. De tooneelaankleeding was heel eenvoudig. Een bal besloot den avond Vergadering Landbouw en Maatschappij. De uitgeschreven vergadering tot oprich ting van een afdeeling van bovengenoemde maatschappij te dezer plaatse was slechts matig bezocht. De vergadering, waar als propagandist de heer de Lange sprak, stond onder leiding van den heer M. C. van der Laan te Zuid- en Noord-Schermer, die ip zijn opening mededeelde, dat in Noordhol land reeds 20 afdeelingen zijn opgericht met een gezamenlijk aantal van ruim 1000 leden. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heer de Lange. Deze begon zijn vlot uitge sproken rede met te zeggen, dat het de bedoe ling was de aanwezigen bekend te maken met de levensinzichten van het platteland, waarvan de bewoners hun bestaan hebben alleen door arbeid van den bodem. Voor de meesten is dit bestaan sober; alleen zijn er uitzonderingen waarin geteerd wordt op de welvaart van vroeger. De waarde van den arbeid uit den bodem, de zoogenaamde leven de arbeid, staat boven den arbeid uit de tech nische organisatie, den dooden arbeid, maar wordt veel slechter beloond dan dezen. Deze landbouworganisatie stelt zich ten doel het bedrijf op te voeren tot een goed technische bedrijf. Bij 40 j. geleden zijn de uit den bo dem verkregen producten verdubbeld. Door de crisis zijn de technische organisaties eco nomischer geworden. De crisisinstelling is geboortig uit een zee van onrecht, daardoor kan een boer nooit een goede belooning krijgen; toch heeft die arbeid geen geringe waarde. De boer, de bewerker van den bo dem, verricht den nuttigsten, den verheffend- sten, den edelsten, den noodzakelijksten ar beid. Wanneer het Ned. volk die waarde be sefte zou de toestand beter zijn. Volgens maatschapelijk inzicht voelt hij zich niet als den edelste, maar als een verschoppeling, een minderwaardige, daarom wordt hij ode zoo behandeld. De Bond van Werkgevers in Gelderland zegt zelfs dat de prijs van de pro ducten moet lager worden. Wij leven in een samenleving, waarin egoïsme den boventoon voert; de schuld draagt niet het individu. De moeilijkheden spruiten niet voort uit de crisis; wanneer deze er is, is het een kunst matige. De crisis heeft blootgelegd de toe standen van den landbouw. De landbouw heeft zware lasten te dragen. Vergelijk de belooning van den landarbeider met die in andere bedrijven, wat een groote Nederland- sche schande is; zij hebben een duisteren 27) naar het Engelsch van J. FLETCHER door mr. H. J. H. „Och, ja, dat moeten we nog zien", ant woordde Oliver, terwijl hij een gevouwen strook rose papier uit zijn zak haalde. „En u weet, wat de zenuw van den oorlog is, niet waar? Je kunt er niet buiten, meneer Murgatroyd. Schrijf dit beetje dus op reke ning van mijn zoonhet kan hem te pas kemen, ziet u?" De directeur vouwde de chequé open en nam kennis van het bedragtienduizend pond. Hij keek Oliver aan, maar deze had zich reeds omgewend naar de deur. „Zal ik mijnheer Louis hier advies van sturen, mijnheer Carsdale?" vroeg hij. „O ja, vertelt u het hem maar", antwoord de Oliver. „Maar op de gewone manier Zooals ik zei, zal hij daar voorloopig mee voort kunnen en" vervolgde hij met een vertrouwelijk knipoogje, „ik zou liever niet zien, dat hij aan zijn grootvaders erfdeel begon. Begrepen?en zoo heeft hij wel genoeg, totdat hij die machine op de markt kan brengennietwaar?" ,.In orde, mijnheer Carsdale, ik snap het", antwoordde de directeur. Met een knikje nam Oliver afscheid. En onderweg naar het station hield deze ééne gedachte hem bezigdat het toch zoo fijn was om zoo met duizenden ponden te kunnen gooien. Vroeger had hij den tijd gekend, dat hij omzichtig met een shilling moest omspringen; hij wist nog heel goed, hoe het hem aan zijn hart ging een bankje van vijf pond klein te moeten maken en hoe hij zich vaak dingen ontzegd had, om toch maar niet een paar shillings van de spaarbank te moeten halen. „Ochen daardoor komt het toch, dat ik nu in een auto kan rijden en champagne drinken en eerste klas naar Londen reizen en aan Louis tienduizend pond kan geven om te verknoeien desnoods! Als ik toen niet zuinig op een duit geweest was, dan zou ik nu niet royaal met ponden kunnen zijn! Maar je kunt ook gemakkelijk royaal zijn, als het geld vlugger binnen komt, dan je kunt uitgeven". Die wetenschap, dat het geld hem zoo snel toevloeide, maakte Oliver altijd ver kwistend, wanneer hij naar Londen ging. Dan logeerde hij steeds in de deftigste hotels, waar