DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 2)agetijksch Keeren de strijdkansen in Afrika? ^Buitenland No. 12 Woensdag 15 Januari 1936 138e Jaargang De Abessiniërs drijven aan het Noordelijk front de Italianen in moeilijkheden. Een groot en verbitterd gevecht om de steden Aksoem en Makalle. De algemeene toestand. f, 'Adoea Aksoem \Ab20 o pondan $gk otd Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Een samenvattend overzicht van den mi litairen toestand levert volgens de Abes- sinische opvattingen het volgende beeld op: De positie der Italianen wordt zoowel in het Noorden als in het Zuiden van dag tot dag moeilijker. Aan het Noordelijk front hebben de in den laatsten tijd ingetreden regens aan Italiaansche zijde vrijwel iede re terugtrekkende manoeuvre onmogelijk gemaakt. Evenmin kunnen troepenver plaatsingen uitgevoerd worden. De Italia nen hebben zich teruggetrokken in ver sterkte en vergroote blokhuizen, die met machinegeweren zijn toegerust. Teneinde onnoodige verliezen te voorkomen valt het Abessinische leger de Italiaansche stel lingen niet meer met groote troependeta chementen aan. Men is in Abessinische mi litaire kringen van opvatting, dat deze Ita liaansche verdedigings punten zich vroeger of later zullen moeten overgeven, daar voorziening met het noodige uit het ach terland vrijwel is uitgesloten. Alle wegen zijn in moerassen veranderd; alles blijft in den modder steken. De pogingen der Ita liaansche troepen zich met steun van artil lerie en vliegtuigen in deze moeilijke si tuatie te handhaven hebben weinig kans op succes, daar het overhaaste optreden talrijke fouten heeft veroorzaakt.' Aan Abessinischen kant is het tot dus verre mogelijk geweest de troepen steeds door reserves te doen aflossen. Ondanks de over het algemeen te constateeren stag neering van den bewegingsoorlog wordt in het gebied van Makalle en Aksoem nog steeds fel en voor beide partijen met groo te verliezen gestreden. De van het Zuide lijk front ontvangen berichten doen con- cludeeren, dat de Italianen na de ontrui ming van Ogaden hun voorgenomen op- marsch naar Bali weer met koortsachtigen ijver voorbereiden. Bij de beoordeeling van de kansen moet men voor oogen hou den, dat de afstand van Dolo, het uitgangs punt van het Italiaansche ofensief, tot Ad dis Abeba, hemelsbreed, 600 K. M. be draagt. Een aanval zou aanvankelijk gaan over 'n streek van bijna 250 K.M. lengte door doorweekte gebieden, vol ziektekieme. Vervolgens zou het offensief stuiten op hooge bergreeksen, waarin omstreeks 160.000 man Abessinische troepen in goed verschanste stellingen gereed staan, om aan den Italiaanschen aanval der hardnek- kigsten tegenstand te bieden. Door buitenlandsche militaire deskundi gen wordt sterk betwijfeld, of het Italiaan sche leger er in kan slagen voor het begin van den grooten regentijd aan het Zuide lijk front 250 K. M. van het moeilijkste terrein al strijdende te bezetten. Daar komt bij, dat Ras Desta reeds thans met zijn leger in het gebied van Dolo momen teel tot tegenaanvallen overgaat. Geduren de de beide laatste regenlooze dagen is het tot een intensiever vorkenningsactie der Italiaansche vliegers gekomen. Deze actie strekte zich aan het Noordelijk front uit tot Dessie en aan het Zuidelijk front tot Sarabaneh. De strijd om Aksoem en Makalle. Nog steeds woedt de strijd om de beide steden Aksoem en Makalle in on verminderde mate voort en de gespan nen verwachting omtrent den afloop van deze felle worsteling stijgt in de Abessinische hoofdstad meer en meer. Een onophoudelijke stroom van over winningsgeruchten houdt de opwinding gaande, maar maakt het moeilijk een nauwkeurig beeld te krijgen van de ac- tueele ontwikkeling van de strijdopera- ties. Uit hetgeen gister te Addis Abeba ver luidde, kan als het waarschijnlijkste gemeld worden, dat de positie van Aksoem voor de Italianen inderdaad moeilijk houdbaar gchii t te worden. Zoo wordt gemeld, dat de linkervleugel van het Noordelijke Abessini sche leger aan de Westzijde er in geslaagd is voorbij de stad te trekken en zich thans op 10 K.M. achter den rug van den vijand, die hier gelegerd