DE KONING-ZEEMAN BEGRAVEN. I OPENING 2 UUR TENTOONSTELLING MORGENMIDDAG DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. Actueele reclame Alkmaarsche Courant ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 30 JANUARI 1036 Buitenland EEN MILLIOENENSTAD ZONDER VERKEER. Indrukken van de plechtigheid. Na de begrafenis van Koning George V. De stemmingsformule zal aldus luiden; AUTOIIOB IÈL AMSTERDAn - 31 JAN.'/m 9 FEBR SLUITING ZONDAG 9 FEBR. 5 I Toegangsprijs f 1.- incl. belasting het begin van uw succes, beteekent fundeering van uw zaak, zal zijn verhooging van uw omzet. Alleen DAGBLAD-RECLAME is actueel! De UW dagblad voor den opbouw van uw zaak. HV (Van onzen correspondent.) Koning George de Vijfde is grafwaarts gedragen Dinsdag is de man, die vijfentwintig lange jaren in de harten van zyn volk leefde, een historische figuur geworden; en de komen de generatie, die nu school gaat en de din gen onzer dagen nog niet bewust beleeft en medemaakt, zal hem nog slechts uit geschie denisboeken kennen, zooals de tegenwoor dige generatie koningin Victoria kent, die andere geweldige figuur uit een van Enge- lands tijdperken van voorspoed. In de koninklijke tomben van het Wind- sor-kasteel wachtten zij op hem: de Tudors, de Plantagenets, de Stuarts, allen bouwers van het Engelsche wereldrijk. En nu verleden geworden. Historie. Koning George heeft een zeemansbegra fenis gekregen. Hij was een „sailorsking", opgeleid voor den marinedienst, en veertien jaar in actieven dienst op de vloot, van adelborst tot bevelhebber op ieder soort schip dienende, op stoomsloepen in Indië en aan boord van de dreadnoughts van het Noordzeeeskader. Het admiraalschap van de Britsche vloot was George de Vijfde veel meer dan een titel. Toen hij, na den dood van zijn oude ren broeder, de Duke of Clarence in 1892, de „navy" verliet en zich voor het koning schap toebereidde, bleef hij met hart en ziel zeeman. Geen nieuwe vinding op nautisch gebied, of de koning stelde zich persoonlijk op de hoogte, geen vlootrevue of hij was aan boord van het admiraalschip. En er was geen jachtwedstrijd voor Cowes of de koning was van de partij; meestal zonder veel kans, maar altijd „allround sportsman" en gezien. Daarom is het lichaam in admiraalsuni form begraven en volgde koning Edward in marine-uniform de affuit waarop de dood kist rustte. Daarom is de koning ook, bij zijn laatsten tocht door de mariniers „uitge- pijpt", zooals dit bij zeelui gebeurt. Toen de lange stoet zich van Westminster- Hall in beweging zette, klonk zwaar het ge luid van kanonschoten en de reusachtige klok van Big Ben over Londen, ver weg over de stad, waar het volkomen stil was. Maar aan deze stilte zijn stormachtige tooneelen voorafgegaan; het ongelooflijke is gebeurd: Londen is leeggeloopen. In de ochtenduren reden in het centrum van de stad slechts lege autobussen, er was prac- tisch geen verkeer, voetgangers waren zeld zaam op de wegen. De stad was uitgestor ven als op Zondag, iedereen had zich opge steld langs den korten weg van West minster naar Paddington Station. Nooit is in Londen zoo'n geweldige menig te bijeen geweest, de belangstelling was zelfs grooter dan tijdens het jubileum. Toen ik om zes uur in den killen ochtend, terwijl het nog donker was, naar buiten ging, stroomde het publiek reeds in de rich ting van Hyde Park, waar zelfs duizenden den nacht in den ijzigen regen hadden door gebracht. Om zeven uur kwam het reeds tot verkeersopstoppingen. Gebruik maken van den underground was toen levensgevaar lijk, het publiek stroomde de stations bin nen, en drong zoo op, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat enkelen van de perrons afgeduwd zouden worden, en op de derde de electrische rails van den trein terecht zouden komen. Vijf stations moesten worden gesloten. Om half acht was het verkeer totaal geblokkeerd, in Hyde Corner was het zelfs tot een klomp vastge- loopen, een half uur lang was er noch vóór, noch achterwaarts beweging in te