^Binnenland Rechtszaken £aatstebetichten RuMicaiies TEXEL Democratie of dictatuur? Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. den heer H. J. Zaal, ten gehoore werden ge bracht. Daverende bijvalsbetuigingen ver wierf de goochelkunstenaar Larette met zijn programma. Een sterk stukje op het gebied van ge- dachtenlezen werd vertoond. Door het muziek-ensemble van gebr. van Meurs, die als altijd, de pauze verkortten met hun spel, werd later de dansmuziek naar genoegen verzorgd. „Crescendo" heeft een zeer genotvolle avond geschonken, die zijn uitwerking niet missen zal. Loop der bevolking. Het aantal inwoners onzer gemeente is in 1935 gestegen met 75 personen, n.1. 66 mannen en 9 vrouwen. Op 31 December '35 bedroeg het 7981 (4151 mannen en 3827 vrouwen) terwijl het op 31 December 1934 7906 bedroeg, n.1. 4088 mannen en 3818 vr. Zoo men ziet is het aantal 8000 nog niet bereikt, doch het is niet onwaarschijnlijk dat de 8000ste inwoner (ster) dit jaar op Texel zijn (haar) intrede zal doen. Geboren werden in 1935 in onze gemeen te 153 personen, nl. 77 mannen en 76 vrou wen. Als steeds heeft de mannelijke bevol king op Texel verre de overhand. stal, heeft de politie van het bureau Spaarn- dammrestraat een goeden slag geslagen. De man heeft bekend aan niet minder dan vijf inbraken schuldig te zijn. Een aantal goederen van deze, over het algemeen kleine inbraken, is reeds achterhaald. Ook zijn een aantal sleutels en andere inbrekerswerktuigen in beslag genomen. Lezing mr. A. M. Joekes, Over bovenstaand onderwerp sprak gister avond mr. A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer voor de Vrijzinnig Democratische dit onderwerp, zei spronnoodig, maarthans doen zich feiten voor, dat men zich moet be zinnen over die vraag. «ïopmeene Allereerst ging spr. na de aigemeene grondslagen van de democratie en daarbij belichtte hij de geestelijke vrijheid, de vfl heid van godsdienst, de vrijheid van mee ningsuiting, de vrijheid «Jg ook op staatkundig gebied, de gelijkheid voo'- wet de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht, rechtsbescherming ook voor de minderheden, de medezeggenschap van het volk op de samenstelling van de regeering. Spr. mocht daarbij niet °ntkennen dat het algemeen kiesrecht aanleiding geef tot versplintering, en ontkende ook niet dat de gebeurtenissen van de laatste jaren d regeering grootere en verstrekkende be voegdheden geven, maar de vertegenwoordi gende lichamen blijven toch altijd verant woordelijk voor den gang van zaken. Vervolgens gaf spr. een schets van een dictatuur, waarbij spr. zich bepaalde tot he fascisme en het nationaal-socialisme. De staat is daar almachtig. Er is volledige mis kenning van de persoonlijkheid. Wat de staatkundige organisatie betreft is de „lei der" het hoofd. Het vorstenhuis is een orna ment geworden. Het fascisme of het nat - soc. is de eenige staatkundige partij, zelfs heeft de partij-leider een eigen machts orgaan. Wel is er -en volksvertegenwoordi ging, maar bestaande uit één partij. Beraad slagingen hebben niet plaats. Het geweld wordt in zulk een staat verheerlijkt. Hier door worden, zegt spr., begrijpelijk de feiten van het laatste jaar in Italië. In Duitschland is de persoonlijke vrijheid verdwenen. Wat er in het land omgaat wordt niet bekend, want de persoonlijkheid is verdwenen. Ook de vereenigingsvrijheid is over boord gewor pen. De rechtspraak is essentiëel veranderd, want de rechters zijn niet meer onafhanke lijk, hetgeen wel gebleken is uit hetgeen de Joden in dat land hebben te verduren Ook het geloof is niet meer vrij, maar spr. noem- de het een verheugend element, dat zij, die geroepen zijn het geloof te verdedigen, daar in niet te kort schieten. Gezien deze algemeene grondslagen, vroeg spr. hoe