DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Engelsche koning nog in levensgevaar. No. 16 Maandag 20 Januari 1936 138e Jaargang BaqeÜjkscfi Instelling van regentschapsraad overwogen, ONRUSTIGE NACHT. De radicaal-socialisten in Frankrijk. Voor Oostenrijks vrijheid. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels f 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 8, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Met ernstige bezorgdheid ging men te Londen den nacht in. De onrust is gerechtvaardigd, omdat men weet, dat de ziekte van 1928 de gezondheid van den Koning wankel heeft ge maakt. Men had zich erover verheugd, dat hij zoo uitstekend de enorme ver moeienissen van het zilveren jubileum had doorstaan. Deze grootsche betui ging van aanhankelijkheid heeft den Koning wellicht nader dan ooit tot zijn volkeren gebracht. Zijn laatste Kerst boodschap blijft bij velen naklinken als een woord van hart tot hart. Zaterdag den geheelen dag tot 's avonds laat en Zondag is het voor de hekken van het Buckingham-paleis zeer druk geweest van belangstellen den, die het laatste bulletin kwamen lezen. Zaterdag, na het uitgaan van de theaters, liet menigeen zich langs het paleis rijden en er waren vrouwen in gebed verzonken. Haast even druk was het overigens van fotografen en film operateurs, om de wachtende menig te te vereeuwigen. Terzijde van het paleis was het een af- en aanrijden van auto's der meer officieele belangstellenden, die inlich tingen kwamen inwinnen. In de ziekte is in den loop van den Zondag blijkbaar geen verandering gekomen. De Koning heeft eenigen slaap kunnen genieten en er is geen verdere afneming van krachten in getreden. De Zondag. Wij laten hieronder een aantal berichten in de volgorde van uitgifte over 's Konings toestand volgen: Te middernacht Zaterdag werd medege deeld, dat de Koning rustig sliep. Aan het ziekenhuis te Kingslynn, dat 't dichtst nabij Sandringham is gelegen, is verzocht alle zuurstofvoorraden ter be schikking van het koninklijk huis te hou den, ter aanvulling van de zuurstoffles- schen, die zich reeds in het paleis bevin den. Het spoorwegverkeer tusschen Londen en Kingslynn, via Cambridge, dat normaal tusschen 1 en 13 uur gestaakt wordt, zal thans doorloopend geopend blijven, voor eventueel vervoer van geneesmiddelen yoor den Koning of van leden van de Koninklijke familie. In den nacht van Zaterdag op Zondag ging het gerucht, dat de krachten van den koning snel afnamen. Hiervan werd even wel geen enkele bevestiging of tegenspraak gepubliceerd, en ieder verkeerde in span nende afwachting van het bulletin, dat de geneesheeren Zondagmorgen zouden pu- bliceeren. Te Londen heerschte nog steeds groote beroering en reeds in de prille ochtenduren vormden zich in de omgeving van het Buckinghampaleisgroepjes menschen, doch sedert Zaterdagmiddag was nog steeds geen bulletin uitgegeven, en dit uit blijven van ieder bericht deed de onge rustheid onder het publiek eerder toe- dan afnemen. Toen kwam om 12.15 uur het volgende, te Sandringham gepubliceerde bulletin: „Hoewel de Koning een onrustigen nacht heeft gehad, zijn de krachten van Zijne Majesteit niet verder afgenomen." Later werd bekend, dat de koning Zon dag eenige uren heeft geslapen. Het bulletin van den nacht werd alge meen uitgelegd als een aanwijzing, dat de toestand van den koning niet verergerd was. Om 19.45 uur Zondagavond werd het volgende bulletin gepubliceerd ,,De koning heeft een rustigen dag doorgebracht. In zijn toestand is geen verandering ge komen". Het bulletin is door drie geneesheeren onderteekend. Regentschapsraad? Zondag zijn de Prins van Wales en de Hertog van York van Sangdringham ver trokken. Eerstgenoemde is naar Downing Street in Londen gegaan, waar hij te half 5 aankwam en een onderhoud had met den i>e prins van Wales Premier Baldwin. Om 17.5C uur vertrok de Prins weer naar Sandringham. Het is niet uitgesloten, dat dit be zoek verband houdt met de kwestie van de benoeming van een bij zonderen regentschapsraad, welke de bevoegd heden van de kroon zal overnemen irrgeval de ziekte van Koning George van langen duur zou kunnen zijn. In dat geval zouden de minister president en de Lord Kanselier de hiervoor vereischte stappen moeten ondernemen. Volgens een bericht van de Press