DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hu 8 Italiaarische vliegtuigen zijn neergeschoten No. 3 Zaterdag 4 Januari 1936 138e Jaargang BageUiksch Ontwricht Hei Abikaansche conflict De streek Tembien weer voor driekwart Abessijnsch. tBwteuicutd De vrede door egoïsme bedreigd. ITALIË OVER DEN LUCHTAANVAL. Tegenspraken van alle kanten. Wat vandaag de aandacht trekt K Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 -naanden bq vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rqk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Zoowel Dinsdag als Woensdag zqn, zooals men zich zal herinneren, de Abessiniërs er op het noordelijk oorlogs- tooneel in geslaagd, een Italiaansch vliegtuig omlaag te halen. Het Dinsdag neergeschoten toestel had in het gebied van Wolkait samen met een andere machine het dorp Kestia met machinegeweervuur bestookt. Plot seling stortte het in de nabijheid van het dorp brandend neer, klaarblijkelijk getroffen door het vuur der Abessini- sche scherpschutters. Het Woensdag neergeschoten vliegtuig voerde in de omgeving van Makalle een verkenningsvlucht uit. Daar de waarnemer nergens Abessinische troepen kon ontdek ken, daalde hij steeds lager, met het gevolg, dat het toestel op een gegeven oogenblik door het vuur der in het struikgewas ver scholen schutters zóó ernstig werd getrof fen, dat het neerstortte. De piloot en de waarnemer kwamen om het leven. Een der machinegeweren van het vliegtuig is als souvenir ten geschenke gegeven aan den Abessinischen krijgsman, die het beslissende schot had gelost. In totaal hebben de Abessiniërs thans acht vliegtuigen neergeschoten. In het noorden des lands is het intusschen opnieuw hevig gaan regenen waardoor de operaties der gemotoriseerde Italiaansche afdeelingen in ernstige mate worden belemmerd. Ook de weg van Addis Abeba naar Dessié is weer één groote mod derpoel geworden. Tal van vrachtauto's zijn in de modder blijven steken; ook verschei den journalisten zijn tusschen de hoofdstad en Dessié gestrand. Van officieele zijde is aan United Press medegedeeld, dat de Abessinische troepen de provincie Tigré thans grooten- deels hebben heroverd, met uitzondering van de strook Aksoem—Adigrat en van den naar het Zuiden loopenden weg AdigratMakalle. Tot deze conclusie is men in officieele kringen gekomen op grond van de geleide lijk binnenkomende berichten van het noor delijk oorlogstooneel, volgens welke de ver spreid opereerende Italiaansche stormtroe pen in Tembien er niet alleen niet in zijn geslaagd, de Abessiniërs uit dit gebied te verdrijven, doch integendeel de laatste da gen opnieuw hebben moeten terugtrekken. Van het zuidelijk oorlogsterrein meldt Reuter, dat Daggaboer in Ogaden opnieuw door vier Italiaansche vliegtuigen is gebom bardeerd. Een groot aantal bommen werd omlaag geworpen, doch vele er van smoor den in het zand. Te Addis Abeba vraagt men zich af, wat nog over kan zijn van deze plaats, die nimmer zeer belangrijk was en haar beteekenis uitsluitend ontleende aan de omstandigheid, dat er zich bronnen be vinden, zoodat zij een trefpunt is der kara vanen van en naar Somaliland. Op het oogenblik is te Daggaboer tevens een Egyp tische ambulance gevestigd. De Abessinische regeering heeft een com muniqué gepubliceerd naar aanleiding van de Italiaansche verklaring, dat de Abessi niërs twee gevangen genomen Italiaansche vliegers hebben onthoofd. Deze verklaring wordt in het communiqué een „afschuwe lijke leugen, die als dekmantel moet dienen voor ware vrijbuitersdaden genoemd. Daarmee is men meteen weer bij het ha chelijk punt: het bombardement op e Zweedsche ambulance bij Dolo. De Italiaansche lezing. Stefani bericht, dat de Italiaansche lucht macht dezer dagen in Somaliland als repre saille-maatregel een bombardement heen uitgevoerd op de vijandelijke stellingen, na dat was vernomen, dat de onderluitenan - vliegenier Minniti Tito, die gevangen was genomen, door de Abessiniërs was