£ands en Juinlouw ^Binnenland DE GEBROEDERS „GOCHEM" ST. MAARTENSBRUG BROEK OP LANGENDIJKÏ OUDKARSPEL teeltregeling rundvee. DIJKVERZAKKING NABIJ VELSEN. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer P. Lieuwen, kwam naar voren, dat het ledental in het afgeloopen jaar was gestegen en thans bedraagt 3432. In 1935 hadden 25 uitkeeringen plaats gehad van 87,50 en 1 van 6. Met algemeene stemming werd een twee tal reglementswijzigingen goedgekeurd. Bij het sluitingswoord richtte de voorzitter zich tot het periodiek aftredend bestuurslid, den heer N. Kelder, en bracht dank voor het goede door dezen voor de vereeniging gedaan. Staatspensionneering. #Ten lokale van den heer A. Homan alhier hield de afd. „St. Maartensbrug" van den Bond voor Staatspensionneering haar jaarlijkschen propaganda-avond. Medewerking werd verleend door de bekende tooneelvereeniging „Jong Leven" van Oudkarspel, welke ten tooneele bracht het dramatische tooneelspel „Van ouds de Morgenster" van Herman Heijermans. De voorzitter, de heer C. Nierop, wekte de aanwezigen op om zich in de pauze op te geven als lid, voor zoover men nog geen lid van deze nuttige vereeniging was en op deze wijze te helpen bevorderen dat „oud en arm" de wereld uit raakte. Het tooneelspel werd schitterend ver tolkt en bezorgde de talrijke aanwezigen een genotvollen avond. In één der pauzes werd nog gecollecteerd voor eventueele deelname aan de demonstratie te Den Haag in 1937. Een geanmeerd bal was het Slot van dezen geslaagden propaganda-avond. Bestuursvergadering L. G. C. Dinsdag werd deze vergadering gehou den in het betaalkantoor. Wegens het buitenslands zijn van burge meester Slot berustte de leiding bij den heer S. de Boer, die een bijzonder woord van welkom toeriep aan den heer Jb. Kramer, die na een langdurige ziekte voor het eerst weer de vergadering bijwoonde. Spr. uitte verder den wensch, dat 1936 eenig licht moge geven op nationaal-economisch ge bied en vooral voor den tuinbouw. Over den steun, welke voor 1935 is verleend, werd tevredenheid uitgesproken, ter wijl voor den toegezegden steun 1936 groote dank werd gebracht, hetwelk weer moed zal geven. De wensch werd geuit, dat buiten alle bemoeiingen om de huurders in staat mogen worden gesteld, wederom hun brood te verdienen. Uit het verslag van het kantoor bleek, dat over de maand December was geveild voor een bedrag van 60.944,09, waarvan voor Broek op Langendijk 17.642,26, Koedijk 14.351,81, Sint Pancras 6350,43, Sint- Pancras Zuid 1676,06, Heerhugowaard 3010,60, Heerhugowaard L. T. B. 5063,43, Zuidscharwoude 5860,10, Zuidscharwoude L. T. B. 1903,06, Schermeer 1232,12, Ursem 505,04, Hensbroek 1821,35, Oter- leek 834,39 en diversen 693,44. De geheele omzet aan de veiling heeft over 1935 bedragen 1.099.751.83, tegen over 1934 1.350.428.43. In 1935 was totaal aan steun ontvangen 439.535,80, w.o. begrepen 168.898,76 steun van 1934, de juiste steun was dus voor 1935 270.637,04, welk bedrag eerstdaags nog met een gedeelte verhoogd wordt. Van de vereeniging „IJsstrijd" te Alkmaar was een verzoek ingekomen om lid te worden. Gezien de groote bedragen, welke bij ijs uitgegeven worden, om de vaart naar Alk maar open te houden, werd besloten lid te worden tegen een contributie van 20 per jaar. Van de afd. Oterleek kwam 'n verzoek om bij den Vierbond aanhangig te maken het verplicht veilen van eerstelingen, gezien de moeilijkheden, welke zich het vorige jaar hebben voorgedaan, aangaande de levering. De voorzitter merkte op, dat al eerder po gingen in het werk zijn gesteld en nogmaals in die richting gewerkt zal worden, opdat de groote beteekenis van het product niet verloren ga. De veiling is de plaats waar de prijzen gemaakt worden en de koopers zich concentreeren. De heer Stennenberg vroeg ze dan niet te vroeg te veilen, maar alleen dan, wanneer ze noodig zijn. Op een daartoe gedane vraag is van het hoofd van de Plantenziektenkundigen dienst