DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dxtgdiiksch 0veezicht DE REDEVOERING VAN ROOSEVELT. ^Buitenland No. 5 138e Jaargang Roosevelt heeft als Amerikaansch dictator niet het recht iets van andere dictaturen te zeggen, DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs pef 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: c. krak. Dinsdag 7 fanuari 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De „Lavoro Fascista" schrijft in een hoofdartikel onder het opschrift „De Mon- roe-leer" over de redevoering van Roose velt, dat juist Roosevelt niet de dictatoriale regimes mocht veroordeelen, omdat de uit vinder van de N.R.A., de wetgever van de arbeidswetten, de architect van een gecon troleerde huishouding, de man, die de Ame- rikaansche dictator genoemd is en die wil lekeurig zelfs de waarde van het geld heeft gewijzigd, geen enkel recht heeft anderen van dictatuur te beschuldigen. Het blad eindigt met op te merken, dat de preek van Roosevelt ter oore is gekomen aan Italianen, die heel wat verschillen van de Italianen uit den tijd van Wilson en. dat niets het fascis tische Italië er toe zal kunnen brengen terug te wfjken Van zijn taak, de onderneming in Oost-Afrika. „De Geneefsche lucht wordt voor Italië ondragelijk", zegt Gayda. Virginio Gayda, de hoofdredacteur van de „Giornale d'Italia", die vaak uiting geeft aan de officieele Italiaansche opvattingen, heeft in het Zondagsblad „Vice d'Italia" een artikel gepubliceerd, dat de vraag doet opkomen, of Mussolini inderdaad voorne mens zou zijn Italië's lidmaatschap van den Volkenbond op te zeggen. Gayda schrijft o.a.: „De Geneefsche lucht wordt voor Italië ondragelijk". Italië is in den Volkenbond ge bleven, teneinde te vermijden nieuwe Euro- peesche complicaties op te roepen. Maar, onze weerstand heeft een grens. Alles dringt Italië naar die grens toe. Italië is het voor werp van drie aanvallen, de Abessinische, de Britsch Imperialistische en de Geneef sche, die Engeland gewillig gevolgd heeft. Uitvoerig gaat Gayda dan in op de tegen Italië de vorige week in alle Scandinavische landen gevoerde campagne, die slechts ge baseerd was op een niet gecontroleerd be richt, dat afkomstig was van een wild op perhoofd van Ras Desta. Dit bewijst hoe ge makkelijk het is de openbare meening tegen Italië op te jagen, terwijl tegelijkertijd be schaafde landen onaangedaan zijn gebleven door het onthoofden van Italiaansche ge vangenen. „Italië zal dit alles niet verge ten", aldus eindigt Gayda. De Giornale d'Italia over de rede van Roosevelt. In een commentaar op de redevoering van Roosevelt schrijft de Giornale d'Italia o.a.: De toespelingen van Roosevelt op de auto ritaire regimes en de vijanden van den vre de hebben klaarblijkelijk betrekking op Ita lië, Duitschland en Japan. Wij antwoorden voor zoover dat ons betreft, dat wij deze verwarring tusschen de z.g. fascistische autocratie en den wil tot bedreiging van den vrede niet aanvaarden. Gedurende 13 jaar, d.w.z. zoolang het mogelijk was, is het fas cisme rustig gebleven, terwijl de wolken zich boven de wereld opstapelden, waar men de militaire bezettingen en de bewapeningen verveelvoudigde. Voorts moet worden opge merkt, dat het feit wel merkwaardig is, dat het democratische regime, zooals dat van Roosevelt, als apostel poseert van alle vrij heden, maar anderen volken het recht wei gert zich het regime te geven, dat hun be valt. Ten slotte is het onduldbaar, dat Roo sevelt een onderscheiding maakt tusschen het Italiaansche volk en tc* fascisme. Wij ontzeggen hem die bevoegdheden tot critiek, die hem niet toekomen en die het fascisme, met meer eerbied voor wat internationaal behoorlijk is zich niet zou veroorloven uit te oefenen ten opzichte van de Ver. Staten. 