DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Excelsior-raadsel opgelost. Hit het JUtclement ObjuiUnlcuid Oudejaarsavond!. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. No. 306 wt nummer bestaat uit zeven bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 31 December 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang De Allcmaarsche Courant krijgt een nieuwe letter. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-^ franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. ifti PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Wij beschouwen het als vanzelfspre kend, dat de zon eiken morgen opkomt e- eiken avond weer ondergaat Er is een regelmaat in dat licht en weer don ker worden, waarmede wij zoo ver trouwd zijn geraakt, dat het ons nauwe lijks meer opvalt. De aarde draait en heeft gedraaid zoo lang ze bestaan heeft en op die aaide h-bben menschen geleefd, die elkaar in geslachten zijn opgevolgd en zullen op volgen. Wij weten niet wanneer de aarde ge schapen is en evenmin wanneer de mensch daarop is verschenen, noch of hij daarop volgens het verhaal in Genesis welgeschapen geplaatst is, dan wel of hij zich van een ééncellig wezen in verloop van tienduizenden jaren tot het levend mechanisme van thans heeft ontwikkeld. Wij weten alleen, dat ons werk ver gankelijk is zooals wij dat zelf zijn. Een enkeling moge verre boven zijn tijdge- nooten uitsteken, men mag een boek schrijven, dat ook latere geslachten in teresseert. een bouwwerk doen verrij zen, dat eeuwen kan trotseeren, er mag een naam zijn. die in de geschiedenis der volkeren honderden jaren een be kenden klank zal hebben, maar aan dat alles komt ten slotte een einde. De woorden van den grootsten wijs geer worden vergeten, het hechtste bouwwerk wordt in verloop van tijd tot een ruïne, die tot stof vergaan zal. Wat wij zeggen en doen is in de ge schiedenis der wereld van geen betee- kenis. Dat te beseffen kan een gevoel van groote onvoldaanheid geven. Denkt ieder voor zich niet, dat hij eigenlijk het middelpunt der wereld is? Zijn wij niet de fijnst bewerktuigde wezens, die in verloop van eeuwen alles wat op aarde leeft aan ons onder- geschikt hebben gemaakt, en zouden wij dan zelf niets anders zijn dan scha- ke.tjes uit den eindeloozen keten der geslachten, die in een grijs verleden ten onder zullen gaan en door wie na ons komen niet gekend en niet betreurd zullen worden? Het kost moeite zich dat in te denken. En toch, hoe snel zijn de dooden ver geten. Onze kinderen zullen om ons schreien, onze kleinkinderen zullen onze namen respecteeren en dan zijn wij. als wij maar eenvoudige menschen geweest zijn, al aan de grens van het geslacht dat zich ons nog herinneren zal. Het leven brengt hen, die na ons komen zooveel nieuwe problemen, dat men niet stil staat bij het verleden. Nog honderd jaren en onze graven zijn onvindbaar, nog enkele duizenden en men zal van de thans bvende geslachten slechts met een verzamelnaam spreken zooals wij in de geschiedenis nog aan Egyptenaren en Romeinen worden her innerd. Wat wij bewonderd hebben zal tot stof vergaan zijn en in onzichtbare deel tjes door den wind zijn verstoven. Waarom is het dan noodig, dat wij leven en kinderen voortbrengen, die ons werk kunnen voortzetten? Wij zijn geboren met een intuïtie, met de som van ondervindingen van een onoverzienbare rij voorouders, die in den strijd om het bestaan de grondregels der weerbaarheid leerden kennen en ze tot een deel van zichzelf maakten, zoo dat ze in volgende geslachten werden overgedragen. Dat is de ingeboren eigenschap om in den strijd om het bestaan de sterkste positie in te nemen maar er is daar naast iets waarvan de kiem in ieder levend mensch gelegd is, iets dat wij met zorg moeten cultiveeren zooals men een zwak plantje tot