DE GEBROEDERS „OOCHEM" ^Rechtszaken £andt en 'Jumêcum JiMuteei ^Binnenland Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. METTOONEEL EN MET HUMANISME. beweerd dat de soldaten zelf van ge wone patronen (met vollen mantel) dum- dums maakten, door er den top van op een ruwen steen af te slijpen tot het lood bloot kwam. De z.g. dum-dumkogels kwamen dus van de fabriek te Dum Dum en op de pakjes dezer patronen stond Dum Dum vermeld. Deze fabriek levert echter ook andere pa tronen en ook die pakjes zijn Dum Dum gemerkt, m.a.w. lang niet elk pakje gemerkt Dum Dum bevat wat men gewoonlijk dum- dumkogels noemt, maar evenzeer is het mo gelijk, dat er dumdumkogels gebruikt wor den, die nooit Dum Dum gezien hebben. Niet de plaats van herkomst, maar een ondermerk in den Z.-Afrikaansehen oor log waren het romeinsche cijfers geeft het soort patronen aan. Het is trouwens de vraag of de fabriek te Dum Dum de ge wraakte soort, het was IV, nog wel maakt, daar het Engelsche leger reeds in den Boerenoorlog dit soort kogels heeft opge geven, niet uit humanitaire redenen, maar omdat zij ook voor den schutter gevaarlijk waren. Zij zijn toen door merk II, een cor- dietpatroon, vervangen. Daar dé handel van Abessinië voor een goed deel over Aden loopt, is het heel goed mogelijk, dat er in Abessinië heel wat Dum Dumkogels in omloop zijn, die gewone pa tronen zijn. Of er inderdaad ook dumdum kogels v/orden gebruikt in den ongunstigen zin van het woord? Als de wonden op de foto's, die de Italianen van sommige ver wondingen hunner vliegers weergeven, in derdaad door patronen zijn veroorzaakt, zal, naar wij vreezen, het antwoord bevestigend moeten luiden. Die foto's zeggen meer dan een naam of merk op een pakje patronen ten minste als die naam Dum Dum is. (Vervolg). Belust op een bontjekker. ken 31-jarig arbeider uit Oudkarspel, met name Jan B., compareerde op de bank der zondaren als verdacht van diefstal van een bontjekker ten nadeele van den mon teur KI. Schagen uit Callantsoog, in welke plaats het strafbare feit ook was gepleegd en wel in den nacht van 3 op 4 September. De bontjekker lag in een garage en de heer Jan B. bevond zich te voren met een ander heerschap, zijn vriend H., in een café. Het schijnt, dat deze Jan B. een soort jassen- kleptomaan is, althans hij was reeds twee maal ter zake een dergelijk feit veroor deeld. Hij heeft nog meer liefhebberijtjes, is verzet op cafébezoek, dansen en siga retten. Bovendien plaagt hy zijn brave ouders en ontziet zich niet zyn vader te dreigen. Al deze fraaiigheden vernam de president uit het omstandig door den heer Wlggers samengesteld rapport. De conclusie van dit rapport was dan ook beslist ongunstig. Verdere consideratie achtte de heer Wiggers uitgesloten. Het bleek uit het requisitoir, dat ook het geduld van den officier met dit wonderlijk heerschap uitgeput was en gerequireerd werd 10 maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk. Zijn vriend werd ook niet gespaard. De vriend, met wien Jan B. uit de vorige zaak op stap was geweest, de arbeider Jan H. uit Oudkarspel, had de in de vorige zaak bedoelde bontjekker als geschenk aange nomen, althans zooals de officier er veilig heidshalve in de dagvaarding bij voegde, uit winstbejag verborgen. Deze verdachte deed nu vermoedelijk opzettelijk heel lummelig en onbegrijpelijk en scheen er geen steek van te begrijpen, dat die jekker gestolen was. De rechtbank was echter met zijn antece denten wonderwel op de hoogte, daar had de heer Wiggers wel voor gezorgd. Weliswaar was hij nog nimmer veroor deeld, doch overigens bewandelde hij ijve rig de verkeerde paden, waarop volgens zijn eigen opgaaf de vorige verdachte hem had gebracht. Waar verdachte echter pertinent bleef ontkennen, was van een positief ad vies geen sprake, hoewel het rapport summa summarum niet ongunstig was. Voor den officier schoot er dus niets anders over dan veroordeeling en wel tot 2 maanden