DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 25aqdiik&ch Hitier brengt hulde aan de S. A. Sarraut legt de regeeringsverklaring af No. 26 138e Jaargang „Alles wat gij zijt, zijt gij door mij en wat ik ben, ben ik door u." De nationaal- socialistische beweging niet aan één enke len persoon gebonden. „WIJ ZIJN NIET HEER WEERLOOS.' Buitenland De debatten in de Fransche Kamer. KONDILIS. f Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef- 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In de rede, welke Hitier gisteren bij het appèl over de oude S. A.-garde in den Lustgarten te Berlijn heeft gehou den, bracht hij den S. A.-leden dank voor hetgeen zij voor Duitschland heb ben gedaan en sprak hij zijn vertrou wen uit dat de jonge generatie van den- nelfden geest als de oude S. A.-garde wd zjjn vérvuld. Hitier begon zijn rede met er op te wij zen, dat hetgeen wat voor velen, vooral buiten Duitschland, op 30 Jan. 1933 en in de daarop volgende weken en maanden 'n wonder was geweest, voor hem en zijn S. A.-kameraden niets anders dan de vervul ling was van een zwaren strijd van veer tien jaar. „In dien strijd", aldus Hitier, „heb ik u leeren kennen. Ik weet: alles wat gij zijt, zijt gij door mij en wat ik ben, ben ik alleen door u. Er kan in de historie geen nauwere band bestaan tusschen lei der en volgelingen, dan de band die ons bindt Zoo weten wij ook dat de 30ste Ja nuari 1933 slechts één der historische da gen van onze beweging is geweest. Ieder dorp, iedere stad, ieder bedrijf en iedere fabriek, welke door ons veroverd is, heeft dergelijke dagen meegemaakt. Om dezen 30sten Januari is bloedig en zwaar gestre den. In dien strijd hebben wij elkaar lee ren kennen, en toen die dag dan ook kwam hebben wij de macht niet in handen ge nomen om het volk te veroveren, wij wa ren toen reeds in het bezit van het Duit- sche volk. „Intusschen zijn ook diepe bressen ge slagen in de gelederen van hen, die nog afzijdig bleven. Wat op het oogenblik nog tegenover ons staat, doet dat niet, omdat wij nationaal-socialisten zijn, maar omdat wij Duitschland weer vrij en sterk hebben gemaakt. Het zijn de eeuwige vijanden van ons volk, in ons eigen land, die wij kennen uit den tijd van den grooten oor log, uit den tijd van den droeven stand van 1918 en uit den tijd van ons verval. Zij willen niet alleen den weg naar ons niet vinden, maar zij kunnen dien ook nooit vinden, en wij doen van hen afstand". Zoo staan wij thans na een strijd van drie jaar om de macht weer voor den strijd voor ons Duitsche volk in de toekomst, een strijd welke nooit zal eindigen. Deze bewe ging maakt dien strijd slechts gemakkelij ker voor het Duitsche volk. De innerlijke verscheurdheid is voorbij, een element van eenheid en eensgezindheid is ontstaan, dat in de verste toekosmt zijn uitwerking zal doen gevoelen. Allen vergissen zich, die gelooven, dat deze beweging thans nog aan een enkelen persoon zou zijn gebonden. Ik ben de wek ker dezer beweging geweest. Uit één wek ker zijn er thans echter reeds millioenen geworden. Deze beweging zal niet meer vergaan. Zij zal Duitschland verder leiden, al willen onze vijanden dat ook niet geloo ven. Duitschland zal niet meer vervallen in den toestand van treurige schande, wel ke wij hebben moeten beleven. Dat dit zoo is, daarvoor zijt gij, S. A.- en S. S.