on hoofd. Tegelijk met de bommen werd ook een mededeeling omlaag geworpen, waarin werd gezegd: „Gij hebt een van onze vliegeniers, dien gij gevangen genomen hadt, gedoo door hem te onthoofden, onder miskenning van alle menschelijke en internationale wetten, volgens welke gevangenen heilig zijn en gerespecteerd moeten worden. Gy krijgt hier wat gij verdient". Tijdens het bombardement viel een bom op de tent van het lazaret van het Zweed sche Roode Kruis. Het schijnt, dat twee Zweden gewond zijn. Het aantal doode en gewonde Abessiniërs tengevolge van het bombardement is zeer aanzienlijk. De geheele Romeinsche pers kondigt krachtige represaillemaatregelen aan tegen de Abessinische troepen die, volgens de semi-officieele Giornale d'Italio, de bescherming van het Roode Kruis-embleem op onduldbare wijze misbruiken. Volgens het blad kunnen de gruwelen en de schendingen van het internationale recht door de Abessinische troepen te gelegener- tijd met documenten bewezen worden. Thans moet daartegen echter opgetreden worden. Alle oorlogsmiddelen moeten wor den toegepast. Dat is noodzakelijk omdat de Abessiniërs zijn begonnen met de toepas sing van onmenschelijke oorlogsmethoden tegenover de Italianen. Aangezien het leven der Italianen en dergenen, die onder hun bescherming staan, op geen enkele wijze door de Abessiniërs gespaard wordt, kan men voor het leven der Abessiniërs geen genade meer laten gelden. De genomen ver geldingsmaatregel voor den moord op een Italiaansch vlieger is niet meer voldoende. De Lavoro Fascista spreekt in het zelfde verband openlijk van de toepassing van „de modernste en moorddadigste oor logsmiddelen", waarvan Italië zich tot nog toe onthouden heeft. Officieel wordt bekend gemaakt, dat staatssecretaris Suvich den Zweedschen ge zant heeft ontvangen om hem mededeeling te doen over het resultaat, waartoe de Ita liaansche regeering gekomen is in de kwes tie van het luchtbombardement bij Dolo, waarbij o.a. de leider der Zweedsche ambu lance, dr. Hylander, gewond werd. „Er was bevel gegeven aldus vervolgt het communiqué tot bombardeering van het Abessinische Somalifront als vergel dingsmaatregel tegen de wreedheden, die door de Abessiniërs op Italiaansche gevan genen waren gepleegd. In de omgeving van Dolo had het bombardement een groep ge wapende Abessiniërs en eenige tenten, die, naar gebleken was, tot het Abessinische legercommando behoorden, ten doel. Het schijnt, dat een bom is ingeslagen in de nabijheid van de ambulance en dr. Hylander verwond heeft. Terwijl hij zijn leedwezen heeft betuigd over dit voorval, heeft Suvich de aandacht van den Zweedschen gezant ge vestigd op de „tendentieuze voorstellingen, die van de gebeurtenis zijn gegeven om de openbare meening in Zweden te misleiden". Toch een onwaardige daad. Onder voorzitterschap van prins Karei van Zweden heeft gistermiddag de leiding van het Zweedsche Roode Kruis te Stock holm vergaderd, teneinde over het bombar dement van het Zweedsche Rowde Kruis te Dolo te beraadslagen. Men moet vreezen, aldus verklaarde de prins, dat de ramp welke het Zweedsche hospitaal heeft getroffen, het gevolg is van een onwaardige daad. Het Zweedsche volk, dat de ambulance had uitgezonden, teneinde zoowel aan de Abessinische als aan de Ita liaansche slachtoffers van den oorlog hulp te verleenen, is over het gebeurde diep ver ontwaardigd. Hoewel de laatste berichten aanduiden, dat de verliezen der ambulance niet zoo groot zijn als aanvankelijk was ge vreesd, vermindert dit niet de verantwoor delijkheid van den aanvaller. Prins Karei heeft daarna den keizer van Abessinië namens de leiding van het Roode Kruis een telegram gezonden, waarin hij nogmaals den nadruk legt op de volstrekte verantwoordelij kheid der Italianen voor het gebeurde. Ook in de Vereenigde Staten heeft het bombardement van het Zweedsche hospitaal diepen indruk gemaakt. Vooraanstaande le den van het Amerikaansche Congres verkla ren, dat het de