IRAN WORDT MODERN. S t 8 E ONBUIGZAMEN Het oude Perzië ondergaat een wedergeboorte. De Sjah een krachtig heerscher. Qemeentecadm WINKEL Jiadiopco q continu 'PcouUiciaal 7lieums EGMOND AAN ZEE Jeuilleton (Van onzen bijzonderen medewerker.) Iran, zooals tegenwoordig Perzië officieel genoemd wordt, is geweldig in opkomst. Het land maakt als het ware een wedergeboorte door en de man, die daartoe met onver- moeiden ijver en een zichzelf niet ontzien de doorzettingskracht den stoot heeft ge geven, is de tegenwoordige sjah Reza Khan Pahlevi. Hij is het, die een einde gemaakt heeft aan de middeleeuwen, waarin tot voor kort het land lag te sluimeren en het tot nieuw leven heeft gewekt. Vreemdelingen voeren voor hem groote werken uit, jonge lieden worden naar Europa gestuurd om er te studeeren in de technische vakken en andere wetenschappen, door irrigatiewer- ken worden groote landstreken vruchtbaar gemaakt, kortom, in alle opzichten bevor dert deze monarch den vooruitgang van zijn land, dat vóór zyn optreden (en in vele opzichten ook nu nog) eeuwen ten achter was by Europeesche landen en zelfs bij de meeste Europeesche koloniën. De heer H. W. de Voogt, de directeur van het Technisch bureau voor scheepsbouw te Haarlem, die, zooals bekend, .het ontwerp gemaakt heeft voor een nieuw luxe-jacht voor den sjah van Iran, heeft er ons het een en ander van verteld. Voor den bouw van het jacht heeft de heer De Voogt besprekin gen gevoerd met het ministerie van open bare werken in Teheran, evenals tevoren reeds voor de twee andere jachten, die hij voor den sjah heeft mogen ontwerpen. Door zyn reizen heeft hij een indruk ge kregen van de toestanden van dit uitge strekte ryk met zyn grootsch verleden, dat nu bezig is zich een nieuwe toekomst te scheppen, en in enthousiaste bewoordingen heeft hij den ontzaglijken arbeid geprezen, welke er door den kranigen vorst wordt verricht. Van het grootsche verleden, uit den tijd toen koning Dareios regeerde van den Indus tot in den Balkan en in Libyë, is niet veel meer over. In het begin van deze eeuw was Perzië een land, dat politiek zoowel als ecenomisch weinig beteekende en dat gebukt ging onder een verouderd en wreed regeeringsstelsel. De bevolking werd er uit gebuit op een wijze, zooals dat in Ooster- sche landen voorkwam en die herinnerde aan de verhalen uit- de Duizend en één nacht. Van vooruitgang was niet de minste sprake. Aan deze toestanden heeft de tegen woordige sjah resoluut een einde gemaakt. In 1925 wist Reza Khan door een staats greep de macht in handen te krijgen en het regeerende vorstenhuis van den troon te stooten. Deze man, afkomstig uit de weste lijke grensprovincie Koerdistan, is bezield met een wilskracht, welke overeenkomt met zijn respectabele lichaamslengte de sjah is 1,90 meter lang zoodat hij dus letterlijk en figuurlijk boven zijn onder danen uitsteekt. Iran heeft een oppervlakte van 1.643.558 vierk. kilometer en is dus ongeveer 45 maal zoo groot als Nederland. Het aantal inwoners bedraagt 9 millioen, dus iets meer dan dat van ons land. Van een dicht bevol king kan men derhalve niet spreken. Het land is grootendeels bergachtig en kaal, in het oosten ligt een uitgestrekte zout- woestijn. Toch zijn er ook wel vruchtbare streken, speciaal aan de zuidkust van de Kaspische zee, waarvan Iran een kustlijn inneemt ter lengte van 650 K.M. (de ge- heele Nederlandsche kustlijn is 450 K.M. lang!). Daar heerscht een tropisch klimaat, tusschen de zee en het zeer hooge gebergte Elboers, hetwelk de hoofdstad Teheran van de zee scheidt. Men teelt er rijst, thee en koffie en drijft er handel op Rusland. De reis naar Teheran is een heele onder neming. De heer De Voogt is er heengegaan per spoor over Warschau naar Bakoe en verder ovgr de Kaspische zee met een Rus sische boot naar een der Perzische kust plaatsen. Vandaar leiden drie hooge passen naar de hoofdstad. Als de eene door regen val of andere oorzaken onbegaanbaar