een wonderschoone bloem kan doen groeien. Dat is het besef, dat het niet aller eerst op onze daden maar op onze ge dachten aankomt, dat wat wij aan liefde voor God en onze naasten bezitten nooit verloren zal gaan omdat dit ten slotte bij onzen dood als de oogst van ons leven verzameld zal worden. Er is geen reden om aan te nemen, dat wat uit onze harten geboren wordt slechts een gelouterd geslacht ten goede zal komen. De waarde van ons bestaan kan niet worden afgemeten naar den tijd waarin wij geleefd hebben. Alles in het leven wijst op evolutie. rnüt tnu zi«l«leven dat bij den ^eRlnt' veroordeeld kunnen zijn h€m ten ond«r te gaan antwoord Wlj daaroP een ontkennend antwoord kunnen geven, zal de gedachte aan den dood ons niet verschrikken om dat wij beseffen, dat wij elders zullen voortzetten wat hier is begonnen. Maar van ons wordt verwacht, dat de oogst van dit leven zoo rijk mogelijk zal zijn. Hoe velen jagen slechts naar roem, naar bevrediging in materieel opzicht, naar geld en macht, die het leven zoo veel gemakkelijker kunnen maken. Zij verrijken en vermaken zich, zij wanen zich de belangrijkste figuren uit hun omgeving, maar zij blijven doof voor de roepstem van hart en geweten. Zij verspillen hun kostbaren tijd, zij bedenken niet, dat de dagen komen en gaan en dat op den Oudejaarsavond het jaarcijfer van hun leven weer grooter is geworden. Zij zouden nimmer achter zich kijken als op een avond als deze niet ieder doordrongen wordt van de gedachte, dat de eindelooze keten van het wereld gebeuren op het rad van den Tijd weer een schakeltje is versprongen. De klokkeslagen, die om twaalf uur in den nacht weerklinken hebben een bij zondere beteekenis. Zij zijn een waarschuwing, een Me mento mori. Zij vertellen ons, dat een levensdeeltje vol goed en kwaad weer is afgesloten en dat daarin niets meer veranderd en verbeterd kan worden. Ieder mensch hpeft in zijn geweten een compas, dat hem zal zeggen of hij in het jaar dat achter hem ligt den juisten koers heeft gevaren. Bedenkt, dat niemand weet of zijn leven in het jaar dat nu komen gaat, niet ontijdig zal worden afgesloten. Laten de klokkeslagen van den Oude jaarsavond ons dan doen beseffen, dat de tijd om in het leven te doen wat vaa ons verwacht wordt maar heel kort is. Dan zal het jaar, dat nu komen gaat, ons innerlijk rijker maken dan wij ge weest zijn. EERSTE KAMER. Den Haag, 30 December 1935. Korting Indische pensioenen goedgekeurd. 's Voorzitters beste wenschen. Voordat het oude jaar ten einde is gespoed, heeft de senaat nog zijn ijver getoond, door een lange lijst van wetsontwerpen af te doen, het overgroote deel zonder debat. Onder meer heeft hij de verlenging van de korting op de Indische pensioenen goedgekeurd Over dit wetsontwerp heeft graaf de Mar- chant et d'Ansembourg (N.S.B.) een korte rede gehouden, waarin hij verklaarde, de pensioenen niet als onaantastbaar te beschou wen en dus niet onder alle omstandigheden tegen korting erop te zijn, maar tegen het regeeringsvoorstel te wezen, omdat de regee ring z.i. de lasten, welke uit de tijdsomstan digheden voortvloeien, niet over allen billijk verdeelt. Als het schip in gevaar is, zeide hij, is er geen verschil tusschen eerste en derde klasse-passagiers en hebben allen recht op de kreeft en de stokvisch. Minister Colijn antwoordde dat de regeering toch ook de obligatiebezitters offers laat brengen door de conversie van verscheidene Indische lee ningen. Dat de renteverlaging dezer leenin gen „vrijwillig" is, noemde Z Exc. „een fraaiigheid": waar moeten de menschen an ders hun geld beleggen? Bovendien wordt bij de korting op de pensioenen de draagkracht in aanmerking genomen; op de hoogere pen sioenen is de korting meer dan op de lagere en de laagste zijn van korting vrijge steld. Voor de volgende