gevangenisstraf te requireeren, teneinde hem duidelijk te maken, dat wie met pek omgaat, veel kans heeft er mee besmet te worden. Een deftige verdachte. Tot slot van de morgenzitting stond nog terecht de 34-jarige koopman Jan Gerrit N., destijds te Zijpe, Schagerbrug en Bergen en thans gedetineerd te Amsterdam wegens heling. Deze zaak scheen verband te houden met de beruchte pseudo rechercheurszaal. in Den Haag. Den verdachte was thans ten laste ge legd diefstal van een Chevrolet, waarin ge borgen een scheepsmotor, welk feit was ge pleegd m 1933 te Broek op Langerdijk en ten nadeele van den aldaar gevestigden scheepsbouwer P. de Wit. Bedoelde auto met inhoud bevond zich in een garage te Broek op Langendijk. Deze verdachte, die het feit ontkende, werd verdedigd door mr. Jacob Frënkel, advocaat te Amsterdam. Brigadier Dijk had na gewaarschuwd te zyn, de zaak onderzocht en de auto In beslag genomen bij zekeren heer Reijnders. Verdachte had destijds de Chevrolet met scheepsmotor tevergeefs te koop aange boden aan den getuige Vinju. Er ontbrak aan de auto een contact-sleuteltje en een nationaliteitsbewljs. Verdachte zou de auto op de beurs te Amsterdam hebben gekocht van zeiceren mijnheer P. Franken, thans vertoevende in Zuid-Amerika (een zeer ge makkelijk te vinden adres!) Het b eek voorts uit het verslag van bri gadier Dijk. dat de gestolen wagen meer malen van eigenaar was verwisseld. De officier vermeende uit de gedurende de behandeling naar voren gekomen gege vens te kunnen distilleeren, dat verdachte ten tyde van den diefstal in 1933 in het be zit was van de ontvreemde voorwerpen de Chevrolet en de scheepsmotor. Hij achtte voorts het feit wettig en overtuigend be wezen en requireerde tegen den gladden vogel, nog nimmer veroordeeld, doch meer malen verdacht, 10 maanden gevangenis straf. Mr. Frankel verkreeg daarop het woord tot het houden van zijn pleidooi, dat eindig de met het concludeeren van vrijspraak. Knoeierij met rentezegels. De heer G. J. E. te SI., die goedgevonden had niet te verschijnen, moest in de middagzit ting terecht staan ter zake geknoei met rentezegels, die hij als echt en onvervalscht had willen gebruiken. Maar hij werd ge snapt, viel direct door de mand en werd daarop op de gebruikelijke wijze door den officier bij de kraag gepakt. Een inspecteur van den Raad v. Arbeid, de heer W. Kroon, had proces-verbaal opgemaakt toen hij de fraude constateerde. Een ambtenaar van den Raad van Arbeid had op last van den inspecteur het geval onderzocht en hij had een blokje van 4 rentezegels aan elkaar geplakt gevonden en deze omstandigheid leidde tot de ontdek king. Genoemde E. was in dienst geweest bij den smid H. Struik. Deze had verdachte bij zyn vertrek de rentekaart medegegeven, waarop nog niet geparafeerde zegels waren geplakt. Voor een buitenstaander was deze zaak vrij moeilijk te volgen. De kwestie was eigenlijk, dat hij zelf de ongeparafeerde rentezegels had gedateerd. Hij had niet het opzet gehad den Raad van Arbeid te benadeelen. Aldus luidde zijn ver klaring voor den rechtercommissaris afge legd. Genoeg zij het gezegd, dat de officier, mr. E. Hijmans, die het O. M. vertegenwoordig de, motieven vond tegen verdachte 100 boete of 25 dagen hechtenis te requireeren wegens valschheid in geschrifte. DE KINDERMISHANDELING TE MEGEN. A.s. Maandag voor den politie rechter. In zijn zitting van Maandag a.s. zal de politierechter te 's-Hertogenbosch de kin dermishandeling te Megen in behandeling nemen. Een onderwijzer te Megen heeft, zooals men weet, ontdekt, dat kinderen van zijn school, die in gezinsvoogdij bij mej. M. W. waren opgenomen door haar mishandeld werden. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat de kinderen herhaaldelijk gesla gen werden, dat zij sporen van brandwon den hadden en in het algemeen verwaar loosd werden. Hun voedsel zou grootendeels uit afval bestaan en zij moesten in een schuur zonder dek op den grond slapen. Herhaaldelijk zouden zij met een gloeiende pook zijn geslagen. De 31-jarige mej. M. W., zonder beroep, te Megen is nu gedagvaard ter zake „dat zij in de eerste helft van December 1935 te Megen opzettelijk herhaaldelijk Anna Hol laar en Everdina F. Hollaar gewelddadig met een stok en eèn ander hard voorwerp en met de hand heeft geslagen en eenmaal Everdina Hollaar met haar handjes tegen een brandende kachel heeft aangedrukt, al le welke handelingen die kinderen veel pijn deden". Als getuigen zullen de beide meisjes en de rijksveldwachter te Megen worden ge hoord. ALKMAARSCH VEEFONDS. In café Central werd gistermiddag een al- gemeene vergadering gehouden van het Alkmaarsch Veefonds. De voorzitter, de heer D. G o v e r s, noem de de geringe opkomst, waar de ver. 250 leden telt, teleurstellend, omdat men nog al eens buiten de vergadering over de ver- eeniging spreekt. De toestand in de veehouderij is nog be droevend, tengevolge van de slechte eco nomische toestanden buiten onze grenzen. Spr. hoopte op betere dagen. In de ver- eeniging is de somberheid achterwege ge bleven, hetgeen uit het, jaarverslag kan blijken. Met den wensch, dat de besprekingen op aangename wijze gevoerd zouden worden en de beste wenschen voor de aanwezigen en hun gezin, verklaarde spr. de vergade ring voor geopend. Van de organisatie voor Veearbitrage te Schagen, was een schrijven ingekomen, waarin verzocht wordt mede te werken aan het doel om geschillen buiten processen op te lossen. Opgewekt wordt 8 Februari hiervoor te Alkmaar een vergadering bij te wonen, waarin de heer Joh. de Veer het woord zal voeren. De voorzitter wees er op, dat de heer H. Noom de vader van de gedachte is en ook hij zou het op prijs stellen, wanneer de leden de vergadering bijwoonden. Spr. zal ter vergadering de vereeniging vertegenwoordigen. De heer Mink bracht hierop financieel verslag uit. Tot décharge van den penningmeester werd op zijn advies besloten. Het jaai verslag. In het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer J. Swaag, werd herin nerd aan het in 1034 geleden verlies van 1400. Ondanks dit verlies werd besloten de premie op 2 te handhaven. Dit bleek mogelijk, omdat men nog over een kassaldo van 5000 beschikte. Tot zjjn groote voldoening constateerde de secretaris, dat 1935 ondanks de premie van 2 een flinke financieele vooruitgang van 1854,60 bracht. Dit resultaat gaf het be stuur den moed om voor 1936 de premie op 1.50 te stellen. Voor de leden en voor de anderen naar evenredigheid. Het aantal leden steeg met 12 5 5 en een half lid f 2.50. Van 1 Jan. tot einde December werd aan premie geheven van 4200 koeien 8467,25. Aan verkoop van gesteriliseerd vleesch, vet enz. werd f 564,96 ontvangen, aan rente f 182,80, dat saldo van 1934 bedroeg 5077,33. De uitgaven voor 14 geheel afgekeurde koeien 1878,52, voor gedeeltelijke afkeu ringen 2257,30, voor levers 2893, terwijl aan keurloon 771,25 werd uitgegeven. De ontvangsten bedroegen 14624,84, de uitgaven 8692,91, alzoo een saldo van 5931,93. Het verslag eindigt met het uitspreken van de beste wenschen voor 1936. Aan de orde was hierop het vooistel om de premie voor de leden op 1.50, niet- leden 3, voor Amsterdammers 4 en voor hokkelingen 1. De heer H e k k e t stelde voor om de pre mie op 2 te laten en de reserve te ver sterken, of het saldo onder de leden te verdeelen. De voorzitter achtte dit voorstel on- gewenscht. Een hoogere reserve is niet noodig en premieverlaging zal het ledental verhoogen. Mocht in de loop van het jaar blijken, dat 1.50 te weinig is, dan zal het bestuur tusschentijds verhooging invoeren. Z. h. s. werd hierop het voorstel van het bestuur aangenomen. De aftredende bestuursleden N. Scher- merhorn en J. Swaag werden met alge- meene stemmen herkozen, waarmede de voorzitter de vereeniging geluk wenschte. De heer M o r s c h vroeg bij de rond vraag, of het niet wenschelijk is, de uit- keerjng voor de levers te