DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Minister Eden spreekt te Londen. ^Buitenland DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. De affaire-Lindbergh. Koning George ziek. No. 15 Zaterdag 18 Januari 1936 138e Jaargang fixjujeliiksch Een overzicht over het afgeloopen jaar. Een opzienbarend bericht- Pudyard Kipling overleden. Wat vandaag de aandacht trekt,,. Herriot zal aftreden na den terugkeer van Laval uit Geneve. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Eden, heeft zijn eerste redevoering over buitenlandsche poli tiek uitgesproken in zijn kieskring, sinds hij Sir Samuel Hoare als minister van buitenlandsche zaken opvolgde. Eden begon met het geven van een over zicht over de gebeurtenissen in het afge loopen jaar, waarvan hij de op den voor grond tredende feiten noemde: „Het weder om naar voren treden van een sterk Duitschland, dat voor zichzelf het recht opeischte te herwapenen en het naar voren treden van den Volkenbond uit een positie van een eenigszins vage eerbiedwaardig heid in een positie van krachtige verant woordelijkheid". Gedurende de laatste zes maanden was spreker te Genève vaak in contact geweest met de leden van den Vol kenbond en een verkeerde stap in deze of gene richting, in verband met het Abessi- nische conflict, zou hun hoop den bodem hebben kunnen inslaan. Toch, aldus spr., wanneer iemand de leiding in handen had moeten nemen, ben ik trotsch te denken, dat het de Britsche regeering was, die deze leiding gaf en die aldus handelde, omdat zij wist, dat haar eigen volk achter haar stond. In 1935 werd voor de eerste maal collectief optreden van. den volkenbond op de proef gesteld en het was een zeer zware proef Het succes, dat bereikt is, moet niet worden overdreven, doch evenmin onderschat. Er is nog zeer veel te doen. „Collectieve veilig heid kan niet gemakkelijk verkregen wor den. Het zal onafgebroken werk en opoffe ringen eischen van allen. In 1935 is door de geheele ploeg over het algemeen goed werk geleverd, maar dat moet nog beter worden in 1936 en wederom beter in 1937. Er moet geen stemming van zelfgenoegzaamheid heerschen aan onzen kant of aan den kant van eenig ander lid van den Volkenbond men mag niet op zyn lauweren gaan rus ten, want deze lauweren zijn nog niet ver overd. De inspannig, die wij ons allen 'ui len moeten getroosten is zeer groot, maar ik ben ervan overtuigd, dat ik het aan het rechte eind heb, wanneer ik zeg, dat het volk van dit land van meening is, dat die inspanning de moeite waard is. Het leider schap van Groot-Britannië is geen onbetee- kenend element. Laten er geen zwakke har ten zyn, maar laat er realisme heerschen. In dien geest, aldus verklaarde Eden, ga ik over een paar dagen naar Genève, en in dien geest zal ik trachten de ontzaglijk moeilijke taak, die voor ons ligt te benade- ren Verwarring moet vermeden worden. Verwarring, zoo vervolgde spr., moet ver meden worden en het zou dienstig zijn, wanneer de Volkenbond een overzicht zou kunnen opmaken over den toestand en in ventaris opstellen over de recente gebeur tenissen en het punt, dat thans bereikt is^ „Wij moeten allen trachten voorbij het oogenblikkelijke conflict, waar de Volken bond tegenover staat, te kijken en een paar eenvoudige essentieele trekken trachten krachtig vast te houden. Ik zou willen zeg gen, dat twee van dergelijke essentieele trekken zijn: ten eerste, het mag niet ver oorloofd worden, dat een aanval succes heeft, en ten tweede de gezamenlijk optre dende leden van den Volkenbond behooren zoo krachtig en zoo eensgezind te zyn, dat iederen aanvaller, nu of in de toekomst aan het verstand wordt gebracht, dat vreed zame onderhandeling en niet-aanval niet alleen de