DE DOOD VAN KONING GEORGE. LATERE BERICHTEN. [Provinciaallïieuws bergen langendijk JCeck 61 School ycfieepstiidiugen Amsietdamsche 35eacs ■l Z. M. Edward VIII, de nieuwe koning van 't Britsche Rijk. £er!!'° 9»'° De prins van Wales, de wettelijke troon opvolger, is den 23en Juni 1894 op White Lodge, Richmond Park, Sheen, geboren. Hij ontving de namen Edward, Albert, Christian, George, Andrew, Patrick, David. Zijn vader, toen nog hertog van York, was de tweede zoon van den lateren koning Edward VII, doch kwam door den dood van den hertog van Claridge in aanmerking voor de troonsopvolging. Toen hij in 1910 den troon besteeg, ging de titel prins van Wales op prins Edward over. De jonge Prins stond bijzonder bij zijn grootvader, koning Edward, in den pas. Zijn opvoeding was eenvoudig en degelijk En- gelsch. Hij kwam op de cadettenschool voor de zeemacht te Osbourne en Dartmouth. Op zijn 19en verjaardag werd hem het kasteel Carnarvon in Wales als woonplaats aange wezen. In 1912 diende hij drie maanden op Z.M. Hindustan en bracht hij vijf maanden in Frankrijk door. Vervolgens studeerde hij aan Magdalen College te Oxford in staats recht en geschiedenis. Hij deelde hier vol komen het leven van de overige studenten. Toen de oorlog uitbrak, werd de prins van Wales ingedeeld bij het derde bataljon van het eerste regiment gardegrenadiers. Aanvankelijk deelde men hem in bij ver schillende staven, doch later heeft hij op eigen verzoek en tegen den zin van Kitche- ner ook dienst gedaan aan het front. In Maart 1916 werd hij stafofficier in Egypte en eenige maanden later bezocht hij het Italiaansche front Na den oorlog ondernam de Prins groote reizen naar alle deelen van het Britsche rijk en ook naar het buitenland, die hem den naam van den koninklijken ambassa deur deden verwerven. In 1919 bezocht hij Canada en de Ver. Staten, het jaar daarop passeerde hij voor het eerst de linie op een reis van Nieuw Zeeland en Australië en moest zich aan de gebruikelijke grillen van Neptunus onderwerpen. In 1921 bezocht hij Britsch-Indië en Japan en in 1925 Zuid-Amerika. Behalve deze reizen, die staatkundige en commercieele doeleinden dienden, vertoefde de prins van Wales ook vaak voor zijn genoegen buiten lands. Vooral het zuiden van Frankrijk be zocht hij graag. In December 1928 vertoefde hij op een jachtexpeditie in Afrika, toen de ernstige ziekte van zijn vader hem dwong hals over kop naar Engeland terug te kee- ren. De reis, die onder normale omstandig heden 23 dagen eischt, volbracht hij in nog geen tien dagen. De prins van Wales is bij zijn volk en ook in de landen, die hij bezocht heeft, zeer po pulair. Men heeft hem niet ten onrechte den titel van „prince charming" gegeven. Hoe wel zijn pupolariteit bij de vrouwen zeker niet minder is dan by de mannen, is prins Edward ongehuwd gebleven. Mocht de prins den troon bestijgen en ongehuwd of zonder nakroost sterven, dan zou de hertog van York hem als koning moeten opvolgen, wiens dochters vervolgens voor de troons opvolging in aanmerking komen. Eerst daarna hebben de hertog van Gloucester en de hertog van Kent recht op den troon. Prins Edward heeft zich ook naam ge maakt als voorganger op het gebied van de heerenmode, waarir hij vaak een origineele noot bracht. De prins is verder een bekend sportsman. Vooral als jachtruiter en polo speler heeft hij zich in zijn jonge jaren on derscheiden. Menigmaal heeft hy by die sport betrekkelijk ernstige ongelukken ge had. Sinds hy echter na de ziekte van ko ning George V in 1928 een deel van zijn vaders verplichtingen over heeft genomen, ij hy voorzichtiger geworden. De Prins verplaatst zich gaarne per vlieg tuig en is de grootste particuliere vliegtuig eigenaar Jn Engeland. Er zyn tijden