.38uutenCand ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 16 JANUARI 1936 BEZOEK VAN RIJKSKANSELIER HITLER AAN DETMOLD. Redevoering; in vliegtuigloods. Rijkskanselier Hitier heeft gisteravond een bezoek gebracht aan Detmold, waar hij in een vliegtuigloods een redevoering heeft gehouden. Hitier werd ingeleid door den leider van het Duitsche Arbeidsfront, Dr. Ley. Hitier heeft in zijn redevoering een over zicht gegeven van de werkzaamheden in de afgeloopen drie jaren, waarbij hij er op wees, hoe kort eigenlijk een termijn van drie jaren in een menschenleven is. Toch zijn ze ons, die er in geleefd hebben zeer lang gebleken. De geschiedschrijvers zullen voor deze drie jaren meer pagina's noodig hebben dan in menig tijdvak voor de beschrijving van tien, misschien 20, 50 of zelfs 100 jaren. Gij allen weet, aldus vervolgde Hitier, dat onze toekomst niet over rozen zal gaan, doch dat alles hard zal moeten worden be vochten en offers moet kosten. Het resul taat valt steeds hem ten deel, die staande blijft en nimmer de zenuwen verliest. Het is van geen belang, of deze of gene burger dit of dat niet heeft, doch slechts één ding is van belang: of het Duitsche volk sterk genoeg zal zijn om zich in deze wereld te kunnen handhaven. Nog iets kunnen wij uit den strijd van weleer voor de toekomst leeren, n.L: Er moet steeds een wil zijn, die den doorslag geeft Want ook indertijd zou de beweging niet hebben overwonnen, wanneer zij niet door een wil zou zijn beheerscht, wanneer niet een wil de geheele beweging met zich zou hebben opgestuwd. Hitier besprak nog de persvrijheid, waar bij hij tegenover de bandeloosheid van een belangenpers van eertijds de ijzeren dis cipline stelde van de pers van heden, voor welke geen zucht naar winst bestaat, doch welke een enkel doel heeft: het welzijn van het volk. Ten aanzien van de wereldsituatie zeide Hitier, dat Duitschland met niemand moei- lykheden zoekt, doch dat het sterk moet zijn, opdat niemand het zal kunnen aan vallen. De nieuwe vliegtuigloodsen zijn een zinnebeeld van de opstanding en weerbaar heid van Duitschland. Met vertrouwen, al dus Hitier, kunnen wij in de toekomst zien. Wij kunnen dezen weg vreedzaam gaan omdat wij sterk zijn en met trots, hoop cd vertrouwen in de toekomst zien. Hitier besloot met een beroep op de oude strijdmakkers den zelfden geest te bewa ren, welke in de gedenkwaardige dagen tot de overwinning heeft geleid en Duitsch land heeft gered. BEDDEN VOOR STAVISKY-JURY. Het wordt nachtwerk! Zaterdagavond wordt, zooals men heeft gelezen, het vonnis in de zaak-Stavisky verwacht. Of liever: de vonnissen, want het zijn immers meer dan één beklaagde, die terechtstaan. De spanning aangaande het oordeel der Jury is niet zeer groot. Het publiek stelt niet veel belang meer in den afloop van een proces, dat zoo sensationeel beloofde te zijn en dat met de berechting van een groepje personen van het tweede plan is geëindigd. Het hoofd der jury heeft den president doen weten, dat de juryleden gaarne tijdig op de hoogte wenschen te worden gesteld van het moment, waarop zij de zaal der be raadslagingen die ze immers, als ze een maal binnen zijn, niet meer mogen verlaten moeten betreden. Ze willen dit weten, omdat zij dan hun nachtgoed willen meenemen. Zij voorzien dus, dat ze wel in het gerechtshof te Aix zullen moeten over nachten. Diep doordrongen zijn ze van het gewicht hunner taak, want een der jury leden deed met een variant op Napoleon's beroemde uitspraak opmerken: „Nous avons 40 millions de Francais qui nous regar- dent De president van het Hof maakte toen