positie voor de voorstanders in de Vereenigde Staten van een krachtiger sanctiepolitiek veel sterker heeft gemaakt. De dezer dagen te openen zitting van het Congres zal overstroomd worden met pro testmoties tegen het bombardement van Roode Kruis-afdeelingen, voorspelde de New Yorksche afgevaardigde Reed. Ook de democratische senator Logan uit Kentucky, die tevens lid is van de juridische Senaatscommissie, veroordeelde scherp het optreden der Italianen. Ook hq was van oordeel, dat de voorstanders van sancties zich hierdoor bij hun actie aangemoedigd zullen voelen. Roosevelt's boodschap. In het Amerikaansche Congres heeft president Roosevelt gisteravond te Washington zijn jaarlijksche boodschap voorgelezen. Hq zeide, dat er in Europa, anders dan in Amerika, nog niet van een goe- doe verstandhouding tusschen de vol ken kan worden gesproken. Kleine staten moeten steeds rekening houden met de mogelijkheid van een inval in hun gebied, terwijl zq er de voorkeur aan zouden geven, alle problemen in minnelijk overleg te regelen. Dat de verhoudinen nog zoo zijn, geeft aanlei ding tot pessimisme. Roc>evelt Er zijn eenige landen, die niet kunnen afwachten, tot zij hun redelijke verlangens door vreedzame onderhandelingen ver vuld zien. Deze staten voeren een agressie ve politiek en grijpen wel eens naar het zwaard. De volken, die oprecht naar den vrede verlangen, aldus vervolgde de president, zullen mijn woorden begrijpen. Nog altijd is het overgroote deel der mogendheden tevreden met de bestaande gebiedsgrenzen, Deze landen zouden bereid zijn tot ver mindering der bewapening, indien ook de rest der staten daartoe zou willen over gaan. De wereldvrede wordt onmogelijk gemaakt door een gering gedeelte van de bevolking der aarde en bedreigd door de genen, die plechts egoïsme kennen. De Vereenigde Staten, aldus Roosevelt, zullen alles nalaten wat het bestaande conflict zou kunnen verscherpen; zij zul len zich buiten den strijd houden en al 't mogelijke doen om den vrede te doen te- rugkeeren. In officieele Italiaansche kringen ver klaart men, met leedwezen kennis te nemen van de talrijke tendentieuze, overdreven of geheel valsche berichten, die in de laatste dagen in de buitenlandsche bladen over den Italiaanschen veldtocht in Abessinië ver schenen zijn. Met beslistheid wordt het bericht ont kend, dat Ras Goegsa door de Italianen standrechtelijk zou zijn doodgeschoten. Even stellig worden de berichten ontkend, volgens welke de Italiaansche troepen in het Sjire-gebied Koptische kerken in brand gestoken zouden hebben. In totaal zouden de Italiaansche verliezen aan vliegtuigen, het toestel inbegrepen, dat gisteren bij Makkale is neergeschoten, in strijd met alle andersluidende berichten slechts vier be dragen, waarvan de overige drie wegens motordefecten, n.1. een in de nabijheid van Dagaboer en twee nabij Makkale achter de vijandelijke linies moesten dalen. Nogmaals wijst men van Italiaansche zijde op de steeds toenemende barbaarsche gruwelen, waaronder de Italiaansche ge vangeen in Abessinië te lijden hebben, en men herinnert aan de groote verontwaar diging, die doordaar bij het geheele Ita liaansche volk is ontstaan en die het noo- dig maakt, scherpe repressaille-maatrege- len te nemen. Nieuw Italiaansch bombardement. Generaal Nassiboe meldt, dat een Ita liaansch bombardements-eskader opnieuw een aanval heeft gedaan op verschillende stammen bij de bronnen van Boelale en Sassabanah, en vele bommen heeft gewor pen. De vluchtenden zijn door laag vlie gende machines met machinegeweren be schoten. Vijf Abessiniërs werden gedood en twee gewond. Verder werden 19 kameelen, die levensmiddelen vervoerden, gedood. Aan het Noordelijk front zijn in den loop .van Donderdag 6 Eritreesche officieren, 12 onder-officieren en 125 manschappen overgeloopen naar de Abessiniërs. Zq deel den mede, dat de aanleg van den straatweg van Adigrat naar Makkale een Sisyphus- werk was. Heele trajecten van den