DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Oost-Afrika. tDxujeliiksch Ontdicht ^Buitenland No. 14 138e Jaargang Keizer Haile Selassie over den algemeenen oorlogstoestand. Verschillende berichten. De executie van hauptmann dertig dagen uitgesteld. ROOFOVERVAL OP PARIJSCHE BANK. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: c. krak. Vrijdag 17 Januari 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Negus heeft tegenover den specialen verslaggever van het Duitsche Nieuwsbu reau de volgende uiteenzetting gegeven van den toestand aan het front: „Sedert het inzetten van de regens", aldus de keizer, „is de militaire situatie aan het Noorderlij k front voor Abessinië er strate gisch belangrijk beter op geworden, da r hierdoor een zeker evenwicht tusschen de wederzij dsche krijgsmiddelen verkregen is. De aanvallen onzer troepen werden na de inneming van de provincie Tembien naar de provincie Gheralta verplaatst. Daar vech ten voorloopig slechts afzonderlijke af dee lingen, om in de eerste plaats de versterkte Italiaansche stellingen onschadelijk te ma ken. Groote operaties van de zijde der Ita lianen zullen in de komende maanden waar schijnlijk onmogelijk zijn, daar de door de beschadiging der wegen nog grooter ge worden terreinmoeilijkheden het gebruik van groote technische strijdmiddelen onmo gelijk maken". Omtrent den toestand aan het Zuidelijk front verklaarde de keizer: „De op 8 Jan. begonnen slag bij Dolo, die de strijdkrach ten van Ras Desta over een groote front- breedte in Italiaansch Somalieland hebben ingezet, duurt voort. De gevechten hebben den Abessinischen troepen tot dusver be langrijke terreinwinsten en een grooten oorlogsbuit opgeleverd. De Italianen verde digen zich uiterst hardnekkig. Zij onderna men een reeks tegenaanvallen, waarbij zij door bombardementsvliegtuigen worden ge steund. Voor het eerst is in dezen slag van 2 buitgemaakte Italiaansche tanks, die door Abessiniërs waren bemand, gebruik ge maakt. Op het oogenblik duurt de strijd aan het geheele front, tot aan de Webbe Sjebeli, voort. De Italianen laten vanuit het Noorden belangrijke versterkingen aanruk ken, zoodat men aan dit deel van het front gedurende den komenden tijd geen nieuwe gevechten verwacht. Het zwaartepunt der Italiaansche operaties richt zich op de pro vincie Boli". Naar de meening des keizers gold het luchtbombardement van Waldia van Woens dag vooral zijn persoon, daar de Italianen vermoedden, dat de keizer op zijn reis naar het hoodkwartier aan het Noordelijk front reeds in Waldia was aangekomen. De keizer gaf voorts uiting aan zijn voor nemen, tot het aanbreken van de groote re genperiode in het Noordelijke hoofdkwar tier te blijven. Hij hoopte, dat tegen dien tijd óf de oor log zou zijn beslist, óf de operaties wegens den regentijd voor den duur van drie maanden zouden moeten worden gestaakt. De keizer verwacht, naar hij verklaarde, dat de Volkenbond er ondanks alles in zal sla gen, vóór dien tijd vredesvoorstellen uit te werken, die het Abessinië mogelijk zullen maken, eervol uit dezen Italiaanschen aan valsoorlog te voorschijn te treden. Derge lijke voorstellen zouden evenwel ook zoo danige waarborgen moeten bieden, dat het uitgesloten is, dat Italië wellicht over een paar jaar opnieuw Abessinië aanvalt. Keizer Haile Selassie besloot met de woorden: „Niettegenstaande de Abessinische legers Abessinië met succes en ongeslagen verdedigen, ben ik steeds bereid tot het sluiten van een eervollen vrede, die de on afhankelijkheid en souvereiniteit van Abes sinië waarborgt". De strijd in het Zuiden. Het agentschap Stefani meldt: Uit het binnenland van Abessinië ontvangen berich ten over den strijd aan het Zuidelijk front die gedurende drie dagen woedde tusschen Dawa arma en Ganale Doria, melden, dat de gevechten in de geheele streek van Gar- ra hebben gewoed. Tijdens den stryd^is de volstrekte samenwerking aan het licht ge treden tusschen de luchtvaart, de blanke en de inboorlingentroepen, terwijl