DE GEBROEDERS „GOCHEM" ZWERVERS VAN PROFESSIE. Rustelooze trekkers, die in deze maat schappij niet passen. BIJ DE ZIGEUNERS. OUDKARSPEL UITGEEST NOORDSCHARWOUDE SCHAGEN WARM EN HUIZEN HEILOO 't ZAND STOMPETOREN (Van onzen Reisredacteur.) Het zwerven zit den zigeuners in het bloed. Ze doen het al van ouder op ouder en ze weten niet beter of het hoort zoo. Wanneer ze niet uit eigen beweging rond trekken, zorgen de autoriteiten er wel voor, dat ze niet te lang op eenzelfde plaats blij ven. Het is meestal één familie tegelijk, die met een of meer woonwagens door het land trekt; soms ook vereenigen ze zich tot grootere groepen. In de Belgische Kempen bevindt zich thans zoo'n groep, die daar door de gendarmen wordt bijeengehouden om de bewaking te vergemakkelijken, tot dat ze na de paardenmarkt in Turnhout op 3 Februari a.s. weer uiteen zullen gaan. Waar komen deze vreemdelingen van daan? Ze weten het zelf niet, kunnen meestal lezen noch schrijven en hun ge schiedenis is niet veel meer dan hetgeen waarheid en fantasie door middel van de overlevering hebben bewaard doen blijven. De onderzoekers hebben lang voor een raadsel gestaan ten opzichte van de af komst van deze uitheemsche zwervers, die zoo geheel buiten de sfeer der gewone be volking vallen. Hun taal, die nog in ver schillenden dialectvorm is bewaard geble ven, heeft tenslotte de oplossing van het raadsel gebracht: de zigeuners vormen een volksstam uit Voor-Indië; hun taal is ver want aan de arische talen, waartoe ook de Europeesche behooren. Eeuwen geleden zjjn ze door Perzië naar het westen getrok ken en er is geen land, waar ze thans niet voorkomen. Ongewenschte vreemdelingen. Reeds in de middeleeuwen werden ze als ongewenschte vreemdelingen geschuwd en opgejaagd, waartoe ze toen evenzeer als nu door hun onmaatschappelijk gedrag aan leiding gaven. Stak er dan nooit iemand de hand uit naar deze verschoppelingen? Zeker, Maria Theresia en Jozef II hebben het in de 18e eeuw in Hongarije gedaan, maar de pogingen, om ze tot bruikbare leden der maatschappij te hervormen, zijn mislukt, volkomen afgestuit op hun aard. die van een geregeld leven afkeerig is. Zoo is het tot op den huidigen dag ge bleven. We hebben in een vorig artikel uit eengezet, dat er in België tamelijk veel zigeuners te vinden zijn, meer dan in Ne derland, waar ze toch ook geen onbekenden zijn. Hun aanwezigheid in de omgeving van Turnhout heeft de Belgische gendarmerie aanleiding gegeven het lastige volkje wat bijeen te houden, ongeveer op dezelfde wijze als in de nabijheid van Antwerpen een zigeurnerkamp bestaat. Alleen met dit verschil, dat hun hier in de Kempen geen vaste verblijfplaats is aangewezen; onder leiding van de ordebewaarders trekken de zwervers er rond, zooveel mogelijk ver- eenigd. Door de gansche Kempen waren ze eerst verspreid. Wagens met deze nomaden ver bleven te Arendonck, Rethy, Meir, Sint Leonard, Westmalle en zelfs tot bij Calmpt- hout In een kring trokken ze om Turnhout heen, in de buurt waarvan de gendarmen ze nu zoo ongeveer hebben saamgebracht. Dat maakt het noodzakelijke toezicht ge makkelijker en de bewoners van deze stre ken worden op deze wijze beter gevrijwaard tegen den overlast, dien zij ondervinden van dit volkje, dat het verschil tusschen mijn en dijn wel wat al te vaak uit het oog verliest. Het is begrijpelijk, dat deze con centratie zoo vlak bij de Nederlandsche grens onze overheid aanleiding heeft ge geven de grensbewaking te versterken, ten einde een invasie van deze ongewenschte gasten zoo veel mogelijk tegen te gaan. In het zigeunerkamp. Het was voor ons niet moeilijk, de zigeu- sers in de Kempen te vinden. De bevolking was goed van hun route op de hoogte en zoo troffen we dus op onzen tocht spoedig het kamp aan, dat door gendarmen in het oog werd gehouden. De troepen, die met een twaalftal wagens onderweg was, bestond uit eenige families, meerendeels behoorende tot denzelfden stam. Dien dag hadden de zwervers