DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na den dood van koning George. Het kabinet-Laval afgetreden. No. 19 Donderdag 23 Januari 1936 138e Jaargang BxigeÜiksch OveczidU ST. PAULS' KLOKKEN VERTOLKEN DEN ROUW. DROEFHEID IN DE MILLIOENEN- STAD. EEN MILLIOENENBEVOLKING DRAAGT ROUWFLOERS. Buitenland Laval heeft het aanbod van president Lebrun om een nieuwe regeering te vormen, niet aanvaard Men verwacht een opdracht aan Herriot. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het stoffelijk overschot wordt van daag naar Westminster Hall gebracht. Vanmiddag te kwart voor drie zal de kist met het stoffelijk overschot van koning George V aan het Kings Cross-station aan komen. De weg, dien de stoet zal volgen naar Westminster Hall, zal door politie worden afgezet. Slechts de leden van het Koninklijk Huis zullen in den stoet meekomen. Koning Eduard VIII en zyn broers zullen te voet achter de kist gaan, die op het affuit zal worden vervoerd, dat ook koning Eduard VII op zijn laatsten tocht heeft gedragen. Men rekent er op dezen weg in ongeveer Vijf kwartier af te leggen, zoodat de stoet tegen vier uur in de Hall verwacht wordt. Tot 10 uur 's avonds zullen genoodigden dan gelegenheid krijgen langs de kist te defileeren en Vrijdagmorgen wordt de Hall voor het publiek opengesteld, dat vier dagen lang van 8 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds dezelfde gelegenheid van defi leeren krijgt. De hertog van Norfolk, die als Earl Marshall de begrafenisplechtigheden regelt, heeft gisteren afgekondigd, dat het de wensch van koning Eduard VIII is ge weest, aan een zoo groot mogelijk aantal menschen gelegenheid te geven den over leden koning een laatste bewijs van hulde en trouw te brengen, zoodat de Hall vier volle dagen opengesteld zal zijn. Het nemen van foto's zal verboden zijn. Het publiek zal door den St. Stephens in gang toegelaten worden en de Hall weer langs Palace Yard verlaten.' Dinsdag geschiedt de begrafenis. De begrafenis is thans definitief bepaald op Dinsdag. De eed van trouw. In beide huizen van het parlement is de eedsaflegging der leden gisteren voort gezet. Zij zal nog tot Vrijdag duren. Baldwin heeft laten meedeelen, dat hij vanmiddag een boodschap van den koning zal voorlezen en daarna de moties zal in dienen tot het zenden van adressen van rouwbeklag aan den koning en de koningin. Alle leden van het parlement zyn uitge- noodigd, vanmiddag vier uur in het West minster Hall aanwezig te zijn, als de kist met het stoffelijk overschot van koning George V uit Sandringham zal aankomen. Deelneming van wetgevende lichamen in het buitenland. Onder de condoleance-telegrammen, wel ke in het Lagerhuis door den speaker wer den voorgelezen, waren telegrammen van het Fransche, Portugeesche, Hongaarsche, Albaansche, Tsjechische, Zuidslavische, Noorsche en Italiaansche parlement. De speaker stelde voor hierop te antwoor den, wat door de leden werd goedgekeurd. Het Hoogerhuis heeft van de senaten van verscheidene landen condoleance-telegram men ontvangen, welke door den lord-kan- selier werden voorgelezen. Deze telegram men zyn door den lord-kanselier beant woord. De samenstelling van buitenlandsche missies. Maarschalk Pétain, de chef van den gene- ralen staf van het leger, generaal Gamelin en generaal Denain zullen deel uitmaken van de Fransche delegatie bij de begrafenis van koning George. Ook zullen de ministers van buitenland sche zaken en marine, admiraal Durandviel en detachementen van verschillende wapens zich naar Londen begeven. Vermoedelijk zal Oostenrijk bij de begra fenis van koning George vertegenwoordigd zijn door vice-kanselier prins Starhemberg, die zal worden vergezeld door een generaal van het bondsleger. De Duitsche delegatie, die de Rijksregee- ring zal vertegenwoordigen bij de teraarde bestelling, zal onder leiding staan van den minister van buitenlandsche zaken, Von Neurath, Voorts zal de hertog van Cbourg tot de delegatie behooren, evenals de