tevens bleek hoe prachtig de intendancediensten function- neeren. Deze diensten hebben het generaa Graziani mogelijk gemaakt een sprong^ van 70 K.M. naar voren te maken over het ge heele front. Men merkt hier op, dat de ne derlaag van Ras Desta groot belang kan hebben voor het moreel der Abessinische troepen, die reeds te lijden hebben gehad door de lange marschen en de schaarschte aan levensmiddelen. De opstand in Gojjam nog niet onderdrukt? Te Asmare uit het Abessinische binnen land aangekomen reizigers en vluchtelingen hebben nadere bijzonderheden verteld over den opstand in Gojjam, welke nog in de geheele streek woedt. Berichten volgens welke de opstandige troepen de geregelde troepen, die onder commando staan van Ras Imroe, zouden hebben verslagen, wor den bevestigd. Het bombardement van Waldia. Het agentschap Stefani meldt: Het bericht, dat door een zeker agentschap is verspreid en volgens hetwelk de Italiaansche lucht strijdkrachten het Abessinische Roode Kruis te Waldia zouden hebben gebombardeerd, is hier met veel reserve ontvangen, daar men gelooft, dat Addis Abeba er een systeem van wil maken voortdurend val- sche berichten te verspreiden over het bom bardeeren van Roode Kruis ambulances. Tegenspraak uit Mogadiscio. Het Italiaansche agentschap Stefani meldt: Het bericht, dat door zekere agent schappen is verspreid omtrent gevallen van malaria onder de Italiaansche troepen aan het Zuidelijk front is absoluut onwaar. Het bombardement van de Roode Kruisambulance bij Wandia. Met het oog op de hevige protesten in de Engelsche pers tegen het optreden der Ita liaansche vliegers in Oost-Afrika deeit men mede, dat de Italiaansche vliegers een uit 200 tenten bestaand kamp hebben gebom bardeerd, waarin zich bijna 1000 Abessiniërs bevonden. Dit tentenkamp was gevestigd bij Waldia. Het was een strikt militaire daad tegen over vijanden, die zich op een aanval voor bereiden. Het schijnt, dat bij deze 200 tenten een tent was, welke werd gebruikt voor een Abessinische ambulance, welke onder lei ding stond van een Engelsch onderdaan. Het is een fout der Abessiniërs, dat zij deze ambulancetent midden in het kamp hadden opgesteld, terwijl de tent zich op een verwijderde plaats had moeten bevin den, zooals is bepaald in de Internationale Conventie van Geneve. In ieder geval, aldus besluit de mededee- ling, is de Britsche onderdaan ongedeerd gebleven. Italië en de sancties. De „Giornale d'Italia" schrijft in een hoofdartikel, dat Italië op het oogenblik, waarin de derde maand der economische be legering aanvangt, sterker en hechter is dan ooit. De sanctionnistische groepen heb ben zich ten zeerste vergist, toen zij geloof den een doodelijken stoot te kunnen toe brengen aan het fascisme. Zij vergaten, dat Italië, al is het dan een arm land, econo misch sterk staat, omdat het een geordende huishouding heeft, gefundeerd op het ar- beidscharter van het corporatieve regime, dat tegenover alle moeilijkheden en vijan digheden het formidabele front stelt van de geheele Italiaansche huishouding, d.w.z. den landbouw, de industrie, den handel en het bankwezen. Zonder dit eenheidsfront zou Italië reeds gevallen zijn. In strijd daarme de, zal het onbepaalden tijd standhouden en zelfs de financieele moeilijkheden trot- seeren, want de regeering heeft kunnen voorzien in alle behoeften door middel van uitgifte van gewone schatkistbons, conversie van nationale leeningen, gedwongen con versie van buitenlandsche leeningen en Ita- liaasche staatspapieren in het buitenland uitgegeven en in het bezit van Italiaansche burgers. Het is dus volstrekt vergeefs de in eenstorting van Italië te verwachten. Niet alleen zal het den economischen en finan- cieelen veldslag tegen 52 naties winnen, maar het zal ook uit de leering van dit oogenblik enorm profijt trekken voor de toekomst, daar het dan geleerd zal hebben de economische onafhankelijkheid te berei ken. Militaire wegenaanleg tusschen Port Said en Alexandrië. Reuter