buitenland iBinnenland ^Rechtszaken DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 31 JANUARI 1936 De Nederlandsche Roode-Kruis-Ambulance naar Abessinië. loopig berekend op 36 bedden» dat beei DE WORMERVEERSChE BANKIER BERECHT. De gevechten in het noorden. De oorlog in Abessinië. De gevechten in Tembien en Gheralta duren nog voort en het schijnt, dat de Abessiniërs hier succes hebben. Volgens opgaven bedraagt de buit van de Abessi niërs thans 25 stukken geschut en 13 mi trailleurs. Een afdeeling van de djasmatsj Sahle moet erin geslaagd zijn een Italiaan- sche kolonne te overrompelen en daarbij vijf vrachtauto's buit te maken, de Italia nen moeten hierbij 30 dooden hebben ver loren. De actie van de Italianen wordt ge steund door de bommenwerpers, meerma len hebben zij Addi Abbi gebombardeerd en ook twee kerken van de stad zijn ver nield. Bij een van de bombardementen van Addi Abbi is een Caproni omlaag gescho ten, een van de piloten trachtte zich met zijn parachute te redden, doch hij sloeg tegen een boom, waar men hem later dood vond. Zijn kameraad werd verbrand bij het wrak van de machine gevonden. De toestand in Abessinië is ernstig? Stefani deelt mede, dat volgens inge komen berichten de binnenlandsche toe stand in het Rijk van den Negus zeer ern stig is, hetgeen vooral het gevolg is van de bliksemsnelle opmarsch van de Italianen aan het zuidelijk front en de Italiaansche overwinning in Tembien. De onlusten in het binnenland nemen steeds toe, het meest in Arussie waarheen de Negus troepen heeft moeten zenden om een einde te maken aan den opstand. Deze opstand zou het gevolg zijn van de onte vredenheid van de bevolking, welke een groot deel van haar voedselvoorraad aan het leger van Ras Desta heeft moeten af staan niet alleen, doch deze zelf naar de legerkampen moest brengen. Ras Moeloegeta gewond; zyn zoon gedood. Stefani seint uit Djiboeti: Volgens berichten van het Noordelijk Front wordt bevestigd, dat Ras Moeloegeta tijdens het Italiaansche bombardement van 15 Januari is gewond, terwijl zijn zoon tijdens hetzelfde bombardement gedood werd. Voorts verneemt het agentschap uit Djiboeti, dat daar berichten uit Addis Abeba zyn binnen gekomen, volgens wel ke Europeesche kringen in de Abessinische hoofdstad het waarschijnlijk achten, dat binnenkort een revolte tegen den Negus zal uitbreken. Teneinde de bevolking ver trouwen in te boezemen kondigen de lei dende kringen in Abessinië aan, dat bin nen zeer korten tijd een beslissende slag zal worden geleverd en dat tot dit doel aanzienlijke troepenmasa's geconcentreerd Zijn bij den pas van Adala, op een afstand van slechts 40 K.M. der Italiaansche stel lingen van Wadara, terwijl andere troe- penafdeelingen zich in geforceerde mar- schen naar Yerga Aloef begeven, de hoofd stad van Sidamo. Intusschen zoo voegt Stefani hieraan toe voldoen deze aan kondigingen de bevolking niet, die vreest, dat de regeering de waarheid omtrent den toestand aan het Zuidelijk front verborgen houdt. De strijd in het Zuiden. Het agentschap Stefani seint uit Aden: Uit Harrar is bevestiging ontvangen, dat ruim 100.000 man uit deze stad vertrokken zijn in de richting van het Zuiden. In Abes sinische leidende kringen wordt medege deeld, dat deze troepenverplaatsen ge schied is in verband met het voornemen een strategische beweging uit te voeren, teneinde Ras Desta te hulp te komen. In werkelijkheid, aldus Stefani verder, gaat het bij dit overhaaste vertrek van Abes sinische troepen om een poging den op stand te onderdrukken, die is uitgebarsten in het land Aroessi en in de stad Bahle. De Zweedsche ambulance en de kisten met munitie. Tidningarnas Telegram