KIJKENKOOPEHmCLOECK Weec&eacAt Stad en OmgeoiHg. Zijn regeering- Toen Koning George ziek was. Diepe aanhankelijkheid van het volk. Zilveren kroningsfeest De radio meldde UITBREIDING AUTOMATISCH TELEFOONVERKEER. van het Australische gemeenebest, be zocht Nieuw-Zeeland, en werd in de Kaap kolonie en Canada hartelijk ontvangen Op 1 November keerde hij te Portsmouth terug. Op den verjaardag van Koning Eduard in 1901 werd de hertog tot prins van Wales verheven en op 5 December hield hij in de Gildenhall een rede die de aandacht trok en waarin hij aandrong op inspanning om aan mededingers het hoofd te bieden. De kroning van den nieuwen Koning moest wegens zijn ernstige ziekte uitgesteld worden. In dien tijd nam de prins vele plichten op zich en oefende hij zich steeds meer in het sprekenin het openbaar. In 1905 bezochten hij en ue prinses Engelsch-Indië en waren daar tegenwoordig bij een schilderachtige dur- bar. Op 7 Mei 1906 keerden zij terug. Twee jaar later deden zij een uitgebreide tcis door Canada. Toen koning George dus bij het overlij den van zijn vader in 1910 op den troon kwam, had hij de geheele traditioneele voorbereiding van een Engelschen kroon prins achter den rug. Koning George V zal in de wereldge schiedenis blijven voortleven als het regee- rend hoofd van 't Britsche rijk gedurende de groote crisis van 19141918. In de ge schiedenis van zijn eigen land zal hij waar schijnlijk tot in verren tijd worden aange wezen als een model-vorst in constitutio- neelen zin. Van zijn aandeel in den wereldoorlog is weinig te zeggen. Het kon niet actief zijn en George's bijzondere verdienste was, dat hij de straf der lijdelijkheid, die de moder ne Majesteit in meer of mindere mate moet dragen en die George als hoofd van het Britsche rijk waarschijnlijk in hoogere mate moest dragen dan elk ander vorst, in derdaad voorbeeldig onderging. Het is nim mer gebleken, dat hij het anders had ge wild. Het is nochtans mogelijk, dat hij 't anders had gewild, dat hy met zijn hooger dan normaal inzicht graag zijn invloed had doen gelden in de beweging der internatio nale politiek voor, gedurende en na den oorlog. Maar zoo zulke drang in hem heeft geleefd, hij is zich altijd ten volle bewust geweest, dat hij binnen het kader der Brit sche ongeschreven constitutie er geen uiting aan kon geven. Dat sterke besef, dat ook een krachtig verantwoordelijkheidsgevoel kan worden genoemd, stempelde hem tot een model-vorst, den rechten koning op den rechten troon. Brittanje heeft vóór hem regeeringshoof- den gehad, die zich niet steeds gedwee neer legden bij de lijdelijkheid van hun staat, of die constitutioneel blijvend door hun persoonlijkheid er in slaagden meer of min der invloed uit te oefenen op den gang van regeeringszaken, nationaal en internatio naal. De aard van het Britsche volk verzet zich tegen zulke tendenzen. Het is bijna als één man koningsgezind. Het kan zich Brittanje en het gansche Britsche rijk niet voorstellen zonder de Kroon, symbool van nationale en imperiale eenheid. Maar de Kroon moet zoo stil en onopgemerkt func- tionneeren in het nationale leven, dat ze uitgezonderd in tijden van crisis en in oogenblikken van plechtigheid praktisch gesproken kon worden vergeten. Het merk waardige is, dat deze gewenschte toestand beter bereikt wordt naarmate de man, die de kroon draagt, zich naarstiglijker aan zijn plichten overgeeft. Koning George V deed dat. Hij deed het met ongewone toewijding en plichtsgevoel. Het weik des konings is eentonig. Het is zetten van handteekeningen en verleenen van audiënties. In die naar aard beperkte werkzaamheid was koning George een van