SPORT EN WEDSTRIJDEN. Belangrijke wedstrijden in afdeeling I. Voet baU De leidende ploegen in afdeeling II kunnen gemakkelijk winnen, die in afdeeling III eveneens. Moeilijke opgave voor B.V.V., dat opnieuw uitspeelt, nu tegen Eindhoven. DE EERSTE KLASSERS D€ TWEEDE KLASSERS DE DERDE KL^SERS DE VIERDE KLASSERS Langs de N.H.V.B.-velden. Een volledig eerste klas-programma op den eersten Zondag in 1930. En als het weer nu een beetje wil mee werken, dan wordt het een vrucht bare voetbaldag, waarop belangrijke wedstrijden gespeeld zullen worden en de scheidingslijn tusschen kop en staart duidelijker zal kunnen worden getrokken. Afdeeling I. Als we afdeeling I bekijken, dan blijkt, dat tal van verrassingen op komst kunnen zijn. Kampioencandidaten kunnen strui kelen, waarvan andere kunnen profitee- ren. Misschien! K. F. C.Sparta is de eerste wedstrijd, dien we noemen. De Kogers hebben een goede verdediging, maar een vrij zwakke aanval, terwijl Sparta een meer homo geen elftal heeft, dat echter nog niet con stant speelt. Als Sparta in vorm is, kan ze winnen, maar 't is heel goed mogelijk, dat een gelijk spel de einduitslag is. A. D. O.Ajax moet door de Amster dammers gewonnen worden, willen ze nog een kans op den titel behouden. Theore tisch kan het ook, maar A. D. O. is nu niet zoo heel gemakelijk te kloppen. R. C. H. is bijna kansloos geworden en zal dit na morgen heelemaal zijn. Want 't bezoekende H. B. S. zal wel zorgen voor een overwinning op vreemd terrein! Arm R. C. H., dat er eerst zoo mooi voorstond. Daar is verder V. S. V.Haarlem. Een zeer lastige wedstrijd, waarin weinig of geen verschil in de ploegen bestaat. Hoe wel elke uitslag mogelijk is, blijkt ons een gelijk spel gansch niet onmogelijk. Tenslotte de degradatie-strijd tusschen H. D. V. S. en Xerxes. Als Lagendaal c.s. op schot ijn, verliest H.D.V.S.; in het an dere geval houdt H. D. V. S. de puntjes thuis. Afdeeling H. Het lijkt ons, dat de kampioenscandi- daat in deze afdeeling allemaal kunnen winnen, al zal Stormvogels wel voor een zeer lastige puzzle staan. Deze toch moet naar D.W.S., dat zoo'n sterke verdediging heeft, dat ze een gelijk spel kan forceeren. Voor de rest oordeele men zelf: D. H. C.H. F. C. (thuisclub wint); FeijenoordZ. F. C. (thuisclub wint); V. U. C.D. F. C. (bezoekende club wint); ExselciorBlauw-Wit (bezoekende club wint). 't Zijn positieve uitslagen, die wij hier voorspellen, maar het mag in dit geval. Elke andere uitslag zou een verrassing be teekenen! Afdeeling III. De drie kampioens-candidaten: Go ahead, Heracles en Enschedé, zullen morgen hun puntental met twee kunnen vermerderen. Go ahead moet bij Wageningen op be zoek en al wordt het geen walk-over, de puntjes gaan naar Deventer. Enschedé gaat op bezoek bij Z. A. C., dat te zwak is, om zelfs maar een gelijk spel uit het vuur te sleepen. Heracles speelt thuis tegen Tu- bantia, dat ook al te zwak is, om het een kampioens-candidaat lastig te maken. S. C. H. trekt kansloos naar de Ensch. Boys en slikt dus de zooveelste nederlaag, terwijl A. G. O. V. V. 