bericht ontvangen, dat de luis, welke in het bladriet voorkomt, niet die is, welke ook op de kool zit. Van den heer Blijdorp te Middenmeer was een schrijven ingekomen, dat deze zich in verbinding wenscht te stellen met den advi seur van den Wieringermeerpolder voor het afstaan van beste gronden betreffende kool teelt. Gegadigden kunnen zich opgeven bij den secretaris met medeneming der teelt vergunning. Verslag ingekomen aangaande proeven bladziektevrije aardappelen. Van de vereeniging de Koophandel was er een verzoek om dezelfde regeling toe te passen als in Warmenhuizen ten aanzien van het wegen der producten, opdat de ge tallen juist zijn, welke aangegeven staan op het bordje der aanvoerders. De voorzitter wees er op, dat vanwege de Groenten- en Fruitcentrale de verplichting is opgelegd, dat de getallen juist zijn, daar anders boete moet worden toegepast, wat ook reeds een enkele keer is geschied. Aangezien het stuk nog niet in het dag. bestuur is besproken, werd het aangehouden tot een volgende vergadering. Meegedeeld werd, dat de eerstvolgende inventarisatie der producten zal gehouden worden op 3 Febr. a.s. Van het Centraal Bureau was er een schrijven, dat 28 Febr. a.s. vergadering wordt gehouden. De heer Madderom vroeg inlichtingen aangaande het verschil in teeltvergunningen van personen, die eenzelfde bedrijf hebben hetwelk ontstaan is door vrijwillige beper king in 1933. De voorzitter antwoordde, dat in deze door de streek-commissie verschillende zaken zijn behandeld in 1935 en extra vergunningen zijn gegeven. De verwachting werd uitgesproken, dat behoudens goed keuring van den minister ook in 1936 de districtscommissie bevoegdheid krijgt deze zaken af te handelen. De heer Glas vroeg te willen bevorderen, dat de steun niet te laat komt. Zal verzocht worden. Het veilen van gangbare producten zal nader op de algemeene vergadering be sproken worden. De heer Kramer zegde dank voor de har telijke woorden, tot hem gesproken bij de opening, waarna sluiting volgde. Nederlandsche Tuindersbond. De jaarvergadering van den Neder- landschen tuindersbond werd Dinsdag ge houden in het lokaal van den heer Vis. De voorzitter, de heer N. Kaan, zeide dat er over de leden wel eens een gevoel van machteloosheid komt. Wat wij te wachten hebben in de toekomst weten wij niet, maar zeker zal de dag weer komen dat.wij met ons werken weer behoorlijk ons brood kun nen verdienen. Beste jaren verwacht spr. persoonlijk niet meer, maar al moet het op wat lager peil, dat hindert niet. In elk geval zijn on ze bedrijfsonkosten al heel wat gedaald, waardoor wij, als het eenigszins meeloopt, een stuk brood kunnen verdienen. Spr. ge loofde dat tenslotte elke regeering door 't feitenmateriaal te overtuigen zal zijn. Wat betreft den steun van de overheid heb ben wij ook het ergste wel doorstaan. Het levenspeil waarop de tuinder leeft, behoort niet lager te worden. Een gevaar is er dat mogelijk de richtprijzen in 1936 verlaagd zouden kunnen worden. Hierin moeten alle tuinders één lijn trekken om dat te voorkomen. Spreker wees op de toenemende saam- hoorigheid onder de tuinders. Inzake den misoogst wachten velen met spanning op de oplossing, daar voor velen het er van zal afhangen of zij hun bedrijf kunnen voortzetten of niet. Het aantal leden is 87. Volgens den penningmeester waren de ontvangsten 220.55, de uitgaven 209.96, saldo 10.59. Saldo verleden jaar 47.45. Zoodat nu in kas is 58.04. Bestuursverkiezing. De aftredenden hee- ren N. Kaan en G. Yff werden herkozen met resp. 48 en 43 van de 50 stemmen. Als kringbestuurslid werd herkozen den heer L. Kal verdijk. Betreffende de laatste kringvergadering deelde de heer Kalverdijk mede dat ge tracht moet worden de regeling van de z.g. proef-gemeente weer terug te krijgen. Men was van oordeel dat de teeltvergun ning op naam moest blijven. Voorstellen voor de Provinciale en Lan delijke vergadering. Met het voorstel om het