DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japan uit de vlootconferentie. De oorlog in Oost-Afrika. QxtqeÜiksch No. 13 Donderdag 16 Januari 1936 138e Jaargang De indruk in Londen en Amerika. - Een verklaring van Lord Monsell. De offic:ë:le bekendmaking. Buitenland. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In de zitting van de vlootconferentie van gister heeft de Japansche delega tie officieel medegedeeld, dat Japan zich terugtrekt uit de vlootconferentie. De Japansche delegatie zal derhalve aan de op heden vastgestelde zit ting van de eerste commissie der con ferentie niet meer deelnemen. De indruk in Amerika. Het uittreden van de Japansche delegatie uit de vlootconferentie wordt in Amerika ten zeerste betreurt, aangezien de Ameri- kaansche regeering gaarne verhoogde uit gaven voor bewapening ter zee zou hebben vermeden. Voorloopig onthoudt de regee ring zich echter van het leveren van com mentaar of het bekend maken van een standpunt. Het is echter opmerkelijk, dat de minister van marine gisteren aankondigde, dat hy dit jaar slechts een klein deel van de oorlogsvloot naar de Oostkust zou zen den en de hoofdmacht in den Stillen Oceaan gestationneerd zou houden. Een verklaring van Lord Monsell. Als voorzitter van de conferentie, heeft de eerste lord der admiraliteit, lord Mon sell een uiteenzetting gegeven van de hou ding der Britsche delegatie ten opzichte van het Japansche voorstel, dat naar voren is gebracht in de eerste commissie van de vlootconferentie. In deze gisteravond afge legde verklaring zeide hij, dat volgens de opvatting der Britsche delegatie de vloot- sterkte niet kon worden afgemeten naar de aantallen oorlogsschepen, zonder reke ning te houden met andere factoren, als de afgelegenheid van de vlootbases en de voor zieningsbronnen benevens de kwetsbaarheid der verbindingswegen. Een mogendheid met over de geheele wereld uitgestrekte verantwoordelijkheden moet haar vloot- krachten wijden aan de bescherming der zeeverbindingen en moet derhalve meer strijdkrachten bezitten dan een mogend heid, die in staat is alle vlootstrijdkrachten in of nabij haar thuiswateren te houden. Derhalve achtte de Britsche delegatie het voorstel een gemeenschappelijke hoogste limiet van toepassing te doen zijn, hetzij op het Britsche Gemeenebest, de Ver. Staten en Japan, hetzij op alle mogendheden niet in overeenstemming met de defensie-ver- eischten van het Britsche rijk en was zij het eens met de Ver. Staten, dat het onmogelijk is te handhaven, dat gelijke bewapeningen gelijke veiligheid geven. Wanneer het Ja pansche voorstel algemeen zou worden toe gepast, zou dat beteekenen, dat ieder land, hoe klein ook, zijn hulpbronnen en hoe klein ook zijn verantwoordelijkheden, niet alleen het recht zou hebben zijn vlootsterkte op te bouwen tot een gelijke sterkte als van zijn buren, maar aangemoedigd zou kunnen worden zoo te handelen. Aldus zou het plan zeer wel een aansporing kunnen vor men voor algemeene stijging van den aan bouw onder de mogendheden die op het oogenblik kleine vlooten bezitten. De Brit sche regeering en het volk staan in niets bij Japan achter, wat het verlangen betreft een algemeene vermindering te zien der vlootbewapeningen, maar een dergelijke vermindering moet tot stand gebracht wor den door een methode, die fair is voor al len en de veiligheid van niemand aantast. Een verklaring van de Japansche delegatie. De Japansche delegatie ter Londensche vlootconferentie heeft gisteravond een lange verklaring uitgegeven betreffende haar uit treden uit de conferentie en ter verdediging van haar voorstel tot instellen van een ge meenschappelijke hoogste limit met vermin dering of afschaffing van offensieve bewa peningen als de meest logische methode een toestand te bereiken van niet bedreiging en non-agressie, waarbij een versterkt gevoel van veiligheid zou leiden tot een voortschrij dende ontwapening. De indruk in Londen. Het uittreden van de Japansche delegatie uit de vlootconferentie, heeft, ofschoon niet onverwacht gekomen, levendige teleurstel ling in Londen gewekt. In kringen, die in nauw verband staan met de conferentie wordt de opvatting tot uiting gebracht, dat de