Agenda JUMicaÜes SjinnenCattd lüeec&ecicht £aatste Aetichlen JUoaUiciaai 'tlieuws JUcfUszaken SCHAGEN Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De spionne van Stamboul (rom.); hoofdrol len Myrna Loy en George Brent. Extra nummer De moedige zeerob (hum.); hoofd rol Paul Kemp. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Bioscoop Harmonie, half 8, Zaterdag t/m. Woensdag, hoofdnummer Op de planken (hum.); hoofdrollen Joe E. Brown, Patricia Ellis, Joe Cawthorn. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, 2.30 uur, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De Diesel-expres (sens.) Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Der tig jaar wereld gebeuren (historisch). Nederlandsch gesproken door Paul Huf. Toegang boven 18 jaar; Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Zaterdag 4 Januari. 8.30 uur, De Unie, lezing De Beurs over: „Wat doet Italië in Afrika?" HINDERWET. Bij besluit van 3 Januari 1936 is aan den heer J. C. van Nek te Heiloo vergun ning verleend tot het uitbreiden van een vetsmeltery voor het vervaardigen van technische vetten, door bijplaatsing van een electromotor van 7 Yt P.K., voor de aandrijving van een mengmachine, in het perceel Zeglis nr. 193, alhier. Alkmaar, 4 Januari 1936. Burgemeester en Wethouders van AllcnidEr F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. „AGRARISCHE PERS" EN DE MIDDENSTAND. „Zoo goedkoop mogelijk? Goed, maar dan alles!" Men weet, dat een aantal leden van den nationalen bond „Landbouw en Maat schappij", onder de auspiciën van het hoofd bestuur, heeft opgericht de N.V. „De Agra rische Pers". Reeds is een groot aantal aan- deelen van 10 onder de boeren geplaatst en de drukkerij (gevestigd in eeh onlangs aangekocht pand te Meppel) is reeds in werking gesteld voor zoover het betreft de vervaardiging van handelsdrukwerk, spe ciaal voor coöperatieve fabrieken, aankoop- vereenigingen, landbouworganisaties enz. Tot het uitgeven van een agrarisch dagblad zal eerst later worden overgegaan. Het spreekt van zelf, dat degenen, die tot dusver het drukwerk voor de boeren- crganisaties verzorgden, allerminst zijn in genomen met dezen gang van zaken. Trouwens, in middenstandskringen ver neemt men den laatsten tijd vele klachten over een al te ver mikken door de boeren coöperaties: sommige n.1. bepalen zich niet langer tot het coöperatief koopen van directe bedrijfsbenoodigdheden, doch zijn ook gaan „doen" in zaken als stofzuigers, radiotoestellen e. d., zeer tot schade van den middenstand. Het moet worden gezegd, dat de georga niseerde landbouw in sommige provincies, b.v. Groningen, het gevaar en de onbillijk heid daarvan hebben ingezien en zich ont houden van den coöperatieven handel in andere zaken, dan welke direct verband houden met het landbouwbedrijf. Ten slotte is er de klacht, dat in som mige streken, b.v. van Drente, de boeren er toe zijn overgegaan, om winkeliers te boy cotten, die margarine verkoopen, daardoor dupeerende niet slechts den plaatselijken middenstand, doch óók de plaatsgenooten. die wel boter willen eten, doch deze niet kunnen betalen en daarom evenals vele boeren margarine consumeeren. Over deze boycot is onlangs in de Tweede Kamer reeds geklaagd. Onlangs is te Assen een vergadering ge houden van middenstanders, waar een en ander is besproken. Aan het verslag van de „Prov. Dr. en Asser Crt." ontleenen wij het volgende: „Een afwijzend standpunt werd ingeno men tegenover het pogen van de N.V. „Agrarische Pers", om bij de middenstan ders aandeelen en advertentiecontracten te plaatsen. Men achtte het ontoelaatbaar, dat de landbouwers, ten behoeve van wier be drijven ieder jaar ontzaglijke millioenen- bedragen worden opgebracht, de bedrijven van middenstanders ten onder trachten te brengen, mede door middel van de door den middenstand opgebrachte steungelden voor den landbouw. De regeering heeft in dezen een taak, om van steunmaatregelen uit te sluiten den landbouwer, die meent de ontwrichting van onze tegenwoordige maatschappelijke ver