bestuur uit te breiden met één lid uit den kring Amster dam ging de vergadering accoord. Het afdeelings-bestuur zou willen voor stellen voor de algemeene vergadering om, wanneer er uitbreiding van de teelt van pootaardappelen moet plaats hebben, 't er naar toe te leiden dat die hier gebeurt en niet zooals het plan is in de Wieringermeer. Aldus besloten. De heer C. Borst zeide dat de toeslag op de tarwe met 1 is verlaagd. Dit is ge beurd toen de meeste tarwe reeds was ge zaaid om althans voor deze streek de 10 te behouden. De heer A. Bakker was hier tegen. Er wordt een flink bedrag aan de tarweboe ren uitgekeerd uit het landbouwcrisisfonds en dat zal de tuinders schade doen. Wanneer geacht wordt, dat die 10 nood zakelijk is, dan moeten wij, aldus de voor zitter, niet meegaan om hier 1 af te krijgen. Is er tekort in het landbouwcrisis fonds, dan moet het ergens anders vandaan komen. Het voorstel van den heer Borst werd aangenomen. De heer Jonker stelde voor, dat ook een bijslag gevraagd wordt voor tuinders in eigen bedrijf. De voorzitter deelde mede, dat dit reeds is besproken, maar de regeering voelt er niet voor. Er is echter voor het idee wel veel te zeggen. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Volkers zou er voor zijn, om er meer van te vernemen betreffende een col lectieve bijhouding van de boekhoudingen der tuinders. Betreffende de betaling van de rente voor ae poterbewaarplaats zou de heer Volkers weer een verzoek aan den gemeenteraad willen richten ter betaling van de rente, maar dan alléén voor hen, die het niet kun nen betalen. Het zal moeilijk zijn, dit uit te zoeken, maar het is beter een standje op te loopen bij verdeeling van geld, dan geen standje, omdat er niets te verdeelen is. Verder wilde de heer Volkers een be' stuurder uitnoodigen ter bespreking van het Plan van den Arbeid. De voorzitter antwoordde, dat in de herfst- vergadering van de tuinbouwvereeniging er over de rente der poterbewaarplaats gespro ken zal worden. Persoonlijk zie ik het zoo, dat het voor degenen, die dit moeten uitzoeken, een on- menschelijke taak is. De heer K. Borst had critiek op het bonds orgaan en op de teeltregeling. Over de plannen voor koolteelt in de Wieringermeer volgden eenige besprekinge. Aan den eenen kant was men van meening dat indien men b.v. een 4 jaar in de Wieringermeer kool ging teelen, men hier mogelijk van de ergste ziekten zou afraken. Aan den anderen kant vond men het beter om de koolteelt hier te houden en de ziekten te bestrijden met be sproeien enz. in massa. Besloten werd in de kringvergadering voor te stellen een verga dering te beleggen met het onderwerp „Het Plan van den Arbeid". HET „PLAKKEN" DER UIERS BIJ MARKTVEE. Actie tegen misbruiken. De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren en de Nederlandsche Bond van Veehandelaren hebben besloten gemeenschappelijk actie te voeren tegen de misbruiken, welke zijn ontstaan door het kunstmatig afsluiten der spenen bij markt- vee, om het afvloeien der melk bij gevul- den uier te beletten. Tot uitvoering van dit besluit is een Con tact-commissie in het leven geroepen, waar in beiderzijds drie leden zijn aangewezen. De Contact-commissie wendt zich in de eerste plaats tot de handelaren in melkvee, met het vriendelijke, maar ernstige verzoek om medewerking, teneinde de bestaande misbruiken uit de wereld te helpen. Vroe ger werd nooit geplakt en toch werd er vee verhandeld! Thans ziet men op vele markten dieren, die geruimen tijd niet zijn gemolken en met afgesloten -spenen ter markt worden gevoerd. Een behoorlijk gevulde uier zal bij het vervoer niet veel hinder veroorzaken, doch er wordt op dit gebied door overdrijving gezondigd! Tegen deze overdrijving wil de Contact commissie opkomen. Hulp kan verleend worden door het plakken na te laten en niet te lang voor het markten te melken; men bevordert daardoor den gezonden han del en bespaart de dieren veel