Aspirin 'fiuitentaiid tRiutiadaud and- eu JmmiBouw ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 7 JANUARI 1936 BETROUWBAAR Een kafferkoning gebruikt vrouwen als schietschijf. Historie, die thans bekend is geworden. Hoe Oeboenoe over lijfeigenschap dacht INVAL BIJ BELGISCH LOTERIJKANTOOR TE DEN HAAG. werkt bij verkoudheid steeds UihluHcnd verkrijgbaar in da eranja-bandbuisja* van 10 labL 70 ei», en oranjezakjo» van 1 tabl i to ch. TERECHTSTELLING IN DÜITSCHLAND. De persdienst van de Berlijnsche justitie deelt mede, dat de 36-jarige Frans Suesz, die 19 September 1935 ter dood werd ver oordeeld wegens het openbaar maken van miltaire geheimen, hedenochtend te Ber lijn is terchtgesteld. BELGISCHE RIVIEREN BUITEN DE OEVERS. De regens van de laatste dagen hebben de rivieren in het Zuiden van de Belgische provincies Luxemburg buiten de oevers doen treden, o.m. de Rulles en de Semois. Te Moyen moesten de bewoners naar de verdiepingen der huizen vluchten. Ook in de streek van de Maas en de Sambre vreest men overstroomingen. Te Namen en Dinant staan reeds vele kelders onder wa ter. In het gebied van de Lesse heeft de overstrooming een aanzienlijke uitgebreid heid gekregen. Het lage gedeelte van Rochefort staat geheel onder water. 2.500 MIJNWERKERS IN STAKING. 2.500 mijnwerkers van het Fransche steènkoolbekken van Mure d'Ysère hebben gisteravond besloten in staking te gaan, op grond van een loonsverlaging van 6 welke de mijnonderneming weigerde in te treken. De arbeidersdelegaties zijn er vooral hoogelijk over verontwaardigd, dat voor het in stand houden van de orde in het geheele steenkoolbekken troepen, zelfs van de mobiele garde, zijn samengetrok ken. De stakende mijnwerkers worden door alle kooplieden, arbeiders en boeren van het gebied met alle middelen onder steund. DE MOEILIJKHEDEN IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. De Nationale Executieve wederom verdaagd. De bijeenkomst van den Nationalen Uit voerenden Raad der Federatie van Mijn eigenaars, welke vóór Kerstmis tot gister werd verdaagd, is opnieuw verdaagd tot na Woensdag, den dag, dat een bespreking zal plaats hebben tusschen de vertegen woordigers der mijneigenaars en mijnwer kers. De eigenaars hebben onderhandelingen gevoerd met verschillende groepen groot verbruikers, die geleverd krijgen in over eenstemming met voor lange termijnen gesloten contracten, met het doel hooger prijzen voor steenkool te verkrijgen, waar door de loonen zouden kunnen worde verhoogd. De resultaten van deze onderhande lingen en de mogelijkheden, welke deze openen, zullen in de bijeenkomst van Woensdag worden medegedeeld aan de vertegenwoordigers der mijnwerkers. DE IJSBREKER „KRASSIN". De ijsbreker „Krassin", die zich op het oogenblik in de nabijheid van Noord- Sachalin bevindt, is naar de Tartaarsche golf gezonden teneinde drie in het ijs be knelde stoomschepen, die passagiers ver voeren en ladingen vrachtgoederen, van Wladiwostock te begeleiden naar de West kust van Sachalin. Daarna zal de „Krassin" terugkeeren naar Noord-Sachalin om het reddingswerk te hervatten voor het s.s. „Lozovski", dat daar in het Ijs vast zit. DOOR EEN LEEUW VERSCHEURD. Patricia MacKeever is te Belfast het slachtoffer geworden van haar overmoed. ZÜ was n.1. een leeuwenkooi binnengegaan en daar met een bal gaan spelen. Een der leeuwen werd daardoor geirriteerd. Hij wierp zich op de jonge vrouw en ver scheurde haar voor de oogen der ontzette toeschouwers. SNEEUWSTORM IN JAPAN. Een hevige sneeuwstorm heeft gewoed langs de kusten van de