De oorlog in Oost-Afrika. De gevolgen van de devaluatie voor den Belgischen boer. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 28 JANUARI 1936 Buitenland De strijd in Tembien. DE REGEERINGSCRISIS IN EGYPTE. de japansch-chineesche handelsraad. de verkiezingen in griekenland. auto in zijkanaal van de loire gereden. luchtspoor te chicago ontspoord. wervelstorm richt verwoestingen aan. botsing tijdens boeren- vergadering. revolveraanslag in de rechtszaal. dertien dooden tengevolge van lawine. strijd tusschen communisten troepen en afdeelingen regeeringssoldaten. de staking in mexico. Land- en Tuinbouw. Lezing van Ir. L. J. Cools uit Heverlee (België). Gedachtenwisseling. Omtrent de recente gevechten in het Tembien-gebied zijn nu van Italiaansche zyde nieuwe berichten ontv^gen, waaruit blijkt, dat de operaties ten "voer werden gelegd door het tweede Erythreesche le gercorps en het derde nationale legercorps. ï>e Erythreesche troepen vielen bij den Abara-pas aan en attaqueerden op 22 Januari fel de stellingen ten Oosten van Melfa, waarbij zij er in slaagden terrein winst te boeken. Tegelijkertijd deed een uit de Divisie „28 October" gevormd dé- tachement een schijnoffensief in de rich ting van Abbi Addi, waarna het naar den door genoemde divisie verdedigde Warieu- pas terugkeerde. De vijand viel den door de Italiaansche troepen taai verdedigden pas aan, maar werd door Erythreesche troepen op de flank bedreigd. De aanval lende Abessiniërs trokken zich daarop te rug, waarbij zij door de divisie „28 Octo ber", die hun zware verliezen toebracht, tyerden achtervolgd. De strijd verflauwt aan het Zui delijk front. Volgens te Dzjiboeti ontvangeri berichten uit Addis Abeba en elders is de strijd tus- schen de troepen van Ras Desta en het leger van Graziani bijna geheel tot staan gekomen. Neghelli en het gebied van Hen- cië Turor, dat bijna uitsluitend door tanks en gemotoriseerde troepenafdeelingen bezet was, worden thans in koortsachtige baast in staat van verdediging gebracht. Op eenige kilometers ten Noord-Westen daarvan leggen de Italianen een nieuwe vliegtuigbasis aan. De afstand van deze hasis tot Addis Abeba bedraagt 440 K.M. Ras Desta heeft zijn hoofdkwartier weer in Wardera op 60 K.M. ten Noorden van Neghelli opgeslagen. Van Wardera uit heeft Ras Desta indertijd een aanvang ge maakt met zijn opmarsch naar Dolo. Aan het Noordelijk front heerscht op het oogenblik eveneens een rustpauze in den strijd. Het schijnt, dat men in Abessini- sche militaire kringen het voornemen heeft de aangevangen manouvre, welke de omsingeling van de provincie Gheralta ten doel heeft, voort te zetten. De voornaam ste gevechtshandelingen schijnen geduren de den recenten feilen strijd voorgevallen te zijn op ongeveer 75 K.M. ten Noorden van Makalle aan den weg Agoela-Hausien. Journalisten bezoeken het Noor delijk front. Het agentschap Stefani seint uit Asma- ra: Italiaansche en buitenlandsche journa listen hebben een reis gemaakt naar het Erythreesche front. Zij zijn in het fort van Makalle ontvangen door maarschalk Ba- doglio, die, nadat zij hulde gebracht had den aan het monument van generaal Gal- liano, den verdediger van dit fort tijdens den vorigen Italiaansch-Abessinischen oor log, uitvoerige uiteenzettingen gaf over den slag in het Tembien-gebied, waarbij 5000 Abessiniërs het leven verloren. De maarschalk wees nogmaals op den moed der Italiaansche troepen en de technische volmaaktheid van het Italiaansche appa raat. Vervolgens keerde de maarschalk zich tot de buitenlandsche journalisten, zeg gende, dat zij zelf gedurende hun bezoek aan het front konden