200 millioen dollar méér voor de fensie. Intusschen heeft president Roosevelt een nieuwe „boodschap" aan het Congres ge richt, waarin hij belangwekkende cijfers gaf voor de defensie-begrooting. Naar schatting zal ongeveer 200 millioen dollar meer dan vorig jaar worden uitge trokken voor leger en vloot teneinde de vloot de sterkte te geven welke bij de ver dragen is toegestaan en te voorzien in de vervanging en verbetering der uitrusting van het leger en de vermeerdering van het personeel. Teneinde deze uitgaven te dekken rekent de regeering op de opbrengst der z.g.n. „pro cessing tax", waarvan de rechtbank thans de wettigheid onderzoekt. Mocht deze de be lasting ongrondwettig verklaren dan moet de regeering eenige honderden millioenen zoeken, hetzij door belastingen, hetzij door leeningen. Roosevelt heeft een crediet gevraagd van 567.872.400, hetgeen met de cre- dieten die in 1936 tegen de verwachting in niet zijn opgebruikt een totaal uit maakt van 621.900.000, welk bedrag voor 1937 beschikbaar zal zijn, tegen 603.500.000 in 1936. De verhooging 'voor 1937 is voornamelijk besteed aan den bouw van schepen en vlieg tuigen alsmede voor vermeerdering van het aantal officieren en manschappen, aldus wordt in de verklaring van het Witte Huis gezegd. De begrootingen vormen het mini mum dat noodig wordt geacht om de doel treffendheid van de marine te handhaven. Naar schatting zal 243.000.000 in het be- grootingsjaar 1937 beschikbaar zijn voor de werkzaamheden aan 94 schepen die op het oogenblik in aanbouw zijn en voor het op stapel zetten van 12 torpedojagers en 6 on derzeeërs in het begin van het dienstjaar, in 1937 zal 27.660.000 worden besteed voor den aankoop van 377 watervliegtuigen. Het active vlootpersoneel zal eveneens worden vermeerderd. De legerbegrooting toont, dat het totaal van 1342 vliegtuigen dat thans in dienst is niet zal worden verhoogd. De nieuwe bouw plannen blijven nog beneden het bedrag dat door den minister van oorlog in zijn rap port is aanbevolen. De tactiek van Roosevelt om in de be grooting niet de bedragen op te nemen, die noodig zullen zijn voor de bestrijding van de werkloosheid waardoor de begrooting onvolledig blijft, is iets geheel nieuws en blijkbaar ingegeven door den wensch om te wachten tot een overzicht is verkregen van de bedragen die in het afgeloopen jaar voor de werkloosheidsbestrijding noodig zijn ge weest. De Italianen hebben gisteren bijzonder hevige luchtaanvallen gedaan boven het Wolkait-gebied. Volgens mededeelingen van Abessinische zijde zijn hier vele soldaten van de troepen van ras Ayele bij om het leven gekomen. De Abessiniërs hebben gis teren den geheelen dag weinig activiteit vertoont omdat zij hun Kerstfeest vierden. Verder hebben de Italiaansche vliegtuigen de troepen tusschen Amba Aladji en Ma kallé intensief bestookt. Opmevkelijk is de mededeling in het Ita liaansche legerbericht van gisteren, dat de Italianen een uitval hebben gedaan langs de Ganale Doria waar zijn 'n legerkamp van de troepen van ras Desta vernield hebben. Het is merkwaardig dat deze Abessinische troepen, die nu al zoo langen tijd in de richting van Dolo optrekken, vlak in de buurt van die plaats zoo lang blijven wach ten, tot zij op hun beurt worden aangeval len. In dit geval heeft de aanval dan blijk baar meer het karakter gehad van een ex peditie, want het legerbericht zegt, dat het Abessinische kamp genomen werd en ver volgens verwoest. Daarmede blijft het doen en laten van het leger van Desta even onduidelijk. Mo gelijk is het weer een stuk in Noordelijke richting teruggetrokken om daar opnieuw voor onbepaalden tijd te wachten. Dat Desta een inval in den zin heeft wordt nu wel steeds onwaarschijnlijker, er blijkt nog steeds geen sprake van te zijn dat de beide gedeelten van zijn leger, waarvan het andere nog steeds niet ver van Neghelli af is, zich met elkander vereenigen. Italiaansche berichten maken tenslotte melding van het overloopen van tal van stammen uit het Zuiden van Ogaden naar de Italianen. Geheel onmogelijk is dit niet, want zeer veel plezier zullen deze stamhoof den niet ondervonden hebben van de troe pen van ras Desta, die in een tamelijk on vruchtbaar gebied in leven moeten blijven. Uit Addis Abeba komt voorts bericht, waar uit zou blijken, dat de Italianen ook weer levendiger politieke actie beginnen te voe ren. Zoo zouden groote hoeveelheden pam fletten uit hun vliegtuigen hebben gewor pen, waarin zij den negus aansprakelijk stellen, voor den keizer Jazoe. Het bombardement op de ambu lance bij Dagaboer. De Britsche gezant te Addis Abeba heeft