gene raal der infanterie Von Rundstedt, admi raal Albrecht en de vlieger-generaal Kaupisch. Ook de Duitsche ambassadeur te Londen Von Hoesch, zal zich by de dele gatie aansluiten. President Roosevelt heeft Norman Davis opgedragen de Vereenigde Staten by 's konings begrafenis te vertegenwoordigen. Een telegram van koning Victor Emanuel. De koning van Italië heeft Eduard VIII het volgende telegram gezonden. Op het oogenblik, waarop Uw Majesteit de^ troon uwer voorouders bestygt, stel ik prys op U mijn hartelyken groet te zenden en mün oprechte wenschen uit te spreken vSor het geluk van Uwe Majesteit en het welzijn van Uw rijk, Victor Emanuel. De negus over den dood van koning NaarGRe0ufeerVuit Dessié seint, heeft de negus naar aanleiding van den dood van koning George tot de Engelsche journalisten gezegd: „Wij hebben met groote droefenis het overlijden vernomen van koning George V, dien wij de eer hadden persoonlijk te ken nen, sinds wij zijn gast geweest zijn te Londen in 1934. Bij die gelegenheid hebben wij zijn groote deugden hoogelijk leeren waardee- ren. Wij gaven er ons rekenschap van, dat Engeland, dank zij Hem, een bloeiend land kon blijven en in de wereld het gewicht van zyn beschaving, zijn grootheid en zyn vol maakt evenwicht kon laten gelden. Toen wij onzen troon bestegen, heeft koning George ons de volgende woorden ge schreven, die wij nimmer zullen vergeten: „Pas in uw land op verstandige wijze de weldaden van de beschaving toe, waak voor de rust op Uwe grenzen, dan zal Engeland nimmer Uw onafhankelijkheid of de inte griteit van Uw gebied aantasten." Heel Abessinië deelt in den rouw van het Engelsche koninklijk huis, het Engel sche volk en alle volken, die de eer hadden hun bloei te zien toenemen onder de hooge leiding van den doorluchten overledene". De rouwweek in Engeland. De kapel van Sandringham is gisteren den geheelen dag een bedevaartsoord ge weest, waarheen mannen, vrouwen en kin deren uit alle lagen der bevolking kwamen om afscheid te nemen van hun dooden ko ning. Zooals gemeld zal het stoffelijk overschot vandaag van Sandringham naar Londen worden overgebracht. Koning Edward en zijn broers zullen den 8 K.M. langen weg van de kerk van San' dringham naar het station van Wolverton en van Kingscross Station te Londen naar Westminster te voet afleggen achter de baar, die op een affuit rust. De koningin-weduwe en de overige leden der koninklijke familie volgen per auto. In de straten waarlangs de droeve stoet zijn weg neemt, zullen 7000 politie-agenten staan opgesteld. In Westminster Hall zal de baar worden geplaatst op een met purper bekleede cata- falk. De rijkskroon, bezet met meer dan 3000 diamanten, zal de kist kronen. Reeds Donderdagavond zullen alle leden van het parlement den overleden koning de laatste eer bewijzen door langs de baar te defileeren. Dinsdag a.s., de dag der bijzetting, zal waarschijnlijk algemeene rouwdag voor ge heel Engeland zijn. De winkels en kanto ren zullen dien dag zijn gesloten. (Van onzen Londenschen correspondent). Het gevreesde is gekomen. Het laatste bulletin, dat melding maakte van 't einde. Het week-end was somber en donker ingezet, en Zondagochtend verkeerde Lon den in angstige spanning. Maar de Maan dagavond bracht een spanning, die ons on vergetelijk blijven zal. Het was of het le ven stil stond. Alsof deze gigantische mil- lioenenstad den adem inhield. Er zullen maar weinig radio's geweest zijn, die niet waren ingesteld op de microfoon waar voor, met het slaan van Big Ben, en met even automatische regelmatigheid de stem van den onmroeper meldde, dat Zijne Majesteit Koning George de Vijfde ster vende was. Men wist, dat de kans op herstel vol komen uitgesloten was, nu het zoo zwakke lichaam van den monarch door een ern- stigen hartaanval werd geetroffen. En tochmen hoopte; hoopte onafgebro ken op herstel .Tot het laatst. Men hoopte als op en wonder. In alle kerken werd voor het behoud van den vorst gebeden, voor het paleis in Sandringham lagen dag en nacht geknielde figuren. Reikhalzend werd naar nieuws uitge zien. Waar wij kwamen was de koning hét gesprek. Bij een Engelsche familie, waar zelfs de kinderen met ernstige gezichtjes om de radio zaten, op straat, in restau rants, in de clubsoveral voelde ik de zelfde spanning. In Fleetstreet, de dagblad-buurt van Engeland, gonsde het leven. Ononderbro ken werd doorgewerkt, en kabelden de persbureaux hun telegrammen naar de werelddeelen, waar de dominions angstig wachtten. 