-mannen en politieke soldaten de waarborgen. Gij zijt de garanten ervoor, dat deze geest niet zal uitsterven. Uit u zal een jonge genera tie opgroeien die van denzelfden geest zal zijn bezield en die in u het voorbeeld ziet en navolgt. Dit is een uur van herinnering maar ook een uur van geloften voor de toekomst. Wij weten allen wat ons sterk maakt, n.1. de kracht neergelegen in de idee van onze be weging en welke op honderdduizenden kan worden overgebracht. De nationaal-socia- list wordt niet geboren, maar opgevoed, hij moet zichzelf opvoeden. Geboorte en af komst verscheuren ons eerder, dan zij ons vereenigen. Maar wij voelen, dat wy één volk zijn en den weg naar elkander moe ten vinden. Zooals deze oude garde den weg tot elkander gevonden heeft, moet ook in de toekomst iedere afzonderlijke Duit scher dezen weg der opvoeding inslaan om tot een oprecht en werkelijk nationaal-so cialist te worden. Dit is het groote parool dat ons voortdurend voor oogen moet staan. Zoolang deze beweging zuiver en oprecht haar doel nastreeft, zal Duitschland sterk zijn en blijven. De eene jonge generatie na ue andere moet dezen geest in zich opne men. Geleidelijk zal een volk ontstaan, één van zin, één van geest, één van energie. Wij willen tegelijk echter ook, gelijk wi. in het binnenland steeds den vrede in ons volk hebben gepredjkt, een vredelievend element onder de aiidere volken zijn. Wij kunnen dat niet vaak genoeg herhalen. Wi, zoeken den vrede, omdat wij hem liefheb ben. Maar wij houden vast aan de eer aan gezien wij zonder die niet willen leven. Veertien jaar lang voor het overnemen van de macht hebben wij aan deze belijde nis vastgehouden. Drie jaar lang brengen wij haar nu in vervulling nu wij in ons volk in het bezit, van de macht zijn. En wij zullen in de toekomst niet aflaten van iets wat thans zeventien jaar lang de in houd van ons geheele leven is geweest. Dat moet de wereld weten. Duitschland zal vredelievend zijp, zooals slechts een volk vredelievend kan zijn, wanneer men dit Duitsche volk niet aan zijn eer komt. Wie gelooft ons als slaven te kunnen be handelen, zal merkeji dat hij het weer- spanningste volk ontier handen heeft, dat er op de wereld bestaat. Wij willen hopen dat in de wereld een algemeen begrip voor de rechten van alle volken steeds meer plaats zal innemen. Dat zal de eerste voor waarde zijn om een werkelijke innerlijke diepe vrede over de volken te doen neer dalen. Zoo staan wij thans drie jaar na het over nemen van de macht aan het einde van een zeer korte periode der nationaal-socialis- tische regeering. Wat bereikt werd is ge weldig. Wij kunnen ons weer met trots als Duitschers voor de wereld vertoonen. Het Duitsche volk heeft zijn eer terug. Wij zijn niet meer weerloos". Zijn rede vervolgende, zette Hitier uiteen dat voor het bereiken van resultaten offers gebracht moeten worden. De nationaal-so- cialistische beweging geeft garantie dat de ze offers niet tevergeefs zullen zijn en zoo", aldus eindigde Hitier, „willen wij mannelijk op dezen dag onze oude strijd- belijdenis afleggen, zonder vrees en zon der schroom iederen strijd te aanvaarden welke ons wordt opgedrongen, en zonder vrees en zonder schroom de besluiten te nemen welke genomen moeten worden. Dat heeft ons tot den dag van heden geleid En dat zal ons een groote toekomst tege moet voeren". Met een drievoudig „Sieg heil" op het Duitsche rijk, het Duitsche volk en de eeni ge nationaal-socialistische beweging, be sloot Hitier zijn rede. De Fransche kamer vertoonde gister middag het gebruikelijke beeld van een zitting, waarin een nieuwe regee ring zich komt voorstellen. De tribunes waren vol belangstellenden, vrijwel alle afgevaardigden waren aanwezig. Staande hoorde de kamer het woord van herdenking aan, dat door den voor zitter werd uitgesproken ter eere van 'n kortelings overleden Noord-Fransch afgevaardigde. Vervolgens las Sarraut de regeeringsverklaring zonder ook slechts éénmaal gestoord te worden voor. Hij oogstte links veel bijval, terwijl ook het linksche gedeelte van de midden-partijen met voldoening kennis namen van zijn woorden. In zijn regeeringsverklaring, die door den minister van justitie in den senaat voorge lezen werd, zegt Sarraut: Op het huidige oogenblik van de