is, bevindt. Wanneer dit waar blijkt, is dit een bericht van groot belang, aangezien dan de verzorging van het garni «oen van Aksoem met levensmiddelen en munutie door de Abessiniërs zou worden af gesneden. Verder wordt gemeld, dat Ras Seyoem met zijn troepen de berg Galila, op 20 K.M. ten Zuid-Oosten van Aksoem be reikt heeft, zoodat een aanval op de Heilige Stad gericht kan worden van twee kanten tegelijk, hetgeen tot een beslissend gevecht zou kunnen leiden. Wat Makalle betreft, in de hoofdstad deden Dinsdagmorgen wederom geruchten de ronde, die met stelligheid den val der stad wisten te melden. Hieraan werd toegevoegd, dat de Italianen langzaam uit de voorste stellingen terugtrekken, zonder meer strijd te leveren, aangezien de verzorging der troepen met levensmiddelen en munitie door den uiterst slechten toestand der wegen achter Makalle het aangaan van groote ge vechten onmogelijk maakt en deze gevech ten bij een standhouden niet vermeden zou den kunnen worden. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat Italiaansche bombardementsvliegtuigen gis teren een aanval hebben gericht op Sokota, de grootste stad ten Noord-Westen van Des sie, in de provincie Lasta. De tien toestellen wierpen brand- en gasbommen uit en slaag den er in de stad vrijwel geheel te ver- woetten. Het aantal dooden moet zeer groot zijn; ook onder, de Abessinische reserve troepen, die hier lagen, zouden veel dooden gevallen zijn. De kerk dér stad ligt in puin. Het bombardement van Sokota. Omtrent dit bombardement zijn te Addis Abeba thans de volgende nadere bijzonder heden ontvangen: Reeds eenige dagen, feitelijk sinds de Ita lianen met terugtrekkende bewegingen be gonnen zijn, hebben Italiaansche bombarde mentsvliegtuigen de stad bestookt. Thans is er van de geheéle stad vrijwel niets meer over. Bij de bombardementen werd ook ge bruik gemaakt van gasbommen. Zoo werden kort nadat een eskader wederom een aantal gewone bommen op de stad en de omge ving had geworpen, door een terugkeerend vliegtuig drie groote gasbommen neerge worpen, die onder de niets vermoedende be volking, die na het aftrekken der vliegtuigen r.aar de granaattrechters was gaan kijken, groote ellende hebben veroorzaakt. Tien personen werden door het gas blind, terwijl vele anderen zware brandwonden bekwamen. De vernielde kerk was gewijd aan de Heilige Maria. De bommen vielen op het bedehuis juist op het oogenblik, dat daar vele geloovigen aanwezig waren. Tien dezer kerkbezoekers zouden letter lijk in stukken gescheurd, terwijl acht anderen zwaar gewond werden. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de activiteit der Italiaansche vliegers aan het Noordelijk front dagelijks toeneemt. Gisteren is wederom een vliegtuig gezien ten Oosten van Makalle. Twee andere toe stellen vlogen over het in de richting van de Soedangrens gelegen gebied van Amba Birkoetan. De organisatie van de bezette gebieden. Van Italiaansche zijde wordt medege deeld: In verband met het bestuur van de be zette gebieden zijn verschillende problemen gerezen inzake de veiligheid en het ver goeden van schade, ontstaan door den oor log, vooral door den vijand, die bij het terug trekken alles vernielde. De Italiaansche autoriteiten doen alles om de bevolking te bevoordeelen, die loyaal blijft aan Italië. Hulp in geld en natura is verleend, ver nielde huizen en kerken werden hersteld, scholen voor de inlandsche jeugd werden opgericht en snel werden vele sanitaire in-' richtingen ingericht, vooral voor kinderen, waarvan de hygiënische en gezondheids toestanden zeer betreurenswaardig waren. Geneeskundige posten werden ingericht te Adoea, Aksoem, Adigrat en Makale en elders en steeds worden deze druk door de inboor lingen bezocht. Verder worden thans me dische karavanen georganiseerd, die de zieken in de meest afgelegen dorpen zullen opzoeken. Binnenkort zullen de bezette gebieden op hetzelfde beschavingspeil worden gebracht als Erythrea. Een Italiaansch bericht uit Makalle. Het agentschap Stefani meldt uit Makalle: De onderwerping van Abessinische krijgs lieden blijft in versneld tempo voortduren. Zij behooren tot korteling aan het front na Mo^oto As n» «ra tiüks"'' HA&TAi'- ï&EDJAH; V.