de hardste werkers van zijn tijd. Dat, en de figuratieve eischen van majesteitelijk bestaan, lieten hem weinig tijd voor persoonlijke liefhebberijen. Van George kon met recht worden gezegd: „What infinite heart's ease Must kings neglect that private men enjoy". De ijver, waarmede George „troonde" over zijn onderdanen van verre en van na bij, zonder in wezen te regeeren, verstevig de zijn positie, in een tijdperk, waarin tro nen ineenstortten. Met koning George heeft 't proces, reeds in Victoria's tijd begonnen, dat de macht van den troon verminderde en het aanzien er van naar evenredigheid verhoogde, snel voortgang gemaakt. De ko ning is meer en meer het zichtbaar symbool geworden van rijkseenheid en voortduring: en om den persoon van George was gelei delijk een sfeer van bijna mysterieuse ma jesteit gerezen. Een paar jaar geleden was koning George ernstig ziek en lang vreesde men voor zijn leven. Gedeurende die langdurige ziekte leefde by het volk en zijn vertegenwoordigers sterk het gevoel, dat de man, die door zijn persoon en zijn optreden het symbool van koningschap zooveel beteekenis had gege ven, niet kon worden gemist. Geheel afge scheiden van het menschelijk medegevoel, waarmede de gansche natie den man, die hevig léed, omringde (en men moet in dien tijd in Londen zyn geweest om ten volle te kunnen beseffen hoe diep dat medegevoel was) heerschte er ook in politiek opzicht Ongerustheid. Velen vreesden, dat de schok van het overlijden het evenwicht van den staat in deze periode van veel zorg en moeilijk heid zou kunnen verstoren. Het Lager huis, elk lid, elke partij, was ernstig be zorgd. Door zijn standvastig gedrag in een regeeringsperiode, vol crisissen, in de we reld en in Engeland had George het ver trouwen van de volksvertegenwoordiging gewonnen. De Koning had het ten volle verdiend. Een tweetal voorbeelden mogen getuigen van zyn zuiver constitutioneel besef in oogenblikken, waarin dit sterk op de proef werd gesteld. Reeds in 't begin •van zyn regeering zag hij zich tegenover een van de grootste nationale crisisen van de Engelsche geschiedenis geplaatst. De „Parliament Bill" die voorgoed de controle over het besteden van de rijks fondsen bij het Lagerhuis moest brengen, vond onverzettelijken tegenstand bij de Lords (het Hoogerhuis), Asquith's liberale regeering besloot den tegenstand van het Hoogerhuis te overwinnen, door een vol doende aantal nieuwe liberale „pairs'' (Hoogerhuisleden) te benoemen om het ontwerp er ook in het Hoogerhuis door te krygen. Het was koning George's taak de nieuwe pairs te scheppen. Dat was een zware toets voor een vorst, die zijn „zit" op den troon nog nauwelijks had gevon den. En de liberalen hebben nimmer ver geten hoe goed George den toets door stond. Het uitbreken van den oorlog was een verschrikkelijke crisis voor den ko ning,'maar iedereen is het er over eens, dat hij zich ook toen angstvallig en voort durend aan .de, constitutioneele practijk (men weet dat de constitutie van Enge land meer praatijk en. precedent dan wet is) heeft gehouden. De Arbeidersparty heeft niet vergeten dat de Koning, töeii Ramsay Mac Donaltl in 1924 parlementsontbindirig aanraadde (of schoon hy het hoofd van een minderheids- regeering was), zyn recht om uit het De- staande Lagerhuis een nieuw regeering te Lenoemen prys gaf en MacDonald's advies ranvaardde. Het is ook altijd zeer gewaar deerd door de volksvertegenwoordigers, dat de Koning steeds in persoon het Parlement opent, een gebruik dat Victoria had doen verslijten en dat Edward slecht zoo nu en dan in acht nam. Op al deze gronden en met al deze herinneringen zijn alle