krijgen. Even over acht zagen de wegen, die de stoet zou volgen, letterlijk zwart van men- schen. Op de kruispunten ontstonden draai kolken van voetgangers; militairen en agen ten duwden met geweren de masas's terug, even voorbij St. James Square werd een marcheerende troep gardesoldaten door de menigte dermate geramd, dat de gardisten zich individueel in het pêlemêle, dat ont stond, een weg moesten banen. Hier stond het publiek honderd rijen diep, en vielen de eerste menschen flauw. De ambulance kon de slachtoffers niet naderen, deze moesten over de hoofden heen naar eerste hulpposten worden door gegeven! Om half tien brak de massa door de mili taire cordons bij Marble Arch en werd een zware barricade die Oxford Street afsloot eenvoudig platgedrukt. Als water bij een dijkdoorbraak golfde de massa het plein op, dat niet meer ontruimd kon worden en vrijgegeven werd. Elders werd een groep marozen ondersteboven gerend, werden vrouwen gewond. In een land met minder discipline zou deze monsterbelangstelling in een pandemonium geëindigd zijn; het is een zuiver wonder, dat alles nog zoo goed te recht kwam. En het pleit voor de Engelsche mentaliteit! Slechts" zevenduizend personen hadden geneeskundige hulp noodig, 's avonds wa ren er nog honderdvijftig in verschillende ziekenhuizen, wat, gezien de millioenen- menigte, verbluffend laag is te noemen. Maar de eerste hulpdienst werkte perfect, evenals de politie. In Hyde-Park Lane. Op weg naar de plaats, die mij was toegewezen, raakte ik in het gedrang. Er was geen uitkomen meer aan. Ik heb van zes tot bij half twaalf op één plek vastgekneld gestaan. En pas oy éénen was ik weer uit het gedrang Josge- WDe menschen vielen op de plaats, waar ik ingemetseld stond, bij tientallen flauw, er rolden er zelfs een paar uit een boonvin Zuid-Afrikaanschen oorlog tegen de vaalsche boeren zóó hard te verantwoorden had, dat enkele afdeelingen na het sluiten van den vrede zoo goed als gedeeimeerd waren. Langzaam marcheerden ze aan met I ongeveer drie a vier meter hoogte boven op de hoofden van hen, die beneden stonden, ze zaten op de scherpe punten van het hoo- ge parkhek. Beneden stond men mannetje aan mannetje en terwijl de voeten (die geen ruimte hadden om ze te verzetten) stil stonden, zwaaiden de lichamen vooruit door het gedrang, en dan weer terug daar het militaire cordon opdrong. Na één „rush" moesten zich twintig personen onder ge neeskundige behandeling stellen! En toch: er werd gedrongen en geworsteld, maar van een paniek is geen sprake geweest. Merk waardig volk dat zich uit sportiviteit en enthousiasme bijna te pletter loopt! Het voorbijtrekken van den stoet heeft ruim een uur geduurd en was het indruk wekkendste wat Engeland in vredestijd misschien ooit opleverde. Heèl in de verte zag men de troepen al aankomen, daar de gardesoldaten met hun witbepluimde helmen en berenmutsen hoog boven de menigte uitstaken. Langzaam kwamen ze nader, op de maat van Chopin's treurmarsch. Eindeloos. Officieren en man schappen in zilver met witte veeren op de helmen, glanzend gelakte rijlaarzen tot hal verwege de dij, smetteloos witte uniformen. En officieren geheel in goud, met lange gouden jassen. Allen te voet, met rinkelen de sporen. Er heerschte een doodsche stilte, de flauwgevallenen uit het publiek werden vóór de afzetting neergelegd en daar be handeld. De „Zwarte Garde" kwam voorbij, het Schotsche keurkorps, dat het in den hun doedelzakspelers, die een sleepend en vreemdsoortig „lament" bliezen. En dan weer Guards, troepen van de luchtmacht van het tankcorps, infanterie. Een groote delegatie buitenlandsche offi cieren trok voorbij in de wonderlijkste uni formen, half barbaarsch, soms van bizarre decoratie, daar waren de schilderachtige Hongaren met dolmans zwaar van goud, en weer anderen met lange sleepmantels. En dan, na ruim een half uur, de kanon affuit met de doodkist, door matrozen ge trokken, die hun „sailor-king" grafwaarts droegen. Yeomen of the Guard, Gentlemen