As- sociation zou deze aangelegenheid evenwel nog niet acuut zijn. Tijdens de regeering van koning George is reeds twee malen een dergelijke regent schapsraad ingesteld. De eerste maal, toen de koning zich in 1925 tot herstel van zijn gezondheid naar de Middellandsche Zee oegaf en de tweede maal tijdens zijn lang durige ziekte in 1928. Toentertijd heeft de staatsraad bestaan uit de koningin, den prins van Wales, den hertog van York, den lord-kanselier, den aartsbisschip van Canterbury en den minister-president. De Mating meent te weten, dat van de zen raad o.a. zullen deel uitmaken de koningin, de prins van Wales, de hertog van York, de lord-kanselier, de aartsbis schop van Canterbury en de minister president. Vandaag zouden de leden van den re gentschapsraad worden benoemd. De prins van Wales heeft Zondag ongeveer 300 K.M. per auto over gladde wegen afgelegd om zijn offi cieele taak in Downing Street te ver vullen en zoo spoedig mogelijk weer terug te kunnen zijn op Sandringham. Ziekte van langen duur? Vanmorgen vroeg werd te Sandringham meegedeeldd, dat de toestand van den koning o n v era n d e r d is. Men meent te weten, dat de vorst weer een onrustige nacht heeft gehad. Nu ook de hertog van Kent is aange komen, heeft koning George, met uitzon dering van den Hertog van Gloucester, die zelf ziek is, zijn kinderen gezien. Koningin Maud van Noorwegen, de eenige nog in leven zijnde zuster van koning George, wordt voortdurend van zijn toestand op de hoogte gehouden. Het besluit tot instelling van een regentschaps raad moet niet worden beschouwd als een teeken, dat de toestand van den koning slechter is geworden. Veeleer gelooft men daaruit te moeten concludeeren dat een lange duur der ziekte wordt verwacht. De instelling van den regentschapsraad zal heden geschieden in den kroonraad, die bijeen zal komen in de ziekenkamer of in een aangrenzend vertrek. Aan de zitting zal waarschijnlijk worden deelgenomen door den prins van Wales, den hertog van York, den hertog van Kent, den lord-president van de Private Coun- cil, Rarsay MacDonald, den minister van binnenlandsche zaken Simon, den lord Chancellor Haildsham en den Aartsbis schop van Canterbury. De regentschapsraad, die gedurende de ziekte van den koning, diens functies zal waarnemen zal waarschijnlijk bestaan uit de koningin, de prins van Wales, den her tog van Yorwk, den minister-president, den lord Chancellor en den aartsbisschop van Canterbury. Datadier tot partij-voorzitter gekozen. Op de Zondag te Parijs gehouden vergadering van het bestuur heeft de radicaal-socialistische partij in Frank rijk Eduard Daladier tot haar voorzitter gekozen. De aftredende voorzitter Herriot werd tot eerevoorzitter ge kozen. Als eerste spreker van de radicaal-socia listische partij behandelde de tot den lin- ker-vleugel der partij behoorende afge vaardigde Jean Zay de redenen, die Herriot aanleiding hebben gegeven, uit de partij te treden. Hij wees voorts op het besluit der overige radicaal-socialistische ministers, die besloten hadden, Herriot te volgen. Spr. noodigde het bestuur uit, van dit besluit der radicaal-socialistische ministers kennis te nemen, en het goed te keuren. Vervolgens behandelde de voorzitter van de Kamerfractie, Yvon Delbos, het stand punt der partij inzake de buitenlandsche politiek: De stemming, aldus Delbos, heeft aangetoond, dat de groote meerderheid der radicaal-socialistische fractie tegen de poli tiek van Laval is. Wanneer desondanks eenigen vóór de regeering hebben gestemd, dan is dit alleen, omdat de begrooting en de kwestie der strijdhonden nog niet geheel afgehandeld zijn. Ook het lid van het partijbestuur, Albert Bayat, leverde scherpe kritiek op de buiten landsche politiek van Laval, die, naar hij zeide, het Volkenbondspact had ver loochend, dat Frankrijk's veiligheid garan deerde. Laval had ook de banden verbro ken, die Frankrijk aan Engeland verbon den, en aan zijn Midden-Europeesche vrien den. Voorts verweet spreker Laval, dat hij het Fransch-Russiscj.pact nog niet had Daladier geratificeerd. Herriot had niet gewild, dat deze toestand nog langer voortduurde, en voor den moed, dien hij had getoond, door uit de regeering te treden, kon men slechts bewondering hebben. Spr. diende daarop een resolutie in, volgens welke geen partijlid zich