'n mooie kans heeft, om thuis het sterke P. E. C. te kloppen. Het Zuiden. In het Zuiden krijgt B. V. V. al weer 'n lastige ontmoeting te spelen, vn.l. uit tegen Eindhoven, 't Zou ons heelemaal niet ver wonderen, wanneer dit de tweede neder laag der Bossche club wordt! M. V. V. gaat natuurlijk voort op het goede pad en wint thuis van het niet al te sterke Roermond. N. A. C.Juliana geeft de thuisclub ger legenheid, om weer eens te breken met ge lijke spelletjes. Ze kan nu winnen, zelfs met behoorlijke cijfers. LongaNoad, een plaatselijke ontmoe ting, zal veel belangstelling trekken en Longa zal aan het langste eind kunnen trekken, zoodat Noad aan de noodrem zal moeten trekken en hard op weg is, om uit de eerste klasse te trekken! Bleijerheide zal waarschijnlijk nog juist P. S. V. kunnen weerstaan, al zullen de kampioenen probeeren, om het kleine kansje te handhaven. Het Noorden. Be Quick zal zich in den uitwedstrijd tegen H. S. C. wel niet laten verrassen; G. V. A. V. heeft n.1. een week geleden Be Quick kunnen waarschuwen! G. V. A. V. zelf zou Be Quick een prachtigen dienst kunnen bewijzen, als ze thuis van Veendam won. G. V. A. V. zal het probeeren en ze is in staat, om het tot een gelijk spel te brengen. Velocitas trekt naar Sneek, en wint na tuurlijk. LeeuwardenHoogezand en Achilles Friesland geven aan de thuisclubs de bes te kansen, al zal in beide gevallen het doelpunten verschil niet groot behoeven te zijn. Alcmaria op bezoek bij A. F. C.! Er is bij de jaarwisseling zooveel gebeurd in ons voetbalwereldje, dat wij weer optimistisch zijn geworden en dus Alcmaria werkelijk niet kans loos naar Amsterdam zien vertrekken! Wat natuurlijk nog heelemaal niet zeggen wil, dat de puntjes mee naar Alkmaar zullen worden genomen! Optimistisch zijn wij, omdat wij meenen, dat Alcmaria's eerste thans eindelijk weer eens een kans krijgt, omdat Alcmaria's eerste thans weer kan meetellen en het el- ken tegenstander, uit en thuis, zeer lastig kan maken. Zooals het een week geleden stond, had den wij Alcmaria niets kunnen geven dan nederlagen; vandaag meenen wij te kun nen zeggen, dat ze A. F. C. volkomen ge lijkwaardig is, dat ze misschien zelfs een overwinning op „the reds" kan behalen. Optimistisch zijn wij ook, omdat wij meenen, dat het moreel van de ploeg sterk vooruitgegaan is door de nieuwe sa menstelling, die misschien nog niet de sterkste, maar zeker een der sterkste sa menstellingen is. Laten wij even de nieuwe opstelling hier weergeven: Jongmans Bijlsma Koning Rootring v. d. VaU de Grand Gerritse Hiemstra Homan de Jong Hamstra Men ziet, dat de achterhoede dezelfde is gebleven. Niemand had ook anders ver wacht. In de halflinie zien wij wel verande ringen. De Grand is naar links opgescho ven en zal dus de plaats van Lengers in nemen. 't Is een proefneming, die gepro beerd mag worden en wij zijn benieuwd, hoe de Grand op die plaats zal voldoen. Waarschijnlijk zal hij onwennig op de ze plaats wel een te veel naar binnen dwalen, maar tijdens, den wedstrijd kan dat verbeterd worden. En v. d. Vall op de spilplaats! Ook hem zal het niet meevallen, die plaats terstond goed te bezetten, maar ook hier zal tij dens den wedstrijd verbetering kunnen ko men. Zoodat wij de middenlinie als een sterk onderdeel der ploeg mogen beschouwen, sterk tenminste na te zijn ingespeeld. Dan de voorhoede! Gerritse op zijn oude plaats, Hamstra en de Jong de oude vleu gel vormende, Homan weer mid-voor en Hiemstra rechts-binnen! 't Lijkt een voor hoede, waarin tempo kan zitten, die doel punten kan maken! Ook hier zal men even geduld moeten hebben, voordat het samenspel zal klop pen. En hier geldt als de allereerste ver- eischte: vlug spel, vlug de bal afgeven, veel schieten! Zoodat wij tot de eindconclussie komen, dat dit elftal zich kan meten met elke tweedeklasser! Ook met A. F. C., dat dan altijd nog een lastige tegenstanders is. Dat A. F. C. tint allereerst op wraak, want ze herinnert zich de 73-nederlaag, hier in Alkmaar geslikt. Bovendien zijn deze ontmoetingen altijd zware wedstrij