at Arms, het was alles zooals wij dit de laatste week in Londen herhaaldelijk gezien heb ben. Maar rijker, overdadiger. Het was een climax van kleurige oude uniformen. En vlak hierachter, naast de standaard ging de koning. Alleen Toen het stoffelijk overschot van zijn vader naar Londen kwam, liep hij nog te midden van zijn broers. Nu heeft de loop der gebeurtenissen hem op het hoogste voetstuk geplaatst, waarop een Engelsch- man staan kan. En hij ging „eenzaam" De anderen gaan niet naast maar achter hem. De vreemde vorsten verwekten een plot selinge sensatie in het publiek; men wees elkaar aan: kijk, daar is the King of the Belgians! Dat moet Carol zijn, en dat de koning van Denemarken, die boven allen uitsteekt! Er werd in mijn omgeving druk gepuzzled over enkele bekende gezichten, waarvan de namen niet te binnen wilden schieten; vorsten soms van den anderen kant van Europa. Ook Indische potentaten marcheerden mee, opvallend door hun witte tulbanden, hun van edelsteenen fonkelende zwaarden, hun zijden gewaden met parelsnoeren over dekt. De menigte gonst als een „bijenkorf". Maar dan, wanneer een groot verguld rijtuig voorbijkomt, waarin enkele vrouwen zitten, zwaar in rouw, valt de stilte weer. En de stoet passeert, langzaam. Koning George is op weg naar Windsor Castle Het duurt lang het lijken wel uren voor er eindelijk eenige beweging komt in de massa en wij voetje voor voetje kunnen wegschuifelen. In een richting juist tegen overgesteld aan die waarheen ik eigenlijk moet. Eén moment komt er opeens een won derlijke strooming in het publiek en ik wordt met enkele anderen tegen het hek van Hyde Park opgesmakt met een kracht, dat ik vreesde, dat al mijn ribben gekraakt zouden zijn. Volkomen uitgeput bereiken we tenslotte onze woning, waar een huis- genoote, een verpleegster, arriveert met een verzwikten arm. Maar ondanks al deze minder aangename momenten blijft, terwijl ik doodmoe aan mijn brief naar Holland begin, een gevóél van diepe bewondering voor het fenomenale titanenwerk, dat het Londensche politiecorps in deze dagen van onafgebroken drukte verricht heeft.' Een dankbetuiging van de Koningin. Koningin Marie heeft de volgende dankbetuiging aan het Engelsche volk ge richt: Ik moet u allen danken voor de be wijzen van sympathie die ik dezer dagen uit alle deelen van het rijk heb mogen ontvangen. Ze zyn zoo over stelpend geweest, dat ik geen woor den kan vinden om ze te beantwoor den en misschien het beste kan vol staan met de eenvoudigste woorden: Ik dank u. Uw aller bewyzen van deelneming in myn verlies hebben mij gesteund en ik ben in het bijzonder getroffen door het bewustzijn, dat de Koning na een regeering van meer dan 25 jaar althans heeft mogen leven tot hij de belooning heeft ontvangen in den vorm van uwe aanhankelijkheid en liefde. Ofschoon Hy nu niet langer aan mijn zyde is en niemand kan begrijpen hoezeer ik Hem missen zalhoop ik, na een gelukkig huwelijksleven van ruim 42 jaar, toch ook nog eenigen dienst aan het volk en dit groote ryk te mogen bewijzen. Ik vraag U met ver trouwen een plaats in uw herinnering en in uwe gebeden, en wanneer ik U nu mijn zoon aanbeveel, dan hoop ik dat hij dezelfde liefde zal deelachtig wor den, die gij zoo overvloedig aan zyn Vader geschonken hebt. Ik dank U nogmaals voor alle be wyzen van liefde, met welke gij my in deze dagen gesteund hebt. Gisteren heeft koning Eduard op Buckingham Palace eenige leiders van vreemde delegaties, die de begrafenis van koning George hebben bijgewoond, ten af scheid ontvangen. Nadat Eden, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, bij den koning was geweest, zijn achtereenvolgens prins Star hemberg, de Oostenryksche vice-kanselier, baron van Neurath, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Litwinoff, zijn Russische collega, Titulescu, de Roemeen- sche minister van buitenlandsche zaken, en anderen door den koning ontvangen. De gezondheidstoestand van koningin Marie. Koningin Marie heeft gisteren