wetge vende periode, waarin de regeering de ver antwoordelijkheid op zich neemt, kan zij geen verstrekkende doeleinden onder ooger. zien. Hoe zou zy ook een groot program kunnen voorleggen aan een parlement, welks huis van afgevaardigden aan het ein de is gekomen van zijn werkzaamheden. De natuurlijke taak van deze regeering schijnt te zijn voor de groote verkiezingen ter vernieuwing van de kamer alle waar borgen van onpartijdigheid, rechtschapen- heid, achting en vrijheid van stemmen en van meeningsuiting te verzekeren, we de eer en het behouden van de instellingen der republiek vormen. Wanneer derha ve ons terrein van actie beperkt is, staan wij toch geenszins op het standpunt, dat onze taak zich er toe moet beperken zonder in de toekomst te kijken en zielloos de afwikke ling van een wetgevende periode en het afdoen der loopende zaken te verrichten. De economische crisis en haar scherpste vorm van uiting de werkeloosheid eischen vastberaden optreden. Onze landbouw en onze wijnbouw, welker productie als voor naamste rijkdom var. Frankrijk in een vol vertrouwen uitgevoerde samenwerking met de belanghebbende kringen beschermd en gerevaloriseerd en door schuldenregeling vergemakkelijkt moeten worden, onze han del en onze industrie, ons koloniale bedrijfs leven, zij allen wachten vol verlangen, na stoicynsch verdragen beproevingen op gun stige toekomstverwachtingen, waaraan wij nog grootere zekerheid moeten geven. Van het herstel dezer takken van bedrijf hangt voor het grootste deel de verbetering af van een financieelen toestand, die gebie dend onze zorg opeischt. Om de deze takken bedreigende catastro- phe te bezweren, om onzen frank te behoe den, die wij verdedigen willen, heeft het land sedert het begin van deze wetgevende periode zware offers gebracht. Wij moeten ons dat waardig toonen door de veiligheid van het Fransche crediet te behouden, dat de voorwaarde en consequentie is van een economische vernieuwing, welke ook de vruchtbare samenwerking der volkeren en noodzakelijkerwijze een atmosfeer van bui- tenlandschen en binnenlandschen vrede eischt. Frankrijk wenscht inderdaad voor alles de veiligheid en den vrede. Wij willen bei den beveiligen door een steeds waakzame activiteit der nationale verdediging en door een zeer bestendige inspanning der natio nale samenwerking. In onze betrekkingen met het buitenland wil de regeering de politiek voortzetten, die Frankrijk sinds spoedig 20 jaren nastreeft en wel in het onveranderlijk teeken van twee vereischten: instandhouding van den vrede door eerbiediging van de internatiO' nale verplichtingen en bevordering van de collectieve veiligheid volgens de principes van den Volkenbond. De regeering zal er door haar diplomatieke ictie naar streven alles te bevorderen, wat onder de werking van den Volkenbond en in een geest van vriendschappelijk begrip de regeling van het Italiaansch—Abessinische geschil en het staken van de wreede moorddadige vijan delijkheden vergemakkelijken en bespoedi gen kan. Al haar inspanning zal derhalve er naar uitgaan voor de Europeesche gemeenschap het voordeel van onze vriendschappen en onze pacten van bijstand te behouden, die alleen ten doel hebben den vrede binnen het kader van den Volkenbond in stand te houden en te organiseeren, onverschillig of het om België, de Kleine Entente, Italië, Polen, de Sowjet-Unie of Engeland gaat, welks overeenstemming met Frankrijk voor Europa de essentieele vredesgarantie vormt. Op den grondslag van een ver-gaande Europeesche overeenstemming is ook de goede wil opgebouwd van het republikein- sche Frankrijk in te gaan op alle vreed zame zaken, waarbij het Fransche land in de eerste plaats oprecht den goeden wil van Duitschland hoopt te winnen. Aldus zou de wensch in vervulling gaan van onze oorlogshelden, die