DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Oost-Afrika. Hit het JUidemmt Dxtgeliihsch Overzicht ïBuitetiCcutd No. 6 138e Jaargang Wetsontwerp op cumulatie aangenomen. Bezwaren dat het niet ver genoeg gaat. Onthullingen van de „New-York-Herald" over Fransch-Engelsche militaire besprekingen. Van het front geen nieuws.... Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: c. krak. Woensdag 8 Januari 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Eerste Kamer. Den Haag, 7 Januari. De Eerste Kamer heeft hedenavond het cumulatie-wetsontwerp aangenomen. Er ging een debat aan vooraf, waarin de heer de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) het wetsontwerp te beperkt noemde, omdat het de bestaande cumulatie van inkomsten uit de openbare kas onaangetast laat. De heer Moltmaker (s.d.) meende even eens, dat het wetsontwerp niet ver genoeg ging- Minister de Wilde merkte echter op, dat er op het gebied van beperking van cumu latie al heel veel gebeurd is. Het wetsont werp, aldus Z.Exc., bedoelt, een eind te ma ken aan een toestand, waarin het mogelijk is, dat iemand b.v. eerst wethouder is en daarna pensioen krijgt, vervolgens Gedepu teerde en als zoodanig ook pensioen krijgt en in den tusschentijd ook nog Kamerlid wordt. Maar wat de kwestie van beperking van bestaande cumulatie aangaat, wees Z.Exc. erop, dat vaak menschen geaarzeld hebben, alvorens een benoeming tot wet houder aan te nemen, en er ten slotte toe zijn overgegaan in de verwachting, een be paald pensioen te zullen krijgen, waaraan beperking van bestaande cumulatie nu een eind zou maken. Zoo'n pensioen, aldus de bewindsman, is een vergoeding voor het verlies van een particuliere betrekking, die men heeft moeten opgeven om wethouder te kunnen worden. Intusschen worden in de toekomst toe te kennen pensioenen van wethouders en Ge deputeerden vervangen door een afloopend wachtgeld. De heer Moltmaker (s.d.), een bestrijder van de cumulatie overigens, nam het, zonderling genoeg, der regeering kwalijk, dat zij op dit punt de autono mie van provinciën en gemeenten gaat aan tasten. Maar minister de Wilde zeide, dat in tal van gemeenten al een afloopend wachtgeld aan afgetreden wethouders wordt toegekend. De heer Moltmaker merkte op, dat het wetsontwerp aan de bestaande non-activi- teitstractementen van ambtenaren, Kamer lid geworden, geen eind maakt. Maar dit was een onbegrijpelijke opmerking, omdat de bestaande non-activiteitstractementen door de nieuwe wet in 1937 eindigen. Ken de de heer Moltmaker het wetsontwerp niet? Hij zinspeelde overigens op zijn vroe- geven partijgenoot mr. Duys, toen hij ge waagde van een Tweede Kamerlid, dat zijn zilveren jubileum heeft gevierd als inner van een non-activiteitstractement. Minister de Wilde echter herinnerde eraan, dat des tijds mr. Troelstra heeft bewerkt, dat er geen einde werd gemaakt aan het non- activiteitstractement van den heer Duys. Volgens graaf de Marchant bood het wetsontwerp slechts zeer geringe mogelijk heden voor de toekomst en had het weinig psychologisch en practisch effect. Zijn fractie stemde tegen, wat wonderlijk was, omdat het wetsontwerp de cumulatie dan toch in elk geval beperkt, al doet het dit z. i. niet ver genoeg. Met 40 tegen 2 stemmen heeft de Kamer het wetsontwerp aangenomen. Het in Parijs en New-York verschij nende blad „New-York Herald" publi ceert nadere bijzonderheden, die 't ver nomen zou hebben over het resultaat van de in Parijs gevoerde besprekingen der Fransche en Engelsche militaire deskundigen. Het blad beweert, dat thans een definitief plan tot stand is gebracht voor de samenwerking te land, ter zee en in de lucht tusschen de Engelsche en Fransche strijdkrachten. De beide regeeringen leggen er den nadruk op, dat dit plan van samenwer king niet het resultaat is van een mili tair bondgenootschap, maar uitsluitend en alleen de logische consequentie vormt van den bijstand volgens artikel 16 paragraaf 3 der Volkenbondsbepa lingen. Men neemt aan, dat Frankrijk en Engeland thans tegen iederen Ita- liaanschen aanval gewapend zijn, on verschillig of deze op de