den geweest voor beide ploegen en meest al was Alcmaria technisch, maar A. F. C. tactisch beter. Tenslotte kunnen beide ploegen de puntjes heel erg best gebrui ken. Wij zullen afwachten, wat het resultaat zal zijn! In deze afdeeling is verder de wedstrijd E. D. O.Vriendenschaar wel de allerbe langrijkste ontmoeting, want het is het tweede treffen tusschen de beide leidende ploegen. De eerste wedstrijd in Kuilenburg ein digde in een gelijk spel, thans zal E. D. O. met een gelijk spel wel geen genoegen wil len nemen. Iets anders is, of Vrienden schaar zoo vriendelijk zal zijn, om te ver liezen. Naar wat wij van beide elftallen gezien hebben, is E. D. O. het beste elftal, maar ze speelt minder hard dan de jongste tweedeklasser. En tegen hard spel schijnt E. D. O. niet zoo goed opgewassen. Daar om zou het wel niet zoo'n wonder zijn, als de ontmoeting toch in een gelijk spel ein digde! ZeeburgiaD. O. S. is mede een strijd tusschen twee .kampioens-candidaten en hier moeten wij de beste kansen aan de thuisclub geven, die technisch vér boven D. O. S. uitsteekt en alleen wel eens suk kelt met een schotlooze voorhoede. Toch rekenen wij op een kleine, maar nuttige Zeeburgia-zege. U. V. V. 't Gooi is een wedstrijd, waar alles mogelijk is. Beide ploegen ontloopen elkaar heel weinig in kracht en de uitslag zal wel in de buurt van een gelijk spel •liggen. 't Zelfde is het geval met Bloemendaal Kinheim. De thuisclub zal in 't veld wel sterker zijn, maar de forsch spelende Kin- heimers zullen het de thuisclub heel erg lastig kunnen maken. Tweede klasse B. In de tweede klasse B zal Velox, zelfs nu het thuis speelt, terdege moeten oppas sen tegen W.F.C., dat vasthoudt en sterk kan verdedigen, 't Zou ons heelemaal niet verwonderen, wanneer W. F. C. een punt je uit Utrecht meeneemt. Z. V. V. kan intusschen op eigen veld zonder al te veel moeite van het nog steeds zwakke Hercules winnen, zelfs met meerdere doelpuntenverschil. HilversumWest-Frisia is een wed strijd, die van het begin tot het einde spannend kan worden. Veel krachtsver schil is er niet en alleen het terrein-voor deel zou hier misschien van beslissende oorzaak kunnen zijn. O. V. V. O.de Spartaan loopt ook al op een puntenverdeeling uit, evenals O, S. V.B. F. C. Tenminste, als wij mogen vertrouwen op de kracht der diverse elf tallen en als wij er op mogen rekenen, dat B. F. C. geen al te groote moeilijkheden zal ondervinden met het O. S. V.-veld! Alkmaarsche Boys ontvangt Succes en moet van de Wieringers winnen. De Alkmaarsche Boys kiyjgen morgen aan den Westerweg bezoek van Succes en onder staande stand laat dadelijk zien, 'wat er op het spel staat: Alkm. Boys 11 3 1 7 15—27 7 Succes 10 3 0 7 12—24 6 Weliswaar hebben de rood-witte Alk- maarders een winstpunt meer, doch daar staat tegenover, dat Succes een wedstrijd minder heeft gespeeld en dus alsnog de kans in eigen hand heeft, met deze eenen wed strijd de kaasmenschen in puntental te kun nen overtreffen, als daar echter de ontmoe ting niet was, die we reeds memoreerden. Alkm. BoysSucces C. J. Mol Jr. Alkm. Boys: Keesen Slikker Houtkooper Brouwer Pater Hassing Indri Kwadijk Schenke v. d. Hilst de Grand Gevoegelijk zouden we kunnen zeggen: Elk commentaar is t hier totaal overbodig, het laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. De rood-witte kaasmenschen dienen te winnen om het aantal verliespunten der Wieringers tpt een meerderheid te brengen! En toch willen we de Boys eenige juiste bemerkingen meegeven in den zwaren strijd die hen te wachten staat. De behaalde zege