tBituienlatuL Macktêeeuhten Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. rsuz7 Alkmaar op 2 Nov. de heer M. Groenen- daal minder aangenaam getroffen door in 't openbaar zoo maar te zeggen: Daar gaat die „Soutenaar", welke beleedigende kwa lificatie, behalve door den heer Groenen daal, ook werd gehoor door den koopman J. J. van Giezen. Gevorderd werd tegen den loslippigen pikeur 15 boete subs. 10 dagen hechte nis, die de pikeur verklaarde niet te kun nen betalen. Opgelegd werd 12 boete te vervangen door 10 dagen hechtenis. Gratis roode kool! Een kaalhoofdig klein mannetje, de 47- jarige meubelmaker Jan L., uit Groote broek, had zich op 6 October gratis van roode kool voorzien, ten koste van den landbouwer C. G. Boekweit. Het meubel- makertje was er met een vlet en een sik kel dapper op uit getrokken maar zijn ijver werd door den eigenaar echter zóó weinig gewaardeerd dat hij nu op de zondaarte- bank compareerde. Aldaar gaf de meubel maker een anderen draai aan het geval en zeide slechts gras te hebben willen snij den, doch de heer Boekweit beweerde, dat ter plaatse wel gras stond, maar zoo kort dat er niets vanaf te snijden viel. Boek- weits knecht, Brina, had echter verdachte wel in de buurt zien rondscharrelen, maar overigens niets verdachts gezien dan een versch afgesneden koolstruik. Er werden wel eens kolen uit het land van Boekweit vermist, zei Brink. Maar getuige Bakker was heel wat meer gevaarlijker. Die had positief gezien dat de meubelmaker een roode kool had afgesik- keld en in zyn schuitje onder gras had ver borgen. Thans kon Jantje zijn testament wel maken en werd hij mede op grond van zijn halstarrigheid, veroordeeld tot 14 da gen gevangenisstraf. Er werd ook nog voorgelezen een mys terieuze anonieme brief aan Bakker ge richt, waarin deze heer zoo'n beetje werd geintimideerd als hij als getuige zou op treden. Ook een pracht staatsburger. Een heer uit den Beemster, zekere Joh. M., ging op 22 Nov. al heel leelijk buiten zijn boekje door een persoon, gen. Dekker, die zich langs den Jisperweg op een fiets voortbewoog en daarbij een paard bege leide, op te ruien tot het begaan van een strafbaar feit. Het feit werd nl. geconsta teerd door den rijksveldwachter Beek en het is. duidelijk dat deze politieman daar tegen een stokje wou steken. Maar nu mengde mijnheer M. zich ook in de zaak en animeerde Dekker het ha zenpad te kiezen onder de woorden: Toe jó, rij door, laat die vent barsten en rij door met die ouwe stuut. Ter zake deze op ruiing stond Jan M. terecht en werd door den politierechter gekwalificeerd als een oud wijf die zich bemoeide met zaken waar hij niets mee te maken had. De officier telde voorts dit ernstige feit lang niet licht en eischte 1 maand gevangenisstraf. De opruier was nu zoo mak als een lam en riep niet: Laat die vent barsten, maar verklaarde nederig liever niet in de kast te willen gaan. De politierechter deed echter nu maar wat water in den zuren wijn van den officier en legde 40 boete of 20 dagen hechtenis op. De gunstige verklaring van den heer Beek had op dit clemente vonnis wel eeni- gen invloed. Zyn mond voorbij gepraat. De 60-jarige kaalhoofdige oliekoopman Marten B., resideerende te Bergen, had zich op 13 Nov. aldaar de vrijheid geper- miteerd om den 22-jarigen petroleum- koopman H. A. v. Diepen, 'n „onderkrui per" te noemen. Het jonge mensch was oorspronkelijk stucadoor doch had zich uit gebrek aan werk in de oliebranche bege ven. Deze pas gepromoveerde olieman wenschte zich echter niet als onderkruiper beschouwd te zien en deed klachten bij de bevoegde macht .Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. Voorwerpen ontvreemd. De niet verschenen heer Johannes Hen drik M., scheen volgens de dagvaarding zich te hebben toegelegd op het vestigen van 'n record in het stelen van kleine tuin- en landbouwwerktuigen te Nieuwe en Oude Niedorp enz. We konden niet al lemaal verstaan wat hem precies bij die dagvaarding was ten laste gelegd maar onder de gestolen voorwerpen, bij Piet Groen, S. Bruin en Piet Bunt, ontvreemd, behoorden ook spitgraven en aardappel- bakken. Gevorderd werd 25 boete subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Een jeugdige geweldenaar. De jeugdige nog niet heelemaal droog achter de ooren lijkende ingezetene van Werverhoofd Joh. V., stond terecht omdat hij te Medemblik op 11 November 'n paar andere jonge snaken uit Medemblik had mishandeld nota bene nogwel met een ploertendooder. Vooraf was er tusschen de heeren kwestie gerezen over een briefje aan Jan V. gezonden. Verdachte had nog als getuige a dé charge meegebracht een vriend uit Wer- vershoof. Hij verdedigde zich aldus nu niet met een ploertendooder, doch met een méér geoorloofd middel. Deze getuige a décharge, de 19-jarige Jacobus Vlugt, had zien slaan met een ploertendooder en schreef de schuld toe aan de mishandelde Medemblikkers Piet de Bruin en Gerrit Bosscher. De officier vorderde voor deze ernstige mishandeling 7 dagen gev. Uitspraak (om het strijdvuur te blus- schen) 25 boete of 15 dagen hechtenis. De veldwachter bleef zitten! By 't Wilhelmus! We kregen th ans 'n misdrijf waaraan de politiek niet vreemd was. Terecht stond namelijk de jeugdige werkman Jan St. te Beemster, die op 26 Nov. in een gesprek met den rijksveldwachter A. Beek, in een vergadering van de N. S. B. gehouden in het heerenhuis aldaar, tot dezen ambte naar zou hebben gezegd: dat is nou het vuile karakter van jou. Zulks omdat Beek niet was gaan staan onder het zingen van het „Wilhelmus", tijdens die bijeenkomst. Verdachte, die beweerde alléén gezegd te hebben, dat is nou je karakter, werd ver dedigd door Mr. van Leeuwen, kringleider te Alkmaar, welke verdediger ds. Ouwer- kerk, de spreker van dien avond als ge tuige a décharge had doen dagvaarden. Ds. H. G. L. Ouwerkerk, Evang. Luth. pred. te Purmerend, verklaarde dat hij als naar gewoonte bij het eindigen der bijeen komst had aangekondigd het zingen van het le couplet van het Wilhelmus, doch Beek bleef volhouden, dat ds. Ouwerkerk had gesproken van een strijdlied en daar om wenschte deze getuige niet op te staan. Volgens ds. Ouwerkerk zou Beek gezegd hebben, dat hij het Wilhelmus als het strijdlied der N. S. B. beschouwde. De heer Beek verklaarde desgevraagd gezegd te hebben dat hij als ambtenaar zich, als staande buiten elke politieke par tij, beschouwde. Verdachte zou bij gele genheid van een bezoek van minister Oud bij het vertrek van dezen minister vanaf een dak tergend hebben geschreeuwd. De officier noemde het beleedigende deel „het vuile in je karakter", achtte zulks bewezen en requireerde 50 boete of 25 dagen hechtenis. Mr. van Leeuwen, die de politiek uit de