partyen het er over eens, dat men voor de bijzon dere Britsche constitutie nimmer een bete ren koning heeft gehad. En 'daarom ook was de ongerustheid gedurend de lange ziekte niet alleen van persoonlijken en men- schelijken maar ook van politieken aard. De diepe aanhankelijkheid en trouw, waarin hy zich verheugde en die hem op zyn ziekbed waarlijk phenomenaal om koesterden, hadden ook een gewoon men- schelijken oorsprong. De persoon, die zulk een luisterend en machtig symbool verte genwoordigde, was in zijn optreden, zijn verschijning en zijn doen en laten eenvou- dig-Engelsch, menschelijk-gewoon, gemoe delijk en huiselijk. Hij was het hoofd van een Engelsch ge- Sfcin, dat in zijn leven voor velen het ideaal van Engelsch gezinsleven vertegenwoor digde. Dat sprak sterk tot de harten van het volk, dat zich graag aan Majesteit weerspiegelt en met blijde verrassing in 't leven van de koninklijke familie zyn eigen leven meer of minder terugvond. Deze indruk werd in den loop der laat ste jaren niet weinig verhoogd door het feit, dat twee kinderen van George huwden met spruiten van onvervalschte Engelsche adellijke familie. De troonopvolger, de prins van. Wal es, is tot nu toe steeds ongetrouwd gebleven. Die indruk werd nog sterk verhoogd; toen het koninklijk echtpaar het vorig jaar Mei zijn zilveren kroningsfeest vierde: Op 9 Mei '35 verzamelden zich de leden van Hooger- en Lagerhuis voor hef gebed, alvorens in optocht naar Westminstei Hall te gaan, waar in den waren zin ctës woórds het parlement van het Britsche rijk verga derd was, aangezien de vertegenwoordi gers van alle parlementen van het Ge meenebest vertegenwoordigd waren. In het adres van gelukwensch van het Hoo gerhuis wordt o.a. gezegd, dat de afge- loopen 25 jaar vol zijn geweest van de wreede beproeving van den meest ver woestenden oorlog in de geschiedenis en van het moeilijke herstel werk aan de ge schokte structuur van het gemeenschap pelijk leven, alsmede van langzame, doch hardnekkige pogingen om de welvaart en den vrede te herstellen .Elders konden tronen en constituties de moeilijkheden nie. overleven. In dit koninkrijk evenwel is de ontwikkelingsgang van openbare rechten en vrijheden niet tegengehouden, doch uitgebreid en sterker geworden. Waarlijk, méér dan één uwer illustere voorvaderen, regeert Uwe Majesteit over een natie van vrije burgers. Desniettemin of liever juist wegens deze uitgebreide volksregeering, staat de troon hechter dan ooit in het centrum van het nationale leven. De persoonlijkheid van Uwe Majes teit maakte van den troon niet alleen een symbool, doch een geliefd en bestaand ding. Na in welsprekende bewoordingen de Koningin en de vier zonen van den Koning te hebben geëerd, sloot het adres als volgt: „Wij vertrouwen, dat wanneer dit geslacht zal zyn ten grave gegaan en wanneer de schittering van deze week niet meer dan een lang vervlogen herinnering zal zijn, de dynastie Windsor nog zal regeeren over dit royaal en vereenigd volk. Niet formeel, doch uit den grond van ons hart bidden wij God, dat Hij Uw Majesteit zegene". Het adres van het Lagerhuis zegt o.a.: „Onze grondwet heeft zich sterk genoeg getoond, den schok van den wereldoorlog te weerstaan en toonde zich soepel genoeg om zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden van Rijk en Wereld. De constitutie gaf aan de natie een stabili teit, terwijl elders de fundamenten in stortten. Wij herinneren er nederig aan, dat onze historische regeeringsvormen vol doende bleken om aan alle crises het hoofd te bieden. Groot-Brittannië is meer dan ooit een vrije en welgeordende natie." In zijn adres van antwoord