Agenda Amstecdamsche Jbeucs Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. binnenland. JUaoiHciaal Tlieuws Jxumeel Stad en Omgeving lUeecAecickt HEILOO v. v. v. EGMOND BINNEN 6»/, 52'/, g tot 14 Stedelijk Museum inga Breedstraat, eiken werkdag van 9 12 en van hall 2 tot hall 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hooldnummer Het spoor in de wildernis (Wild-Westlilm) hoofdrol John Wayne. Toegang boven jaar. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het leven is niet zoo kwaad (Holl. amusements film); hoofdrollen Lou Bandy, Fientje de la Mar, Dolly Mollinger (Geprolongeerd) Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Schots en Scheef (hum.); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang voor alle leeftijden. Donderdag 30 Januari. 8.15 uur, geref. kerk te Alkmaar, vocaal concert chr. mannenzangvereeniging De Lof stem, van Broek op Langendijk. 8.15 uur, Harmonie, opvoering van „Het kind van de buurvrouw" door het ensemble Bouber, onder auspiciën van het comité voor tooneeluitvoeringen. 8.15 uur, De Unie, concert dameskoor Pro Arte. 8 uur. in de Overdekte, polo-wedstrijden. Vrijdag 31 Januari. 8 uur, dancing Harmonie, verg. Bellamy twee sprekers. Zaterdag 1 Februari. 8 uur, Harmonie, uitvoering de Halter. 8 uur, 't Gulden Vlies, soiree van Paci volo. 2 uur, Gemeente-museum, opening schil deryen-tentoonstelling van D. Smorenberg, WAAROM LABOUR GEEN EENHEIDSFRONT MET COMMUNISTEN WENSCHT. De Labour-partij in Engeland maakt thans de redenen bekend, waarom zij on langs het communistische voorstel tot het vormen van een eenheidsfront heeft afge wezen, Labour beroept zich op een derge lijke beslissing in het jaar 1922; toen is dui delijk gezegd, dat het principieele verschil tusschen de democratische politiek der Ar beiderspartij en de politieke dictatuur der communisten onoverbrugbaar is. Sedert dien tijd is er niets voorgevallen, dat een wijzi ging in dit standpunt zou kunnen rechtvaar digen. Bovendien verklaart de Labour-partij niet over het hoofd te kunnen zien, dat het voorstel der communisten slechts een bewijs is voor de wisselende tactiek, die de com munistische internationale de laatste jaren heeft gevolgd. De communisten, aldus La bour, streven alleen naar een samensmelting met de Arbeiderspartij om het socialistische karakter dezer party te verdringen en haar te leiden in een richting, welke overeenkomt met de beginselen der communistische partij. DIEFSTAL BIJ 'S RIJKSMUNT TOT KLAARHEID GEBRACHT. Oud-employé gearresteerd Men zal zich herinneren, dat op 22 Juni 1932 in 's Rijksmunt te Utrecht ongeveer 1600 gouden tientjes spoorloos waren verdwenen; gouden tientjes, die pas waren aangemaakt Men heeft indertijd allerlei sporen gevolgd, zonder den dader of de daders te kunnen vinden. Thans is het de politie gelukt deze diefstal, waarover in 1932 zeer veel te doen is geweest, tot opheldering te brengen. De Utrechtsche recherche heeft n.1. gearresteerd 'n zekeren H., een 32- jarigen machine-bankwerker, te Utrecht woonachtig, die indertijd aan 's Rijks munt was verbonden. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. De recherche had belangrijke aan wijzingen ontvangen, waardoor zij in staat was tot deze arrestatie over te gaan. INBRAAK BIJ UTRECHTSCHEN JUWELIER. Dienstbode bewusteloos geslagen. In den afgeloopen nacht hebben drie indringers een buitengewoon brutale poging gedaan om in te breken in een goudsmidswinkel aan den Steenweg te Utrecht. De drie mannen hebben zich gisteravond laten insluiten in de Buur-kerk, die in restauratie is. Door middel van touwladders hebben zij zich des nachts neergelaten op een plat van den aangrenzenden goudsmids winkel van den heer Esmann, om vervol gens door een glazen raam in den keuken te belanden, waardoor zij zich toegang tot den winkel konden verschaffen. Om'hun aftocht te dekken zyn zij eerst naar boven