verlagen, omdat dit een hoog bedrag vraagt. De heer d e W i t bestreed dit voorstel, er op wijzende, dat bij een uitbetaling van 2.50 de slager toch al 2 te kort voor een lever ontvangt. Spr. vreesde voorts, dat bij aanneming de slagers liever vee zouden koopen, dat in andere fondsen is ver zekerd. De heer J. de Groot onderschreef dit betoog en merkte op, dat een lever in door snee een waarde van 6 heeft. Verhooging van het bedrag zou dus ge- rechtvaardigder zijn. Laat men deze zaak toch vriendschappelijk laten. De heer M o r s c h wees er op, dat de uitbetaling van 2.50 voor een lever dateert uit den tijd, toen de koeien nog 300 golden. De heer Groot oordeelde, dat dit er niets mede te maken had. Men moet in het oog houden wat een lever waard is en er zijn fondsen, die er 3.50 voor betalen. De voorzitter herinnerde er aan, dat Purmerend en Schagen 2.25 voor de levers betalen. Het fonds heeft voor levers 2894 uitbetaald, doch daarbij komt nog een bedrag van een gedeeltelijke uitkeering. De heer d e W i t zei nog met nadruk, dat de vergoeding voor de levers voor de slagers schade beteekent. Spr. bleef voorts van oordeel, dat het marktwezen bevordert wordt door de uitbetaling onveranderd te laten. De voorzitter kon met het idee ac- coord gaan om in de zomermaanden de uit keering voor de levers met 0.50 te ver lagen. De heer de Wit: En in den winter met 1 verhoogen. De voorzitter: Neen, neen. De heer de Wit: Dan wordt het niet billijk. De voorzitter: Aangezien het niet op de agenda staat, is het beter, dat het be stuur de zaak onder de oogen ziet. Het bestuur zal met het voor en tegen rekening houden. De heer Smit wilde de uitkeering on veranderd laten. De heer Swaag merkte nog op, dat een besluit in deze door de algemeene ver gadering genomen moet worden. Hierop sloot de voorzitter de vergadering. KENNEMERLAND. De markt stond in het teeken van een niet te grooten aanvoer (eerder is het tegen deel waar) en redelijke prijzen en voor die producten, welke een tekort opleverden, ar.n den hoogen kant. Andijvie werd in behoorlijk gesorteerde kwaliteit aangevoerd en gold niet hoog, n.1. 13 per 100 stuks. Bloemendalerkool was gewied, doch de kwaliteit was slechts matig, de prijzen 2f 6.50 per 100 stuks. Groene kool, voor 8/10 een product van eigen bodem, was gewild. De kwaliteit liep sterk uiteen, welke tot uiting komt in de prijzen van 15 per 100 stuks. Bloem kool werd in kleiner kwantums aangevoerd en de kwaliteit viel ons tegen. De prijzen waren gezien de kwaliteit niet laag, n.1. 510 per 100 stuks. Boerekool was duur en le soort peperduur, de noteering 5.5011.50 per 100 stuks. Een product, dat bijzonder in trek was, is knolselderie, welke 2.506 per 100 opbracht. Duur is ook peterselie, welke 4.506.50 per 100 bos opbracht. Spruiten waren, voor zoover goed gesorteerd, duur. De noteering was 619 per 100 K.G. Bospeen werd vlug afgenomen en bracht 813 per 100 bos op. Witlof, zoowel het Brusselsche als Hol- landsche lof, ging niet vlug van de hand. De noteering was laag en wel voor le soort 9—15 en voor 2e soort 4—7 per 100 K.G. Appelen en peren muntten niet uit in kwaliteit. De noteering was voor ap pelen 516 en voor peren 6f 14.50 per 100 K.G. De overige aanvoer onveran derde prijzen. Albert van Dalsum over de taak van het tooneel. Voor de leden en introducé's van „De Vrije Gemeente" heeft Alberd van Dalsum gisteravond te Amsterdam een lezing ge houden over de cultureele beteekenis van het tooneel, van religieus-humanistisch standpunt beschouwd. Toen hem de uitnoodiging tot het hou den van deze lezing bereikte aldus spreker verkeerde zoowel hijzelf als het tooneel in een critieke situatie. Daar om was hij dankbaar voor deze uitnoodi ging, die hem in staat stelde zijn standpunt uiteen te zetten en zijn vrienden te leeren kennen. Ten aanzien van den titel, waaronder hij deze lezing houdt, is spr. pessimistisch. We leven helaas niet in een periode van cultureele