Bur. meldt: Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken spreekt het bericht tegen dat het Zweedsche gezantschap te Rome betreffende het officieele Italiaansche le- gerbericht 108, waarin gesproken wordt over kisten munitie, die gevonden zouden zijn by de bagage van een aan het Somali- front buitgemaakte Zweedsche ambulan ce, een verklaring heeft afgelegd. Het mi nisterie heeft van den Zweedschen consul in Addis Abeba een verklaring ontvangen, welke ook in overeenstemming is met de verklaringen van het personeel aan het bestuur van het Zweedsche Roode Kruis en waarin ten stelligste de bewering wordt tegengesproken, dat de ambulance in strijd met de Geneefsche conventie, munitie be zeten of vervoerd heeft. Het personeel van de ambulance kan er niet verantwoor delijk voor gesteld worden wanneer mu nitie geladen mocht zijn in de vrachtwa gens van de ambulance, nadat zij tenge volge van een plotselinge aanval van een gemotoriseerde Italiaansche afdeeling in de steek was gelaten. Den Zweedschen gezant te Rome is op dracht gegeven in deze aangelegenheid een diplomatieken stap te doen. Addis Abeba, Jan. '36. Dr. van Schelven schrijft ons: In mijn vorigen brief schreef ik, dat de Holl. Ambulance tijdelijk kwartier had betrokken in het Italiaansche Hospi We hebben het hier uitstekend: badkamers met stroomend water, nette W.C. sietc' is bedoeld als hospitaal voor ïnlandscne hoofden en andere inlanders; het 1S v0°r„ millioen lire, dus 800.000 gekost, of ruim 20.000 per bed. Dit is vanzelfspre-^ kend, buitengewoon hoog, doch men moet rekenen, dat het door uitbouwen van de vleugels gemakkelijk tot een hospitaal van 300 bedden ware uit tc breiden. In Holland heeft men ongetwijfeld reeds gehoord van het luchtbombardement van de Zweedsche Ambulance in Ogaden. Als deze brief U bereikt, zal er meer nieuws over bekend zijn. Hie weten we nu slechts, dat het bombardement met gas- en hand- bommen het Roode Kruis getroffen heeft, omdat men de Zweden verdacht, aan in- landsche hoofden bescherming te hebben verleend in hun Ambulance. Hoewel ieder deze beschuldiging in twijfel trekt, zal men het definitief onderzoek moeten af wachten. Hedenmorgen vertrok Dr. Junot, de vertegenwoordiger van het Internatio nale Roode Kruis te Genève, per Ambu lancevliegtuig van het Ethiopische Roode Kruis naar het Zuiden. In de buurt, waar de overval geschiedde, is geen landings terrein zoodat zij na de landing nog 2 a 3 dagen door de woesteijn moeten reizen, om de Zweedsche Ambulance, of wat er van over is, te bereiken. Over enkele dagen zullen Dr. Winckel en Ir. de Vries, de leider en de administra teur onzer Ambulance, naar Dessié ver trekken, om daar met den Negus bespre kingen te houden over de plaats, waar onze Ambulance te werk zal worden ge steld. Vermoedelijk zal dit zijn ergens aan aan het Noordelijk front. Momenteel zit te Dessié nog de Engelsche Ambulance, die over een zeer modern-geoutilleerd trans portmateriaal beschikt, nl. 16 rupsauto's en 80 Somali-dragers. Zooals ik zeg, hier is nog niet bekend wat de wenschen van den Negus zijn, zoo dat wij nog niets kunnen mededeelen over dit punt. Intusschen is al onze bagage hier heel huids aangekomen. De medegenomen truck's zullen ons van grooten dienst zijn. We zouden anders weken onderweg zijn met een muildiertransport, of we zouden tegen exorbitant hooge prijzen hier auto's moeten huren. Nu voeren wij ons geheele materiaal met eigen auto's naar de plaats van ons basis-depót. Hier in Addis Abeba zijn muildieren bijkans niet meer verkrijgbaar. Alles is voor het leger gere- quireerd. Zitten we meer in de buurt der fronten, dan is het vanzelfsprekend, dat we daar weer muildieren kunnen inhuren. In