Japansche Zee. Het spoorwegverkeer werd ontwricht, terwijl op vele plaatsen de telegrafische verbin dingen vernield werden. Het s.s. „Sjinkyo- maroe", metende 2672 ton raakte buiten Niigate in nood. Men slaagde er echter in passagiers en bemanning veilig aan land te zetten. DRIESTE OVERVAL MET ROOF. Vier gewapende bandieten hebben gis termiddag te New Vork een overval ge pleegd op een juwelierszaak, welke is ge vestigd in de Britisch Empire Building in de Fifth Avenue. De gangsters ontsnapten met een medeneming van juweelen ter waarde van meer dan 100.000. BANDIETEN OVERVALLEN AUTOBUSSEN. Twee personen gedood. Tusschen Guanajuato en Dolores Hi dalgo in Mexico hebben bandieten 5 om nibussen overvallen. Door de schoten, die de bandieten op de autobussen losten, werden een soldaat en een burger gedood, terwijl twee vrouwen gewond werden. De bandieten beweerden twee afgevaardigden te zoeken, die 't plan hadden twee socialis tische propaganda-actie in Guanajuato op touw te zetten. Daar zij de bedoelde afge- vaarden niet in de autobussen aantrof fen, lieten zij de overvallenen weer vrij. (Van een VJ3.-correspondent.) In Zuid-Afrika is het verhaal bekend geworden van de manipulaties met een geweer, die den Kafferkoning Oeboenoe er toe leidden, erfmeiden als schiet schijf te gebruiken. Uit politieke over wegingen is toentertijd over de zaak ge zwegen. Nadat de Zuid-Afrikaansche republiek een desbetreffend verdrag met de Britsche regeering had gesloten, nam hij het beheer van Swaziland op zich, en als afgevaardigde werd de heer Shepstone benoemd. Zijn voornaamste taak zou hierin bestaan, dat hij de hartstochten van den jongen koning Oeboenoe beteugelde. Nu moet men weten, dat de Swazies altijd de beste bondgenooten van de Boeren zijn geweest. Uit vriend schap voor hen noemde koning Oembandine zijn zoon Oeboenoe, d.i. Boer. Deze Oeboenoe heeft nooit eenig teeken van wreedheid of bloeddorstigheid aan den dag gelegd. Hij was een trotsch en intelli gent vorst, wien het echter niet in den zin kwam, 't zijn blanke landgenooten of zijn zwarte onderdanen bijzonder moeilijk te maken. Toch heeft hij eens zijn erfmeiden als schietschijf gebruikt en er met een sta len gezicht drie neergepaft. Dat men daar over drukte maakte, kon hij niet begrijpen. Het waren ook niet de Swazies, die iets had den aan te merken, zelfs niet de bloedver wanten van de slachtoffers, maar de blan ken kwamen met bezwaren voor den dag. Overigens is de zaak toentertijd doodgezwe gen, daar zoo iets in Engeland begrijpelij kerwijze geen goeden indruk zou maken en de onderhandelingen met de Boeren, die goed waren opgeschoten, weer in de war zou sturen. Shepstone verzocht persoonlijk de verslaggevers en de Britsche vertegen woordigers er het zwijgen toe te doen. Thans is de geschiedenis bekend gewor den. Hij kan nu geen kwaad meer stichten. Oeboenoe was destijds achttien jaar. Hij was een man van goed uiterlijk met opmer kelijk fijne manieren en een zeer koninklij ke houding. Men moet in aanmerking ne men, dat hij sinds zijn prilste jeugd door het volk aangebeden werd, gelijk dat daar de gewoonte is. Oeboenoe bezat een steenen huis met een veranda. Beneden op het erf was een steil afdalende trap naar de put, waar de mei den het water voor de hoofdstad vandaan haalden. Wanneer men op de veranda zat en de meiden kwamen terug van de put, zag men eerst de waterbakken, die ze op het hoofd droegen, boven het niveau van het erf uitkomen, dan hun gezicht, dan hun bo venlijf enzoovoort. Toen de heer Shepstone en de Britsche