hoogconjunctuur. Spr. is een le vend mensch en kan zyn oogen niet sluiten voor de werkelijkheid. Als men in de krant leest, dat Italiaansche bommen het Roode Kruis in Abessinië vernielen en dat eenige kilometers over onze grens duizenden naar concentratiekampen worden gezonden en tientallen worden gefolterd, en men heeft niet de moed om daartegen iets te doen of te getuigen, hoe kan men dan van het tooneel ruggegraat verlangen? Het tooneel, dat' het leven moet verbeel den en slechts waarheid kan zijn, durft deze vreeselijke werkelijkheid niet meer te benaderen en vlucht uit de werkelijk heid naar de oppervlakkige verstrooiing. Tot de weinige stukken van onzen tijd, die nog den geest van waarachtigheid ademen, rekent spr. het prachtige neger- spel „Green Pastures" een naïef spel van werkelijke vroomheid. In Nederland heeft o.a. de burgemeester van Utrecht het verboden. Men verwijt het moderne tooneel defaitisme. Maar wat wenscht men? Een opge schroefde verheerlijking van een bekrom pen nationalisme, dat juicht als er een voetbaloverwinning wordt behaald, ter wijl groote problemen als de werkloosheid onopgelost blijven en internationale kwes ties als het oorlogsgevaar bedreigen de waarheid. Als staaltje van nationalistische waanzin leest spr. een verheerlijking van den oorlog voor van den Italiaanschen fu turist arinetti. De humanitair-religieuse beginselen worden door hun vijanden gehoond omdat zjj nalaten hun bespiegelingen in een daad om te zetten. Zoodra dit gebeurt, zal het in den te voeren strijd het tooneel ont moeten als bondgenoot. Spr. komt dan tot zijn persoonlijke er varing bij de opvoering van „De Beul". De burgerlijke pers heeft het oordeel van het publiek vertroebeld door de ooren te slui ten voor het menschelijke in den schreeuw, die. er uit op klonk en alleen hun aesthe- tisch inzicht lieten spreken. Maar een menschheid in nood schreeuwt nu eenmaal niet mooi. Spr. geeft een overzicht van den inhoud van „De Beul" en leest eenige fragmenten voor. Lagerqvist heeft willen zeggen, dat we den talisman van het geweld, waarvan in het eerste, middeleeuwsche gedeelte sprake is, nog steeds niet kwijt zijn. Men aanbidt het geweld, dat bewust wil afre kenen met het humanisme. Spr. toont aan dat de verschillende passages, die op het eerste gezicht overdreven lijken, in over eenstemming zijn met de werkelijkheid van onze dagen in sommige landen. Hij licht toe, waarom en hoe hij het slotwoord van den beul gewijzigd heeft. In dit slot ontdekt de beul dat het idool in wiens naam hij en de menschheid dach ten te handelen, slechts een steenen beeld is en geheel anders dan God zelf, die den mensch groot genoeg en met voldoenden vrijen wil geschapen heeft om zelf ver antwoordelijk te zijn voor zijn daden. Gedachtenwisseling. Bij de gedachtenwisseling ging de heer Van Dalsum naar aanleiding van de ge- si elde vragen nog dieper op enkele prin- cipiëele punten in. Eerst wanneer de hu manistische wereld boven haar bespiege lingen uit zal komen, tot eensgezinde daden, zullen auteurs en spelers de inspi ratie vinden, welke het tooneel behoeft om een cultureele factor van beteekenis le worden. Het vlammend protest, voorwaar de voor het schouder aan schouder gaan als tegenwicht tegen de reeds zoo machtige slroonr'ngen van het geweld is echter nog niet gehoord. Spr z'.et de mogelijkheid, dat het „oo- neel een beroep zal doen op het diepste besef van menschelijkheid, dat ongeacht alle verscheidenheid moet bestaan; (nopen er auteurs komen, die dit als hun taak er kennen. Maar, vervolgde spr., ik eisch dan ook, dat het publiek door opkomst mede werkt. Op een vraag betreffende het tooneel in Rusland, antwoordde spr., dat de bloei onmiskenbaar is; terwijl daar de kunst echter gedragen wordt door een algemee ne ideologie, is het brengen van massa kunst, wat het tooneel toch wil, in het in dividualistische Holland moeilijker. Als vaste bespeler van den Stadsschouw