op Wieringen, de 13-overwinning, moet toch het noodige zelfvertrouwen kunnen geven en verder zouden we willen zeggen: speelt zooals vorigen Zondag na de rust in Den Helder, maar.... speelt zoo gedurende den geheelen wedstrijd. Waarom een be trekkelijke nerveuze eerste helft, dat bleek immers niet noodig te zijn? En daarom ver wachten we het ook thans niet! Geef u ten volle en de vleugelspelers vooral de linksbuiten iets meer naar de lijn. Het tegemoet gaan van den bal wordt dan ge makkelijker. Alkmaarsche Boys bedenk, dat Succes haar huid duur verkoopen zal. Weet wat u te wachten staat. Nu of nooit! Opdat uw aanhangers die in groote getale die nen op te komen u op onbetwist sportie ve wijze tot de uiterste krachtsinspanning zullen aanzetten, dan.... ja, dan zal zeker voorloopig het gevaar zijn afgewend. Rood- witten, goodluck! Het leidende Hollandia krijgt in eigen omgeving tegen Helder een kans zijn posi tie te verbeteren, daar de Hollandianen een zwaar bevochten zege kunnen behalen. Zaandijk gaat een bezoek brengen aan Volewijckers en als de Amsterdammers nog wat willen zal het juist nu moeten gebeu ren. We vreezen dan ook voor de Zaandij kers het ergste. H.R.C. kan in de running blijven, daar de roodjakken het bezoekende Purmersteijn er wel onder zullen houden. Een nederlaag in de ontmoeting K.V.V. Beverwijk brengt voor elk der partijen ge vaar voor de onderste plaats. Het zal in Krommenie dan ook wel spannen, misschien brengt een puntenverdeeling nog eenige uitkomst. Moeilijke tocht voor Texel. De groen-witte Alkmaarders hebben een vrijen Zondag en kunnen dus geduldig toe zien hoe hun concurrent Texel het er te Bovenkarspel bij Strandvogels zal afbren gen. Een walk-over zal dit voor de eilan ders zeker niet beteekenen en hun steeds maar magere overwinningen zouden einde lijk wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat een plotselinge verrassing niet uitblijft. We achten de Strandvogels in staat een punten verdeeling te bewerken. B.K.C. zou zich in eigen huis eindelijk, ten koste van Schagen, van de nederlagen- reeks kunnen herstellen, terwijl we Nieuwe Niedorp in staat achten van het bezoekende D.T.S. te winnen. Vele spannende ontmoetingen te wachten. Wat doen de Boys reserves nu? Alcmaria IV en V dichter bij het kampioenschap? De eerste voetbalzondag van het jaar 1936 laat niet alleen een volledig programma zien, doch tevens menige ontmoeting waarbij zoowel de bovenste als onderste plaatsbezetting zeer nauw betrokken is, ZOO' dat eenige pittige en spannende wedstrijden te verwachten zijn. Bezien we reeds dadelijk de eerste klasse A, dan bemerken we zeer zeker de wedstrijd van het seizoen, n.1. het treffen tusschen de beide grootste rivalen, en wel Alkmaarsche Boys IIK.V.V. III, zooals onderstaande stand laat zien: Alkm. Boys II 10 7 2 1 25— 8 16 K. V. V. III 9 5 3 1 23—11 13 Merkwaardig toch, dat de beide tot deze klasse gepromoveerde clubs de benja mins dus nu hebben uit te maken, wie voorloopig de beste kans op het kampioen schap zal behouden. Veel ontloopen de ploegen elkander in krachtsverschil niet, zoodat het morgenochtend aan den Wester weg geducht zal kunnen spannen. Het feit, dat de rood witte kaasmenschen de laatste tijd geducht in vorm zijn hun laatste 3 wedstrijden brachten niet alleen 6 punten, doch tevens een doelsaldo van 121 op mag men verwachten, dat de Alkmaarsche- reserves het zeker tot een zwaar bevochten zege zouden kunnen brengen. Rood witten, neemt Uw kans waar, het kan,dus het moet. Een zege beteekent een belangrijken voorsprong. In