op Buckingham Palace een rustigen dag door gebracht. De inspanning van de dagen voorafgaande aan de begrafenis en zware vermoeienis van de begrafenis zelve, heeft op den gezondheidstoestand van de ko ningin geen nadeeligen invloed gehad. Bezoeken aan den minister president. Minister-president Baldwin ontving gis teren beleefdheidsbezoek van vertegen woordigers van vreemde mogendheden bij de begrafenis van koning George, o.a. Litwinoff, prins Starhemberg en de mi nisters van buitenlandsche zaken van Portugal, Roemenië, Hongarije en Duitsch- land. Het vertrek der hooge gasten. Lebrun, de president van de Fransche republiek, was gisteren de eerste van de vele hooge gasten, die ter gelegenheid van de teraardebestelling van koning George in Londen hebben vertoefd, die weer naar zijn land is teruggekeerd. Aan het Victo- ria-station heeft de hertog van Kent hem uitgeleide gedaan. Met de gebruikelijke eerbewijzen heeft Lebrun Dover verlaten, onder geleide van twee torpedobootjagers. Overeenkomstige eer is gisteren ge bracht aan alle vorstelijke personen, die gisteren uit Engeland zijn vertrokken; de Belgische koning, de koning van Dene marken, de prinsen George en Nicolaas van Griekenland. aan het station uitgeleide gedaan door den De Italiaansche kroonprins, de prins van Piemont, vertrok om twee uur uit Londen, hertog van York. De Italiaansche ambas sadeur Grandi heeft den prins tot Dover vergezeld. Bezoek aan Windsor. Ofschoon de Sint Joris Kapel gisteren voor het publiek nog gesloten was, hebben meer dan 35.000 personen het Kasteel van Windsor gisteren bezocht om de kransen te zien die op de grasvelden om en voor de kapel uitgespreid waren. Het zijn er meer dan 1500. De kransen en bloemen blyven tot Zaterdag liggen, behalve enkele die reeds naar ziekenhuizen gezonden zijn. Verkeerscyfers van Dinsdag. De vervoercijfers van den dag waarop koning George begraven is, blijken alle records te hebben gebroken. De spoorwe gen hebben ruim twee miljoen passagiers vervoerd tusschen vier uur 's morgens en één uur 's middags. Dit cijfer is ook op den jubileumdag 6 Mei bereikt en zelfs met een kleinigheid, overtroffen, maar toen was het over 20 uur verdeeld en thans over 9. Het station Hammersmith, waar drie ondergrondsche en een Citylijn sa men komen, heeft 121.000 passagiers in die 9 uur vervoerd, met 108.000 in de vijf uur tusschen acht en één uur. Piccadilly Circus en Liverpool Street zijn de beide andere stations die elk de 100.000 passa giers overtroffen hebben. EDUARD Vin ONTVANGT. Koning Eduard VIII heeft gistermiddag wederom een reeks buitenlandsche diplo maten ontvangen, w.o. de Sovjet-Russische commissaris van buitenlandsche zaken, Lit- wonow, den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, Titulescu, den leider der Portugeesche delegatie, dr. Montero en den leider der Spaansche delegatie, Urzais. Minister-president Baldwin heeft gister middag den Duitschen minister van buiten landsche zaken, von Neurath, ontvangen. Voorts ontving hij in den loop van den dag Litwinow, vorst Starhemberg, dr. Montero, Titulescu en den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, von Kanya. Ook Eden heeft een reeks vorstelijke per sonen en staatslieden, die by de uitvaart plechtigheden aanwezig waren, ontvangen, o.a. koning Carol van Roemenië. Gister avond was Eden gast van koning Carol van Roemenië. Voorts heeft hij gister vorst Starhemberg, den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken, Montero, von Kanya en den Afghaanschen minister van buitenlandsche zaken, Fais Mohammed Khan ontvangen. NAZI-REFERENDUM IN MAART? Over politiek tot het verkrijgen van koloniën. De „,Neue Zuercher Zeitung" verneemt uit Berlijn, dat politieke kringen aldaar een nieuwe volksstemming voorzien in Maart van dit jaar. w '!c tmmb pa'il vt i 'rij) llflp'ó-Hij I GEOPEND van lOvro 5 n m. en Tan 8n.m. 10 n.m. I „Keurt gij, Duitsche man, of Duitsche vrouw, de politiek van den Fuehrer goed, welke er op gericht