jaren bereidt een commissie een normalisatie der pensioenen voor, zoodat aan den tegenwoordigen wirwar der regelingen een eind komt. Mr. Mendels (s d.) volstond met de verklaring, dat zijn fractie tegen de korting was, voor wat haar motieven betreft, verwijzende naar wat zij nerzijds hierover is gezegd bij de principiëele beslissing, een vorige maal genomen. Er werd over het wetsontwerp geen hoofdeliike stemming gevraagd; het ging onder den hamer door. Aan het einde der veradering heeft voor zitter De Vos van Steenwijk een rede gehou den in den hem eigen, zinrijken en statigen stijl Hij uitte de hoop, dat in 1936 althans de Eerste Kamer, zich van den ernst der tijden bewust, geschillen zou laten rusten, welke in kalme dagen misschien aandacht zouden verdienen, maar bij het tegenwoor dige ontzettende mondiale gebeuren in 't niet verzinken. De natie, zeide hij, is terecht, nu meer dan ooit, krakeel en klein gedoe moede Dat 1936 een algeheele verbetering van den toestand zal geven deze illusie zal niemand zich maken Maar moge het nieuwe jaar althans eenige uitkomst schenken! Gedurende een paar dagen hebben de lezers en lezeressen verschillende plaat jes in onze courant gezien, die alle een onderschrift hadden dat betrekking had op iets of iemand zich aandienende on der den naam Excelsior, en dat waar schijnlijk iets met lectuur te maken zou hebben, gezien het feit dat alle plaatjes L-ende personen voorstelden. Verschil lende malen werd ons gevraagd van wie deze Excelsior-advertenties afkomstig v aren, maar wij mochten het mysterie niet ontijdig oplossen. In ons nummer van Dinsdag 24 De cember kwam het raadsel al iets nader tot zijn oplossing: het dagelijksche plaatje stelde een aantal mannen voor, die een groote letter torsten, met een onderschrift: „Wij brengen U een nieu we letter". De volgende dagen kwamen diezelfde mannetjes met andere letters aanwandelen, en nu is dan eindelijk alles duidelijk geworden: De Alkmaar- ■che Courant zal, te beginnen op een der eerste dagen 1931, gezet worden uit een nieuwe, moderne letter, n.1. de Excelsior. Deze letter, die gelanceerd is door de Amerikaansche Linotype Corporation, dezelfde die de bekende Linotype-zet machine fabriceert, is in Amerika een enorm succes geworden, en daar bij een zeer groot aantal bladen in gebruik. Ook in ons land hebben verschillende groote bladen deze letter voor hun nieuws kolommen geadopteerd. Voordat de fa briek overging tot aanmaak en verkoop van deze letter heeft zij verschillende medici, speciaal oogartsen, diverse let- termodellen voorgelegd en unaniem wa ren de artsen van meening dat de Excelsior zeer gemakkelijk leest en de oogen weinig vermoeit. Zoo zal dan onze krant ook die nieuwe letter gaan gebruiken en we vinden dit belangrijk genoeg om er even bij stil te staan. Want het is nu eenmaal een feit dat er aan het uiterlijk van een krant tegenwoordig meer aandacht besteed kan en moet worden dan vroeger. Niet alleen het nieuws is hoofdzaak, ook de manier waarop het tlagelijksch gebeu ren den lezers wordt voorgezet is van belang. Voor de juiste en prettige indeeling van het nieuws zijn aan de bladen de laatste jaren „opmaakredacteuren" te werk gesteld: het nieuws, de hoofdjes en de „vette koppen" worden zorgvuldig uitgeteld, om een zoo goed mogelijk ge heel en smaakvolle pagina's te krijgen. Alles natuurlijk in zoo kort mogelijk tijdsbestek, want de krant moet nu een maal „op tijd" zijn, en het wil nog wel eens gebeuren dat het opmaken van de laatste pagina's met den Franschen slag geschiedt: de post wacht nu eenmaal niet Wat nu niet wil zeggen dat hier mede de posterijen bedoeld worden. Van haar medewerking hebben we hier al veel gemak gehad: Hoe vaak gebeurt het niet dat we ongevraagd opgebeld worden met de vraag waar de krant blijft, de