het nu in ons land is gesteld met hen, die ook een „leider" propageeren. De doelstelling van de N.S.B. is oppervlakkig niet onaantrekkelijk. Dit is echter, naar spr. meent, uiterlijke schijn. Het wezen wordt er van bepaald door het doel, wat deze partij wil. Het is, zegt spr., een loot van den zelf den stam als in Duitschland. Men zegt, dat er verschillen zijn. In de paar eerste jaren werd het anti-semitisme ontkend, maar thans is het duidelijk, dat ook dit op het pro gram staat. Spr. haalde daarvan enkele voorbeelden aan. De leider zou ook hier de baas worden en het nationaal-socialisme de eenige politieke partij, waardoor dus ook het persoonlijk element wordt weggevaagd. Ook hebben zij getracht een eigen machts organisatie te maken. Daartegen heeft de regeering de wet op de uniformen gesteld en ook de samenstelling van gewapende corp sen zal niet kunnen doorgaan. De verdediging van het geweld wordt ook door de N.S.B. onderschreven, want zij heb ben den oorlog van Italië tegen Abessinië goedgekeurd en kanten zich tegen Genève. De strijd, die in Duitschland wordt gevoerd tusschen Kerk en Staat, zal ook hier komen, want reeds is aangekondigd dat de eind beslissing daarvan zal zijn bij den Staat. In wezen onderschrijft dus de N.S.B. hetzelfde stelsel van dictatuur zooals dit thans in Duitschland is. In een democratisch land als het onze worden zeker fouten gemaakt Echter er bestaat voor personen gelegenheid te komen voor een onafhankelijk rechter en op staatkundig gebied kan de volksvertegen woordiging waken tegen misbruiken. Boven dien kan alles in het openbaar worden be sproken. Waar blijft de gelegenheid als het Nat.-Socialisme er zal zijn, vraagt spr. Dan heeft men te dulden. Wanneer wij hebben te kiezen tusschen beide stelsels, zegt spr., hebben we geen oogenblik bedenktijd noodig. Echter hebben we ons rekenschap te geven van den nood in vele kringen. Al het mogelijke moet ge daan worden om aan die nooden tegemoet te komen. Een hartelijk applaus volgde op deze rede. EEN BELANGRIJKE ARRESTATIE. Met de arrestatie van den werklooze in de Houtrijkstraat te Amsterdam, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.L in de Planciusstraat o.m. twee schrijfmachines GESTOLEN BRANDKAST GEVONDEN. Dieven komen bedrogen uit. Gistermiddtg hebben rijkspolitie en mare chaussee te Emmen-Erfscheidenveen ver borgen onder het veen teruggevonden de brandkast, toebehoorénde aan den heer C. Bakker aldaar, uit wiens woning deze kast Vrijdagavond bij een inbraak werd ge stolen. De dieven zijn er niet in geslaagd, de brandkast te openen en de inhoud, die be stond uit een vrij aanzienlijk bedrag aan geld en tal van waardepapieren, was nog volledig aanwezig. Omtrent de daders van de diefstal, die plaats had tijdens een korte afwezigheid van den alleenwonenden heer D. zijn nog geen bepaalde aanwijzingen verkregen. BEGRAFENIS JOH. STAMPERIUS. Zeer groote belangstelling. Na een rouwdienst, welke geleid werd door ds. Siebörger, werd gistermiddag op de be graafplaats van de Evangelische Broeder gemeente te Zeist het stoffelijk overschot van den overleden paedagoog Joh. Stam- perius ter aarde besteld. De belangstelling was zeer groot. Een schat van bloemen be dekte de kist Onder de aanwezigen bevonden zich de heer van Nes, hoofdinspecteur van het lager onderwijs, en de heer Adriaanse, oud-inspec teur van het lager onderwijs; voorts dr. Hamaker, die de Vereeniging voor Paedago- giek vertegenwoordigde, het Tweede Kamer lid de heer Ketelaar namens de Commissie van Beroep voor Onderwijzers van Bijzon dere Neutrale Scholen, de heer Whitlau namens het Dorus Rij kersfonds, de heer Ge vers Deynoot namens de Jan van Nassau Kweekschool, de heer Ekering namens het Weezenfonds van het Nederlandsch Onder