meldt uit Port Said, dat de mili taire autoriteiten den verleden jaar door de Egyptische regeering aangevangen aan leg van een verkeersweg tusschen de ha vens van Port Said en Alexandrië, zullen laten voortzetten. Voorts wordt gemeld, dat de Italiaansche troepentransportschepen Lombardia en Pie- monte, die het Suez-kanaal in Noordelijke richting zijn gepasseerd naar Triploi gaan om daar 10.000 man inheemsche troepen uit Libië aan boord te nemen, die in Eritrea dienst zullen doen. Nadat bekend was geworden, dat het ver zoek een nieuwe procedure aanhangig te maken in de zaak-Hauptmann was afgewe zen, heeft de gouverneur van den staat New Jersey, Hoffman, de terechtstelling van Hauptmann dertig dagen uitgesteld. Verzoek hervatting proces-Hauptmann afgewezen. Het federale hooggerechtshof heeft Haupt- mann's verzoek het proces te hervatten en de executie uit te stellen afgewezen. Het verzoek tot indiening van de Habeas- Corpus-voorstellen werd des morgens in een openbare zitting van het hooggerechts hof door een der Wjushingtonsche verdedi gers van Hauptmann gedaan. Het indienen van het verzoek werd toegestaan, de be handeling duurde echter slechts enkele mi nuten. In de middagspauze beraadslaagden de rechters over het voorstel en na het weer bijeenkomen van het gerechtshof werd de beslissing bekend gemaakt. De eenige hoop van Hauptmann bestaat thans nog in een uitstel.Van executie door gou verneur Hoffmann. Sensationeele mededeelingen; een andere moordenaar; Lindbergh's kind niet dood? De New York-American bericht, dat nu binnenkort het Lindbergh-raadsel zal worden opgelost. Het blad deelt mede, dat gouverneur Hoffmann de executie heeft uitgesteld op grond van vertrouwelijke berichten, welke door hem zijn ontvangen van een detective welke door hem was belast met een onderzoek naar de kwestie. Volgens deze inlichtingen zou een Pool uit Rus land afkomstig, die vloeiend Duitsch spreekt en hetzelfde accent heeft als Hauptmann, het kind hebben ontvoerd. Vermoedelijk was deze man de mede plichtige van de vrouw, waarvan in het proces sprake is geweest. Hij lijkt spre kend op Hauptmann en had in 1932 last van de droge hoest, waarvan dr. Condon tijdens het proces sprak. Schriftkundigen hebben den afgeloo- pen nacht koortsachtig gearbeid en stel den vast, dat het handschrift van dezen man opvallende overeenkomsten ver toont met het schrift van de briefjes over het losgeld. De politie is de ver dachten dicht op de hielen en hoopt hen binnenkort te kunnen arresteeren. De verdachte Pool is reeds verschei dene malen met den strafrechter in aan raking gekomen en moet zich tegen over medegedetineerden zelfs erop heb ben beroemd de bondspolitie om den tuin te leiden, door zich door den leider van deze politie, Edgar Hoover, als spion te laten aanstellen. De particuliere detective van gouver neur Hofmann zou verder van oordeel zijn, dat het gevonden kinderlijkje niet dat van Lindbergh was, aangezien dit lijk 10 c.M. langer was dan het kind van Lindbergh. Het blad publiceert verder nog een aantal bijzonderheden welke alle de bewijzen tegen Hauptmann vernietigen. MUITERIJ BIJ AMOY. Veertig soldaten doodgeschoten. Een afdeeling stedelijke soldaten van Tsjangtoe, nabij Amoy, is aan het muiten geslagen. De commandant van de stad gaf bevel, dat deze afdeeling, 80 man sterk, door troepen van de 80ste divisie van het Chineesche leger ontwapend moest wor den. Bjj de uitvoering van dit bevel kwam het tot een botsing tusschen de muiters en de regeeringstroepen, waarbij veertig mui ters werden gedood en 30 man regeerings troepen werden gewond. De overige veer tig muiters werden gearresteerd en de or de werd hersteld. 