de nationale dankbaar heid trouw haar groet brengt en die in de toenadering van de volkeren de schoonste belooning hunner offers zien. Steunend op het republikeinsche land, zal de regeering het onder geen omstandigheden aan plichts vervulling doen mankeeren. Maar zij stelt tevens in het geheele volk het vertrouwen, dat het avonturen achterwege zal laten, welke uit innerlijke wanorde het gevaar aan de grens zouden oproepen. Zij doet een beroep op den burgerzin van alle Fran- schen, op het verstand van de ouderen en op het geloof van een door het lot veront ruste jeugd, die echter haar toekomst zal verzekeren naarmate wy voor haar begrij penden geest en haar werk de noodige vei lige wegen en grootere perspectieven zullen openen. 63 sprekers vragen het woord. Nadat vervolgens de voorzitter van de kamer de lange lijst van ingekomen aan vragen voor interpellaties had voorgelezen, verklaarde minister-president Sarraut, dat de regeering accoord ging met de onmiddel lijke behandeling van die interpellaties, die betrekking hadden op de algemeene politiek der regeering. De voorzitter van de kamer deelde mede, dat niet minder dan 63 spre kers in dezen het woord hadden gevraagd. De kamer besloot derhalve een program op te stellen voor de spreektijden. De zitting werd hierop onderbroken, teneinde den voorzitters van de afzonder lijke fracties gelegenheid te geven in over leg met den voorzitter van de kamer dit program uit te werken. Toen de zitting heropend was, openden de beide rechtsche afgevaardigden Lau- rent en Franklin Bouillon de lange lijst van sprekers. Beiden oefenden critiek uit op de samenstelling van het kabinet, waarbij zij den nadruk legden op de contrasten in de principieele standpunten der verschillende kabinetsleden. Afgevaardigde Laurent bestreed, dat de regeering-Sarraut een verzoeningskabinet vormde. Voorts wees hij op den toonaange- venden invloed van de communisten op het Volksfront. De godsvrede is door de linker zijde verbroken en wel op den dag, toen Herriot zij aan zij met leidende communis ten deelnam aan een communistische betoo ging. Deze aanval deed een woordenwisse ling tusschen Herriot en Laurent ontstaan. Franklin Bouillon verklaarde vervolgens dat het kabinet-Sarraut de eerste overwin ning belichaamde van het volksfront op de nationale eenheid. Deze overwinning is voor een deel te danken aan de actieve hulp van het buitenland. Evenals de vorige spreker wees Franklin Bouillon op de contrasten tusschen de kabinetsleden. Voorts wees spr. op het van den Duitschen kant dreigende gevaar. In het verdere verloop van de Kamer debatten verdedigde Herriot zich tegen de vele aanvallen, die den laatsten tijd op hem gericht zijn. Na hem voerde de rechtsche afgevaardigde Vallat het woord. Deze oefende zeer scherpe critiek op de nieuwe regeering, waarin hij geen enkel goed ele ment kon ontdekken. Hij ging zelfs zóó ver de kabinetsleden een voor een onder han den te nemen, waarbij hij herhaalde malen onderbroken werd door luide lachsalvo's. Zelfs de aangevallenen stemden, evenals hun partijvrienden herhaaldelijk met de algemeene vroolijkheid in. Even voor 9 uur werd de zitting verdaagd tot hedenmorgen ter voortzetting van de debatten over de regeeringsverklaring. Voor de verdaging hadden nog een radi caal-socialist en twee communisten het woord gevoerd. Bij de debatten kreeg men herhaaldelijk den indruk, dat verschillende afgevaardigden met hun redevoeringen eigenlijk reeds de verkiezingscampagne openden. Hitier brengt hulde aan de S. A. (Dag. Overzicht). Regeeringsverklaring van het Fran sche kabinet. (Buitenland). De oorlog in Oost-Afrika. (Buiten land). Politie-inval bij „De Nieuwe Fak kel" (orgaan der R.S.A.P.) te Am sterdam. (Binnenland.) De R.A.I. opent haar poorten. (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) DE