's Nachts waren de ramen der redactie- bureaux verlicht als in de dagen van den wereldoorlog. De Engelschen zijn een gereserveerd volk; het toont geen innerlijke ontroering. Maar achter de onbeweeglijke, gladge schoren gezichten kunnen diepe emoties schuilen. Onbeweeglijk stonden duizenden vannacht voor het majestueuse Buking- ham-palace. Alleen de kolossale garde soldaten van de wacht, met hun hooge, grimmige berenmutsen, marcheerden stram voorbij, by iedere wending flikker den de bajonetten op de geweren. Dezen nacht voor Buchkingham-palace zal ik niet licht vergeten. Duizenden en duizenden ernstige, strakke gezichten alsof ik tusschen beelden stond. Uur na uur ver loopt. En al die oogen zijn op één punt ge richt: een vage witte vlek, een velletje papier, dat aan het bronzen hek bevestigd is: het laatste bulletin. Het heeft iets angstwekkends: de geweldige menigte die staart naar dat kleine, witte vlekje in de mistige winter-atmosfeer van den Lon denschen nacht. Zelfs de bronzen reuzen-lichamen van de leeuwen rond het standbeeld van ko- ninin Victoria, die inkzwarte sylhouetten tegen een rooden hemel vol weerschijn van de lichtreclames en verkeessignalen van de werelddstad schijnen te ademen en hun koppen op te heffen om over de hoofden van de wachters heen te kyken naar het paleis De Londensche politie-aenten met hun punthelmen en korte cape's, door heel de wereld bekend, staan er bij tientallen. Maar zij behoeven niet op te treden; ze houden alleen de doorgangen voor het ver keer vrij, dat rusteloos blijft doorgaan langs het nachtelijk paleis; want de hart slag van Londen rust nooit. Het is voor de Londenaren een nacht van stille berusting geweest. Een enkele vrouw snikte, wanneer de ontroering haar te veel werd. Mannen en meisjes rookten sigaretten, nerveus en veel, de vale damp woei over de hoofden der wachtenden. En zoo stond men: onvermoeid, onafge broken, halsstarrig: tot. het einde toe. Een fantastisch en indrukwekkend schouw spel. Koning George de vijfde van Enge land heeft de meest majestieuze dooden- wacht gehad, die ooit een heerscher ten deel kan vallen: geen geflonker van goud op stramme militaire uniformen, geen on doordringbare muur van edellieden, maar de groote namenlooze massa; het volk; zijn eigen volk stond daar en dacht aan hem. Af en toe zien wij lichten in de gewel digen gevel van Buckingham-palace. Dan: wat de telegraaf nu reeds lang op het vaste land bekend maakte: het doods bericht. Het witte papiertje wordt vervan gen. Een deining golft als een branding door de menschenzee. Dof rumoer van stemmen klinkt. En wij die ver af staan begrijpen het reeds. Want daar ginds, dicht bij het hek, gaan de hoeden af, worden de hoofden gebogen, en dit gebaar komt nader, nu fluistert men al om ons heen: De koning is heengegaan. En ook wij nemen onze hoeden af. Er zijn er die neer knielen en bidden. Vrouwen snikken. Een oude traditie wil dat de deken van de St. Paul's kathedraal wordt gewaar schuwd, dat Engeland's heerscher het tij delijke met het eeuwige heeft verwisseld. Als we in den grauwen, triesten ochtend door de city loopen, gonst een donker ge luid ons tegemoet rond den koepel van de trotsche kerk. St. Paul's klokken vertolken den rouw. Londen rouwt. Engeland, het Imperium rouwt. En toch: Vandaag zal het leven weer verder gaan in het gewone gareel, in den gewonen sleur van het zwoegende Londen. De En gelschen hebben hun taak. Maar er is één man in dit land wien