ongeveer twintig kilometers afge legd, gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk in de wagens, die hun tot keuken, woonkamer en slaapvertrek dienen voor zoover ze niet het leven in de buitenlucht verkiezen. Het woord „kamp" is voor deze verzame ling van wagens met wat erbij behoort een veel te weidsche benaming. Zelden zal men een rommeliger en wanordelijker geheel hebben aangetroffen dan bij deze tijdelijke nederzetting, die wel zeer weinig gemeen heeft met de schilderachtige tafreelen, die voor dichters en componisten steeds zulk een geliefd onderwerp hebben gevormd. Kris-kras staan de wagens door elkaar en wat daaromheen is neergezet, maakt het voor den bezoeker noodzakelijk goed op te letten om zijn kleeren niet te besmeuren. Men leeft er, als het eenigszins mogelijk is, in de open lucht. Het interieur der wa gens is dan ook niet van dien aard, dat het verblijf in deze kleine benauwde ruimten er bijzonder aangenaam kan wezen. Buiten wordt het eten klaar gemaakt, buiten wordt de wasch gedaan en aan draden tusschen de wagens worden de kleurige doeken ge droogd, die tot den „uitzet" van het zigeu nergezin plegen te behooren. Op felle kleu ren is dit uitheemsche volkje verzot, het geen ook tot uiting komt in de kleeding der vrouwen. De mannen verzorgen de paarden en de vrouwen houden zich met het huls- houden bezig, terwijl ongewasschen kinde ren in gescheurde kleeren op bloote voeten rond krioelen door de modder, die hier en daar den grond bedekt. Armoede is troef. Alles bjj deze menschen wijst op ar moede, uitgezonderd de gouden sieraden waarmede de meeste vrouwen rijkelijk ge tooid zijn. Daar is ee nschrille tegenstelling tusschen dezen tooi en het armzalige milieu, waarin de meesten leven. Behalve aan sieraden schijnen zij nog het meeste geld te besteden aan hun wagens, waarvan er sommige netjes uitzien, goed in de verf en met koper beslagen. De graad van welstand moet wellicht worden afgeleid uit de overdaad van het koperbeslag, waarmee de wagen versierd is. Het is hoogstwaarschijn lijk niet tactvol om naar de herkomst van dit koper te vragen, maar in het bewerken ervan toonen de zigeuners zich ware kun stenaars. Iedere wagen heeft een soort bal- connetje, dat eveneens versierd is. Door de openstaande deuren kunnen wij naar bin nen kijken in een interieur, dat een ge zondheidscommissie aan het schrikken zou maken. Op vreemdelingenbezoek zijn deze men schen niet bijster gesteld; dat toonen ze duidelijk, wanneer onze nieuwsgierigheid hun wat ver gaat. Met wantrouwige blik ken worden we gevolgd en het aaoknoopen van een gesprek is niet gemakkelijk. Ze zien in ons indringers, tegenover wie de grootste achterdocht gewenscht is. Veel vriendelijks zijn ze ook niet gewend te on dervinden van wie hen omringen. De be woners van de streken, waar ze verblijven, zien hen liever gaan dan komen en zij hebben van de overheid ook niet veel wel willendheid te wachten. In iedereen zien ze een vijand, tegen wien ze zich hullen in een pantser van zwijgzaamheid, dat ook elk politie-onderzoek ten zeerste pleegt te be moeilijken. Den volgenden dag staan de gendarmes alweer voor de deur. „Alee zulle, ge moet vort!" De trek begint weer, naar de volgende halteplaats, waar zij in een even vijande lijke omgeving hun zielig bestaan voortzet ten. Van de romantiek van het zigeuner leven is hier al heel weinig te merken. Zijn ze gelukkig? Hun mentaliteit is zoo ger.eeI anders dan de onze en zij schijnen een an der leven niet te wenschen. Maar zij passen niet in onze samenleving en van de botsin gen daarmede ondervinden zij dagelijks de smartelijke gevolgen. 