alle gevallen zorgt dan de Ethiopische re geering weer voor den verderen opvoer. Het groote vraagstuk, waar we hier ge plaatst worden, is dat van het transport der gewonden aan het front naar de be handelingplaatsen. Het geheele Zuidelijk front b.v. is één geheel massief van ruwe rotspartijen, waarlangs smalle muildier paden gaan. In den regentijd zijn deze pa den geheel onbegaanbaar. En waar deze wegen ten deele door onbegaanbaar ge bergte gaan, zijn afsnijdingen hiervan en daardoor stagneering van den opvoer van munitie en levensmiddelen, gansch niet denkbeeldig. Op het oogenblik zijn de Italianen druk bezig hun posities te versterken, en trek ken zij zich op andere punten, die moeilijk te verdedigen zijn, terug. Een volgend maal zal ik gelegenheid hebben, U meer détails te verstrekken van het plan, volgens 't welk onze Ambulance hoopt te kunnen vertrekken. Het plan moet rekening houden met de eigenaardig heden van terrein en volk. We moeten nieuwe wegen zoeken. Doch daarover een volgend maal nader! BANKSCHANDAAL IN ZWEDEN. Het groote bankschandaal, waarby de bankier Palm betrokken is, neemt steeds grooter omvang aan. De verduisterde gelden, die Palm van zijn cliënten ontvangen heeft, zouden meer dan één millioen kronen be dragen. Daar echter de omvang van zijn verduistering nog niet volledig bekend is, vreest men nog voor onaangename ver rassingen te komen staan. EERSTE STALMEESTER VAN H. M. DE KONINGIN. (Van onzen R.-redacteur.) In een deel der Nederlandsche pers is ge meld, dat de tegenwoordige eerste stal meester van H. M. de Koningin, R. F. C. baron Bentinck, als zoodanig ontslag heeft aangevraagd. Het was reeds eerder bekend, dat de heer Bentinck, die sedert 1916 eerste stalmeester en sedert 1919 tevens dienstdoend groot meester van het Huis van H. M. de Konin gin is, den dienst wilde verlaten. Naar wij thans vernemen, zal dit ontslag op 15 Februari a.s. ingaan. Als opvolger van den heer Bentinck wordt genoemd jhr. C. E. J. M. Verheijen, ritmeester bij het tweede regiment huzaren en gewezen ordarfnans-officiers van H. M. de Koningin. Op 1 Januari van dit jaar is de heer Verheijen als ordonnans-officier afge treden, welke functie hij sedert 1923 be kleedde, na anderhalve maand bij den troep te hebben gediend, zal hij dus weer een officieele functie bij het hof gaan bekleeden. Ritmeester Verheijen staat als een uit stekend ruiter bekend. Hij is tevens een goed schaatsenrijder en heeft eenige malen het voorrecht gehad met Prinses Juliana te mogen rijden. Ook verheugde hij zich in de gunst van wijlen Prins Hendrik en talrijk zijn de bewijzen, welke hij mocht ontvan gen, dat hij in het algemeen bij de Konink lijke familie hoog in aanzien stond. De scheidende eerste stalmeester is in 1916 zijn vader in deze hooge functie opge volgd, toen hij eveneens ritmeester der huzaren was. Deze werd bij zyn aftreden benoemd tot opperstalmeester, een hono raire functie, welke na zijn dood is openge bleven. De functie van eersten stalmeester omvat de leiding van het gansche Konink lijke staldepartement, zoowel in Den Haag als op Het Looo. Behalve de paarden en de rijtuigen vallen hieronder ook de automo bielen en het personeel, dat onder de be velen van den eersten stalmeester staat, is zeer uitgebreid. R. F. C. baron Bentinck verstond er zich op, bij bijzondere gelegenheden het decorum van den hofstoet tot in de puntjes te ver zorgen. Dat is o.m. gebleken bij de teraar debestelling van H. M. de Koningin-Moeder en bij die van Z. K. H. Prins Hendrik, twee droeve gebeurtenissen, waarbij speciaal aan het staldepartement hooge eischen werden gesteld. Verscheidene hooggeplaatste bui tenlanders, met name de