is, neemt men een andere en men kijkt er by zijn tocht niet op een paar honderd kilo meter, wanneer men per auto reist. Men lacht er, als men denkt aan de ingezonden stukken in de kranten hier, wanneer ergens een weg is opengebroken, waardoor het verkeer tot een klein omwegje gedwongen wordt! Sommige Europeanen gaan ook per K.L.M. tot Bagdad en vandaar op katheelen of ezels of per auto het bergland door, het geen ook geen kleinigheid is. De reis per vliegmachine is korter, maar van Bagdad naar Teheran is het vier a vijf dagen. De Perzische vlieghaven Djask, die ook door de K.L.M. wordt aangedaan, ligt voor het binnenland nog ongunstiger. Het koninkrijk ligt ingesloten tusschen Russische en Engelsche invloedssfeeren. In het noorden twee republieken van den sovjet-statenbond, in het westen Irak en in het oosten het Britsch-Indische Beloets- jistan en het koninkrijk Afghanistan, waar het Engelsche imperium eveneens invloed tracht te krijgen, zooals dat reeds het geval is in het koninkrijk Irak. In financieel op zicht is Iran practisch onafhankelijk, door dat het geen buitenlandsche schulden heeft, en er wordt angstvallig voor ge waakt, dat deze onafhankelijkheid in eik opzicht blijft gehandhaafd. Met het groote Russische rijk staat men op goeden voet, hetgeen ook blijkt uit de scheepvaart op de Kaspische zee, die thans nog geheel in Rus sische handen is. Iran is echter zelf bezig zich een handelsvloot te scheppen, waartoe de nieuwe havenwerken te Nowtsjahr de basis moeten vormen. Van Nowtsjahr wordt een spoorlijn aangelegd over Tehe ran naar de eveneens nieuwe havenstad Bendersjah, de eerste spoorweg in het land, waarmee tevens een verbinding wordt ge schapen tusschen de beide zeeën. De vrees voor buitenlandsche invloeden heeft tot gevolg, dat men vreemde maat schappijen, wier werkzaamheden vaak een politiek bijsmaakje hebben, zoo veel moge lijk weert. Britsche fjrma's hebben weinig kans om er vasten voet te krijgen. Licfsi gaat men er in zee met manschen, die zich niet met politiek inlaten, rhaar ook voor hen is het moeilijk het vertrouwen te win nen. Er zijn nu in Iran eertige maatschap pijen werkzaam van buitenlandschen oor sprong, die er zich door haar gestagen ar beid en haar waardig gedrag een vaste po sitie hebben weten te verwerven: een Nederlandsche, een Belgische en een Deensch-Zweedsche. Over den arbeid, dien deze pioniers daar in vaak moeilijke om standigheden verrichten, vertellen we in een volgend artikel. Oneenigheid over secretarisbenoeming. In de vergadering van den raad van Win kel zoo lezen we in dè Sch. Crt. kwam o.m. aan de orde de begrooting van van de gasfabriek. Op advies van den voor zitter werd besloten deze begrooting niet goed te keuren. Bij de behandeling van de begrooting 1936 oordeelde de heer van Zoonen het noodig voor de jaarwedde ambtenaar ter secretarie een post van 1500 uit te trek ken. (Het salaris was 100.) Hiertoe werd besloten. De begrooting werd met algemeene stem men vastgesteld. Aan de orde kwam de benoeming van een gemeente-secretaris. B. en W. gaven de volgende aanbeveling: 1. P. J. Korver; 2. L. H. E. de Ridder. De burgemeester heeft zich buiten de aanbeveling gehouden op grond van een brief van den commissaris der koningin, waarin onder de aandacht werd gebracht art. 17 van de wet van 29 Nov. 1935, tot ver laging van de openbare uitgaven, in welk artikel wordt bèpaald, dat in gemeenten met 5000 zielen en daar beneden het secre tariaat moet worden vervuld door den bur gemeester. De commissaris geeft ernstig in overweging, de benoeming van secretaris nog niet te doen geschieden, of reeds thans den burgemeester tot secretaris te benoe men, omdat een besluit tot benoeming van een ander voor vernietiging door de Kroon in aanmerking zou komen. Op grond hiervan zal de burgemeester een besluit, waarbij een ander dan hijzelf wordt benoemd, voor vernietiging voor dragen. De heer Brugman lichtte het standpunt der wethouders