#.?/ jMBUNAt ui,, 214* IA* lange marschen aangekomen troepen uit het centrum van Abessinië. Om te ontsnappen aan de strenge bewaking van de krijgshoof den melden zij zich in kleine groepen bij onze linies aan. Zij vragen bescherming en klagen over de slechte behandeling, die de hoofden hen doen ondergaan. De stemming in Egypte. Er blijft te Cairo een gevoel van politieke spanning hangen. Men is er van overtuigd, dat Engeland den oorlog niet wil, maar ziet toch, dat voorbereidingen noodzakelijk zijn met het oog op de onberekendbaar- heid van de Italiaansche politiek. Iets der gelijks schijnt de Britsche Hooge Commis saris ook te hebben verklaard in intiemen kring. Hoeezer men algemeen het gevoel heeft, dat voorbereidingen wel eens niet overbo dig kunnen blijke, wordt wel getoond, door de omstandigheid, dat de vrouwelijke le den van de Britsche kolonie opgeroepen zijn vrijwillig cursussen te volgen voor verpleging van' zieken en gewonden. Ook zijn voorbereidingen getroffen om de vrou wen en kinderen der Britsche kolonie zoo noodig snel te kunnen overbrengen naar Luxor, aangezien in geval van ernstige luchtaanvallen op Alexandrie en Cairo mo gelijk geacht worden. Aan den anderen kant acht men hier de kansen der Italianen in Abessinië zeer slecht. In toonaangevende Egyptische kringen heeft en van den aanvang af de opinie doen hooren, dat het den Italianen niet gelukken zou militair een eclatant succes te bewerkstelligen. Thans hoort men deze meening vaker en algemeener verkondigen. Ook in Engelsche kringen komt men meer en meer tot deze opvat ting en spreekt men de hoop uit, dat de militaire ontwikkeling in Abessinië er wel licht toe zal oijdragen Egypte voor conflic ten te behoeden. HET BOMBARDEMENT VAN DE ZWEEDSCHE ROODE KRUIS- AMBULANCE. Zweedsche protestnota te Rome overhandigd. De Zweedsche minister van Buitenland sche Zaken heeft medegedeeld, dat de Zweedsche gezant te Rome Dinsdag de Italiaansche regeering een nota heeft over handigd in verband met het Italiaansche bombardement op de Zweedsche Roode Kruis-ambulance bij Dolo. In deze nota wordt o.m. verklaard: De Zweedsche regeering heeft de overtuiging, dat de Zweedsche ambulance het doelwit is geworden van oen directen aanval door de Italiaansche vliegers. Aangezien het hier Zweedsche onderda nen betreft, die in overeenstemming met het Verdrag van 1929 in zake de verbete ring van de situatie van in een oorlog ge wonden en zieken, een humanitair werk verrichten, welke door Italiaansche vlie gers werden aangevallen, ziet de Zweed sche regeering zich verplicht tegen dit in cident bij de Italiaansche regeering zeer krachtig te protesteeren. Nopens de werkzaamheid der Zweedsche ambulance is niet gebleken, dat zij zich heeft schuldig gemaakt aan het misbrui ken van het Roode Kruisteeken. Alle des betreffende suggesties zijn door de Zweed sche leden der ambulance met nadruk on juist genoemd. De Zweedsche regeering heeft geen aan leiding te twijfelen aan de waarachtigheid van deze Zweedsche getuigenverklaringen. De Zweedsche regeering neemt kennis van het leedwezen der Italiaansche regee ring, dat Zweedsche onderdanen door het bombardement zijn getroffen en verwacht, dat een onderzoek naar de verantwoorde lijkheid voor het bombardement met spoed door Italië zal worden ingesteld. De Zweedsche regeering behoudt zich het recht voor haar eischen, welke zij ge rechtvaardigd acht, later kenbaar te ma ken. Tegenspraken vanuit Italië. Het agentschap Stefani publiceert de volgende mededeeling: De buitenlandsche pers blijft onware- of tendentieuze berich ten verspreiden over het Italiaansch-Abes- sinische geschil. Het bericht over het zen den van een commissie van onderzoek van den Volkenbond naar Abessinië is van de zelfde soort als dat over de z.g. dringen den wensch naar vrede van Italië. Er moet dus gepreciseerd worden, dat het verzoek een commissie van onderzoek te zenden door den Negus naar voren is gebracht, terwijl Italië tot dusver te dien aanzien geen enkele beslissing heeft genomen. Het eenige, wat zeker is en wat