vertegenwoordi gers van vreemde hoven, hebben by die ge legenheden vol lof over het uiterlijk van den stoet gesproken. Doch ook bij andere plechtigheden, zooals de opening van de Staten-Generaal, is steeds gebleken, hoe uit nemend de dienst van het staldepartement functionneerde. Een in vele opzichten be langrijke hof-functie is het, welke straks in andere handen zal overgaan. DE UITKEERING AAN DE TUINDERS. Voorwaarden om in aanmerking te komen. Zooals reeds bekend gemaakt is, ligt het in het voornemen van den minister van landbouw en visschery over te gaan tot het toekennen van een geldelijke uitkeering aan tuinders, die in het teeltjaar 1935 door misoogst zijn getroffen en dientengevolge noodlijdend zijn geworden. Voor deze uitkeering komen alleen in aanmerking tuinders, aangesloten bij de Ne derlandsche Groenten- en Fruitcentrale, in gedeeld in groep A, die in het bezit zijn van een voor 1935 rechtmatig uitgereikte tuinhouwteeltvergunning en: a. wier hoofdbedrijf tuinbouw is; b. wier tuinbouwbedrijf in 1935 is getrof fen door misoogst; c. wier met tuinbouwproducten beteelde oppervlakte in 1935 meer dan 50 aren be draagt; d. wier met tuinbouwproducten beteelde oppervlakte in 1935 meer dan 30 pCt. be draagt van de totale oppervlakte van hun bedrijf, volgens de gegevens, vermeld op hun tuinbouwteeltvergunning 1935, mits ook hier de met tuinbouwproducten beteelde oppervlakte in 1935 meer dan 50 aren be draagt; e. wier producten geveild zijn op een bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcen trale aangesloten veiling; f. wier bedrijfsinkomsten inclusief steun in 1935 meer dan 25 pCt. lager zijn dan in 1934, tenzij een wijziging der beteelde op pervlakte hierop invloed heeft uitgeoefend; g. wier financieele toestand zoodanig is, dat zy niet zijn aangeslagen in de inkom sten- en/of vermogensbelasting over het be lastingjaar 1935/1936. Teneinde deze uitkeering zoo spoedig mo gelijk te doen plaats vinden, dienen de te lers, die hiervoor in aanmerking meenen te komen, uiterlijk vóór 15 Februari op de vei ling, waar zij in 1934 en 1935 geveild heb ben, een aldaar verkrijgbaar formulier in te vullen. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat opgaven, die na bovenvermelden datum binnenkomen, niet meer in behandeling kunnen worden genomen. AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Ruim één op tien. Op 1 Jan. 1936 bedroeg het aantal aange geven radio-ontvangtoestellen 591.933, ter wijl het aantal aangeslotenen aan de radio- distributie-centrales 354.911 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luisteraars derhalve 112 per 1000 inwoners. DE REIS VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES. Naar Tirol. De koningin en prinses Juliana zullen zich vanmiddag voor haar reis naar Tirol per auto van Den Haag naar Rotterdam begeven. De vorstelijke personen zullen om 18.11 met den gewonen trein, waarin een extra-slaaprytuig wordt geplaatst, van Rot terdam Delftschepoort vertrekken, om over Dordrecht, Nijmegen, Keulen, München, Kufstein naar Innsbrück te reizen, aankomst aldaar Zaterdag om 13.10. Vandaar wordt per auto naar Igls gereden. NOODLOTTIG ONGELUK VAN EEN JACHTOPZIENER. Gistermorgen ongeveer elf uur, toen eeni ge boschwachters aan het jagen waren in de bosschen van het Kroondomein te Nier- sen, onder de gemeente Vaassen, ten Noor den van Apeldoorn, ging onverwachts het geweer af van den opperwachtmeester Mod derkolk, tengevolge waarvan hij zichzelf in den buik schoot. In zorgwekkenden toestand is hy naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. UITBREIDING DIESEL-ELECTRISCIIE TRACTIE. Gunstige ervaringen met de gewij zigde Maybach-motoren. Omtrent