waarnemen, dat de Italiaansche communiqués volkomen waar zijn, hetgeen contrasteert met de voortdu rende leugens, die in de Abessinische com muniqués zijn verwerkt. Met grooten lof sprak de maarschalk verder over de diensten van de Italiaan sche intendance, waarbij hij in herinnering bracht, dat in sommige periodes meer dan 2000 arbeiders aan het werk waren om den prachtigen weg aan te leggen, die de oude grens met Makalle verbindt, een weg, die thans een intens verkeer mogelijk maakt en een volmaakte ravitailleeringsorgani- satie. Badoglio besloot zijn uiteenzettingen met eenige woorden te wijden aan de wa- terverzorgingsdiensten, waarvan het be lang kapitaal is en aan den geest van opof fering, waarvan de Italiaansche troepen getuigenis afleggen bij de uitvoering van hun beschavingstaak. Italiaansch Iegerbericht no. 107. Het officieele Iegerbericht no. 107 luidt als volgt: Aan het Somali-front heeft op 23 Ja nuari een onzer gemotoriseerde colonnes een verkenningsopmarsch ondernomen naar Wadera, ongeveer 7 K.M. ten Noord- Westen van Neghelli aan de grens tusschen Gala Borana en Sidamo. Na korten tegen stand heeft de vijand het veld geruimd, nadat hij tevoren een munitie-depot in dé lucht had laten vliegen. Talrijke gevange nen werden gemaakt. Levensmiddelen- en materiaal-opslagplaatsen vielen in onze handen. Een colonne, gevormd uit zwarthemden met pantserauto's is onder bevel van ge neraal Agostini opgerukt langs de Dawa Parma, nadat Abessinische strijdkrachten onder bevel van een Grieksch officier te ruggeslagen waren, en heeft gisteren, 26 Januari Malca Murri, op 210 K.M. van Dolo, bezet. Bij de gevechten van deze co lonne hebben de Abessiniërs 1467 door ons getüde dooden verloren. Weber Addi, leider van de Somali-Digo- dia, heeft tezamen met de notabelen en krijgers van zijn stam, zijn onderwerping bekend gemaakt bij onze politieke instan ties. De Digodia hebben het Italiaansche protoctoraat reeds in het te Lug op 25 No vember 1895 door Vittorio Bottego geslo ten verdrag aanvaard. Gedurende den slag aan den Ganale Doria en de daarop volgende achtervolging der tegenstanders heeft de vijand, zooals nader is geconstateerd, 100.00 dooden ver loren. Onze verliezen aan officieren en blanke troepen zijn gering. De inboorlin gentroepen verloren eenige honderden dooden, gewonden en vermisten. Gewel dige hoeveelheden wapenen, die nog niet geheel bijeengebracht zijn, voorts groote kudden schapen en runderen, materiaal- ooslagplaatsen van allerlei aard, waaron der ook een radiostation voor grooten af stand, vielen in onze handen. Ook zware kettingen en ijzerblokken voor slaven wer den gevonden. Voorts werd de persoon lijke bagage buit gemaakt van den Belgi schen officier en militairen adviseur van Ras Desta tijdens den slag aan den Ganale Doria. Bij de geheele actie heeft de vijand een ruim gebruik gemaakt van dum-dum- kogels, gelijk ook blijkt uit wat door me dici is geconstateerd. Aan het Erythrea-front wordt in het Tembiengebied de zuiverings- en orde ningsactie voortgezet. Aan den Setit heb ben gewapende Abessinische troepen ge poogd een kleinen vooruitgeschoven post te naderen bij Abenani. Zij werden echter onmiddellijk teruggeslagen. De luchtstrijdkrachten ontplooiden in alle sectoren een zeer drukke activiteit. Nog geen oplossing. Onlusten duren voort. De besprekingen over de oplossing van de Egyptische kabinetscrisis worden nog steeds voortgezet, maar hebben ook gisteren nog niet tot een oplossing kunnen leiden. Dit feit wordt geweten aan de omstandig heid, dat Ali Maher Pasja op verlangen van den koning eraan blijft vasthouden den