vertegenwoordiger Oeboenoe opzochten, toonde hij hun zijn huis en in 't bijzonder een vertrek vol geweren, waar hij zeer trotsch op was. Inderdaad bezat hij een fraaie verzameling wapens. Een deel daar van had hij van zijn moeder geërfd, de rest hadden blanke vrienden hem gegeven. Oeboenoe was een uitmuntend schutter en had verstand van geweren. Kort voor de komst van de delegatie had iemand hem een prachtig repeteerend Winchester ge weer cadeau gedaan, dat zijn heele aandacht in beslag nam. Met opzij zetting van alle staats zaken nam hij de eerste gelegenheid de beste te baat om het wapen aan Shepstone te toonen. Maar hij had daarmee een doel. Hij was in een ontevreden stemming. Wel was het geweer goed en men kon er best mee omlaag en omhoog schieten, maar bij horizontaal richten of daaromtrent trof het steeds 'n paar duim te laag, zelfs op korten afstand. Hij wilde, dat Shepstone het wapen in orde maakte. Zijn onnoozele ministers wisten er niets van. De week tevoren had hij, aldus deelde hy mee, met zekerheid vastgesteld, dat de genoemde fout bestond. Hij had op de ve randa in zijn grooten armstoel plaats geno men en geprobeerd de waterpotten van di hoofden der jonge meiden te schieten, die van de put kwamen, en daarbij had hij cp twee achtereenvolgende dagen tot zijn on uitsprekelijke ergernis drie meiden mors dood door hun hoofd geschoten. Oeboenoe vertelde dat, alsof het de ge woonste zaak van de wereld was, en vooral de Britsche vertegenwoordiger rilde van af schuw. De jonge koning was hierover ten zeerste verbaasd. Zeker had hij de meiden niet opzettelijk neergeschoten. Waarom zou hij? Maar wat had dat met de zaak te ma ken? Als hij wilde, zou hij ze wèl opzette lijk óók kunnen neerschieten. Wisten de blanken dan niet, dat die meiden zijn lijf eigenen waren, zijn goed? Daar kon hij toch mee doen, wat hij wilde. Maar ook die slachtoffers hadden niet hoeven te vallen, als het geweer gedeugd had. Shepstone zou een herhaling van het gebeurde kunnen verhinderen door het geweer in orde te ma ken. Het was Oeboenoe er niet om begon nen zijn meiden neer te paffen. Hoe men hem ook trachtte duidelijk te maken, dat het dooden van de meiden op zichzelf een laakbare daad zou zijn, het luk te niet, Oeboenoe luisterde aandachtig, maar hij begreep het niet Of, zooals de Afrika ners zeggen: Hij kon dit nie klein kry nie. „Kan julle nie verstaan nie? Dit is my meide, my eiendom, wat ek van my vader geërwe het". De blanke afgevaardigden hadden later een onderhoud met vooraanstaande perso nen aan het hof. Er werd gesproken (door de blanken) over verontschuldiging en schadevergoeding. Niemand onder de Swa zies begreep er iets van. Waarom? Begre pen de blanken dan niet, dat het hier 's ko- nings goed betrof? Het waren niet de mei den van een van zijn onderdanen, het wa ren zijn eigen meiden! We herhalen nog eens, dat Oeboenoe later nooit het minste bewijs van wreedheid of bloeddorstigheid aan den dag heeft gelegd. ONZE AMBULANCE ADDIS ABEBA NOG NIET VERLATEN. Voorzorgsmaatregelen op het gevechtsterrein. In het gebeurde met de Zweedsche Roode Kruis ambulance in Abessinië heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. de Graeff, aanleiding gevonden zich, met het oog op de aanwezigheid van de Nederlandsche Roode Kruis ambulance daar ter lan de, telegrafisch in verbinding te stel- len met den Franschen gezant te Addis Abeba, den heer Bodard, wien, naar men weet, de behartiging van de be langen van de Nederlandsche onderda nen in Abessinië zijn toevertrouwd. De minister heeft in de gegeven