Dampo ^Binnenland .59uitenlan Ver koudheid £uchtvaact ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 23 JANUARI 1936 De moord op den pastoor. i-'.V Kwaal, die een volksramp dreigt te worden. gif Angttpsychose onder de bevolking. Vele arrestaties doch zonder resultaat. De verschillende arrestaties, die in den loop der laatste dagen in Noord-Limburg en in het Duitsche grensgebied hebben plaats gehad in verband met den moord op pastoor Litjens te Geysteren hebben allerlei wilde geruchten veroorzaakt onder de een voudige boerenbevolking van het rustige Noord-Limburgsche land. De angstpsychose, die over deze eenvoudige menschen is ge komen is dan ook verklaarbaar. Wanneer het aantal inbraken in Noord- Limburg in den laatsten tyd ook zeer groot was, een roofmoord als deze en dan nog wel op een priester gepleegd is in geen eeuwen in- deze vredige Peelstreken en in de rustige dorpen langs de Maas voorgekomen. Het feit, dat een zaak in vuurwapenen te Venlo sedert Maandag niet minder dan vier jachtgeweren en dat buiten den eigenlijken jachttijd, enkele revolvers en verscheidene gummistokken heeft verkocht aan bewoners van de dorpen rondom Venlo spreekt over duidelijk, hoe zeer de angst zich van de be volking heeft meester gemaakt. Er zijn menschen, die zoo bang zijn voor inbrekers, dat zij den geheelen nacht door in-hun huis het licht laten branden. Deze angststemming bezorgt intusschen niet enkel een overmatige drukte aan poli tie en marechaussee, doch ook de nachtelij ke bewakingsdienst zal zich allesbehalve veilig gevoelen. Wanneer b.v. een politie agent een onderzoek rondom een huis doet en de bewoner meent onraad te bespeuren, dan is het lang niet zeker, dat deze laatste niet van een vuurwapen zal gebruik maken om op den voor een inbreker gehouden agent te schieten. Vergeefsche arrestaties. Van de vele arrestaties die hebben plaats gevonden alles bijeen ongeveer vijftien zijn er slechts enkele, waarbij de justitie het onderzoek eenigszins verder heeft uit- gestrekt. Geen van alle evenwel leverde tot nü toe eenig resultaat. In verband met een inbraak in het ge meentehuis te Broekhuizenvorst koesterde de marechaussee te Arcen verdenking tegen een zekeren W. J. uit Belfeld, zoon van een bekend persoon uit Wanssum. Toen Maandagmorgen het bericht van den gruwelijken moord te Geysteren be kend werd, meldde zich bij de marechaus see te Horst een garagehouder uit die ge meente, die Zondagavond bezoek had gekre- ken van W. J. met verzoek hem ten spoe digste per auto naar Venlo te brengen. Dit was den garagehouder na het vernemen van den moord verdacht voorgekomen. Op verzoek van den brigadecommandant van Horst werd de aanhouding van J. ver zocht. De marechaussee heeft den verdach te toen in zijn woning te Belfeld en even eens bij zijn broer te Blerick gezocht, doch hem niet gevonden. Toen W. J. kort daar op bij zijn broer in Blerick aankwam en vernam, dat de marechaussee hem zocht heeft hij zich onmiddellijk naar de mare chausseekazerne te Venlo begeven. Van hieruit heeft men J. aan de marechaussee te Arcen overgeleverd, die hem geboeid naar Geysteren overbracht. Bij zijn verhoor vertelde J., dat hij Zon dagavond om 8 uur van Belfeld per fiets naar Castenray was vertrokken, waar hij in een café een hem toebehoorend motorrij wiel had staan. Daar de motor hiervan ech ter niet wilde aanslaan is hij denzelfden weg per fiets teruggereden. Vlak voor Horst was toen een band van zijn rijwiel gespron gen. Omdat hij zijn verloofde had beloofd nog voor 12 uur 's avonds in Venlo terug te zullen zijn had hij toen in Horst een auto genomen. Aanvankelijk geloofde de marechaussee dit verhaal niet, zoodat J. in arrest bleef. Intusschen heeft