houdingen mede te moeten bevorderen door het bewust stuk maken van de mid- denstandsbedrijven, zoo oordeelde de ver gadering. Indien de landbouwer als motief aan geeft, dat hjj de artikelen zoo goedkoop mogelijk wil betrekken, dan slaat hij daar mede eiken rechtsgrond weg van den groo- ten steun, dien hij zélf geniet, want dan geldt dat motief even goed voor alle andere bevolkingsgroepen van het land en dienen dus alle steunmaatregelen voor den land bouw morgen aan den dag te worden opge heven, zoo vond men. Massal# actie, om druk te oefenen op de regeering, opdat de landbouworganisaties in dezen tot rede gebracht worden, zal wor den ingezet door de gezamenlijke organi saties van den handeldrij venden en in- dustrieelen middenstand. Het bestuur zegde toe, dat aan den aan drang uit de vergadering gevolg zal worden gegeven en een en ander met kracht zou worden ter hand genomen. Zoo mogelijk zal worden overwogen een provinciale verga dering van alle georganiseerde midden standers in Drente te beleggen". EXPORT VAN VERSCH VLEESCH. Het gewijzigde baron-contract. Naar aanleiding van de verlenging van het baconcontract in gewijzigde vorm tot dat het nieuwe plan»van de Nederlandsche Veehouderij centrale zal zijn gereed geko- mén, zijn de nu reeds sinds het in werking treden van de (voormalige) Nederlandsche Varkencentrale practisch uitgeschakelde en zeer gedupeerde exporteurs van versch vleesch in Den Bosch in vergadering bij een gekomen ter overweging van de stap pen, die gedaan moeten worden om een gunstige verandering van hun positie te verkrijgen. De exporteurs zijn van oordeel, dat hun belangen door de bevoorrechting van de baconfabrikanten zijnverwaar loosd en vreezende, dat deze toestand nog zoo lang zal voortduren als het gewijzig de baconcontract van kracht zal zijn, zul len zich tot den minister van Landbouw wenden om diens medewerking te verkrij gen, dat de exporteurs van versch vleesah van dezelfde bepalingen zullen genieten als de baconfabrikanten en tevens, dat voortaan, en zeker in het nieuwe plan, met de belangen der exporteurs van versch vleesch ernstig rekening gehouden zal worden. OVER: OPRUIMINGEN. Wat wel en niet mag. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken vestigen de aandacht van belangheb benden erop, dat de verkoopen in verband met jaars- of seizoenwisseling van 1 Ja nuari tot 1 Februari uitsluitend mogen worden aangekondigd onder een der na volgende uitdrukkingen: „Jaarlijksche op ruiming", „halfjaarlijksche opruiming", „seizoenopruiming", „balansopruiming", In ventarisopruiming". Met name is gebruik van het woord „uitverkoop" als aankondiging van deze verkoopen verboden. INSCHRIJVING DIENSTPLICHT VERVROEGD. Met ingang van 1 Maart a.s. Bij kon. besluit van 27 Dec. j.1., thans in het Staatsblad gepubliceerd, is bepaald, dat paragraaf 42 der wet tot verlaging der openbare uitgaven in werking is ge treden met ingang van 1 Januari j.1. Deze paragraaf behelst de wijzigingen van de Dienstplichtwet. De belangrijkste wijziging van deze wet zal echter eerst in werking treden op 1 Maart a.s. Dat is de bepaling waarbij de inschrijving voor den dienstplicht vervroegd dwordt; tot dusver bepaalt de wet, dat de inschrijving ge schiedt in het begin van het jaar, waarin de in te schrijven persoon 19 jaar wordt. Die leeftijd wordt nu vervroegd tot 18 jaar. Dit is geschied om meer tijd te ver krijgen voor het verrichten der keurings werkzaamheden en het aantal keurings raden te kunnen verminderen, hetgeen de regeering uit militair, maar voornamelijk ook uit financieel oogpunt wenschelijk oordeelde. Op 1 Maart treedt tevens in werking de wijziging der Dienstplichtwet, betref fende het tijdstip van aangifte voor de in schrijving. Als tijd voor aangifte was tot dusver bepaald de maand Januari. Na 1 Maart zal die tijd door de Kroon bepaald worden. GEWELDIGE BRAND TE ENSCHEDE. Fabriek van isolatiewerken in vlammen opgegaan. Een geweldige brand is gistermiddag uit gebroken in de fabriek van isolatiemate riaal, eternietplaten en