omstan digheden de bijzondere aandacht van den heer Bodard, den gewezen Franschen con sul-generaal te Batavia, met wien Z. E. sinds vele jaren in persoonlijke relatie staat, voor de belangen van de leden der Nederlandsche Roode Kruis ambulance ge vraagd. Onder dagteekening van 2 Januari is hierop het volgende antwoord binnengeko men: „De Nederlandsche missie heeft Addis Abeba, waa.r zij in veiligheid verkeert, nog niet verlaten. De heer Bodard laat alle noodige voorzorgsmaatregelen nemen, wel ke strekken kunnen om te voorkomen, dat de missie onnoodig zal worden blootgesteld wanneer zij het terrein der militaire ope raties zal hebben bereikt". PROTESTACTIE VAN CITAX- CHAUFFEURS TE AMSTERDAM. Verkeersstremming tijdens het spitsuur veroorzaakt. Het optreden van de politie tegen chauf feurs van voor passagiersritten beschikbare auto's uit het niet-stationneerend taxibedrijf en de processen-verbaal, welke tegen derge lijke chauffeurs, die onderweg passagiers opnemen, worden opgemaakt, heeft in den namiddag geleid tot een protestactie van de chauffeurs, werkzaam bij het bekende ver huurbedrijf der Citax. Een twaalftal van deze Citax-auto's is gistermiddag op het spitsuur, te ongeveer half zes, van het bestelkantoor aan den N. Z. Voorburgwal vertrokken en naar het Munt plein gereden. De chauffeurs posteerden hun wagens ter hoogte van den toegang tot dit plein bij het Rokin en bij den Amstel, zoodat beide toegangen voor het tram- en rij verkeer waren afgesloten, waarna zij hun plaatsen achter het stuur verlieten en zich onder de menigte mengden. Onmiddellijk kwamen de beide verkeersagenten, die het verkeer op dit drukste plein van Amsterdam regelden, in actie. Eén van hen riep via den politiemelder assistentie in en spoedig wa ren eenige agenten van het bureau Singel ter plaatse, die het te hoop geloopen publiek tot doorloopen aanmaanden. Met hulp van aanwezige controleurs der gemeentetram werden de Citax-auto's op geduwd naar een punt, waar zij het verkeer niet konden hinderen. Dit werkje verliep vrij vlot, zoodat de stagnatie niet van ern- stigen aard is geweest. Een negental van de auto's is voorloopig onder bewaking geble ven van de politie van het bureau Singel; tegen de chauffeurs zal wegens het opzette lijk belemmeren van het verkeer proces verbaal worden opgemaakt. Van de zijde de»- chauffeurs werd ons nog medegedeeld, dat de vele processen-verbaal, welke den laatsten tijd tegen Citax-chauf- feurs, ook als zij op den N. Z. Voorburgwal passagiers in hun wagens opnemen, zijn op gemaakt, hun misnoegen hadden opgewekt, weshalve zij besloten hadden de aandacht van het publiek, door het ontketenen van de vermelde actie, te vestigen op de moeilijke positie, waarin zij verkeeren. De maatrege len tegen het niet-stationneerend taxibedrijf zouden er zoo zeide men ons toe kun nen leiden, dat verschillende van deze be drijven den strijd om het bestaan moeten opgeven, waardoor de werkloosheid in de hoofdstad wederom zal worden vergroot. WIELRIJDER DOOR AUTO GEDOOD. Gistermiddag is de heer A. Otten bij het oversteken met zijn fiets van den rijweg te Bovensmilde (Dr.) aangereden door een auto bestuurd door den heer mr. P. uit Assen. De heer O., die met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te As sen moest worden vervoerd, is daar in den afgeloopen nacht overleden. SCHIP IN VLAMMEN OPGEGAAN. Te Echt is Zondagavond door onbekende oorzaak een schip, met elfhonderd pakken stroo beladen, geheel in vlammen opge gaan. Het was de Altena, toebehoorend aan schipper F. C. Ottenvanger