rechtszaal wilde houden, hield een plei dooi voor de eerbiedwaardigheid van het Wilhelmus en noemde het een plicht van een staatsdienaar dit volkslied eerbied te bewijzen. Voorts besprak pleiter de in- consekwenties in dit proces en conclu deerde tot vrijspraak, subsidair een voor waardelijke geldboete. Bij de re- en dupliek werd door officier en verdediger nog van gedachten gewis seld. Uitspraak ten slotte 25 boete of 15 dagen. Beleediging. De in Alkmaarsche society kringen wel bekende heer Franciscus B. had zich op 2 December verj -rlcofd den Sint Nicolaas- marktkoekkraamhouder v. d. Broek de woorden toe te voegen: oplichter-dief en- zoovoort, voor welke beleediging hij he den terecht moest staan. Frans, die de kat zeker eens uit den boom wilde kijken, was niet verschenen en werd alsnu bij verstek veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis. Er zal wel 'n verzetje volgen! Hij was al te behulpzaam. Vermoedelijk uit solidariteit had in de Castricumerduinen de Egmonder Job Gr. aan een strooper uit Wijk aan Zee, Jan -chr., die door den jachtopziener Castri- cum achter den broek werd gezeten, zijn rijwiel geleend teneinde zich aan een eventueele aanhouding te kunnen ont trekken. Ter zake deze strafbare bemoei ing stond Jobje heden terecht en liet het nu voorkomen, alsof hij dacht met een ontvluchte krankzinnige te doen te heb ben gehad, doch deze vlieger weigerde op te gaan en zoo werd Job voor zijn onge- wenschte hulp veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 14 Januari. UITSPRAKEN VORIGE ZITTING. Chr. Jos. van Br., koopman, zwervend, ge detineerd, zedenmisdrijf art. 247 strafrect, 1 dag gev. met 1 dag aftrek, ter beschikking der regeering gesteld voorwaardelijk en in vrijheid gesteld. Joh. Dekker, boerenarbeider te Venhuizen, meineed op instigatie vati zijn patroon ont slagen van alle rechtsvervolging. Tjidsger H., gedetineerd, zonder vaste woonplaats, rijwieldiefstal, gepl. te Alk maar. Tusschenvonnis: terug gewezen naar den rechter-commissaris. Pieter M., los werkman, z. v. w. gedeti neerd, rijwieldiefstal, gepleegd te Alkmaar, als voren. Albert Kr., visscher te Urk, hooger be roep veroordeeling kantongerecht te Hoorn i. z. overtreding reglement op de binnen scheepvaart, vrijgesproken. Corn. Br., schilder te Uitgeest, opzettelijke brandstichting, 1 jaar gev. voorw. met 3 proefjaren. Adr. V., gem.-ontvanger te Haarlemmer meer, schuldmisdrijf (aanrijding gepl. te Wieringen), 100 boete of 25 dagen. Jantje M., Helder, gedetineerd, misdr. ar tikel 250 bis 1 dag gev. met 1 dag aftrek en voorw. ter beschikking gesteld met 3 proef jaren. EEN VERGETEN SCHOLIER. De jongen was maar gaan slapen... Tijdens het uitgaan van de O. L. School aan den Westvlietweg te Leidschendam was een tweetal jongens aan het vechten. Den I2-j. P. N., leerling van de 7e klasse, werd daarom gelast zich naar de spreek kamer te begeven, waaraan de jongen vol deed. Daarom heeft de onderwijzer den knaap vermoedelijk geheel vergeten. Toen de jongen niet in de ouderlijke woning te Voorburg terugkeerde, is de hulp van de Voorburgsche politie ingeroepen, wat geen succes opleverde. Later op den a-ond heeft men een vriendje, een zekeren H. verhoord, dat toen het verhaal van het spreekkamertje deed. Toen de politie in de school kwam, trof zij den jongen op den grond van het bewuste