Krommenie was de uitslag reeds 11. Aan de Koog zuil enK.F.C. IV en C.S.V. I met elkander uitmaken, wie de leiders het dichts blijven benaderen, terwijl Bergen I haar kans zou kunnen blijven behouden door het bezoekende W.F.C. V te slaan Toch zullen de Bergenaren zich geducht dienen in te spannen, om de zich in degra datiegevaar verkeerende Wormerveerders van het lijf te houden. In het treffen Zilvermeeuwen IIVrone I zal worden uitgemaakt, wie het meest voor de onderste plaats in aanmerking kan ko men. Kom aan, Vronianen,de tanden eens geducht op elkaar, misschien lukt het! O.S.V. III kan van het bezoekende Z.F.C, V winnen. In de tweede klasse A krijgen de derde elftallers van de Alkm. Boys een zeer moeilijke trip te verwerken, daar een bezoek gebracht moet worden aan het leidende Z.V.V. IV. Hoewel de Alkmaar ders zich stellig tot het uiterste zullen in spannen, meenen we toch, dat ze er niet zonder kleerscheuren af zullen komen. O.F.C. I krijgt het ook al niet gemakkelijk, daar de Oostzaners een bezoek gaan bren gen aan Z.F.C. VI. De Zaandammers zorgden wel eens meer voor een verrassing, je zoudt nooit kunnen weten. Zaansche Boys I—Verkade II kan een aar dige derby worden, met voor de gastheeren de grootste kans, terwijl Meervogoels III Zilvermeeuwen III hebben uit te maken, wie voorloopig de onderste plaatsbezetting voor haar rekening zal nemen. Hier is elke uitslag mogelijk. De tweede klasse D laat opnieuw de vastgestelde ontmoeting van vorige week Alkmaar IIAlcmaria IV zien, dus we zouden naar ons vorig over zicht kunnen verwijzen. We zeiden toen, dat het leidende Alcmaria IV een zwaar be vochten zege zou kunnen halen. Hetzelfde betreft de ontmoeting Oudorp I- M. E. V. O. I; waarbij we de Oudorpers kans op revanche gaven. Nu Alkmaarsche Boys IV bezoek krijgt van D. T. S. II, zouden de rood-witten het na geduchte inspanning, wel tot eenige winst kunnen brengen. In de derde klasse E kan Alcmaria V een stap dichter tot het kampioenschap komen, daar we de Sport- parkbewonersin staat achten van het op bezoek komende Egmondsche Boys II te winnen. Akersloot I zou haar kleine kans nog kunnen behouden, daar de Akerslooters zeker met de bezoekende Bergen-reserves, wel raad zullen weten. Alkmaar III krijgt het in eigen omgeving tegen Schoorl II heel wat zwaarder en... toch kunnen de groen-witten winnen. Of Vrone II nu Ursem I op bezoek komt, het weer tot de volle winst zal kun nen brengen?... onmogelijk is het natuur lijk niet, doch we meenen het te moeten be twijfelen. In de vierde klasse F kan het leidende Koedijk II wel op het goede pad voort blijven gaan, daar Oudorp II stellig in eigen huis, door de Koedijk reserves geslagen wordt. Ursem II zou hun nog op de voet kunnen volgen, ten koste van het op bezoek komen de Alkmaarsche Boys V, terwijl de ontmoe tingen D. T. S. IIIOterleek I en M. E. V. O. IIAkersloot II; beiden eveneens de volle winst voor de thuisclubs zouden kun nen opleveren. HET NEDERLANDSCH ELFTAL. Het Nederlandsch elftal is volgens de Sportkroniek voor den wedstrijd tegen Frankrijk op 12 Januari a.s. te Parijs on gewijzigd gebleven en dus als volgt sa mengesteld: Halle (Go Ahead); Weber (A. G. O. V. V.), Caldenhove (D. W. S.); B. Paauwe (Feijenoord), Anderiesen (Ajax), y. Heel (Feijenoord); Wels (Unitas), Drok (R. F. C.), Bak- huijs (H. B. S.), Smit (Haarlem), v. Nel len (D. H. C.). Reserves: Ferwerda (Blauw-Wit), v. Run (P. S. V.), Mallee N. A. C.), Slot (D.W.S.). Het B-elftal. Het Ned. B.