isolatiewerken der firma Gebr. Kooy aan den Parkweg te En schede. De geheele fabriek was vol brandbaar materiaal, als jute, velotex, kurk enz. Toen het vuur werd ontdekt had het reeds een geweldigen omvang aangenomen. Groote rookwolken verspreidden zich over de ge heele stad, waardoor duizenden nieuwsgie rigen werden getrokken. De asbestplaten sprongen met luide knallen uiteen, en ver spreidden in de omgeving een regen van gruis. Hoewel de brandweer het vuur zeer krachtig aanpakte, was aan redding der fa briek niet te denken. Gelukkig kon men een grooten voorraad benzine bijtijds in vei ligheid brengen. Het blusschingswerk werd zeer belem merd door het gebrek aan water. Ter plaat se was slechts een kleine waterleidingbuis aanwezig. De schade is zeer groot, temeer daar een belangrijke voorraad goederen in de fabriek was opgeslagen. Vermoedelijk is het aantal personen, dat door dezen brand werkloos wordt, nk' zoo bijzonder groot, daar veel werk buiten de fabriek moest worden uitgevoerd. De firma Kooy is wel tegen brandschade, echter niet tegen bedrijfsschade verzekerd. WEER EEN INVAL BIJ EEN ZWENDELBANK. Onder leiding van den officier van justitie. De officier van justitie, mr. dr. J. A. van Thiel, de substituut-officier, mr. H. A. Wassenbergh, alsmede een inspecteur van politie en eenige rechercheurs van het hoofdbureau te Amsterdam hebben gistermiddag een inval gedaan in het kan toor van de commanditaire vennootschap G. A. ten Hope en Co. in de Nicolaas Mes straat te Amsterdam, een der onderne mingen, die aanvankelijk gevestigd is ge weest in een pand aan de Keizersgracht en reeds geruimen tijd bij de justitie op het lijstje der zwendelbanken genoteerd stond. Men trof het kantoor, evenals voor ruim één maand aan de Keizersgracht het ge val was, geheel verlaten aan; de heeren K., vennooten, bleken met de Noorderzon vertrokken te zijnEenige bescheiden, die nog aanwezig waren, zijn in beslag genomen. De „Bank" heeft reeds verschei dene slachtoffers gemaakt en dank zij het feit, dat politie en justitie op haar qui vive waren, is thans aan de praktijken van deze zaak een einde gemaakt. EEN WELDOENER OVERLEDEN. Op ruim tachtigjarigen leeftijd overleed dezer dagen in de gemeente Purmerend de heer S. Rins, een in de omgeving van deze marktstad geziene persoon, van wien men overigens maar heel weinig wist. Reeds geruimen tijd leefde de man stil en de renten van zijn bezittingen, in hoofd zaak bestaande uit een aantal kapitale boerderijen, vormden zyn eenige inkom sten. De moeilijkheden, waarmede de boe renstand te kampen had, kende de over ledene maar al te best en gaarne hield hij hiermede ten alle tijde rekening. Het openen der testamenten bracht evenwel voor alle betrokkenen, wel zeer groote verrassingen. Zijn drie aan arme boeren- menschen verhuurde flinke boerderijen met de bijbehoorende landerijen, tezamen circa 75 H.A. groot, bleek de heer Rins vermaakt te hebben aan de pachters, bovendien vrij op naam. Het door den overledene zelf bewoonde huis aan de Hoogstraat werd bij de laatste wilsbe schikking van den heer Rins het eigendom van een buurman, den heer J., evenals de inboedel der woning en waardevolle be zittingen, gevormd door goud- en zilver werk en diverse antiquiteiten. Voor de bedachten is de inzet van het nieuwe jaar dus wel bijzonder gunstig, temeer daar in het testament een artikel was opgenomen, waardoor te kennen was gegeven, dat overschrijvingskosten en successierechten uit de middelen van den heer Rins worden betaald. ACTIE TEGEN DE TAXI CENTRALE. Kopspijkers te Amsterdam gestrooid. Gisterochtend werd de Amsterdamsche Taxi-centrale er van in kennis gesteld, dat op verschillende standplaatsen van het sta- tionneerend taxibedrijf kopspijkers, z.g. asphaltspijkers met platte koppen, waren rondgestrooid. De inspecteur der centrale ging op onderzoek uit en heeft in den loop van den middag van zijn bevindingen mededeeling gedaan aan de verkeerspolitie. Aan alle chauffeurs op de standplaatsen in de stad werd telefonisch verzocht, onmid