'fxovinciaat 'fUeiuas Oprichting van een kleuterschool. Voor Vrijdagavond was in de Consis torie, alhier, een vergadering belegd, om definitief over te gaan tot stichting van een kleuterschool. Van de 45 aangeschrevenen, die reeds een voorloopige opgave hadden gedaan, was slechts een 8 tal aanwezig. Het spreekt vanzelf dat het bestuur het niet aan durfde om onder die omstandig heden besluiten te nemen. Wij gelooven echter niet, dat men in Oud karspel geen prijs stelt op een kleu terschool. Men zal echter moeten begrij pen, dat, wil men de kleuterschool, het aanwezig zijn op de stichtings-vergadering een gebiedende eisch is. De moeilijkheden en de risico's zijn te groot, om deze alleen door het bestuur te laten dragen. Het bestuur moet zeker zijn van de moreele -en financieelé medewer king der ouders. De voorzitter, de heer J. Keizer, deelde mede dat na lang zoeken de beschikking was te krijgen over een terrein van de kerk. Dit omvat 800 M2 grond. Om dit terrein geschikt te maken moet de grond worden opgehoogd. Het te bouwen school lokaal zou 70 M2 worden. Dat hier een be langrijk bedrag voor noodig is, is te be grijpen. Gewezen werd op nog een paar andere terreinen, waarvoor een onderzoek zal wor den ingesteld. Tenslotte werd besloten om nog een ver gadering uit te schrijven. Wanneer de be langstelling dan wederom gering is, neemt het bestuur aan, dat Oudkarspel geen prijs stelt op een kleuterschool en zal men de plannen dienaangaande dan ook laten va ren. Jaarvergadering ziekenkas. Zaterdagavond hield de ziekenkas H.I.N. haar 36e jaarvergadering. Het eenige ingekomen stuk was van den Bond van ziekenkassen benoorden het IJ, om aan te sluiten bij dezen bond, maar omdat deze vereeniging bij de federatie is aangesloten, werd dit voor kennisgeving aangenomen. TJit het financieel verslag bleek een na- deelig saldo van f 534,32. De ontvangsten bedroegen f 2310,20, de uitgaven daartegenover 2844,52. Het kassaldo van het vorige jaar is thans gedaald tot f 2400. 416 uitkeeringen zijn gedaan aan 83 per sonen met 2350 ziekendagen. Tot opvolgers van de kascommissie wer den benoemd de heeren A. Swager, F. Moeijes en Alb. de Boer. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we aan dat één algemeene vergade ring en vier bestuursvergaderingen zijn ge houden. De secretaris deelde mede, dat de vereeni ging 227 leden telt, dit jaar zijn afge schreven 15 leden door verhuizing, uittre ding enz. Hieruit blijkt wel, dat door den achteruit gang van de kas en van het ledenaantal we steeds bergafwaarts gaan. Door den heer Swager werd gevraagd of door het winnen van vooral jongere leden de vereeniging weer niet wat hooger op kan komen. De heer Kuiper, bestuurslid uit Noord- scharwoude, deelde mede, dat ook daar een sterke teruggang was. Hier is toen een commissie benoemd, welke op huisbezoek is gegaan, met als gevolg een 25-tal nieuwe leden. Het bestuur zal naar eigen inzicht hande len. Door den voorzitter werd verslag uitge bracht van de federatievergadering. Hieruit bleek wel, dat meerdere zieken kassen hadden te kampen met een zeer sterken teruggang. Bij de bestuursverkiezing werden de drie aftredende bestuursleden, met respectieve lijk 31, 32 en 31 stemmen herkozen. Het bestuursvoorstel, verlaging en ver korting uitkeeringsduur, wierp nog al veel stof op. Met 19 tegen 16 stemmen is besloten wel 10 pet. korting toe te passen. Dit blijft 18 weken vol en 12 halve uitkeering. Bij de rondvraag wees de heer C. Borst er op, dat scherpe controle op de zieke moet worden uitgeoefend en zoo noodig dokters advies dient te worden gevraagd. Alle aanwezigen waren voor scherpe con trole door den wijkcommissaris. Dit mag niet als een blijk van wantrouwen opgevat worden, doch als een plicht den commissaris opgelegd. U. V. C. „De Morgenstond". Bovengenoemde hengelaarsvereeniging hield hare vergadering in haar clublokaal bij den heer P. van der Eng, ter gelegen heid van den dag, dat voor 12 1/2 jaar te rug, op 23 Juli 1923, de Morgenstond werd opgericht. Voordat de voorzitter, de heer J. Schud- deboom, de vergadering kon openen trad een der leden naar voren en overhandigde namens de leden den voorzitter alsmede den secetaris, den heer J. Hemprig, een cadeautje, als huldeblijk, omdat deze beide vanaf de oprichting der vereeniging