een moeilijke, ja, voor deze tijden bovenmen- schelijke taak wacht bij het komen van den nieuwen dag! George de vijfde vindt in den prins van Wales een waardig op volger, die als edelman, gezant, krijgsman en mensch een harde leerschool achter zich heeft. Het harde, onverbiddelijke leven gaat zijn gang. En terwijl het volk van Engeland rouwt bij de baar van George den vijfden, gaan de blikken der Lords en der leiders in alle deelen van het rijk waar de zon nooit ondergaat, naar die eene slanke gestalte, die nu het Hoog symbool aller Eenheid zal zijn: Prince Charming. Edward VIII, koning van Engeland en keizer van Indië. Na de emoties van de vorige dagen is ontspanning ingetreden. Men zou kunnen spreken van een stilte in Londen, in over drachtelijken zin natuurlijk, want Londen kent geen stilte. En ook de rust, die er rond het heengaan van den grazen mo narch heerscht, is schijn en zal niet lang duren. In officieele kringen wordt al weer drukt beraadslaagd. Er is nog veel te doen éér het stoffelijk overschot van George de Vijfden naar zyn laatste rustplaats gedra gen zal worden en ook vóór dien tijd zal er nog veel gebeuren. Maar van die voorbe reidingen merkt het publiek nog niets. Een vreemdeling had Dinsdag door de stad kunnen wandelen zonder veel bijzon ders op te merken. Voor het eerst sedert weken van zware bewolking, gure, kille wind en regen, scheen de zon, er heerschte een verassend zachte temperatuur. De parken werden druk bezocht, heel wat nurses en moeders verschenen er met hun kinderen, alsof het reeds voorjaar was. Het leven ging kalm zijn gang, maar toch... aan de details van het Londensche stadsbeeld viel duidelijk te bemerken, dat Engeland in rouw was. Dat theaters, bioscopen en andere ver makelij kheidsgelegenheden gesloten waren, ontging in het drukken centrum de aan dacht, ook het halfstok wapperen van de vlag viel nauwelijks op, daar de vlagge- stokken meest rechtstandig op de regee- ringsgebouwen en bureaux staan. Slechts in de nauwe straten hingen d4 vlaggen over den weg. Het Londensche publiek. Neen, het méést opvallend was de ver andering bij het publiek zelf. De Londe- naars dragen zwart. Juist nu kan men zien, hoe dit volk voelt voor de monarchie, maar ook juist nu kan men zien hoezeer de Londenaar gehecht is aan uiterlijken vorm, aan decorum, aan tradities. In dich te drommen gaan de menschen mij voorbij en wie ik ook zie in deze massa: hij draagt zwart, al is het ook nog zoo'n klein strikje of stukje rouwcrêpe. Zakenlieden en anderen, die ondanks het sluiten van vele kantoren, in de city moeten zyn, dragen zonder uitzondering een zwarte das, velen hebben rouwfloers om den arm, zoo ook de officieren. Achter de schermen, in paleizen en regee- ringsgebouwen wordt hard gewerkt en veel belangrijks gebeurt, maar daar valt buiten niets van te bespuren en koning Edward, die in de ochtenduren per auto door Londen reed, van Sandringham palace op weg naar het oude St. James Palace is ternauwernood opgemerkt. Alleen vlak voor het paleis had een kleine geduldige groep menschen reeds eenigen tyd.staan wachten om den jongen koning voorbij te zien komen. In de omgeving van Hydé Park was het levendiger; maar het publiek gedroeg zich uiterst stil, en stond in drommen te kijken naar het afvuren van zeventig minuutscho- ten door een batterij veldgeschut. De uniformen van de garde-soldaten schitterden van goud en rood, de helder groene kanonnen met hun verchroomde on- derdeelen maakten, over grooten afstand ge zien, den indruk, alsof een speelgoedwereld werkelijkheid was geworden. Om de minuut donderde een schot door het wijde park, dat door de witte gevels van de geweldige hotels rond Hyde-Park Cor ner, (een typisch Londens verkeerspunt) veelvoudig werd weerkaatst, en woei kruit damp over de hooiden der menigte. Maar buiten het park was het geluid der schoten nauwelijks hoorbaar. Zelfs het zwaarste geschut kan in geluidsvolume niet tegen het aanhoudende gonzen van het Lon