beste, maar de eenige succesvolle weg is om punten van ontevredenheid weg te nemen. Wij moeten op zoodanige wijze voortschrijden, dat het vastgesteld wordt, dat andere volkeren te Genève met ons zijn in daden zoowel als in woorden en dat wij en zij tezamen, bij het voeren van politiek van vrede alle maatregelen nemen, noodig ons sterk te maken, zoodat de vrede ver zekerd zal kunnen worden. Wanneer het systeem van collectieven vrede doelmatig wil zijn, moet dit twee eigenschappen bezitten, te weten kracht en elasticiteit; kracht opdat de aanval op doel matige wijze ontmoedigd kan worden en elasticiteit opdat eenige oorzaken van oor log uit den weg kunnen worden geruimd door toestemming in noodzakelijke wijzi gingen, wanneer het moment gekomen is deze wijzigingen aan te brengen. De macht van het collectieve systeem moet afhanke lijk zijn van de mate waarin alle leden van den volkenbond, volgens hun relatief ver mogen bereid zijn hun rol te spelen. Een collectief systeem, waarin alle lasten neer komen op een of twee landen zou niet kun nen bestaan. Het heeft mij altijd toegesche nen dat een belangrijk voordeel van den Volkenbond is, dat andere mogendheden dan de groote mogendheden, w.o. zich en kele leden bevinden van de groep, die in den grooten oorlog neutraal is gebleven, collectief hun invloed te Geneve naar vo ren kunnen doen komen. Het systeem van collectieven vrede is ook nu de eenige weg die kan leiden tot een ontwapeningsaccoord. Het zou een ernstige dwaling zijn zich in te beelden dat de Britsche regeering of het Britsche volk voor of tegen het een of an dere land zou zijn. Onze politiek is tegen geen enkele natie op zichzelve gericht, maar in onze eigenschap van lid van den Volken bond zijn wij gedwongen ons te verzetten tegen iedere schending van het handvest, dat wij hebben onderteekend. Men zal ons altijd geschaard vinden aan de zijde van het collectieve systeem tegen elke regeering of elk volk, dat, terugkeerende tot een ge- weldpolitiek, tracht den vrede te verbre ken, die wij trachten te vestigen door een collectief systeem. Het Britsche volk wenscht niets vuriger dan den vrede. Wij wenschen niets zoo zeer dan van ganscher harte samen te werken met de leden van den Volkenbond, volstrekt met alle leden. Het een of andere collectieve systeem zal echter in het leven moeten worden geroe pen, wanneer de wereld zijn geschillen met vreedzame middelen wil regelen. Bovendien zullen wij ons gelukkig prijzen in goede overeenstemming te handelen met de vol keren van goeden wille die op het oogen- blik geen leden zijn van den Volkenbond, met name met de Vereenigde Staten. Zijn rede beëindigende herhaalde Eden dat het Britsche volk zijn buitenlandsche politiek op het lidmaatschap van den Vol kenbond wenschte te baseeren. Het is niet juist, dat Engeland tegenwoordig de groote meeningsverschillen tusschen de volkeren gering wenscht te achten. Maar Engeland gelooft, dat deze meeningsverschillen opge heven kunnen worden, zonder dat het tot oorlog komt. Wanneer weer een oorlog uit breekt, moet deze leiden tot ineenstorting van de beschaving. Wanneer de critici van den Volkenbond Engeland een beteren weg kunnen toonen om een zoodanige catastro- phe te vermijden, is het aan hun, dat te doen. Verhoogde activiteit der vliegers aan Zuidelijk front. Italiaansche bommenwerpers hebben vol gens Abessinische berichten gisteren we derom boven Kworam gecirkeld en de stad met bommen bestrooid. Er zyn nog geen gegevens omtrent het aantal dooden en ge- Volgens de Abessinische berichten heb ben de Italiaansche vliegers wederom pamfletten uitgestrooid, waarin zy verKia- ren, dat in den oorlog ook kerken worden verwoest, doch dat de Italianen na den o