geloopen, naar het zolderkamertje waar de dienstbode sliep. Terwijl zij hun gelaat be dekt hadden met zwarte doeken, hebben zij de dienstbode overmeesterd en met electrische zaklantaarn bewusteloos ge slagen,en haar vervolgens met riemen vast gebonden. Door het hulpgeroep van de dienstbode werd de familie wakker, die op haar beurt naar buiten om hulp riep, waar op enkele voorbijgangers toeschoten. Twee van de inbrekers zijn er in geslaagd langs denzelfden weg, dien zij gekomen waren, door de kerk, te ontsnappen. De derde, die men had kunen insluiten op de dienstbode kamer, kon worden gearresteerd. Het bleek een bekend Utrechtsch inbreker te zyn. De indringers hadden nog geen gelegenheid gehad om uit den goudsmidswinkel iets van waarde te ontvreemden. Ook de beide andere inbrekers aangehouden. In verband met deze brutale inbraakpo ging vernemen wij nader, dat de politie er- in geslaagd is ook de beide andere inbrekers te arresteeren, zoodat thans alle drie de da ders zich in handen van de politie bevin den. Het zijn zekere H., winkelbediende, 24 jaar oud, die vroeger bij den goudsmid Es mann in betrekking is geweest, de 23-jarige L., metselaar, en de 25-jarige S., koopman van berdep. Het is de politie gebleken, dat de inbre kers naar de bovenverdieping zijn gegaan om daar de sleutels van den winkel te ha len, welke, naar zy konden vermoeden, op de slaapkamer van de familie te vinden waren. Bij vergissing zijn zij evenwel op de kamer van de dienstbode terecht geko men, die zij op de reeds eerder beschreven wijze onschadelijk hebben trachten te ma ken. De toestand van de dienstbode was he denmorgen redelijk. In de bestuursvergadering van V.V.V. zyn als lid en plaatsvervangend lid van het bestuur der Federatie van V.V.V. in N.- holland gekozen de heeren J. Th. van Die pen en G. Smits. Een rioleeringsplan. Naar wij vernemen is het plan voor 'n riooleering in gevorderd stadium en kan dezer dagen aan den raad worden aange boden. Naar wij vernemen zal de raad de volgende week bijeenkomen, doch het behandelen van de begrooting 1936 zal nog wel op zich laten wachten. Gouden huwelijksfeest. Dinsdag herdacht het echtpaar C. Bal- tusvan Assum den dag, waarop het voor 50 jaar in den echt werd verbonden. Deze dag zou niet onopgemerkt voorbijgaan. Des avonds bracht het fanfarecorps een serenade, terwijl ook de burgemeester en mevrouw hierbij tegenwoordig waren. De burgemeester sprak het nog krasse bruidspaar, 77 en 71 jaar, hartelijk toe, waarvoor een zoon dankte. sa Een tweetal kleinkinderen droegen men een alleraardigst versje voor. De dorpelingen gaven door hun aanwe zigheid blijk van belangstelling. FOTO-TENTOONSTELLING TE MEDEMBLIK. De V. V. V. te Medemblik, die het vorig jaar, van 15 Juli tot 31 Augustus, in het kasteel Radboud een tentoonstelling van „Oud-Medemblik en Oud-Westfriesland" organiseerde, organiseert thans van 10 tot 16 Februari in het gymnastieklokaal aan de Breedstraat te Medemblik een foto tentoonstelling van kerken die op gebeur tenissen en de folklore in Medemblik Westfriesland betrekking hebben. Belangstellenden worden verzocht voor deze tentoonstelling in hun bezit zijnde foto's toe te zenden aan het secretariaat V. V. V. te Medemblik, Bagijnhof 42. De foto's worden geretourneerd en voor een door den eigenaar op te geven bedrag verzekerd. en Aan het blad, waarin *ij adverteert, Kent men de beteekenis van de zaak. KUIPER'S KOORKLASSEN. De schamele straatzanger, van Jos. v. d. Eijnde. Een oorspronkelijk tooneelspel om te zetten in een kinder-operette of juister uitgedrukt in een zangspel met een con stanten achtergrond van kinderstemmen, stelt aan den componist in dit geval den heer Kuiper hooge eischen. Immers, waar in een tooneelstuk het gesproken woord actie in het spel moet brengen, daar vindt dit bij den zang allicht eenige vertraging. Dat moet dus aangevuld wor den met een koorzang en zoodoende kan het geheel alleszins aannemelijk worden. En zoo is het geweest bij de uitvoering van Kuiper's koorklassen van „De scha mele straatzanger of het miraculeuze Lie ve Vrouwke". Vrij bewerkt naar het too neelspel van Jos. v. d. Eijnde. Wij hebben in den afgeloopen zomer het tooneelstuk in het Openlucht-theater te Bergen opge- van Donderdag 30 Januari 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te Vorige koers 1931 1934 1934 1934 A 1930 STAATSLEENINGEN. 