hoe de pastoor van Geysteren vermoord werd. uitcniaad HET LOT VAN HET KABINET-LAVAL. O&Mtiartatid Twee personen verdronken. Het drama van Zondagavond is De vergadering van de soc.-radicale Kamerfractie uitgesteld. De vergadering van de Fransche socialistisch-radicale Kamerfractie, die vandaag zou worden gehouden, afgezegd. Waarschijnlijk zal Woens dagavond een vergadering gehouden worden van de soc.-radicale afge vaardigden met den uitvoerenden raad der party. De moenjkhcden in de party zijn nog geenszins opgelost. Evenmin zij de betrekkingen met de andere par tyen, die de regetrmg steunen, weer eenigermate hersteld. Persstemmen De Parysche avondbladen houden zich in de eerste plaats bezig met de regee- ringscrisis, die door allen, met uitzonde ring van de rechtsstaande Liberté als een vaststaand feit beschouwd wordt. De Temps verwyt de soc.-radicalen het program van financiëelen en economischen opbouw en saneering van den franc te hebben vervangen door een revolutionnair program. Het bestuur van de radicale party verwerpt de buitenlandsche en de binnenlandsche politiek van een regeering, die met haar toestemming en in nauwe samenwerking met haar gevormd is. De radicalen hebben zich daarbij natuurlijk laten leiden door de a.s. verkiezingen Voor de verkiezingen moet echter nog ge regeerd worden en de openbare meening eischt een program. Men zal zich niet te vreden stellen met leuzen. Er bestaat ge vaar, dat alle oprechte democraten uiteen zullen vallen. Elders spreekt het blad van de mogeiykheid van een splitsing in de radicale party zelf. Het is niet uitgesloten, dat het vandaag by de vergadering van de fractie heet zal toegaan, aangezien talryke afgevaardigden zich zullen verzet ten tegen de invoering van stemdwang. De Intransigeant wyst eveneens op ge ruchten omtrent meeningsverschillen bin nen de fractie. Het blad gelooft echter niet dat het tot een schisma zal komen. De correspondent van dit blad voegt hieraan toe, dat hy uit een onderhoud met Laval den indruk heeft gekregen, dat deze vast besloten is zich niet te belasten met de vorming van een nieuwe regeering, maar anderen de verantwoordeiykheid wil laten. De Liberté is van meening, dat Laval in het belang van de Fransche politiek moet aanbiyven. In ieder geval zal eerst nog een stemming in de Kamer moeten wor den gehouden. Het is niet uitgesloten, dat Laval een eisch in die richting zal stellen. Zy, die meenen, dat na de gebeurtenissen van Zondag, iedere hoop verloren is Laval ook verder aan het hoofd van de regeering te zien, vergissen zich. Het blad doet uiter aard een scherpen aanval op Hen-lot. Na het verraad jegens Poincaré in 1928 en na den dolkstoot tegen Doumergue in 1934, heeft hy thans Laval een kuil gegraven. Herriot is onverbeteriyk. In plaats van in zyn ouderdom zijn fouten te verbeteren, neemt de kromgroeiïng van zyn persoon- ïykheld steeds meer toe, aldus het blad. Tegen Woensdag verwacht. Vandaag zal Laval te Parys terug zyn; waarichyniyk komt Woensdag de kabi netsraad byeen. Heniot zal dan zyn ontslag aan Laval aanbieden en de overige radicale ministers zullen hun voornemen om Her riot te volgen kenbaar maken. Laval zal zal vervolgens naar het Elysée begeven om aan president Lebrun het ontslag van het kabinet aan te bieden. Vrienden van Laval, die met hem hebben getelefoneerd, meenen, dat Laval niet zal trachten het geschil met de radicalen in de Kamer door middel van een interpellatie te regelen. Hy zal zich by het besluit der radicale ministers neerleggen, in het besef het grootste deel van het regeeringsprogram te hebben uitgevoerd. Een opdracht, die hem zou kunnen verstrekt worden om een kabinet te vormen, zal hy niet aanvaarden. REDEVOERING VAN MARCONI. Het doel voor oogen houden. Tijdens de algemeene vergadering van de Koninkiyke Academie van Italië, waarvan Marconi voorzitter is, heeft deze te Rome een redevoering uitgesproken, waarin hy o.m. het volgende zeide: Wanneer ik de eensgezinde gevoelens vertolk van myn collega's, stel ik er prUs op tot uiting te brengen, wat ons oordeel is over hetgeen zich in het buitenland ten na- deele van Italië afspeelt. Het is wel ver- wonderlUk, dat een staat als Italië, de moe der van de beschaving, beschuldigd wordt van agressie naar aanleiding van een van die koloniale ondernemingen, die, bepaald wordende door dringende behoeften van verdediging en expansie, steeds een eere zaak gevormd hebben voor de grootste na ties van Europa. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de wereld kent een inter nationale vergadering, die in het leven is- geroepen voor de organisatie van den vre de tusschen de volkeren, zich het recht toe een vryen, soevereinen staat te straffen met economische sancties en dreigt nog ernstiger maatregelen tegen hem toe te passen. Veroordeelt men, door het huidige Italië te veroordeelen, niet de duizendjarige traditie van Italië, die de basis gelegd heeft voor de europeesche beschaving? De eenige fout van het huidige Italië is de leerlin gen te volgen van het oude Rome en an dere ryken, die tot voorspoed en macht gekomen zyn. Wat vandaag ten nadeele van Italië geschiedt, zal de stomme verba zing wekken van het nageslacht. De Brit- sche opvatting staat tegenover ons en wei gert beter ingelicht te worden. Men heeft in Engeland vergunning geweigerd te spreken voor de radio om op eerlijke wyze voor het Engelsche publiek de overwegingen van myn vaderland uiteen te zetten, ondanks het feit, dat Engeland zich er steeds op heeft beroemd aan allen de vryheid van het woord toe te kennen. Tegen dit partis d.w. z. tegen die onrechtvaardigheid moet tot iederen prijs weerstand geboden worden met de zekerheid, dat de waarheid en het gezonde verstand noodzakelyker wyze zul len overwinnen. Het Italiaansche volk zal, zeer gerust omtrent de toekomst, weerstand bieden en kalm den weg voortzetten, die is aangegeven door den Duce. De rede van Marconi oogstte groot succes. De vergadering bracht hem een langdurige ovatie. TROEPENVERSCHEPINGEN NAAR AFRIKA. Buitenlandsche officieren naar Abessinië. Gisteravond zyn een aantal hooge officie ren van Hongaarsche, Oostenryksche, Ame- rikaansche, Japansche en Albaneesche nationaliteit naar Massaoea vertrokken aan boord van het mailschip Sardaigna, dut 2800 man troepen en 130 officieren van het Italiaansche leger aan boord heeft. De bui tenlandsche militaire deskundigen zullen als gasten van den Hooge Commisaris voor Oost-Afrlka een bezoek brengen aan het front in Eritrea en Somaliland. Het mail schip Calabria is eveneens naar Oost-Afrika vertrokken met oorlogsmateriaal. STAKINGSBEWEGING IN INDIANA. Ernstige ongeregeldheden. 600 man gewapende troepen hebben zich gisteren over New Albany en Jeffersonville (Am.) verspreid, ten einde een einde te maken aan de voortdurende botsingen tus schen stakers en politie-beambten. In beide steden is de staat van beleg af gekondigd. Twee politiebeambten en meer dan 20 stakingsposten zyn by gevechten gewond. De gevechten hadden plaats by twee hemdenfabrieken, welke, nu veertien weken geleden, werden gesloten, toen de arbeiders tegen loonsverlaging protesteerden. Gisteren zouden de fabrieken heropend worden. Niet-leden der vakvereeniging zouden, naar men verwachtte, het werk hervatten. 800 posters, voor het meerendeel vrouwen, die zich voorzien hadden van knuppels en steenen. Er hebben zich zoowel te New Albany als te Jeffersonville ongeregeldheden voorge daan. Militairen zyn eveneens gestationeerd in Sullivan en Vigo, waar ongeregeldheden in het myngebied voorkomen. het is HERDENKING VAN DEN DOOD VAN LENIN. zyn geschriften. Heden is het 12 jaar geleden, dat Wladi mir Iljitsj Lenin is overleden. In geheel Sovjet-Rusland zal dezen dag in fabrieken, en kolchozen vergaderingen worden georganiseerd, waarin het leven ei de activiteit van Lenin zal worden behan deld. Verder zal worden gewezen op enorme werk, dat in deze jaren tot stand gebracht door het Russische volk langs den door Lenin aangewezen weg, geleid door Stalin. De werken van Lenin genieten een bui tengewone belangstelling in Sovjet