uit Nieuwendijk. De brandweer uit Echt, die met volle kracht aan het blusschingswerk deel nam, kon ech ter niet verhinderen, dat de geheele boel afbrandde. ECHOPUT BLIJFT BESTAAN. Attractie onmisbaar voor Apel doorn geacht. Naar wij vernemen, bestaan er plannen om de vermaarde Echoput nabij Apeldoorn, een jaarlijks door duizenden touristen uit binnen- en buitenland gezochte attractie, gelegen aan den Amersfoortsche weg te Apel doorn weer in exploitatie te nemen. Volgens deze plannen, welke door samenwerking van staats- en kroon domein zullen worden verwezenlijkt, zal ter plaatse een theehuis verrij zen, terwijl tevens een parkeerplaats zal worden aangelegd. Politie neemt duizenden obligaties in beslag. Naar wij vernemen, heeft de politie te Den Haag een inval gedaan in de kantoren van het Centraal Adminis tratie Kantoor voor Hypotheken, gevestigd aan de Regentesselaan 60 aldaar, waarvan de heer H. B. direc teur is, op vermoeden van overtre ding van de Loterijwet. 42000 premie obligaties benevens de administra tieve bescheiden van de te Ant werpen gevestigde bank „Banc Feli- citas" zijn in beslag genomen. Deze inval was het gevolg van het on derzoek dat in het midden van de vorige maand door de Belgische justitie werd in gesteld bij het in de Carnotstraat 87 te Antwerpen gevestigde hoofdkantoor van deze „bank", welke zich bezig hield met het drukken en uitgeven van premie-obli- gatiën, die voor 52 Belgische francs per stuk aan den man werden gebracht en welke een winstkans gaven overeenko mende met een twintigje in de Nederland sche Staatsloterij. Deze onderneming was gevestigd in een eenvoudig bovenhuis, dat zich in geen enkel opzicht onder scheidt van andere woningen en toen de Antwerpsche politie een inval deed trof men in het perceel de beheerende ven- noote mevr. B., diede schoonmaakster der kantoren bleek te zijn. Deze vrouw, die sedert haar elfde jaar geen onderwijs meer had genoten, was in Januari 1935 door de oprichters van Fe- licitas, waartoe behoorden de heeren B. B., directeur van de Onderlinge Levens verzekering Bank Arona en diens zoon H. B., directeur van het te Den Haag geves tigde Centraal Administratie kantoor voor Hypotheken, als beheerend ven- noote aangesteld. Haar werk bepaalde zich er toe, het huis in de Carnotstraat schoon te houden en de obligaties te laten drukken. Een bank met 175 kapitaal. Naar uit het onderzoek kwam vast te staan, was de onderneming in België ge vestigd met een grondkapitaal van 3500 Belgische francs oftewel 175 gulden, ter wijl op de obligaties vermeld staat, dat de Bankde biljetten waarborgt en dat eventueele geschillen alleen door de Han delsrechtbank te Antwerpen kunnen wor den beslecht. Nadat de Belgische justitie op grond van het feit, dat Felicitas de Belgische strafwet heeft overtreden particuliere loterijen zijn in België verboden tegen B. B. proces-verbaal had opgemaakt, te vens omdat de obligaties ongezegeld wa ren, heeft de Haagsche politie, zich met deze zaak bezig gehouden. Hierbij is ko men vast te staan, dat beide heeren op geraffineerde wijze tewerk gaan. Het Centraal Administratie Kantoor voor Hypotheken was n.1. de uitgever der zoogenaamde Centra-loten, welke door deze onderneming als Centra-kwitanties werden verkocht als een twintigje in de Staatsloterij. Voor deze kwitanties welke voorname lijk in de provincie werden verkocht en die dus verkapte loterij-briefjes waren, werden door het Centraal Adm. Kantoor, Felicitas-obligaties gekocht, waarvan de nummers correspondeerden met Centra kwitanties. Weliswaar