het gebruik der Diesel-electri- sche Tractie bij de Nederlandsche Spoor wegen verneemt het A. N. P., dat de tot nog toe opgedane ervaring bij de proef nemingen met de gewijzigde Maybach- motoren, hoewel nog over langere ervarin gen met meerdere motoren beschikt moet worden, zoo gunstig was, dat de Neder landsche Spoorwegen tot geleidelijke uit breiding der Diesel-electrische Tractie hebben besloten. Met ingang van Maandag 3 Februari a.s. wordt de Diesel-electrische Tractie van 110.000 tot ruim 150.000 treinstel-k.m. per maand uitgebreid, en binnen korten tijd zal een uitbreiding tot 175.000 trein- k.m. per maand volgen. Het verdere ver loop der uitbreiding, die geleidelijk zal geschieden, is nog niet vastgesteld. „DE NIEUWE FAKKEL" IN BESLAG GENOMEN. Drie huiszoekingen te Amsterdam. Naar wij vernemen wordt de ver spreiding van het laatste nummer van „de Nieuwe Fakkel", het partijorgaan van de R. S. A. P., door de politie op last van de justitie tegengegaan, we gens een artikel van beleedigenden inhoud. Gistermiddag zijn drie huiszoekin gen gedaan en wel bij den drukker van het blad, bij het Partijbestuur en bij de Administratie. Er zijn een aan tal bescheiden en enkele cliché's in beslag genomen. Een tweede huiszoeking by „De Nieuwe Fakkel". Gisteravond te half acht heeft de Cen trale recherche op last van den officier van justitie Mr. Dr. van Thiel ten tweeden male een huiszoeking gedaan in de druk kerij van het Weekblad van de R. S. A. P. „De Nieuwe Fakkel" te Amsterdam. Ditmaal werden ongeveer 1000 exem plaren van het nummer, dat op 31 Januari zou verschijnen in beslag genomen. De inval werd uitgevoerd door den inspecteur Heyins, die vergezeld was van eenige re chercheurs. Het betreft hier een artikel, dat naar het oordeel der justitie een op ruiend karakter draagt. Het is getiteld „Revolutionnair Verzet" en behandelt de Jordaanonlusten van 1934. PAARD SLOEG OP HOL. Boer en boerin met een rijtuig verongelukt. De landbouwer C. P. kwam per rijtuig, waarin ook zijn echtgenoote was gezeten, de Voorstraat te Klundert ingereden, meldt de „Standaard". Door het omvervallen van een rijwiel schrok het paard zoodanig, dat het enkele sprongen zijwaarts nam en juist met zijn kop tegen een passeerende vracht auto terecht kwam, waardoor het beest schichtig werd en op hol sloeg. Met groote snelheid rende het dier door de Voorstraat, vloog met het rijtuig tegen een benzine pomp op, die geheel afknapte en waardoor het rijtuig omkantelde. De boerin kwam daardoor met een smak op den grond terecht, terwijl de landbou wer nog een eind meegesleurd werd. De chauffeur van een juist aankomende auto wist, door de auto schuin op den weg te plaatsen, het dier tot stilstand te brengen. In zorgwekkenden toestand zijn de echte lieden naar hun woning vervoerd. DE „VRIEND VAN SIR DETERING". Brutaal oplichter aangehouden. De Larensche politie heeft een berucht oplichter gearresteerd, zekeren van H., die den laatsten tijd in Laren woonachtig was. Op handige wijze en vooral door de voor komende manier, waarop hij optrad, heeft hij kans gezien den directeur van een olie- fabriek te Amsterdam een bedrag van 700 afhandig te maken, benevens een vrij belangrijk bedrag aan geldswaardige pa pieren. Door middel van zijn vrouw, die vroeger aan de kinderen van den directeur lessen gaf, kwam hij in relatie met den di recteur, wien hij mededeelde, dat hij ge- pensionneerd hoofdinspecteur van politie was. Hij was zeer bevriend met sir Henry De- terding, den minister van financiën en met minister-president Colijn. Door deze relaties was hij in staat zeer winstgevende zaken af te sluiten voor de oliefabrieken en hij ontvouwde den direc teur