Middelland- sche zee tegen de Britsche vloot of te land tegen Frankrijk op het oude front plaats zou vinden. Voorts meldt het blad, dat het plan be palingen bevat omtrent onmiddellijke mobi lisatie te land, te water en in de lucht in beide landen en omtrent verdediging en ge bruik van vlootsteunpunten, arsenalen e.d. Ook zijn bepalingen opgenomen over de verdediging van Fransche industriecentra en over de rol, die Engeland daarbij eventueel zou spelen. In officieele Fransche kringen, aldus het blad verder, heeft men dit bijstandsplan Maandag voorgesteld als een pure formeele kwestie op grond van artikel 16 van het Volkenbondshandvest. Intusschen zouden in Brest voorbereidende maatregelen getrof fen zijn voor het uitzenden op 15 Januari van het tweede Fransche eskader voor een kruistocht in de Middellandsche Zee. De „Journal" gaat in zijn provincie-editie op dit Amerikaansche bericht in en schrijft, dat Fransche militaire kringen zich er toe bepalen te verklaren, dat het gaat om een normale gedachtenwisseling tusschen mili taire deskundigen van beide landen. De onthulling van de „New-York Herald". Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche officieele kringen de sensationeele geruch ten van Amerikaansche bladen over de resultaten der besprekingen tusschen de Britsche en Fransche militaire en vlootdes- kundigen fantastisch noemen. Dit geldt vooral voor de bewering, dat het in Parijs uitgewerkte plan voor het geval van een Italiaanschen aanval het zenden van Brit sche gemechaniseerde troepen naar Frank rijk zou bepalen. Feit is, dat alle bijzonder heden over de besprekingen tusschen leden van de Fransche en Britsche staven de besprekingen zijn reeds op 10 December ge ëindigd streng geheim worden gehouden. Bekend is slechts, dat de bij deze bespre kingen bereikte resultaten door beide regeeringen bevredigend geacht zijn en dat sedert den terugkeer van de beide ver tegenwoordigers van het departement van oorlog naar Londen op 11 December geen Britsche deskundigen meer in Parijs zijn geweest en dat geen besprekingen sinds dien zijn gehouden. Men legt er te Londen den nadruk op, dat de technische overeenkomsten haar grond slag vinden in artikel 16 par. 3 en dat het niet in het belang van beide landen is bijzonderheden te publiceeren. Voorts wordt er op gewezen, dat de overeenstem ming slechts betrekking heeft op weder- zijdsche ondersteuning ad hoe en uitslui tend en alleen betrekking heeft op de tegenwoordige crisis. Gesneuvelde vlieger door zijn broeder vervangen. De vlieger Mario Vola, die op 4 Januari in Oost-Afrika werd gedood, doordat zijn toestel tijdens een verkenningsvlucht in brand vloog en neerstortte, zal door zijn broer Alfred Vola worden vervangen. Zoo dra deze officieel bericht ontving van den dood van zijn broer Mario, begaf hij zich naar het secretariaat der Fascistische par tij, om met tranen in de oogen te vragen, of hij als vrijwilliger naar Oost-Afrika mocht vertrekken. Dit aangrijpende patriot tistisch gebaar werd zeer gewaardeerd. Regen maakt krijgsoperaties on mogelijk. De buitengewoon hevige regenval der laatste dagen maakt op het oogenblik alle krijgsoperaties aan het Noordelijk front on mogelijk. Het reeds 7 dagen in het Abessini- sche hoogland heerschende regenweer is een verschijnsel, zooals sedert 1907 niet meer voorgekomen is. De regentijd begint anders steeds pas midden Maart. De Italianen benutten ieder regenvrij uur, om de beschieting der Abessinische plaatsen aan het Noordelijk front voort te zettem In het bijzonder worden de plaatsen Wolkait en Kafta, in het Sjire-gebied, ten Zuiden van de rivier de Setit, onder vuur genomen. Zes Italiaansche vliegtuigen heb ben bommen geworpen op de stad Amba Bircoeta, waaronder ook gifgasbommen. By het bombardement van het Egypti sche Roode Kruis te Dagaboer zijn, in tegen stelling met vroegere berichten, 20 perso nen gewond. De provincie Ogaden is door de Italianen geheel ontruimd. De frontlijn loopt thans van Wal-Wal, over Gerlogoebi, Gorohai, Coeban, en dan direct in Zuidelijke richting naar Dolo. Ten Zuiden van Dolo zetten de