werd den houders van Cen- traloten medegedeeld, dat voor het ge storte geld obligaties werden gekocht, maar omtrent den aard dezer obligaties liet men de koopers wijselijk in het on zekere. De opzet van de geschiedenis is duide lijk. De verplichting tot het uitbetalen der gevallen prijzen was door deze manipula tie overgeheveld naar een Belgische onderneming. Door de politie te Den Haag is tegen H. B. proces-verbaal opgemaakt, wegens over treding van de Loterijwet, terwijl tegen mevr. B. door de Belgische justitie even eens een strafvervolging is ingesteld. TRAGISCHE ONTDEKKING. Kindje tusschen de spijlen van ledi kant gestikt. In een onbewaakt oogenblik heeft het 1-jarig dochtertje van het hoofd der school S. te Rijssen, gistermorgen getracht zich tusschen de spijlen van haar ledikantje door te werken. Het lichaampje kon er door, maar het hoofdje bleef steken met het gevolg, dat de kleine na eenige oogen- blikken is gestikt. Toen de moeder even later bij haar kindje kwam, trof zij dit levenloos aan. HAARLEMSCHE ADVOCAAT PLEEGT FRAUDE. 10000 verduisterd. Naar wij vernemen, is op last van de justitie een 39-jarige advocaat, mr. V., ge arresteerd, die zich sinds kort te Haarlem had gevestigd en die als curator in een fail lissement een bedrag van 10.000 zou heb ben verduisterd. De aangehoudene heeft bekend. Bij het verhoor, dat in eerste instantie door de politie is afgenomen, kwam aan het licht, dat V. 3500 van dit verduisterde be drag in beheer had gegeven bij een z.g. ma kelaarskantoor, dat gevestigd is in een huis aan het Kenaupark 15 te Haarlem. Wetende, dat de advocaat in financieele moeilijkheden verkeerde, hadden de hou ders van dit kantoor, de 62-jarige G. M. en de 27-jarige A. A. J. M., hem deze 3500 op listige wijze afhandig weten te maken. In de plaatselijke bladen waren namelijk door de makelaars advertenties gezet, die zeer aanlokkelijk waren opgesteld. De in het nauw gedreven advocaat schreef op zoo'n advertentie en kwam al gauw in rela tie met de heeren, die spoedig te weten kwamen, dat V. geld in zijn bezit had en dat dit geld op ontoelaatbare wijze was verkregen. De makelaars zijn eveneens aangehouden als verdacht van heling en na verhoor in bewaring gesteld. De heer V. zou het res- teerende bedrag van 6500 ten eigen bate hebben aangewend, o.a. voor het betalen van zijn schulden. De drie gearresteerden zijn vandaag aan de justitie overgeleverd en in het Huis van Bewaring opgesloten. De politie onderzoekt thans of wellicht nog anderen de dupe zijn geworden, na zich in verbinding te hebben gesteld met dit ma kelaarskantoor, terwijl ook de gedragingen van den advocaat nader worden onderzocht. DOOR EIGEN SCHULD GEDOOD. 15-jarige jongen door motorrijder aangereden. Gisteravond keerde een 8-tal leerlingen van de ambachtsschool te Hoogeveen per fiets naar Dedemsvaart terug. Onder hen bevond zich de 15-jarige zoon van den beurtschipper van der Graaf, die achter aan reed. Nadat den autobus het clubje was ge passeerd, wilde van der Graaf zich naar voren begeven, waardoor hij op den rij weg terecht kwam. De jongen had niet be merkt dat achter de bus nog een motorrij der naderde. Hij werd aangereden en in ernstig gewonden toestand naar de ouder lijke woning vervoerd, waar hij enkele uren later aan de opgeloopen verwon dingen is overleden. OUD MISDRIJF OPGEHELDERD? Jongmensch gearresteerd. Bijna vier jaren geleden in Maart 1932, is te Oss een meisje, de 23-jarige C. S., onder verdachte omstandigheden overle den. Den nacht na de begrafenis heeft de politie het