der oliefabrieken een „zakenplan" waarbij ook de regeering gemoeid was. De directeur was ten slotte zeer ingenomen met zijn zakenrelatie, vooral toen hij me degenomen werd, naar Den Haag voor een bespreking met de regeering. Dat de mi nister niet aanwezig was, maakte de zaak niet minder geloofwaardig, daar de oplich ter kans gezien had den referendaris te overtuigen van zijn vriendschap met den minister, zoodat de directeur en zijn zaken relatie met voorkomendheid werden ont vangen. De directeur betaalde ten slotte al de on kosten in totaal een bedrag van 700. zelfs toen H. naar Londen moest „voor een bespreking met Sir Deterding". Aangezien van de mooie zaken echter niets terecht kwam zag de directeur ten slotte dat hij bedrogen was en deed aan gifte bij de politie. Hier bleek, dat H. een berucht oplichter en recidivist was, die reeds twaalf maal met den strafrechter in aanraking was geweest, wegens verduiste ringen en oplichtingen en ongeveer 9 jaar in de gevangenis had doorgebracht. Heden zal H. ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld worden. De Amsterdamsche politie heeft beslag gelegd op een groot deel der geldwaardige papieren. BEEEDIGING VAN NIEUWE OFFICIEREN-VLIEGERS. Te Den Helder. Donderdagmiddag te 3 uur heeft in de z.g. steenen hangar van het Marine-Vlieg kamp de Kooy de beëediging plaats gevon den van een 3-tal pas benoemde officieren vliegers en een officier van administratie. In de hangar stond opgesteld het voltal lige personeel van de Kooy, n.1. officieren, onderofficieren, korporaals, manschappen en gewapende secties, in grooten parade- vorm. Nadat door commandant K. van Aller een woord van welkom tot de aanwezigen gesproken was, richtte hij een ernstig woord tot de pas benoemde officieren, hetwelk gevolgd werd door voorlezing van het des betreffende Koninklijk Besluit. Beëedigd werden hierna de volgende offi cieren: de officieren-vliegers 3e kl. D. J. Bakker, B. Sjerp en J. F. Vonk en de offi cier van administratie 3e kl. E. S. H. van Assendelft de Coningh. Er werd toepasselijke muziek ten gehoore gebracht door de stafmuziek van de Ko- ninklijke Marine-Kapel. GEWONDE MATROOS VAN BOORD GEHAALD. Onder dokter's handen te IJmuiden. Gistermiddag werd te IJmuiden een radiogram ontvangen van boord van het Noorsche motortankschip „Europe", op weg van Port Arthur in Mexico naar Amster dam, met het verzoek, by aankomst te IJmuiden een dokter aan boord te willen zenden. Toen het schip te vier uur IJmuiden binnen, begaf zich onmiddellijk een dokter aan boord. Het bleek, dat een matroos een diepe hoofdwonde had opgeloopen, doordat hy met zyn hoofd in aanraking was geko men met een zware deur. Na aan boord te zyn behandeld, werd de matroos van boord gehaald en in het zeemanshuis te IJmuiden opgenomen, waar hij onder dokters behan deling zal blijven, tot dat het NooBsnKè schip uit Amsterdam vertrekt. W Het eind van een groot bankschandaal. Bij de voortgezette behandeling door de Amsterdamsche rechtbank van de straf zaak Schaap merkte de officier van justitie, mr. W. M. PaardekooperOverman, in zijn requisitoir op, dat dit de eerste maal is, dat een dergelijk misdrijf voor den Nederland- schen rechter wordt behandeld. Hij vestigde de aandacht op het raffine ment, waarmede verdachte te werk is ge gaan. Een woord van medeleven met de ge dupeerden is hier wel op zijn plaats. Spr. had er prijs op gesteld, dat alle gestolen effecten ter zitting overgelegd werden. Het is nl. niet alleen de plicht van den officier den verdachte te doen straffen, maar ook den bestolenen hun eigendom terug te ge ven. Spr. hoopte, dat uit het vonnis zou blijken, dat het rlgemeen rechtsgevoel in dezen bevredigd