200.000 francs buitgemaakt. Drie gemaskerde bandieten hebben gister een overval gepleegd op een bankzaak, die midden in Parijs aan een drukken boule vard is gelegen. De brutaliteit, waarmede de bandieten optraden herinnert aan de Amerikaansche methode. Nadat de roovers het banklokaal waren binnengetreden, trokken zij revolvers. De eerste twee bandieten hielden de employés met hun vuurwapenen in bedwang, de der de deed een aanslag op de kas. Met 200.000 francs slaagden zij er vervolgens in te ontkomen in een auto, die zoolang voor de bank met loopenden motor had staan wach ten. Tengevolge van de razende snelheid, waarmede de roovers door het dichte ver keer wegreden, konden zij ontsnappen. Eenige uren tevoren trachten vier jonge knapen een dergelijken overval te plegen op een architectenbureau. De architect en zijn bedienden lieten zich echter geen schrik aanjagen en wisten drie der knapen meester te worden. De vierde ontkwam. De knapen waren resp. 15, 17 en 21 jaar oud. SNEEUW BOVEN LONDEN. Wegen zijn onberijdbaar. Gisteren is in de meeste deelen van Groot Brittannië veel sneeuw gevallen. Het gebied ten noorden van de lijn Cardiff Lincoln is bijna geheel met een sneeuw kleed bedekt. Vele wegen zijn onberijdbaar en zelfs de verkiezingscampagne in het district Ross Cromnrtyg wordt er door beinvloed. Een van de candidaten heeft men nL met een sneeuwploeg moeten be vrijden, omdat hij anders zijn afspraken niet had kunnen nakomen. In de bergpassen van Wales lag de sneeuw zes duim hoog. In het noorden van Yorkshire woedde een hevige sneeuwstorm. Ook te Londen is veel sneeuw gevallen, doch om het verkeer te kunnen gaande houden, hebben sneeuwploegen de sneeuw opgeruimd. DE FUHRER IS GEZOND. Een verklaring van het opleven der onjuiste geruchten. De N. R. Crt.-correspondent te Berlijn te lefoneerde gisteravond: In een officieel bericht is onlangs reeds vastgesteld, dat de gezondheid van den Führer niets te wenschen overlaat. Dit was noodig geworden, omdat „buitenlandsche" geruchten wilden weten, dat er aan die ge zondheid wat ontbrak. Nu heeft de Führer gisteren, sprekende te Detmold, o.m. de volgende woorden gespro ken: „Indien onze tegenstanders mochten be proeven tegen ons op te treden, dein kun nen zjj er van overtuigd zijn, dat zij zullen breken als glas. Ons regiem is tegenwoor dig niet aan één enkel persoon gebonden. Zijn opvolging is verzekerd". Op zich zelf is deze zinswending niet ge schikt om voedsel te geven aan bovenge noemde valsche geruchten. Wat de Führer zeide is reeds meer gezegd. Immers wordt al sedert lang aangenomen, dat, indien den Führer iets menschelijks mocht overkomen, netgeen hem zoo eoed kan treffen als iede- ren sterveling, de grooten van de partij, die om zoo te zeggen den senaat van de partij vormen, bijeen zullen komen om de bepalingen of wenschen, welke hij omtrent zijn opvolging verzegeld zal blijken te heb ben nagelaten, in te zien en onverwijld ten uitvoer te brengen. Dat omtrent een even- tueele opvolging geen maatregelen zouden zijn voorzien, is eenvoudig ondenkbaar en zou een onverantwoordelijke lichtzinnig heid wezen. Het maken van een testament kan toch allerminst zoo maar als een aan wijzing worden beschouwd, dat iemand zich lichamelijk slecht gevoelt, vooral niet bij een leider. De eerste vertegenwoordiger van een nieuw systeem zal er stellig steeds op uit zijn, zijn aanhangers te overtuigen, dat het met hem niet uit is, zonder aan de mogelijkheid van een lang leven te twijfe len. De nationaal socialistische leiders heb ben trouwens van een tijdperk van honder den jaren of var. duizend jaar gesproken, dat door hen was ingeleid. Niettegenstaande deze overwegingen is het toch wel te begrijpen, dat de officieele censuur het maar beter vond gezien nu eenmaal die geruchten de passage in de officieele weergaaf van de redevoering weg te laten. Als dit was gebeurd, zou niemand iets hebben gemerkt, maar terwijl alle bla den als gewoonlijk -^en gelijkluidend ver slag hadden, had de Deutsche Allgemeine Zeitung als eenig blad een ander verslag, waar deze passage in voorkwam. Er moet een lapsus bij de publicatie van deze rede voering zijn voorgevallen of een voorbarig heid, wellicht in verband met de eeniger- mate verschillende tijdstippen, waarop de bladen ter perse gaan. Nu velen dit onderscheid in het oog is gevallen, heeft de goed bedoelde weglating het omgekeerde van het beoogde effect ge had. De oorlog in Oost-Afrika .