geweest, dat hy zes toestellen tot zyn beschikking had. Hoewel hy in September 1929 zyn bre vet als vlieger heeft gehaald, vliegt hij niet zelf, doch laat dit aan zyn vliegers over. De Prins is verder een liefhebber van golf, maakt ook wel eens een rit op de fiets en heeft zich de laatste jaren veel aan tuinwerk gewyd. Ook visschen mag hy graag. De prins stelt veel belang in de nooden en behoeften van het Engelsche volk. Dit is niet louter plichtbetrachting van hem, maar voor een goed deel echt menschelyk gevoel. Dat blijkt ook uit de vertrouwelijke manier, waarop hy met lieden van allerlei rang en stand weet om te gaan. De troonswisseling. Hedenmorgen heeft koning Erward VIII vergezeld Van den hertog van York Sant- dringham verlaten om van het dichtstb|j gelegen vliegveld naar Londen te vliegen. De nieuwe koning zal den kroonraad, welke formeel beslist over de troonsbestijging, he denmiddag te 16 uur G.M.T. in het St. Ja mes Palace doen houden. Het parlement zal te 6 uur hedenavond bijeen komen om officieel in kennis te wor den gesteld van de troonwisseling. Kanonschoten kondigden het overlijden aan. Toen koning George V was gestorven, werden op St. Jamespark en op den Tower te Londen kanonschoten gelost. In overeen stemming met de traditie werd het overlij den onmiddellijk medegedeeld aan den deken van St. Pauls Cathedral, die instruc tie gaf, dat de klokken van den St. Peter tot acht uur vanmorgen zouden worden geluid. De dorpsbewoners, die voor het hek van Sandringham wachtten op mededeelingen omtrent den toestand van den vorst, ont blootten het hoofd, toen zij het overlijden vernamen. In vele eenvoudige huizen ble ven de bewoners tot middernacht op, om te luisteren naar de mededeelingen van de B. B. C. De regeling der bijzetting. De regeling der bijzetting van het stoffe lijk overschot zal waarschijnlijk heden be kend worden gemaakt. Het stoffelijk over schot wordt voorloopig naar de kleine Maria Magdalenakerk bij het slot Sandringham en vandaar naar Londen overgebracht, waar het waarschijnlijk plechtig in de Westmin ster Abbey zal worden opgebaard. In St. Pauls Cathedral wordt vanmiddag een groote rouwdienst gehouden. De groote klokken van de kathedraal werden vanmor gen geluid. Hoe de tijding werd vernomen. De doodstijding werd nog des nachts naar alle deelen van het Britsche Rijk overge seind. In geheel Engeland heeft het bericht zeer groote ontroering gewekt. In vele ste den en dorpen werden de klokken geluid. Te Londen werd. gedurende bijna twee uur de sombere klokkentoon van Westminster Abbey gehoord. In Liverpool en andere groote steden hadden zich groote menigten op straat verzameld, hoewel er een hevige regen viel. Vele vrouwen konden haar ont roering niet meester blijven en barstten in tranen uit. Dancings en theaters ware over het algemeen reeds gesloten, toen het vast stond, dat de koning niet meer zou herstel len. Vandaag blijven alle bioscopen en theaters in geheel Engeland gesloten. Italiaansche persstemmen. Alle Italiaansche bladen bevatten een be schrijving van de laatste oogenblikken van koning George en wijden lange artikelen aan de nagedachtenis van den vorst. Men prijst zyn nobele karaktereigenschappen, zijn gevoel voor evenwicht en vooral zijn altijd gematigd optreden in de binnenland- sche en buitenlandsche politiek na den oorlog, toen de crisis, waaronder alle landen hadden te lijden, de structuur van het Brit sche ryk bedreigde. Door zijn, altijd indi recte, interventie werd de vrede in binnen- en buitenland steeds hersteld. De bladen leggen er den nadruk op, dat George by zyn onderdanen zeer bemind was. Zij herinne ren aan het bezoek, dat hij met koningin Mary in Mei 1923 aan Rome bracht, waarbij de vorsten ook den Paus bezochten. Het