dellijk rapport uit te brengen, indien zij op of bij hun standplaatsen dergelijke spijkers aantroffen. Het gevolg was, dat uit enkele stadsdeelen hoofdzakelijk Zuid en West, aan de taxi centrale gemeld werd, dat er spijkers waren rondgestrooid. Ook op het Spui was dit het geval. Het vermoeden bestaat,'dat het hier een actie geldt van de zijde van het snordersbe- drijf tegen de door het gemeentebestuur ge troffen maatregelen om de snorders van de straat te verwijderen. CONTROLE OP HOTELGASTEN. Te Amsterdam. De hoofdstedelijke politie zal met ingang van gisternacht een nieuwe wijze van con trole op hotelgasten invoeren. De hotelgas ten zullen in den vervolge zelf een kaart moeten invullen met naam, adres, beroep enz., en deze onderteekenen. De kaarten worden dan steeds des nachts afgehaald door personeel van de motorbrigade. Tot nu toe rukte deze des avonds om 12 uur in, doch ook voor deze afdeeling der politie is thans nachtdienst ingesteld, waardoor ook de veiligheid bevorderd wordt. AUTO DOOR EEN TREIN AANGEREDEN. Twee ernstig gewonden. Gistermiddag is te Olst op den onbe- waakten overweg te Hoenlo een taxi uit Deventer, waarin de bejaarde heer en mevrouw Meindersma uit Deventer, waar in de bejaarde heer en mevrouw Mein dersma uit Deventer reden, gegrepen door een personentrein, komende uit de richting Deventer. Beide personen, die ernstige ver wondingen bekwamen, zijn met denzelfden trein naar het station te Olst vervoerd, waar dr. Klein, uit Olst, de eerste hulp heeft verleend. Per auto zijn de heer en mevrouw Meindersma daarna naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. De chauf feur kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. De oorzaak van het ongeluk is te wijten aan het feit, dat een der voorbanden van den auto lek raakte, tengevolge waarvan de chauffeur de macht over het stuur ver loor met het gevolg, dat de auto in plaats van te stoppen, zooals de bedoeling was, tegen den trein reed. De auto werd ver nield. DE LANDBOUWCRISISPOLITIEK. Vragen van het Kamerlid van den Heuvel. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft den minister van landbouw en vis- scherij de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de minister heeft be sloten den richtprijs der tarwe te verlagen, met als gevolg uitkeeringen aan boeren en tuinders los van hun producten? 2. Indien dit het geval mocht zijn, is de minister dan bereid mede te deelen of over deze belangrijke wijziging in de landbouw- crisispolitiek de meening is gevraagd van de centrale commissie volgens de Land- bouw-Crisiswet 1933? 3. Indien dit eventueel niet het geval mocht zijn, is de minister dan bereid mede te deelen, waarom Zijne Excellentie anders heeft gehandeld dan nadrukkelijk bij het tot stand komen van de Landbouw-Crisis- wet door den betrokken minister is ver zekerd? 4. Is het juist, dat met de centrale land bouworganisaties, op wier overleg de mi nister verzekerd heeft zoo hoogen prijs te stellen, geen woord is gewisseld over deze zoo hoogst belangrijke wijziging in de land- bouw-crisispolitiek? 5. Acht de minister het juist de tot dus ver gevoerde landbouw-crisispolitiek, be- oogende prijsregelend voor de producten op te treden van welke bedoeling uitgin gen de landbouwcrisiswetten en de bevoegd heden, gegeven door de Volksvertegen woordiging te wijzigen, zonder over dit vraagstuk met de Volksvertegenwoordiging van gedachten te wisselen? 6. Heeft de minister zich bij de ver laging van den tarweprijs gerealiseerd, dat het bijproduct van de tarwe, het stroo, da* vóór 1913 ruim 25 pet. van de geldelijke opbrengst leverde, thans vrijwel waarde loos of onverkoopbaar is? 7. Heeft de minister bij de verlaging van den tarweprijs bedacht, dat in de bedrijven waar de tarwe wordt verbouwd, de groote meerderheid der landarbeiders werkt en dat deze verlaging noodzakelijk verhaald zal moeten worden op de reeds zeer lage loonen van de landarbeiders? 