(Dag. Overzicht). De executie van Hauptmann 30 da gen uitgesteld. (Buitenland). Roofoverval in het hartje van Pa rijs; 200.000 francs buit gemaakt. (Buitenland). Sensationeele mededeelingen over de ontvoering van Lindbergh's kind. (Buitenland). Minister Deckers en minister Gelis- sen terug van hun reis. (Binnenland.) Plannen voor een IJ-tunnel. (Bin nenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) Een deel van de courantenlezers schijnt nu eerst naar verklaringen te zijn gaan zoeken, terwijl bij publicatie in alle verslagen ge lijkelijk, er wellicht niemand iets achter zou hebben gezocht. Thans is men genoodzaakt geweest een krachtige verklaring door de radio te geven, waarin alle geruchten omtrent ope raties en wat dies meer zij, categorisch wor den tegengesproken. Wij hebben den Führer toevallig in den laatsten tijd eenige malen gezien en wij kregen steeds den indruk, dat hij in Ma kenden welstand was. De officieele tegen spraak krijgt nog meer kracht als men weet, dat de herleving der geruchten geen ande ren grond heeft dan een lapsus, waardoor achter een op zich zelf begrijpelijke uitla ting iets bijzonders werd gezocht. AMERIKA ZOU REEDS BEGIN JANUARI 1917 IN OORLOG GAAN. Verdere onthullingen bij ondersoek senaatscommissie. Uit een uittreksel uit het dagboek van den adviseur van president Wilson, kolonel House, dat in de zitting van de senaats commissie van onderzoek naar de gebrui ken in de wapenind'i trie gisteren is over gelegd, blijkt, dat staatssecretaris Lansing reeds begin Januari 1917 heeft gewenscht, dat president Wilson de betrekkingen met Duitschland zou verbreken. Het uittreksel, dat gedateerd is 4 Januari 1917 luidt: Lansing wenscht, dat de president de be slissing bespoedigt over de kwestie der duikbooten en den Duitschen ambassadeur, graaf Bernstorff, zijn paspoort overhan digt. Lansing drong er in een schrijven bij den president op aan een krachtige houding aan te nemen. Hij geloofde evenwel niet, dat Wilson op zijn voorste] zou ingaan, daar de president hem korten tijd te voren zou hebben gezegd niet van meening te zijn, dat het Ameri kaansche volk zou bereid zijn den oorlog in te gaan, omdat eenige Amerikanen gedood waren. STRANDINGEN. Aan de Oostkust van Noord - Engeland zijn gistermiddag twee schepen gestrand. Het heeft gisteren in Noord-Engeland heftig gesneeuwd en aan de oostkust heerschte daarbij zulk een dichte mist, dat twee schepen gestrand zijn. Het Amerikaansche schip West Hygarth van 6000 ton met 36 koppen aan boord is op de rotsen bij Seaham in Northumber- land geloopen en daar vastgeraakt. Een po ging gistermiddag ondernomen om het schip weer vlot te maken bij hoog water is mislukt, doch vannacht te 4 uur zal zij her haald worden nadat een deel van de dek last, die uit hout oestaat, in zee zal gewor pen zijn. De treiler Confederatie uit Aberdeen is gisternacht op de Schotsche kust gestrand maar na 8 uur hard werken door 2 sleep booten op sleeptouw genomen en behouden te Aberdeen binnengebracht. Een der ma trozen is gewond. DRAMA OP DE ZEEROTSEN. Lijk, dat naar de wolken scheen te staren. Uit Haverford (Pembrokeshire) wordt het volgende schokkende relaas gemeld: Dezer dagen bemerkte een visscher, die met zijn boot om de klippen van St. Ann's Head voer, de gestalte van een man, die met zijn rug tegen een rots zat en voortdurend naar de lucht scheen te kijken. Daar de man niet van houding veranderde, ver moedde de visscher, dat er iets niet in orde was, en waarschuwde de kustwacht. Deze stelde een onderzoek in en ontdekte weldra het lichaam van een man, die reeds eenige dagen bleek overleden te zijn. Na veel moeite slaagde zij er eindelijk in, het lijk te bergen. Door deze vondst werd het raadselachti ge briefje, dat eenige dagen tevorep, in een

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1