voortaan meer achter de politiek van Laval zou mo gen scharen, en de stemdwang op dit punt onvoorwaardelijk zou moeten worden door gevoerd. Herriot spreekt. Vervolgens nam Herriot het woord. De radicaal-socialistische ministers, aldus spr., waren tot de regeering toegetreden, en zij hadden steeds hun plicht gedaan. Doch op een dag waren ten aanzien van de buiten landsche politiek moeilijkheden ontstaan. Herriot liet doorschemeren, dat de radi caal-socialistische ministers het niet steeds met de buitenlandsche politiek van Laval eens waren geweest. De begrooting en de wetten tegen de strijdhonden waren destijds evenwel nog niet afgehandeld. In een regeering der na tionale eenheid, zoo vervolgde spr., zijn het steeds de republikeinen, die alle offers brengen. Het is laf, wanneer door de rech terzijde een minister wordt aangevallen, die over geen dagblad, geen sprekerstribune en geen openbare vergaderingen beschikt, om zich te kunnen verdedigen. Hij wilde herinneren aan zekere tegen hem gerichte couranten-artikelen, waarover men slechts zou kunnen lachen. De tegenstanders der partij hadden een soort godsvrede uitge vonden, die men slechts als een straat met één-richtingsverkeer zou kunnen beschou wen. Herriot trachtte daarop het partijbestuur van de noodzakelijkheid te overtuigen, de radicaal-socialistische ministers in de regee ring te laten. Minister-president Laval be vindt zich op het oogenblik op reis naar Genève, waar hij den Engelschen minister van buitenlandsche zaken zal ontmoeten. Deze ontmoeting is zeer belangrijk. Wat zou men er echter wel van zeggen, indien hij van daar door een telegram zou worden terug geroepen en wanneer er te Genève nieuwe vertragingen zouden ontstaan door gebeur tenissen in de vergadering van het bestuur der partij? Afgezien daarvan echter, is de Kamer niet op reces, en heeft zij dus het recht haar meening kenbaar- te maken. Er is echter nog een derde punt, dat pleit voor de handhaving der radicaal-socialis tische ministers in het kabinet. Den laatsten tijd hebben de radicaal-socialistische mi nisters tegen het optreden der Strijdhonden geprotesteerd en tegen den druk, dien zij uitoefenen op het parlement. Weliswaar is het goed streng jegens an deren te zijn, doch dan moet men dit ook jegens zichzelven zijn. Het bestuur is er om te beslissen over de algemeene fundamenteele zienswijze der partij. Doch de parlementsleden zijn er om naar eigen verantwoordelijkheid te hande len. Spr. verzocht derhalve het bestuur niets te doen wat het reeds tot stand ge brachte krachteloos zou kunnen maken. Hjj hoopte, dat het bestuur moge erken nen, dat hij steeds slechts het belang van het land en van de partij voor oogen heeft gehad en daaraan steeds trouw is gebleven. Herriot's uiteenzettingen werden met langdurigen bijval begroet. De naderende storm. De radicaal-socialistische fractie van de Fransche kamer zal Dinsdag vergaderen over de kwestie of de radicaal-socialisti sche ministers uit de regeering moeten treden, dan wel, dat een debat in de kamer zal worden gehouden, dat tengevolge van de door het partijbestuur geëischte stem dwang voor de radicaal socialisten ver moedelijk zal eindigen met den val van de regeering-Laval. De leider van het Croix de Feu, kolonel de la Rocque, heeft gisteren en eergiste ren in 8 vergaderingen tot in totaal 70.000 aanhangers gesproken en nogmaals het doel van de vereeniging, verzoening van alle Franschen in de liefde tot het vader land uiteengezet. In Rouen sprak Frankiin Bouillon voor de nationale vereeniging. Hij spoorde aan tot strijd tegen het linksche eenheidsfront. In een vergadering van het linksche eenheidsfront, gepresideerd door den communistenleider Cachin, klaagde een socialist Laval aan, den grondslag te heb ben gelegd voor den oorlog tusschen Italië en Abessinië." De politiek '*an het volks front is die des volkenbonds en der sanc ties. Dat is het belang van Frankrijk; wij zijn de ware patriotten". Naast Cachin hadden vier jonge negers plaatsgenomen, die door Cachin werden voorgesteld als vertegenwoordigers van Abessinië. „Dollfuss was Oostenrijk zelf". Het gisteren te Weenen gehouden appèl- generaal der leiders van het Vaderlandsche front, waaraan 1800 gewestelijke leiders ge hoor hadden gegeven, is tot een historische manifestatie