in een telegram aan zijn regeering te Lon den bevestigd, dat de Italianen Zaterdag de ambulance bü Dagaboer hebben gebom bardeerd. Het was een Abessinische ambu lance, waar Egyptische en Britsche artsen werkten. Bij de vorige bombardementen van Daga boer waren de vliegtuigen steeds over de ambulance gevlogen, doch Zaterdag open den zij plotseling, een aanval. Er is een amb tenaar van het Britsche gezantschap te Ad dis Abeba naar Dagaboer vertrokken om een rapport van het gebeurde samen te stellen. De gewonde Zweden te Addis Abeba. Reuter meldt uit Londen: Volgens alhier uit Addis Abeba ontvan gen berichten zijn nog drie gewonde Abes siniërs, die deel uitmaakten van het per soneel der Zweedsche Roode Kruispost, per vliegtuig naar de hoofdstad van Abessinië gebracht. Het vliegtuig werd bestuurd door den Zweedschen baron von Rosen. De ge zondheidstoestand van dr. Hylander, die Zaterdag reeds naar Addis Abeba gebracht was, is vooruitgegaan. 4000 Alpenjagers naar Oost-Afrika. Gisteravond zijn er van Napels 4000 Al penjagers vertrokken voor Oost-Afrika. De troepen werden voor het vertrek geïnspec teerd door den prins van Piemont' en den onder-staatssecretaris van oorlog Bais- trocchi. De Fransche minister van marine op Corsica. De Fransche minister van marine Pietri is voor een bezoek van enkele dagen naar Corsica verrokken. Men verwachtte hem hedenmorgen op hét eiland. Zweden en de veiligheidsmaatregelen. Uit Stockholm wordt gemeld: Aartsbisschop Eidem heeft in opdracht van de vergadering der bisschoppen een boodschap gericht tof de leden der Zweed sche staatskerk, waarin hij de plichten der Christenen bespreekt in verband met den tegen woord igen toestand. In deze boodschap wordt o.m. naar voren gebracht, dat de liefde voor den vrede van het volk gepaard moet gaan met de verant woordelijkheid tegenover een gemeenschap van de volkeren, want het gaat niet aan, dat Zweden als parasiet leeft op de veiligheids maatregelen van anderen. Het volk kan slechts een leven, als deel van het groote organisme der menschheid, leiden. „Nya Dagligt Allehande" schrijft in ver band met deze bisschoppelijke boodschap, dat Zweden tengevolge van de in den laat- sten tijd meer dan noodzakelijk in het licht gestelde deelneming aan de sanctiepolitiek tegenover Italië, beroofd zou kunnen wor den van zijn benijdenswaardige positie naast en buiten de groote mogendheden. Het is derhalve wenschelijk, dat Zweden van het standpunt van practische politiek gezien, niet slechts als profijttrekker leeft van de veiligheidsmaatregelen van anderen. NASPEL VAN HET RIJKSDAGBRAND PROCES. Torgler uit de Communistische Partij gezet. Popoff en Taneff gedegradeerd. Volgens berichten in de Engelsche bla den uit Moskou en Riga heeft de Centrale Executieve van de Komintern een commu niqué gepubliceerd, waarin officieel mede- deeling wordt gedaan van de maatregelen, genomen tegen Torgler, Popoff en Taneff, op grond van hun „onwaardig gedrag" tij dens het Rijksdagbrandproces te Leipzig. Volgens dit communiqué hebben Popoff en Taneff bekend tijdens het proces den moed te hebben verloren'en op schandelij ke en laffe wijze te zijn opgetreden. Zij zijn derhalve gedegradeerd tot gewone le den van de Bulgaarsche Communistische Partij. Hun is verboden in de toekomst eenigerlei verantwoordelijke functie te bekleeden. Torgler wordt uit de Communistische partij gezet, eveneens op grond van zijn zwakke houding. Men heeft den indruk, dat hem het lidmaatschap van de partij ontnomen is o.m. op grond van de ver wachting, dat hij als getuige gebruikt zal worden tegen Thealmann wiens proces bin nenkort aan de orde zal komen. Het officieele communiqué verklaart, dat de vergrijpen der drie mannen hoofd zakelijk bestaan hebben in het feit, dat zij nagelaten hebben gebruik te maken van de gelegenheid van het proces om voor de Komintern te strijden en het communisti sche prestige hoog te houden tijdens een proces, waarop de oogen van de geheele wereld gericht waren. Zy hebben te veel bezorgdheid getoond voor hun eigen vrij spraak en veiligheid, zoodat zy Dimitroff zelfs alleen lieten staan in zijn strijd om de communistische vaan hoog te houden. Taneff