lid zijn geweest. Gedwongen door de tijdsomstandigheden, werd besloten het koperen feest in eigen kring te vieren. Er zal een onderlinge hengelwedstrijd worden gehouden, waar aan voor een ieder een prijs zal ziiD ver bonden met als slot de prijsuitreiking met een gezellig avondje. Bazar. Zondag werd in café „de Burg" een bazar gehouden van de K. J. C., de r. k. jeugdorganisatie. Diverse attracties wareh aanwezig. Voor een en ander was veel belangstel ling. Weer een fiets gestolen. In deze gemeente worden den laatsten tijd herhaaldelijk rijwielen gestolen. In het laatst van de afgeloopen week werd het rijwiel van den heer S. Groenveld, markt- keumeester bij den Noordermarktbond „ge pikt". Dit is nu de derde fiets al in één maand tijd. Het aantal werkloozen, dat van de Langendijk naar de Wieringermeer gaat, is zeer groot. Uit Zuidscharwoude gaan ruim dertig werkloozen naar de werkverschaf fing en uit Broek op Langendijk zullen er deze week veertig te werk zijn gesteld, daar aldaar het baggeren al vrijwel afge loopen is. Ook uit de andere gemeenten zijn heel wat weilïlöózen in de werkver schaffing geplaatst. Het aantal arbeiders, dat in het vrije bedrijf werkt, is dan ook zeer gering. „De Luchtweg naar Indië". Een belangrijke lezing van den heer Viruly. Zeer groot was de belangstelling Zater dagavond in „Concordia" voor de lezing van den bekwamen K.L.M.-vlieger, den heer Viruly, die voor de afdeeling Langendijk van Volksonderwijs een lezing hield over „De Luchtweg naar Indië" en „We vlogen naar Indië". Dit laatste uit het bij velen reeds bekende boek van den vlieger-auteur. Voorzitter van de bijeenkomst was de heer J. Keizer. De heer Viruly werd met applaus begroet. De voorzitter heette de vele aanwezigen welkom, o.a. ook den burge meester van Oudkarspel en de wethouc'er3 van Noord- en Zuidscharwoude. De heer Viruly zeide met veel pleizier naar hier gekomen te zijn. Zijn onderwerpen is van veel belang voor de menschen van dezen tijd. Het begin van de 20ste eeuw zal zeer zeker in de geschiedenis als een belangrijke tijd aangemerkt wor den. De geschiedenis van de scheepvaart is geheel anders, als wij nagaan, dat zoowel van Houten in de 17de eeuw en nu de Mar- nix denzelfden zeeweg kiezen. De luchtweg nieuw, de weg die overal begint en ook overal eindigt, een zeer groot verschil met een tocht door een oerwoud of door de woestijn- De luchtweg is een symbool van den nieuwen tijd, daar er geen grenzen be staan. Het is de eerste weg, die het moge lijk maakt, dat staten zich aaneensluiten, zooals vroeger bij de eerste verkeersmid delen de provincies zich aaneengesloten hebben. Aan den luchtweg zal het graf ge graven worden van allen, die na 2000 iaar niet verstaan het Vrnde op Aarde. Men loope niet in den val door het woord lucht bescherming. De luchtweg is van het groot ste belang, hetzij ten goede (naastenliefde, cultuurbescherming), of ten kwade. De indië-lijn is voor ons het voornaamste. 14500 K.M. is de luchtweg naar Indië lang. In den beginne, toen wij de luchtlijn alleen in handen hadden, werd hierover met de kleine Fokkers 14 dagen gedaan. Nu is er meer concurrentie en is men overgegaan tot aanschaffing van de Douglas, welke een snelheid bereiken van 270 K.M. per uur. Van Amsterdam naar Batavia is de reis nu sléchts 5 dagen en er wordt 10J4 uur per dag gevlogen. De Douglasmachines vliegen het beste op 3000 K.M. hoogte en geven onvergetelijke beelden. In den winter wordt over Frank rijk en Italië gevlogen'en in den zomer over Leipzig (Duitschland), Athene is het e'nde v. d. eersten vliegdag. Het vliegen gaat snel en men vliegt b.v. in slechts 3 uur van Am sterdam naar Marseille, waarbij ook de wind een groote rol speelt. Boven het Rhónedal wordt men als het ware uitge blazen en wordt zelfs een snelheid van 400 K.M. bereikt. Het benzineverbruik bedraagt 300 L. per uur. Stel je voor, dat een Fordje zooveel zou gebruiken! Spr. wees dan nog op het gevaar van ijs afzetting op de vleugels, waardoor de ma chine wordt neergedrukt, 's Winters wordt dan ook om Italië heen gevlogen en niet over de bergen. 