nieuw aangelegden weg verdwenen telkens weer in het bodemlooze zand. De Turksche Roode Halve Maan heeft het Abessinische Roode Kruis 200 kisten verbandstoffen en medicamenten doen toe komen. De Italiaansche klacht inzake het gebruik van dum-dum-kogels. Ter aanvulling van de Italiaansche klacht inzake het gebruik van dum-dum- en ex- plosieve-patronen heeft de Italiaansche regeering het Volkenbondssecretariaat een aantal foto's overhandigd, waaruit moet blij ken, dat de Abessiniërs troepen explosief- kogels van Engelsche herkomst gebruiken. De eerste foto toont het etiket van de ver kapping, waarin de bedoelde patronen zijn gevonden en dat van een Londensche firma afkomstig is. Voorts zijn er afbeeldingen bij van een explosief-patroon en van een Vickers Arm- strong-machinegeweer, dat eveneens in het Abessinische garnizoen van Tafari Sjetema gevonden was en in welks patroonband zich naast gewone ook explosief-patronen be vonden. HET ANTI-SEMIETISME IN HONGARIJE. Vreemde elementen. De leider der Christelijk-sociale partij in Hongarije, Karl Wolff, heeft in een rede verklaard dat vreemde elementen er naar streven, zich de nationale idealen en de heiligste goederen der natie te eigenen. In de literatuur en in de theaters van Hon garije heerscht de ghetto-geest en in het economische leven zijn de leiders niet meer Hongaren. Er is geen nationale toekomst voor de Hongaren, zoolang niet de Honga ren alleen over de economische waarden beschikken. Wolff verklaarde verder: „We zullen den strijd zoolang voortzetten, tot het Hongaarsche ras in industrie en han del de economische leiding verzekerd heb ben. Wij denken er niet aan, de leidende posities van het land aan een vreemd ras over te laten. Wij zullen nog energieker op treden dan tot nog toe. Ik ben niet geneigd te erkennen, dat elk Galicier een geboren vakman is, in tegendeel, ïk ben ervan overtuigd dat het Hongaarsche ras hooger staat". BALDWIN BEDREIGD? Aanval van nationale Labour-zijde in Engeland. In politieke kringen in Engeland wordt groot opzien gebaard door een aanval op minister-president Baldwin in de „News Letter", een wekelijksch correspondentie- orgaan van de Nationale Labour-groep, dat in nauwe relatie staat met Ramsay MacDonald. Het orgaan critiseert, dat Baldwin zich tegen de persoonlijke bespre kingen van Hoare te Parijs heeft gekeerd en betreurt vooral, dat daardoor de regel geschapen dreigt te worden, dat 'n minis ter geen besprekingen zou mogen voeren zonder een nauwkeurig omschreven man daat van zijn kabinet te hebben. Deze aanval op Baldwin wekt te meer verbazing op het oogenblik, nu Baldwin bepaalde moeilijkheden in de conservatie partij heeft vanwege de parlementszetels, die hij voor de beide MacDonalds wil vei ligstellen. ENGELSCH KONINGSPAAR NAAR EASTBOURNE? Men verwacht, dat de koning en de ko ningin dit jaar wederom een bezoek aan Eastbourne zullen brengen. Zij zullen er waarschijnlijk in de laatste helft van Februari heengaan. Verleden jaar ging de koning naar Eastbourne op medisch advies en het verblijf aan de Zuidkust schijnt hem veel goed te hebben gedaan. Het koninklijk echtpaar zal wederom lo- geeren op Brompton Place, het buitengoed van den Hertog van Devonshire, en het verblijf zal een ruime maand duren. BARCELONA STAAKT HAAR RADIO-UITZENDINGEN. Uit bezuinigingsoverwegingen heeft de Spaansche regeering besloten, met ingang van heden de radiouitzendingen van Radio Barcelona stop te zetten. EEN SCHIP ZONDER BEMANNING. De Times meldt uit New York, dat in 't quarantainestation aldaar het Grieksche s.s. Marpessa tot grooten last der haven autoriteiten door de bemanning in den steek is gelaten. Het schip had Zondag moeten vertrekken, maar noch de kapitein noch de bemanning verscheen, zoodat thans het verlaten schip, aan boord waar van slechts een paar getrouwden bevinden, leelijk in den weg ligt en men niet goed weet, wat men er mee moet aanvangen. Men heeft er geen idee van, waar de kapi