Italianen hun troepenconcentraties voort. Een dezer dagen zal te Addis Abeba een afdeeling van het Finsche Roode Kruis aankomen. Voor de aanvulling en het her stel der door de beschietingen vernielde lazaretinrichtingen komen uit alle deelen der wereld groote sommen gelds in Abes- sinië binnen. Vervoer gewonden van de Zweedsche ambulance. De Zweedsche vlieger graaf Von Rosen, die de gewonden van de Zweedsche ambu lance naar Addis Abeba bracht, heeft, naar „Svenska Dagbladet" meldt, daarvoor een gevaarlijken tocht door de lucht moeten maken toen hij van de Abessinische hoofd stad naar de provincie Sidamo vloog, waar de ambulance zich bevond. In gezelschap van een tweede toestel, be stuurd door den Duitscher Babitjev, vloog hij eerst van Addis Abeba naar Jerga Aloem, de hoofdplaats van Sidamo, waar verplegingsmateriaal werd achtergelaten ter vervanging van dat hetwelk bij het bom bardement door de Italianen vernield wss. Daarop zette het andere toestel, een kleine lichte toermachine, over gevaarlijk en schier onbekend terrein, de reis voort naar het eenige kleine landingsterrein dat zich bij Nuggeli (waar de Zweedsche ambulance gevestigd was) bevond. Toen hij deze lan dingsplaats verkend had, wees Babitjev den weg er heen aan de veel zwaardere machine van Von Rosen. Op de zijkanten en de vleu gels van beide vliegtuigen waren groote Roode Kruis-teekens geschilderd, maar dit belette niet dat de Abessinische soldaten, die op dit front nooit andere vliegmachines had den gezien dan Italiaansche, het vuur open den, zoodat de kogels Von Rosen op een oogenblik om de ooren vlogen. Toen hij Nuggeli naderde, liet hij een Roode Kruis-vlag en brieven vallen, waar in hij verklaarde waarvoor hij gekomen was en daarop landde hij. Bij het uitstappen ontplooide hij een groote Roode Kruis-vlag, die hij en de gedelegeerde van het interna tionale Roode Kruis Junot bij zich hadden. Het waren spannende oogenblikken, want in de boschjes in de omgeving konden zij overal Abessinische soldaten zien, die ach terdochtig hun geweren op hen richtten. Von Rosen riep eenige woorden in het Am- har isch, waarop de soldaten hem en zijn metgezellen naderbij lieten komen en hen escorteerden naar het kamp. De ziekenverpleger Lundström bleek er erg aan toe te zijn en hij stierf voor men hem naar het vliegtuig kon brengen. Hij werd begraven op het Abessinische kerkhof in Nuggeli. Een tweede Zweedsche zieken verpleger, Lundgren, was eveneens ge wond, maar niet ernstig. Naast dr. Hylander bracht Von Rosen drie ernstig gekwetste Abessinische soldaten te rug naar Addis Abeba, benevens de mas cotte van de Zweedsche ambulance, een ga zelle, die ook getroffen was door de Ita liaansche kogels. Het Koptische Kerstfeest. Reuter meldt uit Addis Abeba: Gisteren werd het Koptische Kerstfeest gevierd, dat een einde maakte aan de vasten van 14 dagen. De keizerin en de kroonprins woonden de nachtmis bij in de baseliek van St. George. Tijdens den dienst werd gebe den voor de zege van de Abessinische wa penen. Na den dienst keerde de keizerlijke fami lie onmiddellijk naar het paleis terug, waar de aankomst door een kanonschot werd aangekondigd. Hierna had een maaltijd plaats. De negus woonde te Dessie de gods dienstoefening bij, tezamen met zijn leger aanvoerders. De spanning langs de Egyptisch- Lybische grens. Reuter meldt uit Londen, dat de speciale correspondent van Reuter, die thans het ge bied langs het Suez-kanaal bezoekt, heeft getelegrafeerd, dat de grens tusschen Egyp te en Lybië thans gevormd wordt door een wal van ongeveer vijf meter breed en onge veer anderhalven meter hoog. Een ieder, die de grens overgaat, zonder zijn papieren te hebben laten zien by de grenswachten, wordt onmiddellijk neergeschoten. Verder patrouilleeren de Italianen voortdurend langs de grens tusschen versterkte posten, die gewapend zijn met machinegeweren. Ook vliegtuigen patrouilleeren bij voort during langs de grens, zonder evenwel ook meer een oogenblik boven Egyptisch gebied te komen. De kwestie van de watervoorziening is zeer belangrijk. De voornaamste Italiaansche post Ramla, die