onuitvoerbaarheid van het Japansche voorstel het beste aangetoond wordt door het eenvoudige feit, dat het onaanvaardbaar werd geacht door allen, die aan de bespre kingen deelnamen. Men vindt het een ongelukkige omstan digheid, dat de Japansche delegatie naar de conferentie toegekomen is met zulke weinig ruimte latende instructies. Algemeen heeft men de indruk, dat de vorm van het Ja pansche voorstel ingegeven is door een te scherp in het oog houden van eigen behoef ten en een te weinig rekening houden met wat andere mogendheden noodig hebben. Dit wordt toegelicht door het feit, dat de delegatie, terwijl zij de nadruk legt op haar bezorgdheid voor het verkrijgen van afschaffing van offensieve categorieën van vlootbewapening, de onderzeeërs van deze categorieën uitsluit. Men verheelt zijn teleurstelling niet, dat de Japansche delegatie niet bereid was te blijven om een overeenkomst te bespreken, die zou voorzien in een openhartige uitwis seling van inlichtingen en die een oplossing zou geven voor verschillende problemen van kwalitatieve ontwapening, die nog door de conferentie moeten worden behandeld; zulks te meer daar de Japansche delegatie met groote. consideratie is behandeld en de conferentie de meest volledige bespreking heeft toegestaan van haar voorstel in vijf van de tien zittingen, die tot dusverre ge houden zijn door de eerste commissie en voorts daaraan een vrijwel uitsluitende be spreking gewijd heeft in een zitting van de leiders der degelaties. In conferentiekringen echter wordt de hoop krachtig gevoed, dat het terugtrekken van de Japansche delegatie uit het verdere werk van de conferentie niet zal leiden tot verwijten of een nadeelige invloed zal uit oefenen op de betrekkingen van de mo gendheden, met betrekking tot andere vraagstukken. De Japansche delegatie heeft zelf ver klaard: „Ondanks het feit, dat wij ons van de conferentie terugtrekken is het verre van ons den geringsten wensch te gevoelen een bewapeningswedloop aan te gaan. Wij zijn vastbesloten evenals tot dusverre, er naar te streven, de zaak van den wereld vrede te bevorderen door met ijver de beste vriendschappelijke betrekkingen me. de andere volkeren te onderhouden. Het agentschap Stefani publiceert de volgende beschouwing: Den laatsten tijd legt de buitenlandsche pers op kwaadwillige wijze den nadruk op den z.g. stilstand der operaties in Oost- Afrika. Nu is het niet alleen voldoende de kaart te bekijken om zich zonder moeite er van te overtuigen, dat geen enkele stil stand ingetreden is, maar te dien aanzien zijn uit militaire bron détails en precisee ringen ontvangen, die het beste bewijs vormen voor de onwaarheid van de buiten landsche insinuaties. Het is bekend, dat Italië beschikt over twee militaire bases in Oost-Afrika, te weten Massaoea in het Noorden en Moga- discio in het Zuiden. Van Massaoea naar Asmara is een afstand van 120 K.M., van Asmara naar Makalle 290 K.M., van-onze oude grens naar Makalle 170 K.M. en van Makalle naar Dessie 270 K.M. Wat het Zuiden betreft. Mogadiscio ligt 400 K.M. van Dolo en om Cherlogoebi te bereiken moet men een afstand afleggen van 600 K.M. Men moet echter niet alleen rekening houden met de afstanden, maar ook met den aard van de bodemgesteldheid. In het Noorden bijvoorbeeld vertrekt men van het niveau der zee, d. w. z. op 0 M. hoogte en men komt eindelijk op de hoogvlakte, die een niveau heeft van 2500 of 3000 M. Hetzelfde is het geval in het Zuiden, want de bergen in Somaliland stijgen boven de vlakte uit met een niveauverschil van 2000 M. Bovendien moet rekening worden gehouden met het ontbreken van wegen. Bij deze moeilijkheden van aardrijkskun digen aard moeten nog gevoegd worden die, welke betrekking hebben op de inten dancediensten. Gegeven de hoeveelheid onzer troepen, die bestaan uit verscheidene tienduizenden manschappen moet men be schikken over een indrukwekkende ravi- taiileeringsorganisate, die tevens moet voorzien in de voeding der bevolkingen, die ons onderworpen zijn. Om bij benade ring een idee te krijgen van de ontzagge lijkheid van deze organisatie is het vol doende eraan te denken, dat iedere groep van 10.000 man dagelijks ongeveer 70 ton levensmiddelen verbruikt, waarvan