par tijen alleen ministerfuncties zonder porte feuille ter beschikking te stellen, teneinde ze in zekeren zin alleen als waarnemers in het nieuwe kabinet op te nemen. De Wafd- partij blijft tegenover een dergelijk deelne men aan de regeering afwijzend staan. Op eenige plaatsen des lands is het gisteren wederom tot betoogingen gekomen tegen het traineeren van de kabinetscrisis en te gen Engeland, ofschoon Nahas Pasja door de radio een oproep tot het Egyptische volk heeft gericht orde en rust in stand te hou den. In Cairo is het vooral voor de technische ambachtsschool tot botsingen gekomen. De school werd daarbij geheel vernield en in brand gestoken. Het vuur kon worden ge- bluscht In de handelshoogeschool is gister morgen een congres gehouden van de Waf- distische studenten, waar verscheidene dui zenden aanwezig waren. Er werden vier verschillende resoluties aangenomen, die de politiek der Wafdpartij goedkeuren. Ook in Mansoerah en Damanhoer is het tot botsingen gekomen. De politie moest hier met de wapenen ingrijpen. Drie betoo- gers en 15 agenten van politie werden ge wond. Ingeval ook Dinsdag nog geen oplossing van de regeeringscrisis gevonden wordt, kunnen verdere onlusten verwacht worden. Ernstige toestand in Cairo. Volgens uit Cairo ontvangen berichten is de politieke toestand in Egypte in den ai- geloopen nacht zoozeer verscherpt, dat aan vullende militaire en politie-maatregele ter voorkoming van troebelen genom moesten worden. Ondanks de anders luidende inst™ctl£* van hun leiders zijn gister de studente in alle deelen des lands in staking gegaan. 1200 studenten van de universiteit Giza hebben een poging gedaan in een gesloten stoet naar Cairo te marcheeren. De brug gen werden echter opgetrokken om hun den toegang tot de stad onmogelijk te maken. De noodige formaliteiten voor de instel ling van een Japansch-Chineeschen han- delsraad zijn gistermiddag tot stand geko men in de Japansche industrieele club. Ken- ji Kodama, president van een bank te Yo- kohama werd tot voorzitter van den raad gekozen, Itsjiji Iyo, voorzitter van de Ja pansche associatie van katoenfabrikanten, werd gekozen tot onder-voorzitter, terwijl baron Seino Soeké Goh, de voorzitter van de Japansche economische associatie, geko zen werd tot adviseerend lid van het be stuur. Het bestuur is voorts samengesteld uit 25 andere leidende financiers en in- dustrieelen. Hedenavond wordt te Sjanghai een handelsraad gevormd met als .voorzit ter Tsjoe Tso Min, president van de Kin Tsjong Bank en als ondervoorzitter Hsoe Hsin Lin, president van de Tsje Kiang bank. De twee raden zullen in het vervolg sa menwerken als permanente civiele organi saties ten behoeve van de JapanschChi- neesche toenadering. Niet-officieel wordt medegedeeld, dat de definitieve uitslag der Grieksche verkiezin gen er waarschijnlijk als volgt zal uitzien: Liberalen 135 a 140 zetels; Volkspartij en combinatie Kondilis-Theotokis 125 a 130 zetels; andere anti-Venizelisten 8 a 10 zetels; Communisten 10 zetels. De bladen zijn eenstemmig van meening, dat het bij deze verkiezingen eerlijker dan ooit in de Grieksche geschiedenis is toege gaan. Zes dooden. Bij Moulins in Frankrijk is Zondag een auto in een gevaarlijke bocht van den weg in een zijkanaal van de Loire gereden. In de auto zaten zes personen. Eerst na ver scheidene uren slaagde de brandweer er in de auto te lichten. Alle zes inzittenden, waaronder zich twee kinderen bevonden, waren toen reeds verdronken. Laat in den nacht van Zondag op Maan dag zijn te Chicago de twee eerste wagens van een trein, welke over een viaduct loopt, en waarin zich 150 