4 NederL 4 4 Ned.-lndië 4 5X Duitschland Idem met kettingverkl&ring. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Baak Handel Mpij Cert v. 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert NederL Ford ex. 40 afst. Philips GloetL Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am Smelting 36% Anaconda Bethleh. Steel Cities Service t Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur 98% 9S% 96% 96% 2 Va 25Vi# 1151/, 130'/, 8% 111 28% 45 5s% 242% 224% 106»/, pl.m. 1.30 98% 9b»/, <"i-8/i6 23'/, 131V, 59»/, 89»/, pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 25% 59»/, 89»/, 17% 29% 3% 25»/, 5% 241»/, 1421/, Ned. Ind. Suiker Unie 1211/, Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. bxplor. Mij. Redjang Lebong 201 PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber i 127% Deli Bet Rubber 76 Heesa Ru! ber O0»'1"»' R 27 15.50 168% 225V4 238V, 9b% 25 10% L'/m 27% V» 58 244 226%-7 106»/,-J 36% !7f-% 30 5% 5 V, 122 28 169 -01 27»/,-8 28 226% 8 106'/,-| 29% 3'/,- 7i« 28'/,-9 242% 227-»/, looi-% 227-% 106% 17% 30 29-% 243 122 17% 3%-7, 29H/i, 243-% 2397,-9 239.% 239 98 10% 10* 12 7% 75 103 48 10%-i 10* Vu 126|-7i 76 10%-f 10H/:a 127% 102»/, Serbadiadi72 latere. Rubber 2"/.. SCHEEPVAARTEN. 4 /u Kon. Ned. Stoomboct TABÜlïB"" Deli Batavia 100 Oude Deli rI Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Southern Railw. Cert Union Pacific 1 I RNoteering per 50. X) eX-COupon •Exdividend. prOLONUATIE Vorige koer, 2 pCt Heden 2 pCt WISSELKOERSEN AMSIEIT 9 52'/, 202% 202 91/8 72% 2% 190 ;0J 203 43% 9% 73% 70% 27, 204»/, 203.% 10%-f lOH/u 127 75 2 52-% M NIET OFFICIEEL New-York Londen BerUin Parijs Brussel (Belga) Bazel Kopenhagen 11,1 Stockholm Med ld ltalil Vorige koer, 1.46% 2b»/, 59 221/, 9 12'/, 24.84 47 98 32 50 37.50 36 50 20 15 Ou, 00 Koere op beden 2 uur 1.45'»/,, 7.29»/, 59.2 2 9.72'/* 24.86 47.98 32.55 37 55 36 55 2015 00.00 voerd gezien en kunnen dus nu gemakke lijk een vergelijk treffen. Wat Kuiper ons gisteravond voor het voetlicht gebracht heeft, was een opvoe ring, zoo gaaf en zoo volkomen in de kleinste détails in orde, dat we moeilijk critiek kunnen neerschrijven. Hier is met kinderzang wel een hoogte bereikt in samenwerking met de regie, als dat slechts zeer sporadisch ten tooneele te zien is, Wij weten, wat het beteekent met een zoo groote schare kinderen een zangspel als dit op te voeren en hetgeen hier be reikt is,, verdient aller waardeering. Nemen we b.v. het ontroerende mo ment, toen daar al die kinderen in reli' gieus samenzijn De Lieve Vrouwe aanba den. Men behoeft werkelijk geen katho liek te zijn om ten zeerste getroffen te zyn door den kinderlijken eenvoud, waar mee dit subtiele tafreel in volmaakte be heersching en in jeugdige overgave tot uitdrukking gebracht werd Voor het prachtige gezang van den schamelen zanger, die van De Lieve Vrou we haar gouden muiltje daarvoor in dank ontvangt, hebben de kinderen een gren zelooze bewondering en zelfs, wanneer Griet van den goedhartigen goudsmid Ris het arme straatzangertje beschuldigd van heiligschennis, dan komen de kinder zielen in opstand en allen verzetten zich heftig tegen haar beschuldigingen jegens den zanger. Kostelijk werd het telkens weer voor komend huiselijk conflict tusschen Rit en Griet getypeerd en ook hier deed de uit stekende regie zich op overtuigende wijze gelden. In het tweede bedrijf, waar alles hoofd zakelijk geconcentreerd