toe. Zij meenden, dat door dezen maatregel geen bezuiniging werd verkregen. Er is geen enkel persoonlijk motief aanwezig. De wethouders zijn bij den commissaris der koningin geweest, die hun voordracht niet onwettig noemde. De heer Engel vroeg den voorzitter of hij na deze uiteenzetting een 'eventueel raads besluit niet ter vernietiging zou willen Voordragen. De heer Kamp prees ó$t .kwaliteiten yan den heer Korver, die alles van a tot z onder - de knie heeft. De heer Dekker meende, dat er brutale moed toe behoorde om een besluit, dat ge nomen zou worden, in het belang der ge meente ter vernietiging, voor te dragen. Spr. achtte 't foutief, dat de burgemeester als candidaat voor het secretariaat zich op een dergelijke manier benoemd tracht te krijgen, daar behoort moed en durf toe, en spr. had van een burgemeester een derge lijke handelwijze niet verwacht. De voorzitter zeide, dat hem de brutale moed van den heer Dekker, om zich op een dusdanige wijze, zonder kennis van zaken te uiten, een beetje verwondert. Spr. wees er op, dat tot nu toe deze zaak met de wet houders op behoorlijke zakelijke manier is besproken en dat behoort zoo te blijven. Spr. achtte zich verplicht de vernietiging voor te dragen. Persoonlijk hoewel geen diploma's bezittende zal hy het werk be hoorlijk kunnen verrichten. Na eenig debat bleek, dat de voorzitter de cijfers door den heer Dekker genoemd, verkeerd verstaan heeft en ten onrechte zeide, dat diens berekening kant noch wal raakte. Daarvoor werden excuses aange boden. De stemming had tot resultaat, dat de heer P. J. Korver met algemeene stemmen tot secretaris benoemd werd. De burge meester zeide nogmaals, dit besluit ter ver nietiging te zullen voordragen. 0*3 €5*? Vrijdag, 3 Januari. HILVERSUM, 1875 M. (8.-12—, 4.-8— en 11—12— VARA, de AVRO van 12.4.en de VPRO van 8.11-r- uur). 8.Gr.pl. 9.30 Kookpraatje. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Lezing. 10.35 Gr.pl. en voordracht. 12.Gr.pl. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gr.pl. 2— Muzikale causerie. 2.30 Gr.pl. 2.50 Causerie. 3.15 De Avro-Decibels. 4.Gr.pl. 5.Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.Voordr. 6.15 Verv. orkestconcert. 7.Le zing. 7.20 Orgelspel. 7.50 Ber. 8.05 Lezing. 8.30 Trioconcert. 9.Le zing. 9.30 Verv. trioconcert. 10. Lezing. 11.12.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz., Alg.-progr.) 8— Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Bariton en piano. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gr.pl. 2.Gr.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.Gr.pl. 3.15 Con cert, alt, piano, cello en hobo. 3.45 Gr.pl. 4.Verv. concert. 5.Or gelspel. 6.Gr.pl. 6.30 Lezing. 7. Ber. 7.15 Rep. 7.30 Lezing. 8— Ber. en gr.pl. 8.15 Haarl. Orkest- vereen., mmv. solist. (9.15 Gr.plj 10.35 Ber. 10.40—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 11.50 Trocadero Cinema orkest. 12.50 Dansmuziek. 1.35 Viool en piano. 2.20 Gr.pl. 2.50 Sextet concert. 3.50 BBC-Midland-orkest. 5.05 Gr.pl. 5.35 Kwintetconcert. 6.20 Ber. 6.50 Pianorecital. 7.10 Lezing. 8.20 BBC-Symph.-orkest o. 1. v. Sir Henry J. Wood en solist. 10.Ber. 10.30 Radiotooneel. 10.50 BBC- Theater-orkest. 11.3512.20 Dans muziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 en 11.35 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gr.pl. 4.20 Trio Pasquier en zang. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang en piano. 9.05 „La béarnaise", ope rette van Messager. Leiding Labis. 11.05—1.05 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkeetcon- cert. 9.30 Gevar. concert. 11.20 Om- roepkleinorkest olv. Eysoldt. 1.35 Gr.pl. 3.35 Viola en piano. 4.20 Leipziger Symph.-orkest en solis ten. 6.20 Omroepkwintet. 7.35 Frie- drich Wilhelm von Steuben", opera van Bullerian. Leiding Buschköt- ter. 8.50 Concert. 10.20—11.20 Popu lair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 en 7.20 Salonorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest enkoor. 