passagiers bevonden, in een bocht ontspoord, waarbij de rails over een lengte van 20 meter werden vernield. Tien personen werden ernstig en 40 minder zwaar gewond. De ontspoorde wa gens hingen in een hoek van ongeveer 45 graden over het ongeveer 10 meter hooge viaduct boven een hoofdverkeersweg. De felle koude, als gevolg van de 22 graden vorst, en het feit, dat de electrische stroom werd verbroken, verhoogden de verwar ring. Na 2 uur slaagden de politie en de brandweer erin, de passagiers te bevrijden. Bij Lorient (Frankrijk) zijn gisteren de havenwerken door een zwaren wervelstorm ernstig beschadigd. Op sommige plaatsen werden, daar het juist vloed was, de schut- muren ingedrukt, zoodat het zeewater de laag gelegen landwegen overstroomde. Op verscheidene plaatsen staat het water ruim 1 M. hoog. Vooral de kaden en de douane loodsen zijn zwaar beschadigd. Een boerendemonstratie onder leiding van den boerenleider Dorgères, te St. Brieux (Frankrijk), heeft tot heftige bot singen aanleiding gegeven met communis ten, waarbij de tegenstanders zich van steenen en aardkluiten als werptuigen be dienden. Ongeveer 2000 boeren waren bijeengeko men om Dorgères aan te hooren. 500 Com munisten trachtten de bijeenkomst te doen mislukken door Dorgères te verhinderen aan het woord te komen. Dit gaf den com missaris van politie aanleiding de vergade ring uiteen te doen gaan. De opgewonden boeren schoolden echter op het marktplein samen, waar ongeveer 100 man gendarmes en garde mobile de menigte uiteendreven. Het kwam tot wilde vechtpartijen, waarbij talrijke personen verwondingen opliepen. Drie boeren werden zwaar gewond. De prefect van het departement van het Noorden heeft thans alle verdere door het boerenfront voor de eerstvolgende dagen voorgenomen demonstraties verboden. De rechtszaal van het districtsgerechtshof te Wilna (Polen) is gisteren het tooneel ge weest van een revolveraanslag op een getui ge, die verhoord werd in een proces tegen zeven communisten, die beschuldigd zijn van voorbereiding van hoogverraad. Tijdens het verhoor van dezen getuige stond plot seling een man op de toeschouwerstribune op, liep op den getuige toe en loste achter elkaar vier schoten op den man. Deze viel getroffen neer, stond weer op en riep: Leve Polen! In de algemeene verwarring trachtte de dader te ontsnappen. Hij werd echter door agenten van politie achtervolgd. Op de trap keerde hij zich plotseling om en schoot op zijn achtervolgers, zonder echter iemand te treffen. De agenten beantwoordden het vuur en brachten hem een zware verwon ding toe. De getuige en de dader zijn in het ziekenhuis opgenomen. Op het eiland Sachalin zijn, naar uit Cha- barowsk wordt gemeld, in een dorp bij de stad Alexandrowsk aan den voet van een berg eenige huizen door een lawine, welke door hevige stormen was veroorzaakt, be dolven. Bij het ongeluk zijn dertien personen om het leven gekomen. De dakloos geraakte families zijn in ver schillende huizen ondergebracht. Communistentroepen, die uit de provincie Honan weggedrongen waren, zijn op hun marsch door de provincie Kweitsjoe op on geveer 70 K.M. ten Oosten van de hoofd stad Kweijang gestuit op sterke afdeelingen regeeringstroepen. Op het oogenblik is daar een zware strijd aan den gang. Versterkin gen zijn derwaarts gezonden. Naar mede gedeeld wordt ondersteund de burgerbevol king der provincie daadkrachtig de regee ringstroepen bij het aanleggen van loop graven en bouwen van blokhuizen voor de verdediging tegen de roode troepen, die de hoofdstad bedreigen. De algemeene staking van industrie en landarbeiders, welke sedert de vorige week