de onvriendelijke opmerking, dat de juryleden niet bijeen waren c*n te slapen, maar om te delibereeren over de ongeveer 1600 vragen, welke hen zouden worden voorgelegd. Hedenochtend om tien uur is de laatste, de 53e zitting. Dan sluiten de juyrleden zich op en blijven bijeen tot zij gereed zijn. De prefectuur van politie zal twaalf bed den, toebehoorende aan de garde republi- caine, voor de twaalf juryleden doen op stellen; in de kamer naast de zaal, waar de zes plaatsvervangende juryleden zijn ge kampeerd, worden zes bedden neergezet. De maaltijden worden door het buffet :an het Paleis van Justitie geleverd. HET ONDERZOEK NAAR DE GEBRUIKEN IN DE WAPENINDUSTRIE. Beschuldigingen aan adres van Wilson. De voorzitter van de Amerikaansche senaatscommissie van Onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie, Nye, heeft in de zitting van Woensdag de beschuldi ging uitgesproken, dat president Wilson eenige omstandigheden, welke Amerika zouden hebben bewogen in den oorlog te gaan, verkeerd heeft belicht. Nye verklaarde, dat Wilson zou beweerd niets te hebben geweten van ge- Se verdragen der Geallieerden nopens een herverdeeling van Europa, wann Vereenigde Staten in den oorlog zouden ^Hiertegenover verklaart Nye, en °°k het lid der commissie Clark, dat zy zekere docu menten uit het archief van het Staa^sde^ t tement hebben gelezen, welke evanwe] n, kunnen worden gepubliceerd, welke het be w«s zouden leveren, dat Wilson en staat secretaris Lansing van deze verdragen ken nis zouden hebben gehad. Clark verklaarde bovendien, dat de advl aeur van Wilson, kolonel House, zich berei zou hebben verklaard de Vereenigde Staten in den wereldoorlog te betrekken zonder voorkennis van bet Congres, HET GROOTE RUSSISCHE LEGER. Toechatsjefski over de strijdbaar heid van het Roode Leger. De plaatsvervangend Volkscommissaris voor de Landsverdediging, de maarschalk der Sovjet Unie, Toechatsjefski, heeft in de zitting van het Centrale Executieve Comité van Dinsdagavond zijn meening gezegd over de militaire begrooting voor 1936. Spr. bekrachtigde de uiteenzetting van Molotof over de buitenlandsche politiek, waarbij hij in het bijzonder stilhield by Duitschland en Japan. Hij wees op de Duitsche luchtvaart, den wegenaanleg en het spoorwegnet in Duitschland. Met het oog op de Japansche militaire macht wees spr. op de noodzakelijkheid voor de Sovjet Unie aan beide fronten ge reed te zijn. In liet Westen en in het Oosten moet Sovjt Rusland machtige legers heb ben met groote strijdvaardigheid. De nieuwe organisatievorm van het leger. Daarom is het Roode Leger op een nieu we wijze georganiseerd. Tot nu toe hebben kadergroepen met langen diensttijd het kleinste deel van het leger gevormd. De manschappen met korten diensttijd waren veel talrijker. Thans blijft een kader van 75 van het effectief voor 2 a 4 jaren onder de wapenen. Hiermede is de strijdvaardigheid ge weldig opgevoerd. Toechatsjefski merkte op, dat „wij thans, wanneer de regeering dat wenscht, op ieder gewenscht punt een strijdvaar dige, goéd uitgeruste, gewapende macht op de been kunnen brengen." 1,3 millioen man onder de wapenen. Vervolgens besprak Toechatsjefski de toeneming der gemotoriseerde eenheden van het Roode Leger, de vestiging van nieuwe garnizoenen en de in gebruikne ming van nieuwe kazernes, de verbetering van den luchtafweer, waarbij hy er op wees, dat het Roode Leger 16.000 para chutisten telt. Het geheele effectief van het Roode Le ger bedraagt thans 1.300.000 man hetgeen 350.000 man meer is dan verleden jaar. Voor ieder wapen zijn speciale oplei dingsscholen. Er zijn 13 militaire academies en zes hooqgescholen voor militaire doeleinden. 