ongemak, om van pijn en kwelling nog maar niet te spre ken. Dat melkvee in ieder geval dient te wor den uitgemolken vóór het van de markt vertrekt, spreekt van zelf. Op elke markt, waar het plakken niet is verboden, zullen vertegenwoordigers van de beide vereenigingen letten op de ge noemde uitwassen op dit gebied. REGELING TEN AANZIEN VAN DE RESERVE-KALVEREN. In verband met het feit, dat geregistreer de stierkalveren practisch niet als „reserve- kalf" aangehouden zullen worden, komt het ons, ter voorkoming van misverstand, ge- wenscht voor, dat in het Persbericht nr. 1995, d.d. 23 Januari 1936, de zinsnede on der 3e., ook ingeval het een stierkalf be treft, komt te vervallen. Daarenboven zal daarmede de schijn vermeden worden, dat het boventallig schetsen van een stierkalf eenig verband zou houden met een erken ning van een veestapel. mede het gedurende de eerstgenoemde maanden werd overschreden. Verzoeken dienaangaande kunnen worden ingediend bij de Landbouw-Crisis-Organi- satie voor Noordholland te Alkmaar. VARKENSHOUDERIJ. Op verzoek van een georganiseerde kan door de Landbouw-Crisis-Organisatie het toegewezen aantal varkens voor de maan den Mei, Juni, Juli, Augustus en September worden verhoogd met niet meer dan 30 mits het aan dien georganiseerde toege wezen aantal voor de daarop volgende maanden October, November, December Januari, Februari, Maart en April woia' verminderd met een gelijk aantal, als waar De gewichtsgrenzen voor kalveren, welke gedekt moeten zijn door een identiteitsbe wijs, zijn bij ministerieele beschikking d.d. 21 Januari 1936 als volgt gewijzigd: a. voor mannelijk, al dan niet gecastreerd rundvee: voor het tijdvak 1 t/m. 31 Jannuari 1936: 140—400 K.G. voor het tijdvak 1 t/m. 29 Februari 1936: 160—400 K.G. b. voor vrouwelijk rundvee: voor het tijdvak 1 t/m. 31 Januari 1936: 160—400 K.G. voor het tijdvak 1 t/m. 29 Februari 1936: 170—400 K.G. BELANGEN JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Wat van April 1933 tot September 1935 gedaan werd. Het Comité voor bijzondere Joodsche be langen en het Comité voor Joodsche vluch telingen te Amsterdam hebben een verslag uitgegeven, dat een kort overzicht geeft van het werk van het Joodsch Vluchtelin gen Comité, van April 1933 af tot en met September 1935. Het geeft niet alleen een beeld van den aard en omvang van het werk, maar ook van de ontzettende moeilijkheden, welke het geweldige probleem heeft meegebracht om den gevluchten Duitschen Joden gele genheid te geven een nieuw bestaan in an der landen op te bouwen. Sinds Mei 1933 zijn door ons Vluchtelin gencomité 5591 gevallen behandeld. Van deze hebben wij, in samenwerking met de verschillende Joodsche organisaties in an dere landen, voor ongeveer 3194 personen een nieuw tehuis gevonden in verschillende streken, voornamelijk in landen overzee als Palestina, Brazilië, Zuid-Amerika, Zuid- Afrika en elders. Van deze menschen, van wie velen zich reeds een bestaan hebben verworven, heeft het comité brieven ont vangen, die eenigermate de teleurstelling vergoeden en de wanhoop van de leden en helpsters van het Vluchtelingencomité, die zoo dikwijls gedwongen waren om „neen" te zeggen, als zij gaarne met een „ja" geluk kig hadden gemaakt. Een aantal vluchtelingen vond een plaats in het werkdorp in de Wieringermeer; ande ren bij boeren, om zich voor te bereiden voor den arbeid in Palestina en andere lan den. Slechts een kleine categorie van de on dersteunden vestigde zich hier, daar ons Comité steeds op het standpunt heeft ge staan, dat Nederland geen schade, doch slechts voordeel van de vluchtelingen mag ondervinden. Slechts zij, die over eigen mid delen beschikken en ook zij, die speciale capaciteiten hebben en wier verblijf derhal ve de gemeenschap ten goede komt, zijn in het algemeen hier gebleven. In vroeger tijd kon het Vluchtelingenco mité en aantal gevluchten naar Duitschland terugzenden. In den loop van twee jaren