geworden. Een der hoogtepunten van deze uitbar sting van Oostenrijksch patriottisme was het oogenblik, waarop bondskanselier dr. Schuschnigg in zijn rede verklaarde, dat de in 1934 vermoorde bondskanselier dr. Doll fuss het symbool was van het nieuwe Oos- ^iarhemberg Een nieuw hoogtepunt was de aan vaarding door de aanwezigen van de verklaringen van den vice-kanselier prins Starhemberg, waarbij op plechti ge wijze de „Anschluss" wordt verwor pen, evenals „een annexatie van Oos tenrijk door het verpruiste Duitsch- land". Dollfuss aldus de bondskanselier is Oostenrijk zelf. Al wie Oostenrijk verloo chent, houdt op een stem in het kapittel te Engelsche koning nog in levensge vaar. (Dag. Overzicht). De Fransche radicaal-socialisten benoemen Daladier tot party-voorzit ter. (Buitenland). Dr. Baptist uit Megen gehuldigd. (Binnenland). Kantoorbediende van 2400 be roofd te Rotterdam. (Binnenland). Protest van vrijzinnigen in de Ev. Luthersch gemeente hier ter stede. (Stad). Het Plan van den arbeid; rede Ir. H. Vos te Schagen. (Land- en Tuinbouw). (Zie verder eventueel laatste berichten.) hebben. De bondskanselier zal steeds in het voorste gelid marcheeren. De Duitsche eer is de eer van Oostenrijk; de Oostenryksche eer is die van Duitschland. Vervolgens beklom prins Starhemberg de sprekerstribune. De strijd tegen den „Anschluss" en tegen de pan-Germanistische terminologie, riep spreker uit, vormt een der programpunten van het Vaderlandsche front. Laten wij wei geren ons te doen opslokken door een po litiek stelsel, hetwelk in wezen een stelsel is, dat absoluut niets Duitsch heeft. Spre kende over het Habsburg-probleem, merkte de vice-kanselier op: Indien de monarchie in Oostenrijk zou worden hersteld, dan zou dit slechts de Habsburg-monarchie kunnen zijn. Nimmer zal tot zulk een herstel wor den overgegaan met behulp van een staats greep, doch uitsluitend op grond van den wil van het Oostenryksche volk. De bijeenkomst, waaraan alle leden van het kabinet-Schuschnigg deelnamen, werd vervolgens met het zingen van het volks lied gesloten. HEVIGE SNEEUWSTORMEN BOVEN NOORD-AMERIKA. Boven de Ver. Staten woeden buitenge wone sneeuwstormen. Het verkeer ligt veel al stil. Het luchtvaartverkeer is onder broken. Het spoorwegverkeer is over groote gebieden stop gezet. Men spreekt over een stormfront, dat zich uitstrekt van Waine tot Florida. Te New York heeft Zondag een ernstig noodweer gewoed, dat met buitengewoon hevig onweer gepaard ging. Het verkeer op straat was geheel in de war. 20.000 sneeuw ruimers probeerden vergeefs de straten van de sneeuw te ontdoen. Er hebben zich verschillende verkeersongelukken voorge daan. Tot nu toe zijn ten gevolge van de vorst tien personen om het leven gekomen. Uit Pittsburg wordt gemeld, dat het ge heele verkeer aldaar moest worden stopge zet. Te Philadelphia staat de sneeuw 30 c.M. hoog. EDEN NAAR GENEVE VERTROKKEN. De Britsche minister van buitenland sche zaken Eden is Zondag naar Geneve vertrokken, waar hij voor het eerst In zijn tegenwoordige functie zal deelnemen aan de beraadslagingen in den Volken bondsraad. Eden wordt vergezeld door den parlementairen onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Lord Cranborne. Het is nog niet bekend, hoe lang Eden te Geneve zal blijven. NU JOHN GILBERT HEENGEGAAN IS. De tweede vrouw contra de vierde. Er zijn moeilijkheden ontstaan in verband met de nalatenschap van den filmacteur John Gil bert. De tweede vrouw van den overleden filmacteur maakte namelijk aan spraak op een groot deel van de erfenis, die hij heeft vermaakt aan zyn vierde vrouw. Virginia Bruce. LOCOMOTIEF RIJDT OP WEGWERKERS IN. Vijf dooden en zeven zwaar ge wonden. Bij Granthal in het Engelsche graafschap Lincoln is een locomotief op een groep van twaalf wegwerkers ingereden. Vyf arbeiders werden gedood, de andere zeven zwaar ge wond. ONTPLOFFING IN ZWAFELFABRIEK. Twee dooden en zestien ernstig gewonden. Te Bari in Italië heeft in een zwavelfa- briek een ernstig ongeluk plaats gehad. Door onbekende oorzaak is een ketel ont ploft, waarbij verscheidene muren zijn in gestort. Er ontstond brand. Gelukkig kon den de meeste arbeiders vluchten. Niette min zijn twee arbeiders om het leven ge komen en zestien ernstig gewond.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1