spreekkamertje slapende aan. Te ca. 10 uur is de knaap weer aan de ouders afgeleverd. LORD CECIL EN NORMAN ANGELL MOGEN NIET SPREKEN. Aan vreemdelingen kan niet wor den toegestaan politiek te voeren. Naar wij vernemen heeft de regeering bezwaar gemaakt tegen het spreken van Lord Cecil en Norman Angell op een ver gadering te Amsterdam, uitgaande van het Abessinië-comité. In bedoelde vergadering zou o.a. door deze buitenlanders in het bij zonder het bombardement op de Zweedsche Roode Kruis-ambulance in Abessinië door Italiaansche vliegers worden besproken zoodat naar ons van officieele zijde werd gezegd bij voorbaat verwacht kon wor- 4en, dat de besprekingen zich op politiek terrein zouden bewegen. In overeenstem ming nu met de door de regeering aan vaarde gedraglijn n.1. dat aan vreemdelin gen niet kan worden toegestaan, politiek te voeren, is voor het spreken door genoem de buitenlanders door de regeering toe stemming geweigerd. DE A.S. GRONDWETSHERZIENING Commissie ter voorbereiding In verband met de binnenkort te ver wachten benoeming van een staatscommis sie, ter voorbereiding van een grondwets herziening vernemen wij, dat het in de be doeling ligt, dat deze commissie haar werk' zaamheden zal verrichten onder leiding van den minister van binnenlandsche zaken. Voorts vernemen wij nog, dat de com missie zal bestaan uit 12 leden. OOGGETUIGE-VERSLAG VAN EEN SPANNENDEN WEDSTRIJD. Een hengelaars-historie. 't Najaar heeft den snoektijd gebracht en in „De Ned. Hengelsport" kan men een keur van verhalen lezen over „knapen" van 8 tot 30 pond en van snoeken, die byten in den anderen snoek, welken men bezig is te bemachtigen, maar die dan op het laatste oogenblik weer in 't water vallen. Voor de liefhebbers, u begrijpt het, lectuur om van te smullen. Algemeen interesse zal zeker vinden het volgend „ooggetuige-verslag" van „een dag je snoekhengelen", dat een inzender, den populairen voetbal-radioverslaggever Hol lander in den mond legt: „Goeden middag, dames en heeren. Hier zijn we weer. Ditmaal niet op het dak van de Marathontribune maar aan den kant van een mooie poldersloot Het is heel goed snoekweer. Vele duizenden.... nee, geen voetballiefhebbers, maar regendruppels, hebben zich opgemaakt om getuige te zijn van dit snoekfestyn, dat zeer interessant belooft te worden. Er staat een fiksche wind van sloot tot sloot en alle factoren zijn aan wezig om ons te doen genieten van een fraaien strijd. Ons volkslied klinkt: Hengelen, hengelen, hengelen.... En onmiddellijk daarna wordt het sein tot den aanvang gegeven: dat wy zeggen: er wordt een springlevend aas- vischje aan den haak geslagen. Het is in het begin niet veel anders dan teirein verken nen. Ik zou zoo zeggen, dat de partijen vrij wel tegen elkaar opwegen, met misschien de snoeken iets in de minderheid. Er ge beurt nog niet veel bijzonders. Ja, toch! Daar zie ik den midvoor van de roodwitte drijvers er op eens tusschen uitgaan. Hopla! Daar gaat-ie, goed gesteund door de andere rood-witten. Alle rood-witten zijn nu tot diep in de vijandelijke verdediging doorge drongen. Een juweel van een kans! De snoek schiet! Hij schiet nog eens! Ik sla vast.... Nee, dat was te ondoordacht, te snel gehandeld. Eén nul voor de snoeken. Intusschen is er nog niets verloren dan dat eerste aasvischje. Er kan nog van alles gebeuren. Het spel is weer aan