800 K,M. is het zeetraject vanaf Athene over de Middellandsche Zee. De Engelschen en Franschen vliegen dit ge deelte met zeevliegtuigen, wij echter met landvliegtuigen, daar wij hierin het volste vertrouwen hebben. De keus van de K.L.M. is zoo gek nog niet, als men bedenkt, dat er nog geen watervliegtuig is, dat voldoet. De radio helpt ons over de zee heen, door radiopeilingen. Op Kreta is ook een radio station. In blind vertrouwen volgen wij den aangegeven weg en na twee of drie poHin- gep passeeren wij Kreta precies boven het radiosehip. Vervolgens komen wij in het land der Bedoeïenen. Te Merza Matruh wordt getankt. Nu naar Caïro (pyramiden), waar wij den morgen van den tweeden dag arriveeren, dus nog lange niet het einde van den tweeden dag. Den eersten tijd was er geen radio en ging het dus op goed geluk af de Syrische woestijn in. Dit is nu anders, daar zich vanaf Jeruzalem tot aan de Roodezee op 30 a 40 K.M. afstand van elkaar vliegvelden bevinden, waarop de te nemen richting is aangegeven. De zandstor men gaan zelfs tot 5000 M. hoopte, doch het is mogelijk hoog door te vliegen en daar komt ook de radio goed door. Aan de Per zische golf is het weer water en wordt koers gezet naar Voor-Indië. Steeds maar bergen, waar niet groeit en aan de kust kleine armelijke visschersdorpjes. Voorts naar Karaehi, Britsch-Indië, wat volgens inlei der lang piet zoo mooi is als ons Indië. Nu komen wij in het gebied van de moeson, regen en nog eens regen. In de maand Augustus valt daar zooveel regen als hier het geheele jaar. De Golf van Bengalen is ook aan alle kanten door radiopeilstations omgeven- In Siam bevinden zich ook hooge gebergten. Er wordt in 2)4 uur gevlogen van Rangoon naar Bangkok. Op het schier eiland Malakka wordt te Alorstar de post ingenomen en wij komen dan in de buurt van Ned. Indië. Sumatra is één groot oer woud. In 5 dagen tijd ziet men dus vele vreemde landen en volkeren. Spi; las nu een hoofdstuk uit zijn boek „We vlogen naar Indië, n.1. „Uit Perzië naar het sprookje van Jodhpur", wat vlot werd voorgedragen, juist zooals het geschreven i6. In de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van schriftelijk vragen. Er werd zooveel gevraagd, dat de heer Viruly dit maar ten deele kon beantwoorden. Zij, die zich voor de vliegerij interesseeren, kunnen zich wenden met hun vragen tot de Redac tie van „De Vliegwereld", Zonnebloem straat 37 te Aerdenhout. Ten slotte werd een serie lichtbeelden vertoond welwillend afgestaan door de Directie der K.L.M., waarbij de ontwikke ling van het vliegwezen aan onze oogen voorbijging- Een hartelijk applaus aan den heer Viruly was het einde van deze zeer belangrijke lezing. De heer Viruly is niet alleen een vlot schrijver, doch ook een aangename causeur. Geslaagd. Voor het door de modevakscholen E.N.S.A.I.D. te Utrecht in den Haag gehou den examen slaagden Maandag mej. N. v. Eeten te Wieringerwaard en mej. M. C. Vermeulen te Schagen alg leerares-cou- peuse, Binnenbrandje. Maandagmorgen ontstond door het vallen van een vonk een begin van brand ten huize van den heer P, D, alhier. De brandweer was spoedig ter plaatse doch behoefde geen water te geven, daar het brandje reeds gebluscht was met eenige emmers water. rrrt';.-. m~ t Vergadering Witte Kruis. Vrijdagavond hield de vereeniging het „Witte Kruis" afdeeling Warmenhuizen een ledenvergadering in café Slikker. De voorzitter, de heer P. Slot, heette de aanwezigen hartelijk welkom en uitte zijn tevredenheid over de opkomst. Rekening T. B. C. Saldo op 1 Jan. 1935 161.16, ontvangsten 715.36, uitgaven 748.81, saldo f 127.71. Rekening Witte Kruis. Ontvangsten 939.20 met inbegrip van saldo vorig jaar, uitgaven 338.97, saldo 600.23. Enkele vragen werden over sommige posten gesteld en tevens deelde zuster de Looper nog mede, dat een ligtent inlekt. Hierin zal