gaande is, heeft geleid tot een levensmid- delenschaarschte, welke vooral door den minderen man wordt gevoeld. In de sta kingsvergadering wordt verklaard, dat hier niet sprake is van een politieke doch alleen van een economische staking. Het wordt evenwel steeds duidelijker, dat het communisme de staking begint uit te bui ten, talrijke communistische agitatoren zetten de menigte op en hoewel militairen zijn geconsigneerd, hebben toch veel zaken lieden hun winkels gesloten. In een aantal bakkerijen waar niet werd gestaakt, over vielen stakers de werkwilligen waarbij de stakers het brood vernietigden. De gou verneur is met den leider van werkgevers en werknemers in onderhandeling getre den om een einde aan de staking te maken. In aansluiting op het gisteren door ons gepubliceerde verslag van de lezing van Ir. Cools, gisteren voor de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rykslandbouwwinter- school te Schagen gehouden, laten wij thans de discussie op de lezing volgen. De heer H. Visser verklaarde, het op prijs te stellen, wanneer de grafieken, die ter toelichting van de lezing waren ge bruikt, in het verslag werden opgenomen. Ook zou hy gaarne zien, dat daaraan werden toegevoegd de gegevens over het verloop van de algemeene levensbehoeften. De landbouwer toch is ook burger en heeft er dus mee te maken of hy al dan niet, wat hij hoopt, tegen een hoogeren prijs moet betalen. Spr. was het opgevallen, dat ondanks de afstand tusschen de pryzen den produc ten en de productiekosten en ondanks de devaluatie, de Belgische boer toch nog ver liezen lydt. Ook had het spr. getroffen, dat de inlei der herhaaldelijk had doen uitkomen, dat „tot nog toe" de productiekosten niet zoo waren gestegen dan de prijzen voor de producten. Iedereen, zoo betoogde spr., weet, dat devaluatie gelijk staat met een zweepslag. Niemand in Nederland twijfelt eraan, of de prijzen van de producten zullen bij de valuatie stijgen. Er is echter verschil tusschen een zweep slag op een vermoeid paard en een paard, dat uit eigen kracht meer arbeid kan ver richten. Nu is het voordeel van de devalu atie, dat de stijging van de prijzen voor de eerste levensbehoeften achter de stijging van den productieprijs aanloopt, maar bij de munt depreciatie hebben wij altijd ge zien, dat die twee tenslotte elkander na deren en dat wij dan weer de oude knecht zijn. Vooral om deze redenen wil de Neder- landsche regeering de devaluatie niet. Krachtiger dan in België hebben de Ne- derlandsche boeren recht te protesteeren tegen de opvatting, dat we een industrie land zijn. Nederland toch is meer een land- bouwland dan België. Wij moeten onze landbouwproducten exporteeren, terwijl België die op de eigen markt kan plaat sen. Onze regeering wil daarom eerst uitge maakt zien, op welk punt internationaal gestabiliseerd moet worden. De anderen willen daarvan niets weten, omdat zy de devaluatie beschouwen als een middel om de handels-concurrentie te vergemakkelij ken. Devaluatie kan voor Nederland, met een andere structuur als België, groote moei lijkheden brengen. Met het standpunt, dat het geld slechts de waarde aanduidt van een handels hoe veelheid en op zich zelf geen handelswaar is, kan spr. zich vereenigen, maar toch meent hij de vraag te moeten stellen: „Waar gaan wy met devaluatie naar toe?" Spr. zou het zeer betreuren, wanneer de vergadering uit de inleiding concludeerde: „Zooals het in België is gegaan, zou het hier ook kunnen". Spr. weet, dat de heer Cools het niet be doelt, maar zou toch graag van hem ver nemen, hoe deze de kwestie van Neder lands standpunt beziet, omdat de hr. Cools