Italiaansche volk, aldus de bladen, deelt fai de smart der Britsche natie. De Fransche pers. De Fransche pers herinnert eraan, dat de overleden koning, toen hij nog prins van Wales was, een graag gezien gast in de Fransche hoofdstad was. De bladen wijzen erop, dat zoowel de overleden koning, als zijn opvolger groote vrienden van Frank rijk waren en zijn. „Matin" wijst in het bizonder op het ver blijf van den prins van Wales, nu koning Edward VIII, in Frankrijk tijdens den we reldoorlog. Hij bezocht het front zoowel in auto en vliegtuig als per rijwiel. „Le Jour" schrijft dat de nieuwe koning de eigenschappen van zes personen in zich vereenigt, hy is politicus, soldaat, sports man, vliegenier, handelsreiziger en ban kier. De „Journal" schrijft, dat het Fransche volk, dat nooit de groote rol zal vergeten, die koning George gedurende den wereld oorlog heeft gespeeld, bewogen deelt in de smart van het Engelsche volk. De „Excelsior" schrijft, dat Frankrijk en Engeland gedurende de regeeringsperiode van den overleden koning hetzelfde leed, dezelfde onrust en dezelfde hoop hebben doorgemaakt. Koning George V zal voor het Fransche volk het symbool der loyauteit en van den trouw blijven. De „Jour" zegt, dat de geschiedenis van Frankrijk gedurende de laatste 25 jaar nauw verbonden is geweest met die van Engeland De „Petit Parisien" zegt, dat het heengaan van den bevrienden heerscher, die een pijler van de entente cordiale is geweest, door alle Franschen diep wordt betreurd Engeland en geheel Europa hebben een on herstelbaar verlies geleden. De „Matin" schrijft, dat het George ge weest is, die in de moeilijke uren van 1914 de eer van Engeland heeft gehandhaafd. President Roosevelt betuigt zijn deelneming. Onmiddellijk na het bekend worden van het overlijden van koning George V heeft president Roosevelt het volgende telegram aan koning Edward VIII doen toekomen: „Met diep leedwezen verneem ik de tij ding van het overlijden van Z.M. Uw vader, Ik breng U mijn oprechte deelneming tot uiting, evenals dat van het Amerikaansche volk, in welks achting en. liefde hy een hooge en eenige plaats innam. Ik heb het voorrecht gehad, Z.M. sedert de oorlogs dagen te kennen en zyn heengaan vervult mij met innige droefheid". Aan de koningin-weduwe Mary zond de president der Vereenigde Staten het volgen de telegram: „Mevrouw Roosevelt en ik deelen in de smart, welke gij lijdt door het overlijden van hem, wiens hoedanigheden zulk een grooten invloed hebben uitgeoefend op den wereldvrede en de gerechtigheid". Tegelijkertijd heeft Roosevelt telegrafisch zyn deelneming betuigd aan de gouverneurs- generaal aer dominions Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, den Ierschen Vrijstaat en de Unie van Zuid-Afrika. Huil heeft een telegram doen toekomen aan minister president Baldwin. De dood van den Britschen monarch heeft ook in de Vereenigde Staten ontroering ge wekt. De bladen wijden lange artikelen aan de levensgeschiedenis van den overleden koning. Tegelijkertijd wijzen zij op de po pulariteit van den nieuwen vorst, Edward VIII. Radiorede van Baldwin Hedenavond te 21.35 Amsterdamsche tijd zal de Britsche minister-president Baldwin zich per radio tot het Engelsche volk richten. De indruk in Amsterdam. Hoewel het overlijdensbericht verwacht werd, heeft de dood van den koning van Engeland bij de vrij uitgebreide Britsche kolonie te Amsterdam toch nog diepen indruk gemaakt. Velen waren gisteravond aan het radio toestel blijven luisteren naar de uitzending der B. B. C. en daardoor het droeve nieuws al vannacht vernomen. Doch velen konden er pas uit de ochtendbladen kennis van nemen. Reeds vroeg hedenmorgen werd op het Britsche Consulaat-Generaal aan de Hee rengracht den