is, ons weer koloniën te verschaffen?" Deze volksstemming zal het karakter hebben van een groote nationale demon stratie; Joden zouden uitgesloten zijn van stemming. POLITIE SPOOT MET INKT. Te Cairo. Het aantal botsingen tusschen de politie en studenten van de staatsscholen is weder om toegenomen. De school voor hooger on derwijs te Dar Eloelom is gistermorgen het tooneel geweest van ernstige ongeregeld heden. Om te protesteeren tegen de hou ding der politie, die niet-ingeschreven stu denten den toegang tot de school trachtte te beletten, ontketenden de leerlingen ernstige vechtpartijen, waarbij zij als projectielen alles, wat in hun bereik kwam naar de zich in het gebouw bevindende politie wierpen. Er ontstond een verwoed gevecht, waarbij de politie zich moest verdedigen door met hagel te schieten. De directeur van de school wist tenslotte de politie te bewegen, zich terug te trekken, waarna de orde spoedig was hersteld. In de provinciesteden breiden de stu dentenstakingen zich voortdurend uit. Teneinde de ongeregeldheden te onder drukken, heeft de politie gebruik gemaakt van pompen, die onuitwischbare inkt spuiten en ten doel hebben, de betoogers te merken. De kleur van de inkt zal eiken dag worden veranderd, teneinde het latere onderzoek te vergemakkelijken. Een der bladen meldt, dat jeugdige Egyp- tenaren te Helmieh bij Caïro een Engel- schen soldaat hebben aangevallen en licht verwond. MANDSJOERIJSCHE COMPAGNIE NAAR RUSSISCH GRONDGEBIED GEDESERTEERD. Het Tass-agentschap meldt uit Chaba- rowski, dat Woensdagmorgen aan de Rus sischMandsjoerijsche grens in het gebied van Grodekowo (nabij NikolskOessoerijsk) een geheele compagnie Mandsjoerijsche sol daten naar Russisch gebied is overgeloopen. De commandant, luitenant Hoetingsja, die van Mandsjoerijsche nationaliteit is, ver klaarde, dat de compagnie 's morgens vroeg uit ontevredenheid tegen de Japansche plaatselijke overheid in opstand was geko men. Daarbij was een bloedige botsing ont staan in de kazernes, waarbij vier Japan sche officieren waren gedood. De gedeser teerde Mandsjoerijsche soldaten zijn door de Russische autoriteiten onmiddellijk ontwa pend en verder het land in gebracht, waar zij geïnterneerd werden. In totaal zijn 104 Mandsjoerijsche soldaten en vier onder officieren onder commando van genoemden luitenant over de grens gekomen. De geheele uitrusting van de afdeeling is in beslag ge nomen, o.a. omvattende twee lichte machine geweren, 111 geweren, 2 Mauserpistolen, 2 brownings en een aantal patronen, benevens 9 trekpaarden. AUTOBUS MET SCHOOLKINDEREN VERONGELUKT. Drie scholieren en conducteur ge dood. Twaalf kinderen zwaar gewond. Een geheel met schoolkinderen bezette autobus is te Coolgate op een door de vorst gladgeworden landweg gaan slingeren en over den kop geslagen. Drie kinderen en de conducteur kwamen om het leven. Twaalf andere kinderen werden zwaar gewond. WEDEROM INCIDENT AAN MONGOOLSCHE GRENS. Uit Olahodka, ten zuid-westen van het meer Buir, is bericht ontvangen van een nieuw grensincident. De bladen melden hierover uit Hsinking, dat ongeveer 100 man Buiten-Mongoolsche troepen daar 'n Mands- joeryschen buitenpos4" hebben bestormd op 26 Januari j.1. en de Mandsjoerysche pa trouilles 'lebben verdreven. In een commentaar op het herhaalde voor komen van grensincidenten schrijft de Tsjoega Isjogyo, dat de concentratie van Sowjet-Russische troepen mogelijk een sti mulans vormt voor de Buiten-Mongolen een tartende houding ran te nemen jegens Japan en Mandsjoekwo. Het blad spreekt de vrees uit, dat Buiten-Mongolie in zyn agressieve houding zal volharden, tenzij de Sowjet zyn politiek wyzigt. EEN OMMEKEER IN HET DIERENLEVEN. De hond en de kat vervallen in andere uitersten. De volgende maand zal de vereeniging voor dierenbescherming te Baltimore een tehuis voor honden en katten openen. Er zullen daar speciale kamers worden inge richt voor winners van het „blauwe lint'* en andere diertjes, welke het eigendom zijn van welgestelde