log met Gods hulp de kerken weer zouden opbouwen en dat ook andere verwoestin gen, welke zij hebben moeten aanrichten, zouden worden goedgemaakt. De ten zouden voorzien zijn van de handteeke- ning van den opperbevelhebber van het Italiaansche leger. Aan het Zuidelijk front worden voortdu rend berichten ontvangen, dat Italiaansche inheemsche troepen naar de Abessiniers zouden zyn overgeloopen. Deze overloopers verklaren, dat het in het laatst van December tot een gevecht is gekomen tusschen inheemsche troepen en regimenten zwarthemden. Bij deze gevech ten is van de wapens gebruik gemaakt. Ook elders zouden zich moeilijkheden hebben voorgedaan, vooral in Somaliland, waar onlusten onder de bevolking zouden zyn uitgebroken. Italiaansch vliegtuig in den Soedan geland; vier inzittenden geïnterneerd. De Engelsche regeering heeft bericht ont vangen, dat een Italiaansch militair vlieg tuig, met een bemanning van vier koppen, Woensdag j.1. een noodlanding heeft ge maakt op een afstand van ongeveer 50 mijl van de Abessinische grens in den Soedan. De inzittenden werden door de autoritei ten te Port Soedan geinterneerd in over eenstemming met dc algemeen aanvaarde regels van luchtoorlogvoering. Spoedig nadat de vijandelijkheden in Oost-Afrika begonnen waren zonder voor afgaande oorlogsverklaring, is de Italiaan sche regeering er var in kennis gesteld, dat op Britsch koloniaal gebied, grenzende aan het gebied, waar het conflict woedde, en in den Soedan de regels der neutraliteit toe gepast zouden worden op grond van een de facto toestand. Britsche maatregelen in den Soedan. De Britsche regeering heeft de Italiaan sche regeering medegedeeld, dat de uit een kapitein en drie man bestaande bemanning van een Italiaansch vliegtuig, dat Woens dag in den Soedan een noodlanding heeft uitgevoerd, is geinterneerd. Evenzoo is het Italiaansche vliegtuig in beslag genomen. Deze maatregel geschiedt ir. toepassing van de neutraliteitsvoorschrif- ten. Italië tevreden over het offensief van Graziani. Het zegenrijk offensief van generaal Graziani wordt in geheel Italië met vreug de ontvangen, de bladen publiceeren uit gebreide berichten over dezen veldslag, hoewel wordt verklaard, dat men de wer kelijke beteekenis van deze overwinning eerst later zal kunnen beoordeelen. Zonder twijfel zal hierdoor echter de verdere mi litaire ontwikkeling sterk worden beïn vloed. De militaire medewerker van de „Picco lo" generaal Bolatti, wijst erop, dat men thans voor het eerst den vijand tot een slag heeft weten te dwingen. Het eerste gevolg van de nederlaag is, dat een deel van de gewichtige Kenya-grens voor de Abessiniërs is afgesloten, zoodat de rijke toevoer vanuit Kenya bemoeilijkt is. Vol gens het inzicht van den schrijver is het niet onmogelijk, dat Abessinische troepen, die bestemd wareh voor het Tigre-front, thans naar het Somalifront zullen worden gezonden. In ieder geval ligt het initiatief op het oorlogstooneel in Italiaansche han den. Het Italiaansch protest aan den Volkenbond. Stefani deelt mede, dat de onderstaats secretaris voor buitenlandsche zaken, Su- vich, in het memorandum aan den Vol kenbond jpeeft gewezen op het misbruik van het fcoode Kruisteeken door de Abes siniërs, waarbij de gevallen van Dagaboer in Ogaden en van Alamata aan het As- cianghimeer worden gedocumenteerd, en op het gebruik van dum-dum-kogels, ge documenteerd o.a. door de ontdekking van 1100 dum-dum-patronen met opschrift. De documentatie wordt gesteund door 'n lange lijst met namen en foto's van solda ten, Ascaris en Doebats, die aan beide fronten door dum-dum-kogels zijn getrof fen. Verder wordt gewezen op de wreedhe den door de Abessiniërs bedreven, die de lijken van Italiaansche soldaten