is om het proces wegens heiligschennis, vulden de zang en het gesproken woord elkaar onberispelijk aan Eén vraag echter kunnen we niet van ons afzetten: Is n.1. dit geheele spel met zyn uiteindelijke oplossing „de galg voor den heiligschenner" wel paedagogisch in overeenstemming te brengen met de ge voelens van de voor het meerendeel zeer jeugdige kinderen, die toch dit geheele proces van nabij meemaken? Zelfs de daadwerkelijke verschijning van het miraculeuze Vrouwke kan onmo gelijk pleiten voor een juist inzicht ten opzichte van den kinderziel. Doch, nogmaals, wij als neutraal en objectief toeschouwer zullen dit zonder twijfel door een anderen bril zien dan zij. voor wie dit stuk toch in hoofdzaak opge voerd is. Zoowel de heer Kuiper als de regisseur, de heer J. Haakman, hebben echter door deze opvoering hun talenten in deze ten volle ontplooid en wy zijn met hen ver heugd over het gisteravond behaalde en terecht verdiende succes. Jan Verbeek gaf een aannemelijk straatzangertje met de juiste tonatie en vooral in juist aangevoelden eenvoud. De heer P. Ris en Mej. M. de Boer wa ren een kostelijk echtpaar, dat uitstekend voor de komische noot zorg droeg. Ook de heeren Fok Keijsper, Ben Kös< ters, B. Hilckmann en Willaard^. vormden een alleszins respectabel gerechtshof. Een geslaagd tafreel! Mej. Schoen heeft haar rol van Lieve Vrouwke prachtig volgehouden, voorwaar geen gemakkelijke taak. Een geheel uitverkochte zaal van de „Harmonie" heeft intens meegeleefd met dit prachtige spel en bij het aanbieden van bloemen luide haar instemming ge toond. Mevr. JonkerJonker deelde in deze hulde voor de door haar ingestudeerde kinderdansjes. Hns. Kuiper's jongste werk sluit zich waar dig bij zyn oudere operettes het Moo renschip en Klaartje van Volendam aan. Na de inleiding, waarvan een klein gedeelte als voorspel voor het tweede be drijf dient, hoort men na het „de Engel des Heeren" (met orgelbegeleidine) eerst een lied van den jongen zanger, daarna 'n frisch klinkend koor dat afgewisseld wordt door een dans. Vloeiend en melodieus klin ken de liederen van den jongen zanger en uist door hun eenvoud maken zij indruk. Maar zij werden ook keurig voorgedragen. Zeer geslaagd zyn ook de finales van le en 2e bedrijf. De begeleiding voor strijkorkest en piano is met kennis van zaken geschre ven en drukt de zang in 't geheel niet De opvoering verliep zonder de minste hapering en werd door het talrijke publiek dat de Harmoniezaal geheel vulde, met groote belangstelling ontvangen. Ook zij nog in '1 bizonder vermeld de muziek bij de dansen en de uitvoering er van. Aan het einde gekomen werden voor den componist, mevr. JonkerJonker en anderen, prachtige bloemen aangedragen. A. K. NOODLOTTIG ONGEVAL. Het tweejarig zoontje van den heer C. Hof te Egmond aan den Hoef had het on geluk een pot met kokend heete thee over het lichaam te krijgen. De arme kleine werd onmiddellijk naar het St. Elisabeth- gesticht te Alkmaar gebracht. Wy vernemen dat het kind aan de beko men brandwonden is overleden. RUILING VAN GRONDEN MET DEN V.B. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Verschenen is het eindverslag van de com missie van rapporteurs in de Eerste Kamer Set0!"!erpVanWet tot «oedkeuring van de onderhandsche overdracht, door rui ling van gronden in de gemeente Alkmaar met de naamlooze vennootschap „Vereenig- de Brandstoffenhandel N.V." te Alkmaar. Nadat het voorloopig verslag der commis- sie aan de regeering was medegedeeld, is van antwoord,angen navo^en^e memorie van naar waarnemingen, verricht in den morsen van Donderdag 30 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 769,1 m.M. t Heisin gfors. Laagste barometerstand 740,8 mM u Malinhead. e Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 31 Januari: Matige tot krachtige zuidelijke tot zuid. westelijken wind; zwaar bewolkt tot betrok ken; waarschijnlijk eenige