10.3011.20 Trioconcert. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.50 Zang. 2— 2.20 Gr.pl. 5.20 Zang. 5.50 Zang en piano. 6.20 Gr.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Symph.-concert m. m. v. solyisten. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 „lm Januari", maandoverzicht 8.20 Marschenconcert. 9.20 Ber. 9.40 Causerie. 9.50 Fluit en piano. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dansmuziek. i GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs Radio 8.058.50, Keulen 9.05—11.20, Kalundtxfrg 11.2012.05, Parijs Radio 12.05— 12.35, Brussel VI. 12.35—14.20, Keu len 14.20—14.50, Kalundborg 14.50 —15.20, D.sender 15.20—16.20, Keu len 16.20—17.50, Parijs Radio 17.50 —18.20, Berlijn 18.20—18.50, Brus sel Fr. 18.50—19.20, Brussel VL 19.2019.50, Beromünster 19.50— 20.20, Luxemburg 20.20—22.30, Boe dapest 22.30—22.50, Weenen 22.50— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20, Nor- mandië 92.010.10, D.sender 10.10 —10.35, Lond. Reg. 10.35—11.20, Droitwich 11.2013.35, Lond. Reg. 13.35—17.35, Droitwich 17.35—18.20, D.sender 18.2018.50, Lond. Reg. 18.50—20.20, Droitcich 20.20—22.— en Lond. Reg. 22.24. Het zilveren ambtsjubileum van den heer F. Snoeks. Op Oudejaarsdag, des middags om half drie, is de heer F. Snoeks te zijnen huize gehuldigd, wegens zyn zilveren jubileum als ambtenaar der P. T. T. Onder de aan wezigen merkten wij op burgemeester C. J. Eyma van Egmond aan Zee, met wethouder C. Broek eh den gemeente-secretaris ror. J. 3. Spit, burgemeester G, C. Bos van. Eg- rrióii-"Binnen en den heer Pabruwe, direc teur van het postkantoor te Alkmaar.. Burgemeester Eyma huldigde den jubi laris namens de burgerij. Hij wees er op, hoe hét huldigingscomité overal medewer king ondervonden had en zoodoende een prettige taak had. Dat was tevens het beste bewijs, dat de jubilaris in Egmond populair is en door ieder geacht wordt om zyn wel willendheid, zyn joviale en prettige manier van helpen. Daarbij toont de heer Snoeks zich een goed ambtenaar, want ook buiten zyn kantooruren is hy gaarne zoo noodig bereid om te helpen. Als blijk van waardee ring bood hij namens de burgerij twee club fauteuils aan, daaraan den wensch toevoe gende, dat de jubilaris en zijn echtgenoote daar nog lang gebruik van mochten maken. Tevens hoopte hij, dat de jubilaris nog vele jaren in Egmond zou werken op dezelfde aangename wijze als tot nu toe, in het be lang van het publiek en van de gemeente. Omdat het postkantoor, volgens klachten van den heer Snoeks zelf in den gemeente raad, moeilijk te vinden is, bood hy namens de gemeente twee borden aan, die op het Pompplein geplaatst zullen worden. Om den jubilaris bij eventueele gelegenheden, stran dingen of dergelijke, ook des nachts te kun nen bereiken, bood hy onder groote hilari teit een nachtbei aan, die op de slaapkamer geplaatst zal worden. Tot slot bood hy me vrouw Snoeks een schitterende bloemen- mand aan. Burgemeester Bos sprak als bescherm heer van het Corps Scherpschutters, waar van de heer Snoeks een waardig lid is. Daarom mocht dit Corps op dezen dag niet ontbreken, want het is altijd paraat om de leden in moeilijkheden bij te staan, maar nog liever om hen bij feestelijke gelegen heden te huldigen. Namens het Corps bood hy den jubilaris een fraaie palm aan, met den wensch, niet alleen van het Corps, maar ook van zichzelf en zijn echtgenoote, dat hij nog vele jaren in goede gezondheid zou mogen werken. Als aangeslotene bij de te lefoon hoopte hij het prettige geluid van den heer Snoeks, zijn vriend, nog dikwijls aan het andere einde van den draad te hooren! De heer Pabruwe, aanwezig als chef van den jubilaris, had niet gedacht, dat hü hier zoo'n grootsche huldiging zou mee maken. Het was wel een bewijs, hoe zeer de heer Snoeks in aanzien staat. Als ambtenaar wordt hij hoogelyk gewaardeerd, waarvan spr. persoonlijk echter nog maar kort ge