gekroonden Union Jack halfstok geheschen en weldra werd dit voorbeeld door de andere consulaten in de hoofdstad gevolgd. Ook vele particuliere instellingen vlagden halfstok. Naar wij vernemen zal op den dag van de bijzetting van het stoffelijk overschot van den koning in den Christ Church aan den Groenburgwal een plechtige rouw dienst worden gehouden, die zal worden bijgewoond door het consulaire corps, het gemeentebestuur van Amsterdam en ande re autoriteiten in de hoofdstad. Dien dag zal het Consulaat-Generaal gesloten zijn. Aanbesteding. Maandagmorgen is aanbesteed het ver voer van grint van de Koedijkervlotbrug naar I diverse polders; 2. de gemeentelijke opslag plaats aan de dr. van Peltlaan. Ingeschreven werd per kub. M. als volgt- J. Modder °.45 en ƒ0.45; H. Schouten 0A5 en 0.45; P. Bakker 0.40 en 0.40; C. Moerbeek 0.40 en 0.40; W. Moerbeek °-37 en 0.37; D. Min 0.63 en 0.63- W ƒ0.47 V°°r f °-43i M' W°kkc f °'47' Tot oprichting kleuterschool besloteiu Do°r,de afdeeling van Volksonderwijs is thans definitief besloten om tot oprichting van een kleuterschool te Oudkarspel over te gaan, FROF. DR. T. HOEKSTRA f Hoogleeraar te Kampen In het Stadsziekenhuis te Kampen, waar hij ter verpleging was opgenomen, is over leden prof. dr. T. Hoekstra, hoogleeraar aan de Theologische School der Gerefor meerde Kerken in Nederland, te Kampen. Tjeerd Hoekstra werd op 20 December 1880 te Urk geboren. Na de lagere schoql en het gymnasium te hebben afgeloopen, werd de overledene in September 1899 als student ingeschreven aan de Theologische School. In Juni 1903 deed hy cum laude zijn candidaatsexamen en ging daarna te Heidelberg in de wijsbegeerte studeeren. In 196 promoveerde de heer Hoekstra magna cum laude, onder prof. dr. W. Windelband tot doctor in de wijsbegeerte op een proefschrift getiteld: „Immanente Kritik zur Kantischen Religionsphiloso- phie". Na zijn eerste standplaats, Hazerswoude, kwam dr. Hoekstra in Augustus 1908 te 's-Hertogenbosch te staan, vanwaaruit hij een actief aandeel in den evangelisatie- arbeid in Brabant en Limburg nam en den stoot gaf voor het bouwen van kerken te Venlo en Eindhoven. Na voor onderscheiden beroepen te hebben bedankt, aanvaardde hy de benoemin door de Generale Synode der gereformeerde kerken tot hoogleeraar aan de Theologische school te Kampen, om onderwijs te geven in de ambtelijke vak ken. Met een inaugurale oratie over „De psychologie der Religie en de ambtelijke vakken" aanvaardde prof. dr. Hoekstra zyn ambt. Hij behoorde tot de eersten, die in ons land de ambtelijke vakken zette in verband met de psychologie naar geref. beginselen. In het vereenigingsleven was prof. dr. Hoekstra voorzitter van het geref. school verband, secretaris van het Hongaarsch- Hollandsch coité, voorzitter van de ver- eeniging voor Christelijke Paedagogiek en van het Geref. tractaatgenootschap „Filip- pus", bestuurslid van de vereeniging voor Ger. Psychologie, examinator in Zendings theorie vanwege de Generale Synode der Geref. kerken voor art. IV der Zendings orde, deputaat vanwege de Generale Sy node voor de herziening van de liturgie der geref. kerken, enz. Tal van werken en geschriften van de hand van prof. dr. Hoekstra zagen het licht De overledene was zoowel bekwaam ge leerde als kanselredenaar en in breeden kring zeer geliefd. Bij de viering van het eeuwfeest van de afscheiding, in 1934, werd prof. Hoekstra benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het overschot zal Vrijdag te Kampen hebben. stoffel^ Plaats naa K. N. S. M. Ariadne 19 Januari te Gothenburg, Berenice 21 Januari te Amsterdam. Bodegraven 19 Januari van Curai>»«. Cristobal. n Fauna 20 Januari te en van Venetle n Triëst. Ganymedes 20 Januari van Varna Constantza. Hermes 20 Januari 22.00 te Antwerpen Mars 19 Januari van Patras naar Tuni» Nereus 20 Januari te Leixous. Oberon 20 Januari te en van Catanla Reggio. 