wel blijk had gegeven, van de toestanden hier op de hoogte te zijn. Ing. Cools antwoordt, dat de alge meene levenbehoeften door de devaluatie 9 zijn gestegen. In Maart 1935 noteerden de algemeene levensbehoeften 610 punten, 15 Januari 1936 waren ze gestegen tot 684 punten. Het spreekt echter vanzelf, dat voor de boeren de stijging van het algemeene in dexcijfer niet van dien invloed is als dit 'i geval is voor de burgers, die alle produc ten moeten koopen. Tegenover het nadeel, dat de waarde van de aandeelen in de staatsleeningen met 28 is vermeerderd, staat, dat de de- flatie-politiek is begonnen in 1931. Wanneer wij de munt beschouwen als 'n moninalist dan spreekt het vanzelf, dat de staatsrenten gedurende de deflatie periode zijn verhoogd. Verlaging daarvan oordeelt spr. dan ook een redelijke compensatie. Overigens merkte spr. op, dat de meeste professoren in de economie van oordeel zijn, dat de ongelukkigste geldbeleggers zij zijn, die vertrouwen hebben in staatslee ningen. (Gelach!). Spr. was van oordeel, dat de door hem gegeven voorstelling van den econoom Avenol daaraan wel het grootste bewijs was. Logisch is het, dat de productie-kosten niet in dezelfde verhouding stijgen als de pryzen voor de producten. In de produc tiekosten toch zyn elementen, die niet da delijk kunnen stijgen. De pachten toch bleven onveranderd. Ook kon de regeering de productiekosten niet door belastingverhooging verzwaren en vooral daarom niet omdat na de deva luatie een herschatting van het vermogen van den staat een verhooging heeft ge bracht van 3 1/2 milliard franc, waarmede heel wat openbare werken konden worden uitgevoerd. De conversie van de staatsren- te stond reeds op het program van de de- flatieregeering. die echter de kracht miste om door te zetten met het oog op de kies- campagne's. (Gelach!). Ondanks dat wij van oordeel waren, dat de bedrijfsvoering intensief moest geschie den, konden de pryzen voor de meststof fen niet stijgen, omdat ook de productie kosten voor de meststoffen waren gedaald. De ammoniak, die vroeger van gaswater werd gemaakt, haalt men nu uit de lucht. Dat de devaluatie het redmiddel zou we zen heb ik niet beweerd, maar het is hier mee als met het gerucht, dat iemand van een diner een zilverren lepel had genomen. De eigenaar zei tegen hem: „Ik zeg niet, dat gij een dief zyt, maar myn lepel is verdwenen". Ten aanzien van de devaluatie zeg ik niet, dat dit het redmiddel is, maar wel zeg ik, dat, als de devaluatie niet was ge komen, wij dan dieper in de ellende waren geraakt. Applaus! Er zijn reeds 47 landen die de muntde- presiatie hebben doorgevoerd, maar wij worden daarin voor de internationale re geling door een paar landen gehinderd. In antwoord op de vraag van den heer Visser, hoe spr. over de devaluatie voor Nederland denkt, zegt spr., na een poos te hebben nagedacht, van oordeel te zyn, als buitenlander die vraag niet te moeten be antwoorden, omdat het hem niet past, zich met de interne aangelegenheden van een buurland te bemoeien. Applaus! De heer H. Visser zeide, dat dit ant woord door iedereen in hooge mate wordt gewaardeerd. Spr. vraag was echter of het in overeenstemming was met de bedoe lingen van den inleider, voor devaluatie zonder meer, enthouisasme te wekken. Ir. Cools beantwoordde de vraag ont kennend. De heer H. Visser gaf hierop nog als zyn meening te kennen, dat devaluatie in de toekomst naar een nieuwe devaluatie moet leiden. De heer Kooiman vroeg of na de deva luatie in België, de landen een prijsstijging hadden vertoond, wat een lichtpunt zou be- teekenen voor de hypotheekboeren. Ir. C o o 1 s