tuige was. Zyn echtgenoote staat hem trouw terzijde en moet hem dikwijls door den dienst missen. Daarvoor bracht hij haar dank en eindigde met de hoop, dat de jubi laris nog lang op dezelfde aangename wijze de posterijen zou mogen werken. Namens het personeel sprak de heer J. Koeman. Hij memoreerde hoe de heer Snoeks op zeventienjarigen leeftijd bij de P. T. T. kwam en onder verschillende di recteuren werkte. Toen het postkantoor hulppostkantoor werd vreesde het perso neel, dat de heer Snoeks ook overgeplaatst tou worden, maar gelukkig werd hij tot kantoorhouder benoemd. Het personeel heeft immers altijd prettig met hem samen gewerkt. Nooit waren er onaangenaam heden en als er eens een aanmerking ge maakt moest worden, gebeurde dat op pret tige wijze. Als blijk van dankbaarheid bood hy namens het personeel een electriache klok aan en een fraaie bloemenmand. De heer Snoeks dankte bewogen voor de gebrachte grootsche hulde, die hy in het geheel niet verwacht had en die dezen dag D 29) naar het Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. H. „Prachtig!" riep Swansdyke uit. „En als ik vragen mag... wie is de opvol ger?" „Oliver boog zich naar zijn gast toe en klopte hem vertrouwelijk op zijn arm. „Dat zal ik je nou 's vertellen! Mijn kleinzoon... ook 'n Oliver. Kijk, mijn oud ste zoon ik heb er maar twee gehad is tegen mijn zin getrouwd enfin, dat daargelaten... het is nu toch eenmaal ge beurd. Maar de arme jongen is vroeg ge storven en liet een kleinen jongen na. Die is nu vijf jaar. Ik heb zijn moeder altijd een behoorlijke bijdrage gegeven... ze wonen in Halfirth. Maar nu ben ik van plan meer voor hem te doen. Ik zal hem bij me in huis nemen. Ik zal hier in Lon den de beste gouvernante voor hem zien te krijgen, die er te vinden is. En als hij oud genoeg is, dan gaat hij naar Eton of Harrowdat weet ik nog nieten daarna naar Oxford of Cambrigde. En... mettertijd... volgt hij me op". „Maar u hebt toch nog een tweeden zoon? Hoe gaat het dan met hem?" „Mijn jongste zoon zal rijker worden dan ik. Dat zal ik u eens vertellen?" En hij begon over Louis te praten, dat Swansdyke wel bemerken moest hoe hoog hij met dien zoon wegliep. „Zooiets wordt het", eindigde hy. „En ik hoop het nog te beleven. Ik heb er een vaag idee van, wat die machine kan opleveren en als myn verwachtingen uitkomen, nou, dan kan die jongen het geld bij hoopen binnen halen. En dan, hij heeft zijn zinnen gezet op de dochter van Joe Bickerdykeeen eenig kind en al is Bickerdyke by lange zoo rijk niet als ik, hy is toch een van de rijksten in Halfirth en zyn dochter erft natuurlijk zijn heele vermogen. By mij in de familie bestaat er geen gebrek aan geld!" „Neen, dat schijnt zoo!" zei Swansdyke droogjes. „Heel prettigl Laat mij nu nog een praktischen raad geven. Doe al uwe schenkingen niet tegelijkertijd. Zoodra mogelijk zal ik de menschen van invloed over die voorgenomen bijdrage voor het partyfonds gaan raadplegen... en zij zul len het u wel laten weten, of ze genegen zijn op uw voorstel in te gaan... maar u kunt er wel op rekenen, dat het in orde komt. En de verdere giftenverdeel die over een paar jaar. Begin met dat techni sche college warm dan een paar maan den later de lui op voor die Latijnsche school... en kom het laatste met die pro fessoraten in het Russisch voor den dag. Als dan de dankbaarheid over de eerste gift wat bekoeld is, komt de volgende en zoo verder. Dat is de beste weg!" „En hoe lang moet dat zoowat du ren?" „Verdeel het over twee jaar. Gedurende dien tijd houden wij het roer nog wel in handen. En als we dan aftreden, dan is dat de beste gelegenheid om de gebruikefijke eerbewijzen uit te deelenen dan komt uw beurt ook. Dat is de beste raad, die ik u geven kan". „Goed! Ik zal het zoo precies doen. U kunt dat het beste weten. Maarvergeet vooral niet tegen de lui, die aan de touw tjes trekken, te zeggen, dat mijn geld al tijd voor hen klaar ligt, zoodra ze het noo dig