11 Orpheus 20 Januari van Kopenhagen Stettin. n V. Rensselaar 22 Januari 11.00 ta Am sterdam verw. j Rhea 20 Januari van Danzig naar Ko penhagen. Trajanus 20 Januari te Newcastle-unon- Tyne. Vesta 20 Januari Gibraltar gepaas. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Aludra, 19 Januari van Rotterdam te Hamburg. Amsterkerk, 19 Januari van Havrej wordt 20 Jan. te Amsterdam verwacht. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen, 20 Januari van Nar- vik te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LUN. Spaarndam, 20 Januari van New York te Rotterdam. Binnendijk, uitreis, 19 Jan. te Antwer pen. Dinteldijk, van Pacific Kust naar Rot terdam, 199 Jan. te LiverpooL Veendam, 18 Jan. van New-York naar Rotterdam. Mandam, 18 Jan. van Rotterdam naar New-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Djambi, 19 Jan. nam. 1 uur van Rotter dam te Hamburg. Kertosono, thuisreis, 19 Jan. van Port Said. Kota Gede, uitreis, pass. 19 Jan. Oues- sant Kota Tjandi, thuisreis, pass. 19 Jan. nam. 10 uur Gibraltar. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Poelau Tello, thuisreis, 20 Jan. van Urnul. den naar Hamburg. Mapia (Silver Java Pacificlijn), 20 Jan. van San Francisco. Palembang (Java-New York Line), 20 Jan. te Boston. Chr. Huygens, thuisreis, 21 Jan. te Genua. van Dinsdag 21 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH (Ontvangen per STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1931 4 1934 4 Ned.-lndië 1934 4 1934 A 5)4 Duitschland 1930 idem met kettingverklaring BANKINSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mpij. Cert v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft CerL NederL Ford ex. 40 afsL Philips Gloeit. Gem Bezit Uniiever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Betfaleb. Steel Lities Service Steel comm U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. •f- v,. Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie j Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. r 1txp!ori Kedjang Lebong PETROLEUM. 11 Dordtsche Petr. Phillips Oü Shell Union Tade Water RUBBERS Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rul her Oostkust Serbadiadi In tere Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific gNoteering per 50 x) ex COupon +Exclaim. W'ONGAIIfc 'Exdividend Januari 1936. LANDBOUWCREDIET N. V. draadlooze telefoon). Koers van heden te Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 "%-l 'is-i 99'/. 99'/, 991/1, 98% 97»/, 98% 97% 22% 22'/, 23'/, 237, 114Vs 131% 131Vs 571/s 57- V, 89% 89 109 26»/, 26 Vj 457, 6 60 245'/, 245 214»/, 220 104»/, 105'/, 99%.i 99% I 99%. 23»/, pl.m. 2.15 99%-i 99% *t 22»/.-'/, 237, 26V.-7 219-y, 219»/, 1057, 105»/,J 34Vs 341/, lftVs 16J 30% 29»/, 29»/,-7, 29»/,-7/g 2 27,»/27,»/,, 287, 23»/, 28%-f 5% 5»/, 56»/, 7 26»/,-7 2197,1 105V4 16»% 29%-i 2%'/u 2dt-'A» 240»/, 2411/, 141 140 121'/, 120 28'/, 28-1/, 16 00 741 28 28 167i/, 2)21/, 21 li/, 228'/, 94»/, 24'/, 10% 9% 204 270-1 96-7 '24 10'/, 9% 118% Hf»/, 72 721/, 94i/s 951/, 41 4 L>1/, 68 681/, 2% 11% 12 5 J/« 53V, 189 188 206 204 198 198 41'/, 40 9% 81/, 70 691/, 230 97'/,-7 10% 9 72»/, 95»/, 2% 230V.-I 97-V, 10'/« 9% 118»/, 10}% 9% 198 i/s 197Vi 53»/, 'A 19/'/, NIET OFFICIEEL New-York Looden Parits Brussel (Belga) Bazel t Kopenhagen Stockholm Madrid luu V 'tfe koer. 2'/, pCt Heden 2 pCt WISSELKOERSEN AMSI 1 M. Vorige Koers op koers 2 uur t ti t i "7yw 2fci/4 59 22Vt 711/4 24.88 47 95 32 60 37 60 36 60 20171/, Ou.00 1.471/, Ï9.24 4.707, 24 92 47.95 32 50 37 60 36 60 20 221/4 00.00

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12