on geveer 1000. Deze weg, die het comité veel kosten bespaard heeft, is thans volkomen afgesloten. Zij, die na een verblijf van eeni- gen duur teruggaan, worden in concentra- tieakmpen (z.g. Schulungslager) opgesloten voor onbeperkten tijd. Het spreekt vanzelf, dat wij niemand daaraan mogen blootstel len. Van nog veel ernstiger aard is, dat sinds 1 Augustus 1935 een nieuwe stroom van vluchtelingen begint te komen. Van deze moesten velen, van wie het vaststond, dat zij niet om levensgevaar of politieke rede nen de wijk moesten nemen, onmiddellijk worden afgewezen, maar een groot aantal kunnen wij niet terugzenden, maar moeten wij ten laste van ons comité opnemen. Het kan om al deze redenen geen verba zing wekken, dat wij in de afgeloopen twee jaren een som van meer dan één millioen gulden (waarvan een gedeelte door het bui tenland is betaald) hebben moeten uitge ven, een zeer groot deel voor onmiddellijke hulp, een ander deel eveneens zeer groot voor reiskosten en opleiding tot een be paald beroep. Wij hadden gehoopt ons werk reeds lang ten einde te kunnen brengen. Maar de moei lijkheden, voor een deel onverwachte, die wij hierboven hebben geschetst, maken, dat het nog steeds moet voortduren. Mogen Nederland en het Nederlandsche Jodendom den ouden roem blijven dragen, dat het de verstootenen heeft opgenomen en geen middelen heeft gespaard om den nood te lenigen en hen, wier leven verwoest scheen, te helpen om tot een nieuw bestaan te komen. HET MOTORRIJTUIG „LITTORINA". Demonstratie-ritten door Nederland. De Fiatfabrieken te Turijn hebben een motorrijtuig „Littorina" een maand ter be schikking gesteld tot het houden van demonstratie-ritten van de Nederlandsche Spoorwegen. Deze laatsten waren zoo vriendelijk ons kennis te laten maken met dit Fiat-motor- rijtuig, door ons in de gelegenheid te stellen een proefrit mee te maken van Utrecht via Gouda naar Den Haag en terug, onder lei ding van ir. W. Hupkes, hoofdingenieur, chef van den Dienst van Tractie en Mate riaal, ir. E. Bolleman Kijlstra, hoofdinge nieur chef van den Rijtuig- en Wagenbouw en den heer J. D. Evers, chef van den Dienst van Exploitatie. De „Littorina" is een motorrijtuig op twee draaistellen, hetwelk in serie wordt ge bouwd door de Fiat-fabrieken. Van derge lijke motorrijtuigen zijn er in Italië onge veer 150 in gebruik in verschillende leng ten en zoowel van Diesel- als benzine motoren voorzien. Het rijtuig, dat ons van Utrecht via Gouda naar Den Haag en terug voerde, maakt van binnen een vriende lijken indruk. Het wijkt echter op verschil lende punten af van de gebruikelijke in richting van het ons zoo bekende Neder landsche spöorwegmateriaal. Er zijn geen afzonderlijke ruimten voor „rooken" en „niet rooken" beschikbaar, een ruimte voor bagage of bagagenetten ontbreken. De bestuurder heeft geen van het publiek afgescheiden ruimte en hij kan volkomen vrij, de ruimte, die we de cabine zouden kunnen noemen, betreden. Wanneer dat gebeurde zou het geen ver wondering baren, want men heeft daar een pracht uitzicht op den nog af te leggen weg, een panorama, dat men als gewoon trein reiziger niet te zien krijgt. De wagen is dan ook het best te vergelijken met een touring car op rails. Voor en achter staat een Fiat- Diesel-motor van 110 P.K., die bediend wordt door een gas- en rempedaal. De krachtoverbrenging geschiedt door tand raderen, alles geheel als bij automobielen gebruikelijk. Wanneer de motor zijn 1800 toeren draait en aan den wagen een snelheid heeft gege ven van circa 100 K.M., schudt en schom melt hy tamelijk sterk en is het leven van dien aard, dat men met eenige stemverhef fing moet spreken om zich verstaanbaar te maken. Het schudden van den wagen sproot, naar men ons mededeelde, voort uit de stijfheid van de veeren. Wanneer slap per veeren zouden gebruikt worden, zou dat zeker tot een aanmerkelijke verbetering leiden. Het rijtuig biedt voorts plaats voor 80 reizigers