REGEERINGSCRISIS IN EGYPTE. De regeering-Ali Maher Pasja gevormd. De regeering-Ali Maher Pasja is thans gevormd. Ali Maher Pasja is behalve minis ter-president minister van Buitenlandsche Zaken. Abdel Wahab Pasja is belast met de por tefeuille van Financiën. De leden van het nieuwe kabinet zullen morgenmiddag door koning Foead in audiëntie worden beëedigd. Voorts zal de wet worden afgekondigd aangaande de afvaardiging voor de onder handelingen met Engeland, welke op 15 Februari zullen beginnen. Het kabinet is belast met de voorberei dende regelingen. Het verluidt, dat de delegatie uit zes leden van de Wafd-party en vijf leden van het Nationale Front zal bestaan. Waarschijnlijk zal het nieuwe kabinet in functie blijven tot 2 Mei a.s., den dag der parlementsverkiezingen. DE VRIENDIN VAN WIJLEN DILLINGER IN VRIJHEID GESTELD. De vriendin van wijlen Dillinger, den man, die geruimen tijd openbare vijand nummer één is geweest en indertijd bij het verlaten van een bioscooptheater te Chicago door rechercheurs werd neergeschoten, is thans in vrijheid gesteld. Sedert Maart 1934 had het meisje in de gevangenis gezeten, omdat zij haar vriend onderdak had ver schaft in den tijd, dat de federale en staats politie een klopjacht op den bandiet moest organiseeren. GROOTE BRAND TE VENTURA. Een groote brand, welke de Amerikaan- sche petroleumtanks in het havengebied van Ventura in gevaar heeft gebracht, heeft een schade van een half millioen dollars aange richt. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de on langs afgetreden Grieksche minister-pre sident Kondilis plotseling is overleden. MINISTER BURESCH AFGETREDEN. Officieel wordt uit Weenen medegedeeld: De Oostenrijksche bondspresident heeft den bondsminister zonder portefeuille, Buresch, op diens verzoek ontheffing uit zijn functie verleend. Voorts heeft de bondspresident den staatssecretaris voof land- en boschbouw, August Kraft, eveneens op eigen verzoek, van zijn functie ontheven. Van bevoegde zijde verluidt, dat Buresch benoemd zal worden tot gouverneur van de Oostenryksche Postspaarbank. DREIGENDE STAKING VAN HOUTHAKKERS IN OREGON. Er dreigt een nieuwe houthakkersstaking in Oregon, waar de houtzaagmolens een groot gedeelte van het vorige jaar door stakingen hebben stilgelegen. De arbeiders eischen een loonsverhooging van 10 Het tegenwoordige uurloon be draagt 50 ets., terwijl de arbeiders voorts een 40-urige arbeidsweek eischen. Woensdag zal een conferentie worden ge houden, waarin partijen zullen trachten tot een oplossing van het geschil te komen. HET ONDERZOEK IN DE ZAAK- LINDBERGH. De gouverneur van den staat New Nersey heeft gisteren het hoofd van de staatspolitie opgedragen voort te gaan met een grondig en onpartijdig onderzoek naar alle kwesties, welke verband houden met de ontvoering van het zoontje van Lindbergh. Hoffmann heeft verklaard niet te gelooven, dat deze misdaad door slechts een enkel persoon zou zijn gepleegd; hieraan voegde hij toe, dat de voornaamste getuigen en de aanklagers dat met hem eens zijn. Het feit, aldus Hoffmann, dat anderen by de zaak betrokken zijn, is nog geen ontlas ting van beklaagde Hauptmann. MIJNONGELUK IN ENGELAND. In een steenkolenmijn in Iharia, in den staat Bihar, heeft zich, naar uit Calcutta gemeld wordt, een hevige ontploffing voor gedaan. Tot dusverre zijn de lijken van vijf Indiërs en een Europeaan geborgen. Vier andere Europeanen en 15 Indiërs worden vermist. Er werden 29 Indiërs gewond. SPOORWEGRAMP IN JAPAN. 50 personen gedood? Ten noorden van Tsoecroega in de provin cie Foekwoei is een personentrein veronge lukt door het in beweging komen van groote massa's sneeuw. Volgens de eerste berichteen zijn 50 pe~ sonen gedood.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1