men zijn verklaringen stuk voor stuk onderzocht en toen in den loop van Dinsdagnacht bleek, dat de mededee- lingen van J. volkomen met de feiten over een stemden, is hij op vrije voeten gesteld. De wijze, waarop het slachtoffer naar buiten is gelokt, is zoo infaam en zoo in strijd met het karakter van den Limburger, dat men algemeen veronderstelt, dat de da ders elders te zoeken moeten zijn. Te Afferden werd nog zekere M. K. gear resteerd, afkomstig uit Venlo, die sedert ge- ruimen tijd in Duitsche smokkelaarsknn- gen zou verkeeren. Ook deze kon echter een voldoende alibi verstrekken, zoodat hy weldra in vrijheid werd gesteld. Besprekingen met Duitsche autoriteiten. Dinsdagmiddag had de „Mordkommis- sion" uit Dusseldorf een langdurige bespre king met den grenscommissaris van politie te Venlo. De arrestatie van twee Duitschers in de buurt van Twiststeden, waarover wij gis teren berichtten, bleek met de moordaffaire van Geysteren niets te hebben uit te staan. Toch schijnt men in het Duitsche grensge bied een bepaald spoor te volgen. Woens dagmiddag zou de brigadecommandant der marechaussee te Well wederom in verband met het onderzoek naar Duitschland zyn vertrokken. J. STAMPERIUS t Autoriteit op onderwijsgebied. Op bijna 78-jarigen leeftijd is in den afgeloopen nacht te Zeist overleden de heer J. Stamperius, een van de groote mannen op onderwijsgebied. Den 8sten April 1858 werd de overledene te Wil- helminadorp bij Goes geboren. Na 20 jaar verbonden te zijn geweest als hoofd aan een school te Amsterdam, nam hij in 1903 wegens gezondheids redenen ontslag. Na zyn herstel in 1906 werd hij benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Rhenenen in 1909 ja het arrondissement Amersfoort. STEUN AAN JEUGDIGE WERKLOOZEN Onderscheid tusschen hen, die be neden en die boven den 20-jarigen leeftijd zijn. De regeeringspersdienst meldt, dat de minister van sociale zaken aan on geveer 100 besturen van gemeente, waar het subsidie van het rijk werk aan jeugdige werkloozen wordt ver schaft een schrijven heeft gezonden, bertreffende de vergoeding, die aan de deelnemers aan de werkobjecten voor jeugdige werkloozen worden uitge keerd. De minister deelt mede, dat in den vervolge onderscheid zal worden ge maakt naar den leeftijd van den deel nemer, waarbij de leeftijd van 20 jaar als grens is aangenomen. De deelne mers, die jonger zijn dan 20 jaar ont vangen een lager bedrag dan zij die 20 jaar zijn en ouder, terwijl de gemeen ten in drie verschillende klassen zyn ingedeeld. Voor elke klasse zijn dus twee bedragen vastgesteld. DE ONREGELMATIGHEDEN TE AMBT HARDENBERG. Ruim zeven mille te weinig in de kas van een schoolvcreeniging. l^e Christelijk Nationale Schoolvereeni- ging te Ambt Hardenberg heeft een alge- meene ledenvergadering gehouden, die zeer druk bezocht was, en belegd ter bespreking van den financieelen toestand der vereeni- ging. Naar men weet, was de gemeente ontvanger penningmeester der vereeniging en was gebleken, dat hij ook gelden aan de kas van de School vereeniging ten eigen bate had onttrokken. Uit de mededeelingen, welke de voorzitter, de heer P. Wamelinkj daaromtrent deed, bleek, dat er 7200 gulden te weinig in kas was. Waarschijnlijk zullen er echter geen bijzondere maatregelen ge troffen behoeven te worden om dit kaste kort te dekken, daar het uit de gewone mid delen nog aangezuiverd kan worden. Dat er bij de controle, die steeds op de jaarvergaderingen geschiedde, nimmer on regelmatigheden waren geconstateerd, vond mede zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de controleurs den penningmeester te veel hebben vertrouwd. MISHANDELING VAN VOOGDIJ KINDEREN. Vragen van het Tweede Kamerlid Van der Heide aan