lieden. Er zullen ka mers zyn met warm en koud stroomend water. De poesjes en hondjes zullen een eer ste klasse verzorging krygen. By het tehuis is, indien men de prospectus mag gelooven, een terrein van 26 acres. Toestand in het Zuiden onopgehelderd. Abessinisehe vorderingen in het Noorden. Volgens de berichten die van het Noor delijke front te Addis Abeba zyn ont vangen, houdt de oorlogsactiviteit daar on verminderd aan. De Abessinisehe troepen hebben verdere langzame vorderingen ge maakt. De gevechten leveren voor de Ita lianen buitengewoon zware verliezen op. In het bijzonder lijden de Italianen groote verliezen aan oorlogsmateriaal. Uit de berichten van het Zuidelijk front blijkt, dat de toestand daar nog niet is op gehelderd. Men verwacht eerst in de eerst volgende dagen nadere bijzonderheden over de gevechten. Wel maken de berich ten er reeds thans melding van, dat de op- marsch der Italianen voorloopig tot staan is gekomen. Het contact, dat de laatste dar- gen tusschen de legergroepen van Ras Des- ta en de overige legerdeelen verbroken was, is sedert Dinsdag hersteld. De troepen van Ras Desta zouden ook door ziekte veel uitvallers hebben. Berichten, die melden, dat de Italiaan sche legercorpsen in het Zuiden reeds het merengebied zouden hebben bereikt zijn niet in overeenstemming met de feiten. De beveiliging der veldlazaretten. De leden van de Zweedsche Roode Kruis ambulance, wier uitrusting in handen van de Italianen is gevallen, zijn thans naar de Abessinisehe hoofdstad teruggekeerd. De voertuigen van de ambulance zijn, naar medegedeeld wordt, voor zij achtergelaten werden, onbruikbaar gemaakt. De leden der ambulance zullen in Addis Abeba van een nieuwe medische uitrusting worden voorzien. Zy zijn intusschen afgelost door leden van het Noorsche Roode Kruis, die pas in Abessinië zijn aangekomen. De Abessinisehe veldlazaretten hebben tengevolge van de voortdurende bombar dementen, waaraan zij, zooals te Addis Abeba verklaard wordt, voortdurend zijn blootgesteld, niet meer het Roode Kruis- leeken ten toon gespreid. Zij hebben thans van den leider van het internationaal roo de kruis, den Zwitser Braun, instructie ge kregen twee maal zoo veel Roode Krufe- vlaggen te vertoonen dan tot dusver. Bovendien moet boven iedere ambulanoe een luchtvaarteeken uitgespannen worden, dat op een oppervlakte van 16 vierkante meter het Roode Kruis vertoont. Het Zweedsche Roode Kruis, dat door 't bombardement van de Italianen zijn am bulance verloren heeft, heeft Dinsdag 'n te legram ontvangen van prins Karei van Zweden. Dit telegram bevat de instructie na ontvangst van een nieuwe uitrusting on middellijk weer naar het front te vertrek ken. Wat zijn de plannen van den Negos? Het agentschap Stefani seint uit Dji- boeti: Uit Addis Abeba is bericht ontvangen, dat, aangezien de toestand aan het Soma- li-front zeer dreigend is geworden, de Ne gus zijn plannen om naar Addis Abeba te rug te keeren, heeft gewijzigd en thans be sloten heeft zich naar het Oostelijk front te begeven, teneinde het commando over 't daar opereerende Abessinisehe leger op zich te nemen. Het Vaticaan en de oorlog. In een antwoord gericht aan het Parij- sche extremistische blad „Le Populaire" dat geschreven had, dat de kerk in over eenstemming met het fascisme handelde, herinnert de „Osservatore Romano" er aan, dat het Vaticaan verscheidene malen heeft herhaald, dat het den vrede wil, maar een vrede in waarheid, rechtvaardig heid en Christelijke naastenliefde. Het blad voegt hieraan toe: De stuitende overeenstemming tusschen den schrijver van het artikel in de „Popu laire" en alle impresaries van communis tische en vrijmetselaarsmystificaties, die bij deze gelegenheid tegen de kerk worden losgelaten, vormen een nieuw bewijs dat slechts zelden een brutaler verraad is ge pleegd door de pers van de beginselen en plichten, waarvoor zij ondanks alles haar plaats in de historie inneemt. IS

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9