stoffelijk overschot doen op graven en is een sectie op het lijk ver richt. Daarbij kwam aan het licht, dat inderdaad de dood van het meisje een ge volg was van misdrijf. De dader bleef echter zoek. Naar wordt vernomen heeft de politie thans in verband met deze zaak een 25- jarig jongmensch gearresteerd. De arres tant zou heden ter beschikking van de justitie worden gesteld. KRUIDENIERSWINKEL UITGEBRAND. Hopelooze taak voor de brand weer. In den afgeloopen nacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in den winkel in koloniale waren van den heer M. Gruyters te Beek en Donk. De brandweer kon tegen het vuur, dat snel om zich heen greep, vrijwel niets uitrich ten. Ook het woonhuis werd door het vuur aangetast. Het pand brandde tot den grond toe af. Een hoeveelheid koloniale waren ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. SLEEPBOOT OMVER GETROKKEN. Stoker verdronken. Bjj het binnensleepen van het Duitsche s.s. „Friëlingshaus" door de Belgische sleepbooten „president John. P. Best" en „Walvis" in de haven van Terneuzen werd laatstgenoemde sleepboot omver getrok ken, met het gevolg, dat zij vol water liep en onmiddellijk zonk. De gehuwde stoker J. Dommanschet uit Hansweert wonende te Antwerpen verdronk hierbij. De overigen drie opvarenden konden worden gered. De „Walvis" ligt dwars in de haven, doch vormt geen belemmering voor de scheep vaart. „KLEINE BOEREN" ORGANISEEREN ZICH. Dr. ir. Dijt spreekt te Nijmegen. Onder leiding van den heer J. Pouels uit Neder-Asselt is te Nijmegen een vergade ring gehouden van een aantal afdeelingen der Actie voor den Kleinen Boer, waarvan, zooals men weet, aanvankelijk leiders wa ren de heeren A. Bouman uit Puiflijk en W. Tromp uit Winssen. Eenige weken geleden ontstond tusschen deze beide leiders een conflict, dat hoofdza kelijk zijn oorzaak vond in verschil van meening over de wenschelijkheid om tot stichting van een organisatie over te gaan en over het karakter, dat deze organisatie eventueel zou moeten dragen. Na dit conflict heeft de heer Bouman een referendum onder de leden uitgeschreven, opdat dezen zich er over zouden kunnen uitspreken of het al dan niet wenschelijk was een definitieve organisatie in het leven te roepen. Intusschen hadden eenige vooraanstaan de leden van de actie, onder wie de heer Tromp, besprekingen gevoerd, teneinde de oprichting van een organisatie voor te be reiden. Daartoe werd o.a. contact gezocht met dr. ir. M. D. Dijt te Haarlem, die dan ook bij de vergadering van gisteren aanwe zig was. Nadat een groot aantal der aanwezigen hun wenschen en grieven hadden kenbaar gemaakt, heeft dr. ir. Dijt een inleiding ge houden, waarin hij betoogde, dat de actie der kleine boeren er op gericht moet zijn, een eind te maken aan de steeds verder schrijdende ontwrichting van het productie apparaat. Deze ontwrichting schreef spreker toe aan het systeem van crisismaatregelen, waardoor de staat zich steeds meer gaat be moeien met de bedrijven. Er is in onzen tijd behoefte aan een staatkundige hervorming, die spreker gaarne aan het steeds toenemen de aantal politieke partijen wil overlaten. Daarnaast is het dringend gewenscht te ko men tot maatschappelijke hervorming. Bij maatschappelijke hervorming is samenwer king van alle bevolkingsgroepen met uit schakeling van de partijpolitiek geboden. Na deze inleiding, waarmede alle aanwe zigen warme instemming betuigden, werd besloten tot de stichting van een organisatie over te gaan, die den naam „Maatschappe-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9