wijzersgenootschap en de heer Westerhof namens het hoofdbestuur van het N. O. G. Namens het gemeentebestuur waren aan wezig dr. M. L. van Holthe tot Echten, burgemeester en de wethouder F. A. Beunke. Het bestuur van het Marine Rampen en Frans Naereboutfonds was vertegenwoor digd door den heer de Jager, het Leger des Heils door den adjudant Kleys. Na afloop werd in het Zusterhuis gelegen heid gegeven eenige woorden te spreken, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Een kleinzoon van den overledene sprak eenige woorden van dank. DE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. Ex-keizer Wilhelm heeft op Huize Doorn onder buitengewoon groote belangstelling zijn 77sten verjaardag gevierd. Uit alle kringen in binnen- en buitenland bereikten den grijzen jarige gelukwenschen. De administratie van hét voormalig regee- rend Pruisische Koningshuis brengt de hartelijke gelukwenschen van ex-keizer Wilhelm voor de vele blijken van mede leven op dezen dag, over. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 28 Januari 1936. Uitspraken van 21 Januari. Jan K., brandstoffenhandelaar, Wester blokker, brandstichter, schuldmisdryf. Eisch: vrijspraak. Vonnis conform, vrij spraak. Jan B., arbeider Oudkarspel, diefstal van een bontjekker, gepl. te Callantsoog, 6 maanden gevangenisstraf. Nic. H., arbeider Oudkarspel, heling aan diefstal, 15 boete of 10 dagen hechtenis. Voorts 2 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren. Jan Gerrit N.„ koopman, Schagerbrug, thans uit anderen hoofde gedetineerd te Amsterdam, diefstal van een auto en scheepsmotor, gepleegd in 1933 te Broek op Langendijk. Vrijgesproken. Gijsbertus Jacob E., smid,' Slootdoro, vervalsching van rentezegels, 100 boete of 25 dagen hechtenis. Hendr. Herm. de M., ontslagen politie agent, .vroeger te Hoorn, opzettelijke mis handeling, gepleegd door een ambtenaar in de uitoefening zijner bediening. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Von nis 3 maanden gevangenisstraf. Ongecorrigeerd. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de Oeverzwaluw op de uitreis te Bandoen g is aangekomen. GEEN SALARISVERLAGING IN DE PROVINCIE NOORDHOLLAND. De provinciale Staten van Noord holland kwamen hedenmorgen in bui tengewone zitting bijeen ter behan deling van de aanmaning van de Kroon over de algemeene salarisver laging van 5 voor het provinciale personeel in te voeren. Hoewel Ged. Staten deze salaris verlaging in verband met den finan- cieelen toestand der provincie niet noodzakelij kachtten, adviseerden zij toch uit differentie voor de Kroon en uit een oogpunt van praktische poli tiek, aan de aanmaning te voldoen. JT Duizenden wachtten reeds hedennacht langs Londens straten teneinde verzekerd te zyn van een goede voorbijtrekken van den koninklijken rouwstoet m plaats De melkman doet zijn ronde onder de wachte nden. Na uitvoerige besprekingen besloten de Staten echter met 49 tegen 25 stemmen niet te voldoen aan de aan maning van de Kroon. Aan het begin van de zitting heeft de waarnemende voorzitter mr. J. B. Bomans, den nieuwen griffier, mr. M. A. Stifhuis, toegesproken en het ontslagen statenlid H. J. v. Nuland herdacht. Besloten werd een proef-subsidie van 5000.te verleenen aaan de gemeente Urk voor het stichten van een buurthuis aldaar, waaarin eenige gezondheidsdien sten zullen worden ondergebracht. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Zweedsch ambulancekamp in be slag genomen. Maarschalk Badoglio meldt in zijn leger- bericht: Tijdens de verkenningen aan het So- malifront nabij Wadara werd een Zweedsch ambulancekamp gevonden en in beslag genomen. Het kamp stond ook reeds bij Malca Dida. Het materieel was geladen op 5 vrachtauto's waarop het embleem van het Roode Kruis was aange bracht. De auto's bevatten bovendien nog 2 kisten munitie. Een van onze colonnes zuivert het gebied tusschen Neghelli en Dawa Parma. Gen. Graziani deelt mede, dat de over winning van Ganale Dooria niet alleen te danken is aan het schitterend élan van de troepen doch voor een groot deel ook aan de intendance welke alles deed wat moge lijk was zonder zich te sparen. Aan het Eritrea-front heeft een van onze afdeelin- gen een aanzienlijke groep tegenstanders na een verbitterd gevecht van 4 uur op de vlucht gedreven. De Negus gelast 8 dagen rouw. De Negus heeft 8 dagen rouw gelast in verband met het overlijden van koning Georgé V. DE KOUDE IN DE VEREENIGDE STATEN. Tengevolge van de hevige koude zijn in totaal 250 personen om het leven ge komen. DE STAKING IN SYRIË. Ernstige ongeregeldheden. De algemeene staking in Syrië duurt voort. Maandag zijn in de ongeregeldheden aan beide zijden twee dooden en 25 ge wonden gevallen. Wederom werden talloo- zen gearresteerd, dagelijks worden lange vrijheidsstraffen uitgesproken, tegen deel nemers aan de ongeregeldheden. ADDIS ABEBA LOOPT GEVAAR. Berichten uit Addis Abeba melden, dat de Negus en de politieke en militaire autoriteiten zich op het oogenblik zeer bezig houden met het feit, dat de Italianen nu zij Neghelli hebben bezet op slechts 440 K.M. van Addis Abeba, een nieuwe luchtvaartbasis gaan aanleggen. ERNSTIGE FRAUDE ONTDEKT. Directeur van Verzekeringsmaat schappijen gearresteerd. Gisteravond is te Heerenveen gearresteerd de ruim 50-jarige T. G. W., directeur van de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij en van de Onderlinge Brand-herverzekering- maatschappij te Heerenveen, op vermoeden van frauduleuze handelingen. Bij onderzoek is gebleken, dat er vooral bij de verrekening tusschen beide maat schappijen, die met elkaar in rekening courant staan en in één kantoor gevestigd zijn, is geknoeid. Gedurende eenige dagen is door de bestu ren van de maatschappijen een onderzoek ingesteld en het is gebleken, dat er een be langrijk tekort is. Vermoedelijk zal er een bedrag van 40 k 50 duizend gulden ontbre ken. De reserve bij de maatschappij „Zeven wouden", de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij, zal echter voldoende zijn, bet tekort te dekken. De heer W. is gevankelijk naar Leeuwar den overgebracht. VERDUISTERING BIJ COÖPERATIEVE LANDBOUWVEREENIGING. Penningmeester gearresteerd- Op last der justitie is gisteravond te Bui* nen (gemeente Borger) gearresteerd.. ®a hoogbejaarde heer T. Z., penningmeester der Coöperatieve Landbouwvereeniging*1" daar, die bekend heeft in den loop van een groot aantal jaren aanzienlijke bedragen ten nadeele der vereeniging te hebben ver duisterd. Men spreekt van een bedrag van 19.000 dat thans tekort zou zijn. De heer Z. was eveneens vele jaren kas sier der plaatselijke Boerenleenbank, welk® functie hij het vorig jaar heeft neergelegd Waarschijnlijk is de combinatie van beid' functies oorzaak, dat de malversaties z0° langen tijd verborgen konden blijven. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie inzage gelegd een verzoek met bijlagen v den heer A. W. GERVER, alhier, om ver gunning tot het oprichten van een sigaf®^ drogerij, in het perceel Augustijnsteeg nh Bezwaren tegen deze oprichting kunn worden ingediend ten Stadhuize dezer 8 meente, mondeling op DINSDAG H J BRUARI a.s., voormiddags te ELF UUK> schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedure drie dagen vóór gemelden dag kunnen - verzoeker en hij, die bezwaren heeft bracht op de secretarie dezer gemo 'He de terzake ingekomen schrifturen kenn nemen. Alkmaar, 28 Januari 1936. .iwiaar Burgemeester en Wethouders van A1K ,e, F. H. VAN KINSCHOT Burgemecs A. KOELMA, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8