tegenover den Egyptischen post Solloum ligt, moet het water van grooten afstand la ten komen, aangezien de belangrijkste wa terput hier aan Egyptische zijde ligt. De put wordt beschermd door een afdeeling Egyp tische soldaten. Banghasi doet dienst als haven voor het materiaal, terwijl de vlootbasis voor To- brouk ligt. Verder zijn de troepen van fort Maddalena, waar tot voor korten tyd Eri- treesche soldaten lagen, door Italiaansche soldaten vervangen. Griekenland en een conflict in de Middellandsche Zee. Het Atheensche blad Elefthoros Anthro- pos heeft over de mogelijkheid van een con flict in de Middellandsche zee en de positie die Griekenland hierbij zou innemen vraag gesprekken gevoerd met eenige vooraan staande personen in Griekenland. Generaal Papagos, de minister van oorlog, verklaarde: Het is iedereen duidelijk, dat de atmospheer inderdaad oververhit is. Niet temin bestaat de mogelijkheid, dat de groote mogendheden door middel van diplomatieke besprekingen vreezame regelingen vinden. Wij zullen alles doen, wat ons mogelijk is om den vrede te bewaren, doch wanneer de oorlog zich uitbreidt zullen wij de verplich tingen, die het covenant ens oDlegt, nako men. Wat betreft de militaire voorbereiding, zeide de minister, dat het onjuist zou zijn, om te verklaren, dat Griekenland zich hier nog geen rekenschap van heeft gegeven, het is echter ook onjuist om te denken, dat deze reeds geheel gereed is. In ieder geval moet de openbare meening in Griekenland weten, dat wij niets 7 uilen nalaten, om onze militaire maatregelen vol doende te doen zijn, ingeval van een uitbre: ding van den oorlog. ITALIAANSCH GEDELEGEERDE TE TOKIO GEARRIVEERD. Onrust in Chinecsche regeerings- kringen. In Chineesche kringen is ongerustheid ge wekt door het bericht van de aankomst te Tokio van Leone Wellschott, die vroeger Italiaansch legatieraad te Tokio is geweest. Men gelooft n.L, dat hij opdracht zou heb ben onderhandelingen met de Japansche re geering te voeren teneinde te komen tot verbetering der betrekkingen tusschen Ro me en Tokio. Daarbij zou de erkenning van Mandsjoekwo door Italië zijn inbegrepen. Zij zou van oogenblik tot oogenblik kunnen worden verwacht. Men wijst erop, dat er een natuurlijke be langengemeenschap bestaat tusschen Japan en Italië, die beiden moeilijkheden met den Volkenbond hebben of hebben gehad en acht het mogelijk, dat naar een omvattende toenadering zal worden gestreefd. In dit verband verneemt men verder, dat de Ita liaansche reederijen, wier lijnen thans in Chineesche havens eindigen, voornemens zijn den dienst tot Japan uit te breiden. Men gelooft, dat dit voornemen verband houdt met den wensch van Italië om goede ren te koopen, in- en te verkoopen aan lan den, die geen lid van den Volkenbond zijn. NIEUWS UIT HET VERRE OOSTEN. Kwantoengleger meldt grensincident. In een comuniqué deelt het Kwantoeng leger mede, dat zich wederom een grens incident heeft voorgedaan bij Yang Moelin in de omgeving van het Khanka-meer aan de Oostelijke grens. Bij dit incident werden 26 Mandsjoekwo-mannen gevangen geno men door zes Russische soldaten, terwijl zij bezig waren met het verzamelen van brand hout op Mandsjoerijsch gebied. Het incident geschiedde 28 December j.1. De grenslijn in deze streek, aldus het com muniqué is volstrekt duidelijk. Een incident aan de stadspoort. De commandant van de wacht der Japan sche ambassade te Peking heeft een scherp protest ingediend naar aanleiding van een gebeurtenis, die zich Zaterdagavond aan een der stadspoorten van Peking heeft voor gedaan. Volgens de Japansche lezing is een Japansche militaire auto na het passeeren van den stadspoort door de poortwacht be schoten. Volgens de Chineesche lezing wa ren de Japansche soldaten verbolgen, om dat zij voor de gesloten stadspoort moesten wachten, tot de poortwacht volgens de be palingen de toestemming van hun supe rieuren, om de poort te openen, had ver kregen. De Japanners hadden door schieten doorgezet, dat de poort werd geopend, de poortwacht overvallen, en getracht de commandant hiervan mede te sleepen. In Chineesche politieke kringen