den gang. Er komt nu meer teekening in den strijd, vindt u ook niet, meneer Vogt? O nee, die zit thuis achter de kacheL Het aasvischje vliegt van links naar rechts en van rechts naar links. Prachtig driehoekspel. In den stand komt echter geen verandering. Maar opnieuw gaat de rood witte voorhoede er van door. Nee, de aan val wordt afgeslagen. De snoek laat los. Jammer. Enfin, volhouden maar jongens! Goed zoo, mooi open spel. Bravo! Daar schiet het vischje keihard weg! Weer een schot! Ja!Nee!..... Ja-a-a!Goo-oo-oolllü Ik bedoel: Ik heb een pracht van een snoek op den kant gehaald. Ik heb gelijk gemaakt! De stand is nu dus één-één. Met dezen stand is alles nog mogelijk. Het spel van de snoeken schijnt te verslap pen. Het lijkt wel, of ze uitgespeeld zijn. De rood-witten schijnen het ook wat kalmer op te nemen. Ik moet u echter zeggen, dat het aasvischje een uitstekende partij vertolkt. O, daar onderneemt een snoek een nieuwen aanval. Tjonge, wat schiet dat mannetje goed. Alle rood-witten hollen achter hern aan. Maar het spel wordt even gestaakt. Daar gaat de snoek er opnieuw vandoor. Ik sla vastEen hevig duel tusschen den snoek en mij. Wie zal het winnen? Ik ben nu in den aanval, de snoek is heelemaal op zijn eigen terrein teruggedrongen. Het is een spannende strijd. De verdediging is ech ter heel solide en houdt nog even stand. Maar nu begint de vermoeidheid een woord je mee te spreken. Hoerah! Daar heb ik hem! Twee-één voor ons. Dat geeft den burger moed! De strijd wordt voortgezet. We zullen zien, of wij den voorsprong kunnen behou den. O! la, la! De omroeper: Dames en heeren, tot onze spijt moet hier het ooggetuige-verslag worden beëindigd, aangezien de heer Hollander zoo juist is uit gegleden en in het water is terecht geko men. Wij kunnen u echter tot ons genoegen mededeelen, dat de twee snoeken gered zijn". ONZE POSTVLUCHTEN. De Oeverzwaluw is heden te 12.20 op Schiphol geland. De Kwak is gisteren op de thuisreis te Bagdad geland. De Nachtegaal landde heden op uitreis te Bandoeng en de Perkoetoet landde op uit reis te Bushir. HET VLIEGTUIGENKATAPULT. Afname van het toestel voor H.M.'s Kruiser De Ruijter. In de afgeloopen week vonden by de Ernst Heinkel Flugzeugwerke te Rostock de afnameproeven plaats met de door deze firma ten behoeve van H.M.'s Kruiser De Ruijter ontworpen en vervaardigde vlieg tuigen katapult. Een dergelijke katapult dient om vlieg tuigen af te schieten van varende schepen, die niet voldoende ruimte ter beschikking hebben voor den aanloop, dien een vlieg tuig normaler wijze noodig heeft om in lucht te komen. Daarom wordt hier door middel van samengeperste lucht aan het vliegtuig, dat, op een slede geplaatst, aan een kabel over de startbaan wordt getrok ken, een zoodanige versnelling 6e8eve"; dat deze snelheid, die voor het vliegen noodig is, reeds na 13.6 M. wordt bereikt. Een start vindt nu op de volgende wy/e plaats. Het vliegtuig wordt met een kraan op de slede in de haken der stijlen neerge laten, waarop men de slede achter op dt startbaan schuift achter een klink en aan de kabels een geringe voorspanning geeft. Dan wordt de windsnelheid en de windrich ting gemeten en in verband met het vlieg- gewicht de druk in het luchtreservoir ge regeld: daarop draait men de startbaan in den voor den start meest gunstigen stand. Dit geschiedt