tweede en derde klasse; de plaatsen zelf zijn kleiner dan dit van de Dieseltreinen der Nederlandsche Spoor wegen. Ook is de wagen 40 c.M. lager dan de Dieseltreinen hier te lande in gebruik. De verwarming is alleen werkzaam ge durende het rijden. Er wordt dan buiten lucht langs de uitlaatleidingen van den motor gevoerd en toegelaten in het voer tuig. De „Littorina", die min of meer in stroomlijn is gebouwd, is zeer licht uitge voerd. Het totaal gewicht bedraagt 24 ton. Men deelde ons mede, dat dit materiaal goedkoop in gebruik is, ook al omdat een man het geheel kan bedienen, maar het is niet in staat de Nederlandsche Diesels of electrische treinen te vervangen. Het zou alleen bruikbaar zijn op minder drukke baanvakken. Op de verschillende stations, waar een oogenblik werd stilgehouden, trok deze Ita liaan veel belangstelling. Gedeelte van nieuwen Rijksweg onder water. Gisteravond tegen acht uur is wer king gekomen in den nieuwen dijk, die gelegd is voor de verbreeding van het Noordzeekanaal langs den nieuwen betonweg van Amsterdam naar Velsen, in de nabijheid van Buitenhuizen. Zandzuigers van de firma Bos en Kalis spuiten dagelijks de zandmassa's uit het kanaal en uit zandbakken achter dezen nieuwen dijk. Onder den dijk be vindt zich een groote veenmassa, die waarschijnlijk tengevolge van den druk van het opgespoten zand is gaan wer ken. Het gevolg was, dat het veen naar boven geperst werd en in den dijk een gat van ongeveer vijf meter werd geslagen. De water- en moddermassa's van een tusschen den dijk en het kanaal gelegen groot reser- soir stortten zich door het gat van den dijk over den betonweg in de slooten van den Spaarndammerpolder. "Op den rijweg stond het water Woens dagavond circa 15 c.M. hoog en op de fiets paden zelfs 2b a 25 c.M. hoog over een af stand van ongeveer een halven kilometer. Auto's uit beide richtingen werden aange houden en het geheele verkeer werd over Spaarndam geleid. Het is een geluk, dat de verzakking zoo spoedig gesignaleerd werd. Met man en macht is men begonnen het gat met zand zakken te stoppen, opdat het verkeer over den belangrijken verkeersweg zoo spoedig mogelijk hersteld zou kunnen worden. Verscheidene ambtenaren van den Rijks- waetrstaat waren spoedig ter plaatse. Men neemt aan, dat ook de zware regenval van de laatste dagen in belangrijke mate tot het ongeval heeft bijgedragen. „DE KUNST IN NOOD". Radiorede van de Prinses groot succes. Het Comité „De Kunst in Nood" schrijft ons, dat de radiorede, welke prinses Julia- na ten behoeve van dit comité tot nationale hulpverleening aan onze Nederlandsche beeldende kunstenaars op 21 dezer heeft gehouden, massale resultaten _heeft gehad. Zoo kon bijv. de Postchèque- en Girodienst niet onmiddellijk den grooten toevloed aan stortingen verwerken althans, het kolossale pakket kan niet met den gewonen bestel dienst worden meegegeven, doch moest en kele uren later speciaal worden bezorgd. Terwijl ook langs andere wegen onophou delijk milde giften binnenkwamen, hetgeen nog steeds voortduurt. Wij zijn zoo schrijft het comité verder uiteraard bijzonder dankbaar dat ons volk wederom zulk een sprekend getuigenis aflegt van zijn milddadigheid en warm me degevoel met onze noodlijdende schilders en beeldhouwers. Maar het behoeft geen betoog, dat het verwerken van al die geld zendingen (er komen giro-optelstrooken bin- 101. Ze kwamen bij den molen aan en de molenaar ver scheen op hun kloppen. „Wat willen jullie, jongens", vroeg de man. „We komen twee balen meel halen voor boer Pummels", zei Pat. „Hebben jullie een kruiwagen bij je", vroeg de molenaar". „Nee, maar we dragen ze wel op ons rug". 102. „Kom maar binnen", zei de molenaar en ze kwa men in een ruimte, waar ontelbare zakken lagen opge stapeld. „Ik geloof toch heusch dat zoo'n baal te zwaar voor jullie is", opperde de man, maar de broers beweer den van niet.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7