worden voorzien. Den penning meester werd décharge verleend. De heer Rijs bracht een uitvoerig verslag uit over de algemeene vergadering en deel de mede dat in de vacature voor lid van 't hoofdbestuur was gekozen mevr. Kunst Teeken. Zuster de Looper deelde mede dat een paar ziekenstoelen minder solied waren en adviseerde een paar windringen voor on dersteken te bestellen. Het bestuur deed toezegging om in deze behoefte te voorzien. Daarna sluiting. Opbrengst collecte. De Zondag gehouden collecte voor de armen der parochie heeft niet minder dan 177 opgebracht. Voor de laatste maal de Revue. Zondag ging voor de derde en laatste maal de revue ,,'t Zal wel gaan". En weder om evenals de vorige keeren een uit verkochte zaal. Een 1200 bezoekers heeft weer genoten. De auteur en regisseur, den heer C. P, van Zeist, is een kunstenaar in dit genre. Nauwelijks hadden de „Hollandsche jongens de Franschen verslagen" we zin spelen hier op de match tusschen Holland en Frankrijk waar onze „voetbaljongens" de zege behaalden, of v. Zeist had een hel dengedicht op Puck van Heel en al de an deren. En er zat stemming in het publiek. Van Zeist moest er aan gelooven. Hij mocht zich verstoppen of zeer spoedig verdwijnen toen de voorzitter hem dank bracht, doch op een moment toen hij er allerminst op bedacht was, nam men hem op de schou ders en droeg men hem de zaal rond. Het spel was Zondagavond geheel af. Een huldiging van den regisseur en auteur van Zeist werd met een spontaniteit gebracht die klonk als een klok. De spelers hebben een applaus in ontvangst genomen. Een woord van dank aan het orkest is zeker niet misplaatst. jaarvergadering Veefonds. In 't café de Wit alhier werd een jaar vergadering gehouden van het veefonds „Helpt elkaar". Bij de opening feliciteerde de voorzitter den administrateur, den heer J. C. van der Plas, met diens herstel na operatie. Uit het jaarverslag bleek o.m. het vol gende: Over het afgeloopen jaar bedroegen de ontvangsten 1383,83, de uitgaven f 1399,31, nadeelig saldo 15,48; het aantal leden bleef gelijk en er werd een omslag van 3 pet. betaald. Daarna werd de rekening over 1935 goed gekeurd. Als bestuurslid werd vervolgens benoemd de heer A. Veldman te Den Helder. Tevens werden herbenoemd de heeren A. Veldman te Den Helder. Tevens werden herbenoemd de heeren S. Broersen en J. C. van der Plas, eerstgenoemde als voorzitter en laatstge noemde als administrateur. Aangenomen werd een bestuursvoorstel om jong rundvee, dat gedurende een half jaar in de Wieringermeer wordt inge- schaard, te verzekeren, waarbij de verschul digde premie op 3 pet. werd bepaald. Bij de rondvraag vestigde de heer van der Plas de aandacht op een aanbod van een maatschappij tot bedrijf sverzekering bij brand. Bij deze verzekering moet worden betaald f 0.20 per koe en per jaar, terwijl bij brand de uitkeering bedraagt 2 per koe en per week gedurende 18 èi 20 weken. Besloten werd op het aanbod van de ver- zekerings-maatschappij in te gaan. Uitvoering Crescendo. Zondagavond gaf de gemengde zangver- eeniging Crescendo een uitvoering in café Renses voor een overvolle zaal, waarover bij de opening de voorzitter, de heer Blauw, zijn blijdschap betuigde. Ongetwijfeld heeft ieder genoten. De zangliefhebbers konden hun hart ophalen aan de prachtig uitge voerde koorwerken, welke met gevoel en overgave, onder leiding van den dirigent, I» I 'in i 97. Juist door het papieren bekleedsel van den slot- poord. Toen de orde-commissaris erbij kwam, wist nie mand te zeggen wat er feitelijk gebeurd was. Bert wees maar op Pat, doch hij kon niets anders uitbrengen dan hat schie hat schieeeeü 98. Bert's vader kwam er ook aan te pas en Pat zei meewarig: „Ach mijnheer Harmsen, Bert is zeker ver kouden geworden. Hij moet maar gauw onder de wol gaan". Harmse vond dit blkijbaar een goeden raad, want hij pakte zijn tegenspartelenden zoon op en ging met hem naar huis.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7