Rusland In de 78 talen van het land zyn 2389 wer ken van Lenin uitgegeven, met eer. totalen oplaag van meer dan 84 millioen. Geduren de het jaar 1938 zyn 140 werken van Lenin uitgegeven met een oplaag van 8.127.000 exemplaren. RUDYARD KIPLING GECREMEERD. Het stoffelyk overschot van Rudyard Kipling is in het gebied op Goldersgree gecremeerd. Slechts 4 personen waren aan wezig. HET PROCES-STAVISKY. De veroordeelden in hooger beroep. Garat, een der verdachten in het pro- ces-Stawisky, is reeds in hooger beroep gegaan, evenals Bonnaure, Tisser en Des brosses. De andere veroordeelden hebben eveneens aangekondigd in hooger beroep te zullen gaan. VERGEETACHTIGHEID TE LONDEN. Een respectabele lijst. Verleden jaar hebben per dag 271 men- schen te Londen hun paraplu laten liggen in treinen, trams of bussen. Meer dan 636 menschen lieten andere dingen liggen, van de kleinigheden af, tot zware koffers en welgevulde beurzen toe. Het aantal para plu's dat bleef staan, was in totaal 98.961, 11.608 meer dan in 1934. De andere artike len beliepen 232.412 stuks, of 22.240 meer dan een jaar tevoren. De meeste paraplu's behoorden aan vrouwen en ook de meeste andere vergeten artikelen waren van vrou wen afkomstig. Daaronder waren 18.228 ongepaarde handschoenen, 47.844 paren handschoenen, 33.778 artikelen van waar de, 31.806 kleedingstukken, 25.822 boeken, 24850 tasschen, portefeuilles of koffertjes en 6.052 brillen. KONINKLIJKE DEELNEMING. H. M. de koningin heeft heden te Gro ningen een krans doen bezorgen ten hui ze van de familie van wyie jhr. mr. dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. NEDERLANDSCHE AMBULANCE-AUTO VERONGELUKT? Een auto van de Nederlandsche Roode- Kruis-afdeeling, aldus meldt Daily Tele- graph Service, is op weg naar Dessie in 'n afgrond gestort. De chauffeur (een Griek) zou om het leven zyn gekomen. (Omtrent dit vage bericht konden wy by informatie geen zekerheid verkrygen Red). Sleepboot in Rotterdamsche haven gekanteld. Hedenmorgen is in de Buitenhaven aan de Vondelingenplaat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. De sleep boot „de Dreght" van de firma v. Om meren te Rotterdam is by het sleepen van een zeeboot in de haven gekanteld, waardoor de opvarenden te water ge raakten. Drie van hen konden in een roeiboot worden opgenomen. Deze red ding mocht evenwel den 60-jarigen ka pitein J. Hoefnagel, wonende te Rot terdam, niet meer baten. Hy gaf in de roeiboot weldra den geest. Het ïyk van den ruim 50-jarigen machinist A. J. Hamstede, is nog niet gevonden en bevindt zich waarschynlyk nog in de sleepboot, welke geheel onder water ligt. Aan boord van de „Dreght" bevonden zich de kapitein, de machinist, de stoker en de dekknecht, allen uit Rotterdam. Beide laatsten hebben zich zwemmende boven water kunnen houden en werden door eenige roeiers opgepikt. Ook de kapitein, de heer J. Hoefnagel, trachtte zich zwem mende te redden, doch werd waarschynlyk bevangen door de koude en kreeg water binnen, zoodat hy, toen hy aan boord was opgenomen, overleed. De machinist bevond zich in de machinekamer, toen het ongeluk gebeurde en verdween met het schip in de diepte. De sleepboot kon nog niet worden gelicht. Inzake dit ongeluk vernemen wy nog nader, dat door den Rotterdamschen haven dienst boven de „Dreght" een baken is ge plaatst, welke daar biyft zoolang de onder handelingen over de berging van het schip worden gevoerd. Op de plaats, waar de „Dreght" is gezonken, staat 14 M. water. Van het schip is niets te zien. De twee ge redden zyn de 65-jarige dekknecht J. v. Bel en de 34-jarige stoker A. de Graaff. DOOR DUISTERNIS MISLEID. Jongeman verdronken. Hedenmorgen vroeg verliet de 21-jarige W. v.Zanten zyn woning aan den Kanaal- dyk te Meerkerk, om zich naar zyn werk te begeven. Op weg hierheen is door de duis ternis misleid met zyn rywiel in het Zede- rikkanaal gereden. Later in den morgen is het lyk opgehaald. BELGISCH INBREKER INGEREKEND. Koffer met den buit in handen der politie. In 't noorden van Belgisch-Vlaanderen zyn de laatste