een deel bestemd is voor de lastdieren, waarbij komt 100 ton munitie voor iederen dag van oorlogsactie. Om deze 10 ton te vervoeren heeft men 10 vrachtwagens noodig in verband met den toestand der wegen en de niveauver schillen. Het aanleggen van wegen, wat van kapitaal belang is, is op sommige ter reinen, vooral op brokkelige terreinen, bui tengewoon moeilijk. Men heeft dikwijls de noodige steenen moeten halen uit plaatsen die 50 K.M. verwijderd lagen. En natuur lijk, hoe grooter het contingent manschap pen wordt, hoe grooter ook de moeilijk heden worden. Dat' is de reden waarom de opmarsch in het begin gemakkelijker was, terwijl men daarentegen in dit sta dium zorg moet difagen voor het in orde brengen van het bezette terrein. Trouwens, wanneer zij, die in het bui tenland critiek uitoefenen en die critici zijn ongetwijfeld te kwader trouw eens de campagne bestudeerden van Lord Na pier in 1867, zouden zij merken, dat hij ook vertrokken is van een plaatsje nabij Mas saoea en ongeveer onze route heeft ge volgd, met dat verschil, dat zijn contingent slechts uit 35.0Q0 man bestond en beschik te over een groote hoeveelheid transport middelen, waaronder zich zelfs olifanten bevonden .Lord Napier ontmoette geen enkelen tegen stand, want keizer Theodore trok zich terug te Magdala. Ondanks dit alles heeft hij zeven maanden noodig ge had om bij deze plaats aan te komen. Nie mand, die te goeder trouw is, kan zich er dus over verbazen, dat wij niet meer heb ben verricht in zoo weinig tijd. Aan den anderen kant moet ook bedacht worden, dat koloniale oorlogen langdurig zijn. Zelfs Lord Kitchener heeft voor zijn campagne in Egypte drie jaar noodig ge had, terwijl hij toch op zijn flanken bevei ligd was en aan het hoofd stond van slechts een geringe hoeveelheid manschappen. Ten slotte moet men er aan denken, dat Italië zich bevindt voor een Ethiopië, dat enorm versterkt is door hulp van buiten. Men zou alle vreemde wapenen, die door dit land ontvangen zijn, kunnen opnoemen en zeggen wanneer en uit welke landen die oorlogswapenen in Abessinische handen zijn gekomen. Dat alles legt ons behoedzaamheid op. In geen enkele koloniale campagne heeft men een zoo groot aantal militaire troepen gebruikt. Ondanks het klimaat, ondanks de insecten, ondanks het gebrek aan water, vooral in Somaliland, genieten de Itali- aansche soldaten een zeer goede gezond heid en zullen zij voortgaan zeer goed den oorlog te voeren. Abessinië verklaart dat wederom Roode Kruisambulance is gebom bardeerd. Volgens berichten uit Abessinische bron zou aan het Noordelijk front wederom een Roode Kruisafdeeling door vliegers zijn gebombardeerd. Drie Italiaansche bommenwerpers zou den de Roode Kruisafdeeling, welke bij Waldia op ongeveer 150 K.M. ten Noorden van Dessié is gestationneerd, met bommen hebben bestrooid Twee verpleegsters zijn gewond. Alle ziekentenen zouden zijn vernield. De ambulances blijven in Abessinië. De thans in Abessinië verblijvende ver tegenwoordiger van het Roode Kruis, heeft volgens een Abessinisch bericht per tinent tegengesproken eenig voorste lte hebben gedaan of eenige verklaring te hebben afgelegd, dat de afdeelingen van het Internationale Roode Kruis uit Abes sinië zouden worden teruggetrokken tot dat Italië veiligheid tegen bomaanvallen zou farandeeren. Hij verklaarde in het geheel geen ver klaring te hebben afgelegd. Hij werkt thans aan zijn rapport, dat hij direct aan het Roode Kruis te Genève zal toezenden. Opstand in de provincie Godzjam? Asmara: (van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau) Te As mara is Woensdag het opzienbarend be richt ontvangen, dat in de provincie Godzjam een opstand tegen de regeering van Addis Abeba zou zijn uitgebroken. Geruchten over onlusten in dit gebied zijn reeds vaak te Asmara ontvangen. De provincie Godzjam, welke bij het Tsana-meer ligt, is Addis Abeba steeds vijandig gezind geweest. Eenige jaren ge leden werd de bestuurder van Godzjam, ras Hailoe, vergiftigd. Vluchtelingen uit de grensgebieden ver tellen, dat de troepen in Godzjam in op stand tegen de regeeringstroepen zijn ge komen en deze bij Dera Markes, de hoofd stad van Godzjam, een zware nederlaag