electrisch, zooals trouwens alle bewegingen electrisch geschieden, ter wijl voor gevallen van nood, een handaan- drijving aanwezig is. Nu is voor den vlieger het oogenblik aangebroken om in te stap pen; hy laat op de gewone manier z>,in motor warm draaien en als hij gereed is, zet hij zijn gashandle op volgas, steekt zijn arm buiten boord als sein, dat hij afgescho ten kan worden, legt zijn hoofd stevig tegen den daarvoor extra-aangebrachten hoofd steun en zet zijn armen schrap tegen de dito elleboogsteunen om de roeren goed in de eenmaal gefixeerde positie te kunnen vasthouden. Na het armsignaal van den vlieger en te midden van het daverend ge raas van den motor, dat elk gesprek onmo gelijk maakt, draait dan de startleider de starthefboom om, die het luchtventiel opent, de klink, die de slede vasthoudt, slaat los, de lucht treedt in den arbeidscylinder en met een vervaarlijke snelheid schiet het vliegtuig over de baan, die het binnen een seconde aflegt. Twee meter voor het einde worden automatisch de pallen teruggetrok ken, die het vliegtuig op de stijlen vast houden, de slede remt, en onderwijl, dat het vliegtuig zich van de slede losmaakt en alleen verder vliegt, slaan de stijlen om laag. Al deze gecompliceerde handelingen vinden plaats in een onderdeel van een seconde. Men kan nu de slede in de aan- vangstelling terugbrengen en de katapult staat gereed voor een nieuwen start. De afname, die eenige dagen in beslag nam en zeer naar wensch verliep, werd ge leid door Schout-bij-Nacht A. Vos, terwijl als leden van de commissie waren toege voegd de toekomstige eerste-officier van den Kruiser, de luitenant ter zee der eerste- klasse H. J. de Bruyne, de hoofdingenieur van de af deeling Scheepsbouw van het Departement van Defensie, ir. Ch. van Dam, de officier M.S.D. der eerste-klasse J. N. Kramer en de officier eerste-klasse J. W. Holterman. De fabriek was vertegenwoor digd door dr. ir. Ernst Heinkel en door haar hoofdingenieur H. Schwarzler. Nadat ten slotte door den chef-piloot, den heer Nietschke, de contractueel vereischte starts waren verricht, waarmede de afname werd besloten, voerden met hetzelfde Fokker vliegtuig C XI W, eenige Nederlandsche vliegers kataputstarts uit en wel de offi cier-vlieger der eerste-klasse H. van der Kroef met het commissielid J. N. Kramer als pasagier, de officier der tweede-klasse H. Bakker en de sergeant-vlieger C. van Dyk, welke beiden laatsten bestemd zijn om op den kruiser als katapul-vliegers dienst te doen. Allen roemden ten zeerste de soepele wijze, waarop de versnellende kracht zonder schokken op vliegtuig en be manning wordt overgebracht, waardoor, in tegenstelling tot andere dergelijke con structies en sysyteemen om vliegtuigen te starten, onaangename gewaarwoordingen geheel achterwege blijven. De katapult is ontworpen op grond van de vele patenten, die op dit gebied uiterst ervaren firma Heinkel heeft verworven. De Ernst Heinkel Flugzeugwerke zijn ook de ontwerpsters en vervaardigsters der voor een vlieggewicht van 14000 K.G. be rekende katapults waarmede, als drijvende eilanden, de schepen Westfalen en Schwa- benland zijn uitgerust en van welke schepen in regelmatigen dienst sinds eenige jaren de 9000 K.G. wegende Dornierwalen wor den afgeschoten, die den postdienst tus schen de Afrikaansche en de Zuid-Ameri- kaansche kust onderhouden. Ook