burg verklaarde de heer Van Dalsum ten slotte slechts voor zoover in deze richting te kunnen gaan als mogelijk zal blijken zonder te grooten tegenstand op te wekken. De voorganger van „De Vrije Gemeen te", dr. P. van der Veer, dankte den inlei der en deelde mede, dat de vereeniging jneer dergelijke bijeenkomsten zal beleg gen, waar een actueel onderwerp van reli gieus standpunt zal worden belicht. TERAARDEBESTELLING JHR. MR. DR. E. TJARDA VAN STARKEN- BORGH STACHOUWER- Het stoffelijk overschot van wijlen Jhr. mr. dr. E. Tjarda v. Starkenborgh Stachou- wer, oud-commissaris der koningin in de provincie Groningen, is gistermiddag onder groote belangstelling op het Noorder Kerk hof te Groningen ter aarde besteld. Op verzoek van den overledene droeg deze plechtigheid een eenvoudig karakter. Aan het graf werd niet gesproken, terwijl slechts enkele bloemstukken, o.m. van H.M. de koningin, de baar dekten. Onder hen bevonden zich o.m. de com missaris der koningin in de provincie Gro ningen, mr. dr. J. P. Fockema Andreae, de burgemeester van Groningen mr. P. W. H. H. Cort van der Linden; de oud-burge meester van Groningen, de heer Bloemers, thans burgemeester van Arnhem; gedepu teerden en leden der Staten van Gronin gen, president, vice-president en rechters bij de rechtbank te Groningen, professoren en curatoren bij de Groningsche universi teit, hoofden van provinciale bedrijven, takken van dienst van het gewest Gronin gen, militaire autoriteiten, een veertigtal burgemeesters e.a. De oude huisknecht van den overledene, de heer J. van Net, legde een palmtak op de kist, alvorens deze in het familiegraf werd neergelaten. De Nederlandsche gezant te Brussel, jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer dankte met enkele treffende woorden voor de belangstelling den vertegenwoordi ger van H.M. de koningin, den kamerheer in buitengewonen dienst, jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen, in het bijzonder verzocht hij den dank van de familie aan H.M. over te brengen. NED. SPOORWEGEN IN DECEMBER. Geschatte ontvangsten. Geschatte ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen over December 1935: Reizigers 4.021.600 (geschat Dec. '34 4.157.000) Bagage 46.700 Post 250.000 Goederen 2.947.800 (geschat Dec. '34 3.327.900) Levende dieren 18.850 Diversen 114.750 Totaal 7.399.700 (geschat Dec. '34 7.992.300). De geschatte ontvangsten bedroegen, ge lijk uit het staatje blijkt, over December 1935 592.600 minder dan die over Dec. 1934. Hiervan komt een bedrag van 135.400 ten laste van het reizigersvervoer en een bedrag van 380.100 voor rekening van het goederenvervoer. De rest van het verschil is in hoofdzaak te wijten aan de mindere inkomsten uit het veevervoer, dat thans ge schat is op ruim f 18.000, terwijl het in December 1934 nog ruim 94.000 opbraent. De reizigersontvangsten gaan voort min der ongunstig te zijn (in Dec. '34 was het nadeelig verschil nog ruim drie ton). Alle ontvangsten hebben nog steeds te lijden onder de ongunstige conjunctuur en de concurrentie, terwijl de coördinatiemaat regelen nog uitblijven en de spoorwegen de inkomsten uit het steenkolen vervoer (Julia- nakanaal) blijven derven. Over het geheele jaar 1935 bedroegen de ontvangsten (waarin drie geschatte md.) 100.1993.210 tegen 112.381.595.60 definitief in 1934. Rekenén we voor de ge schatte maanden één millioen meer, dan is het nadeelig verschil over 1935 ruim 11 millioen. 89. De dirigent tikte, en de muziek zette in. De man met den waldhoorn kreeg nu een solo te spelen en met een ernstig gezicht nam hij zijn instrument op. Aandach tig naar de muziek kijkend, zette hij het mondstuk aan zijn lippen. 90. Daarop haalde hij diep adem en blies uit volle machtPieterse werd besproeid met een roode kle verige vloeistof. Er ontstond een paniek onder de or kestleden, terwijl het publiek stond te schateren van het lachen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8