den minister van Justitie. Het lid der Tweede Kamer Van der Heide heeft aan den minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: Heeft de minister er kennis van genomen, dat eenige voogdijkinderen mishandelingen hebben ondergaan van een vrouw in Megen, door wie deze kinderen werden verpleegd? Waren deze kinderen daar uitbesteed door een voogdij vereeniging? Zoo ja door wleke? Zoo niet, door wie is dit dan wel ge schied? Tegen welke vergoeding? Van wel ken datum af? Wie heeft deze vrouw als „pleegmoeder" uitgezocht of aangewezen? Is tevoren naar haar persoon een onderzoek ingesteld? Is er eenige deugdelijke controle geweest op de verpleging van deze kinderen? Zoo ja, hoe dikwijls? Zoo neen, zijn er dan geen termen, om, als een voogdijvereeniging deze uitbesteding verrichtte, maatregelen te tref fen öf dat zij niet langer als zoodanig zal kunnen optreden, 6f dat zij verplicht wordt elk gezin, waarin kinderen worden ver pleegd, waarvoor zij zich verantwoordelijk stelde, geregeld en deugdelijk te contro leeren? En zoo van wege een ander lichaam deze kinderen waren uitgesteed, is de mi nister dan ook niet van oordeel, dat dit lichaam schromelijk in gebreke is geweest, bijaldien zou blijken dat ook in dit geval behoorlijke controle niet heeft plaats ge vonden? Is de minister van oordeel, dat in het al gemeen, zoowel de gezinnen waarin voog dijkinderen worden verpleegd, als de maat- mmmmmmm De katafalk met het stoffelijk overschot van wijlen Z. H. Koning George van Enge land in Sandringham, omringd door een eere wacht van personeel van het Koninklijk slot. Maria Magdalenakerk regelen van controle op deze gezinnen be antwoorden aan de eischen, die men rede lijkerwijze mag stellen? En als de minister van oordeel mocht zijn, dat een en ander te wenschen overlaat, welke maatregelen denkt de minister dan te treffen om hierin verbetering te bren gen? DE ECONOMISCHE TECHNOLOGISCHE DIENST VOOR NOORD-HOLLAND. Voorstellen van buiten gaarne in gewacht. De Economische Technologische dienst voor Noord-Holland is half Januari met haar werkzaamheden begonnen. Het doel van de dienst is het vermeerderen van de werkgelegenheid in de meest uitgebreiden zin,, dit doel zal moeten worden bereikt door op systematische wijze alle mogelijk heden na te gaan,- die kunnen leiden tot tewerkstelling van meer arbeidskrachten, zoowel in de industrie als in land- en tuin bouw, of .andere takken van bedrijf. De dienst zal ook gaarne van buiten voorstel len, die het doel kunnen helpen bereiken, ontvangen. Alle plannen zullen zorgvuldig moeten worden onderzocht, wat betreft de beste fabricage-methode, de plaats van vestiging, productiekosten, opbrengst, afzet mogelijkheden, enz. Ook zal de dienst aa nhen, die plannen hebben, waardoor de werkgelegenheid kan worden uitgebreid, voorlichting kunnen geven om de uitvoering dezer plannen te vergemakkelijken en de kans op slagen te vergrooten. Het adres van den economisch technologischen dienst voor Noordholland is: Provinciale griffie-Haarlem. BOTSING MOTORFIETS—TANKAUTO. Motorrijder gedood. Gistermiddag is de 34-jarige gehuwde C. B. in de Hersstraat te Horst (L.) met zijn motorfiets in volle vaart tegen een tank auto aangereden. Bij onderzoek bleek, dat de man ernstige inwendige kneuzingen had op- geloopen. Hij is kort na het ongeluk over leden. Ontstellende cijfers omtrent tand bederf bij schoolkinderen. Zooals bekend, zoekt de Nederlandsche Vereeniging voor Sociale Tandheelkunde voorloopig het hoofddoel van haar werk zaamheid in pogingen om te bewerken, dat allen, die zich voor sociale tandheelkunde interesseeren, hun aandacht vooral wijden aan het kleutergebit, omdat het ontstellend is om waar te némen