hebben. Ik zeg nog eensop geld komt het in dit geval niet aan!" „Ik begrijp u volkomen!" zei Swansdyke Dien avond trad Oliver zijn weelderige slaapkamer binnen met het gevoel, dat al les den goeden kant voor hem uitging. Joe Bickerdyke zou dan toch wel degelijk on dervinden, dat Oliver Carsdale in Halfirth het meest te beteekenen had. Maar er viel nog veel meer te doen en den volgenden morgen ging hy dan ook aan den slag. Nadat hij zijn huis op de heide gebouwd had, was hij onder de kunstschilders een vry bekende persoonlijkheid geworden, door het vele geld, dat hij aan goede schil derijen besteedde. Voor schilderijen had hij een goed oog. Voor boeken voelde hij wei nig. Op dien morgen dan liep hij het atelier van een zeer bekenden landschapsschilder binnen en nadat hij eerst wat over alles en nog wat gepraat had, kwam hij met de vraag: „Zeg eens, je. kent denkelijk wel eenige van de meest vooraanstaande archi tecten hier in de stad? Kun je me iemand noemen, die als een der allerbesten be kend staat?" „Waarvoor? Om een huis een kerk een museumeen brug of fabriek te bouwen?" vroeg de schilder. „Dat zal ik je zeggen", antwoordde Oli ver, die den schilder door en door kende en vertrouwde. „Jy bent iemand, die me wel zal begrijpen. Ken je soms een archi tect, die in staat zou zyn een modern huis te bouwen in den styl van een dier mid- deleeuwsche abdijen?... Je kent ze im mers wel?" De artist, die door had zitten schilderen, legde nu palet en penseelen neer, nam zyn pyp uit zyn mond en keek zyn bezoeker oplettend aan. „Een modern huis in middeleeuwschen styl? Dat is nog al wat! En hoeveel mag het kosten?" „Dat komt er niet op aan!" zei Oliver luchtigjes. „Alleen of hy het er goed af brengt, dat is de zaak voor me!" „Enweet u al, welk gebouw u nage bouwd wilt hebben?" Oliver haalde een foto uit zijn porte feuille te voorschijn. „Dit!" „Ryvedale Abbey!" riep de schilder uit, die wel eens by Oliver gelogeerd had, om in den omtrek daar te schilderen. „JuistRyvedale Abbey! Weet je nu iemand, die een geheel modern huis in de zen trant kan bouwen van buiten zoo van binnen modern? Eerste klas werk?" „Ja, zoo iemand ken ik zekel wel", ant woordde de schilder. „Brownham! Hij is niet een van de allerbekendsten maar hy is kunstenaar in merg en been met veel gevoel en durf en heel nauwgezet Dien moet u hebbenals hy er zin in heeft. Want anders begint hy er niet aan. Zoo is hij nu eenmaal". „Ken je hem erg goed? Zie je kans.... met hem en mij in mijn hotel te komen dineerenvan de week? Elke dag is me goed! Als ik het maar in den loop van den dag van je hoor. Goed zooen vertel hem dan maar vast, wat ik zoek... iemand, die er zich met hart en ziel aan geven wil. Iemand, die heelemaal in zijn werk op gaat Over geld behoeft hij zich niet be zorgd te maken... dat komt vanzelf., hij mag trouwens zelf bepalen, hoeveel hij er voor hebben moet". De schilder stond nogal verwonderd over den ophef, waarmede zijn lastgever over zijn plan sprak, maar noch hij, noch de architect voelden eenige verwondering meer, toen Oliver hun zijn plannen geheel had uiteengezet. Hij had een kaart van de vallei meegebracht en maakte hun duide lijk, hoe hy tegenover de oude een nieuwe, vormgelijke, maar gemoderniseerde abby wilde laten verrijzen, die evenals de oude de eeuwen zou trotseeren. „En wat voor steen?" vroeg de architect „Weldezelfde, waarvan de oude abdy is gebouwd. De steengroeven bij ons in de buurt bevatten no£ steen genoeg voor wel tien en meer van die abdyen... genoeg om een tweede stad als Londen van te bou wen die groeven zyn gewoonweg onuit puttelijk. En het is de beste soort, die in heel Engeland te vinden is". Toen begonnen ze over de bijzonderhe den. Brownham maakte vlug een globale berekening en noemde met zekeren angst hooge bedrag. Oliver lachte minachtend en verzekerde hem, dat hfj op minstens twee maal zooveel gerekend had. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6