weken verschillende inbraken ge daan. Er was voor de politie alle reden te vermoeden, dat de daders de grens waren overgetrokken naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Aardenburg is de man met zyn vrouw en kind gesignaleerd en toen hy vermoed de, dat men hem op het spoor was, is hy doorgereisd naar Vlissingen. Hier nam het echtpaar intrek in een logement. De man bevond zich Maandagmorgen aan het sta tion aldaar en een Belgische chauffeur wees hem aan twee Belgische rechercheurs aan. De dief, die alleen te Brugge vier en te Yperen 2 inbraken moet hebben ge pleegd, zette het op een loopen, doch werd gegrepen en daar hy tot alles in staat werd geacht, gefouilleerd, doch hy had geen wa pens by zich. Intusschen was ook een Vlis- singsche agent er by gekomen en de 28- jarige arrestant werd naar 't politiebureau overgebracht. Daarop is ook de vrouw in 't logement gearresteerd en een koffer in be slag genomen. Daarin bevonden zich 600, 50.000 francs en een 20-tal juweelen, die voldeden aan het signalement van die, wel ke verleden week by een inbraak in een villa te Brugge zyn ontvreemd. NEDERLANDSCH IN HET VERKEER MET BELGIE. Bij de P.T.T. al eenige Jaren gebruikt. De Brusselsche „Standaard" heeft be schouwingen bevat naar aanleiding van het besluit der Nederlandsche regeering om zich voortaan van de Nederlandsche taal te bedienen in de diplomatieke betrekkingen met België. In deze beschouwingen stelt de Standaard de vraag, wanneer nu de beslis sing komt, dat Nederland voor zyn briefwis seling onder meer met de post en telegrafie in België nog enkel het Nederlandsch zal gebruiken en de daarby passende regeling van Belgische zyde. Dit is voor een verslaggever van het Al gemeen Ned. Persbureau aanleiding geweest om aan het hoofdbestuur van de posteryen, telegrafie en telefonie te vragen, welke re geling op dit punt wordt gevolgd. Men heeft hem medegedeeld, dat het hoofdbestuur reeds vroeger stappen heeft gedaan om -te bewerkstelligen, dat de cor respondentie tusschen het hoofdbestuur en de Belgische autoriteiten van de posteryen en telegrafie in het Nederlandsch wordt gevoerd. Als gevolg hiervan vindt de correspon dentie tusschen de Nederlandsche en de Belgische autoriteiten der posteryen reeds sedert eenige jaren wederkeerig in het Ne derlandsch plaats. Wat den Belgischen telegraafdienst be treft, het Nederlandsche hoofdbestuur der posteryen correspondeert hiermede ook al geruimen tyd uitsluitend in het Neder landsch en de Belgische dienst schryft van z.yn kant aan het Nederlandsche hoofdbe stuur zooveel mogeiyk in het Nederlandsch. DE A.S. GRONDWETSHERZIENING. De twee secretarissen. Mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, en mr. W. F. Fruin, raad-adviseur bij het departement van justitie, zullen fun- geeren als de twee secretarissen der in te stellen staatscommissie voor de Grondwets herziening. DE MOEILIJKHEDEN TE AMBT IIARDENBERG. Een tijdelijke burgemeester. De raad dezer gemeente Ambt Harden- berg is tegen Vrydag 24 Jan. a.s. in open bare vergadering byeengeroepen, waar o.a. behandeld zal worden het voorstel van den heer Mulder om aan den commissaris der koningin te verzoeken een tydelyken bur gemeester aan te stellen, een en ander in verband met de bestaande moeilykheden op financieel gebied en de afwezigheid van den burgemeester. Door de wethouders derden wethouder te benoemen. In hoeverre deze voorstellen verband met elkaar hou den, zal de bespreking Vrydag ongetwyfeld openbaren. De rapporten over de financiee- le onregelmatigheden zullen worden behan deld, benevens een voorstel van de wethou ders tot verleening van ongevraagd ontslag aan den gemeente-ontvanger en neven functies. DE ONTPLOFFING TE GRONINGEN. De analist aan de verwondingen bezweken. De 34-jarige heer R. Hogenberg, analist, die gistermorgen in het che- misch-laboratorium aan den Bloem- singel te Groningen by het nemen van proeven door een explosie ernstige brandwonden opliep en in het acade misch ziekenhuis werd opgenomen, is hedenmorgen vroeg aan de