de kata pults op de Bremen en de Europa zyn door de firma Heinkel geleverd. De montage van den katapul aan boord van den kruiser De Ruyter zal nog in den loop van deze maand plaats vinden. HET ONGELUK VAN DE OOIEVAAR TE BANKGOK. Proces tegen de K. L. M. Voor het Haagsche Gerechtshof zyn Maandag in hooger beroep de pleidooien gehouden in de zaak tusschen de weduwe van ir. Baudart en de K. L. M. Ir. Baudart is by het vliegtuigongeluk met de Ooievaar op 6 December 1931 op het vliegveld te Bangkok om het leven ge komen, toen dit vliegtuig, na 1600 M. op het veld te hebben getaxied, tegen een dijk van 50 c.M. hoogte aanvloog en daar bij over den kop sloeg. Ir. Baudart, die een zeer behoorlijke betrekking bekleedde in dienst van de Siameesche regeefing, waar aan echter geen pensioen verbonden was was kostwinner voor zijn echtgenoote en 2 minderjarige kinderen, die na het on geval de K. L. M. aansprakelijk hebben gesteld voor de door hen geleden schade Bij die actie hebben zij gesteld, dat er gro ve schuld aanwezig is geweest bij de pilo ten, doch ook bij de K. L. M. De Haagsche rechtbank heeft de wedu we die mede voor haar kinderen optrad, echter met-ontvankelijk verklaard in deze vordering, o.m. op grond, dat aan deze actie kon worden tegengeworpen het ver- voercontract tusschen K. L. M. en ir. Bau dart volgens hetwelk laatstgenoemde af stand heeft gedaan van een eventueel vor deringsrecht voor zijn nagelaten betrek kingen. Verder was het vonnis gebaseerd op de overweging, dat er tusschen schuld van de K. L. M. en het ongeval geen oor- zakelijk verband bestaat. Mr. Beerman uit Rotterdam, voor de weduwe optredend, achtte dit vonnis on juist gewezen, hetgeen hij uitvoerig #r menteerde. Pleiter hoopte, dat het Hof alsnog de t gestelde vordering zal toewijzen. Prof. mr. B. M. Telders, voor de Kt u pleitend, concludeerde tot bevestiging 'v het gewezen vonnis. Het arrest van het Hof volgt later. HET ONGELUK VAN DE CITY op KHARTOEM. Het relaas van den geredde bestuurder. Gistermiddag is de nog overlevende va het ongeluk van de City of Khartoem in g haven van Aleandrië, de bestuurder Wiisoe door de politie gehoord over de oorza^ van de ramp. Wilson zeide dat alle drie motoren pW seling en gelijktijdig stil stonden, toen Mi zich 200 meter boven de oppervlakte Vta de zee bevond en gereed was om te dalen Hy nam dadelijk alle maatregelen om m een glijvlucht over te gaan maar de schroe- ven die hy hiertoe in beweging moest stel. len bleken met de motoren te hebben m] stopt en er was niets aan te doen dan te trachten zoo vlot mogelijk op het water te dalen. In precies 16 seconden viel het toe stel echter vrijwel loodrecht naar beneden en sloeg het op het water te pletter. Wils,#, had zich uit de open cockpit weten e be- vrijden en hij ging boven op de staart zit- ten, maar na een kwartier verdween het vliegtuig geheel in de diepte. Hij had zich 8 u. lang zwemmende en op zyn rug liggende drijvende weten te houden tot het oorlogj. schip Brilliant naderde. Hij riskeerde over varen te worden maar bleef zoo dicht mo gelijk in de buurt en zijn schreeuwen werd door een der uitkijks gehoord, waarop hij werd opgepikt Hy heeft 10 dagen in het ziekenhuis gelegen, maar voelde zich nu weer goed. De voorzitter van de commissie die het verhoor afnam zeide dat hy thans nog niets over de waarschijnlijke oorzaak van de ramp kon zeggen, maar dat hü binnen 14 dagen een rapport zou indienen. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 13 Jan. 1936. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen per 100 K.G. 2.20—2.70; Andij- vie per 100 stuks 0.502.40; Appelen per 100 pond 39; Bloemendaler kool 1— 3, Bloemkool le s. 811 en Boeren kool 1.9010.50, alles per 100 stuks; Gele kool per 100 K.G. 15.40; Groene kool 15 en Knolselderie 25.20 per 100 stuks; Koolrapen per 100 K.G. 2.80; Peren per 100 pond 2.506; Prei 3— 7, Pieterselie 4.10 p. 100 bos; Roode kool per 100 K.G. 39.50; Selderie per 100 bos 4.506; Spinazie per bak 3242 ct, Spruiten per 100 pond 37; Tomaten per 100 pond 410; Uien per 100 K.G. 13; Wortelen per 100 K.G. 0.W— 2.30; Wortelen per 100 bos 412; WA- lof le s. 4.50—7, 2e s. 2.50—3.50 per luO pond. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 14 Jan. 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 141.100 K.G. PURMEREND, 14 Jan. 1936. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 28000 K.G. Hoogste prijs f 18. Handel matig. Kaas. 3 stapels Kleine boeren 19.50 per 100 K.G. met rijksmerk; 331 K.G. Boter 1.60—/ 1.65 en Weiboter f 1.45 per KG.; 450 stuks Runderen, w.o.: 295 vette koeien 38-48 cent per K.G., 95 Geldekoeien 80— 135, 45 Melkkoeien 110—175, 25 Stieren 3644 cent per K.G. handel matig; 8 Paar den 60130, handel stug; 77 Vette kal veren 3055 cent per KG.; 257 Nuchtere kalveren: slacht 511 en fok 8—/ 13, handel vlug; 174 Vette varkens (slacht) 3638 cent per K.G., 33 Magere varkens 16—26; 244 Biggen 8—15, 883 Scha pen 1019; 16 Bokken 3—9, handel matig; Kipeireen 3.754.25, Eendeieren 2.25 per 100 stuks; Piepkuikens 6065 ct, Oude kippen en hanen 3045 ct. per K.G.; Konijnen 0.40—1.90 en Eenden 25—80 ct per stuk; Duiven 40 cent per paar; 876 Kip peneieren A 3.704. Coöp. Centr. Eierenveiling Purmerend GA Afd. eieren. 85000 stuks Eendeieren 2.75— 3.85 en 80.000 stuks kippeneieren, waar van de prijzen als volgt: 7080 K.G. 4-50 5.10, 65—66 4.10—4.30, 63—64 4- 4.20, 60—62 3.70—4.10, 58—59 3.70- 3.90, 56—57 3.70—3.80, 53—55 3.60— 3.80, 50—52 3.50—3.60. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Jan. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt; 950 K.G. Aardappelen: Blauwe Eigenhei mers 3. Bevelanders 2.20; 14000 KG. Uien: gele nep 3.50, gele drieling 6090 cent, gele uien 1.4C2, grove f 1J0— 2.30; 36000 K.G. Roode kool 1—/ 7 90; 29000 K.G. Gele kool 1.10—7.70; 33000 K.G. D. witte kool 0.70—/ 5.30, alles pet 100 K..G; 1300 stuks Andijvie 0.901-®® en 3000 stuks Ruige gele kool 0.80—/ 2.80. EIERENVEILING TEXEL. TEXEL, 13 Jan. 1936. Op de heden ge' houden eierenveiling waren in totaal 3844* stuks kipeieren aangevoerd, waarvan prijzen als volgt: 5862 K.G. (per 100) 38° 4.10, 62—64 4—/ 4.20, 64—70 4.10— 4.80, 50—56 ƒ3.403.70. TEXEL, 13 Jan. 1936. Op de heden ge' houden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 2 Koeien 100—/ 120; Kalveren 10—20; 4 Rammen 15—/ 13 en 20 Biggen 9—16. WARMENHUIZEN, 13 Jan. 1936. Ro°d* kool 2e s. 4.20—6; Gele kool 2e s. 8-10' Aanvoer: 225 K.G. Roode kool en K.G. Gele kool. NOORDSCHARWOUDE, 13 Jan. 1500 K.G. Uien: grove 1.80, uien drielingen 70—80 cent en Ge'e Nep 2 8°^ 3.80; 800 K.G. Roode kool (doorscho 5.70, alles per 100 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7