hebben toegebracht. De situatie zou voor den Negus zoo hachelijk zijn, dat hij uit Addis Abeba be trouwbare troepen naar Godzjam zou heb ben gedirigeerd om dezen opstand te on derdrukken. De Zweedsche nota. Betreffende de Zweedsche nota aan Italië, waarin sprake is van een directen aanval op de Zweedsche Roode Kruis am bulance, verluidt van bevoegde Italiaansche zijde, dat de Zweedsche voorstelling van zaken, gelijk reeds herhaaldelijk uiteen gezet is, niet overeenstemt met de Ita liaansche opvatting. De Italiaansche regee ring zal de nota bestudeeren en te gelege ner tijd haar antwoord doen toekomen. Oude metalen. Het agentschap Stefani meldt: Dagelijks ziet men van alle Romeinsche stations enorme transporten vertrekken met treinen, bestaande uit dertig wagons elk, getrokken door twee of drie krachtige locomotieven: het zijn de treinen, die naar de staalfabrieken van Terni al het afval van ijzer, koper, messing, zink en lood vervoeren, dat te Rome verzameld wordt binnen het kader van den strijd tegen de sancties. De gemiddelde hoeveelheid meta len, die gesmolten wordt om te worden om gezet in wapenen en munitie, bedraagt 60.000 K.G. per dag. Tot dusverre heeft de stad Rome alleen 2% millioen K.G. oude metalen naar de hoogovens van Terni ge zonden. Genève een filiaal van Moskou. By een beschouwing van den huidigen in ternationalen toestand aldus de Tribuna moet men zijn aandacht wijden asm de ontwikkeling van het wereldprogramma van de Derde Internationale, het werktuig van de verantwoordelijke regeering in Moskou. Waarom heeft Sovjet-Rusland, na steeds de Geneefsche instelling te hebben becritiseerd, pogingen in het werk gesteld deel te nemen aan den Volkenbond? Alleen om van Genév" uit invloed uit te oefenen en de plannen van de Derde Nationale te verwerkelijken. Voor Rusland was het Vol kenbondspaleis als het ware een nieuw paard van Troje, dat diende om de bases van de oude sociale orde te ondermijnen Verraders mankeerden niet: alle werktui gen werden gerecruteerd onder de socialis ten, anti-fanscist, anti-nationaal-socialisten, partijloozen, het uitvaagsel van vrijmetse laars en joden. Zoodra het Italiaansch Abessinisch geschil uitbrak, nam Londen Moskou onder den arm, de Intelligence Ser vice sloot een bondgenootschap met de mannen van het Kremlin, die de Britsche regeering voorheen uit Londen gedreven had, Zij, die den toestand kennen, beklagen zich er over, dat het Foreign Office niet weet, wat de Intelligence Service brouwt. Eén feit kan duidelijk geconstateerd wor den: Genève is een filiaal van Moskou ge worden. Oorlogvoering met papieren kogels. Volgens een officieel rapport uit Addis Abeba hebben Italiaansche vliegtuigen de laatste dagen het gebied van Ogaden over stroomd met pamfletten in het Arabisch, waarin de galla's, en ook de Abessiniërs en de Somali's worden aangespoord zich vrij willig over te geven aan de Italianen, die hun vrijheden en voorrechten beloven. Naar verluidt zouden zelfs enkele van deze pamfletten in Britsch-Somaliland zijn neergekomen. Van officieele Abessinische zijde wordt vernomen, dat een belangrijk Abessinisch personage, Blatatesgay, die zich tegelijk met ras Koeksa aan de Italianen heeft over gegeven, door dezen verdacht wordt tegen hen te werken en gevangen gezet is op een eiland voor Massaoea. Blatatesgay slaagde er in te ontsnappen en voegde zich bij de Abessinische leger macht bij Makalé. Omtrent de ontvluchting van Blatates gay wordt nader gemeld, dat hij gevangen werd gehouden op het eiland Dahlak, voor Massoea, waarop aan het einde van de vo rige eeuw eenige Eritreeërs gevangen wer den gezet, die tegen de Italianen hadden gemuit, nadat zij aan de zijde van de Ita lianen hadden deelgenomen aan den slag bij Adoea. De gevangenen vermoordden toen alle bewakers op één na, dien zij met zich meenamen naar Addis Abeba, waar heen zij aan boord van een Arabisch schip wisten te vluchten. Eenige van hen leven thans nog in Addis Abeba. Van het Noordelijk front wordt gemeld, dat Italiaansche soldaten drie Abessinische vrouwen uit dorpen in Tembien hadden meegenomen naar hun kamp. Zij veinsden zich te schikken in haar lot, doch zij wisten zich meester te maken van het mes van 'n askari. Eén van haar dood de hiermede den man, nam het geweer, de bajonet en de munitie van den doode en slaagde er in langs kleine paadjes haar dorp weer te bereiken. Haar twee gezellin nen moesten deze dapere daad met den dood bekoopen: zij werden den volgenden dag na een korten krijgsraad terechtge steld. Vlieger-aanvallen uit Assab. Als bevestiging van de Italiaansche be richten meldt een uit Dessie afkomstig Japan uit de Vlootconferentie ge treden .