opgeloo- pen verwondingen bezweken. De man laat een vrouw en twee kinderen ach ter. BRUTALE ROOFOVERVAL TE UTRECHT. Twee oude menschen door jonge kerels sonder succes bedreigd. Zondagavond heeft, naar het „U.D." meldt, een zeer brutale poging tot roofoverval plaats gehad, waarvan twee bejaarde men schen, broer en zuster, wonende op den hoek van de Maliestraat en de Monseigneur van de Weteringstraat te Utrecht het slacht offer dreigden te worden. Het is gelukkig niet tot ernstige gevolgen gekomen. Om kwart voor acht werd aan bovengenoemd perceel gebeld. Er werd open gedaan; twee jonge mannen van on geveer 25 jaar stonden op de stoep, die be weerden, dat zy een enveloppe voor den heer des huizes by zich hadden die zy hem graag persoonlijk overhandigden. Zonder eenigen argwaan werden de heeren in de huiskamer gelaten, waar hun door den be woners van het huis verzocht werd plaats te nemen, van welke uitnoodiging zy echter geen gebruik wenschten te maken. Wat of de bedoeling van de indringers was ?Zy vroegen om geld maar hun gast heer gaf te kennen, dat hy niet geneigd was een financieele bydrage te geven. Daar op dreigde één van de brutale bezoekers zyn revolver te gebruiken, wanneer niet terstond aan hun verzoek werd voldaan. Waarschynlyk dachten zy, dat de bewoners dan wel onder een hoedje te vangen zou den zyn. Maar de zuster van den bewoner deed zich toen gelden: zy liep naar de tuin deuren aan den achterkant van het huis opende deze en riep luidkeels: „Moordi Moord!" Een der overvallers trachtte haar het schreeuwen te beletten, maar zy wist zich los te werken en nogmaals om hulp te roepen. Het resultaat van dit alarm was, dat de ongevraagde gasten het raadzamer achtten de beenen te nemen. Zy wisten te ontko men en vluchtten in de richting van dè Maliebaan. De indringers waren den bewoners bekend. niet POOLSCHE ONDERZEEBOOTEN WORDEN IN NEDERLAND GEBOUWD. Naar thans wel zoo goed als vast- staat, zullen voor rekening van de Pool- sche regeering hier te lande twee onder zeebooten worden gebouwd, een by de Rotterdamsche Droogdok Maatschappy en een by de Koninkiyke Maatschappy De Schelde te Vlissingen. Voor den bouw van deze booten zal in hoofdlynen de constructie worden gevolgd van de duikbooten, by de Nederlandsche ma rine in gebruik. De onderhandelingen over den bouw dezer schepen loopen reeds ruim een jaar. De betaling zal geschieden ingevolge een compensatie-transactie. R. STENHUIS BIJ „DE TRIBUNE". Naar „Het Volk" verneemt, zal de heer R. Stenhuis, ex-voorzitter van het N.V.V., binnenkort worden opgenomen in de hoofd redactie van „De Tribune". AUTO-ONGELUK ONDER WOLVEGA De inzittenden van de eene auto verdacht van diefstal. Gisteravond heeft by de Tongerbrug ten zuiden van het dorp Oudeschoot een bot sing plaatsgehad tusschen twee auto's. Uit de richting Wolvega kwam een auto uit Noordholland, uit tegenovergestelde richting auto naderde een auto uit Hallum. Waarschynlyk doordat de bestuurder door de schaarsche verlichting het bord niet zag. dat aangeeft dat het uit de rich ting Oudeschoot komende verkeer voor rang geeft, vloog de auto uit Noordholland tegen de vrachtauto op. De personenauto en de brug werden daarby beschadigd. De vrachtauto kon de reis voortzetten. De in- zitende van de personenauto, die de aan- ryding had veroorzaakt, lieten hun wagen in den steek en keerden met de vrachtauto in zuideiyke richting terug. Zy kwamen echter niet verder dan tot Meppel. waar zy op verzoek van de politie te Wolvega werden aangehouden, verdacht van auto diefstal. Vandaag worden de verdachten 4 in getal te Wolvega gehoord. Een byzondere correspondent van de „Maasbode" schryft: Geysteren. Een witte winterzon tus schen de dunne nevels en de wyde verten van het Limburgsche land. Langs de Maas: Hoog is het water, byna van dyk tot dyk, een fyne wind rimpelt over de glinste rende watervlakte en de wilgen en peppels staan er boven zich te spiegelen in klaar diaphaan licht. En in den blauwen boomenender de kerk torens, de een na den ander die komt op blinken aan