16.000 officieren hebben de militaire aca demies bezocht. De opleiding duurt 4 a 5 jaren. Ten slotte verklaarde Toechatsjefski met nadruk, dat de strijdvaardigheid van het Roode Leger grooter is dan van ieder an der leger. DE HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. Een ernstig schandaal is in Brazilië aan het licht gekomen door de ontdekking van het feit, dat verscheidene ambtenaren van politie te Sao Paulo, die ermede belast wa ren den handel in alcaleiden te onderdruk ken, integendeel zelf groot hoeveelheden cocaïne het land invoerden. ZIGEUNERS ALS DEVIEZEN- SMOKKELAARS. Onlangs is het in een herberg te Frank fort a. d. Main tot een verwoede vechtpar tij tusschen zigeuners gekomen, waarbij drie belhamels door messteken ernstig ge wond werden. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat verscheidene zigeuners zich sedert lan gen tijd bezig houden met het systematisch smokkelen van devezen en hiermede in hun onderhoud voorzien. In een woonwagen heeft men onlangs 1200 gouden dollars gevonden. Verscheidene Zigeuners waren er in ge slaagd te ontsnappen. De deviezen werden in vele gevallen onder lompen en dekens verborgen, doch ook in de dubbele wanden van woon wagens. De politie is er inmiddels in geslaagd vier personen te arresteeren. Zij waren evenwel niet meer in het bezit van devie zen. Men gelooft, dat zy ze hier en daar hebben verborgen of bij handlangers heb ben ondergebracht. De Zigeuners trokken veelal over de Nederlandsche grens. Zij namen dan steeds deviezen mede. Ook via het Saargebied zy'n groote bedragen uitgevoerd. Ten slotte kwamen de Zigeu ners in December 1935 te Frankfort a. d. Main. Daar zijn 12 zigeuners gearresteerd. Door de vechtpartij te Frankfort, welke de politie aanleiding tot een onderzoek gaf, zijn de drie voornaamste schuldigen en drie handlangers opgespoord. In verschillende Zigeuner-woonwagen kampen zijn razzia's gehouden, waarbij verscheidene misdadigers en wapensmok kelaars zijn opgespoord. HOOG WATER TE NEUWIED. De Ryn is Woensdag bij Neuwied buiten zijn oevers getreden. Er zijn maatregelen genomen, waardoor het onmogelijk is, dat het water deelen dei- stad zou kunnen overstroomen. DE VERANDERING VAN JOODSCHE STRAATNAMEN. De gemeentebestuur van de stad Wuerz- burg in Beieren heeft medegedeeld, dat het van vele groepen burgers petities heeft ont vangen, waarin er op wordt aangedrongen, dat straatnamen als „Judengasse", „Juden- hof" enz. worden veranderd. Het gemeente bestuur verklaart, dat het aan die verzoe ken niet kan voldoen. Het is gebleken, dat alle groote steden in het Derde Rijk namen van dezen aard handhaven, daar zij worden beschouwd als een integreerend deel van de historie der steden. Wel kunnen de namen worden gewij zigd aldus vervolgt het gemeentebestuur van Wuerzburg van straten, die ge noemd zijn naar individueele Joden of met- Ariërs. (LICHAMELIJKE OPVOEDING IN ENGELAND. Organisatie over het heele land. Aan de „Times" ontleenen wy de hierna volgende conclusies van de circulaire die het Engelsche departement van onderwijs aan alle scholen heeft doen toezenden over ver betering der lichamelijke opvoeding. De circuliaire betreft lagere scholen, middel bare en technische scholen en de niet meer schoolgaande jeugd, en stelt als noodig: 1. Een intensievere organisatie van de lichamelijke opvoeding door de benoeming in ieder district, van een bepaald aantal deskundige mannelijke of vrouwelijke orga nisators, die hun geheelen tijd of een ge deelte daarvan aan dit werk besteden, tot het geven van leiding en advies aan de leerkrachten voor lichamelijke opvoeding op alle soorten van scholen; verder moeten zy de lichamelijke opvoeding, met inbe grip van sport en spel buiten de school, voor de jeugd helpen coördineeren en ver der ontwikkelen. 