zou worden. Overgaande tot een beschouwing over de tenlastegelegde feiten, stelde spr. vast, dat het misdrijf gerangschikt moet worden onder diefstal met behulp van valsche sleu tels. Voorts vestigde spr. er de aandacht op, dat de firma Schaap reeds jaren met finan- ciëele moeilijkheden te kampen had en dat verdachte, instede van orde in zijn zaken te scheppen, overgegaan was tot de bekende handeling en wel met ongelooflijke brutali teit. De officier vond hier een zware straf op zijn plaats en eischte wegens diefstal met behulp van valsche sleutels zes jaar gevan genisstraf, met aftrek van voorarrest en met last van afgifte van de gestolen stuk ken aan de eigenaars. Pleidooi. Vervolgens hield de verdediger mr. Mul ler Massis zijn pleidooi. Spr. wees er op, dat verdachte alles eerlijk heeft opgebiecht en niets heeft achtergehouden bij zyn bekente nis. Spreker ging de oorzaken na, die tot de debacle van de fa. Schaap hebben geleid. Toen de positie van de firma onhoudbaar werd, had verdachte het faillissement moe ten aanvragen. Dan had hy een rustiger en beter leven gehad dan hij nu heeft. Het fail lissement wilde verdachte echter vermij den, koste wat het kost, om zijn ouders en zyn vrouw te sparen. Verdachte heeft toen geprobeerd de zaak te redden door de diefstallen. Hy ver wachtte, dat de koersen wel weer in de hoogte zouden gaan en dan kwam alles wel weer in het reine. De koersen gingen ech ter omlaag, de tekorten werden grooter en het aanwezige geld minder. Spr. verklaarde zich er over, dat de fa brikant van de safes zoo maar op verzoek van verdachte bijpassende sleutels en nieu we sloten leverde. Als de wetgever dat vooruit had gezien, aldus spr., had hy een speciale wet om dat te verbieden, gemaakt. Spr. meende, dat door de handelwijze van den safe-fabrikant het aan verdachte wel heel gemakkelijk is gemaakt de sloten op de safes te veranderen. Spr. bestreed, dat er met valsche sleutels gewerkt is. De sleu tels zijn immers passend en voor de betrok ken safes bestemd, door den fabrikant ge leverd. Met nadruk wees spr. er op, dat ver dachte de effecten niet gestolen heeft voor zijn persoonlijk voordeel. Verdachte heeft niets dan ellende en verdriet van zijn daad gehad. Verdachte ziet ten volle het strafbare van zijn handeling in en zijn vaste voornemen is dan ook, ondanks dat de schuldeischers een accoord van 25 pCt. hebben aanvaard, eens de gestolen gelden zooveel mogelijk terug te betalen. Zoo buitengewoon erg achtte spr. de daad van verdachte niet. Verschillende banken hebben ook verkeerde manipulaties toegepast om zich te redden en zij werden daarbij geholpen door gunstige koersver- hoogingen van de effecten. Dit voordeel had verdachte niet. Wie zyn de gedupeer den? Niet de safehouders, die hun effecten terugkrijgen, maar de verzekeringmijen en banken. Voor hen beteekent het verlies slechts een half procent dividend minder. Tenslotte verzocht spr. clementie voor verdachte. De president bepaalde de uitspraak op 13 Februari. (Reeds in een deel van onze vorige editie opgenomen). MELKVERVALSCHER STAAT TERECHT. 18 water bij z'n melk. Het komt, in weerwil van de strenge con trole, nog herhaaldelijk voor, dat melk het volksvoedsel bij uitnemendheid door vensters wordt vervalscht. Een flinke scheut water wordt even voor de melk wordt af geleverd in de bus gegoten en de venter heeft enkele centen „verdiend" ten koste van de gezondheid van zijn klanten. Gisteren was het de bepaarde melkSlyter F. M. J. K,. die voor het hof moest ver schijnen om zich wegens melkvervalsch in te verantwoorden. Niet minder dan 18 water had hij zyp klanten voorgezet!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9