tein zich bevindt, noch wat hem en de be manning bewogen heeft te deserteeren. r.' Nu 8 Italiaansche vliegtuigen neer geschoten zqn,... (Overzicht). Zwendel-affaire in Amsterdam. (Binnenland). De werkloosheid in de wereld. (Binnenland). Uit het parlementaire leven. (Arti kelen). Holland's stedenschoon in praat en prent. (Artikelen). (Zie verder eventueel laatste berichten.) KERKELIJKE BLADEN IN DUITSCHLAND. Merkwaardige cijfers. De kerkelijke conflicten in Duitschland hebben tengevolge gehad, dat de belang stelling voor zoogenaamde kerkelijke bla den belangrijk is toegenomen. In het alge meen schijnen deze kerkelijke organen minder te kampen te heben met de uiterst strenge censuur, waaronder in het Derde Rijk de dagbladpers valt. Ook al worden er aanhoudend heele oplagen van kerkelijke bladen in beslag genomen, toch gaan de redacties er van voort, artikelen en mede- deelingen te publiceeren, welke men anders vergeefs zoekt. Het weekblad „Der Katholik", orgaan van het r.k. bisdom Berlijn, heeft op het oogenblik een oplage van 74.000 exempla ren, een cijfer dat door de meeste groote dagbladen niet geëvenaard wordt. Behalve „Der Katholik" heeft een tweede blad van het bisdom Berlijn, „Die katholische Kir- chenzeitung", een bijna evengroote ver spreiding. Het oplagecijfer van deze beide Zondagbladen is in het afgeloopen jaar met bijna 40 toegenomen. Het veertiendaagsch orgaan der Belqde- niskerk, de „Jungle Kirche", begint deze maand zijn vierden jaargang met een op lage van 30.000 exemplaren. Het heeft dus 4000 abonné's meer dan het weekblad der Duitsche Christenen, hetwelk sedert eeni- gen tijd onder den titel „Positives Christen- turn" verschijnt. Het rechtszinnig pro- testantsch weekblad „Der Reichbote", dat zichzelf een publicatie der Duitsche Evang. Kerk noemt en zeer dicht bij het belijdenis- front staat, is een der weinige kerkelijke bladen, die hun oorspronkelijken beperk ten omvang hebben behouden: een oplage van 9000 exemplaren. Kenmerkend is het. feit, dat al deze organen een ruime plaats geven aan mededeelingen betreffende an dere confessies. Niet alleen treft men in de r.k. kerkelijke bladen een uitvoerige rubriek aan, waarin redevoeringen en pre- dicaties van predikanten in extenso worden afgedrukt, maar ook houden de protest, kerkelijke bladen er thans een „Vaticaan- sche kroniek" op na. TEGEN DE AFSCHAFFING VAN DEN ELECTRISCHEN STOEL. Hoewel in Noord-Carolina (Am.) de elec- trische stoel officieel is vervangen door de asphyxiatiekamer geeft de gouverneur van de staatsgevangenis, H. H. Hinnicutt, de voorkeur aan den electrischen stoel. Na een terechtstelling in de gaskamer te hebben bijgewoond, verklaarde hij: indien ik zou moeten sterven, zou ik het beter vinden op den electrischen stoel plaats te nemen Ik. geloof, dat het met den stoel vlugger gaat en het op die manier ook minder pijnlijk is! De gaskamer is reeds ingevoerd in drie andere staten van het Westen: Arizona. Colorado en Nevada. EEN TELEGRAM VAN VENIZELOS AAN KONING GEORGE. Door bemiddeling van zijn vriend Rufos heeft Venizelos den Griekschen koning het volgende telegram gezonden: „Ik spreek met eerbiek de hoop uit, dat de koning door middel van een vrije ver kiezing erin moge slagen, een regiem te herstellen van een gekroonde republiek, zooals Griekenland dat had gedurende de langdurige regeering van George I, opdat de sedert een twintigtal jaren verscheurde nationale eenheid hersteld moge worden Als hij hierin slaagt zal het geheele land hem uiterst dankbaar zijn". De koning heeft hierop geantwoord met woorden van warmen dank. Zoowel de minister van oorlog Papagos als de minister-president spreken de ge ruchten tegen, dat officieren een liga zou den hebben gesticht voor het voeren van politiek actie. In het geheele land heerscht rust. Waarom de voorkeur aan een dagbladadvertentie? Wel, enkel dan alleen krijgt gij van elk attentie!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1