2. Een grooter aantal leeraren, die be kwaam zijn les te geven in gymnastische training op voorbereidend hooger, middel bare en technische school; eveneens toene ming van het aantal korte cursussen voor leeraren bij alle soorten van scholen en voor leeraren en leiders bij vrije organisa ties. 3. Een verbetering van het gehalte der lichamelijke opvoeding op lagere scholen, in het bijzonder in sommige streken. 4. Een grootere waardeering voor de noodzakelijkheid voor lichamelijke opvoe ding voor leerlingen van middelbare en technische scholen in alle stadia van hun schoolleven. 5. Een grondiger organisatie ten einde jonge menschen, die niet meer op school zijn, werkend of werkloos, in staat te stel len van bekwame leeraren en in goed in gerichte gebouwen onderwijs in de lichame lijke opvoeding te ontvangen. Het departe ment meent, dat de rijksregelen op de licha melijke opvoeding van 1933 moeten worden aangevuld met meer definitieve bepalingen vor zoover het de oudere leerlingen betreft. Het zal daarom binnenkort nadere voor schriften geven op sport en spel voor jon gelieden en mannen en voor jonge meisjes en vrouwen. Voorts ook een algemeen plan voor het ontwerpen, aanleggen en uitrusten van sportterreinen. Ten slotte herinnert het departement de plaatselijke autoriteiten haar plicht om voor de lichamelijke opvoeding te zorgen, en drukt de hoop uit, dat zij zullen samen werken met de vrije organisaties ten einde de mogelijkheden voor sport voor jongelui die niet meer op school zijn te verbeteren. De grondslagen voor een volledig en af doend systeem voor lichamelijke opvoeding zy'n thans gelegd; het is thans de taak der autoriteiten en der vrije organisaties door het geheele land om op deze grondlagen „een volledig stelsel te bouwen, dat van een onschatbare waarde zal zijn voor de ontwikkeling van een gezonde, gelukkige en krachtige volksgemeenschap". TROPENKALMTE OP CUBA. Presidentsverkiezing op Cuba vry kalm verloopen; drie dooden, eenige gewonden; dr. Gomez gekozen. ARABISCH EN AGRARISCHE GROOTMOEDERS. Bloemlezing van verzoekschriften aan bureau voor afstamming. De correspondent van de „N.R.Crt." te Berlijn meldt aan zy'n blad: In de Berlynsche voorstad Zehlendorf is aan de kerk een bureau verbonden, dat ant woord geeft op vragen om inlichtingen om trent voorouders. Hier volgt een bloem lezing uit de brieven, die dit bureau pleegt te ontvangen. Zij is ontleend aan de „Ber- liner Rundschau" van de „D. A. Z." 1. Vanwege algemeene omwenteling heb ik het officieel bewijs van mijn geboorte noodig. 2. Vanwege het opbouwen van de wet op de ambtenaren heb ik mijn overgrootmoe der noodig. 3. Daar ik in Hannover niet over kennis beschik, wend ik mij met mijn geboorte tot u. 4. Gelieve mij mijn Arabische grootmoe der te zenden met geboorte en dood. 5. Stuur mij mijn geboorte, het doel is een huwelijk te sluiten. 6. Vandaag wend ik my" tot u met een zaak, die u echter in het geheel niets aan gaat. Ik heb namelijk mijn grootmoeder noodig, maar officieel is het nog niet ver langd. 7. Ik ben een bruiloftskind. Op den dag van de bruiloft van mijn ouders werd ik geboren, mijn ouders getrouwd en ik ge- dcopt. 8. Mijn grootmoeder is ook al in de oude Gartenkirche geboren. Daar ze echter niet meer zou bestaan, vraag ik naar de be voegdheid. 