zeide de Koning o.a.: „Ik dank u hartelijk voor de woorden van toewijding en liefde tot mij, de Ko ningin en onze familie. In deze dagen, nu opnieuw vrees heerscht en voorbereidse len tot den oorlog in gang zijn, zijn wij dankbaar, dat de regeering vredelievend is en dat vrede heerscht in een zoo groot deel van de wereld en dat onder onze ba nier van vrijheid zoovele millioenen hun dagelijksch brood hebben in zoovele lan den en verscheidene klimaten, waar nie mand htm vrees inboezemt. Het is voor mij een reden tot trots en erkentelijkheid, dat de goéde harmonie van ons parlementair systeem met onze constitutioneele monarchie de schokken heeft weerstaan, welke in de afgeloopen jaren andere vorstendommen en andere vrijheden hebben vernield. Het wets- systeem van onze voorvaderen, hoewel aangepast aan de behoeften van dezen tyd, is wederom het beste middel gebleken om een regeering door het volk en vrijheid voor den persoon te vinden, alsook de geordende kracht van den staat en de wet voor regeerders en geregeerden. Vooral ben ik dankbaar, dat wij ontsnapt zyn aan de groote gevaren, welke ons land be dreigden. Ik zal nooit vergeten, hoe de ge varen van buiten af onmiddellijk alle klassen en rassen vereenigden; vrouwen en mannen speelden hun rol, de rijen wer den aangevuld, en tenslotte behield hun kracht de vrijheid. Wij zullen hen, die in den grooten oorlog vielen, niet vergeten, noch hen, die verminkt of blind hieruit kwamen, opdat wy ons kunnen blijven verheugen over de weldaden van het leven. „Iln de jaren, welke op den oorlog volg den, in een wereld uitgeput door bezoekin gen en verarmd door verwoesting, hebben wij ons tot taak gesteld, de structuur van handel en industrie weer op te bouwen en te doen beantwoorden aan het dringende verlangen naar betere levensvoorwaarden. Overal waarden onzekerheid en gebrek aan vértrouwen rond als een schaduw over het menschelijke pogen, doch door den ernstigen, goeden wil, de voorzichtigheid van mijn volk, zijn wy voortgegaan en thans heeft het land een zekeren graad van industrieel succes bereikt, hetgeen vertrouwen schenkt voor de tokomst." Tenslotte zeide de koning nog: „Ik ben in mijn taak gezegend door naast mij mijn geliefde gemalin te hebben, die gij in zoo minzame woorden hebt ge- eerd. Ik dank God, dat Hy totnutoe mij en mijn volk heeft bijgestaan en bid Hem, dat wy kunnen voortgaan met de zaak van de vrijheid, in een geest van vrede, ver draagzaamheid en begrijpen. In Mei 1935 heeft geheel Engeland feest gevierd. Het koninklijk echtpaar herdacht toen het zilveren regeeringsjubileum van koning George. Hoe werd er gefeest. Men sprak van „het grootste feest, dat het Britsche rijk ooit heeft gevierd." In den morgen van 6 Mei heeft het ko ninklijk echtpaar een rijtoer door Londen gehouden. In het eerste rijtuig reden de koning en de koningin, zichtbaar getroffen door de overweldigende betuigingen van geestdrift en aanhankelijkheid, die overal uitbraken waar de koninklijke stoet passeerde, en een logenstraffing waren van alle traditio- neelè beweringen omtrent de koel gereser veerdheid van den Brit. De koning en de koningin danken voortdurend glimlachend voor de hulde, en menigeen treft het, dat de koning er in lang niet zoo goed heeft uitgezien, zoodat men nauwelijks zou ver moeden, als men hem zag, dat hy binnen een maand zijn zeventigsten verjaardag hoopt te vieren. Reeds den geheelen morgen hadden tal van kerkklokken in het West End en in de City geluid, doch van het oogenblik dat het koningspaar Wort voor 11 uur Buckinham Palace verliet tot de aan komst voor de St. Pauls Cathedral te on geveer half twaalf