-elftal, dat op Woensdag 8 Januari te Rotterdam op Sparta-veld te gen Lincoln City speelt, is als volgt sa mengesteld: Verwijmeren (N. A. C.). v. Stokken (D. W. S.)f Pienter (Be- Quick); Punt (D. F. C.), Kools (N. A. C.), Breit- ner (Hermes-D. V. S.) Vrauwdeunt (Feijenoord), Vente (Nep- tunus), v. d. Horst (Neptunus), Woltjes (Veendam), v. Gelder (V. U. C.) Reserves: Krieg (S. V. V.), v. Qool (Haarlem), De la Mar (Haarlem), Spaen- donck (Neptunus). IJ s h o c k e y. EERSTE LANDENWEDSTRLID HOLLAND—BELGIE OP 18 JANUARI A.S. OP DE KUNSTIJSBAAN. De onderhandelingen tusschen de Neder- landsche IJshockey Bond en de Ligue Beige de Hockey ysur Glacé hebben thans een overeenkomst gevoerd. Het is weliswaar een jonge, doch wel een zeer goede gewoonte van de IJshockey sport om ook hier een traditie te scheppen, zooals bij het voetbal, de jaarlijksche lan den wedstrijd Holland—België. Reeds vele internationale wedstrijden heeft onze ploeg achter den rug en de mo gelijkheid is thans wel groot, dat de wissel beker, die de IJsclub voor Haarlem en Om streken voor deze wedstrijden heeft uitge loofd, en die het vorig jaar naar Brussel verhuisde, thans weer in het kastje op de Kunstijsbaan terecht zal komen. Onze jongens zullen niet vergeten, dat de Hollandsche IJshockeysport iets van hen verwacht en dat zij thans een goede presta tie zullen moeten leveren van datgene, dat zij onder leiding van de drie Canadcezen hebben geleerd. Op dit moment vindt er nog een speciale training plaats voor dezen wedkamp, die door een zuiver Hollandsche ploeg gespeeld zal worden. De interlandwedtsrijd HollandBelgië is de sportieve culminatie van het IJs- hockey-seizoen en het is te hopen, dat de 18e Januari een gloriedag voor het Hol landsche IJshockey. Kegelen. ONDER ONS KLOPT ALCMARIA II De eenige voor de competitie van den Alkm. Kegelbond gespeelden wedstrijd in de He klasse A, is in een welverdiende overwinning voor Onder Ons geëindigd. Onder Ons behaalde 660 hout waartegen over de reserves van Alcmaria Victrix niet meer dan 599 stelden. Door deze uitslag is de spanning in deze afdeeling terdege toegenomen, onder staande stand laat zien dat de kansen van Onder Ons zeker 100 zijn gestegen. De wedstrijd Onder Ons Alcm. Victrix II( welke a.s. Maandag zal worden verkegeld, zal zeker met veel belangstelling tegemoet worden gezien. De stand luidt hier thans: Onder Ons 6 5 0 0 10 3306 Alc. Victr. II 5 4 0 1 8 3300 O K. A. II 6 3 0 3 6 3?62 Z.E.K.Z.? II 4 1 0 3 2 2401 De Burg II 6 0 0 6 0 3350 Het programma voor de komende week luidt als volgt: le kl. A.: 9 Jan: Z.E.K.Z.? I—de Burg I. 10 Jan.: Alcm. Victrix IO. K. A. I. 2e kl. A. 6 Jan.: Ander OnsAlcm. Victrix II. 9 Jan.: Z.E.K.Z.? II—de Burg II. 10 Jan.: Alcm. Victrix IIO. K. A. II. le kl. B.: 7 Jan.: de Club I—Central I. 11 Jan.: Koekoek ICubo I. 2e kl. B. 7 Jan. de Club II—Central II. 11 Jan. Koekoek IICubo II. 2e kl. C.: 7 Jan. Victria I—Victoria II. 8 Jan. Met z'n TienenCubo III. Schaken. HULDIGING EUWE—ALJECHINE COMITÉ. De Commissie, die zich voor deze huldi ging heeft gevormd, deelt ons mede, dat zij nog niet de medewerking heeft onder vonden, welke zij meende te mogen ver wachten. Het maakt den indruk, dat ve len wel bereid zijn aan die huldiging me de te werken, maar dat, zooals dat meer gebeurt, het zenden van een bijdrage wordt uitgesteld. De Commissie verzoekt nu vriendelijk aan allen, die een bijdrage willen zenden, dit zoo mogelijk dadelijk te doen, op dat niet van uitstel aftstel kome. Ook klei ne bijdragen zijn hartelijk welkom. De gironummers van den peningmees- ter der Commissie, den heer E. van