8. Indien de minister van oordeel was, dat principieel met het tot dusver gevoerde systeem gebroken moest worden en de nóód van kleine boeren en tuinders gelenigd moest worden niet, zooals het meest ratio neel zou zijn, via het departement van sociale zaken, maar uit het Landbouw crisisfonds, en de minister was daarbij van oordeel, dat de tarwe het benoodigde be drag moet leveren, ware het dan niet meer met de verdeelende rechtvaardigheid in overeenstemming geweest, de gelden hier voor te verkrijgen door een geringe verhoo ging van de monopólierechten op tarwe en den last te leggen op het geheele Neder landsche volk, in plaats van dezen te leggen op de zwakste Nederlandsche schouders, n.1. van de landarbeiders? 9. Is de minister bereid alsnog overleg te plegen over de in vraag 1 genoemde maatregelen en, indien deze genomen zijn, ze tijdelijk terug te nemen ten einde, na overleg met de centrale commissie, de land- bouw-organisaties en de Volksvertegen woordiging, opnieuw zijn standpunt te be palen? BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer D. Knappert te Wijhe (Ov.), eigendom van de N.V. Ankersmit's katoen- fabrieken te Deventer. Het vuur greep snel om zich heen. In korten tijd waren boerderij en inboedel door de vlammen verteerd. Ook een drietal koeien en een pink kwamen in de vlammen om. DE WERKLOOSHEID IN DE WERELD. Nederland onder de landen waar de werkloosheid in het afgeloopen jaar is toegenomen. Het internationale arbeidsbureau maakt bekend, dat volgens de door dit bureau ein de December 1935 samengestelde statistie ken het aaatal werkloozen in de meeste landen op hét einde van 1935 geringer was dan aan het einde van 1934, zoodat de sinds het midden van het jaar 1933 in de meeste landen bespeurde verbetering heeft voort geduurd. Daarentegen was de werkloosheid op het einde van 1935 grooter dan een jaar geleden in de volgende landen: Bulgarije, Frankrijk, Letland, Nederland, Spanje, Zuid-Slavië en Zwitserland, waar de werk loosheid bljjkens de driemaandelij ksche statistieken gedurende 1935 voortdurend is blijven toenemen, alsmede in Ierland en Nieuw-Zeeland, waar de toestand aanvan kelijk in 1935 beter was geworden, doch in het laatste kwartaal van 1935 weer is ver ergerd. TE ROLLER EN BRINKMAN HERSTELD. De Ferkoetoet heeft Bagdad al weer verlaten. De ziekte van de beide vliegers van de Douglas Perkoetoet blijkt gelukkig niet van ernstigen aard te zijn geweest, tenminste, gisteren is bij de K.L.M. bericht ingekomen, dat zoowel Te Roller als Brinkman genoeg zaam hersteld waren om de reis voort te zetten, en inmiddels had men Bagdad al weer verlaten. Zooals wij reeds berichtten, had de direc tie van de K.L.M.na het vernemen van het bericht uit Bagdad, aan Duimelaar opdracht gegeven, zich onmiddellijk per vliegtuig naar Bagdad te begeven. Te Parijs werd Duimelaar evenwel door een ernstige ver koudheid overvallen en dus werd hem aan geraden, naar Nederland terug te keeren. Zijn gaan naar Bagdad was bovendien nu niet meer noodig. Vanochtend wordt Dui melaar op Schiphol verwacht. DE SCHEVENINGSCHE MOTORLOGGER CORNELIA MARIA. Te Grimsby binnengesleept door een Engelsch visschersvaartuig. Vorige week hebben wij melding gemaakt van het vergaan van de Scheveningsche mo- torlogger Cornelia Maria op de Noordzee. De opvarenden werden door de bemanning van een Belgisch visschersvaartuig uit Oost ende gered. De motorkamer, meldt Reuter, stond on der water evenals de sloep op het dek. Er was visch en ijs aan boord. Het schip had averij aan den motor gekregen. Met moeite is de motorlogger, die in zin kenden toestand verkeerde, naar Grimsby gesleept. EEN ROEKELOOZE CHAUFFEUR. Gisteravond omstreeks acht uur stond op den rijksweg tusschen Muiden en Naarden bij de Hakkelaarsbrug een vrachtauto, waarvan de chauffeur de deur aan den weg kant opengooide zonder uit te kijken of er iemand aankwam. Helaas was dit het geval. De 25-jarige D. v. d. Kwast uit Bussum, die uit de richting Naarden kwam, reed met z'Jn motorfiets in volle vaart tegen de deur. Hij is met een zware hoofdwond naar Bus sum vervoerd. De veldwachter heeft tegen den roekeloozen chauffeur T. H. uit Muiden proces-verbaal opgemaakt. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Zaterdag 4 Januari. Medegedeeld door het Kon. NederL Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 766,4 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 740,0 m.M. te Stockholm. Verwachting, geldig tot den avond van Zondag 5 Januari: Matige tot zwakke westelijke tot zuidelij ke wind; afnemende bewolking; weinig of geen regen; iets kouder 's nachts; later wei nig verandering in temperatuur. Weeroverzicht. Thans is in de drukverdeeling belangrijke verandering gekomen. De depressie trok naar het oost-noord-oosten en haar kern be vindt zich thans over de Oostzee. Ver in het westen bevindt zich op den oceaan nog een nieuw ondiep lage druk gebied. In het zuiden en zuidwesten van ons waarnemingsgebied stijgt de barometer snel over de Golf van Biscaye heeft zich reeds een belangrijke hooge druk ontwikkeld. Ook bij IJsland is de barometer nog iets gestegen. Onder invloed van een krachtige weste lijke strooming werd het over zuid-Frank rijk wat warmer, ook steeg de thermometer over het zuiden van de Britsche eilanden, doch in bijna het geheele verdere gebied wordt het kouoder. In Scandinavië bleef de vorst streng. Zij breidde zich naar het zui den uit. Ook over IJsland vriest het flink, terwijl lichte vorst op Schotland voorkomt. In Frankrijk vielen in de afgeloopen 24 uur opnieuw zware regens, evenals in zuid- west-Duitschland. Ook in Scandinavië viel uitgebreide neerslag. Over vrijwel het geheele gebied bleef het karakter van het weer nog somber. Er is echter tengevolge van de hooge druk-ont- wikkeling een neiging tot oplossen van de bewolking, welke zich in lager nacht- en ochtendtemperaturen zal uiten. Ten onzent zal de wind gaan krimpen, de kansen op regen zijn klein, de temperatuur overdag zal ongeveer gelijk blijven. (Ongecorrigeerd DE ZWENDEL-AFFAÏRE IN AMSTERDAM. De vogel gevangen. Zooals wij elders reeds meldden, is door de justitie en politie een inval ge- daag in perceel Nic. Maesstraat 52 te Am sterdam, waar de bank G. A. ten Hope Co. was gevestigd. Het kantoor werd ech ter leeg gevonden. Direct hierop is de inspecteur van politie Dijkstra naar Den Haag vertrokken, waar de beide directeu ren, J. C. K. en zijn neef J. L. K. zich zouden bevinden. Beiden werden gear resteerd. Ook is een gedeelte van de administratie van de bank in beslag ge nomen. De directie is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht en aan het hoofdbureau van politie ingesloten. MOELIJKHEDEN OP NOORD-SUMATRA. Voedsel-schaarschte. Naar de „Delhi Courant" verneemt, heb ben zich moeilijkheden onder de bevolking te Bengkalis voorgedaan! Deze moeilijk heden waren het gevolg van het feit, dat de bevolking wegens de hooge uitvoerrechten voor bevolkingsrubber niet in staat was voedsel te koopen. Hierna werd de voedsel- nood acuut, daar door zware regens de rubbertuinen niet konden worden getapt. Inlanders drongen toen Chineesche toko's binnen, waar men de rijst bemachtigde. Het bestuur greep in en arresteerde de plun deraars. Hoewel de economische toestand van de bevolking van Benkalis precair blijft, heeft het bestuur de situatie geheel in handen en zijn dergelijke incidenten niet meer te verwachten. Kanaal werken tijdelijk stopgezet. In verband met de vele regens zijn de graafwerken en transporten bij de Kanaal- werken StolpeKolhorn tijdelijk stopge zet. Hierdoor zijn de meeste arbeiders werk loos geworden. Nieuwjaarslijst. De nieuwjaarscollecte ten behoeve van de Algemeene Armen (uitgezonderd r. k.) gehouden, heeft opgebracht 586, hetwelk over 86 gezinnen is verdeeld. HUWELIJKSZWENDELAAR VOOR DE RECHTBANK. Twee jaar gerequireerd. Gisteren stond voor de rechtbank te Amsterdam een huwelijkszwendelaar te recht, die verschillende vrouwen onder voorgeven ze te zullen trouwen geldsbe dragen heeft afhandig gemaakt. Een dienstbode had hij gedurende twee jaar vrijwel haar heele loon afhandig ge-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2