hij een suite nam. die hem ponden per dag kostte en leefde hij op meer dan vorstelijke wijze. En op den avond, dat hij ditmaal in Londen kwam, had hij in zijn privé-zitkamer dan ook het parle- menstlid voor Halfirth te gast en bood hij hem een diner aan, dat in heel Londen of Parijs niet had kunnen worden overtrof fen. Oliver kende zijn gast heel van nabij; hij was zelf voorzitter van de kiesvereeni- ging in Halfirth; hij ontmoette hem vaak voor gemeentelijke zaken en dat parlements lid van zijn kant kende Oliver heel goed. of dacht dat ten minste, en had vaak bij hem gelogeerd in het groote huis op de heide. Gewoonlijk kwamen ze met elkaar in aanraking voor publieke aangelegenheden, maar bij deze gelegenheid liet Oliver, zoo dra ze een sigaar hadden opgestoken, be merken, dat het ditmaal over een privé aangelegenheid ging. „Ik ben speciaal hierheen gekomen om een vertrouwelijk praatje met u te maken, mijnheer Swansdyke", begon Oliver, wiens leuningstoel vlak naast dien van zijn gast geschoven stond. „U en ik kennen elkaar nu al jarenlang en u hebt een veiligen zetel in onze streek bekomen, en we zullen el kaar nog wel heel wat meer leeren kennen. Ik kan dus vrijuit met u pratenhet blijft heelemaal onder onsen u kunt mij een beetje goeden raad geven". Mijnheer Swansdyke knikte toestemmend Hij was een advocaat van middelbaren leeftijd met een aardige praktijk en had, na eerst bij drie verkiezingen een nederlaag geleden te hebben, nu een vasten zetel ver overd. Hij was 'n man zonder verbeeldings kracht en zonder vurigheid; hij had geen stokpaardjes en geen grillen en hij deed zijn plicht als afgevaardigde niet beter of slechter dan de meesten zijner medeleden Hij was er de man niet naar om een ver gadering door zijn woord te begeesteren, maar heel geschikt om iemand een dienst te bewijzen. En dat wist niemand beter dan Oliver Carsdale. „Ik zal blij zijn, als ik iets voor u doen kan", zei mijnheer Swansdyke. „En wat dien raad betrefthoe zit het geval in elkaar, waarde heer?" Oliver strok minuten'ang zwijgend aan zijn sigaar. Hij had een gevalen een van belang ookmaar zelfs tegenover Swansdyke wilde hij het zoo goed mogelijk voordragen. „U weet denkelijk wel", begon hij met buitengewone bedachtzaamheid, „dat ik nog al heel wat voor Halfirth gedaan heb Ik ben driemaal burgemeester geweest... en eiken keer heb ik heel wat tot stand gebracht... Bijvoorbeeld, die waterwer ken die zouden er nooit gekomen zijn, als ik het niet doorgezet haden dan het nieuwe station en het goederenstationik heb bij de spoorwegen net zoolang aange- t0." ^at ze er eindelijk kwamen. En feitelijk heb ik toch ook het nieuwe hospi taal laten bouwen... tenminste, ik heb toch ieker een paar duizend pond meer gegeven dan wie ook. Ik geloof toch wel, dat ik als worden Cner Ha,f'rth gekend kan „Ja", gaf Swansdyke toe, „daar kunt u recht op doen gelden. En nu Swansdyke tipte de asch van zijn sigaar af en keek zijn gastheer oplettent! aan. „Onder ons gesproken", zei hii on hoeveel schat u uzelf dan wel?" P „In het ruwe weg zou ik zeggen een naar milhoen pond", antwoo-dde Oliver Mis EnWWat meer' misschien wat minder Ik Swansdyke^ ,e' 200 -opper* Ja, zoo ongeveer.. vrij nauwkeurig, beter gezegd!" zei Oliver. „En het geld komt nog steeds binnen? Ieder jaar goede winsten? „Altijd maar door. Ieder jaar meer tfinst!" „Zoo?" zei Swansdyke bedaard. „En p zei zooeven „Dat ik van plan was nog meer voor dr stad te doen. Heel wat meer. En voor jflr heele streek. Ik kan het me veroorloovr Zooals u weet heb ik niet veel familie c voor te zorgen. Eén zoonéén kleinzoon dat is alles. En mijn zoon zal wel evenvf geld gaan maken als ik gedaan heb.. a net niet meer wordt!" „Hebt u uzelf al eenige voorstelling^ maakt van wat u doen wilt?" vroeg S* dyke, die wel begreep, waar 't teen maar graag wilde weten, hoe Oliver aan zou sturen „Al bepaalde P]a rd, „Jazekertwee of drie Oliver. „Als ik iets doe, dan liefst zoo, dat er eenig v0°ï PP on vloeit. Ik heb er niet zooveri mee op voor het tegenwoordige P doen... dat kan met de tegenwoord loonen en zoo meer goedI «enocg voor r zelf zorgen. Bovendien ge',üf 'k, de paar laatste jaren zooiets van ho duizend pond heb weggegeven naam staat op 'edere "«chrijv.ngs Maar ik zou graag een paar dingen in r firth doen voor het komende geslacht tmirlijk zou mijn naam er blijvend aan bonden moeten zijn' p „Natuurlijk! stemde Swansdyke In. J voorkeU?"

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8