luidden met verdub belde kracht practisch alle kerkklokken van Londen. De plechtigheid in de St. Pauls. Zoowel voor als in de St. Pauls kon men genieten van een schitterend schouwspel. Voor de St. Pauls was een eerewacht be trokken door de Honourable Artillery Company, het oudste regiment van het Britsche leger, in scharlaken uniformen met hooge helmen, versierd met pluimen van zwanenveeren. Onmiddellijk voor den ingang stonden de Yeomen van de ko ninklijke lijfwacht in hun uniformen in Tudor-stijl van scharlaken en goud, met platte, zwart fluweelen baretten en lange, met goud versierde hellebaarden. In de deuropening wachten de bisschop van Londen, met een groot aantal leden van de hofhouding, allen gekleed in verschil lende kleurige gewaden en uniformen. Voor het koor stelde zich de stoet op rond om den aartsbisschop van Canterbury, die den koning en de koningin naar hun plaat sen zou leiden. In totaal waren ongeveer twee duizend personen in de kathedraal verzameld, o.a. de leden van het diplomatieke corps, de leden van het kabinet en van de beide Huizen van het Parlement, de hooge gas ten uit de Dominions, en tallooze personen uit het leger. Toen de komst van den koning en de handel, wetenschap, kunst, marine en uit het openbare leven, uit de kringen van koningin werd aangekondigd rezen alle aanwezigen van hun zetel op. Door den aartsbisschop van Canterbury en den bis schop van Londen werden de vorstelijke personen naar hun plaatsen geleid, waar na de dienst aanving. Toen het „God save the King", waarmee de aanwezigen den jubilaris ontvingen, was verstorven, zong het koor twee psalmen, waarna gedeelten uit het Oude en Nieuwe Testament wer den voorgelezen. Hierna hield de aartsbisschop ,an Can terbury de feestrede, waarin hij den koning dankte voor alles, wat hij in zijn 25-jarige regeeringsperiode voor het volk had ge daan en de zegen des hemels afsmeekte voor het verdere geluk van den monarch en zijn gezin. Eenige psalmen en gebeden besloten het eerste gedeelte van de plechtigheid, waar na de Aartsbisschop van Canterbury, de Bisschop van Londen, de Deken en de Kanunniken van de kathedraal zich naar het Hoogaltaar begaven, waar het Te Leum Laudamus werd gezongen. Terwijl alle aanwezigen knielden gaf de Aartsbis schop van Canterbury zijn zegen. De dienst werd besloten met het eerste en het derde couplet van het „God save the King", dat door allen werd meege zongen. De Aartsbisschop werd na afloop van de plechtigheid naar den zuidelijken koorvleugel geleid, terwijl de koning en de koningin met hun talrijk gevolg de kathedraal door den Westelijken uitgang verlieten, De geheele plechtigheid werd niet alleen in schier alle deelen van het Britsche Rijk en van de wereld uitgezonden, maar bo vendien was zij buiten de St. Pauls te vol gen voor de dichte drommen wachtenden, dank zy de op vele plaatsen opgestelde luidsprekers. Het volkslied aan het slot van de plechtigheid werd overal meege zongen en plantte zich voort langs de ge heele route, die de koninklijke stoet op den tocht terug naar Buckingham Palace zou volgen. De terugtocht naar Buckingham Palace. Deze tocht terug is een ware triomftocht geworden en overtrof in geestdrift van het publiek zoo mogelijk nog den eersten tocht naar de St .Pauls. Ditmaal werd van de City uit het breede Theems Embank- ment gevolgd, waar de menschen in dichte hagen stonden opgesteld, en waar eenige verstoppingen dreigden te ontstaan toen duizenden die den stoet op weg naar de St. Pauls op het Strand of in Fleet Street hadden zien passeeren zich naar het Embankment spoedden, om daar den te rugtocht te kunnen zien. Het