verminken. Een tragische lijst van slachtoffers wordt gesloten door den onderluitenant- vlieger Tito Miniti, die gevangen was ge nomen en door de Abessiniërs werd ge marteld, ontmand en onthoofd. Zijn hoofd werd in triomph rondgedragen. De nota wordt gesloten met te wijzen op de klaarblijkelijke schending van de conventie van Geneve, die respect oplegt voor gewonden, dooden en gevangenen. Gisteravond is een vluchtig onderzoek ingesteld naar een vreemde geschiedenis, welke een onbekend gebleven vrouw in verband brengt met de affaire-Lindbergh. Het kind van Lindbergh zou zich nl. onder den naam Robert Dolsen te Akron ophou den. De politie heeft verklaard, dat dit kind inderdaad sprekend op den baby van Lind bergh lijkt. De moeder van het kind zou in 1934 zijn overleden. Andrew Dolsen heeft verklaard van zijn vrouw gescheiden te zijn geweest in den tyd, dat het kindje Lindbergh werd ontvoerd. Hij zeide gehoord te hebben, dat zijn kind ziek was. Dolsen zeide te zijn terug gekeerd en te hebben geconstateerd, dat het kind en zijn vrouw in het geheel geen ziekteverschijnselen vertoonden. Het belangrijkste wat Dolsen zeide was, dat het kind niet van hèm was. Hij vertelde de politie, dat zijn vrouw een groot aantal 20 dollarbiljetten in haar bezit had en wei gerde er de herkomst van mede te deelen. Een onderzoek Ingesteld. De autoriteiten van Akron in den staat Ohio stellen op het oogenblik een onder zoek in naar den levensloop van een vijf jarigen jongen, die volgens de beweringen van een vrouw het kind van Lindbergh zou zijn. De jongen verblijft in het huis van den vrachtauto-bestuurder Dolsen. De vrouw beweert, dat de 2 jaar geleden ge storven echtgenoote van Dolsen een vrien din is geweest van Violet Sharp, die werd vergiftigd. Dolsen zelf zou wel eens heb ben betwijfeld of de jongen, die bij hem in huis is, zijn eigen zoon is. In dit verband wordt het volgende ver haal verteld: Toen Dolsen in 1932 een reis door de Staten maakte werd hij plotseling naar huis geroepen. Men deelde hem mede dat zyn kind ziek was geworden. Toen hy thuis was gekomen bad hy geconstateerd Ongerustheid over den toestand. Koning George van Engeland heeft aldus luidt een bericht uit Londen een lichte koude gevat. Zijn toestand wordt geenszins als ernstig beschouwd. Een ernstiger bericht. Gisteravond is te Sandringham, waar de koning verblijf houdt, een bulletin gepu bliceerd onderteekend door drie genees- heeren, onder wie de lijfarts van den koning, Dawson, waarin gezegd wordt dat „de bronchiale catharre, waaraan de koning lijdt, niet van ernstigen aard is, maar dat zich teekenen van hartzwakte hebben vertoond, die met eenige ongerust heid gadegeslagen moeten worden". Dawson bleef vannacht in het paleis waken. Den patiënt zuurstof toegediend. Laat op den avond hebben de- doktoren van den koning dezen zuurstof toe gediend. De dokters hebben den nacht in het paleis doorgebracht. Volgens de Daily Telegraph is de toedie ning van zuurstof een voorzorgsmaatregel, die wel meer wordt toegepast in geval van zware aandoening van de ademha lingsorganen teneinde de ademhaling te verlichten. Vooral bij meer bejaarde zie ken past men deze methode toe. Om één uur werd uit Sandringham ge meld, dat de koning rustig sliep. De prins van Wales is gistermiddag plotseling te Sandringham aangekomen. De Hertog van York was reeds aan het ziekbed. dat dit niet het geval was. Bovendien had hij gezegd, dat hij het kind, dat hy voor zich zag niet herkende daar het krullend haar had. Later had hij bemerkt, dat zyn vrouw over veel geld beschikte. Eens had hij 600 gevonden, waarover zij geen ver antwoording kon afleggen. De vrouw die met deze merkwaardige verklaring is gekomen, beweert