regen; aanvanke lijk zachter. Weeroverzlcht De hooge drukking in het noordwesten blijft toenemen en verplaatst zich zuid. waarts, terwijl ook uit het zuidwesten een styggebied naar de Oostzee trekt. De depressie in het westen is afgenomen, maar krijgt in het zuidwesten weer verster king, zoodat de wind in onze omgeving weer naar zuid terugloopt en toeneemt. Geheel Scandinavië is weer onder de vorst, die tot Finland toeneemt, in noord-Seandl- navië minder streng werd, terwijl nu ook uit noord-ooet-Duitschland matige vorst wordt gemeld. Op de Britsche eilanden daalde de teinpe. ratuur vrij sterk en in Schotland kwam lichte vorst voor. De lucht is in Engeland opgeklaard en de wind tijdelijk sterk afge nomen. In Frankrijk valt nog op verschei dene plaatsen regen, Marseille en Biarritz hadden weer meer dan 20 m.M. In Duitsch land is bij matigen wind de lucht meest be trokken of nevelig bij temperaturen weinig boven het vriespunt, behalve in het noord westen, waar het zachter is. Terwijl in Duitschland de voTstkanjen stijgen, moet in onze omgeving nog op krachtigen wind van westedijke herkomst met kans op regen gerekend worden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 5.10 uur licht op. Voor de verbetering van den weg op den noordoostelijken dyk van het Noordhol- landsch kanaa.l te Alkmaar moet worden be schikt over den bij de ruiling te verkrijgen grond. Die verbetering is eerst mogelijk na verwezenlijking van het plan om de onmid dellijk ten westen van het terrein der Ver. Brandstoffenhandel N.V. gelegen beweeg bare brug na 40 over de Nieuwe BochriMChe Vaart op te ruimen en de uit het moorden komende scheepvaart langs de oostzijde van gemeld terrein verbinding met het Noord- hollandsch kanaal te geven, waartoe de asn die zijde in den kanaaldijk liggende vaste brug no. 39 door een hoogere vaste brug moet worden vervangen. De bruggen zijn op de in de overeenkomst opgenomen teekening aangeduid. Wanneer de uit het noorden komende scheepvaart langs de oostzijde van het ter rein der N.V. h«t Noordhollandsch kanaal bereikt, zullen de kolenschepen der N.V. in dat kanaal niet meer gedeeltelijk vóér de brug no. 39 kunnen liggen en daardoor niet meer behoorlijk gelost kunnen worden door de onmiddellijk ten westen van de Rijks woningen opgestelde loopkraan der N.V. In dien hierin niet werd voorzien, zou de uit oefening van het bedrijf der N.V. aldus ern stig worden bemoeilijkt Als voorziening kwam in aanmerking westwaartsche verplaatsing van de kraan- baan met daardoor noodig wordende wijzi ging van de op het perceel no. 3363 staande overkapte kolenbergplaatsen. Het moet bil lijk worden geacht, dat de N.V. met het oog op de onvermijdelijke uitgaven voor een der gelijke voorziening een toegift ontvangt De bij de onderhandelingen in 1934 door den Rijkswaterstaatsdienst opgemaakte ra ming der kosten van de bedoelde voorzie ning, welke tevens als een specificatie der bedrijfsschade van dc N.V. kan worden schouwd, is als volgt: Kraanbaan. graafwerk voor fundeeringsplaat 40 palen van gewapend beton leve ren en inheien 32,50 12,4 M3. gewapend beton aan kop pelplaten 4 t 30 verplaatsing jukken en brug c.a. overbrengen kraan Kolenhokken, sloopen bestaande hokken 150 M3. beton voor nieuwe hokken 1» be- 50 1300 1 372 600 300 1000 k f 20 1 Overkapping. 20 M3. beton voor 14 betonvoeten k t 30 1200 M2. gegolfd ijzer opnemen en aanbrengen 4 0.50 losmaken en bevestigen langsver- sty vingen verschuiven 7 spanten 4/150 vernieuwing bouten en ankers en onvoorzien 3000 600 600 500 .1050 628 10000 Totaal De Minister van Financiën, OUD. De Minister van Waterstaat, VAN LIDTH DE JEUDE. De Commissie van Rapporteurs heMtg meend met de mededeeling van dit antw aan de Kamer haar Eindverslag te W sluiten. jg Vastgesteld den 28sten Januari 1936. VAN CITTERS. OTTEN. andriessen. BRIET. DANZ.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2