hoeveel kleuters reeds een slecht gebit hebben, dat noodza- kelijekrwys op het blijvend gebit een ster ken invloed moet hebben. by 100 jongens jongens jongens jongens jongens jongens jongens 100 100 100 100 100 100 van van van van van van van 3K 4 414 5 5'A 6 6H jaar jaar jaar jaar jaar jaar jaar 328 325 468 440 615 573 612 Het eerst noodige daarbij is op de hoogte van den toestand te komen. Het is daarom verheugend, dat den laatsten tijd op ver schillende plaatsen in het land onderzoe kingen naar dien toestand zijn ingesteld, hier en daar door de Vereeniging voor So ciale Tandheelkunde gestimuleerd. De resultaten van twee onderzoeken, één te 's-Gravenhage en één te Gouda, zijn onlangs bekend geworden. Het eene is op verzoek van de vereeni ging ingesteld door den leider van den schooltandheelkundigen dienst te 's-Gra venhage, den heer G. A. H. Eibrink Jansen. Het lien over niet minder dan 1500 meisjes en 1700 jongens van 3 y, tot 6^ jaar en hij vond daarbij gemiddeld: carieuse tanden, bij 100 carieuse tanden, by 100 bij 100 100 100 100 100 GEDWONGEN VASTENDAG. Een gedurfde diefstal is dezer dagen ge pleegd in de stad Kapoerthala in denPend- sjaab in Britsch-Indië. Gedurende den nacht drong een bende individuen de slachtplaats der stad binnen. Zij sloten den waker in zijn vertrek op en verdwenen met alle schapen en geiten, die den volgenden morgen zouden worden ge slacht. De inwoners van Kapoerthala moes ten het dien dag dus zonder eenig vleesch doen. Men heeft nog geen spoor van de die ven ontdekt. KONING GUSTAAF DOOR TENNISBAL GEWOND. verdrijft men door in wrijving en inademing van Koning Gustaaf van Zweden, die, zooals men weet, als mr. G., ondanks zijn 77 jaar een hartstochtelijk tennisspeler is, is Zon dag bij den internationalen tenniswedstrijd te Stockholm door een terugspringenden bal, dien hij gemist had, aan het oog ge wond. De bal sloeg zijn bril stuk en veroor zaakte een kleine bloedende wond aan het ooglid. De wond was van zoo onbeteekenen- den aard dat mr. G. decreteerde dat er doorgespeeld moest worden. bij bij bij bij bij bij Men ziet hieruit duidelijk een sterke verslechtering bij het toenemen van den leeftijd. Een soortgelijk resultaat gaf 't onderzoek dat door den schoolarts te Gouda, dr. Kroondijk, by 634 kleuters heeft ingesteld, en waarbij: carieuse carieuse carieuse carieuse carieuse tanden, tanden, tanden, tanden, tanden, bij bij bij bij meisjes meisjes meisjes meisjes meisjes meisjes meisjes 336 360 512 564 558 586 413 van van van van van van van 223 150 97 81 57 26 kinderen van kinderen van kinderen van kinderen van kinderen van kinderen van 1 jaar 2 een matig goed, 1 een slecht gebit hadden 2 jaar 5 een matig goed, 11 een slecht gebit hadden 3 jaar 12 een matig goed, 29 een slecht gebit hadden 4 jaar 17 een matig goed, 36 een slecht gebit hadden 5 jaar 6 een matig goed, 40 een slecht gebit hadden 6 jaar 2 een matig goed, 23 een slecht gebit hadden Ook uit deze cijfers ziet men duidelijk, was het by de gezamenlijke 5-jarigen met 22.8 pCt., bij de zesjarigen met 23.6 pCt. het geval. Dat een voorziening in deze kwaal, die een volksramp dreigt te worden, dringend noodig is, is duidelijk. De Vereeniging voor Sociale Tandheelkunde overweegt dan ook maatregelen om den geest van het volk in dezen wakker te schudden. hoe snel het gebit met het ouder worden verslechtert; terwijl 7 pCt. van de 2-jari- gen een slecht gebit hadden, hadden van de 5-jarigen 70 en van de 6-jarigen 86'/, pCt. een slecht gebit, wat in den regel be- teekent, dat het ook niet meer goed te ma ken is. Terwijl bij de 2-jarigen 1.8 pCt. der tanden reeds zeer sterk waren aangetast, MASSA-ARRESTATIE IN LODZ. Te Lodz zijn 60 leden der nationaal