iedereen kan constateeren, is dat de militaire ope raties zich normaal ontwikkelen. Maar die berichten worden niet alleen door de dag bladen, doch ook door de agentschappen verzonnen. Zoo heeft gisteravond een agentschap te Parijs het bericht bepubli- ceerd, dat ambassadeur Cerutti Laval de verzekering zou hebben gegeven, dat zelfs in geval Geneve de sancties mocht uitbrei den Italië 'geen aanval zou doen op Grcot- Brittannië en niet uit den Volkenbond zou treden. Terwijl hij Italië niet het voornemen heeft wie het ook zij aan te vallen, hetgeen niets nieuws is, is het toch overdrijving te beweren, dat Italië voor altijd aan den den Volkenbond gesmeed is. Italië behoudt zijn volledige vrijheid van handeling en zal de gedragslijn volgen, die zij het beste zal oordeelen al naar de omstandigheden. Wat de eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad betreft kan nog niet na der aangegeven worden, of de Italiaan sche gedelegeerde daaraan zal deelnemen of niet. In dit opzicht is nog niets besloten. Men gelooft trouwens, dat men in deze a.s. vergadering te Geneve tot niets concreets zal komen. Een ander teeken voor de systematische lastercampagne van den kant der buiten landsche bladen tegen Italië ligt in het feit, dat men wederom begint nadruk te leggen op feiten, die reeds verscheidene malen tegengesproken zijn. Zoo spreekt men weer van concentratiekampen en desertie in Zuid- Tirol, men beweert dat Makalle heroverd is door de Abessiniërs en dat de stad door de Abessinische troepen zou zijn omsingeld, terwijl de Italiaansche troepen zich zouden hebben teruggetrokken. Deze beide berichten zijn reeds herhaaldelijk tegengesproken. De waarheid is, dat de z.g. massa-desertie beperkt is gebleven tot enkele gevallen, die zich sporadisch hebben voorgedaan bij niet- inheemschen, die uit vrees onder de wapene te worden geroepen, de grens overgetrokken zijn, hetgeen altijd en in alle landen voor komt. Gegeven het zeer kleine aantal deser teurs heeft dit feit geen enkel belang. Wat de herovering van Makalle betreft is het overbodig te bevestigen, dat deze plaats zich solide in ons bezit bevindt en een centrum vormt van de bevelvoering en van de bur gerlijke bestuursinstanties. DE LIQUIDATIE VAN DEN JOODSCHEN EIGENDOM. Uitvoering der Neurenberger wetten. De „Neue Zuercher Zeitung" publiceert een beschouwing over den toestand in Duitschland van de hand van een in Duitschland wonend Zwitser, die, naar het blad verzekert, in staat is dien toestand te overzien. De economische crisis in Duitschland aldus deze zegsman wordt bespoedigd se dert de afkondiging der Neurenberger wet ten. De bevolking staat onder den druk van het schaarscher worden der levensmiddelen, het dalen der inkomens en het toenemende ontslag in verschillende bedrijven, en de uitwerking van dat alles is waar te nemen in 't stijgend aantal zelfmoorden en failliet verklaringen. In 1933 heeft de Duitsche re geering het dalen van het getal zelfmoor den verklaard als symptoom van de verbe tering in den economischen toestand ten gevolge van het nieuwe regime: thans wor den de zelfmoordcijfers niet meer of niet meer duidelijk bekend gemaakt. Maar zoo merkt de zegsman van het Zwitsersche blad op daardoor kan men de taal der overlijdensadvertenties niet verbloemen. In Berlijn b.v. was het aantal zelfmoor den tot de lente van 1935 kleiner dan in 1934; sedertdien is het echter snel gestegen en in de laatste maanden was het 20 pCt. hooger dan de cijfers van het vorige jaar aangeven. In hoeverre hier motieven van anderen aard gelden, is niet gemakkelijk na te gaan, maar wel is het zeker, dat de uitvoering der Neurenberger wetten, die voor zoovele Jo den de vernietiging van hun bestaan betee- kent, in sterke mate verantwoordelijk is voor deze zelfmoord-epidemie. Tot deze con clusie komt de zegsman van de „Neue Zuer cher Zeitung". Het stijgen van het aantal faillissemen ten wordt door de nationaal-socialistische pers zelve gekenmerkt als een gevolg van de „zuivering" van het economische leven van Joodschen invloed. De stroom van ad vertenties, waarin Joodsche zaken of aan- deelen in Joodsche zaken ter overneming Italiaansche tegenslagen aan het Noordelijk front. (Dag. Overzicht). De Russische militaire begrooting aangenomen. (Buitenland). Het Japansche bezwaar tegen de voortzetting der vlootconferentie. (Buitenland). Cholera-epedimie te Bombay. (Bui tenland). Zware mijngas-ontploffing in Ja pan; reeds 18 dooden geborgen. (Bui tenland). Twee geheime distilleerderijen ont dekt te Hengelo. (Binnenland.) Nu de wet op de uitverkoopen van kracht is (Rechtszaken.) Onze reis-ministers vertellen. (Bin nenland). Het ongeval van prof. Veraart. (Binnenland.) De oudste heilsoldaat begraven. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) worden aangeboden en het groote aantal dergenen, die, na uit hun betrekking te zijn verdreven, in hun levensonderhoud trach ten te voorzien door op dit gebied te bemid delen, getuigen van den groeienden druk, waaraan het Joodsche bezit in Duitschland is onderworpen. De methoden, die worden aangewend voor de liquidatie van den Joodschen eigendom, zijn reeds goed bestu deerd en verheugen zich in den actieven steun van officieele en partij-instanties, hoe zeer ook het ministerie van economische zaken en de Rijksbank deze actue trachten te remmen. Dr. Schacht, aldus het Zwitser sche blad, doet dat niet uit vriendschap voor de Joden, maar uit gerechtvaardigde bezorgdheid voor zijn positie en vooral in het besef, dat iedere poging tot het verkrij gen van de zoo noodzakelijke buitenland sche leening moet mislukken of althans ernstig belemmerd wordt door de campagne tegen de Joden. Bij den aanval op Joodsche zaken is de methode in het algemeen deze, dat de stel ling eerst „stormrijp" wordt gemaakt door het opstellen van S.A.-posten voor de betref fende winkels, het verbod van koopen in deze zaken en door het fotografeeren van koopers. Een illustratie van deze strategie levert het geval van den Berlijnschen bur gemeester dr. Sahm, die in moeilijkheden raakte, doordat voor zijn huishouden inkoo- pen werden gedaan in Joodsche winkels. De inkoopen werden met cheques betaald en employé's van de bank, waar de cheques werden aangeboden, stelden de partij van de zaak in kennis. (Merkwaardige handha ving van het bankgeheim!, voegt de zegs man hieraan toe.) Wanneer de cliëntèle door deze voorbe reidingen verjaagd is en omzet en waarde van de zaak derhalve zijn gedaald, gaat ook de meest vasthoudende eigenaar meer voor verkoop van zijn winkel of zaak voe len. Ook zijn Arisch personeel, dat meestal zijn werkgever niet verlaat, zal er bij hem op aandringen, dat hij tot verkoop overgaat, om insolvabiliteit te voorkomen. Het spreekt vanzelf, dat de gegadigde bij de onderhandelingen wijst op de gedaalde waarde, de slechtere omstandigheden, het wegblijven der cliëntèle enz. Volgens den zegsman is ook nog van belang de vraag, of de gegadigde persona grata is bij de par tij-instanties. Men kan wel aannemen, dat de verkoopsprijs in den regel bescheiden zal zijn. Desniettemin verschijnen in de pers nog waarschuwingen aan het adres van on ervaren koopers, opdat die niet het slacht offer worden van den Joodschen verkooper, die vóór zijn vertrek naar het buitenland „een laatsten grooten slag wil slaan". Men heeft zelfs reeds geëischt, dat de emigree- rende verkooper een deel van zijn vermo gen in Duitschland zou moeten achterlaten, opdat de Arische kooper, die zich bedrogen ziet, verhaal zou kunnen hebben. Meestal, aldus besluit de zegsman van de „Neue Zuercher Zeitung", heeft het gebrek aan kapitaal tot gevolg, dat de koopprijs eerst in vele termijnen kan worden vol daan. TWEE DOODEN, EEN GEWONDE. De Duitsche opperwachtmeester der gen darmerie uit Koehlen, genaamd Billert, los te tijdens een twistgesprek met cafébezoe kers in Geestenseth, nabij Bremerhaven, verscheidene schoten. Een persoon werd zoo ernstig getroffen, dat hij kort na opne ming in het ziekenhuis is overleden, terwijl een tweede persoon ernstig werd verwond. Voor hem bestaat echter geen levensgevaar. Tenslotte richtte Billert het wapen tegen zich zelf en loste een schot, waardoor hij doodelijk werd getroffen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1