9. Ik ben van agrarische afstamming, het geen u gelieve te legitimeeren. 10. Mijn schoonvader beweert, dat hij arisch is. Mondeling wil men dat niet laten gelden, maar zwart op wit kan men er niet aan twijfelen. 11. God zij dank, dat de grootmoeder bui ten-echtelijk is. Dan hoef ik niet naar het huwelijk te zoeken. 12. Dan verzoek ik u beleefd om inlich ting, of mijn doode grootvader in het over- lijdensregister daar voorkomt. Hij stierf 1821 tot 1850. 13. Helpt u mij s.v.p. aan mijn arische grootmoeder, zij moet zich in het kerkboek bevinden. 14. Ik pijnig my nu al sedert jaren af met de geboorte van mijn grootvader. Wilt u mij daarbij niet helpen? 15. Hoe de familie heet, weet ik niet, dat moet u opzoeken. 16. Het eenige, dat ik van myn groot ouders weet, <s dat zij omstreeks 1850 aan de cholera gestorven zyn. 17. Ik heb de Ariërs in de encyclopaedie opgezocht. Die wonen in Azië. Daar hebben wij geen familie, wij zijn afkomstig uit Prenzlau. 18. Mijn overgrootouders zijn in 1821 getrouwd. Daar de vrouw in 1793 is ge boren, neem ik aan, dat haar man ook in 1794 geboren is. 19. Wij zijn afkomstig uit Oost-Pruisen. Stuur al onze papieren, daar wij nu hier wonen. U heeft toch maar in de la te grij pen. ITALIAANSCHE GOEDKEURING VOOR NEDERLAND. „Giornale d'Italia" juicht het verbod optreden Lord Cecil toe. De „Giornale d'Italia" schrijft uit Rome over het door de Nederlandsche regeering uitgevaardigde verbod van optreden van lord Cecil in Nederland, dat bij dit gebaar der Nederlandsche regeering een gevoel voor internationale correctheid en neutrali teit geconstateerd moet worden. De Neder landsche regeering heeft zoo schrijft het blad den ouden Britschen agitator belet op Nederlandsch grondgebied de bedreigin gen, insinuaties en fantasieën te herhalen, die hij rondstrooit in zijn club en in de En gelsche dagbladen. DE „ZELDENRUST IV" GAAT NAAR HET DOK. N.V. Ceuvel verricht de reparatie. De vrachtboot „Zeldenrust IV" die in den nacht van Dinsdag op Woensdag op een golfbreker bij de Oranjesluizen is geloopen, is met assistentie van twee pontbooten naar de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek van de Weduwe J. L. Ceuvel aan den Hoogte Kadijk te Amsterdam gesleept, waar het schip te ongeveer half zes is aangekomen. De „Zeldenrust IV", welke kort daarna in het dok werd opgenomen, zal door deze onderneming worden gerepareerd. KURKENFABRIEK IN VLAMMEN OPGEGAAN. Het pand geheel uitgebrand. Gisteravond ontdekten voorbijgangers brand in het pand 140 aan den Buitenha venweg te Schiedam, waarin gevestigd is de kurken- en isolatiefabriek van de fa. Bou- vet. In dit pand waren eenige werkzaamheden verricht voor de fabricage van kurken pla ten. Slechts een jongen was gistermiddag in de droogkamer van de fabriek aanwezig geweest. Men vermoedt, dat in deze kamer de brand is uitgebroken. Het pand stond in enkele minuten in lich ter laaie. De brandweer heeft met twaalf stralen het vuur in ruim een uur tijd kunnen blus- schen. Het pand, dat een breedte heeft van 12 Meter en een diepte van 20 Meter, was toen geheel uitgebrand. Het gebouw was tot aan den nok toe volgestapeld met zeer brandbaar materiaal. Een vlak aan het pand grenzend ge bouw, waarin kort geleden nog gevestigd was de N.V. Renco, staalramenfabriek, en dat thans leeg staat, werd door het vuur be dreigd. Met moeite heeft de brandweer het pand door het nat te houden, gespaard. Aan de andere zijde werd het pand be grensd door de Vereenigde Glasfabrieken, doch tusschen deze panden was voldoende ruimte, zoodat hier geen gevaar dreigde. Ook de inhoud van het