demcoratische partij gearresteerd nadat men een nationaal democraat die gewa pend met een revolver en een bom een re dactie bureau was binnengedrongen in hechtenis had genomen. De lokalen der partij zijn gesloten. ERNSTIGE RELLETJES IN POLEN. Bij een mijn in de nabijheid van Dom- browa heeft een bloedige vechtpartij plaats gehad tusschen werkloozen en mijn werkers. De opzichter moest eenige malen vuren, waardoor één werd gedood en eeni- gen gewond. ONZE POSTVLUCHTEN. De Nachtegaal is op thuisreis te Rangoon geland. De Lijster (thuisreis) vloog gisteren van Bagdad naar Athene. De Oeverzwaluw, die gisteren uit Am sterdam vertrok, is te Marseille geland. De Kievit is op uitreis te Singapore ge land. DE RAMP VAN DE „UIVER". Stoffelijk overschot der slachtoffers naar Basra. De voorbereidingen en de werkzaam heden van de opgraving en het verdere overbrengen van de vijf slachtoffers van de „Uiver"-ramp, die thans, gelijk bekend, in vaderlandschen bodem opnieuw ter aarde zullen worden besteld, zyn zoo rus tig verloopen, dat vrijwel niemand in Bagdad er iets van gemerkt heeft. De stof felijke resten zijn thans uit hun tijdelijke rustplaatsen genomen en in hermetisch af gesloten gezegelde zinken kisten overge bracht, die op haar beurt weer werden ge plaatst in stevige teakhouten kisten. Ten einde schade hieraan tijdens de zeereis te voorkomen, werden de teakhouten kisten met linnen omwikkeld en dan weer in groote houten omhulsels geplaatst, zoodat het uiterlijk niet de minste aanwijzing voor hetgeen zich in de groote kisten be vindt, geeft. Na aldus aan 'n zorgvuldige behandeling te zijn onderworpen, werden de kisten naar het spoorwegstation van Bagdad vervoerd, vanwaar zij heden in de haven van Basra zullen aankomen. Hier zal het transport blijven staan tot de Hansa-boot, die het naar Rotterdam zal vervoeren, het ongeveer aan het einde van de maand zal overnemen. Tot zoo lang blijven de kisten onder het toezicht van den Nederlandschen consul te Basra, den heer D. W. Dwuyer. Tot dusver is het vervoer op zeer vlugge wijze, en met het hoogste respect uitge voerd, zonder echter dat ceremoniën, van welken aard dan ook, zijn gehouden. Voetbal. ZEEBURGIA—ALCMARIA. Zondag a.s. speelt te Amsterdam Zeebur- gia tegen Alcmaria Victrix (terrein aan de Kruislaan). De opstelling van Zeeburgia luidt: v. Wijk Schalkwijk Wickel Broström De Ridder Bonckink de Jong v. Leeuwen Daalman Nieuwkamp Van Dam Wielrennen. ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL. Gistermiddag was het bij den Brussel- schen zesdaagschen wielerwedstrijd vry rustig. Alleen de sprints van drie en vijf uur brachten er wat leven in, doch veran dering in de volgorde van het veld kwam er niet. De belangstelling op den derden avond was wederom Zeer groot, hetgeen ander zijds geen verwondering behoeft te ver wekken, indien men bedenkt dat de strijd voortdurend tusschen een vijftal koppels gaat, waarvan de samenstelling in hoofd zaak uit Belgen bestaat. De eerste avond sprints brachten weer verandering in den stand en op een gegeven moment lagen CharlierDeneef alleen aan den kop. De stand omstreeks half elf Woensdag avond was: 1. CharlierDeneef, 71 punten; op één ronde achterstand: 2. Buysse Billiet, 93 punten; 3. Van VlockhovenVan Buggenhout, 31 punten; 4. AertsSchön, 30 punten; 5. Van KempenBroccardo, 28 pun ten; op twee ronden achterstand: 6. Loncke-- Martin, 58 punten; 7. DepauwVan Nevele, 28 punten; op zes ronden achterstand: 8. Gebr. Vroo- men, 79 punten; op zeven ronden achterstand: 9. Falck HansenDanholt, 69 punten; 10. Carpriaux Verhaegen, 51 punten. De andere koppels waren acht of meer ronden achter. i

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10