ziet men in de wijze waarop dit voorval door de Japansche bladen wordt opgeblazen, de aankondiging van een eisch inzake het terugtrekken van het 29ste leger, dat vol gens de Japansche lezing de poortwacht had samengesteld. GROOTE BRAND IN LENINGRAD. In een dichtbevolkte wijk van Lening rad heeft een enorme brand gewoed. Ver scheidene huizen werden verwoest, ter wijl tal van personen gedood of gewond werden, o.a. een vry groot aantal brand weerlieden. De oorlog in Oost-Afrika onthul lingen over een Fransch-Engelsche militaire overeenkomst. (Dag. Overz.) Het hooge water in Frankrijk. De weg NantesBordeaux een meter onder water. (Buitenland). In Tsjecho-Slowakije heerscht een typhus-epedemie. (Buitenland). Ernstige ontploffing in Persü- fabriek te Dusseldorp; acht zwaar gewonden. (Buitenland). De Spaansche Cortes ontbonden. (Buitenland). Onderhoud met den leider van de Ned. Roode-Kruis-ambulance. (Bin nenland.) Wijziging in den eersten oefentijd van dienstplichtigen. (Binnenland.) Ernstige brand te Leiden; twee vrouwen in levensgevaar. (Binnen land.) Cumulatie-wet in de Eerste Kamer goedgekeurd met 402 stemmen. (Binnenland.) August Falise, de bekende beeld houwer, overleden. (Binnenland.) Hedenavond maansverduistering. (Zie verder eventueel laatste berichten.) DE SPAANSCHE CORTES ONTBONDEN. Nieuwe verkiezingen 16 Februari. De Spaansche ministerraad heeft gister middag besloten van zijn recht tot kamer ontbinding gebruik te maken en het parle ment terstond te ontbinden. De reden hiervan is dat de meerderheid van de permanente parlementscommissie besloten had de door de rechterzijde inge diende aanklacht tegen de regeering, voor het parlement te brengen, dat, zooals men weet,tot 31 Januari op reces is en bijge volg tot dit doel speciaal byeen geroepen had moeten worden. De nieuwe verkiezingen voor het parle ment in Spanje zullen 16 Februari aan staande worden gehouden. De nieuwe Cortes komen 16 Maart bij een. Herstel der grondwettelijke waar borgen. De president der Spaansche republiek heeft bij decreet de constitutioneele waar borgen in geheel Spanje hersteld. Dit be- teekent dat thans weer het onbeperkte recht van vergadering bestaat en dat de perscencuur wordt opgeheven. Het decreet tot ontbinding der Cortes, door den president der republiek ondertee kend, werd door minister-president, Por- tela Valledares, aan Alba, den voorzitter van de Cortes, overhandigd nadat een ka binetsraad was gehouden. Het decreet treedt dus onmiddellijk in werking. Valladares verklaarde naar aanleiding hiervan het volgende: „De regeering zal de perscencuur opheffen en tijdens de wet gevende periode den normalen grondwet- telijken toestand herstellen". GERUCHTEN OVER FRANSCHE LEENING AAN DE SOVJET. Zou 800 a 1000 millioen francs beloopen. Den laatsten tijd doen te Parijs hardnek kige geruchten de ronde, dat van Fransche zijde binnenkort een crediet ten bedrage van 8001000 millioen frs. aan Sovjet- Rusland zou worden verleend. Deze ge ruchten hebben een zoodanig vasten vorm aangenomen, dat aan de juistheid ervan nauwelijks kan worden getwijfeld. De lee ning zou worden verstrekt door de consig natie en deposito-kas tegen een rente van 5 en voor 80 door den staat worden gegagarandeerd. In talrijke Fransche financieele en par ticuliere kringen, vooral echter onder de bezitters van voor-oorlogsche Russische staatsobligaties heeft dit voornemen der regeering ernstige onrust en ontstemming gewekt. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN BRAZILIË. De politie te Rio de Janeiro heeft gister verklaard de bewijzen in handen te heb ben, dat Harry Berger, iemand die voor gaf vroeger in den diplomatieken dienst der Vereenigde Staten te zijn geweest, in China communistische-propaganda heeft gevoerd en den laatsten tyd heeft deelge nomen aan een voorbereiding voor een algemeenen communistische opstand in Zuid-Amerika. Berger is op 28 December j.1. in alle stilte gearresteerd, evenals een vrouw, welke zich in zijn gezelschap bevond. Zij waren in het bezit van Amerikaansche paspoorten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1