poststukken moeten nu toch heusch de deur uitl Ook onze technische afdeeling stelt alles in het werk om een zoo goed mo gelijk verzorgd uiterlijk aan ons papie ren kind te geven, en toen we ruim anderhalf jaar geleden met een dage lijksche fotopagina begonnen, was de grootste zorg de plaatjes goed gerepro duceerd te krijgen. Wij vleien ons met de hoop, dat het ons, na een zoeken en probeeren in het begin, gelukt is de fotopagina tot een geslaagde attractie van ons blad te maken. Eiken dag wordt er aan het uiterlijk van de krant weer veel zorg besteed en als we het blad van nu vergelijken met dat van b.v. een tien tal jaren geleden, dan kunnen we een grooten vooruitgang constateeren en we hopen dat onze lezers deze verbeterin gen ook gewaardeerd zullen hebben. Niet alleen het uiterlijk, ook de inhoud van onze krant is zoo langzamerhand die van een belangrijk provinciaal Dag blad geworden. Dagelijks actueele be richten van stad-, provinciaal-, binnen land- en wereldgebeuren, gemengd met artikelen van allerlei aard, hebben ge maakt dat men in breeden kring de Alkmaarsche heeft leeren kennen als een onmisbaar kameraad in de huis kamers van vele duizenden gezinnen. En zoo is de ingebruikneming van de nieuwe letter aanleiding tot deze „oratio pro domo", en wij hopen dat een en an der voor onze lezers en onze adverteer ders het bewijs mag zijn dat we trachten ons Dagblad steeds meer te doen worden een levend en actief Dagblad, in de rijen der Nederlandsche en Provinciale Dagbladpers. De Britsche voorzorgsmaat regelen in Egypte. Volgens de bladen zijn den laatsten tijd talrijke Britsche scheepsladingen prikkel draad, vrachtauto's, speciaal geschikt voor het verkeer in de woestijn, vliegtuigen en reserve-materiaal aangekomen. Bij de oasen Siwa, Fayoem, Wadi Natroen in de westelijke woestijn worden uitgebreide verdedigingswer ken tot stand gebracht. Te Siwa, Solloem en Mersamatroe zijn groote kampementen en vliegtuigbases aangelegd, terwijl hier ook prikkeldraad- en tankstellingen in gereedheid zijn gebracht. Het aantal Britsche vliegtui gen in de westelijke woestijn wordt geschat op 600, het aantal vliegvelden op 30 De bladen melden verder, dat het Britsche legercominando 200 telefoon-installaties voor Solloem en Mersamatroe heeft besteld. Bin nen zes maanden zou een weg tusschen Fokan en Mersamatroe worden aangelegd. De kosten van dit werk zouden 40 000 pond sterling bedragen. ENGELSCHE MIJNWERKERS IN STAKING. In de mijn Fernhell (Glamorgan) zijn eenige mijnwerkers gisteren wegens een loon- geschil in staking gegaan. Een deel der arbeiders verliet de mijn weer. 13 man zetten de staking echter voort en bleven 's nachts in de schacht. GEHEIME MILITAIRE OVEREENKOMST? Tusschen Rusland en Mongolië? Volgens een te Tokio ontvangen bericht, zou een geheime militaire overeenkomst zijn gesloten tusschen Sovjet-Rusland en Buiten- Mongolië. Deze overeenkomst zou het resul taat zijn der recente besprekingen tusschen de Sovjet-autoriteiten en vertegenwoordigers van Buiten-Mongolië. Er zouden voorts aap wijzingen bestaan, dat de overeenkomst nki alleen politieke en militaire aangelegenheden regelt, doch evenzeer betrekking heeft op an dere aangelegenheden, waar de beide landen belang bij hebben. DE BRAND TE ALDERSHOT. Omtrent den brand te Aldershot wordt nader gemeld, dat deze gistermiddag uitbrak in de automobielfabriek van de E. D Abbott Ltd., die geheel in de asch werd gelegd. Tijdens het blus- singswerk ontploften met luide knallen tal van zuurstof- en acetyleen-cylinders, waardoor het interieur in een groote puinhoop veranderde. Volgens sommige mededeelingen zijn 20, volgens andere 50 automobielen vernield. Honderden arbeiders kunnen voorloopig niet aan het werk gaan.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1