antwoordde, dat België weinig hypotheekboeren kent. Van de 1400 millioen hadden de boerenbonden slechts 400 mil lioen als hypotheeken verstrekt. De hypo theekboeren, die er waren, staan in een ogunstige omstandigheid bij deflatie, omdat de koopkracht stijgt. De hypotheekhouder geniet daardoor meer inkomen. Door de krack met de spaarbanken in België greep de Belgische regeering in. Spaargelden van 20.000 frs. werden ook uitbetaald voor depo- sitobanken, die failliet dreigden te gaan en de groote boeren, die meer spaargelden had den, kregen niets in baar geld terug, doch 30 pet. in obligaties en 70 pet. in partificatie- bons, die misschien over 50 jaar wat waard worden. Toen de banken door de deflatiepolitiek in elkander stortten, vroegen de boeren hun deposito's terug, omdat zij grondeigendom wilden verkrijgen. Een moratorium werd het gevolg, maar de nog vrij gekomen gel den werden in land belegd, zoodat de land- prijzen stegen. Weinig grond kwam echter vrij; wat verkocht werd, steeg 30 pet., maar nu by de devaluatie is dit voorbij, omdat men nu het inzicht heeft gekregen, dat de devaluatie van de munt in den kleinhandel niet overal prijsstijging heeft gebracht. De heer Eriks had vernomen, dat de devaluatie voor de boeren in het algemeen een beteren toestand heeft gebracht. Spr. vroeg, hoe de gevolgen waren voor de ambtenaren en de industrieele werk nemers. Ir. Cools antwoordde, dat het voor de functionnarissen niet voordeelig was. Toen het ministerie-Van Zeeland aan het bewind kwam, wees de staatsbegrooting een tekort aan van 800 millioen. Toch verklaarde minister Van Zeeland, dat de loonen met 5 pet. verhoogd zouden worden, wanneer de indexcijfers met 33 punten waren gestegen. En na drie maanden hebben de ambtenaren die 5 pet. verhooging gekregen. Voor hen bracht de devaluatie dus slechts drie maan den eenig nadeel. 1 Januari 1935 moest er weer, krachtens de indexcijfers, een verhooging van 5 pet. worden toegekend. Dit is nog niet gebeurd. De regeering heeft een beroep gedaan op de vaderlandsliefde van den ambtenaar, om eerst de begrootingsschuld van de deflatie- regeering te kunnen aflossen. De regeering- Van Zeeland slaagde daarin en de ambte naren hebben de toezegging, dat zij nu ook die 5 pet. verhooging krijgen. De heer H. K. Koster constateerde, dat de vergaderingen van de Vereeniging van Oud-leerlingen van de Rykslandbouwwin- terschool te Schagen zich steeds in een toe nemende belangstelling mogen verheugen. Namens de commissie van toezicht op de school feliciteerde hy de Vereeniging met dit succes, omdat spr. daarin een groote propaganda ziet voor het bezoek van de school. In de eerste plaats bedankte spr. dan ook den secretaris, den heer Syp en hy uitte den wensch, dat het succes voor de school niet zal uitblijven. De heer G. Nobel had als secretaris van de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier met groot genoegen de vergaderingen bijge woond, die zeker bijdragen tot verruiming van inzicht. H.N.K. brengt daarvoor gaarne hulde aan de Vereeniging van Oud-leerlin gen en stelt het op prijs, dat de leden van H.N.K. voor deze vergaderingen steeds uit- noodigingen ontvangen. Spr. deelde mede, dat de leden van de Ver. van Oud-leerlingen, krachtens een getroffen regeling, lid van H.N.K. kunnen worden tegen een contributiebedrag, dat voor de leden van de Vereeniging voor Oud-leerlin gen voor beide vereenigingen gelijk is aan dat voor hen, die alleen lid zijn van H.N.K. Spr. deed daarom een beroep op de leden van de Ver. van Oud-leerlingen om lid van H.N.K. te worden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9