(Dag. Overzicht) De oorlog in Oost-Afrika. (Buiten land). De strijdbaarheid van het Russi sche leger. (Buitenland). Zigeuners als deviezensmokkelaars. (Buitenland). Bezoek van Hitier aan Detmold. (Buitenland). Burgemeester van Delft lid der Tweede Kamer. (Binnenland). Fabrieksbrand te Schiedam. (Bin nenland). Alkmaarasche keuringsdienst voor waren blijft behouden. (Stad en Om geving.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) communiqué, dat twee Italiaansche vlieg tuigen Amba Biroe in de Danakil-woestyn hebben gebombardeerd. Zij zetten vervol gens koers naar Dabat, ten noorden van Gondar. Men weet niet, of bij het bombar dement slachtoffers gevallen zijn. Deze luchtaanval heeft een demoraliseerenden invloed op de bewoners van dit gebied ge had. De Italianen geven er thans de voorkeur aan uit Assab op te stijgen, in plaats van uit Asmara, daar het risico op deze wijze zoo gering mogelijk is en ook de navigatie minder moeilijkheden oplevert, aangezien de streek minder bergachtig is. De opstandelingen in Godjam. De vertegenwoordiger van het D.NJ3. deelt mede, dat naar te Asmara wordt ver nomen de opstandelingen in Godjam goed bewapend zijn. De vroegere heerscher van Godjam, die naar wordt gezegd vergiftigd zou zijn, heeft in de geschiedenis van Abes sinië een groote rol gespeeld. Hij onderhield nauwe betrekkingen met den onttroonden keizer Lidj Jassoe, dien hij bij zijn vlucht geholpen zou hebben. In 1932 werden Ras Hailoe en zijn oudste zoon gevangen genomen en het gerucht, dat hij vergiftigd is, is voor zijn jongeren zoon de reden geweest om zich tegen den negus te verzetten. Naar verluidt wordt de oudste zoon te Addis Abeba scherp bewaakt, aan gezien men vreest, dat hij zal ontsnappen. Abessinische nederlaag? De berichten van het zuidelijke front ma ken melding van een overwinning, welke generaal Graziani heeft behaald op de troe pen van Ras Desta, in een slag welke duur den van 12 tot 15 Januari. Volgens den vertegenwoordiger van de Piccolo te Mogadiscoe is door deze overwin ning een einde gemaakt aan den aanval van Ras Desta in de richting van Dolo. De Abbessinische troepen worden nog hardnekkig achtervolgd tusschen Ganale Doria en Dawa Parma. Graziani heeft de Abessiniërs in een aantal achtereenvolgen de felle aanvallen uit hun sterke stellingen geworpen. De Abessiniërs waren, zooals van Italiaansche zijde bericht wordt, sterk uit gerust. De Italiaansche troepen werden krachtdadig ondersteund door luchtvaart en tankafdeelingen. De vijand wordt achter volgd in het geheele Sarra-gebied en men schijnt de hoofdmacht te naderen. OPGRAVINGEN IN ITALIË. Opgravingen op het terrein, waar de oude stad Tarquinia moet hebben gestaan, hebben geleid tot de ontdekking van een aantal zeer belangwekkende en goed geconser veerde terra cotta motief beeldjes uit de tweede en derde eeuw voor Christus. Ook zijn overblijfselen gevonden van stadsmuren over een lengte van 50 meter. De muren zijn drie meter hoog. De opgravingswerk zaamheden zullen eind Januari hervat wor den. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN RUDYARD KIPLING. De lichte verbetering, die zich volgens het bulletin van het Middlesex ziekenhuis van gistermorgen had voorgedaan, in den gezondheidstoestand van-Rudyard Kipling, heeft zich gehandhaafd. HET SPOORWEGONGELUK BIJ SCHRI VENHAM. Twee dooden, 27 gewonden. Het spoorwegongeluk bij Shrivenham blijkt een ernstiger omvang te hebben ge had, dan uit de eerste berichten kon wor den opgemaakt. Tot dusverre zijn 2 dooden en 27 gewonden bekend. Onder de dooden bevindt zich ook de machinist, die in het ziekenhuis aan de gevolgen van zijn zware brandwonden is overleden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1