densche verkeer concurreeren. Velen zijn dien ochtend naar de kerk ge gaan. In St. Paul Kathedraal werd een spe ciale dients gehouden ter nagedachtenis van den gestorven koning, duizenden verdron gen zich in het statige kerkgebouw. De cou ranten brengen tientallen anecdoten uit het leven van den populairen vorst, die door vele lezers uit eigen ervaring en herinnerin gen worden aangevuld. George V was bui tengewoon populair. En de talrijke instituten, vereenigingen en clubs, die hedenavond in „open forum" ver gaderen, herdenken den ontslapen vorst. In het algemeen is het echter een rustigen dag geweest. Londen bereidt zich voor op twee uitersten:4op een dag van rouw en... op een grootsch kroningsfeest. Maar voorloopig overheerscht het eerste: Le Roi est mort! Gistermiddag om kwart voor vijven is het kabinet Laval afgetreden. Om drie uur des middags was de beslis sende kabinetsraad bijeengekomen. De beraadslagingen duurden tot vier uur. Reeds bij den aanvang der zitting maakten minister Herriot, Bonnet, de minister van handel, Bertrand, de mi nister van koopvaardij en Paganon, de minister van binnenlandsche zaken, be kend, dat zij zouden aftreden; de bei de socialistisch-radicale ministers, de Senatoren Regnier, minister van finan cien en Maupoil, minister voor pen soenen, deelen mede, dat zij zich niet terstond aansloten bij dezen stap. Er volgde een gedachtenwisseling over den algemeenpn politieken toestand, terwijl de definitieve beslissing over 't lot van 't kabinet nog even werd uit gesteld. Tenslotte werd 't besluit, dat 't gehee le kabinet zou aftreden genomen. Herriot zou zijn verzoek om ontslag afzonderlijk aan den president der re publiek doen toekomen, evenals Louis Marin. Beiden waren, met Flandin, minister zonder portefeuille in het ka binet Laval. De andere leden van het kabinet zullen hun ontslag in een ge- meenschappelyken brief aanvragen. Het kabinet bij president Lebrun. Na den kabinetsraad, die in het ministerie van buitenlandsche zaken werd gehouden, hebben de ministers zich naar het Elysée begeven, waar onder voorzitterschap van president Lebrun een ministerraad werd gehouden, waarin de delegatie werd be noemd, die Frankrijk zal vertegenwoordi gen by de begrafenis van koning George van Engeland. Laval heeft vervolgens den politieke toestand en het besluit van 't ka binet om af te treden aan het Staatshoofd uiteengezet en hem gedankt voor zijn wel willendheid jegens het kabinet. Lebrun aanvaardde het ontslag, onder warme dankbetuiging aan Laval voor de door hem aan de natie bewezen diensten. Bérard, de minister van justitie, dankte Laval uit naam der ministers, waarop Le- Laval. brun den ministers verzocht de loopende zaken te willen afdoen. Reeds om vóór half zes begon Lebrun zijn besprekingen met leidende politieke persoonlijkheden. Jsanneney, de voorzitter van den Senaat, werd het eerst ontvangen. Hierna is de voorzitter van de Kamer ontvangen en daarna is contact gezocht met de voorzitters van de groote fracties. Laval weigert de vorming van een nieuw kabinet. In een uiteenzetting aan de pers heeft Laval medegedeeld, dat hij het aanbod van president Lebrun om een nieuwe re geering te vormen niet had aanvaard. Ik had het gezag niet gezocht, vervolgt Laval. In Juni heb ik de regeering op mij genomen als een taak tegenover het land. Ik ben mij bewust mijn zending te hebben vervuld. De frank, waarvan de bescherming mij werd opgedragen, is onaangetast. De begrooting, waarop een vijfde werd bezui nigd, is aangenomen. De op alle gebieden genomen maatregelen beginnen .vruchten te dragen en er vallen voorteekenen van 'n economische opleving en een opleving van den landbouw waar te nemen. In den loop der parlementaire debatten is de verdeeld heid onder de Franschen bedaard. De da geraad eener nationale verzoening begon te gloren. In den loop der laatste maanden zijn er op het gebied der buitenlandsche politiek 4

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2