laatste ge deelte daarvan was misschien wel het mooist. De fraaie Hall, waarlangs de weg van Trafalgar Square, dat zwart van de menschen zag, naar Buckingham Palace leidde, was versierd met bogen en bloe- menpoorten over den weg. Langs de kan ten waren de staantribunes opgesteld, waarop honderden een plaats hadden ge vonden. Bloemen, vlaggen, wimpels en kleurige doeken gaven de Mali een sprookjesachtig aanzien en het gejuich der menigte plantte zich voort tot voor Bukingcham Palace en bleef nog aanhou den toen het koninklijk paar reeds lang weer het paleis had betreden. 't Leek gisternamiddag nog zoo gunstig; de zieke kpning had een vry goeden nacht doorgebracht, de toestand was gistermor gen zelfs vry goed en het pessimisme van den Zondag had tegen Maandagmiddag zelfs kunnen plaats maken van een iet-wat optimisme. Zelfs op Sandringham kreeg men weer hoop en had men 't ondefinieerbaar gevoel, dat de moedige maar eenzame strijd van den koning tegen zyn ziekte hem een goede kans gaf haar boven te komen. Het weer had voor den zieke een gunstige wending genomen, de krachten van den gryzen vorst waren niet verder afgeno men en reeds zag men een herhaling van 1928 gebeuren: een herstellende vorst zou weldra weer nieuwe krachten vergaren voor den levensloop. Ook tegen den avond en zelfs in den avond zelf dacht niemand aan een plotse linge wending. De Engelsche radio ver volgde haar gewone programma's en wy wisten, dat op dat oogenblik alles goed zou moeten zijn. Immers, de radio is wel het eerste, wat zwijgt, als het verkeerd mocht gaan. Eenige uren verstreken en toen, 't was reeds over tienen, werd het programma gestaakt. Dan toch? Monotoon tikt de klok in de Engelsche studio, dof en regelmatig. Geen helder opklinkende muziek meer, geen gezellige babbeltjes voor de microfoon Engeland maakt zich gereed, op het al lerergste voorbereid te zijn. Dan komt het eerste bericht. Een zachte, iet-wat doffe stem, waaruit berustink klinkt, vertelt: „Dit is Londen. Het volgende bulletin is zoo juist van Sandringham ingekome: „Het leven van den koning spoedt vreedzaam ten einde. Wij noodigen u thans uit voor onzen koning te bidden". Een bewogen stem vraagt Gods hulp in dit zware laatste uur van den geliefden vorst. En na een kort, maar innig gebed, dat met het „Onze Vader, die in de Hemelen zijt" besloten wordt, klinkt plechtig de hymne „O, God do make me strong Niet dood, maar toch De koning was ingeslapen en een kalme doodstrijd was ingetreden. Alle hoop kon als verloren worden beschouwd. Slechts wachtte men op het eene oogenblik, waar in een leven afgesneden zou worden Regelmatig tikte de klok verder, elke seconde kwam het oogenblik naderbij tak-tak-tak. Dan klonk weer de rustige, bezonken stem van den speaker voor de microfoon. En weer zeide hij, dat de koning zijn kal- men doodstrijd streed Hetzelfde mocht de geheele luisterende wereld nogmaals aan hooren en nog eens. En de berichtgever meldde zijn terug komst na steeds kortere pauzes^ Het einde zou weldra komen. Misschien duurde het nog eenige uren, wellicht slechts een enkel kwartier. Niemand wist het; niemand kon het we ten, ook de kundige lijfartsen van den koning niet. Kwart voor elf, Engelsche tijd, nog steeds hetzelfde bericht; om elf uur Wij wachten op het bericht van 11 uur in den avond. Daar klinkt het zware klokkespel van de Big Ben, daar dreunen de elf slagen, niet alleen over Londen, niet alleen over geheel naar waarnemingen, verricht in den morgen van Dinsdag 21 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 763,0 m.M. te Isafjord. Laagste barometerstand 730,5 m.M. te Shields. Verwachting, geldig