Dien, Sarphatistraat 5 te Amsterdam, zijn: Post giro 873339, Gemeente-Giro Amsterdam D 1458. EEN INTERESSANTE AVOND. EuweAljechin op het demon stratiebord! Het was een interessante en leerrij ke avond, dien de Alkmaarsche schaakclub V. V. V. gisteravond in 't Gulden Vlies georganiseerd had. Bovendien bleek, dat de belangstel ling voor de schaaksport in Alkmaar zeer verheugend is, getuige de prach tige opkomst van het publiek, dat vrijwel uitsluitend uit schakers be stond. Zij allen waren gekomen, om naar den schaakmeester Hans Km och te komen luisteren, den wedstrijdleider van EuweAljechin, den deskundige bij uitnemendheid. En zij zijn niet teleurgesteld ge worden. De heer van Burken, voorzitter der Alk maarsche schaakclub, sprak een openings woord, waarin hij herinnerde aan den beroemden wedstrijd om het wereldkam pioenschap en waarvan hij zeide, dat Alk maar de 25ste partij had kunnen krijgen. Deze partij was reeds aangevraagd vóór den wedstrijd en ofschoon het risico groot was en het welslagen er van toen op een zuiver gokje berustte, had V. V. V. dat gokje geaccepteerd en bovendien de mede werking der Alkmaarsche Courant ge kregen, die de geheele financieele risico had aanvaard. Spr. vertelde toen, wat er gebeurd was en hoe hij tenslotte de mededeeling kreeg, dat Alkmaar geen partij kreeg, of schoon de V. V. V. deze schriftelijk had aangenomen. Door het verloop van den wedstrijd was de belangstelling steeds grooter geworden en werden de partijen steeds duurder, omdat de aanvraag groei de. Het gevolg was geweest aldus spr. dat de Alkmaarsche partij verkocht is geworden door het comité. Intusschen heeft de Alkmaarsche schaak club niet stil gezeten en het is haar gelukt, om den heer Hans Km och te engageeren voor het houden van een causerie over den wedstrijd. Zoodat de heer van Burken na nog enkele mededeelingen gaarne het woord verleende aan den Oostenrijkschen schaakspeler Hans Kmoch, die voor het eerst van zijn leven de causerie in het Nederlandsch hield, al kwam het Duitsch hem natuurlijk zoo nu en dan te hulp. De heer Kmoch vertelt. De heer Kmoch merkte in zijn inleiding op, dat men n& den wedstrijd gemakkelijk de goede kwaliteiten van Euwe en de zwakheden van Aljechin kan beoordeelen, maar dat dit 2 jaar geleden heel anders was. Toen wist men feitelijk, dat er mis schien een wedstrijd EuweAljechin zou komen en dat Euwe tegen een grootmees ter zou moeten spelen, die wereldkam pioen was, die sterk was in blind-spelen, die schitterde in toernooien, die een expert was in de openingen, die tal van varian ten analyseerde en dieeen schaakgenie was en nog is! Euwe, de amateur, speelde lang zooveel niet als Aljechin, al zijn z'n successen tot en met 1934 ook fraai, doch niet te verge lijken met die van Aljechin. Gerekend naar de successen waren dus de twee tegenstanders niet gelijkwaardig. Er was echter wat anders, dat den wedstrijd rechtvaardigde, n.1. de individu- eele verhouding in sterkte van beide meesters. Euwe en Aljechin hadden tot vóór dezen wedstrijd in totaal 14 partijen tegen elkaar gespeeld en daarbij elk 7 punten behaald. En daaruit mocht Euwe afleiden, dat hij uitdager mocht zijn. HÜ meende, dat de individueele partijen tegen elkaar belangrijker waren dan tournooien, ook al, omdat de komende wedstrijd er een zou zijn alleen tusschen hem en Aljechin. Aljechin dacht er anders over. Die ging .ilIe resultaten, dus ook die in tournooien behaald, na en kwam tot de conclusie, dat Euwe wel een der besten, maar niet de

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6