het einde van den zonne-blin- kenden weg. Maashees en dan links den weg af naar Geysteren. Het mooiste dorp van Noord- Limburg. verscholen in zware boomhagen en overvloedig gewas. De weg naar de kerk leidt tusschen de overgeloopen, drassige weiden en de statige boomen. Het dorp ligt iets westelyker, en hooger; vroeger was in den winter de kerk van het dorp uit niet meer te bereiken en moesten de bewoners naar de Willibrordus-kapel in de bosschen, wat de Loobeek zette al het land rond de kerk blank. Een klare winterdag, klaar van blauwe lucht en- spiegelend water en blinkende druppels aan de takken der boomen. Aan het einde van den modderweg de kerk met haar ouden toren, waar tien slagen uit zin deren den helderen dag in. Links van de kerk de mooie oude woning waar de koster woont, rechts de pastorie met den gevel naar de kerk gekeerd en een winterschen vóór en achtertuin. In de klaarte van den dag staan de men schen en kunnen het niet begrypen, de af- schuwelyken moord op een goeden dorps pastoor, gepleegd op een stillen, laten Zon dagavond. Zoo'n Zondagavond op een dorp I3 de rust van de week. De weg door het dorp is stil en verlaten, maar achter de ramen in de huizen is een geel licht en uit de ca- fé's klinkt een gerucht, een lach of een ver tellende stem. Het is een zachte avond, het heeft gesneeuwd, een dag geleden en de voren van de hooggelegen akkers liggen in den avond geteekend, wit en zwart. Op den berm van de wegen ligt nog de dunne sneeuw, verder hangt er een dunne duister nis en weeke, verre stilte. De pastoor heeft zyn avond in rust door gebracht de Zondag is steeds een drukke dag, de koster heeft de kerk afgesloten en is met een „goeden-avond mijnheer pastoor de duisternis in gewandeld, en nu zit de pastoor onder de lamp van de stilte en de rust te genieten, die rondom de pasto rie hangt Liza de huishoudster is al vroeg de trap op gegaan naar haar slaapkamer de deur is even opengegaan en een „wel te rusten mynheer pastoor" klonk door de stille ka mer, nog even het geluid van stappen op de trap, en dan de stilte en de nacht De kachel brandt, de lamp geeft een zacht, geel licht de stilte doet goed na den dag van zielzorg. In het dorp gaat het naar 't sluitingsuur, het gaat naar half elf en de menschen den ken er over om naar huis te gaan. Wat is dat voor geweld op den weg? Er loopt iemand hard er komen haastige voeten nader de deur gaat open. Daar staat een mensch in de deur. Is het de koster? Is het de tuinman van het kasteel? Ze weten het niet meer. Ze weten alleen, dat er geroe pen werd, dat de pastoor vermoord was. Er komt beroering in het stille dorp de pastoor? Die goede, jonge pastoor. De pastoor, die vanmorgen nog de Mis heeft ge daan? De pastoor, by wien ze gisteren nog gebiecht hebben? De pastoor, dien ze nog gezien hebben, vanmiddag onder het Lof? De pastoor het gerucht gaat de menschen loopen naar huis om 't te gaan vertellen. De mannen en vrouwen springen uit het bed. De telefoon gaat. Een dokter, de marechausseé hulp, hulp er is 'ets vreeseiyks gebeurd. De koster had zyn avondboterham gege| ten en was te bed gegaan. Boven op het dak lekten de druppels van de dooiende sneeuw en buiten was er geen geluid. De lamp was uitgeblazen en het was stil, uren in den om* trek. Wat was dat? De koster lag opeens rech en met open ooren en oogen te luisteren- Wie schreeuwde daar? Was het een dron ken mensch die naar huis werd gebracht- Was het....? De koster staat ineens recht en loert door een klein venster, dat uitzicht geeft op d* pastorie. Is er iets niet in orde? Boven de pastoriedeur brandt het kleine licht, ma*» het is donker buiten en van het raam va den koster tot de pastorie is het een ai- stand van wel 50 M. Het zal een dronken mensch zyn, zegt de koster en gaat weer bed. Maar daar is weer dat geschreeuw en g«" kreun, een geluid, dat door merg en bee gaat in deze hoorbare stilte. De koste springt weer op, jas en broek aan, en d het huis uit door den voortuin van de P

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10