heeft zelfs gepoogd in de gevange nis zelfmoord te plegen, maar een zooda nige bourgeois-reactie op ongeluk moet aan de kaak gesteld worden als een ro mantisch zwak gebaar, dat geen revolu- tionnairen bolsjewiek past. Wie neiging tot zelfmoord bespeurt moet zijn persoon lijke individualiteit vergeten en zich herin neren, dat hy lid is van de Communisti sche Partij, dat iedere communist „par tijkapitaal" vormt, dat niet verkwist mag worden, omdat het niet gemakkelijk kan worden vervangen. De Bulgaarsche Com munistische Partij wordt thans onder nieu we leiders gereorganiseerd. Leiders, die vastbesloten zijn het programma van de Komintern ten uitvoer te leggen op waar diger wijze dan Popoff en Taneff dit heb ben gedaan. VICE-VOORZITTER DER FRANSCHE KAMER GECOMPROMITTEERD. Betrokken bij financieel schandaal. Het parket van de Seine heeft gister alle leden van den raad van commissarissen eener in 1927 ten behoeve van de uitbrei ding der stad Biarritz opgerichte maatschap pij in staat van beschuldiging gesteld. De maatschappij, welke destijds onder on regelmatige omstandigheden was opgericht, had onlangs, eveneens op onregelmatige wijze, obligaties uitgegeven. Haar oprichter Ls de Parijsche bankier Neuberger, die we gens frauduleuze handelingen bij zijn eigen bank reeds twee jaren in de gevangenis zit. Onder de leden van den raad van com missarissen, die in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens inbreuk op de wet op de vennootschappen, bevindt zich het Kamerlid Henry Paté, oud-onderminister en op het oogenblik vice-voorzitter van de Kamer. Henry Paté heeft verklaard reeds den lOen November 1928 zijn ontslag als lid van den raad van commissarissen te hebben genomen. Hij voegde er aan toe, dat hij geenszins verantwoordelijk is voor de feiten, welke de maatschapij na dien datum ten laste zouden kunnen worden gelegd. ASSURANTIEMAATSCHAPPIJEN VEROORDEELD, In verband met brand in „Atlantique". De „Petit Parisien" deelt mede, dat het Hof van Cassatie het beroep heeft verwor pen, dat was geformuleerd door 88 Fran sche, Italiaansche, Spaansche, Engelsche, Zwitsersche en Duitsche Assurantiemaat schappijen, waarbij het Fransche piailschip „Atlantique" voor 170 millioen francs was verzekerd. De assuradeurs weigerden na den brand de schadevergoeding uit te beta len met de motiveering dat de Compagnie Sud-Atlantique de ondoeltreffendheid der electrische installatie op het schip had ver zwegen bij het onderteekenen van de assu rantie-contracten. De Handelsrechtbank en drie vonnissen van het Hof van Appèl veroordeelden de maatschappijen tot betaling. Deze gingen toen in beroep, hetwelk het Hof van Cassa tie nu heeft verworpen, overwegende dat het schip „geen enkel feitelijk gebrek" toonde en dat de omvang der schade het prijsgeven van het wrak en de betaling van de in de contracten voorziene schadevergoe ding rechtvaardigt. GEHEIMZINNIG WAPENTRANSPORT. Wagon verdwenen en weer terecht. Het blad „L'Intransigeant" heeft van zijn correspondent te Toulouse vernomen, dat de vorige week twee wagons met wapenen aan het station te Toulouse waren aangekomen, uit het artilleriepark te Clermond-Ferrand. Toen de autoriteiten van het arsenaal de le vering in ontvangst wilden nemen, be merkten zij, dat één der wagons verdwenen was. Men verrichtte onmiddellijk de noo- dige nasporingen, o.a. aan de grensstations. De wagon werd teruggevonden, deel uitma kend van een trein, die bestemd was voor Cebère. De wagen was nog verzegeld en ge laden met drieduizend Mausergeweren, mi- traulleuses en mortieren. De zending werd door geen enkel geleidepapier gedekt en droeg ook geen aanduiding omtrent de bestemming. De Süreté Nationale heeft de zaak in on derzoek. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN ELECTRISCHE CENTRALE. De Japansche hoofdstad zonder licht. In de electrische centrale aan het Enasjiro- meer te Foekoesjima heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor de lichtvoorziening van Tokio ernstig werd gestoord. Na de ont ploffing drong het water de fabriek binnen. Een 10-tal employé-ingenieurs en meca niciens kwamen om het leven. ENGELSCHE STAKERS IN ACTIE. Te Northamptonshire, waar Zaterdag eenige honderden manschappen personeel van autobussen in staking zijn gegaan, zijn ernstige incidenten ontstaan. Te Is- ham deden de stakers een aanval op een hulpautobus, trokken den chauffeur van zijn plaats en wierpen hem in het water. In bewusteloozen toestand en met een zware verwonding aan het hoofd werd hij uit het water gehaald. Te Kettering heb ben de stakers de ruiten van een autobus ingegooid. De rede van Roosevelt en de Itali aansche kritiek. In Amerika 200 mil lioen méér voor defensie! (Dag. Over zicht). 2500 Fransche mijnwerkers in staking. (Buitenland). Mexicaansche bandieten overvallen autobussen. (Buitenland). Naspel van het rijksdagbrand-pro- ces (Buitenland). Vice-voorzitter der Fransche Kamer betrokken bij financieel schandaal. (Buitenland). De oorlog in Oost-Afrika. (Buiten land). Inval by Belgisch Loterijkantoor te Den Haag; politie neemt duizenden obligaties in beslag. (Binnenland.) Onze ambulance Addis Abeba nog niet verlaten. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) DE TERECHTSTELLING VAN HAUPTMANN. Voorloopig uitgesteld. Gouverneur Hauptmann heeft de terecht stelling van Bruno Hauptmann welke was vastgesteld op 14 Januari tot een naderen datum verschoven. ENGELSCHE VERSTERKING IN BRITSCH OOST-AFRIKA. De Engelsche regeering heeft besloten, om in Mombasa in Kenya, het voornaamste Britsche steunpunt in Britsch Oost-Afrika, belangrijke verdedigingswerken te doen aanleggen. Reeds over eenige weken zullen naar Mombasa zware stukken geschut en schijnwerpers worden vervoerd. Tevens zul len de te Mombasa wonende Engelsche inge nieurs en vroegere artilleristen een corps vrijwilligers vormen. SCHIP VERGAAN BIJ FINISTERRE. De bemanning door een Duitsch schip gered. Van het Duitsche s.s. Castellon is te Ham burg bericht ontvangen, dat het Zondag nabij Finisterre 10 man van het zinkende Spaansche schip Biscaya heeft gered. Waarschijnlijk vormen de geredden de geheele bemanning van het gezonken schip. PANIEK ONDER NEW-YORKSCHE MOEDERS. Krankzinnige verdronk kinderen. De politie te New York is overgegaan tot arrestatie van Gussie Friedmann, een vrouw, die twintig jaar in een gesticht voor geesteszieken is opgesloten geweest en die dezer dagen weer vrij was gelaten, daar men meende, dat zij thans zonder gevaar voor de gemeenschap wel weer on der de menschen kon verkeeren. Zij is 45 jaar oud en ziet er, geheel tandeloos, uit als een heel oude vrouw. De politie verdenkt er haar nu echter van een baby van 10 maanden te hebben verdronken. Het kind was gisteren met kinderwagen en al ontvoerd voor een woonhuis in Eatstside. Ruim vierhonderd agenten van politie zijn den geheelen nacht in de weer ge weest met het instellen van een onderzoek in de omgeving, evenwel zonder resultaat. Reeds was men begonnen met het afdreg- gen van East Rivier, toen men plotseling Gussie Friedmann ontmoette, die een twee de kind in de richting van het water duw de. Zij werd onmiddellijk in arrest ge steld, tot groote verlichting van de moe ders in deze stadswijk, onder wie reeds een paniek was uitgebroken, daar het gerucht de ronde deed, dat een massamoordenares dreigde ieder kind, dat zij te pakken kon krijgen, te verdrinken. AANGEVALLEN DOOR EEN HERT. Avontuur in Londensch park. Een Londensche dame wandelde met haar 8-jarig kleindochtertje in Richmond Park. Zij had een doos met kaakjes bij zich en voederde de herten. Plotseling viel 'n herte- bok haar aan. Een van de takken van zijn gewei drong door een dikken halsdoek en mantel in haar borst, een andere schramde haar nek. De vrouw viel. Zij had de tegen woordigheid van geest het blik kaakjes weg te werpen, waarop de bok daarop afging. Toen stond zy op en vluchtte met haar kleinkind. Op den weg zag zij een dame met een auto. Zy vroeg of zij even op de tree plank mocht bekomen van den schrik, maar de automobiliste was bang, dat de bok haar auto zou aanvallen en reed snel heen. Iets verder op den weg kwam zij weer een auto tegen, menschlievender was en hielp. Haar wonden waren niet ernstig en toen zij te Londen door een dokter was verbonden, kon zy huiswaarts gaan.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1