tot den avond van Woensdag 22 Januari: Stormachtige tot krachtige zuidwestelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken met tydelyke opklaring; af en toe regen of ha gelbuien; iets kouder. Weero verzicht. De nieuwe depressie over de Britsche eilanden bewoog zich langzaam naar de Noordzee en door het stijgen van den baro meter over Frankrijk namen de drukver schillen in onze omgeving sterk toe. Over het westen van de Britsche eilanden waait een stormachtige noordenwind, die sterke afkoeling bracht, zoodat in noord- Schotland zelfs sneeuw valt Ook in onze omgeving zyn de abnormaal hooge tempe raturen verdreven, terwijl in Duitschland de temperatuurstijging verder doordrong, zoo dat de vorst daar geheel verdween. In Scandinavië hield de vorst nog stand, maar is in het zuidoosten temperatuurstij ging te verwachten. Over Frankrijk, ons land en Duitschland waaien krachtige tot stormachtige zuidwes ten wind, alleen zuid-Frankrijk, oost- Duitschland en Polen hebben nog vrij kalm weer met eenige zonneschijn. Elder valt byna overal neerlag. Door de vorming van secundairen aan de zuidzijde der depressie is aanhouden van het buiige weer te verwachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind te de Bilt hedenmorgen om 10 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het zuidwesten". LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 4.36 uur licht op. Engeland, maar over een groot deel van de wereld, dank zij de radio Want iedereen luistert, ieder, die En- gelschman is. En hoevelen zijn er niet, ver spreid over de geheele wereld, wiens wieg op Engelschen bodem gestaan heeft. Elf zware slagen van de klok dringen door... We wachten, terwyl wij tellen. En dan Weer hetzelfde bericht. Dus nog geen ver andering in den toestand. Nog is het einde er niet... Dan komt het middernachtelijk uur. Tot zoolang heeft de radioklok getikt. Nu komt het einde... „De koning is om 23 uur 55 zacht en kalm ingeslapen". Het was voorbij Zie verder pagina 4 3e blad. Wat men daarbij te doen heeft. Met ingang van Donderdag 23 Januari 1936 te 8 uur wordt het automatisch tele foonverkeer van de op het telefoonnet Alkmaar aangeslotenen uitgebreid met de netten: Hilversum, Huizeu, Baarn, Soest, Lage Vuursche, Hollandsche Rading, Loosdrecht en Bussum. Van genoemd tijd stip af kan dus iedere aangeslotenen zelf, zonder tusschenkomst van de telefoniste, de aangeslotenen van die netten opbellen. Hoe te handelen. De te verrichten handeling is zeer een voudig. Men kiest door middel van de kiesschijf van het telefoonapparaat eerst het nummer van het gewenschte telefoon net (z.g.n. kengetal) en daarna het num mer van den aangeslotene. Er is in het bijzonder op te letten, dat zoowel vóór het kiezen van het kengetal als vóór het kiezen van het nummer van den ge- wenschten abonné een zoemertoon moet worden gehooid. De kengetallen zijn: voor Hilversum K 950, voor Huizen K 952, voor Baarn K 954, voor Soest K 955, voor Lage Vuursche K 956, voor HolL Rading K 957, voor Loosdrecht K 958, voor Bussum K 959. Zie interlocale Naam lijst. Wanneer dus een aangeslotene van het net Alkmaar b.v. abonné no. 7041 te Hil versum wil opbellen, dan is het volgende te doen Neem telefoon van den haak Wacht op zoemertoon Kies K 950 Wacht opnieuw op zoemertoon Kies 7041, en de verbinding is tot stand gebracht Hoort men t'jdens of na het kiezen den bezettoon, dan legt men de telefoon weer op den haak en kiest over eenigen tyd opnieuw; hoort men na het kiezen van het volledige nummer elke 5 seconden een toon, dan wordt de opge- roepe gebeld.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2