afgebrande pand ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De fabriek was op beurspolis verzekerd. DE „CESARINA" GELICHT. Het zeeschip „Cesarina" uit Terneuzen, dat Zondagavond door het stormweer over vallen, nabij Baarland is gezonken, is gister middag door het Belgische bergingsvaartuig „Philip Hudson" gelicht en op de slikken gezet in den Boonenpolder aan de Bieseling- scheham. Men zal trachten het schip leeg te pompen en zooveel mogelijk te lossen om het morgen los te kunnen krijgen. SLACHTOFFER VAN ONGELUK BIJ HEESCH OVERLEDEN. De wielrijder J. van Dinter uit Nistelro- de, die Dinsdag op den straatweg bij Heesch werd overreden, is gistermiddag in het Grootziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overleden. VERRASSENDE BEGROETING. Op zyn Amsterdamsch. In het maandblad „Opvoeding en Mo raal" lezen wij de volgende historische anecdote: Een onderwijzeres, die met haar eerste klas een schoolwandeling had gemaakt, stapte op een der groote pleinen van Am sterdam uit de tram om op een andere lijn over te stappen. Plotseling begon het hevig te stortregenen, zóó dat ze onmo gelijk op de volgende tram wachten kon den, en ze in allerijl de portiek van een grooten sigarenwinkel inliepen. De eige naar, die de onderwijzeres goed kende (en die een langen baard droeg) had schik in dat onverwachte bezoek, maakte een praatje met de onderwijzeres en grapjes met de kleinen. Eindelijk was de bui over en het stelletje vertrok. Een paar dagen later komt de schoolopziener in de klasse; toevallig ook iemand met een langen baard. Nadat hij een tijdje daar verpoosd had, stond hij nog even met de onderwij zeres na te praten, geleund met den rug tegen de voorste bank. Daar klimt een jongetje, een klein Jordanertje, op de bank, slaat zijn armen om den schoolop ziener heen en zegt: „Dag Sigaore-baos!" BURGEMEESTER VAN DELFT LID DER TWEEDE KAMER. Naar wij vernemen zal Mr. G. van Baren, burgemeester van Delft, Pref. Hugo Visscher opvolgen als lid van de Tweede Kamer. Mr. van Baren zal tot 1937 de functie var burgemeester en Kamerlid combineeren. RONDOM VENLO Inbrekers in actie, maar zij boeken betrekkelijk weinig succes. De laatste dagen hebben, aldus het Hbld., eenige inbrekers weer hun terrein gezocht in de omgeving van Venlo. Te Broekhuizen- horst is iemand binnengedrongen in het ge meentehuis. De man is door het uitsnijden van een ruit binnengekomen in de burge meesterskamer en daarna in de gemeente secretarie. Hoewel alles overhoop gehaald is, wordt niets ontvreemd. Te Tienray is met behulp van een looper iemand binnengedrongen in het kantoor van de steenfabriek Van Deel Co. De brand kast werd geopend met behulp van de sleu tels, die op het kantoor lagen, doch men vond geen geld. Het kantoor hebben de in brekers met inkt besmeurd. Aan de jongensschool te Grubbenvorst werd eveneens een bezoek gebracht, hier werden de kasten geforceerd en overhoop gehaald. Uit de missiebusjes, welke In de klassen hingen, werd geld ontvreemd. Te Blerick is ingebroken by' den heer Joordens. Via pakhuis en magazijn kwam(en) de inbreker(s) in het kantoor, waar verschillende waardevolle voorwerpen als schrijfmachines werden meegenomen. De Noord-Limburgsche politie stelt ge zamenlijk een onderzoek in naar de in brekers. MIDDENSTAND EN LANDBOUW- CRISISSTEUN. Ook contact met de industrie? De staatscommissie-van Loon heeft giste ren mondeling overleg gepleegd met een volledige vertegenwoordiging van alle be trokken middenstandsvakorganisaties, over de werking van den landbouwcrisissteun, bij welk overleg de delegatie uit den Mid- denstandsraad, bestaande uit de heeren: mr. F. J. H. Bach, F. L. van der Leeuw en W. G. Scheeres, welke het permanent con tact tusschen de staatscommissie-van Loon en den Middenstand vormt, tegenwoordig was. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling, in de toekomst het houden van derge lijke bijeenkomsten te bevorderen en het is niet uitgesloten, dat de commissie-van Loon naast overleg met organisaties, betrokken bij de distributie, ook in contact zal treden met vertegenwoordigers uit het industrieele leven. INSTALLATIE STREEKPLAN COMMISSIE MIDDEN-LIMBURG. Rede van minister Slingenberg. Gistermiddag heeft de minister van so ciale zaken mr. M. Slingenberg, in het raad huis van Roermond de streekplancommissie voor Midden-Limburg geïnstalleerd. De minister werd bij zy'n aankomst op het station begoret door den burgemeester van Roermond, mr. P. J. Reymer, en ir. J. H. Froger, leider van den Limburgschen Streekplandienst. In den middag bezichtig den Z. Exc. en ir. Froger, onder leiding van mgr. dr. J. van Gils, de stad, o.m. het groot seminarie, waar Z. Exc. door mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, werd begroet. Om drie had had de installatie plaats. In het raadhuis waren, behalve genoemde autoriteiten de heer J. Th. Verheggen, we gens ziekte van den commissaris der Ko ningin waarnemend commissaris, en ver scheidene leden van de werkcommissie der streekplannen in Noord- en Zuid-Limburg. VIER PERSONEN TE NUNSPEET AANGEHOUDEN. Nachtwacht weet dieven te over rompelen. Gisternacht is ingebroken in de melkfa briek J. E. Schaap, gelegen aan den Elbur- gerstraatweg te Nunspeet. De nachtwacht van het dorp overrompel de de dieven drie mannen en een vrouw toen deze bezig waren in het gelyk- vloersch gelegen kantoortje van de melkfa briek, de brandkast te openen. De dieven zich betrapt ziende, haastten zich naar bui ten, waar zij met een auto vluchtte. Eén van de mannen, die via een der ramen de fabriek verliet, geraakte in een handge meen met den nachtwacht, waarbij deze laatste zijn revolver kwijt raakte en op den grond bleef liggen. De dieven, die slechts eenige kleinighe den, o.a. een hoed en een vulpen, buit maakten, hebbeh niet lang meer van hun vrijheid genoten. In den nanacht is de auto door de politie tusschen Zwolle en Nun speet, aangehouden. RECHERCHE ALS COCAINE- SMOKKELAARSTER Geld op tafel. De recherche te Maastricht heeft onder de gemeente Sittard vier cocaïnesmokke laars aangehouden. De recherche aldaar had reeds lang ver moeden opgevat, dat er cocaïne uit Duitschland werd gesmokkeld, doch zij kon de daders niet te pakken krijgen, tot dat zij zelf als handelaar ging optreden. Nadat het geld op tafel was gelegd en honderd gram cocaïne te voorschijn kwam, werden de vier smokkelaars door de poli tie, die het huis omsingelde, gevangen ge nomen. Het zijn drie in de mijnstreek wo nende personen afkomstig uit Nederland en één buitenlander. PROFESSOR S. P. HAM t Oud-hoogleeraar te Wageningen. Woensdag is te Wageningen, op 72-jari- gen leeftijd, overleden professor S. P. Ham, oud-hoogleeraar in de houtteelt aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Als zoodanig werd hem in 1933, wegens het bereiken van den zeventig jarigen leeftijd, eervol ontslag v. rleend. In 1885 tot 1912 was hy' werkzaam by vet Bocchwezen in Nederlanddsch Indië, het laatst als inspecteur. Van zijn hand verschenen enkele publicaties het vak zij ner studie betreffende. De teraardebestelling zal Zaterdag a.s. te elf uur te Wageningen plaats hebben.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9