dat zij een verwijderd familielid van wijlen mrs. Dol sen is en alle bijzonderheden van de kwes- tie-Lindbergh kent. De schrijver Rudyard Kipling is te omstreeks middernacht overleden. Des avonds was een bulletin uitgegeven volgens hetwelk zijn toestand uiterst cri- tiek, doch niet hopeloos genoemd moest worden. Uit het leven van den schrijver. Rudyard Kipling is 30 December 1865 in Bombay geboren. Zijn opleiding genoot hy in Engeland, waarna hij in 1882 naar In- dië terugkeerde om zich aan de journalis tiek te wijden. Al spoedig werd hij redac teur aan de Civil and Military Gazette en The Pioneer, in welke kwaliteit hij zyn eerste schreden op het pad der literatuur zette door de publicatie van korte verha len, waarmede hij groote bekendheid ver wierf. In het vervolg van zyn loopbaan maakte hij vele en groote reizen over de geheele wereld en woonde hij gedurende zeven achtereenvolgende jaren in Amerika. Tenslotte echter vestigde hij zich in Enge land. In 1886 kwam zijn eerste verzenbundel uit, Departmental Ditties. The Barrack Room Ballads (1893) bezong het soldaten leven in populairen toon, doorspekt met jargon. Kipling ontwikkelde zich tot fel nationalist en imperialist. Van zijn novel- lenbundels, waarin men vele voortreffe lijke verhalen vindt, noemen wij Plain Ta- les from the Hills (1888), Soldiers Th ree, The Phantom Rickshaw ('88), The Story of Gadsbys ('91), Wee Willie Winkie, Ma- ny Inventions ('93), Captains Courageous ('97), Stalky en Co. ('99), From Sea (1900), Kim (1901), Just so Stories ('02), Puck of Peek's Hill ('06), The Harbour Watch ('13). In 1891 verscheen de roman The Light that Failed, welk groote vermaardheid, ook in het buitenland, verwierf, evenals de dierenverhalen The Jungle Book (1894 '95), Minister Eden houdt een redevoe ring. (Dag. Overzicht). Rudyard Kipling overleden. (Bui tenland). Weer een opzienbarend bericht in de affaire Lindbergh. (Buitenland). In China weer 500 dorpen over stroomd. (Buitenland). Mislukte aanslag op Stalin? (Bui tenland). Herriot zal aftreden na den terug keer van La val uit Genève. (Buiten land). Koning George van Engeland ziek. (Buitenland). De oorlog in Oost-Afrika. (Buiten land). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen). De gouverneur-generaal van Ned.- Indië zal zijn ontslag indienen. (Bin nenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Alleen reeds in Amerika zijn ruim 3.500.0000 ex. van Kipling's werken in de laatste veertig jaren verkocht, tot een to taal bedrag van 350.000. Hij was langen tyd de hoogst gehonoreerde auteur ter we reld, en zijn manuscripten make nog steeds fabelachtige prijzen. Zoo werd nog voor en kele jaren door 'n Amerikaansche verza melaar 800 betaald voor 30 regels van The White Man's Burden. Persoonlijk leed is Kipling niet bespaard gebleven. In 1922 en 1925 was hij ernstig ziek. Zijn eene dochter stierf, zijn zoon werd in den oorlog als „vermist" gemeld. Een dochter bleef hem. Kipling heeft een populairiteit bereikt als slechts voor weinig literatoren is weg gelegd. Het gedicht „If" behoort tot de be kendste verzen van de Engelsche taal; het is bespot, geparodieerd, voorgedragen en herdrukt tot het volkomen cliché werd. Toch blijft er, jaren en spot ten spijt, een kracht van uitgaan, die verklaart dat het millioenen in geestdrift heeft gebracht. Omtrent de houding van de an dere radicale ministers is nog niets bekend. Gisteravond laat hebben radicale sena toren, die een bespreking hadden gehad met Herriot, die meer dan twee uur had geduurd, medegedeeld dat Herriot beslo ten had zich niet beschikbaar te stellen voor het voorzitterschap van de soc.-radi- cale parti;

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1